Rel rond peuterspeelzaal Rilland Geen botenhuizen op dijk Gorishoek PZC Schilderswijk krijgt speelstraat Personeel en ouders verzetten zich tegen verhuizing voor Turkse vereniging zeeland vrijdag 5 december 1997 b 17 Golf autokraken in Thoien-stad Vijf mille voor Foster Parents Belg krijgt boete voor bezit hasj Drankrijder probeert te vluchten Halt waarschuwt voor vuurwerk Tholen krijgt subsidie voor opvang kinderen thuiswerkende vrouw Kettingbrief ziek meisje van zegen tot ramp Minister ontkent belofte over N57 c De Breitnerstraat in de Goese Schilderswijk. De hele buurt wordt grondig opgekalefaterd. foto Willem Mieras THOLEN - Autokrakers hebben in de nacht van woensdag op donderdag diverse malen hun slag geslagen inTholen-stad. In de wijk Groot Verréhof werden vier auto's opengebroken. Ook werd in de Rosmolen ingebroken in een wagen. In alle geval len werd audio-apparatuur ontvreemd. KAPELLE - De 125 leerlingen van Basisschool 't Plonk in Ka- pelle hebben ruim 5000 gulden bij elkaar gezwommen voor het Foster Parents Plan. Het bedrag werd woensdag symbolisch overhandigd aan J. van der Jagt, regiocoördinator van het Foster Parents Plan in Zeeland. Het geld wordt gebruikt om waterputten te slaan in Malawi. Basisschool 't Plonk zwom het geld bij elkaar tijdens het wekelijkse uurtje schoolzwemmen. „Ik ben erg tevreden over het resultaat. De leerlingen hebben ontzettend hun best gedaan, en heel veel geld binnengebracht", aldus Van der Jagt. Het Foster Parents Plan organiseert de landelijke actie 'zwemmen voor water' elke twee jaar. De oorspronkelijke naam van de actie is 'schaatsen voor water', maar aangezien er niet in elke regio een schaatsbaan is, kan er ook gezwom men worden. Dit jaar leverde de actie in totaal 1,4 miljoen gulden op. Over twee jaar zullen ook de scholen in Middelburg en Vlis- singen worden benaderd om aan de actie mee te doen. TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield woensdag avond op de Willem de Zwijgerlaan een 29-jarige man uit het Belgische Denderleeuw aan. De Belg bleek in het bezit te zijn van ruim tien gram hasj. Plet kwam hem op een boete te staan van honderd gulden. Tevens kreeg de Belg een binnenstads verbod opgelegd van 28 dagen. De diugs werden in beslagge nomen. SLUIS - Een 23-jarige automobilist uit Oostburg probeerde woensdagnacht op het Begijnhof in Sluis op een roekeloze wijze te ontkomen aan een politieauto. Bij zijn aanhouding bleek dat de man te veel gedronken had. De ademanalyse wees uit dat hij luim 1,1 promille op had. De bestuurder kreeg een dagvaardingen een rijverbod van vijf uur. Zijn rijbewijs is ingevorderd. MIDDELBURG - Jongeren van ongeveer tien tot achttien j aar worden de komende weken door het Halt Buro Walcheren uitgebreid geïnformeerd over de gevaren van vuurwerk. Dit gebeurt in het kader van het jaarlijkse Vuurwerkproject dat samen met de politie en justitie is opgezet. Het Halt Buro heeft een speciaal lespakket samengesteld voor kinderen uit groep zeven en acht van de basisschool. Voor leerlingexx van het voortgezet onderwijs is de Vuurwerkkrant op de markt gekomen. Inmiddels hebben alle scholen voor ba sis- en voortgezet onderwijs op Walcheren zich bij het Halt Buro hiervoor ingeschreven. Door dit Vuurwerkproject wordt gepoogd overlast, veroorzaakt door vuurwerk, terug te drin gen en jongeren te wijzen op de gevaren die het vuurwerk met zich meebrengt. Wanneer jongeren vuurwerk afsteken buiten de toegestane tijden, in het bezit zijn van verboden vuurwerk of er overlast mee veroorzaken, kunnen ze door de politie naar Halt ge stuurd worden. Vorig jaar hebben er van de 41 aangehouden jongeren, 37 ge kozen voor de alternatieve straf van Halt. In 1995-1996 waren dat er 57 van de 93. door Mieke van der Jagt RILLAND - In Rilland is een rel ontstaan over de huisvesting van peuterspeelzaal de Door- douwertjes en de Turkse Kultu- rele Vereniging. De leiding van de peuterspeelzaal en een deel I van de ouders zeggen zich geïn timideerd te voelen door het gemeentebestuur van Reimers- waal en het raadslid M. West- strate (Bewonersbelangen Rei- merswaal) heeft het voor hen opgenomen. Hij vindt dat het gemeentebestuur niet mag be slissen over de huisvesting zo lang er in de commissie welzijn nog niet duidelijk over is ge sproken. De ruzie begon toen de Turkse Kulturele Vereniging moest gaan uitzien naar een ander on derkomen. Twaalf jaar geleden stelde de gemeente een houten noodschooltje ter beschikking op wat later het bestemmings plan Hoofdstraat zou worden. Vanaf het begin was duidelijk dat de huisvesting tijdelijk zou zijn. Nu het bestemmingsplan Hoofdstraat is volgebouwd en het houten schooltje ver over de houdbaarheidsdatum is, heeft de gemeente het huurcontract opgezegd per 1 januari. De TKV ging op zoek naar alternatieven, die noch in Rrabbendijke, noch in.Rilland werden gevonden. Dorpshuizen Volgens raadslid Weststrate zou het voor de hand liggen dat de TKV gebruik zou maken van de dorpshuizen. „Dat hebben wij vanaf het begin geopperd, want integratie is één van de doelstel lingen van het gemeentelijk be leid. Maar dat wilden ze niet, ze moesten een eigen gebouwtje hebben." Welzijnswethouder J. W. P. Cor- nelissen heeft daar wel begrip voor. „Het gebouwtje van de TKV wordt dagelijks 's middag en en 's avonds als ontmoetings ruimte gebruikt, de mensen houden daar een soort soos. Daarnaast dient het tijdens Is lamitische hoogtijdagen voor feesten maar ook als gebeds ruimte. Bovendien worden er cursussen gegeven voor Turkse vrouwen met een sterk emanci patorisch karakter. Eén van de voorwaarden is dat de vrouwen VLISS1NGEN - „Stop de ket tingbrief", riepen de ouders van een ziek Portugees meisje bijna twee jaar geleden. Maar de brief blijft opduiken en heeft inmid dels ook Zeeland bereikt. De zieke Son ja doet in haar brief een oproep aan alle bedrijven met de vragen of ze visitekaart jes naar haar willen sturen en of de brieven vertienvoudigd ver spreid kunnen worden. In januari 1996 lieten de ouders van Sonja weten dat de ketting brief moest ophouden omdat ze iedere dag drieduizend kaartjes kregen en het meisje door haar ziekte tot niets meer in staat was. Dat heeft O. Ferro van het Portugees consulaat in Rotter dam donderdag bevestigd. Of het meisje inmiddels nog leeft is volgens Ferro niet duidelijk. Wel staat vast dat de ouders geen visitekaartje meer kunnen zien en dat alles zonder pardon wordt weggegooid. De kettingbrief is niet alleen in Zeeland gesignaleerd, maar ook in Limburg en België. „Nog steeds wordt ik iedere dag ge beld met vragen over die brief", zegt Ferro. „Het moet gewoon stoppen." Het liefste wil hij die zaak zo snel mogelijk afsluiten, maar steeds duikt de brief weer ergens anders op en gaan er op nieuw veel kaartjes richting Portugal. Een soortgelijk probleem speel de zich enkele jaren geleden af in Groot-Brittannië. Daar wilde een jongen dat zo veel mogelijk mensen een ansichtkaart naar hem opstuurden. Daarmee kwam hij toen in het Guiness Book of Records. Nu, jaren na zijn dood, worden er nog steeds kaarten naar zijn huis gestuurd. MIDDELBURG Rommelmarkt - Tafeltennisver eniging 't Zand in Middelburg houdt zaterdag 13 december haar jaarlijks rommelmarkt. Dat gebeurt tussen 9.00 en 14.00 uur in de eigen accommodatie de Zandkuil aan de Breeweg. VROUWENPOLDER Kerstzang - Op zaterdag 13 decejnber wordt in de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt in Wouwenpolder vanaf 20.00 uur- een kerstzangavond gehouden. Het Gereformeerd Zangkoor Walcheren, Gereformeerd Kin derkoor De Karekieten, cornet- hste Sandra Smit-Boeije, fluitiste Rianne Stelpstra en or ganist Jan Wattel verlenen me dewerking. strikt gescheiden moeten kun nen zitten van de mannen. Zul ke dingen zijn in een dorpshuis, dat cloor iedereen gebruikt wordt, niet mogelijk." Cornelissen heeft er ook begrip voor dat De TKV er bezwaar te gen heeft het oude kleuter schooltje De Steltlopertjes, dat door de peuterspeelzaal wordt gebruikt, te delen met de peu terspeelzaal. „Dat is een heel geschikt gebouwtje maar dan zou de peuterspeelzaal, die ove rigens ook niet wilde delen met de TKV, moeten verhuizen. Dat kan omdat zich de omstandig heid voordoet dat in de christe lijke basisschool De Wiekslag twee lokalen leegstaan." Gemakkelijk Volgens Weststrate heeft het ge meentebestuur doelbewust op deze oplossing aangestuurd. „De TKV heeft haar oog laten vallen op het gebouwtje van de peuterspeelzaal en de gemeente vond dat wel gemakkelijk." Cornelissen wil dat geenszins ontkennen. „Net als bij alle ver enigingen, hebben wij een ver antwoordelijkheid ten opzichte van de TKV. Wij proberen na tuurlijk te helpen bij het zoeken naar huisvesting. Het hele plan hebben we doorgesproken met het bestuur van de peuterspeel zalen in Reimerswaal en die gaan ermee akkoord. Ook de TKV voelt ervoor om het ge bouwtje te kopen, dus ik heb met helemaal niemand een con flict. Dat de leiding en een deel van de ouders niet voor de ver huizing voelen, heb ik wel be grepen inmiddels, maar dat is een zaak van het peuterspeel- zaalbestuur. Daarin heeft de ge meente zich niet te mengen." Weststrate en de peuterspeel zaalleiding verwijten de ge meente dat een zwijgplicht is opgelegd, Een ambtenaar zou in de loop van het overleg hebben gesteld dat de leiding geen con tact moest zoeken met raadsle den. „Daar weet ik niets van", zegt Cornelissen. „Het staat ie dereen vrij -contact te zoeken met wie hij maar wil." Akkoord Het peuterspeelzaalbestuur heeft de leiding en de ouder werkgroep inmiddels laten we ten niet gediend te zijn van een optreden namens de peuter speelzaal. Het bestuur vindt dat de Rillanders best op persoon lijke titel mogen lobbyen tegen de verhuizing maar niet namens de peuterspeelzaal. Dat is de door Wendy van der Vliet GOES - De gerenoveerde Schilr derswijk in Goes krijgt binnen kort een heuse speelstraat. De Vermeerstraat in deze wijk wordt een autoluwe straat, waar kinderen op verschillende speelplekjes naar hartelust kunnen spelen. De herinrich ting van de straat is al voltooid. Eind deze maand worden de speeltoestellen geplaatst. Het idee voor een speelstraat kwam van de Gemeente Goes. „We wilden speelvoorzieningen aanbrengen ter vervanging van de oude speelplaatsjes van voor taak van het bestuur en het be stuur gaat akkoord met verhui zing naar De Wiekslag. De wethouder heeft inmiddels beloofd dat tijdens de volgende de renovatie," aldus J. J. C. van Ginkel van de gemeente. „Dat was moeilijk, omdat alles hele maal volgebouwd is. Bovendien wilden we geen straat afsluiten, want dan zou het verkeer teveel gehinderd worden. Een speel straat leek ons daarom een goed idee. Auto's mogen er wel blij ven rijden, maar dan stapvoets. Zo is het toch veilig voor kinde ren om er te spelen. We hebben voor de Vermeerstraat gekozen omdat deze straat centraal ligt." De gemeente benaderde de ver eniging Wijkbelangen Goes- Zuid, zodat de omwonenden de mogelijkheid hadden hun wen- vergadering van de commissie welzijn, op 6 januari, de zaak nog eens op de agenda komt. Volgens hem is er haast gebo den: „Op 1 januari wordt het ge- sen kenbaar te maken. Toch wa ren de bewoners aanvankelijk tegen de speelstraat. A Heer spinkvan Wijkbelangen: „Op de informatie-avond waren erg veel tegengeluiden te horen. De meeste omwonenden dachten dat ze veel last zouden hebben van spelende kinderen. Ik heb toen gezegd dat dat best mee zou vallen, omdat de speelplekjes zoveel mogelijk worden afge scheiden van de huizen. Boven dien gaat de straat er ontzettend mooi uitzien. Aan het eind van de avond was iedereen enthou siast. De mensen waren zelfs al aan het bedenken welke speel- bouwtje van de TKV gesloopt en als de gemeenteraad akkoord gaat, willen we zo snel mogelijk met de aanpassingen kunnen beginnen. toestellen er zouden moeten ko men." Het was vooral Heerspink die zich sterk maakte voor een au toluwe straat: „De gemeente wilde eerst gewoon een speel straat aanleggen, zonder daar bij de snelheid van het verkeer aan te passen. Ik vind een speel straat een fantastisch idee, maar dan moet wel rekening ge houden worden met de veilig heid van de spelende kinderen. Aan het autoluw maken van de straat hangt natuurlijk een prijskaartje, maar gelukkig heeft de gemeente ingezien dat veiligheid het belangrijkst is. door Marco van Barneveld SINT MAARTENSDIJK - De stichting Kinderopvang Tholen krijgt van het ministerie van Landbouw een subsidie van 125.000 gulden voor een project waarbij vrouwen op het platte land in de gelegenheid worden gesteld professioneel aan kin deropvang te gaan doen. Het gaat om een zogenoemd 'pilot- project', dat uniek is in Neder land. Slaagt het project in Tho len dan zal het wellicht in ande re plattelandsgebieden navol ging vinden. J. Verhage, directeur van de Thoolse stichting Kinderop vang: „Het is een hele nieuwe vorm waarbij we vrouwen die thuis als zelfstandig onderne mer aan de slag willen, onder steunen. De provincie Zeeland, waar de stichting ook om geld heeft aangeklopt, heeft volgens Verhage negatief op dit verzoek gereageerd. Die instantie vindt het idee niet stroken met het ei gen beleid, meldt ze desge vraagd. „Maar waarom dat is hebbenzenietecht duidelij k ge- maakt. Dat is allemaal wat vaag." In elke kern De bedoeling is in iedere kerm op Tholen in elk geval één nieuwe plek voor kinderopvang te creë ren. Verhage: „Het is het initia tief van onze stichting. De ach terliggende gedachte is dat er op het platteland heel veel wou-* wen thuis zitten die wat willen ondernemen. Bovendien is er gewoon behoefte aan deze nieu we vorm en is er nu alleen gast- ouderopvang, waarbij gastou ders slechts een vergoeding krij gen. Wij willen de vrouwen die aan het nieuwe project meewer ken een basisinkomen geven. Het moet professioneler wor den." Platteland De subsidie bij Landbouw werd aangevraagd omdat het project volgens de stichting positief is voor de ontwikkeling van het platteland. Het ministerie staat er positief tegenover, maar heeft met de 125.000 gulden niet het volledige bedrag uitgetrokken waar de stichting op had gere kend. „Wij hadden onr twee ton gevraagd. Een deel van dat geld was bedoeld om een basisinko men te kunnen garanderen, maar met dat onderdeel van de plannen was het ministerie het niet eens." Verder is bij de EG om subsidie gevraagd. Binnenkort verwacht de stichting uitsluitsel van deze instantie. „We hebben in totaal drie ton nodig. Krijgen we van uit Brussel hetzelfde als vanuit Den Haag, dan kunnen we be ginnen." Het is de bedoeling in juli volgend jaar te starten. De vrouwen die meewerken moe ten speciale opleidingen krijgen om aan de slag te kunnen. Kin deren van nul tot zestien jaar- moeten in de nieuwe opvang plaatsen terechtkunnen. Verha ge: „Een brede doelgroep inder daad. Maar de praktijk leert dat de behoefte niet stopt bij twaalf jaar." DEN HAAG - Rijk en provincie hebben over de N57 (Middel burg-Veerse Dam) alleen vast gelegd dat het voornemen er is die weg aan te leggen. Financiële zekerheid over de komst van een weg is er altijd pas nadat de begroting van Ver keer en Waterstaat is vastge legd. Daarom dient altijd een voorbe houd te worden gemaakt, stelt minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op Ka mervragen, Zij heeft de aanleg van de N57 uitgesteld tot na 2002 omdat zij geld nodig heeft voor onder meer de Westerscheldtunnel en de Hogesnelheidslijn. Aanvankelijk was het plan dat de weg in dat jaar klaar zou zijn. Daarover' was met de provincie een intentieverklaring gesloten. De N57 speelt ook een belang rijke rol bij de ontsluiting van het Middelburgse woongebied Veerse Poort en de ontwikkeling van bedrijfsterreinen. Provincie, gemeenten en bedrij ven zijn boos over het feit dat de aanleg van de N57 is uitgesteld. KORTGENE Kerstmarkt - De middenstan ders van Kortgene houden op vrijdag 19 en zaterdag 20 de cember weer een kerstmarkt in de Pompweie. Wethouder J. Meulenberg-Op 't Hof opent de markt op vrijdag om 19.00 uur. Daaraan gaat een lampionop tocht door kinderen vooraf. De kerstmarkt is op 19 december open van 19.00 tot 22.00 uur en op 20 december van 12.00 tot 18.00 uur. door Marco van Barneveld Het zit hem niet lekker, de Thoolse PvdA-fractievoorzitter M. A J. van der Linde. Dat er weer een project ontwikkelaar interesse heeft om bij Go rishoek iets te gaan doen op het recrea tieve vlak, dat vindt hij uiteraard prima. Maar dat er ineens ook weer wordt gesproken over de bouw van maar liefst 75 botenhuizen op de dijk aldaar, dat kan natuurlijk niet, meent hij. Zulke voorzieningen zijn immers radicaal in strijd met het Oosterschel- debeleid. Woensdagavond nog confronteerde hij tijdens de commissie ruimtelijke orde ning de Thoolse burgemeester H. A van der Munnik met zijn visie op de plannen van Ecopark Bouw- en Projectontwik keling BV uit Noordwelle. Dat bedrijf wil zo'n 250 bungalows bouwen te Go rishoek, compleet met extra's als win kels en fitnessgelegenheden. De ge meente heeft echter tot nu toe verzuimd om haarscherp duidelijk te maken dat zulke plannen uitsluitend werkelijk heid mogen worden indien aan alle voorwaarden van het Oosterscheldebe- leid wordt voldaan, meent Van der Lin de. -„En botenhuizen passen daar niet Waarom maakt uw partij hier zo'n punt van? „Jaren geleden, bij de vaststelling van de gemeentelijke nota recreatieve ver kenningen, is afgesproken dat we ons vooral op 'groene recreanten' zouden richten, zoals fietsers en wandelaars. Maar niet op zaken als motorboten. Wat Gorishoek betreft hebben we toen ook al ingestemd met de komst van recrea tieve voorzieningen, maar we vinden dat het Oosterscheldebeleid absoluut moet worden gehandhaafd. Dat bete kent: binnendijkse activiteiten oké, maar buitendijks niets doen." „Destijds werd ook al wel eens gespro ken over de mogelijkheid voor boten huizen op de dijk, maar besloten is toen dat niet te doen. En nu blijkt dat de ge meente kennelijk nog steeds met plan nen rondloopt om die voorzieningen daar tóch te laten bouwen. Die opstel ling is heel vreemd, want de gemeente heeft het Oosterscheldebeleid toch on derschreven." „Het is toch gek: we hebben hier een M. A J. van der Linde: „Ik hoop echt dat de plannen zonder de botenhuizen ook door kunnen gaan, want ik ben absoluut niet tegen recreatiebungalows. foto Willem Mieras burgemeester die wel heel kordaat rea geert wanneer iemand zijn kippenhok moet afbreken, maar die tegen een pro jectontwikkelaar kennelijk niet duide lijk durft te zijn. Zo'n ondernemer moet toch ook weten waar hij aan toe is. Het lijkt er echter op dat wij als PvdA mo menteel de enige zijn met een duidelijk standpunt over deze zaak." Zijn de overige fracties het dan wel eens met de komst van 75 bo tenhuizen? „Dat weet ik niet. Ze hebben zich er nog niet duidelijk over uitgesproken. Ook niet tijdens de commissie afgelopen woensdag. Duidelijk is natuurlijk wel dat de SGP ook tegen de plannen is, maar dat heeft te maken met principes van zondagsrust waar de plannen meê in strijd zijn." U verwijt onder andere de burge meester gebrek aan duidelijk heid. Maar hij erkende tijdens de commissievergadering toch dat buitendijkse voorzieningen op de locatie bij Gorishoek uit den boze zijn? „Hij erkende inderdaad dat de boten huizen er met het oog op het; Ooster scheldebeleid niet kunnen komen. Maar het gaat mij er vooral om dat de gemeente dat beleid heeft onderschre ven en daar te allen tijde duidelijk in moet zijn. Is een projectontwikkelaar geïnteresseerd, dan moet op tijd haar scherp duidelijk worden gemaakt wat de randvoorwaarden zijn waarbinnen zo iemand kan gaan werken. Grote vraag is natuurlijk of er ooit iets zal gebeuren bij Goris hoek indien die voorwaarden zo scherp zijn. In de loop der tijd hebben al diverse projectontwik kelaars interesse getoond om ver volgens weer af te haken omdat ze het toch niet aandurfden iets te doen op die plek. Gelooft u dat er een nog een kans is dat deze pro jectontwikkelaar ivel aan de slag gaat indien de tientallen boten huizen er niet mogen komen? „Het is natuurlijk een verschrikkelijk grote investering om zo'n bungalow park te realiseren. Daarom hebben an deren het in het verleden ook niet aan gedurfd. In hoeverre het voor Straijer nog aantrekkelijk is durft ik niet te zeg gen. Maar mijn fractie blijft tegen de komst van 75 botenhuizen op een dijk waar in de zomer bovendien vaak dag jesmensen recreëren." Uw fractie kan hiermee de boel behoorlijk frustreren. Samen met de SGP, die tegen de plannen is, beschikt u over een meerderheid in de raad. „Inderdaad. Maar we kunnen onze op stelling goed onderbouwen. En ik hoop echt dat de plannen zonder de boten huizen ook door kunnen gaan. Want ik ben absoluut niet tegen recreatiebun galows. Maar hoe groot de kans is dat er- iets komt, dat kan ik echt niet zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31