Del Olmo vreest Oranje 't Zand trekt Daan Sliepen aan PZC Biljarters spelen finale worldcup in Barendrecht Ronaldo doet weer eens van zich spreken Katja Seizinger op het goede spoor KNWU wil overleg met sportbonden Vier schaatsers in de race voor sportprijs Kluivert tevreden over bal Mexico heeft veel ervaring Willem II simpel langs zwak NEC 25 Duitser Vogel trainer Togo sport Beenhakker denkt dat Mexico wonder kan verrichten Davids definitief naar Juventus Advocaat één wedstrijd geschorst FC Utrecht-PSV uitgesteld Kosice-speler Cvirk omgekomen Ronaldo speelt tegen Strasbourg Sponsors blijven KNSB trouw MARSEILLE - De Telstar ('70 en '74), de Tango ('78 en *82), de Azteca ('86), de Estrusco ('90) en de Questar ('94) hebben een opvolger. De wedstrijden van het WK vpetbal in Frankrijk worden gespeeld met de Tricolore. Een bal met de drie Franse kleuren; rood, wit en blauw. De Adidas-bal werd giste ren in Marseille gepresen teerd. Patrick Kluivert was één van de aanwezi gen; De aanvaller was te vreden. .Ik heb er wat mee geschoten. De bal voelt lekker aan, zachter. Voor al met koppen ANP MARSEIÏLE - Mexico heeft de meeste WK-ervaring van de vier landen in groepE. De Midden-Amerikanen spelen volgend jaar in Frankrijk hun elfde eindronde. België doet voor de tiende keer mee, Neder land voor de zesde, Zuid-Korea voor de vijfde. Nederland was van de vier landen het meest succesvol. Oranje haalde twee keer de finale, zowel in 1974 (Duitsland) als 1978 (Argenti nië) was het gastland te sterk. België eindigde in 1986 (Mexi co) als vierde. Mexico was kwartfinalist in 1970, 1986 en 1994. Zuid-Korea kwam nooit verder dan de eerste ronde. Nederland speelde in de ge schiedenis twee keer tegen Mexico, en verloor beide partij en. In 1960 werd het 3-1 in Mexico, een jaar later wonnen de Midden-Amerikanen in Ne derland met 1-2. Tegen Zuid- Korea heëft Oranje nog nooit gespeeld. door Frits Bakker ANTWERPEN - Dick Jaspers verdedigt dit weekeinde in Ant werpen zijn leidende positie in de wereldbeker driebanden. De 32-jarige Brabander heeft na twee van de vier toernooien een riante voorsprong op zijn ach tervolgers Frédéric Caudron en Torbjörn Blomdahl. Het laatste toernooi, dat in Zuid-Korea zou worden gespeeld, werd gisteren afgeblazen. De BWA (profbond) heeft Barendrecht op het oog als vervangende organisatie. Foor het eerst strijden profs en arnateurs dit jaar om de wereld beker, nadat de twee ruziënde bonden (BWA en UMB) elkaar hebben gevonden in een com promis. Dat heeft geleid tot een cyclus van vier toernooien; Oos terhout, Antalya, Antwerpen en Taegu. Maar gisteren werd be kend gemaakt dat Zuid-Korea zich heeft teruggetrokken. De profspeler Sang Chun Lee bracht het BWA-bestuur in Antwerpen op de hoogte. De NIJMEGEN - Willem II gaat met een gerust hart de winter stop in. De Tilburgers wonnen gisteren de uitwedstrijd tegen NEC met 3-0. Sanou (twee) en Wijnhard maakten de doelpun ten in het eenzijdige duel. 'Dë Nijmeegse verdedigers ga ven de doelpunten cadeau. Ko ning was de schlemiel van de avond. Hij maakte twee van de tóe fouten die leidden tot de te gentreffers. Alleen Crüden was in de eerste helft met een schot tegen de paal gevaarlijk voor de thuisploeg. NEC begon in het tweede be drijf met een offensief je, maar dat leverde slechts hoekschop pen op. Koning boorde de Nij meegse hoop een kwartier voor hjd de grond in met zijn tweede fout. De toeschouwers wilden het vervolg, 0-3 door Sanou, al niet meer zien en haastten zich haar cle uitgang. NEC - Willem II0-3 (0-2). 11. Wijn- hard 0-], 17, Sanou 0-2, 75. Sanou Ö-3. Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 2500, Gele kaart: Van derVegt (Willem II). ANP doorRenze Lolkema MEXICO CITY - In Mexico is gisteravond met gemengde ge voelens op de indeling van groep E voor het WK in Frankrijk ge reageerd. De Zuid-Amerikanen zullen met België en Zuid-Ko rea strijd moeten leveren om de voorronde te overleven. Neder land wordt te sterk geacht. Al thans, dat zegt Joaquin del 01- mo, veelvoudig international, met Mexico actief op het WK'94 en vorig seizoen nog op huurba- sis spelend voor Vitesse. „Mexico is erg sterk, althans voor Zuid-Amerikaanse be grippen", zegt de 27-jarige Del Olmo die afgelopen voorjaar na een conflict met trainer Henk ten Cate Vitesse verruilde voor Necaxa. „Maar vergeleken met Nederland speelt het Mexicaan se team veel te langzaam. Als ploeg is Nederland veel beter in balans." Onlangs moest bondscoach Bo ra Milotinovic wijken voor Ma nuel Lapuenta, toevallig Del Olmo's clubtrainer bij Necaxa. De Servische oefenmeester werd verantwoordelijk gehou den voor de povere resultaten van de laatste drie kwalificatie wedstrijden. In de Concacaf- groep was Mexico gedurende de hele competitie koploper, maar de remises tegen de Verenigde Staten (0-0), Costa Rica (3-3) en Jamaica (0-0) werden hem des ondanks zwaar aangerekend. „De kranten hebben hier volge- staan, wekenlang", meldt Del Olmo. „En op televisie zijn er veel programma's aan besteed. De media vonden dat Bora eruit moest. Ook de fans schreeuw den dat hij moest oprotten. Mexico speelde niet goed." Ook het pak slaag van Brazilië (5-0) in een vriendschappelijk tussendoortje maakte het leven van Milotinivic er niet vrolijker op. Dat Mexico groepswinnaar werd, deed niet meer terzake. Del Olmo: „De druk werd te groot, hij moest weg." In Saudi- Arabië doet de nieuwe bonds coach Lapuenta in februari een poging een nieuw team te sme den, tijdens een zwaar bezet in ternationaal toernooi. Mannetje Leo Beenhakker, ooit trainer bij de Mexicaanse topteams Guad alajara en America, kent La- Zuid-Koreanen kregen een ver bod tot organiseren' opgelegd door de regering. BWA-secreta- ris Henk de Laat: „Het afzeggen van de Zuid-Koreanen heeft te maken met de financiële crisis van het land. De regering ver biedt door de enorme inflatie alle evenementen, die met bui tenlands geld worden gefinan cierd." De BWA-organisatie stond voor de keuze: de wereldbeker afron den in Antwerpen, of op zoek gaan naar een andere organisa tie voor het laatste en beslissen de toernooi. Hans de Jager, toer- nooileider in Antwerpen: „We hebben de belangrijkste spelers bij elkaar geroepen om snel een oplossing te vinden. We gaan morgen (zaterdag) praten met de organisatoren van de 'Dutch Open' in Barendrecht, die van 7 tot 11 januari wordt gespeeld. Daar willen we de finale spelen van de wereldbeker." Dick Jaspers sprak van een ele gante oplossing: „Het was in mijn voordeel geweest, als we hadden gekozen voor Antwer pen als finale, maar ik wil de wereldbeker op een eerlijke ma nier winnen. We hebben una niem gekozen voor een vervan ger voor Zuid-Korea." De Brabander Roland Uytde- willegen, die competitie speelt bij Party Service Ockenburgh uit Rilland, boekte zijn derde zege in de kwalificaties. In een driesetter versloeg hij zijn land genoot Ad Koorevaar: 15-12,7- 15, 15-13 (0.925/1.025). Uytde- willegen werd bij de loting voor het hoofdtoernooi gekoppeld aan wereldkampioen Torbjörn Blomdahl. Dick Jaspers begint het toernooi in Antwerpen van daag tegen Frangis Forton. De jonge Belg zorgde vorige week in Turkije voor de uitschakeling van Frédéric Caudron. Loting hoofdtoernooi, eerste ronde: Blomdahl (Zwe) - qualifier, Sang Lee (VSt) - Van der Smissen (Nëd), Ceulemans (Bel) - Loncelle (Bel), Theriaga (Por) - qualifier, Sayginer (Tur) - Hwan (ZKo), Ha vermans (Ned) - Dielis (Bel), Carlsen (Den) - qualifier Jaspers (Ned) - qualifier, Zanetti (Ita) - qualifier, Caudron (Bel) - qualifier, Nelin (Den) - quali fier, Horn (Dui) - qualifier, Sanchez (Spa) - Grethen (Lux), Leppens (Bel) - qualifier, Burgman (Ned) - Men heer (Bel), Rudolph (Dui) - Velthuis (Ned). puentegoed. „Dat is een manne tje hoor, een schoffie in de goede zin van het woord. Hij heeft ja renlang Necaxa getraind en dat heeft Mexico geweten. De ploeg speelde net zoals hij. Agressief. Maar Lapuente is ook in staat een collectief te smeden. Boven dien is hij een persoon die het continentale voetbal goed volgt. Hij doet zijn huiswerk uitste kend." Beenhakker was onlangs nog kandidaat om Milotinovic op te volgen als bondscoach. Maar de Rotterdammer is in middels na zijn avontuur bij Vi tesse neergestreken bij zijn jeugdliefde Feyenoord. Ook werd hij afgelopen jaar een aan tal malen gebeld door Mexi caanse clubs in de problemen. Iedere keer zei hij nee. Hij had geen zin Nederland opnieuw te verlaten voor een onzeker avon tuur. Beenhakker denkt dat Ne derland de volgende ronde haalt. „Dat moet geen probleem zijn. Het is inmiddels anderhalf jaar geleden dat ik weg ben uit Mexico, maar er is weinig ver anderd. Mexico betaalt interna tionaal gezien al jax-enlang de prijs voor het feit dat een team in de competitie vijf buitenlan ders mag opstellen. De kern van het nationale team is te oud en de kwaliteit is niet geweldig. Dat zie je op de grote toernooien terug. Maar als Lapuente in staat is het team te veranderen en er eén collectief van kan ma ken zoals hij dat met Necaxa heeft gedaan, dan kan Mexico nog een eind komen.GPD vrijdag 5 december 1997 van onze sportredactie HILVERSUM - Schaatsters Ma rianne Timmer en Tonny de Jong en zeilster Margriet Mat- thijsee zijn genomineerd voor de uitverkiezing tot Sportvrouw van het jaar. Bij de mannen zijn de uitverkorenden de schaats ters Ids Postma en Henk Ange- nent en zwemmer Marcel Wou- da. Beide winaars krijgen de „Jaap Eden". De AVRO organi seert de verkiezing, sportjour nalisten brengen er hun stem voor uit. Marianne Timmer is wereld kampioen 1000 meter, Toony de Jong Europees kampioen all round. Margriet Matthijsse is Europees- en wereldkampioen in de Europe-klasse. Bij de wouwen behoorde Irma Heeren tot de grote groep sporters, die was voorgeselecteerd. De we reldkampioene run-bike-run uit Middelburg kreeg echter on- van onze sportredactie WOERDEN - Binnen een maand buitengewoon beraad. De Koninklijke Nederlandse Wieken Unie heeft dit gisteren bij de sportkoepel NOCNSF voorgesteld inzake de dopingaf- faire in de Nederlandse spox-t. Hetschandaal kwam vorige week aan het licht door een fis caal onderzoek bij de huisarts Wim Sanders in Geleen. Haast is gebonden, vindt de KNWU bij monde van voorzitter Joop Ats- ma. De unie had vorige week vrijdag al informeel contact met NOCNSF. Donderdag is het verzoek geformaliseerd. De be doeling is te komen tot een gezamenlijke aanpak van het dopingprobleem in de Neder landse (top)spoi*t. Het beraad zou nog vóór de jaarwisseling moeten plaats hebben, anders de eerste week van januari. Atsma is van me ning tenminste alle olympische sportbonden moeten deelne men. Deze dopingaffaire raakt namelijk niet alleen het wiel rennen maar veel meer takken sport. De discussie dient ver breed. De KNWU zal in het buitenge- voldoende stemmen van de Ne derlandse spoi-tjournalisten. Rij de mannen was Ids Postma het afgelopen seizoen de beste Europese en mondiale schaatser bij de allrounders. Henk Ange- nent won op 4 januax-i de Elfste dentocht. Max-cel Wouda is Eu ropees kampioen 200 en 400 me ter wisselslag en houder van het wereldrecord 400 meter wissel slag. Bij de uitverkiezing tot Sport ploeg van het jaar staan de j udo- ploeg (Europees kampioen), tennisvrouwenteam (verliezend finalist FED Cup) en het man- nenvolleyba'lteam (Europees kampioen) op het lijstje van ge nomineerden. De 47e verkiezing tot Sport man, Sportwouwen Sportploeg van het j aar is op 19 december in theater 't Spant in Bussum. De AVRO televisie doet recht streeks verslag van de bijeen komst. ANP woon beraad een schets geven van de door haar uitgevoerde dopingbestrijding, preventie en voorlichting. Het Nederlands Centrum Dopingvraagstukken (NeCeDo) is gevraagd inzicht te geven in de totale problematiek, voor zover mogelijk. Belangrijk is te weten wie een rol spelen in het verstrekken van doping ge duide middelen; artsen, fysio therapeuten, sportmasseurs (in wielrennen soigneurs geheten). Uit een onderzoek enkele jaren geleden van de geneeskundige inspectie voor volksgezondheid is gebleken dat er in Nederland tientallen miljoenen guldens ongaan in de handel in illegale anabolicaproducten, spullen die alleen door artsen verstrekt mogen wordert. In het beraad zal de KNWU haar dossiers vex- duidelijken. ANP LOME - Togo heeft de Duitser Eberhard Vogel (54) aangetrok ken als bondscoach. De trainer was eerder actief bij Borussia Mönchengladbach en de voormalige DDR. MARSEILLE - Om de loting van het wereldkampioenschap op te fleuren had het organisatiecomité van het WK gisteren een groot aantal internationale sterren uitgenodigd voor een wedstrijd tussen een Europese selectie en spelers van de rest van de wereld. Ro naldo (foto) stal weer eens de show. De Braziliaan nam twee van de vijf doelpunten voor zijn rekening tegen de Europeanen, die er nauwelijks aan te pas kwamen: 5-2. De Argentijn Batistuta, die ook twee keer doel trof, en De Avila maakten de andere treffers. Voor Europa scoorden de Roemeen Lacatus en de Fransman Zidane. Ruim 38.000 toeschouwers woonden het duel in het Velodrome van Marseille bij. foto Eric Gaillard/Reuters Slottoernooi Zuid-Korea afgeblazen LAKE LOUISE - Katja Seizinger en Kristian Ghedina hebben gisteren de eerste afdalingen van het skiseizoen gewonnen. De Duitse sloeg haar slag in Lake Louise, Canada. De Italiaan zegevierde in Beaver Creek, in de Amerikaanse staat Colorado. Seizinger (foto) behaaldehaar tweede overwinning in het olympisch seizoen. Vorige week was de 25-jarige skister succesvol in de su- per-G in Mammoth Mountain (VSt). In Beaver Creek vinden de wereldkampioenschappen alpineskiën in 1999 plaats. Ghedina be wees zich thuis te voelen op de piste. Dat gold niet voor de Canadees Muilen en de Duitser Rauffer, die zwaar ten val kwamen. foto Mike Blake/Reuters door Koen de Vries MIDDELBURG - Daan Sliepen wordt de derde speler van het eerste team van tafel tennisvereniging 't Zand. De 16-jarige jeugd-international uit het Limburgse Hae- len was de afgelopen competitie met zijn ploeg Westa in de eerste divisie nog tegen stander van de Middelburgers, 't Zand be haalde daarin zaterdag de titel en promo veerde naar de eredivisie. Westa eindigde als tweede. 't Zand-voorzitter Leo Zuidweg en trainer Peter Boon bereikten gisteravond, op een paar details na, overeenstemming met het bestuur van Westa over de overgang van de talentvolle Sliepen. De Limburgers erken nen dat het voor zijn ontwikkeling het beste is dat hij zich kan meten met tegenstanders op het hoogste competitieniveau. De afgelo pen vier competities speelde Sliepen in de eerste divisie. Om die reden hoeft 't Zand geen transfer- geld te betalen. Tegelijkertijd probeert Westa het verlies van Sliepen op te vangen door het aantrekken van een Chinese tafel tennisser. Of dat lukt, was gisteravond niet bekend. Landskampioen D aan Sliepen is de opvolger van leeftij dsge- noot Barry Wijers, die na een verblijf van een half jaar bij 't Zand terugkeert naar FVT uit Rotterdam. FVT, de regerend landskam pioen, kwam in problemen toen eerste teamspeler Ronald Vijverberg in de zomer vakantie een brommerongeluk kreeg. Vij verberg, die een maand in coma lag, herstelt langzaam, maar of hij ooit nog op niveau zal kunnen tafeltennissen is hoogst onzeker. Met het vertrek van Wijers en de komst van Sliepen lijkt 't Zand alleen maar sterker ge worden. Wijers won de afgelopen competi tie in de eerste divisie 65 procent van zijn wedstrijden. Sliepen deed het aanmerkelijk beter. Hij scoox'de 87 procent. Bovendien wees het verleden uit dat Yu en Sliepen in het dubbelspel goed met elkaar uit de voeten kunnen. KalünYu voert de percenta- g'elijst aan. Hij won 27 van de 30 winstpar- tijen, goed voor 90 procent. Jan-ITenk Bom- hofdie het trio in de eredivisie completeert, won ongeveer de helft van zijn partijen. Yu en Sliepen kennen elkaar van haver tot gort. Zij kwamen elkaar de afgelopen jaren steevast tegen wanneer het ging om het ver delen van nationale jeugdtitels. Bovendien waren ze bij inteimationale toernooien steeds teamgenoot. Het grootste succes tot nu toe vierden ze op de Europees jeugdkam pioenschappen van 1995 in Den Haag, toen ze in het landentoernooi brons grepen. Resultaten Sliepen, gezegend met een keiharde fore hand en mentaal sterk, zal voor 't Zand vooiiopig een half jaar uitkomen. Na de competitie wordt bekeken of hij blijft, of te rugkeert naar Westa. Daarbij spelen de re sultaten een grote rol. Wanneer 't Zand de- gradeert, heeft het voor Sliepen (en zijn ouders, die het vervoer voor hun rekening nemen) weinig zin om steeds twee keer tweehonderd kilometer te rijden voor een potje tafeltennis. MILAAN -EdgarDavids speelt de komende seizoenen defini tief bij Juventus. De middenvelder tekent gisteren een con tract tot medio 2002. Met de transfer is een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. Davids kwam dit seizoen bij Milan nauwelijks aan spelen toe. In de tien competitieduels viel hij vijf keer in. De laatste drie wedstrijden zat hij op de bank. In februari van dit jaar brak Davids het been op twee plaatsen. In augustus, vlak voor de start van het nieuwe seizoen, maak te hij zijn rentree op de voetbalvelden. Vier maanden latei- heeft de Italiaanse club zich al ontdaan van de drie Nederlan ders, Reiziger en Bogarde vertrokken naar Barcelona en Da vids naar Juventus. Het is de vraag hoe lang Kluivert het nog in Milaan zal uithouden. ANP EINDHOVEN - De Europese voetbalbond UEFA heeft Dick Advocaat voor één wedstrijd geschorst. De trainer van PSV werd tijdens de uitwedstrijd tegen Dinamo Kiev naar de tx~i- bune gestuurd wegens commentaar op de leiding. Assistent- trainer Rob Baan neemt voor het duel met Barcelona de plaats in van Advocaat. Overigens heeft Inter Milaan van PSV toe stemming gekregen met Phillip Cocu te gaan praten. De Itali aanse club wil de speler voor volgend seizoen contracteren. ANP ZEIST - FC Utrecht tegen PSV gaat op 14 december in Utrecht niet door. De wedstrijd is uitgesteld tot na de winter stop. De Eindhovenax-en hadden bezwaar aangetekend, om dat ze in Utrecht hun vijfde competitiewedstiïjd op rij uit moesten spelen. Oorspronkelijk stond de wedstxljd als PSV- FC Utrecht genoteerd. Dat duel kan door allerlei omstandig heden op 14 december in Eindhoven niet doorgaan. ANP KOSIGE - Voetballer Milan Cvirk, speler van Champions League-deelnemer Kosice, is bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. De 21-jarige middenvelder zat in de auto met zijn teamgenoot Albert Rusnak. Die brak beide benen. Vol gende week speelt Feyenoord de laatste wedstrijd in de Champions League in en tegen Kosice. SID MILAAN - Ronaldo speelt volgende week toch mee met zijn club Internazionale in het UEFA Cup-duel met het Franse RC Strasbourg. Inter en de wereldvoetbalbond FIFA bereikten daarover een akkoord. De Bi-aziliaanse voetbalbond had hem geselecteex'd voor een toex-nooi met de nationale ploeg in Sau di- Arabië. Inter vocht de noodzaak van die uitverkiezing aan, maar de FIFA hield de club aan internationale regels. Woens dag kwam de bond op de beslissing terug. Inter moet in Mi laan een 2-0-achterstand goedmaken. RTR DEN HAAG - Aegon en Deloitte Touche hebben hun spon sorovereenkomst met de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijders Bond verlengd tot en met de Winterspelen van Salt Lake City in 2002. De huidige ovei-eenkomsten met de verze keraar en het accountantsbureau liepen af na de Olympische Winterspelen van februari in de Japanse stad Nagano. De nieuwe contractenzijn gisteren in Den Plaag getekend. Aegon heeft ook al individuele contracten met leden van de schaats kernploeg. Zo bestaat er spots met Tonny de Jong en met Ids Postma. De verzekeraar startte de verbintenis met de KNSB in 1984, het accoxmtantsbureau sinds 1992. ANP Heeren krijgt onvoldoende stemmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25