Op termijn naar de eerste klasse Joggen wordt écht lopen bij De Waal Erop of eronder voor Terneuzen Vierde veldtoertocht van het winterseizoen Voorzitter Adri de Putter ontdoet Terneuzense Boys van stoffig imago vooruitzicht Poloërs Schelde nog ontevreden tussen schelde en grens door Peter van Kouteren TERNEUZEN - De sportieve prestaties kunnen niet beter, de nieuwe accommodatie lonkt en met Adri de Putter heeft Ter neuzense Boys sinds kort een voorzitter die veel 'ingangen' heeft. De Putter, directeur van een accountantskantoor in Ter- neuzen, heeft aanzien in de za kenwereld en kent als oud-voet- baller van Hoek en zijn huidige club het klappen van de zweep. De nieuwe preses wil met Ter neuzense Boys op termijn naai de eerste klasse van het zater dagvoetbal. Dat moet vooral met eigen jeugd worden gereali seerd. Helemaal in een gespreid bedje komt hij niet, maar het is ook -Adri de Putter niet ontgaan dat er de laatste jaren veel in posi tief opzicht is veranderd, waar door Terneuzense Boys het stof fige en oubollige imago heeft weggepoetst. „Ik ben in het ver leden al eens gevraagd om voor zitter te worden", vertelt hij. „Maar Terneuzense Boys was zó'n ingeslapen vereniging. Ik zag het niet zitten om èn het kantoor op te bouwen èn voor zitter van de club te worden. Als ik iets doe, wil ik het goed doen, omdat het werk bij een club al tijd weerslag heeft op je maat schappelijke positie." „In bestuurlijk opzicht is het de afgelopen jaren behoorlijk op poten gezet. Er staat een heel aardig concept. De club is meer gaan leven. Ik ben opnieuw ge vraagd om voorzitter te worden, omdat Philip Becht absoluut niet aanwezig kan zijn op zater dag. Hij blijft overigens achter de schermen wel veel voor ons doen. Hij is voorzitter van de evenementencommissie. We staan voor de opening van een nieuwe accommodatie en we zitten in een jubileumjaar. Hij heeft zijn handen daaraan vol. Eigenlijk komt het voorzitter schap voor mij een j aar te vroeg, omdat we met het kantoor in een ..fusieproces zitten. Maar als ik het nu niet doe, duurt het mis schien weer zes jaar, voordat ik een kans krijg." Angstig Adri de Putter heeft er zin in en voelt aan dat het juiste moment 'I daar isook al omdat hij door ve len binnen de club als de lang verwachte voorzitter wordt ge- zien. „Door Jaap Goossen gaat het ons de laatste jaren in spor tief opzicht voor de wind", stelt hij tevreden vast. „Ad Oostelijk is de gangmaker geweest wat sponsoring betreft. Met name Frans Jordens verzet heel veel werk aan de accommodatie. En nu hebben ze de voorzitter, die ze al jaren willen hebben. Ik word wel eens een beetje angstig van die verhalen", geeft hij toe. „Ik vind het een beetje overdre ven dat ik voor vol wordt aange zien. Ik zeg wel eens: ik ben Adri de Putter, van Piet de Putter van „Denoek-. Die status wil ik be houden." „Ik wil een doodgewone jongen zijn. Ik ben niet van plan om overal in detail in te duiken. Ik zal me ook zeker niet met de fi nanciën bemoeien, hoewel het voor mij heel gemakkelijk is om in één oogopslag te zien wat er aan de hand is. De sponsoring laat ik helemaal over aan Ad Oostdijk. Tenzij er een sponsor komt, die een dikke vinger in de pap eist. Dan haak ik af. Kijk maar naar Veere. Die club staat op springen, nu Hermsen stopt. Waar ben je dan beter mee af?" Speerpunten Zijn voornaamste speerpunten? De Putter moet er niet lang over nadenken. ,,Ik ben meer presta tiegericht dan mijn voorgan ger", weet hij. „Terneuzense Boys moet sowieso een klasse hoger spelen. Ik ben een echte x-ealist. Als ik wist dat er geen mogelijkheden waren, zou ik dat dus niet zeggen. Maar de club is in meer dan dertig jaar geen kampioen geworden, om dat er op beslissende momenten is gefaald. Dat is typerend voor Terneuzense Boys. Ik was geen voetballer, die iedereen onder steboven schopte. Maar ik gaf er zelf niks om hoe we wonnen. Dat heb ik zaterdag tegen de jongens trouwens ook nog ge zegd. Er is dramatisch slecht ge speeld. Maar wat er ook gebeurd is, we hebben wel drie punten." „We zouden op termijn naar de eerste klasse moeten kunnen. Pak een jaar of zes, als ik af scheid neem, met spelers uit ei gen jeugd. Dat mag ik eigenlijk niet te hard roepen, want ik ben maar een ldein radertje in het geheel. Normaal gesproken ben ik voor drie jaar voorzitter, maar ik ga ervan uit dat je zes jaar nodig hebt, om beleid te kunnen voeren. De jeugd is te ruggelopen, onder impuls van de buurman. Maar ligt dat aan Terneuzen, of aan ons eigen fa len? Ik denk dat we de hand in eigen boezem mogen steken. We zijn niet agressief als het om ronselen gaat, maar we bieden ook geen goede jeugdopleiding. Ik heb tien j aar geleden al geroe pen dat je een goede opleiding Adri de Putter, preses van Terneuzense Boys: „Ik wil een doodgewone jongen zijn. Ik ben niet van plan om overal in detail in te duiken." foto Peter Nicolai moet bieden." De nieuwe voor zitter wil in eerste instantie een jeugdcoördinator. die boven alle partijen staat. „Ik denk daarbij aan Mare de Kunder. De jeugd coördinator moet bovendien om de veertien dagen extra trainin gen verzorgen, om de zwakke punten van spelers bij te scha ven. Je mag de opleiding van ta lenten niet aan goedwillende ouders overlaten. Toch komt dat overal voor, waardoor jongens een jaar stilstaan in hun ont wikkeling. Je kunt het die men sen niet kwalijk nemen. Ze doen hun best en weten niet beter. Je zou hen eigenlijk intern moeten opleiden." Talenten Spelers die veel talent hebben, moeten in zijn visie vervroegd doorschuiven. Voor nog meer begaafde spelers is een vertrek naar een hoger niveau een lo gisch gevolg van hun ontwikke ling. Adri de Putter: „Het zou mij als jeugdtrainer vooral interesse ren, hoeveel spelers van mij la ter naar het eerste doorstromen. Maar mensen zijn teveel bezig met hun eigen elftal, dat kampi oen moet worden. Én een hele goeie van 21 jaar, die fantastisch loopt te voetballen, moet je la ten gaan naar een club als Hoek Ik ga mezelf maar na. Ik heb al tijd de ambitie gehad om nog eens in de tweede klasse te voet ballen. Dat is gelukt en ik ben er altijd nog een beetje trots op. Ik zal geen naam noemen, maar er loopt momenteel in ons eerste een speler, van wie ik hoop dat hij naar Hoek gaat. Dat is voor de Boys heel jammer, maar je mag een voetballer de kans om zijn grenzen te ontdekken, niet ontnemen." „Als ze dan later buiten de boot vallen, zouden wij zo'n speler weer kunnen gébruiken. Maar hij komt niet terug, als je hem in zijn vaarwater zit. Dat geldt ook andersom. Voor spelers die bij Hoek in de jeugd voetballen, is het bijna onmogelijk om in het eerste door te breken. Kijk maar naar Leon Goossen. Bij ons speel je voor meer publiek dan in het tweede van Hoek. Je krijgt te maken met de pers en je speelt onder druk. Als je dan heel goed speelt, vragen ze je wel terug. Maar dan hebben wij er toch mooi een paar jaar ple zier van gehad." Cees van Houwelingen Aector Dooms TERNEUZEN - Uit zijn voor spelling spreekt alle vertrou wen. „Normaal gesproken moe ten we zaterdag van Treffers kimnen winnen", zegt waterpo- loër Cees van Houwelingen. De Schelde is in de eerste klasse van het district bij de mannen aan een sterk seizoen bezig. De Terneuzense poloploeg staat boven verwachting op de twee de plaats achter de te kloppen ploeg W.V. Tilburg. De tegen stander uit Rosmalen, die mor gen in Terneuzen op bezoek komt, is middenmoter. Ondanks de goede resultaten is Van Hou welingen nauwelijks te spreken over het vertoonde spel. „We - moeten nog veel beter kunnen. Een aantal spelers is nog uit vorm. Zelf vind ik dat mijn spel ook nog voor verbetering vat baar is." -De 34-jarige routinier blijft in het team van coach Kees Rijn hout een belangrijke schakel. Van Houwelingen heeft door de jaren heen een reputatie als top scorer opgebouwd. Hij relati veert de prestaties van dit jaar. „We hebben een keer verloren en een keer gelijk gespeeld. In de uitwedstrijden hebben we tot- nutoe alleen de staartploegen gehad. Dan speelt ook het kee persprobleem, omdat we dan geen doelverdediger hebben," Een ander aspect dat Van Hou welingen toch wel zorgen baart, is de trainingsopkomst. „Dat komt ook doordat er jongens van buiten Terneuzen bij zijn, die één keer komen trainen." Van Houwelingen is ervan over tuigd. dat de motivatie van de spelers groter zal zijn als De Schelde voor de eerste keer naai de bondsklasse promoveert. Die kans zit er volgens de Temeuze- naar in, want er promoveren aan het eind van het seizoen drie teams. „Als we de laatste twee duels voor de winterstop goed doorkomen, acht ik de kans groot dat we het halen." Trimmer uit Terneuzen richt vizier op tegenwoordig op marathons door Jan'Roovers TERNEUZEN - De pijn maakt plaats voor blijheid. Alle licha melijke ongemakken worden even vergeten. Het lijden, dat zich na ruim drie uur wel steeds nadrukkelijker aan dient, wordt weggedrukt. De blik staat voor een moment niet meer op oneindig en op het gezicht tekent zich een schim van een bevrijdende glimlach af. De laatste honderden me ters worden een triomf. De marathonman. Niet de ac teur Dustin Hofmann uit de gelijknamige film, maar de at leet die de 42 kilometer en 195 meter per se een keer wil heb ben bedwongen. Ronald de Waal (37), leraar wis- en na tuurkunde aan De Schans in Terneuzen, loopt op 26 oktober de marathon van Etten-Leur. Na 3 uur, 8 minuten en 7 secon den komt hij onder het finish- doek door. Een maand latei- kijkt hij er thuis op terug. Wat bezielt iemand om zijn li chaam geestelijk en lichame lijk te slopen door ruim twee- enveertig kilometer lang een monotoon bewegingspatroon uit te voeren? De marathon is - zeker voor de duizenden recre anten - niets meer of minder dan een uitdaging. Het - vaak pijnlijke - zoeken naar de li mieten van de lichamelijke en psychische vermogens. „Inderdaad, het is een enorme uitdaging", beseft De Waal nu ook wel. Maar dathij zich jaren geleden al had voorgenomen om ooit op het loodzware loop nummer van start te gaan... Nou nee. Als overbrugging tussen de volleybal-competi ties bleef Ronald de Waal in de zomer de conditie op peil hou den met fitness en het lopen van - kleine - afstanden. Hij voelde zich daar lekker bij, maar ongemerkt werden toch steeds wat meer kilometers ge maakt. Maar ook op die mo menten was de marathonzeker nog niet in beeld. Broer De basis daarvoor werd gelegd door een oudere broer. „Die liep wedstrijden en daagde me uit: laat eens zien of je die ouwe kunt verslaan. En zo is het ge komen", beschrijft De Waal zijn eerste meters op weg naai de marathon, „Want et ging ei genlijk wel lekker. En dan be gint zich in je hoofd toch iets af te spelen van: wat kun je nu ei genlijk aan? Het werd van kwaad tot erger, de afstanden werden steeds langer en je wilt steeds meer en steeds beter." En zolang zijn lichaam niet protesteerde, niet in de kreu kels kwam te liggen, werden de grenzen verlegd. Joggen werd echt lopen. Met trainingen op gevoerd naar 30 en 35 kilome ter. Een soort verslaving. En de wedstrijd Parijs-Versailles als een eerste serieuze kennisma king met een vorm van wed strijdsport. „Want ook recre anten gaan voor de prestatie. Je wilt toch een tijd zetten...". Entoen was daar ineens de ma rathon van Etten-Leur. Nou j a, ineens... Atleet Ronald de Waal trof het. Alles werkte mee: ideale weersomstandigheden, een vlak parkoers, een aantrekke lijke entourage, een- groepje lopers dat zich al gauw for meerde en dat - evenals de Ter neuzense leraar - als voorbe reiding een schema van 3 uur had staan. Allemaal volgens het boekje, waarineen opbouw van twintig weken een derge lijke prestatie in het vooruit zicht stelde. Voor Ronald de Waal resulteerde het in een blessurevrije voorbereidings periode. Zonder medisch plaatje of aangepaste voeding. Niks stimulerende middelen en avantgardistische trai ningsmethoden. Ronald de Waal is een 'natuurlijke' atleet. Wel gestopt met roken. En in de Brabantse marathon ook met toegepast materiaal aan de start verschenen. „Schoenen zijn erg belangrijk, dat heb ik uit een blaadje, ik meen Run ner Sport, gehaald." Het ging in Etten-Leur boven verwachting. Natuurlijk gin gen op een bepaald moment de spieren opspelen, maar van enig overbelastingsletsel, een fenomeen dat speciaal bij ma rathonatleten voorkomt, was weinig of geen sprake. Geen maagklachten, van pijn ver krampte spieren of opgezwol len voeten. „En de gemaakte tussentijden lagen op schema, dat motiveerde uiteraard enorm." Het marathondebuut van Ronald de Waal werd een succes. De herstelperiode bezorgt hem meer ongemakken, de spieren willen niet direct zoals hij bij het afbouwen graag zou wil len: „Ik krijg er geen tempo in, doe daar trouwens ook geen moeite voor. Pas na de winter pak ik het weer een beetje op. En in de zomer - ik heb 7 weken vakantie - kan ik me ideaal voorbereiden op eventueel vol gende marathons. Maar Rot terdam loop ik waarschijnlijk nooit. Omdat die in het begin van het jaar is zou ik me nu al moeten voorbereiden. Daar ontbreekt me de tijd voor. Maar Etten-Leur lag qua tijd stip ideaal." Er volgen hoe dan ook nieuwe marathons, nieuwe uitdagin gen voor De Waal. Hij kijkt de uitslag die de organisatie van de Brabantse marathon hem toestuurde nog eens in: 31e in een deelnemersveld van 238 lopers in de categorie trim mers. Zijn tijd: 3.08.07. Dat vraagt om verbetering. Ronald de Waal: „Schoenen zijn erg belangrijk voor een marathonloper." foto Charles Strijd door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Op de voorlaat ste volledige speeldag voor de winterstop staan zowel in het zaterdag- als in het zondagvoet bal de returns van de tweede speeldag op het programma. Terneuzen bewees vorige week in de thuiswedstrijd tegen MOC'17 nog maar eens een ploeg van uitersten te zijn. 3-5 tegen Virtus, 6-2 tegenRCS, 2-3 tegen Internos en 5-2 tegen MOC'17: vanwaar die wissel valligheid? Het is een vraag die voor de hand ligt. „Maar", zegt verdediger Ryan Adam, „als ik het antwoord zou weten, zou het makkelijk zijn. Het is absoluut niet zo dat we thuis zoveel beter voetballen dan uit, maar thuis scoren we gewoon veel gemak kelijker." Wil Terneuzen dit seizoen nog een rol van betekenis spelen, dan zal het niet alleen zondag, uit tegen HW'24, moeten win nen, maar ook volgende week tegen Middelburg. Ryan Adam verwacht twee moeilijke wed strijden, maar heeft niettemin zijn hoop op een goede tweede competitiehelft gevestigd. „Meestal is het zo dat een ploeg die gedegradeerd is een tijdje nodig heeft om weer het juiste spoor te vinden. Wat dat betreft hoop ik maar dat we de moei lijkste periode gehad hebben." In de topper tegen HW'24 kan Terneuzen op een volledige se lectie terugvallen. En dat is maargoed ook, zegt Adam. „We moeten tenslotte winnen. Aan een gelijkspel hebben we niets. Axel Axel zag vorige week voor de eerste keer dit seizoen een wed strijd afgelast en bleef daardoor op 14 punten uit 11 wedstrijden staan. Tot teleurstelling bij voorbeeld van doelman Carlo de Deeltere, die graag tegen hek kensluiter Unitas'30 had ge speeld „om een gat naar onde ren te kunnen slaan". „Hadden we van Unitas gewonnen, dan waren we naar een voorsprong van negen punten uitgelopen en hadden we ons over de laatste plaats voorlopig geen zorgen meer moeten maken." Zondag speelt Axel uit tegen Vlissingen, dat nog altijd de voorlaatste plaatst inneemt met een achterstand van drie punten op Axel. Eerder dit seizoen werd het, in Axel, 4-1 en düs lijkt de ploeg van trainer Rinus Zegers op voorhand favoriet. „Van ploegen als Vlissingen moeten we zonder meer winnen, willen we niet in de problemen ko men", zegt De Deckere. „Tegen Patrijzen en HW kun je het je nog permitteren om eens gelijk te spelen, maar wedstrijden als die van zondag moeten gewoon gewonnen worden. Ook als je uit speelt...." Rinus Zegers kan zondag geen - beroep doen op Joep Frusch en Patrick Dankaert, die beiden geschorst zijn, maar daar staat de terugkeer tegenover van Ha- rald Verschuren en -wellicht- Job Z wegers. AZW De hoop dat AZW na de 2-0 overwinning tegen Yerseke (uit) het lek eindelijk boven had, werd vorige week meteen al weer de grond ingeboord tegen WC '68 uit. In Halsteren leed de Axelse ploeg alweer zijn zeven de nederlaag i n twaalf wedstrij - den, met ruim verschil boven dien: 4-1. „Het was slecht, heel slecht", vond middenvelder Jean Dooms. „Een kwestie van collectief falen. Ik denk dat zo langzamerhand iedereen maar eens bij zichzelf te rade moet gaan en niet teveel naar een an der moet kijken." Waarom het tegen WC'6 8 niet liep en één week eerder tegen Yerseke wel, is ook Doorns een raadsel. „We speelden met bijna dezelfde ploeg en het was ook niet zo dat we niet wilden. WC had voort durend een mannetje extra op het middenveld en daar wisten we ons negentig minuten lang geen raad mee." Jaap Goossen Morgen moet AZW de draad maar weer zien op te pakken te gen SKNWK (thuis), de num mer zes van de ranglijst waar van eerder dit seizoen met 5-1 gewonnen werd. „Ik denk niet dat het een makkelijke wed strijd wordt", zegt Dooms. „Als je, zoals SKNWK, met 6-4 van Dauwendaele kunt winnen, dan moet je wel iets in je mars heb ben." AZW mist morgen alleen Jacco Koekkoek nog. Voor het overige is iedereen inzetbaar. Terneuzense Boys Terneuzense Boys kwam vorige week tegen rode-lantaarndra ger VCK met de hakken over de sloot. Drie late treffers voor kwamen een dreigende neder laag: 3-2. Van een terugval wil trainer Jaap Goossen echter niet weten. „Als je, zoals wij, je vier naaste concurrenten kort na elkaar hebt gehad, weet je dat er wel eens iets mis kan gaan. Als we niet met 2-0 achter waren gekomen, was er ook niets aan de hand geweest." Vooralsnog gaat Terneuzense Boys dus nog altijd met een voorsprong van zeven punten op Colijnsplaatse Boys aan de leiding, terwijl Heinkenszand en SSV'65 eerst op een achter stand van elf en dertien punten volgen. Veel kan de Terneuzena- ren dus niet gebeuren, zo lijkt het, maar daarvan wil Jaap Goossen niets weten. „Iedere wedstrijd staat op zichzelf", zegt hij. „En je moet tenslotte eerst spelen voordat je kunt zeg gen dat je gewonnen hebt. GPC bijvoorbeeld is morgen een heel andere tegenstander dan VCK vorige week. We zullen ons er vooral tegen moeten wapenen dat GPC aanvallend heel ge vaarlijk kan zijn." Voor het duel van morgen kan Jaap Goossen vermoedelijk geen beroep doen op Mark de Pooter en Gert-Jan Vlaander. Ralph Zegers is niet meer speel gerechtigd, nadat de KNVB hem vorige week overschijving naar HW'24 verleende. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal werd het verschil tussen koploper Zierikzee en Breslcens, de nummer twee van de ranglijst, vorige week tot één enkel puntje teruggebracht door de 2-1 nederlaag die Zie rikzee in en tegen IJzendijke leed en de 6-1 zege van Breskens op Luctor'88. De spanning bo venaan de ranglijst keerde so wieso volledig terug, omdat ook Grenswachters weer dichterbij sloop. Zondag speelt Zierikzee op ei gen veld tegen Steen, dat zich zelf in een vrijwel kansloze po sitie heeft gemanoeuvreerd na de 2-3 nederlaag van vorige week tegen Hansweertse Boys, terwijl Breskens in eigen huis Philippine moet bestrijden. Hontenisse-IJzendijke is zon dag een duel, waarbij de aan sluiting bij de sub-top centraal staat., zoals zowell Koewacht- Luctor'88 als Sluiskil-Clinge voor de bezetting van de laatste plaatsen heel belangrijk is. In de vierde klasse van het za- terdagvoetbalk speelt Zaamslag thuis tegen hekken sluiter SVD, dat nog altijd maar één schamel puntje rijk is. door Wim de Vos HULST - De toerclub Hulst houdt zondag een veldtoer tocht. Het is de vierde in een serie van negen tochten die ge durende dit winterseizoen ge houden worden in Zeeuws en Belgisch-Vlaanderen tijdens de Giant Ronde van het Waasland. De afstanden die gereden kun nen worden zijn 25 en 40 kilo meter. Voorzitter Eddy Tieleman van de tc Pluist hoopt door de aan sluiting met de cyclus van veld- toertochten dat de belangstel ling voor de jaarlijkse tocht van de club meer belangstelling zal trekken. „We hadden in het ver leden telkens zo tussen de 50 en 75 deelnemers. Aan de tochten in het Waasland is er telkens een belangstelling van zo rond de 200 deelnemers. Dat is natuur lijk een mooi aantal", weet Tieleman. Er zijn reeds tochten geweest in Belsele, Ha m me en Bazle-Krui- beke, terwijl er nog tochten worden gehouden in Sint-Gilles Waas, Stekene (2x), Nieuwker- ken-Waas en Temse. De laatste tocht wordt 11 januari gehou den. De tocht van zondag loopt ge deeltelijk door het natuurge bied bij Hulst, het waterwinge bied bij Sint-Jansteen en voorts voor een deel door België. De tocht is geheel uitgepijld, er zijn ondeiweg een paar verzorgings- posten en na afloop kunnen de fietsen schoongemaakt worden op het complex van atletiekver eniging RKHAV in Hulst. Tus sen 09.00 en 11.00 uur kan daar overigens ook worden inge schreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45