Onrust over wangedrag politie 10 Miljoen EU verbiedt tabaksreclame MODE FEEST Oranje stuit weer op Rode Duivels Boze taxichauffeurs veroorzaken files I rn f Ui Wilde acties verwacht bij openbaar vervoer 4 WEKEN KNMI voorspelt warme winter Minister Dijkstal schrikt van brief burgemeester Peper over korps Rotterdam met kans op Ook dit is ■HMH Mars aardser dan gedacht Winnie ontkent beschuldigingen Lachen in de Gouden Eeuw Regeling Irak VOOR 15,00 De winter wordt fn feest als de schilder is geweest. f 65,- horting per man per dag. W 3 Enkele bui Vrij veel bewolking en.af en toe wat regen. Matig toenemende Westzuidwesten-wind. Maxima rond 7 graden. 240e jaargang no. 289 vrijdag 5 december 1997 losse nummers 1,75 1. NEDERLAND 2. BELGIË 3. ZUID-KOREA 4. MEXICO stadions: Saint-Denis Lyon, Marseille, Bordeaux, Parijs, Saint-Etienne van onze sportredactie MARSEILLE - Het Nederlands elftal stuit op het wereldkampioenschap voetbal, volgend jaar zo mer in Frankrijk, opnieuw op België. Verder werd Oranje gisteren bij de loting in Marseille gekop peld aan Mexico en Zuid-Korea. Ook tijdens het WK van 1994 in de Verenigde Sta ten en tijdens de kwalificatiereeks op weg naar Frankrijk waren Oranje en de Rode Duivels tot el kaar veroordeeld. Nederland begint het WK op 13 juni in Parijs tegen de Belgen. Bondscoach Guus Hidclink noemde een nieuwe confrontatie met de Belgen curieus. „Vanaf Brus sel ben ik samen met collega George Leekens naar Marseille gereisd. Toen spraken we beiden de ver wachting uit dat we in één groep zouden komen. En dat komt nog uit ook.PSV-aanvoerder Arthur Numan vindt dat de weg voor het Nederlands elft bal voor een goed resultaat bij het WK openligt. „Als we in zo'n groep als deze nietgoedpresteren, hebben we op dit toernooi niets te zoeken." Pagina 23: compleet speelschema Pagina 25: Del Olmo vreest Oranje DE BILT - Het KNMI in De Bilt voorspelt een warme winter. Volgens directeur H.M. Fijnaut van het weerin- stituut zal het in. december, januari en februari in het noorden één en in het zuiden twee graden warmer zijn dan de gemiddelde temperatuur in deze periode. Ook zal dan zo'n 50 millimeter meer neer slag vallen dan gebruikelijk. Fijnaut zei dit gisteren bij de officiële ingebruikname van de nieuwe weerradars van het meteorologisch instituut. Hij maakte bekend.dat het KNMI zich op experimentele basis waagt aan voorspellin gen op de langere termijn. Volgens Fijnaut zijn de mete- orlogische instrumenten en kennis nu zo verfijnd dat het KNMI nu lange-termijnver- wachtingen durft te geven. Tot nu toe beperkte het zich tot veiwachtingen van hoog uit tien dagen. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Minister Dijkstal van Binnenland se Zaken is 'uitermate ver ontrust' over wangedrag en normvervaging bij de Nederlandse politie. Naar Nederlandse maatstaven zijn er 'te veel incidenten', zei de bewindsman giste ren in Brussel. Dijkstal reageerde hiermee op debrief die de Rotterdamse bur gemeester Peper in mei richtte aan hem en aanzijn ambtgenoot Sorgdrager (Justitie). Dijkstal gaf de brief onlangs vertrouwe lijk door aan de Tweede Kamer. De inhoud lekte gisteren uit. Peper schreef dat hij zich zorgen maakt over de integriteit van zijn politiekorps. Volgens de korpsbeheerder neemt het wan gedrag onder politiemensen toe. De afgelopen 3,5 jaar heeft Pe per 35 medewerkers van zijn korps ontslagen, van wie 25 on voorwaardelijk. Vier ontslagen zijn nog in voorbereiding. De ongewenste gedragingen van de politiemensen variëren van diefstal, inbraak en oplichting tot corruptie en samenwerking met criminelen. Het noodsignaal dat Peper af geeft, sluit aan bij de conclusie van de vertrokken korpschef Brinkman, vlak na zijn aantre den vorig jaar. Brinkman stelde ook dat de integriteit van het korps werd bedreigd. Die op merkingen deden toen binnen het korps veel stof opwaaien. De nieuwe korpschef Lutken voelde zich gisteren na de publi citeit rond de brief van Peper geroepen een persconferentie te geven om de situatie toe te lich ten. Hij past ervoor kritiek te le véren op Peper. 'Het beeld in de brief is prima. Maar dat bete kent niet dat het korps niet inte ger is. 'Volgens Lutken is het korps er alles aan gelegen om af wijkend gedrag de kop in te drukken. 'Elk signaal pakken we op. Het merendeel van de meldingen blijkt onjuist te zijn. Ook de ondernemingsraad van het politiekorps plaatst kantte keningen. 'Het beeld in Rotter dam wijkt niet af van andere po litiekorpsen. Ook moeten we niet vergeten dat de 35 ontsla gen een compilatie van ruim drie jaar zijn, op een totaal van bijna 5000 medewerkers', aldus een OR-woordvoerder. Volgens Dijkstal manifesteert het gebrek aan integriteit zich overal in het openbaar bestuur. Het staat voor hem vast 'dat er te (Advertentie) Leasing en financiering op het hoogste niveau Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Volvo S40 vanaf 900,- per maand excl. BTW. Advertentie Indisch restaurant BANDOENG van 6 t/m 24 december elke dag (dus ook ma., di. en woe.) JAVAANS BUFFET voor de feestprijs reserveren 0118-462260 Kanaalstraat 53 - Oost-Souburg Boze taxichauffeurs met gevoel voor traditie zetten een dag voor pakjesavond hun schoen bij het Rotterdamse stadhuis. foto CeesSpruijt/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Taxichauffeurs in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam heb ben gisteren actie gevoerd tegen de plannen van minister Jorritsma om het taxivervoer vrij te laten. Door de acties ontstonden lange files. Het protest begon 's middags op de A2Q (Gouda-Hoek van Holland). Tientallen chauffeurs blokkeerden bij de Giessen- brug beide rijbanen. Pas na sommatie van de politie kwamen ze stapvoets in beweging. Een», groep reed langzaam naaf cle Al 6 richting Van Brienenoord- brug. De laatste afslag voor de brug gingen ze Rotterdam in, begeleid door politie. Ook op de Al6 blokkeerden taxi's de weg. De actie werd bij het stadhuis be ëindigd. In Amsterdam reden circa 50 chauf feurs in colonne door de IJ-tunnel naar de ringweg AIO. Bij de Zeeburgertun nel blokkeerden ze de rijbanen. Daarna ging het zuidwaarts. De chauffeurs wil den cle hele ringweg af en dan de bin nenstad in, maar de politie leidde de in middels 100 taxi's bij de afslag Rai van de weg af. Er ontstonden kilometers lange files. In Den Haag reden 20 chauffeurs toete rend rond het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op de Al2 van Den Haag naar het prins Clausplein ontstond hierdoor een file van 4 kilometer. ANP (Advertentie) in de Oudejaarsloterij door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Reclame voor siga retten, sigaren, pijp- en snuifta bak wordt op termijn verboden in alle landen van de Europese Unie. Dit hebben de Europese ministers van Volksgezondheid gisteren besloten. Kranten en weekbladen krijgen vier j aar de tij d om het gevo elige verlies aan advertentie-inkom sten op te vangen; de organisa toren van gesponsorde sportie ve en culturele evenementen maximaal vijfjaar. De Formule- 1 races krijgen acht jaar respijt, Die ruime overgangstermijn dient ook om de tabaksindustrie enigszins te ontzien. Alleen Duitsland en Oostenrijk stemden tegen, teiwijl Dene marken. en Spanje zich van stemming onthielden. Dat wa ren te weinig landen om het ver bod te torpederen. Minister Borst van Volksgezondheid is blij dat er eindelijk een Europe se reclameverbod voor tabak is, maar toonde zich ontevreden over de lange overgangstermijn. Het staat landen overigens vrij de gewenningstermijnen te be korten. Zo kennen Frankrijk, Italië, Portugal, Zweden en Fin land nu al een verbod op tabaks reclame. Borst liet in het mid den of Nederland strenger dan Europees noodzakelijk zou handelen. In ieder geval krijgen de kranten en weekbladen wel vier jaar om andere adverteer ders te vinden. De TT. in Assen zal niet verdwijnen, beloofde Borst. Het kabinet zal zich in spannen andere sponsors voor van onze redactie buitenland Eens stroomde er water over het Mars-oppervlakte, waardoor zwerfkeien, grind en zand ont stonden, de planeet heeft een zachte kern en ze kent wolken. De gedachte dat water eens een grote vlakte overspoelde, is vol gens de wetenschappers beves tigd. RTR WASHINGTON - Astronomen hebben gisteren hun eerste be vindingen van de reis van de ruimtesonde Pathfinder naar Mars gepubliceerd. Deze tonen dat de rode planeet eens meer op de aarde leek dan ooit gedacht. dit motorevenement te vinden. Het verbodsbesluit moet nu nog door het Europees Parlement worden goedgekeurd. Proble men worden daar niet veiwacht. Eind 1998 kan de verbodsricht lijn dan van kracht zijn. Vervol gens krijgen de landen maxi maal drie jaar de tijd om deze in te voeren. Kranten en weekbla den krijgen daarna nog één jaar respijt. Indirecte sponsoring door tabaksproducenten (pu blicatieborden in het stadion, het sigarettenlogo op het muse umkaartje) moeten binnen vijf jaar verdwenen zijn. Op 1 oktober 2006 moet het over zijn met alle tabaksreclame voor het algemene pubhek. Wel toegestaan blijft reclame op en in tabakswinkels en in de vak pers. Juristen verwachten een hausse aan rechtszaken tegen de verbodsbepaling. GPD veel incidenten in ons landje zijn'. Vooral de politie is zeer kwetsbaar op dit punt. In zijn ogen moet een corrupte politie man worden opgespoord, ont slagen en het liefst vervolgd voor strafbare feiten. Het komt er volgens de bewindsman in de eerste plaats op aan de cultuur binnen de korpsen te verande ren, zodat wangedrag eerder aan het licht komt. ANP Joyce Seipei (1), de moeder van de vermoorde Stompie, buigt naar Winnie Madi'kizela-Mandela om haar te kussen. Winnie getuigde gisteren voor de Waarheidscommissie in Zuid-Afrika. Zij was arrogant, koel en noemde alle beschuldigingen tegen haar leugens. Het lij kt wel eens of ons het lachen is vergaan. Voor dominees en moraalridders in de negentiende eeuw aan hun kruistocht tegen kermis- en ander vertier begonnen, zag de Nederlandse samenleving er heel wat burlesker uit. Jan Steen portretteer de in de 17e eeuw de gulle lach. Erasmus schreef in zijn Lof dei- Zotheid dat Brabandei's en Hollanders vrolijker waren dan welk ander volk ook. Over die vrolijkheid van onze voorvaderen schreef Rudolf Dekker een studie: de Q eerste geschiedenis van de Nederlandse humor. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9, 10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24, 25 en 27. door Karin Swiers en Ron Kragten DEN HAAG - Wilde stakingen in het openbaar vervoer zijn niet. meer tegen te houden. Het kort geding dat gisteren diende voor de rechtbank in Den Haag heeft de stemming onder het perso neel van de regionale vervoers bedrijven in de noordelijke pro vincies niet verbeterd. Niet alleen omdat de uitspraak van de president van de recht bank tot volgende week donder dag op zich laat wachten. Ook omdat de landsadvocaat, J. de Wijkerslooth, betoogde dat de Vervoersbonden FNV en CNV aan het verkeerde adres waren. De bonden eisen dat de aanbe stedingen, waarin delen van het openbaar vervoer worden over genomen door particuliere be drijven, worden afgebroken. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat moet eerst de wettelijke garantie geven dat het personeel er niet op achter uit gaat. De minister heeft echter geen grip meer op de aanbestedin gen. De bevoegdheden zijn overgeheveld naar de provin ciebesturen, zo verklaarde De Wijkerslooth. Garanties over pensioenen, vut en andere ar beidsvoorwaarden moeten de provinciebesturen dus maar af geven. En datzelfde geldt voor de werkgelegenheid. Daarbij komt dat de minister vindt dat- het personeel al voldoende be schermd is via de bestaande re gels, onder meer opgenomen in het Burgerlijk Wetboek, de CAO en een Europese richtlijn. De spoorwegvakbonden willen intussen van Jorritsma zo snel mogelijk weten of zij bereid is NS-personeel garanties te ge ven voor behoud van werk en arbeidsvoorwaarden op het mo ment dat concurrenten delen NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem de olie- voor-voedselregeling voor Irak verlengd. Onder die afspraak mag Irak een hoeveelheid olie verkopen. De opbrengst daarvan moet voor een deel wórden gebruikt om voedsel en medicijnen te ko pen. Een ander deel wordt gere serveerd om vergoedingen te be talen aan landen die schade hebben geleden door de Iraakse bezetting van Koeweit. RTR van het treinverkeer overne men. Als Jorritsma weigert voor volgende week vrijdag toe te zeggen dat zij dergelijke garan ties opneemt in haar nota over marktwerking op het spoor na het jaar 2000, bestaat een grote kans op acties. Veel NS-mede- werkers van NS hebben de afge lopen weken hun vakbonden benaderd met de vraag of ze niet kunnen meedoen met de lande lijke acties die dreigen in het streekvervoer. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1