Steun voor dorpsbos Biervliet PZC Ik wilde wat toekomstperspectief zien Versterking Scheldedijken in lente zeeland 17 Positief advies ministerie Belg krijgt boete voor bezit drugs Drankrijder probeert te vluchten Halt waarschuwt voor vuurwerk Golf autokraken in Tholen-stad Vijf mille voor Foster Parents Kettingbrief ziek meisje van zegen tot ramp Cadeaubeurs wereldwinkel in Kieldrecht Overgeleverd aan het Australische verkeer vrijdag 5 december 1997 door René Van Stee BIERVLIET - De aanleg van een dorpsbos in Biervliet is in een nieuwe fase beland. De project groep binnen het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, die beslist over de toe kenning van subsidie, heeft een positief advies over het plan uit gebracht. In het kader van de regeling sti mulering regionale vernieu wing landelijk gebied is een be drag toegekend van ten hoogste 641.258 gulden. De eerder toegezegde subsidie van de pro vincie Zeeland is in dit bedrag verdisconteerd. Het plan was begroot op maximaal 1,285.000 gulden waarvan in het kader van de voornoemde regeling 75 procent subsidiabel was. Aan gezien niet alle onderdelen van het plan voor subisie in aanmer king komen is de toegekende bijdrage lager geworden. Vol-, gens de proj ectgroep voldoet het plan aan de voornaamste crite ria die de regeling voorschrijft. Het is goed onderbouwd en er is sprake van een direct concreet resultaat. Daarnaast heeft men hoge verwachtingen van de con tinuïteit van het project en de uitstraling'over de omgeving. Samenwerking De samenwerking tussen agra riërs, de ondernemersvereni ging en de dorpsraad Biervliet, SLUISKIL Vogelbeurs - De Sluiskilse Vo gelvrienden houden zondag 7 december hun maandelijkse vo gelbeurs in het Meulengat in Sluiskil. De beurs begint om 10.00 uur en de mogelijkheid bestaat om vogels te kopen, te verkopen of teruilen. Vogellief hebbers kunnen in Sluiskil te- recht tot 12.30 uur. voor dit doel verenigd in de Stichting 'Biervliet een Maatje groter' wordt eveneens als posi tief beoordeeld. Deze samen werking benadrukt de grote eensgezindheid van Biervliet ten aanzien van een dorpsbos. Aan het pro j eet moet binnen vi j f jaar invulling worden gegeven en ook van overige deelnemers wordt een financiële bijdrage verwacht. Variatie Woordvoerder J. van Harn van de Stichting Biervliet een Maat je Groter hierover: „De bal ligt nu bij ons en bij de gemeente Terneuzen. Aangezien er con crete bedragen bekend zijn kun nen we nu bekijken hoe het ver der moet met de realisatie. De gemeente Terneuzen en het wa terschap het Vrije van Sluis zul len hierin een belangrijke rol moeten spelen. We krijgen sub sidie en daar moeten we op in spelen. Er zijn in het plan veel mogelijkheden tot variatie. Zo hebben we bijvoorbeeld de ver- werving van de grond meegeno men in de begroting en zijn we uitgegaan van een oppervlakte van ongeveer tien hectare. Het kan best zo zijn dat we de grond voor niets verkrijgen en dat we een kleiner oppervlak nodig hebben. Dat scheelt natuurlijk al een fiks bedrag. En zo zijn er meer dingen." Criteria „Het is natuurlijk wel zaak om binnen door het ministerie ge stelde criteria te blijven", zegt Van Harn. „We stellen op die manier de subsidie veilig en de bijdrage van de overige deelne mers wordt hierdoor ook veel la ger. Het is duidelijk dat we er zeer enthousiast over zijn want er ligt een unieke kans om een prachtige cultuurhistorische en toeristische voorziening in onze streek te realiseren en die mogen we niet laten lopen." Het getijdehaventje van buurtschap De Grieté blijft vanwege dè cultuurhistorische waarde buiten het herstelplan voor de Schelde dijken. foto Charles Strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Project bureau 'Zëêwvèringën: begint komend voorjaar met verster king van de Scheldedijken in de Nieuw Othene- Margare- tha- en Eendragtpolder ooste lijk van Terneuzen en de Hoofdplaatpolder tussen Breskens en Hoofdplaat. In to taal wordt een traject van meer dan vijf kilometer aange pakt. De werkzaamheden zul len naaf verwachting eind sep - tember zijn afgerond. Het project maakt deel uit van het plan van aanpak dat het 1 Ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft opgesteld. Bin nen dat kader worden alle ge zette steenbekledingen van de dijken in Zeeland op sterkte worden gebracht. In verband met de hoge kosten en het tem po waarin kan worden ge werkt, worden de werkzaam heden uitgesmeerd over een langere periode. Dat pas in het voorjaar wordt begonnen, hééf t te maken met het storm-, seizoen.Om veiligheidsreder nen mag tussen 1 oktober en 1 april niet aan de -dijken wor den gewérkt. Het ■- getijdehaventje van buurtschap De Griete blijft buiten het herstelplan. De cul tuurhistorische waarde Van de aanlegplaats wordt derhalve geen geweld aangedaan, zo stelt het projectbureau in de I planbeschrijving. Tegenvaller Toetsing van cle dijkvakken bij Tèrneuzen en Hoofdplaat heeft uitgewezen dat een groot gedeelte van de bekleding minder sterk is dan tot voor kort werd aangenomen. Om weer aan de veiligheidsnor men te kunnen voldoen, wordt de huidige steenbekleding verwijderd en. vervangen door een; zwaardere soort, zogehe- ten betonzuilen. Op sommige plekken is het mogelijk de be staande betonblokken te her-7 gebruiken. De blokken wor den gekanteld en vervolgens op een nieuwe ondergrond neergezet. Eerder dit jaar wer den al de eerste dijkvakken bij Borssele, Breskens, De Griete en Walsoorden versterkt. De dijkvakken hebben de. sta tus van integraal milieube- schenningsgebied gekregen. Daarmee wordt versterking van de natuurfunctie van het betreffende traject nage streefd. Dankzij de speciale structuur van de betonzuilen kunnen de huidige natuur waarden zich herstellen, of zelfs verbeteren. De gaten en spleten tussen de blokken bies den ruimte voor zoütplanten en andere vegetatie. Kraamkamer De kern van de betreffende dijkvakken bestaat uit zand en klei. De onderste bekledings laag is opgebouwd uit Door- nikse b loksteen, koperslak-, blokken, diaboolblokken, basaltzuilen en vlakke blok ken. Het bovenste gedeelte wordt gevormd door een be- tonblokkenbekleding. Langs het gehele dijkvak ligt aan de zeezijde slik: Deze slikgebie- den vervullen een belangrijke functie als kraamkamer voor tong en garnalen en dienen daarmee tevens voor het fou- rageren van vogels. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden is het betref fende dijkvak tijdelijk niet toegankelijk voor recreanten. Omwonenden en landbouwers moeten er rekening mee hou den dat ze enige overlast zullen ërvaren, aldus woord voerster M. van de Pas van Wa- terschap De Drie Ambachten. Daarbij gaat het om af- en aanrijden van vrachtwagens en de opslag van materiaal. De agrariërs in het gebied kunnen delen van de dijk niet gebrui ken voor hooiwinning. Zij worden over die maatregel door het waterschap individu eel op de hoogte gesteld. Het verbeteringsplan ligt van 5 de cember tot en met 9 januari 1998 ter inzage op het water schapskantoor aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield woensdag avond op de Willem cle Zwijgerlaan een 29-jarige man uit het Belgische Denderleeuw aan. De Belg bleek in het bezit te zijn van ruim tien gram hasjHet kwam hem op een boete te staan van honderd gulden. Tevens kreeg de Belg een binnenstads verbod opgelegd van 28 dagen. De drugs werden in beslag ge nomen. SLUIS - Een 23-jarige automobibst uit Oostburg probeerde woensdagnacht op het Begijnhof in Sluis op een roekeloze wijze te ontkomen aan een politieauto. Bij zijn aanhouding bleek dat de man te veel gedronken had. De ademanalyse wees uit dat hij ruim 11 promille op had. De bestuurder kreeg een dagvaarding en een xij verbod van vijf uur. Zijn rijbewijs is ingevorderd. MIDDELBURG - Jongeren van ongeveer tien tot achttien jaar worden de komende weken door het Halt Buro Walcheren uitgebreid geïnformeerd over de gevaren van vuurwerk. Dit gebeurt in het kader van het jaarlijkse Vuurwerkproject dat samen met de politie en justitie is opgezet. Het Halt Buro heeft een speciaal lespakket samengesteld voor kinderen uit groep zeven en acht van de basisschool. Voor leerlingen van het voortgezet ondeiwijs is de Vuurwerkkrant op de markt gekomen. Inmiddels hebben alle scholen voor ba- sis- en voortgezet onderwijs op Walcheren zich bij het Halt Buro hiervoor ingeschreven. Door dit Vuurwerkproject wordt gepoogd overlast, veroorzaakt door vuurwerk, terug te drin gen en jongeren te wijzen op de gevaren die het vuurwerk met zich meebrengen. Wanneer jongeren vuurwerk afsteken buiten de toegestane tijden, in het bezit zijn van verboden vuurwerk of er overlast mee veroorzaken, kunnen ze door de politie naar Halt ge stuurd worden. Vorig jaar hebben er van de 41 aangehouden jongeren, 37 ge kozen voor de alternatieve straf van Halt. In 1995-1996 waren dat er 57 van de 93. THOLEN - Autokrakers hebben in de nacht van woensdag op donderdag diverse malen hun slag geslagen in Tholen-stad. In de wijk Groot Verréhof werden vier auto's opengebroken. Ook werd in cle Rosmolen ingebroken in een wagen. In alle geval len werd audio-apparatuur ontvreemd. KAPELLE - De 125 leerlingen van Basisschool 't Honk inKa- pelle hebben ruim 5000 gulden bij elkaar gezwommen voor het Foster Parents Plan. Het bedrag werd woensdag symbo lisch overhandigd aan J. van cler Jagt, regiocoördinator van het Foster Parents Plan in Zeeland. Het geld worclt gebruikt om waterputten te slaan in Malawi. Basisschool 't Honk zwom het geld bij elkaar tijdens het wekelijkse uurtje school zwemmen. „Ik ben erg tevreden over het resultaat. De leerlingen hebben ontzettend hun best gedaan, en heel veel geld binnenge bracht", aldus Van der Jagt. Het Foster Parents Plan organiseert de landelijke actie 'zwemmen voor water' elke twee jaar. De oorspronkelijke naam van cle actie is 'schaatsen voor water', maar aangezien er niet in elke regio een schaatsbaan is, kan er ook gezwom men worden. Dit jaar leverde de actie in totaal 1,4 miljoen gulden op. Over twee jaar zullen ook de scholen in Middelburg en Vlis- singen worden benaderd om aan de actie mee te doen. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - „Stop de ket tingbrief", riepen de ouders van een ziek Portugees meisje bijna twee jaar geleden. Maar de brief blijft opduiken en heeft inmid dels ook Zeeland bereikt. De zieke Sonja doet in haar brief een oproep aan alle bedrijven met de vragen of ze visitekaart jes naar haar willen sturen en of de brieven vertienvoudigd ver spreid kunnen worden. In januari 1996 lieten de ouders .van Sonja weten dat de ketting brief moest ophouden omdat ze iedere dag drieduizend kaartjes kregen en het meisje door haar ziekte tot niets meer in staat was. Dat heeft O. Ferro van het Portugees consulaat in Rotter dam donderdag bevestigd. Of het meisje inmiddels nog leeft is volgens Ferro niet duidelijk. Wel staat vast dat de ouders geen visitekaartje meer kunnen zien en dat alles zonder pardon wordt weggegooid. De kettingbrief is niet alleen in Zeeland gesignaleerd, maar ook in Limburg en België. „Nog steeds wordt ik iedere dag ge beld met vragen over die brief", zegt Ferro. „Het moet gewoon stoppen." Het liefste wil hij die zaak zo snel mogelijk afsluiten, maar steeds duikt cle brief weer ergens anders op en gaan er op nieuw veel kaai*tjes richting Portugal. Een soortgelijk probleem speel de zich enkele jaren geleden af in Groot-Brittannië. Daar wilde een jongen dat zo veel mogelijk mensen een ansichtkaart naar hem opstuurden. Daarmee kwam hij toen in het Guiness Book of Records. Nu, jaren na zijn dood, worden er nog steeds kaarten naar zijn huis gestuurd. KIELDRECHT - De Oxfam We reldwinkel houdt zondag 14 de cember tussen 10 en 17 uur de jaarlijkse geschenkenbeurs in Leefschool de Zonnewijzer in Kieldrecht. De eindejaarsperiode staat deze keer vooral in het teken van Zuid-Amerika. Zo worden rode en witte wijnen van een coöpe ratie van kleine boeren uit Chili speciaal aangeprezen. Ook speelgoed, sieraden, keramiek - en vele andere gebruiks- en sier voorwerpen worden op de ge schenkenbeurs aangeboden. door René Hoonhorst Tijdens de begrafenis van zijn schoonvader Frans de Waal, de be kende landbouwvoorman, werd Frank van Driessche getroffen door de grafre de van de toenmalige NCB-voorzitter Latijnhouwers. Die noemde De Waal 'een bestuurder tussen de mensen, een mens tussen de bestuurders'. Van Driessche, destijds aan de vooravond van zijn politieke carrière, had daar mee direct een nastrevenswaardig doel gevonden. Als trainer en manusje-van-alles van de voetbalvereniging, voorzitter van de dorpsraad, bestuurslid van gemeen schapscentrum De Luifel, cax-navallist en natuurlijk als onderwijzer van basisschool De Oostvogel was Van Dxïessche voor de meeste mensen in Lamswaarde al een bekend figuur en aanspreekpunt. Als raadslid zou hij voor de inwoners van de hele gemeente Hontenisse een vx-aagbaak willen zijn. Door oud-wethouder J. Joossen kwam hij bij Algemeen Belang terecht, maar enkele maanden geleden begon hij een nieuwe partij: Groot-Hontenisse. Zijn de idealen van Algemeen Be lang veranderd? „Dat niet zozeer. Maar de verhoudin gen bij die partij liggen zo vast. Fons Roctus is het onaantastbare boegbeeld. Terecht, maar ik wilde graag wat toe komstperspectief zien, een lijn uitstip pelen om als jongere politicus (Van Driessche is 39, RH) zelf te zijner tijd lijsttrekker te kunnen worden. Bent u alleen weggegaan omdat u via Algemeen Belang nooit kans zou maken-op een wethoudersze tel? „Nee, zeker niet. De manier van poli tiek bedrijven van die partij bleek toch niet helemaal de mijne te zijn. Gefun deerde kritiek ga ik niet uit de weg, maar je moet ook duxwen zoeken naar compromissen. Daarnaast moet je kun nen aangeven hoe je plannen financieel te realiseren zijn. .Als je met iedereen rond de tafel kunt zitten, sleep je vaak meer uit het vuur dan door alleen te zeggen dat je ergens tegen bent." En het verhaal dat u zo goed met burgmeester Steenkampook oud-onderwijzer tenslotte, kunt opschieten en alleen een partij bent begonnen om samen een fijn vriendschappelijk college te vor men? „Totale onzin natuurlijk. Ten eerste be gin ik geen partij in mijn eentje, maar heb ik de steixn van tientallen anderen nodig. Bovendien zullen wij als Groot- Hontenisse wel een aantal raadszetels via de verkiezingen binnen moeten ha len. Mensen moeten dus daadwerkelijk Frank van Diiessche: „De manier van politiek bedrijven van Algemeen Belang bleek toch niet helemaal de mijne te zijn. foto Charles Strijd Belang? Uiv inbreng zou immers 'nul komma nul' zijn geweest? „Ach, dat was een beetje flauw van Fons. Zoals ik al zei staan de verhou dingen vast bij Algemeen Belang. De fractieleden doen tijdens de comixiis- sievergadex-ingen hun zegje, fractie voorzitter Roctus doet het woord tij dens de raadsvergadering. Op zich vind ik dat niet verkeerd, want ik vind het zelf ook heel irritant als verschillende leden van een partij over één onder-werp a-llemaal zonodig wat moeten zeggen. Aan voorbereiding voor de raad is er overigens ook genoeg te doen." Zou u volgend jaar met Roctus sa- men kunnen werken als de ver kiezingsuitslag dat mogelijk maakt? op ons stemmen. En dan moeten er ook nog fracties zijn die samen met ons een coalitie willen vormen." Kunt u nog wel met uw voormali ge fractievoorzitter rond de tafel zitten, nu Roctus heeft gezegd dat u niet ivordt gemist bij Algemeen „Ik kan me best voorstellen dat we sa men met Algemeen Belang een coalitie vormen als we overeenstemming over een uitvoeringsprogramma bereiken. Waarom niet? We willen, mocht de ver kiezingsuitslag ixx die richting wijzen, met iedereen praten en ik sluit samen werking met Algemeen Belang niet bij voorbaat uit. Of Roctus met Groot- Hontenisse wil samenwerken, moet u aan hem vragen?" Waarin onderscheidt Groot-Hon tenisse zich van de andere partij en? Denkt lang en diep na: „Dat zou ik nog nietbij voorbaat kunnen zeggen, omdat de verkiezingsprogramma's nog niet bekend zijn. Ons eigen programma moet nog samen met alle leden, onder wie veel nieuwe, worden vastgesteld." Is Groot-Hontenisse meer dan een optelsom van oude plaatselij ke lijsten; Lijst R Mangnus, Lijst L. Mangnus en wat afvalligen van Algemeen Belang? „Onze kracht is ex-in gelegen dat we ook nieuwe mensen weten te interessex'en voor de lokale politiek. We beschikken over mensen met meer of minder politieke ex-varing en over nieuwko mers die een volgende raadsperiode graag op een verkiesbare plaats staan. We hebben kandidaten uit alle doi-pen van de gemeente op onze lijst staan. De ergernissen, wensen en verlangens uit de hele gemeente - uit Groot-Hontenis se dus - komen ons op die manier ter- ore." Da's mooi, maar alle partijen in Hontenisse proberen toch men sen uit alle kernen op hun kandi datenlijsten te plaatsen? „Daar hebt u gelijk in, hoewel ik nog niemand uit Lamswaarde ken die hoog op cle lijst van een andere partij staat." Waar zal Groot-Hontenisse zich voor inzetten in het tijdvak 1998- 2002? „In elk geval voor het op peil houden van de werkgelegenheid na verdwij ning van het veerplein bij Perkpolder. Zonder arbeidsplaatsen tx-ekken ex- mensen weg en daarmee zal ook het voorzieningenniveau achteruit hollen. Terwijl ik zelf hier in het dorp consta teer dat mensen graag hier blijven wo nen. Enkele jongeren op onze lijst vragen me nu al of de gemeenteraad ervoor zorgt dat er over vier, vijf jaar weer bouw grond op Lamswaarde is. Na afloop van hun stixdie willen ze hier zelfstandig wonen. Ik ken een student chemie die zegt dat hij straks makkelijk een baan vindt in óf Rottex-dam óf Antwerpen. Lamswaarde ligt dan mooi centx-aal vindt-ie." De Zeeuws-Vlamingen Saskia Henderikse en Marc van den Broecke trekken een jaar lang door Australië. Ze proberen als 'werkende toeristen' zoveel mogelijk van dit werelddeel, dal ook bekend staat als Down Under, te zien. Eenmaal per veer tien dagen houden ze de PZC-lezers op de hoogte van hun be levenissen. Ze trekken momenteel langs de oostkust van het land en be vinden zich in de staat Victoria. Vandaag doen ze in de vijfde aflevering van hun serie verslag van het reizen door een vol strekt vreemd land, waar het verkeer bovendien ook nog eens links rijdt. Het is zover. Voor de laatste keer gaat om vijf uur 's och tends de wekker. We sluiten ons werk in de supermarkt in Syd ney af en gaat de 'grote reis' be ginnen. Voor ons vertrek hebben we alvast een flinke voorraad etenswarexx ingeslagen. Je weet tenslotte maar nooit. Na een grondige zoektocht door onze kamer naar mogelijk vergeten spullen, zijn we er klaar voor. Het is tijdvoor onze eerste kilo meters. Iets wat de Nedex-landse wegge bruiker in Australië hopelijk het eex'ste opvalt is dat iedereen links rijdt. Dat is wel even wen nen; onze eerste kilometers le ken dan ook veel op onze eerste- rijles. Je voelt je hulpeloos aan het verkeer overgelevei-d en er gebeurt te veel om je heen om het allemaal te kunnen over zien. Daar waar de highway uit drie rijbanen bestaat, mag er zowel links als rechts ingehaald wor den. Alsof dat nog niet genoeg vex-warring schept, staan ex- gewoon auto's op de linkeirij- baan gepar keerd. Tot over- maat van ramp zijn fietsers óók welkom op de highway. Voor hen is een val helm overigens wel vex-plicht. Bewegwijzering Je komt er gelukkig al snel ach ter dat de middelste rijbaan cle meest veilige is. De bewegwijze- i-ing laat ook nogal eens te wen sen over. De ene keer een bordje vóór de afslag, de andere keer erna. Het resultaat is dat je voortdurend naar box-den aan het zoeken bent om deze keer je afslag eens niet te missen. De verkeersborden zijn een apax-te verschijning op de Au stralische wegen. Het zijn gele, gei-uite borden met daarop de verkeerssymbolen. Enkele op vallende borden zijn die met de afbeelding van een kangoeroe, wombat of schildpad, ten teken n Saskia Henderikse dat deze diei'en de weg over kunnen steken. In het geval van de kangoex-oe kan dit zelfs le vensgevaarlijk zijn. Wie zo'n dier aanrijdt kan zijn wagen wel afschrijven. Veel auto's zijn dan ook uitgerust met speciale bum pers die soms tot halverwege de voorruit x'eiken. Natuur Eenmaal Sydney uit, verandert het landschap van wijken en drukke wegen iir bossen, bergen en meren. De weg voert langs een onverwacht groene, mooie natuur. Australië bestaat dus niet alleen uit woestijn! Met be wondering stellen we vast dat met uitzondering van de aange legde weg, de natuur in de mees te gevallen ongemoeid is gela ten. De wegen lopen ook nooit direct langs de kust maar altijd enkele kilometers landin waarts. Hierdoor blijven de rotsachtige kust, de fi [j _j] weidse IJ I j ,n Q i j i stranden en ^«üÊBrS? het aan- 7 Ér grenzende bos be waard. Ver der worden vele gebie den als na tionale par ken aangewezen. Deze parken zijn slechts beperkt toeganke lijk voor het publiek, waardoor veel planten en dieren kunnen blijven voortbestaan in hun na tuurrijke leefomgeving. Genot De voortdux-end wisselende om geving is elke dag weer een ge not om doorheen te rijden. Met het rijden gaat het ondertussen ook al stukken beter. Reden we de eerste kilometers nog met het zweet in de handen en te ge spannen, nu toeren we volko men op ons gemak met cle blau we bus Plato rond. Hoewel, af en toe slaat ons hart nog wel eens een slag over. Vooral wanneer Marc het, met enige heimwee presteert om spontaan op de rechterbaan te gaan rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39