Zeeuwen bouwen ruim en duur PZC Kadaster Zeeland wint fietsprijs Middelburger in finale Nieuwsquiz zeeland vrijdag 5 december 1997 19 Hennepkwekerij opgedoekt De Fakkel verkoopt zegels wel Man gepakt na onbetaald diner GPV en RPF Terneuzen samen Gestolen waar in auto gevonden Botsing na voorrangsfout Nederlandse bedrijven vissen naast het net bij onderhoud pijlerdam Spiderman Vereniging Eigen Huis signaleert snelle stijging prijzen van bouwgrond Drinken en roken in Zeeland minder in trek dan elders - Geen dwang Den Haag bij toeristentax Kerstsamenzang HULST - De politie heeft dondermiddag op de zolder van een pand aan de Hulsterweg in Hulst een hennepkwekerij ont dekt, Op de zolder werden 88 planten aangetroffen. De politie nam zeven assimilatielampen, enkele ventilatoren en de planten in beslag. De bewoonster werd aangehouden. MIDDELBURG - De evangelische boekwinkel De Fakkel in Middelburg verkoopt de nieuwe kerstzegels van PTT Post wel. Andere evangelische boekwinkels mijden de zegel omdat het thema, 'kersttelepathie', occult zou zijn. Stichting De Fakkel uit Leeuwarden, die in totaal vijf boekwinkels in Ne derland heeft, vindt het niet getuigen van een 'christelijke le venshouding' om achterdochtig 'het vingertje te heffen tegen alles wat komt uit een cultuur waar een andere taal dan de on ze gesproken wordt'. De stichting ziet geen 'occulte atmos feer' in de betekenis die ontwerpster Julia Kaiser aan het be grip 'kersttelepathie' gaf, namelijk dat mensen met Kerst aan elkaar denken. Wel denkt De Fakkel dat telepathie in de nor male betekenis van het woord occulte aspecten kan hebben. TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield woensdag avond een 43-jarige man uit Vogelwaarde aan omdat hij in een Terneuzens restaurant een maal tij d genuttigd had zonder daarvoor te betalen. De man had zich al eerder schuldig ge maakt aan flessentrekkerij en kreeg daarom een dagvaarding uitgereikt. Hij moet zich voor de rechter verantwoorden. TERNEUZEN - Het GPV en de RPF in Terneuzen komen, zo als de laatste jaren gebruikelijk was, ook de komende raads verkiezingen uit met een gezamenlijke lijst. Sinds 1994 wordt de GPV/RPF-fractie in de Terneuzense raad gevormd door G. van den Berg-van Dijk en C. Leunis. De zittende raadsleden voeren in maart de lijst van de combinatie aan. Verder staan op de kandidatenlijst C. Haak-Tange, C. den Deurwaarder, P. van Westen, M. Bimmel-van Belzen, A van Dixhoorn, P. Oost- dijk, C. Simons-Fieret enC. Hamelink. In het verkiezingspro gramma stelt de combinatie zich vooral sterk te willen maken voor het milieu, de Terneuzense buitenkernen en gezinsvrien delijke beleidsmaatregelen. GROEDE - De politie trof woensdagavond bij een routine controle op de Provinciale weg bij Groede in een auto een spelcomputer aan die eerder die dag was weggenomen uit een winkel in Sluis. In de auto vonden de agenten ook een hoe veelheid boodschappen waarvan de herkomst niet duidelijk was. De twee inzittenden, een 36-jarige Brit uit Peacehaven en een 28-jarige vrouw uit Cadzand, werden aangehouden en later in verzekering gesteld. POORTVLIET - Doordat een 50-jarige vrachtwagenchauf feur uit Heerle te Poortvliet verzuimde voorrang te verlenen aan een 51-jarige automobilist uit St. Maartensdijk is don derdagochtend vroeg een aanrijding ontstaan. Persoonlijk letsel bleef uit, maar de personenauto had forse schade. Het ongeluk gebeurde op de kruising Poortvlietsedijk-Epgelaars- dijk. Donderdagmiddag volgde op de kruising Ten Ankerweg- Prins Clauslaan in Tholen-stad een tweede aanrijding. Daar gaf een 32-jarige automobilist uit Tholen geen voorrang aan een 17-jarige fietser. Het bleef bij lichte materiële schade. door Harmen van der Werf NEELTJE JANS - Nederlandse aannemers zijn er niet in ge slaagd het groot onderhoud van 21 schuiven van de Oosterschel- de-stormvloedkering in de wacht te slepen. Rijkswater staat Zeeland heeft het werk voor tachtig miljoen gulden (ex clusief BTW) aan de Belgische combinatie Iris-Willems ge gund. Iris-Willems heeft ook de laatste jaren aan de stormvloed kering gewerkt. De Belgen voe ren de opdracht in zes jaar uit. Twee Nederlandse inschrijvers op de miljoenenklus, Schale- kamp uit Rhoon en de combina tie Venko, Heijmans en Smit Iso, wilden het groot onderhoud voor een lager bedrag uitvoeren dan Iris-Willems. Schalekamp zat op 67 miljoen gulden en de combinatie op 75 miljoen gul den, allebei exclusief BTW. Rijkswaterstaat Zeeland heeft echter geoordeeld dat hun in schrijvingen niet aan de gestel de kwaliteitseisen voldoen. Zij zijn ongeldig verklaard. De combinatie van Venko heeft te gen Rijkswaterstaat een arbi tragezaak aangespannen. Het bedrijf heeft dit verloren. Het vervroegd groot onderhoud aan de schuiven van de Ooster- schelde-kering moet plaatsvin den omdat dertig van de 62 schuiven bij de bouw niet goed geschilderd zijn. In 1990, vier jaar na de opening van de kei- ring. kwam dat aan het licht. In de verflagen zaten haarscheur tjes, waardoor roestvorming optreedt. Versneld Negen schuiven zijn sinds 1994 opnieuw behandeld; twee per jaar, alleen afgelopen seizoen drie stuks. Met de nieuwe aan besteding voert Rijkswateiv staat het tempo aanzienlijk op. Dat is nodig, omdat de roestvor ming versneld doorzet. Er ont staan putjes in het staal van de schuiven. Hoe langer wordt ge wacht met onderhoud, des te kostbaarder wordt het werk. Aan de kering kan echter niet ongelimiteerd worden gewerkt- Alleen buiten het stormseizoen, van 15 april tot 1 oktober, mo gen maximaal vier schuiven buiten bedrijf worden gesteld. Meer mag niet, omdat er altijd een kans bestaat op een zomer storm. Eind augustus vorig jaar deed zich zo^n storm voor, waar door een werktent rond een van de schuiven werd vernield. Iris-Willems zal de schuiven op nieuw ter plaatse een beurt ge ven. Ze worden 3,6 meter opge vijzeld. De oude verf en roest worden verwijderd, waarna vier verflagen worden aangebracht. De schuiven die eerder zwart waren, worden wit geschilderd. Wit is beter bestand tegen de in werking van zonlicht. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Ik wil even reageren op het arti kel 'Spiderman houdt oogje in het zeil' (PZC 28-11). Daarin staat dat Thanksgiving day niet gekoppeld is aan een bijzondere gebeurtenis in de geschiedenis van Amerika. In 1620 stapte een groep Engelse kolonisten, 'de pelgrims', op Amerikaanse bo dem. Bijna de helft stierf aan koude en ondervoeding omdat ze niet wisten hoe ze aan voedsel moesten komen. De daar wo nende Wampanoag-indianen hielpen de kolonisten in leven te blijven door hun die dingen te leren. Toen de kolonisten daar na hun eerste oogst binnenhaal den nodigden ze de indianen als dank uit voor een feest, het Thanksgiving-feest. Zo ont stond de eerste^ermanente Eu ropese nederzetting in New England, Plymouth. In 1675 kregen de Pelgrims weer honger, namelijk naar land, met als ge volg dat de Wampanoags door dezelfde kolonisten grotendeels uitgemoord werden, iets wat de meeste Amerikanen niet weten of niet willen weten. Het is hoe dan ook wel een bijzondere ge beurtenis voor de indianen, om dat ze door hun goedheid een natie hebben op helpen bouwen die daarna hun levenswijze, cultuur en land heeft kapotge maakt. Ook een Thanksgiving dus, namelijk stank voor dank. Joop Blaciuwkamer Gildestraat 19 Kapelle door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Zeeuwse fietsactie 'Fiets naar je werk, maak werk van fiet sen' heeft winnaars te over opgeleverd. Drie deelnemers, Terneuzenaar W. B. Pat- berg, P. Klip uit Koudekerke en. Soubur ger C. P. de Nooyer, kregen donderdag een fiets. Twintig deelnemers ontvangen een waardebon van 50 gulden. En de hoofd prijs, de Delta Fiets Award, ging naar Ka daster Zeeland. Fietsactie-coördinator bij Kadaster Zee land, Cees Moens, nam gistermiddag de prijs in ontvangst van hoofdsponsor ir. P. Stoter van Delta Nutsbedrijven. „Het was een close finish", aldus mede-jurylid P. Vollaard, voorzitter van het organiseren de Platform Duurzame Ontwikkeling. „Kadaster Zeeland sprong' er uiteindelijk als beste uit, omdat het bedrijf al zo lang en trouw aan de actie meedoet." Het geheim? Moens: „Ik ben er in 1993 mee begonnen. Ik zag het als een uitdaging, Het bedrijf stelde prijzen beschikbaar. En de mensen reageerden enthousiast. 'Als ik al de hele dag binnen zit, waarom zou ik dan nog de auto pakken?' Het werkte als een olievlek." De fietsactie loopt van 1 april tot 1 okto ber. „Maar ook buiten die periode komen er steeds meer mensen op de fiets", vertel de Moens. „Het blijft niet meer bij mooi- weerfietsen." Groei Het chemiebedrijf Elf Atochem in Vlissin- gen-Oost en de gemeente Goes grepen net naast de eerste Delta Fiets Award. Zij wa ren genomineerd door de jury vanwege een forse groei van het aantal deelnemers. Bij de gemeente Goes trapten dit jaar 79 ambtenaren naar hun baas, tegen 57 in 1996. Bij Elf Atochem deden afgelopen seizoen 37 werknemers mee, 23 meer dan in 1996. Het chemiebedrijf kreeg een spe ciale vermelding voor de hoge gemiddelde afstand: 20 kilometer enkele reis. Méér kan altijd nog, blijkt uit gegevens van de fietsactie. De Hulstenaar E. Ver- eecken maakte 6.660 kilometer vol. Op eerbiedige afstand gevolgd door J. Stof- fyn uit Terneuzen (5.720 km) en W. van dei- Pijl en P. Acda uit Goes (ieder 5.668 Ion). Skeelers Het kan ook anders. Middelburger J. Din- gemanse, die bij Pechiney in Vlissingen- Oost werkt, pakte regelmatig zijn skeelers in plaats Van zijn fiets. Hij legde 1.112 ki lometer op rolletjes af en 495 kilometer op twee wielen. Samen maakten alle 3.168 deelnemers die hun kilometerkaart terug stuurden 3.675.000 kilometer vol. Een wereldrecord voor de Zeeuwse fietsactie, die 1 april 1998 weer van start gaat. Kees Kisjes: „Sinds ik weet datikin de finale sta, lees ik de kranten toch iets anders." foto Ruben Oreel door Frank Balkenende MIDDELBURG - Over zijn plaats in de fi nale van NCRV's Nationale Nieuwsquiz praat hij laconiek. „Och, 't is wel leuk." Middelburger Kees Kisjes reist vrijdag 12 december af naar De Rode Hoed in Am sterdam, waar wordt uitgemaakt wie zich Nationale Nieuwskenner 1997 mag noe men. Tien onbekende Nederlanders strij den samen met evenzoveel bekende land genoten tegen een team van 'min of meer' bekende nieuwsmakers. De deelnemers worden getest op hun kennis van het nieuws. „Sinds ik weet dat ik in de finale sta, lees ik de kranten toch iets anders." Zeeuwen konden tot de eerste ronde van de quiz doordringen via een vragenfor mulier dat vrijdag 31 oktober in de PZC was opgenomen, evenals in verschillende andere regionale dagbladen. Kisjes, do cent Nederlands aan de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Mid delburg, had de pagina uitgescheurd en op de 'grote hoop' gelegd. „Dat vragenfor mulier verdween steeds verder in de sta pel, totdat hij op een gegeven moment weer aan de oppervlakte kwam. Toen heb ik het formulier maar ingevuld en opge stuurd." Het was, zegt hij, geen bewuste poging. Toch belandde hij met 49 anderen in de se lectieronde, waarin hij zich kwalificeerde voor de finale. „Aan de hand van Jour naal-fragmenten moesten we dertig, veertig meerkeuzevragen beantwoorden. Politiek, sport en dergelijke. Heel moei lijk was het niet, maar sommige dingen weet je gewoon niet, omdat ze je niet inte resseren. Zo van: van welke zanger zijn de meeste Nederlandstalige cd's verkocht? Tja, ik kende alleen Marco Borsato van naam. Het bleek Jantje Smit te zijn. Zo'n televisieoptreden vindt hij wel leuk, al is hij niet iemand - „is een foto bij dit verhaal nodig?" - die de publiciteit zoekt. Cameravrees? „Geen idee, maar in die quiz ben je met velen en ik ben gewend voor publiek te spreken. Elke dag sta ik tenslotte voor de klas." Krantenlezer Kisjes is een fervent krantenlezer. Hij is geabonneerd op de PZC en NRC Handels blad. „Sinds ik weet dat ik in de finale sta, lees ik de kranten toch iets anders. Als ik op pagina drie ben, schiet me te binnen dat ik iets van de voorpagina moet ont houden. Dat is niet relaxt. Lezen moet leuk zijn." Hij wil zich wel goed prepare ren op de eindstrijd, maar vreest dat hem de tijd ontbreekt. „Eigenlijk zou je de kranten van afgelopen jaar nog eens moe ten doornemen, maar ik geef les van de brugklas tot zes vwo. Met zo'n drukke baan ben ik bang dat het er niet van komt." Als fans neemt hij twee vrienden 'uit de straat' mee. Een razend enthousiast havo 4C, waarvan hij mentor is, heeft hij teleur moeten stellen. „De klas wilde graag mee, maar de Rode Ploed is te klein. De winnaar van de quiz mag de Nationale Nieuwstrofee mee naar huis nemen. Vorig jaar won Bernardo van Olst uit Hilver sum, daarvoor ging Paul Rosenmöller van GroenLinks met de eer strijken. Over zijn kansen durft Kisjes niet te speculeren. „Ik ben redelijk goed in binnenlandse en bui tenlandse politiek, maar economie, tv en moderne muziek liggen me niet erg. We zien wel." De Nationale Nieuiosquiz wordt maandag 29 december vanaf 21.00 uur uitgezonden op Ne derland 1. door Jacques Cats VLISSINGEN - Zeeuwen springen zuiniger met alcohol om dan inwoners van een aantal andere provincies. Er wordt in deze provincie ook minder ge rookt. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zeeland behoort tot de regio's waar het percentage zware drinkers significant lager ligt dan het landelijk gemiddel de: 9,5 ten opzichte van 12,8 procent. De meeste overmatige jnnemers houden zich op in en- door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Staatssecretaris A van Dok (Economische Za ken) is niet van plan gemeenten te dwingen hun toeristenbelas ting in te perken of alleen ten goede te laten komen aan de toe ristische sector. Als de Tweede Kamer dat wel wil, moet die zelf I maar met een wetswijziging ko- i men, vindt Van Dok. Zij is wel bereid met de. Vereni ging van Nederlandse Gemeen- I ten gesprekken te voeren over het stimuleren van toerisme, zei I ze gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer, De vier grote partijen, PvdA, VVD, CDA en D66 zijn ongerust over de toeristenbelasting die de gemeenten heffen. Volgens de vier loopt het de spuigaten uit 1 en gebruiken gemeenten de toe- i ristenbelasting om gaten in hun begroting te dichten. Zestig I procent van de Nederlandse ge- meenten heft toeristenbelas ting. In veertig procent van die gemeenten komt de opbrengst niet direct ten goede aan het toe ristisch beleid en dat. verontrust de Kamer. Volgens Van Dok baat de toeris tenbelasting de toeristensector wel. „Als een gemeente een ob ject heeft dat veel toeristen trekt moet zij meer uitgeven aan on- I derhoud en schoonmaak van i wegen"; verklaarde zij de Ka- I mer, Dat is niet voldoende voor CDA'er G. Leers. Hij vernacht evenmin veel van het gesprek met de VNG. Hij wil daarom een wetsvoorstel indienen en toeris tenbelasting aan een maximum te binden. kele aaneengesloten regio's in het zuidoosten van het land. Bij de registratie van excessief drankgebruik gaat het CBS uit van het minstens één dag in de week nuttigen van zes of meer glazen alcohol. Eén op de acht Nederlanders van zestien jaar of ouder houdt die gewoonte er op na en wordt daarmee door het Voorburgse registratiebu reau aangemerkt als een zware drinker. Zeeland mag er in het landelijke beeld van de alcoholconsumptie gunstig uitspringen, feit blijft dat het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) een doorgaande groei signaleert van het aantal men sen met een alcoholprobleem. Het laatste jaarverslag maakt gewag van een toename van 6 procent. Shooters Nieuwe bron van bezorgdheid vormen de blikjes met gemeng de drank. Ze zien eruit als fris dranken maar bevatten wel de gelijk alcohol. Deze 'shooters' hebben zelfs een hoog alcohol gehalte. Alleen al in de eerste helft van het vorig jaar werden er in Nederland 3 tot 4 miljoen van verkocht. 'Zo worden jon geren al op jonge leeftijd geoe fend in het drinken van alcohol', meldt het ZCAD. 'De overlast daarvan wordt nu zichtbaar, maar de verslavingsproblemen komen over een tiental jaren pas aan de oppervlakte.' Het con sultatiebureau stelt voorts vast dat het een lastige kwestie blijft om bedrijven te motiveren voor een alcoholpreventiebeleid. Criminaliteit Uit de politiestatistiek van het CBS blijkt dat het totaalaantal misdrijven in Zeeland de laatste jaren blijft schommelen rond de 23.000 gevallen. Samen met de politieregio's Drenthe, Flevo land, Zaanstreek-Waterland en de Gooi- en Vechtstreek behoort Zeeland tot de gewesten waai de minste processen-verbaal worden opgemaakt in misdrijf zaken. Dankzij een intensieve samen werking met de belastingdienst vertoont het totaal aan vastge stelde fraudes met uitkeringen een dalende tendens. In Zeeland nam het aantal geconstateerde gevallen af van 759 in 1994 tot 431 in 1996. De meeste fraude gevallen deden zich voor op het terrein van de AAW/WAO- en WW-uitkeringen. Cees Moens (links), fietsactie-coördinator bij Kadaster Zeeland, ontvangt de Delta Fiets Award uit handen van ir. P. Stoter van Delta Nutsbedrijven. foto Ruben Oreel huis wordt in 1997 op een stuk grond van 240 vierkante meter gebouwd. Dat is 45 vierkante meter minder dan vorig jaar. Het woonoppervlakte is met 10 vierkante meter gestegen van 127 vierkante meter in 1996 tot 138 vierkante meter in 1997. De prijs voor een gemiddeld huis, 240 vierkante meter grond en 138 vierkante meter woonruim te, bedraagt 325.000 gulden. De prijs van een nieuwbouwhuis in Zeeland is na Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de hoogste van Nederland, gemid deld 351.000 gulden. Nieuwbouwhuizen in Zeeland worden aanzienlijk ruimer ge bouwd dan elders in het land. Volgens de Vereniging Eigen Huis ligt de oppervlakte van een Zeeuwse bouwkavel rond de 344 vierkante meter. De woon oppervlakte ligt rond de 140 vierkante meter. Alleen in de provincie Flevoland wordt nog ruimer gebouwd. Vinex-locaties De Vereniging Eigen Huis con stateert dat de grootte van de kavels voor nieuwe woningen op de zogeheten Vinex-locaties in Nederland, waar de komende jaren het leeuwendeel van de nieuwbouw komt te staan, enorm is afgenomen. Op deze lo caties zijn de kavels niet groter dan gemiddeld 170 vierkante meter. Vrijstaande huizen wor den er vrijwel niet meer ge bouwd. Ongeveer 60 procent bestaat uit huizen in een rij en de rest zijn twee-onder-één- kapwoningen, Garages kunnen er ook niet meer bij. Slechts 18 procent van de woningen heeft een garage, terwijl dat bij overi ge nieuwbouw 63 procent is. HANSWEERT - Heel muzikaal Hansweert doet zondag 21 de cember mee aan de jaarlijkse kerstsamenzang in Mariaoord. Om 16.00 uur begint die met me dewerking van voorgangers van de Nederlandse Hei-vormde en de Rooms-Katholieke Kerk. Muziekvereniging de Schelde- galm, de hervormde Cantorij, het Seniorenkoor en het rooms- katholiek zangkoor komen zin gen in het zorgcentrum en het is de bedoeling dat iedereen die een stèm heeft, dat ook doet. door Richard Hoving VLISSINGEN - Nieuwe huizen komen door sterk stijgende grondprijzen op steeds kleinere stukken grond te staan. Op de ingekrompen kavels worden de huizen daarentegen wel steeds groter gebouwd. De ruimte in en rond een nieuwbouwhuis in Zeeland ligt ruim boven het lan delijk gemiddelde. De prijs van de huizen behoort tot de hoogste van Nederland. De Vereniging Eigen Huis ver zamelde gegevens van ruim 4.000 woningen verspreid over ruim 300 projecten in Neder- - land. Een van dé uitkomsten van het onderzoekis dat de prijs |i voor een vierkante meter bouw- grond de afgelopen jaren fors is i|i gestegen. In 1990 kostte een vierkante meter grond tussen de 175 en 225 gulden. Zeven jaar later is een koper, volgens de Vereniging Eigen Huis, al snel het dubbele kwijt. De verant- I woordelijkheid voor deze sterke stijging leggen de onderzoekers I bij de gemeenten en het Rij k |f Het gevolg van de sterk geste gen grondprijzen is dat op klei ne kavels zo groot mogelijk wordt gebouwd. Dat leidt ertoe dat de prijs per vierkante meter woonoppervlakte daalt. Ten op- i| j ziekte van 1996 is de ruimte in g huis met 8,6 procent toegeno- j§ men, terwijl de prijs per vier- kante meter gedaald is met 8 procent. li Het gemiddelde nieuwbouw- Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19