Gewoon Tweede-Kamerlid gezocht PZC Albanezen Kosovo zijn Servië ben PZC feiten en meningen Collecte 2 S3 Verkiezingen '98 CDA 34 Applaus bij eerste optreden leden Bevrijdingslegertijdens begrafenis vrijdag 5 december 1947 In oktober sloeg de politie in Pristina hardhandig een demonstratie straat op met als eis colleges in de eigen taal op de universiteit. door Harald Doorenbos De bewakers voor de politie bureaus en de legerbasis in Pristina zijn uitgerust met auto matische wapens en kogelvrije vesten. Af en toe rijden er grote blauwe pantserwagens van de Servische politie door de straten van de hoofdstad van Kosovo. Politieagenten controleren au tomobilisten op wapens. De Servische autoriteiten mel den enthousiast dat de politie binnenkort zal worden uitge rust met Russische Mi-24-ge- vechtshelikopters, 'zodat de Albanese terroristen nog effec tiever kunnen worden bestre den, aangezien elke helikopter uitgerust kan worden met maar liefst 4.000 kilo mujiitie'. Maar alle Albanezen die hier wonen, halen de schouders op.Helaas, dit is normaal", zeggen de man nen in de cafés. „Niks vreemds", vinden de taxichauffeurs. „Al tijd hetzelfde liedje hier", me nen de studenten. De afgelopen dagen was het weer onrustig in Kosovo, een ge bied dat officieel deel uitmaakt van Servië, maar waar 90 pro cent van de bevolking van Alba nese afkomst is en ijvert voor onafhankelijkheid. Albanese separatisten en zwaarbewapen de Servische politieagenten le verden afgelopen vrijdag een ware veldslag in enkele dorpen ten westen van Pristina, waar bij er aan beide zijden doden vielen. Nadat de Servische poli tie zich noodgedwongen moest terugtrekken, schoten de agen ten in een naburig dorp een Al banese leraar dood. Bevrijdingsleger Nieuw was dat er tijdens de be grafenis van het slachtoffer plotseling drie mannen uit de bossen tevoorschijn kwamen, die zeiden lid te zijn van het Be vrijdingsleger voor Kosovo, een organisatie die tot nu toe nooit in de openbaarheid trad en waarvan werd betwijfeld of het wel echt bestond. Nadat de drie mannen, die allen uniformen en wapens droegen, een verklaring hadden voorgelezen waarin ze opriepen tot de gewapende strijd tegen de Servische autori teiten, verdwenen ze weer in de bossen. Dit alles onder luid ge juich van de rouwende menigte. Het bestaan van het Bevrij dingsleger voor Kosovo heeft de politiek in het gebied fiks onder druk gezet. Tot nu toe leven Ser viërs en Albanezen op zeer ge spannen voet met elkaar. De lei der van de Albanezen, Ibrahim Rugova, voert echter een poli tiek van totale geweldloosheid, waardoor bloedvergieten, zoals in Kroatië en Bosnië-Herzego- wina, tot nu toe voorkomen kon worden. In nail voor de geweld loosheid laten de Servische au toritei-ten in Kosovo oogluikend toe dat de Albanezen hun eigen onderwijssysteem en gezond heidszorg hebben en Albanees mogen spreken. Dat wil niet zeggen dat Kosovo geen problemen kent. Verre van dat. Het gezag - politiek, politie en leger - is volledig in handen van de 10 procent Serviërs, De 90 procent Albanezen leven in de marge. Ze hebben een eigen, van de Serviërs gescheiden, sa menleving opgezet,.met Alba nese scholen, ziekenhuisjes, voetbalclubs, cafés en restau rants. Georganiseerd De Albanezen zijn zeer goed ge organiseerd en iedereen draagt maandelijks vijf procent van zijn inkomen af aan de illegale van etnisch-Albanese studenten Albanese regering, zodat dit pa rallelle systeem kan worden be kostigd. Daarbij worden ze ech ter veelvuldig lastiggevallen door de Servische politie. Huis zoekingen, arrestaties en mar telingen zijn aan de orde van de dag. Amnesty International spreekt al jarenlang in ieder Kosovo-rapport van een 'on aanvaardbare en explosieve si tuatie'. Door het recente optreden van het Bevrijdingsfront voor Koso vo wordt het steeds moeilijker voor Rugova om vast te houden aan zijn principe van geweld loos verzet. Een groeiend aantal uit elkaar. De betogers gingen de foto GoranTomasevic/RTR Albanezen, met name jongeren, is van mening dat er meer actief tegen de Serviërs moet worden opgetreden. „Zeven jaar lang heeft Rugova geweldloosheid gepredikt en er is hier niets ver anderd", zegt een Albanese in tellectueel in Pristina, die alleen maar wil spreken als hij ano niem blijft. „Rugova is een oude, kapotgespeelde langspeelplaat die is blijven hangen. Hij zegt altijd hetzelfde, maar ondertus sen verandert er niets in onze si tuatie. Als we oriafhankelijk van Servië willen zijn, dan moet er meer gebeuren dan geweld loos verzet." Volgens waarnemers in Kosovo dreigt de LD K-partij van Rugo va uit elkaar te vallen wanneer er geen verandering plaats vindt. Het onafhankelijke Ser vische weekblad Vreme meldde, dat ongeveer 30 procent van de LDK-leden niet meer achter Rugova en zijn geweldloosheid staat. Ondertussen zijn er ook andere politieke partijen opge richt die openlijk actiever ver zet prediken. Zo heeft de advocaat Adem De- manci, die 29 jaar in de gevan genis heeft gezeten vanwege zijn politieke activiteiten en daarom de Nelson Mandela van Kosovo wordt genoemd, een ei gen partij opgericht die veel meer demonstraties en stakin gen wil organiseren. Demanci's partij zou volgens opiniepeilin gen een kwart van de Albanezen achter zich hebben. Ook aan de Servische kant drei gen radicale elementen aan te sturen op confrontatie. Zo heeft de leider van de Servische Radi cale Partij, Vojislav Sjeselj, al aangekondigd dat wanneer hij de presidentsverkiezingen in Servië van zondag wint, hij vijf paramilitaire eenheden met Servische nationalisten naar Kosovo zal sturen 'om de Alba nezen een lesje te leren'. De pre sidentskandidaat van de Socia listische Partij van Milosevic, Milan Milutinovic, reageerde dinsdag geïrriteerd op uitlatin gen van Westerse diplomaten, dat Servië de rechten van de Al banezen beter moet garanderen. „Gezeur, Kosovo is van ons", zei Milutinovic. Oorlog Vóór maart volgend j aar gaan de Albanezen in Kosovo naar de stembus in zelf georganiseerde verkiezingen die nu al als ille gaal zijn bestempeld door de Servische autoriteiten. Dan krijgen de Albanezen de kans om óf te kiezen voor Rugova óf voor radicalere politici. Rugova betekent: voortdurende onder drukking en uitzichtloosheid, maar in ieder geval geen open lijke oorlog. Een radicalere keu ze maakt misschien een einde aan de onderdrukking, maar een oorlog en alle daarmee sa menhangende verschrikkingen, is toch ook voor vele Albanezen geen aantrekkelijk vooruit zicht. GPD vrijdag 5 december 1997 Aanslag op Thorez Voor de even buiten Parijs ge legen woning van Secretaris generaal Thorez van de Franse communistische partij is don derdagavond een bom ont ploft. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. In Frankrijk duren de conflicten tussen stakende arbeiders en politie voort. Actie voor Zeeland Een onderzoek is ingesteld naar de stichting Wereldactie voor Zeeland, die geld sprok kelt voor de wederopbouw van de provincie. Voorzitter en ad ministrateurs worden ver dacht van collaboratie. De stichting heeft ook abnormale hoge kosten gemaakt. Aanval op consulaat De'politie in Alexandrië heeft een aanval op het Nederlandse consulaat verijdeld. Arabi-i sche betogers vielen diploma-1 tieke gebouwen aan uit protest j tegen het VN-besluit om Pa lestina te verdelen. Sinterklaasfeest De in het barakkenkamp nabij I het Goese station gehuisveste I wederopbouwarbeiders heb- i ben een Sinterklaasfeest op I touw gezet voor 33 kinderen van minder draagkrachtigen. Er was muziek van Euphonia en royaal snoepgoed, waar voor de mannen spontaan hun suiker- en boterbon hadden i afgestaan. Ze zijn bekend. Met de PvdA als laat ste hebben alle grote partijen hun lijst gemaakt met favoriete kandidaat- Kamerleden. Daaronder veel vrou wen, erg veel academici en opvallend veel Randstedelingen. Maar de nieu we lijsten zijn in de verste verte geen afspiegeling van de Nederlandse be volking. door Margit Kranenburg en Koos van Wees Gewone mensen zijn straks nauwe lijks te bekennen in de nieuwe Tweede Kamer. Geen kleuterjuffen, WAO'ers, buschauffeurs of werkloze schoolverlaters. Zelfs geen studenten of dominees. De volksvertegenwoor digers in Den Haag vormen absoluut geen letterlijke vertegenwoordiging van het hele volk. Maar ja, hoe kunnen gewone mensen een kans maken op een blauwe zetel aan het Binnenhof als ze niet gewoon kunnen solliciteren? Bij de meeste partijen bepalen interne vertrou wenscommissies, Kamercentrales, af delingen of het partijbestuur wie in aanmerking komt. En daar hangt toch een sfeertje rond van 'ons-kent-ons'. Alleen de PvdA verraste Nederland dit jaar met een personeelsadverten tie in landelijke dagbladen. Dat lever de 462 brieven op, maar de gewone man of vrouw zat daar niet bijUitein- delijk behoren toch vooral hoogopge leide Randstedelingen tot de vijftig kanshebbers. De advertentie vroeg, behalve om het partij lidmaatschap, vooral om een 'brede deskundigheid' op het gebied van cultuur, onderwijs, buitenlandbe leid, juridische, sociale en financiële aangelegenheden. En als basisvaar digheid 'het uitdragen en presenteren van het PvdA-gedachtegoed en het vermogen hiervoor draagvlak te creë ren'. Met dergelijk jargon is het mis verstand dat alleen academici in aan merking komen al snel geboren. Ln de profielschets die de partij ver vaardigde voor nieuwe kandidaten, lag de drempel nog wat hoger. Wie al niet wordt geïntimideerd door de tekst in de advertentie wordt het wel door die in het profiel. „Het Tweede Kamerlidmaatschap is een vak. Poli tiek bedrijven in een hooggetech- nologiseerde informatiesamenleving ingeklemd tussen Brussel en lokaal bestuur met daarnaast het kunnen omgaan met de overheidsbureaucra- tie en het doorzien van maatschappe lijke vraagstukken vereist vakbe kwaamheid", kromzint departijtop in een schijnbare poging het Kamerlid maatschap zo onaantrekkelijk moge lijk te maken. Het is duidelijk: alleen hooggeleerde doorbijters mogen de PvdA vertegen woordigen. Zou dat een verklaring kunnen vormen voor het grote aantal sociologen, politicologen en andere aspirant-vergadertijgers? De sociaal democraten vormen geen uitzonde ring. Wie de lijsten van de andere gro te partijen goed bekijkt, ziet een bat terij aan doctorandussen en meesters in de rechtenHier en daar duikt zelfs een ingenieur op of een doctor: Slimmeriken Heeft van de paarse partijen twee der de van de kandidaten de universiteit met een bul verlaten, opvallend is dat eenzelfde aantal kanshebbers in de Randstad woont. Herbergt het platte land geen 'paarse slimmeriken'? Leeft de politiek vooral in de grote stad of zit je daar eenmaal dichter bij de macht? Voor de meeste partijen geldt allebei. D66 bijvoorbeeld vindt zijn oor sprong op de universiteiten van Am sterdam en Leiden. Nog steeds zijn in die steden de meest vooraanstaande leden te vinden. De jonge Democraten stromen na hun studie door naar de departementen of overheidsinstellin gen in Den Haag, waarvan met name de Leidse universiteit hofleverancier is. De overstap naar de actieve poli tiek is dan al snel gemaakt. Eenzelfde argument geldt overigens ook voor de PvdA de meeste vrouwen oo de kandidatenlijst Aantal kandidaten Aantal Aantal met een afgeronde Kandidaten Aantal wetenschappelijke afkomstig uit kandidaten mannen vrouwen opleiding de Randstad PvdA 50 27 23 35 36 tj/ 50 37 13 29 27 24 10 21 14 023 20 13 7 13 14 GPD-Graphics/R.S. De hal van het Tweede Kamer gebouw zal straks waar schijnlijk nau welijks 'gewone mensen'zien. foto Herman Pieterse/ANP andere partijen. Het verklaart het ho ge aantal 'yuppies' (jong, stads en hoog opgeleid) in de politieke gelede ren. Of zoals de werkgeversorganisa tie VNO/NCW onlangs constateerde: de Kamer bestaat vooral uit ambtena ren. Bij de WD zijn Den Haag en randge meenten opvallend favoriet. Maar liefst veertien van de vijftig liberale kanshebbers kunnen vanaf mei vol gend jaar met de fiets naar het werk. Toegegeven, een aantal van de huidige Kamerleden en bewindspersonen die volgend jaar weer terugkomen in de politiek, komt oorspronkelijk niet uit de Randstad. Zij zijn voor het gemak dichter bij de Tweede Kamer of hun departement gaan wonen. Talentenjagers Soms blijkt de afstand tot politiek Den Haag letterlijk en figuurlijk groot. Als er al briljante potentiële Kamerleden zijn buiten de Randstad, dan hebben ze zich in ieder geval niet gemeld bij de PvdA-gewesten, die als talentenjagers voor de partij dienden. „De gewesten zonden laat hun kandi daat in, vaak gering in aantal, terwijl een aantal niet werkelijk beschikbaar bleek, in hoofdzaak lokale ervaring bezat of niet bij het geschetste profiel paste", zo schrijft de selectiecommis sie enigszins spijtig. Het gewest Gro ningen dient als perfect voorbeeld: van de vijftien kandidaten bleken twaalf niet beschikbaar. Maar helemaal vrij pleit de commissie zich daarmee niet. Want de kandida ten van buiten de Randstad die er wel in slaagden de lijst te halen, spelen daarop een figurantenrol. Ze staan laag op de lijst, voornamelijk na plaats 45, en dus bij een tegenvallende verkiezingsuitslag in de gevarenzone. Blijkbaar is een provinciale afkomst toch een nadeel. Het CDA heeft als enige partij kandi daten uit alle windstreken. De partij hakte dit jaar met de botte bijl: cïe ou de garde maakte plaats voor vers bloed. De regio is prima vertegen woordigd, terwijl de christen-demo craten nog een extra handicap had den: de 'bloedgroepen'. Want ook al wil fractieleider De Hoop Scheffer het woord 'bloedgroep' uit het partijvo cabulaire schrappen, acht katholie ken bij de eerste tien zou oorlog betekenen voor de gereformeerden en hervormden binnen het CDA Maar goed, regio's en opleiding zeg gen misschien minder dan de levens loop van de potentiële Kamerleden. Op een enkeling na zijn de kandidaten de dertig jaar ruim gepasseerd en al een eind op weg met hun carrière. De meesten blijken te werken op een mi nisterie, bij een universiteit, of een an dere nauw met de overheid verbonden instantie. Als ze al bij een bedrijf wer ken dan zijn ze daarvan directeur-, dan wel heet het bedrijf KPN of Shell en leunt het bijna letterlijk tegen het Binnenhof. 'Inactieven', Binnenhof- bargoens voor AOW'ers, WAO'ers, bijstandstrekkers en andere uitke ringsgerechtigden of haanlozen, staan niet op de lijst. Geen lobbyist Aan de andere kant: is dat dan nodig? Moet elke groep in de samenleving zijn eigen vertegenwoordiger hebben? En elke fractie zijn eigen Zeeuw, Fries of Limburger? Wie in de Kamer komt, moet over zijn eigen grenzen heen kunnen kijken. Het is niet de bedoeling dat iemand namens een beroepsgroep spreekt, als een soort lobbyist te werk gaat. Friese Kamerleden hoeven niet automatisch de Friese belangen te verdedigen, Limburgers mogen hun mond houden als het over de Maaskaden gaat. „Het kan ons niet schelen wat voor opleiding mensen hebben, waar ze werken of waar ze vandaan komen, als ze maar openstaan, geen oogklep pen op hebben", zegt Henri van Rijn van de stichting de Vierde Wereld. Zijn organisatie komt op voor de aller arms-ten, en heeft geregeld contact met Kamerleden. Staat het gemiddel de Kamerlid niet veel te ver af van 'zijn' wereld? „Opleiding, afkomst, het zegt niets. Er zijn er die zich vanuit de onderlaag hebben opgewerkt en nu niets meer met die wereld te maken willen hebben. Er zijn er ook die met een gouden lepel in de mond geboren zijn, een hoge opleiding hebben en al les doen om de aller armsten te helpen. Voor ons geldt: als men maar betrok ken is. Dat is vaak belangrijker dan kennis". Het controleren van de regering vraagt natuurlijk enige scherpte en verstand van zaken. Maar de fracties volproppen met juristen en andere wetenschappers lijkt een beetje over dreven. AÊe fracties bestaan, naast Kamerleden, uit tal van hoogopgelei de beleidsmedewerkers. Zij hebben tot taak 'hun' Kamerleden op de hoogte te houden en van ammunitie te voorzien voor het debat. De juristen cüe wetteksten uit moeten pluizen, kunnen beter daar dan in de Kamer aan het werk. Politiek bedrijven is vooral een kwes tie van de ander proberen te overtui gen van je eigen mening. Om mee te praten over het afschaffen van de OV- kaart, het toestaan van gratis heroïne of de uitbreiding van Schiphol heb je geen academische titel nodig. VVD-minister Annemarie Jorritsma, met alleen de school voor toerisme op haar CV, bewijst dat opleiding er niet toe doet om het ver te schoppen in de politiek. Ook SP-Kamerlid Remi Poppe laat zien dat je met slechts la gere school een goed Kamerlid kan zijn. Aan de andere kaart toont Plans Janmaat van de Centrumdemocraten aan dat een afgestudeerd politicoloog uitermate domme dingen kan bewe ren. GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A L, Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes, Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. 'Tel. (0115)694457 Axel: Nassaustraat 15, 4571 BKAxèl. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet, btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,-meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Aiiteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Delta Nutsbedrijven benadert deze dagen telefo nisch negenduizend kleinverbruikers met de vraag of zij groene stroom willen afnemen. De actie verloopt gunstig. Eén op de vijf benaderde mensen besluit een pakketje electriciteit te nemen waarvoor per maand ongeveer een rijksdaalder extra wordt be taald. Wie groene stroom bestelt, krijgt geen groene stroom, Daar is het nutsbedrijf open over. Er wordt in Zeeland een hoeveelheid windnergie opgewekt maar die gaat niet per definitie naar de mensen die omwille van het milieu bereid zijn een wat hogere rekening te betalen, De lampjes die staks in de kerstboom oplichten, kunnen evengoed door atoomstroom worden gevoed. Wie een fijn gevoel aan de donatie wil overhouden, moet beden ken dat met het extra geld nieuwe investeringen wor den gedaan voor duurzaam opgewekte energie. Delta Nutsbedrijven draait de klanten zeker geen rad voor ogen, maar speelt wel in op een zekere mate van naïviteit. In feite houdt de energie voorziener een col lecte, in de hoop dat mensen op ideële gronden iets af dragen voor een goed doel. De opbrengst van de inza meling wordt benut om een aanvulling te geven op de inspanning die Delta zelf levert en die erop gericht is dat in het jaar 2000 een percentage van 3,2 van de afzet duurzaam opgewekt is. t Bedenkelijk is dat Delta Nutsbedrijven heeft gekozen voor telemarketing, een verkoopmethode die de laatste tijd steeds meer in zwang raakt en in toenemende mate irritatie opwekt. Een overheidsbedrijf zou zich niet moeten scharen in de horde van ondernerilingen die ui terst hinderlijk aan te telefoon hangen om hun waren uit te venten. Begrippen als 'groen' en 'milieu' raken daardoor aan devaluatie onderhevig. De actie van Delta komt om nog andere redenen in een minder gunstig daglicht te staan. Terecht klaagde de Zeeuws Milieu Federatie dezer dagen over het feit dat het bedrijf onvoldoende doet om de Zeeuwse huishou dens aan te sporen tot bezuiniging op energiegebruik. Zo'n besparing leidt tot een vermindering van de uit stoot van kooldioxyde. Delta heeft de mogelijkheid subsidies te geven voor isolatie en cv-ketels met een hoog rendement, voor zonne-energie, voor besparende koelinstallaties, de aanschaf van spaarlampen en voor energiezuinige openbare verlichting. Het bedrijf gaat zeer terughoudend om met de regelingen die daardoor kunnen worden gehanteerd. Alleen voor de zakelijke markt wordt iets gedaan. Energiebedrijven in andere provincies kennen een ruimer stimuleringsbeleid. Tegen cüe achtergrond bezien, komt de bei-collecte merkwaardig over. Delta Nutsbedrijven zou voor een wat ruimhartiger opstelüng moeten kiezen als het erom gaat de kleine klanten over te halen minder energie te gebruiken. Daarmee zou het verzoek aan de goedwil lende klant om iets extra te geven voor een schoner mi lieu, geloofwaardiger worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2