Woede over pleidooi herindeling Hier is een grote sterke gemeente nodig PZC Plastic buis stremde scheepvaart Terneuzen verscherpt regels drugspanden Ondernemers Veere geven aanzet voor zondagsopening zeeland 17 Oppositiepartijen Middelburg vinden dat raad zich zo ongeloofwaardig maakt Scheldedijken worden in lente '98 versterkt Belg krijgt boete voor bezit drugs Drankrijder probeert te vluchten Halt waarschuwt voor vuurwerk Golf autokraken in Tholen-stad Vijf mille voor Foster Parents Kerstzang in kerk van Vrouwenpolder vrijdag 5 december 1997 MIDDELBURG - De Middel burgse collegepartijen PvdA, CDA en VVD hebben met hun verzoek om een nieuwe herinde ling op Walcheren de gemeente Middelburg en met name de raad ernstige schade toege bracht. De raad heeft zich onge loofwaardig gemaakt bij staats secretaris Van de Vondervoort, de buurgemeenten Vlissingen en Veere en de provincie. Dat schrijven de oppositiepartijen van de Middelburgse gemeente raad aan de fractievoorzitters van de collegepartijen. Negatie ve gevolgen op bestuurlijk ni veau zullen niet achterwege blijven, voorspellen zij. De fractievoorzitters van PvdA, CDA en WD in Middelburg hebben staatssecretaris A G. M. van de Vondervoort (Binnen landse zaken) maandag bij haar bezoek aan Middelburg gezegd dat zij vinden dat Middelburg, Veere en Vlissingen moeten fu seren tot één gemeente Walche- MID DELBURG Rommelmarkt - Tafeltennisver eniging' 't Zand in Middelburg houdt zaterdag 13 december haar jaarlijks rommelmarkt, ptgebeurt tussen 9.00 en 14.00 uur in de eigen accommodatie de Zandkuil aan de Breeweg. In de wijken Griffioen, Breewijk en Klarenbeek worden in de week voorafgaand aan de rom melmarkt spullen opgehaald. De opbrengst is bestemd voor de club. ren. De andere raadsfracties waren hiervan niet op de hoogte en moesten via de media verne men dat hun collega's dat ver zoek hadden gedaan. Het solo optreden van de collegepartijen heeft het onderlinge vertrou wen binnen de raad geschokt, aldus de oppositiepartijen. Afkeurenswaardig „Ik heb het twee dagen laten be zinken. Vandaar dat de brief nog in milde bewoordingen is gesteld", licht RPF/GPV-frac- tievoorzitter L. M. Luitwieler toe. Hij schreef de brief mede namens SGP, GroenLinks, D66 en AOV/Unie. 55+. Zij laten de collega-fractievoorzitters we ten 'verbaasd en teleurgesteld' te zijn over hun optreden en noemen de wijze waarop de col legepartijen hun verzoek heb ben gedaan 'afkeurenswaar dig'. „Gezien de reactie van Vlissingen en Veere maak je je gewoon belachelijk", vindt Luitwieler. Volgens de fracties dient zo'n verzoek raadsbreed gedragen te worden of in elk geval te steunen op een democratische meerder heid op basis van een raadsbe sluit. Zij distantiëren zich van het optreden van de collegepar tijen. De stadsgewestelijke sa menwerking met Vlissingen is daardoor geweld aangedaan. Ontwikkelingsvisie In het beleidsprogramma 1997- 2002 staat dat demogelijkheden en meerwaarde van het stadsge west moeten worden onder zocht en benut. Dat uitgangs punt is door de actie van de collegepartijen ondergraven, vinden de andere fracties. Het ontstane wantrouwen zou de ontwikkelingsvisie voor beide steden vertragen en de kans op stadsgewestelijke projecten niet bevorderen. De fracties stellen verder vast dat de eerste resultaten van de nieuwe ge meente Middelbrug nog maar amper te zien zijn en dat nog veel knelpunten moeten worden opgelost. Het verzoek om een gemeente Walcheren komt bij de Middelburgers ook niet ge- TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen strenger optreden tegen het betreden van verzegelde panden. B en ff willen de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) zo aanscher pen, dat overtreding van het verbod juridisch verder wordt afge dekt. De aanpassing van het onderdeel in de Gemeentewet gebeurt op ad vies van de Nederlandse Vereniging van Gemeenten. Het gaat om toevoeging van een strafbepaling op basis waarvan kan worden op getreden in die gevallen dat een woning niet verzegeld kan worden, de verzegeling is verbroken en het pand blijkt te zijn betreden door onbevoegden. Het college wil de aangescherpte maatregel nog deze maand van kracht laten worden. ili Brandweerduikers in de weer met de losgekomen buis in het Kanaal door Walcheren. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De scheep vaart op het kanaal door Wal cheren heeft woensdag vanaf negen uur 's ochtends hinder ondervonden van een losgesla gen plastic pijp die een dag eerder onder het zeven meter diepe kanaal was gelegd. Die operatie bleek gisteren mis lukt. In opdracht van de ge meente Vlissingen zaagden vier duikers van de Vlissingse brandweer de pijp door, waar na even na één uur de scheep vaart hervat kon worden. De plastic buis is een omhulsel voor de kabels voor de nieuwe verkeersregelinstallatie bij de Vlissingse Paul Krugerstraat en Prins Hendrikweg. Ter hoogte van de Keersluisbrug dreef de zwartebuis gisteroch tend op het wateroppervlakte. „De bestaande leiding was aan vervanging toe. De gestuurde boring van de firma Netten- bouw is waarschijnlijk niet diep genoeg uitgevoerd. Van daar dat de pijp is losgescho ten. Maandag proberen ze het opnieuw", verklaarde A Leen- houts, waterbouwkundig on- derhoudsman van de provin cie. Binnen een tiental minuten klaarden de duikers met een zaag het karwei, .waarna de pijp uit het water getrokken werd. Enkele schepen wacht ten op een vrije doorgang. ,Maar ookzijn er een paar om gevaren, toen ze van de strem ming hoorden. Die zijn via Hansweert en het Kanaal door Zuid-Beveland naar Holland gevaren", reageerde J. Kamp van de sector bediening van de provincie. TERNEUZEN - Het Projectbu reau Zeeweringen begint ko mend voorjaar met versterking van de Scheldedijken in de Nieuw Othene- Margaretha- en Eendragtpolder oostelijk van Terneuzen en de Hoofd plaatpolder tussen Breskens en Hoofdplaat. In totaal wordt een traject van meer dan vijf kilo meter aangepakt. De werk zaamheden zullen naar ver wachting eind september zijn afgerond. Het project maakt deel uit van het plan van aanpak dat het Mi nisterie van» Verkeer en Water staat heeft opgesteld. Binnen dat kader worden alle gezette steenbekledingen van de dijken in Zeeland op sterkte worden gebracht.Het getijdehaventje van buurtschap De Griete blijft buiten het herstelplan. De cul tuurhistorische waarde van de aanlegplaats wordt derhalve geen geweld aangedaan, zo stelt het projectbureau in de planbe schrijving. Tegenvaller Toetsing van de dijkvakken bij Terneuzen en Hoofdplaat heeft uitgewezen dat een groot ge deelte van de bekleding minder sterk is dan tot voor kort werd aangenomen. Om weer aan de veiligheidsnormen te kunnen voldoen, wordt de huidige steenbekleding verwijderd en vervangen door een zwaardere soort, zogeheten betonzuilen. Eerder dit j aar werden al de eer ste dijkvakken bij Borssele, Breskens, De Griete en Walsoor den versterkt. De dijkvakken hebben de status van integraal luilieubeschermingsgebied ge kregen. Daarmee wordt verster king van de natuurfunctie van het betreffende traject nage streefd. Dankzij de speciale structuur van de betonzuilen kunnen de huidige natuurwaar den zich herstellen of zelfs ver beteren. Gaten en spleten bie den ruimte voor zoutplanten en andere vegetatie. Kraamkamer De kern van de betreffende dijk vakken bestaat uit zand en klei. De onderste bekledingslaag is opgebouwd uit Doornikse blok ken, koperslakblokken, dia- boolblokken, basaltzuilen en vlakke blokken. Het bovenste gedeelte wordt gevormd door een betonblokkenbekleding. Dangs het gehele dijkvak ligt aan de zeezijde slik. Deze slik- gebieden vervullen een belang rijke functie als kraamkamer voor tong en garnalen en dienen daarmee tevens voor het foura- geren van vogels. door Maurits Sep Het is zeker geen nieuw idee, maar niemand had erop gerekend dat er nu al weer gesproken zou worden over één gemeente Walcheren. Arnemuiden hoort immers nog geen jaar bij Middel burg en de nieuwe gemeente Veere moet haar draai eigenlijk nog vinden. Toch zwengelde de Middelburgse bur gemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek de discussie over een fusie van zijn stad met Vlissingen en Veere vorige maand weer aan. Maandag deden de fractievoorzitters van PvdA CDA en WD in Middelbiug hun duit in het her- indelingszakje. Zij wezen staatssecre taris A G. M. van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken op het belang van één gemeente Walcheren. Je telt bij het kabinet immers pas echt mee als je meer dan honderdduizend inwoners hebt, is de verklaring. Volgens burgemeester Spahr van der Hoek is een fusie van het allergrootste belang voor de sociaal- economische ontwikkeling van Wal cheren. En op termijn ook onvermijde lijk, beweert hijDe afwijzende reacties in Veere en Vlissingen had de WD'er wel veiwacht. „Het fenomeen hex'inde- ling ligt altijd en overal gevoelig." Dat weexixoudt hem er niet van deze bood schap te verkondigen. „Ik ben niet in gehuurd om xnijn mond te houden." U bent toch niet bezig met carri èreplanningUw collega Van der Doefvan Vlissingen gaat over an derhalf jaar immers met pensi- „Nee hoor, dat heeft er niets mee te ma ken. Wat wel speelt - en dat heeft te xnaken met de ontwikkeling van Ewopa - is schaalvergroting. Dat vindt zijn verta ling xxaar de schaal van een gemeente, Het gaat om de bestuurskracht van de lagere overheden. Wil je recht doen aan de lokale democratie dan moet je zor gen dat je als gemeente zelf je zaken kunt regelen en niet via intergemeente lijke regelingen. Verder is de sociaal-economische pro blematiek in Zeeland belangrijk. Het accent van de werkgelegenheid ligt op de as Vlissingen-Middelburg'. Die werkgelegenheid neigt ook nog eens naar het oosten weg te trekken. Niet naar Goes, maar de provincie uit, naar Brabant. Bovendien zijn we afhanke lijk van een paar grote bedrijven. Wil je je wapenen dan is een grote sterke gemeente die ten minste bestaat uit Middelburg en Vlissingen en minstens hondex'dduizend inwoners heeft, on ontkoombaar'. Ik ben ingehuurd omdat hier iets moet gebeuren op sociaal-economisch ge bied. Dat is mij door de vertrouwens- commissie ook in niet mis te verstane bewooi'dingen meegedeeld. Walcheren is een van de beste vestigingsplaatsen van Nederland, gelegen tussen de Ne derlandse en de Belgische randstad. Mr. L. H. B. Spahr van der Hoek: „Ik ben hier ingehuurd omdat er iets moet gebeuren. Maar het is wel alle hens aan dek om hoogwaai'dige en grootschalige bedrij ven aan te trekken. Is het voor twee ge- meexiten die zo eikaars component zijn als Vlissingen en Middelbux'g dan niet verspilde moeite om allebei hetzelfde uit te derxken? Een zwembad, een schouwburg." Maar er is toch een stadsgewest „Naar mijn gevoel wordt dat overge waardeerd. We hebben zo'ix enorme bestuurskracht, inzet en financiële middelen nodig om onze opdi'achten te vervullen - die heb ik bij het stadsge west nog niet gezien. Het is overigens niet zo dat x'k dit idee zélf op een achternamiddag heeft be dacht hoor. Het is een oude discussie en in de sterkte/zwakte-analyse van het stadsgewest staat haarscherp de roep om een grotere eenheid. Maar in het ou de Griekenland wex'd de boodschapper al pardoes onthoofd." De roep om een nieuwe herinde ling ligt natuurlijk ook wel erg ge voelig. „Het fenomeen herindeling ligt altijd gevoelig. Ik heb xxog nooit een hexinde- lingsdiscussie gehoord waar de buurge meenten enthousiast wax'en. Maar het zijn vooral de bestuxu'ders die tegen zijn. Die zijn bevreesd voor hun baan tje. Als ik afga op wat de man in de stx-aat vindt, hoor ik niet zelden dat ze een gemeente met meer bestuurskracht willen. Het is verstandiger op het juiste moment gekeei'd te raken dan om eerst nog tien, vijftien jaar door te sudderen. In de beleving van mensen is er geen juist moment. Maar voor de toekomst van Walcheren is het belangrijk dat het snel gebeux't. Elke dag dat het langer duurt, is een verloren dag. Zo, en nu wilt u het zeker over de pro vincie hebben?" Nou, u bent inderdaad wel aardig terechtgewezen door de provin cie. U moet eerst in Middelburg uw eigen problemen maar eens oplossen. „Inderdaad hebben we hier een paar behoorlijke problemen. Maar die in Vlissingen zijn niet minder groot. Neem nou de verhuizing van De Schelde. Daar moet een behoorlijke inhaalslag gemaakt worden. En daar is die power, die inzet voor nodig." Uzei bij uw aantreden in Middel burg dat u een burgemeester voor de burgers wilt zijn. Is het gevaar foto Ruben Oreel bij zo 'n grote gemeente niet dat de bestuurders te ver van de burger komt te staan? De mensen in die gemeente Walcheren wonen erg verspreid. „Nee, dat denk ik niet. Dat je over de dijk fietsend naar de mensen in hun huis kunt zwaaien, betekent niet dat je dichter bij hen staat. Als je veel be voegdheden hebt gedelegeex'd aan in- tei'gemeentelijke x'egelixxgen, beslis je als wethouder of x-aadslid nog niet zelf. Je denkt dat je meer te zeggen hebt, dan je echt hebt." Maar de burgers kunnen wel het gevoel hebben dat de bestuurders dichter bij hen staan. „Ach, de meeste burgers staan denk ik vrij neutraal tegenover herindeling. En als die gemeente erin slaagt het sociaal- economisch welzijn te optimaliseren, heeft niemand klachten." Een halfjaar na uw aantreden in Middelburg begint u al over een gemeente Walcheren. Gezien de reacties doet u daar uw imago geen goed mee. „Ik ben niet ingehuurd omrrxijn mond te houden. Ik heb de Zeeuwen altijd ge zien als een open tolex-ante samenle ving. Het zou mij verbazen als ik rxiet voortdurend over vanalles zou mogen praten. Natuurlijk is zo'n herindeling niet mox'gen voor de bakkei'. Maar je moet ergens beginnen. Dit is het begin. TERNEUZEN - De politie in Tei'neuzen hield woensdag avond op de Willem de Zwijgerlaan een 29-jarige man uit het Belgische Denderleeuw aan. De Belg bleek in het bezit te zijn vaxx ruim tien gram hasjHet kwam hem op een boete te staan van honderd gulden. Tevens kreeg' de Belg' een binnenstads verbod opgelegd van 28 dagen. De drugs werden in beslag' ge loofwaardig over na een jaar herindeling. De bestuurskx'acht van een gemeente ligt volgens hen bovendien niet in het aantal inwonex's van een stad. SLUIS - Een 23-jarige automobilist uit Oostbxug probeerde woensdagnacht op het Begijnhof in Sluis op een roekeloze wijze te ontkomen aan een politieauto. Bij zijn aanhouding bleek dat de man te veel gedronken had. De ademanalyse wees uit dat hij ruim 11 px'omille op had. De bestuurder kreeg een dagvaax'ding en een rijverbod van vijf uur. Zijni'ijbewijs is ingevorderd. MIDDELBURG - Jongeren van ongeveer tien tot achttien j aar worden de komende weken door het Halt Buro Walcheren uitgebreid geïnformeerd over de gevaren van vuurwerk. Dit gebeurt in het kader van het jaarlijkse Vuurwerkproject dat samen met de politie en justitie is opgezet. Het Halt Buro heeft een speciaal lespakket samengesteld voor kinderen uit groep zeven en acht van de basisschool. Voor leerlingen van het voordgezet onderwijs is de Vuui'werkki'ant op de markt gekomen. Inmiddels hebben alle scholen voor ba- sis- en voordgezet onderwijs op Walcheren zich bij het Halt Buro hiervoor ingeschreven. Door dit Vuuxwerkproject wordt gepoogd overlast, veroorzaakt door vuurwerk, terug te drin gen en jongeren te wijzen op de gevaren die het vuurwerk met zich meebrengen. Wanneer jongeren vuurwerk afsteken buiten de toegestane tijden, in het bezit zijn van verboden vuurwerk of er overlast mee veroorzaken, kunnen ze door de politie naar Halt ge stuurd worden. Vorig jaar hebben ervan de 41 aangehouden jongeren, 37 gekozen voor de alternatieve straf van Halt. In 1995-1996 waren dat er 57 van de 93. THOLEN - Autokrakers hebben in de nacht van woensdag op donderdag diverse malen hun slag geslagen in Tholen-stad. In de wijk Groot Verréhof werden vier auto's opengebroken. Ook werd in de Rosmolen ingebroken in een wagen. In alle geval len werd audio-apparatuur ontvreemd. KAPELLE - De 12 5 leerlingen van Basisschool 't Honk in Ka- pelle hebben ruim 5000 gulden bij elkaar gezwommen voor het Foster Parents Plan. Het bedrag werd woensdag symbo lisch ovex'handigd aan J. van der Jagt, regiocoördinator' van het Foster Parents Plan in Zeeland. Het geld wordt gebruikt om waterputten te slaan in Malawi. Basisschool 't Honk zwom het geld bij elkaar tijdens het wekelijkse uurtje school zwemmen. „Ik ben erg tevreden over het resultaat. De leerlin gen hebben ontzettend hun best gedaan, en heel veel geld bin nengebracht", aldus Van der Jagt. Het Foster Parents Plan organiseert de landelijke actie 'zwemmen voor water' elke twee jaar. De oorspronkelijke naam van de actie is 'schaatsen voor water', maar aangezien er niet in elke regio een schaatsbaan is, kan er ook gezwom men worden. Dit jaar leverde de actie in totaal 1,4 miljoen gulden op. Over twee jaar zullen ook de scholen in Middelburg en Vlis singen worden benaderd om aan de actie me? te doen. behoeft. Het compromis-voor stel, rammelt, oordeelden ze. „Waarom is er voor een periode van 1 maart tot 1 november ge kozen voor openstelling op zon dag? Wat is er op tegen om bijvoorbeeld in Domburg de winkels het hele jaar door op zondag te openen? Daarmee wordt op een aantrekkelijke manier seizoensverlenging be reikt. En dat willen we toch alle maal. Toeristen kunnen altijd nog winkelen als het weer min der is." Bouwmarkt De penningmeester van de Fe deratie, T. Hillebrand, sprak gisteren zijn zorgen uit over het verooek van een grote Duitse bouwmai'kt om zich in Vlissin gen te vestigen. „Als we het heb ben over leefbaarheid in de ker nen, dan moeten we waakzaam zijn. Op een terrein van omge- veer 10.000 vierkante meter aan de Sloeweg in Vlissingen heeft Marktkauf zijn zinnen gezet." De ondernemer weet dat bouw markten in de buurt hun hart vasthouden. „In dat bedrijf gaan miljoenen om en het is vier keer groter dan een Zeeuwse bouwmarkt. Marktkauf zwaait met de geldbuidel en verkoopt mooie praatjes. De werkgele genheid zou verbeterd worden. Maar het effect is dat het bedrijf tuincentra, fietsenwinkels, bouwcentra en kleinere dorps winkels doodconcurreert. Dat heeft niet alleen gevolgen voor Vlissingen en Middelburg, maar ook voor de kleine kernen van de gemeente Veere. Op den duur komt dat de leefbaarheid niet ten goede." VROUWENPOLDER - In de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in Vrouwenpolder wordt op zaterdag 13 december een kerstzangavond gehouden. Het Gereformeerd Zangkoor Walcheren en het Gereformeerd Kinderkoor De Karekieten ver lenen hun medewerking aan de kerstzang. Vei'der zijn te horen cornettiste Sandra Smit-Boeije, fluitiste Rianne Stelpstra en or ganist Jan Wattel. De zang avond begint om 20.00 uur. door Edith Ramakers DOMBURG - Bij de oprich tingsbijeenkomst van de Fede ratie van de gezamenlijke on dernemersverenigingen van de gemeente Veere werden donder dagavond direct enkele heikele punten aangeroerd. In aanwe zigheid van de fractievoorzit ters van de gemeente Veere en de wethouder economische zaken M. Brouwer- te Roller, grepen de ondernemers hun kans toen het voorontwerp winkeltijden Vee re aan de orde kwam. Het werd echter niet met groot enthousi asme ontvangen. Maar het was in elk geval een van de eerste aanzetten om te komen tot een uniforme regel voor openstelling van detail handel op zon- en feestdagen. Brouwer -Te Roller verklaarde dat uit een enquête bleek dat een meerderheid van de winke liers uit de kernen Domburg, Zoutelande en Veere voorstan der is van het openen van hun deuren op zon- en feestdagen. „En daaraan willen we tege moet komen. De overige kernen hebben duidelijk gemaakt daar niet voor in aanmerking te wil len komen." Enquête In totaal werden 160 enquête formulieren verzonden, waar van er 107 zijn teruggestuurd. Biggekerlce, Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke zijn buiten de enquête gehouden, omdat die volgens de wethouder eerder hebben laten weten geen interesse te hebben in zondags opening. Voor Koudekerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder en Westkapelle wees de enquête uit dat een minderheid voor- openstelling op zondag was. Voor Westkapelle was dat bij een respons van 73 procent, met acht voor, zes tegen en twee geen mening, de moeilijkste beslis sing. Westkapelle krijgt in het voorontwerp net als de andere vier kernen de mogelijkheid maximaal 12 keer per jaar op zon- en feestdagen de winkels te openen. Het voorstel van het da gelijks bestuur' wordt begin ja nuari besproken in het Overleg platform economische zaken, daarna volgt het traject in de commissie. Op 5 februari moet dat tot een raadsvoorstel leiden. Enkele ondernemers gaven aan dat het voorontwerp bijstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17