Sloelijn moet via Quarlespolder Momentopnamen uit een Moluks leven PZC popgroep Blpf toch toe in Jacobskerk Hogeschool steekt 1,1 miljoen gulden in vervolgcursussen Band Zonder Banaan brengt mix van metal en meligheid zeeland 12 Meerderheid kiest voor nieuw goederenspoor tussen Arnemuiden en Lewedorp Kerkvoogdij laat kunst cultuur woensdag 3 december 1997 Fotograaf Jan Malawauw portretteert eerste generatie die zich in Nederland vestigde door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De nieuwe spoorlijn naar Vlissingen-Oost moet langs de Quarlespolder komen. Een ruime meerderheid van de mensen die hebben ge reageerd op de voorstellen van Rijkswaterstaat en de NS, kiest voor dat alternatief. Zij komen vooral uit Heinkenszand, waar de huidige spoorlijn doorheen loopt. Inwoners van Lewedorp. voor wie de overlast toeneemt bij een keuze voor de Quarles polder, hebben een voorkeur voor bundeling van de goede renspoorlijn met de Sloeweg tussen Vlissingen-Oost en Ein- dewege. Rijkswaterstaat en de NS heb ben eind september hun plan nen met de goederenspoorlijn Vlissingen-Oost (of Sloelijn) ge presenteerd op een informatie markt in Heinkenszand. Toen konden mensen ook reageren. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland stopt 1,1 miljoen gul den in de ontwikkeling van zo genaamde mastersop leidingen. Dat zijn eenjarige vervolgcur sussen op internationaal uni versitair niveau voor afgestu deerden die zich verder in de beroepspraktijk willen bekwa men. Met het geld wil de hogeschool in vier jaar- tijd vijf mastersop- leidingen op poten zetten. Voor een deel bestaan die al. De hoge school spreekt dan ook over een 'doorstart'. Het dagelijks pro vinciebestuur is bereid de hoge school tegemoet te komen met een bijdrage van 1,6 ton. Het ministerie van Onderwijs stond hogescholen tot dusver niet toe mastersopleidingen aan te bieden omdat ze zich daarmee op het terrein van universiteiten zouden begeven. In de afgelo pen jaren ontworstelden steeds meer hogescholen zich aan dat verbod door de opleidingen sa men met buitenlandse universi teiten op poten te zetten.. Zeven j aar geleden beet de Hogeschool Zeeland wat dat betrefthet spits af. Samen met Engelse universiteiten tilde de hoge school mastersopleidingen van de grond voor vakgebieden als transporttechnologie, onder- houdstechnologie, haventech nologie, integraal waterbeheer en bedrijfsadministratie. Binnen afzienbare tijd vervalt het verbod. Mastersopleidingen van hogescholen zullen dan in Nederland worden erkend, mits ze aan zekere voorwaarden vol doen. De Hogeschool Zeeland wil zich daar nu op voorberei den. Bestaande en nieuwe mas tersopleidingen zullen binnen de hogeschool worden onderge bracht in een International Master's School (IMS), kortweg Mastershuis genoemd. Daarbij zal sprake zijn van drie hoofd richtingen: haventechnologie, duurzame ontwikkeling en in tegraal waterbeheer. Samenwerking Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur, L. Labruyè- re, volgen aan de Zeeuwse hoge school momenteel 56 studenten een mastersopleiding, onder wie 20 binnen een samenwer kingsproject met de Nederland se Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda. De 1,1 miljoen gulden die is gemoeid met de nieuwe opzet van de mastersop leidingen, zal naar verwachting voor 6 ton kunnen worden te rugverdiend door bijdragen van studenten. Er wordt daarbij uit gegaan van deelname door 60 studenten. De hogeschool zelf en het be drijfsleven dragen bijna 3,4 ton bij. De provinciale bijdrage van 1,6 ton komt uit een fonds voor economische en toeristische ontwikkeling. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Zeeuws Or kest en de popgroep Blof mogen in juli 1998 toch samen optreden in de Vlissingse Sint Jacobs kerk. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente heeft dat dinsdag bekendgemaakt. Zij komt daarmee terug op een vo rige week genomen besluit om het concert niet toe te staan. Wethouder L. C. Poppe-de Looff (cultuur) en Klaas Over- dam van de Culturele Raad Vlis- singen, organisator van het con cert, toonden zich verheugd. Poppe-de Looff had maandag een gesprek gearrangeerd met de kerkvoogdij en de Culturele Raad. Daarin kreeg de kerk voogdij de garantie dat op zon dag 5 juli geen concert zal plaatsvinden en dat de uitvoe ringen op 2, 3 en 4 juli geen popconcerten zijn maar prom- concerten. Verder heeft de Culturele Raad zich verant woordelijk gesteld voor de pro grammering en gezegd daarin rekening te zullen houden met 'de aard en het karakter van het kerkgebouw'. De kerkvoogdij heeft daarop alsnog besloten het concert door te laten gaan. „Wij hebben vorige week een besluit genomen op basis van de ons toen bekende gegevens", legde voorzitter K. E. Hartsema Voorlichting over sociale voorzieningen GOES - 'Zorg voor zekerheid' is de titel van voorlichtingsbijeen komsten die het overlegorgaan van agrarische vrouwen houdt. Doel van de bijeenkomsten is informatie te geven over de veranderingen in de sociale voorzieningen zoals de WAZ, de .Nabestaandenwet en de AOW. Inleiders zijn R. Swolfs-Kerste en A Meyerink-Straatman, be drijfsadviseurs bij respectieve lijk de GLTO en de NCB. De bijeenkomst wordt donder dag 4 december gehouden in de Gentsche Poort Biervliet. Op maandag 8 december is in De Vroone in Kapelle een soortge lijke bijeenkomst. Op beide plaatsen is de aanvang 19.30 uur. van de kerkvoogdij dinsdag, middag uit. „Dé exploitatie commissie heeft op zaterdag 2} november gehoord dat er in juli' een concert zou plaatsvinden van het Zeeuws Orkest en Blof.!. De maandag erna vond een ver-, gadering van de kerkvoogdij} plaats. De exploitatiecommis- sie kon geen uitsluitsel geveoi over de vraag of het een popcon cert zou worden. Daarop heb ben wij gezegd: 'stop, niet ver-: der'." Belangrijkste reden was dat dt kerkvoogdij de kerkleden niet voor het hoofd wilde stoten door: in het kerkgebouw - „en dat is het op de eerste plaats", benal drukte .Hartsema gisteren noj. eens - een popconcert te laten geven. Voor veel kerkleden zou. dat 'te vroeg' komen, verklaard* L. P. Smit, voorzitter van de ex ploitatiecommissie van de Sint' Jacobskerk, vorige week tegen over de PZC. Hartsema beaamde gisteren dal tussen zaterdag en maandag-: avond geen contact is gezochlj met de Culturele Raad om hier-: op antwoord te krijgen. Ook gat hij toe dat de kerkvoogdij toen' nog onbekend was met de mu ziek van Blof. „Maar wij moes ten binnen zes dagen antwoord; geven op de vraag om toestem-' ming voor de concerten. Wt moesten dus snel een besluit ne men. Daarbij zijn we van be-: paalde aannames uitgegaan. Ni' wij maandag hebben gehoorc: dat het geen popconcert wordl! en er voldoende garanties zijn afgegeven door de gemeente ei de Culturele Raad, kan het con cert doorgang vinden." „Wat wij betreuren is dat om eerdere besluit zo snel in dt... openbaarheid is gekomen"; merkte Hartsema nog op. Klaas: Overdam van de Culturele Raad' Vlissingen was het daar gedeel-. telijk mee eens. Hij zag daarin', echter ook een voordeel: „Dt;. discussie die daarop heeflj plaatsgevonden is heel zinvol, geweest. Uiteraard kunnen wi; de zorg van de kerkvoogdij ons het net gerestaureerde kerkge-' bouw goed begrijpen. Maar erij: vanaf het begin sprake gewees: van een populair klassiek con-j cert met een bijdrage van Bk en niet van een popconcert. Si: was dus, zoals wij steeds hebbet gezegd, sprake van een misver stand." Drie portretten uit de serie die Jan Malawauw maakte voor de expositie Saudara. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De foto's lijken kaal er» eenvoudig, maar in elke afbeelding schuilt een complete wereld. Voor de ex positie Saudara, die eind volgende week begint in het Zeeuws Museum in Middel burg, portretteerde fotograaf Jan Mala wauw uit Zaandam 33 oude Molukkers in Nederland. Ze zijn allen gefotogra feerd met een voorwerp dat verbonden is met hun leven en hun land van herkomst. „In de foto's kun je iets ontdekken van het levensverhaal van de geportretteer- den", aldus Malawauw. „Maar je kunt in de afbeeldingen ook de geschiedenis, de mythologie en de religie van de Moluk- ken tegenkomen." Malawauw (1957) is geborenin Oostburg en opgegroeid in Middelburg. Als jonge tje luisterde hij graag naar de verhalen die zijn ouders vertelden over de Mol.uk- ken. Hij miste alleen het bijbehorende beeld. „Daarom spaarde ik natuurlijk om naar de Molukken te kunnen gaan", vertelt Malawauw. „Maar op een gege ven moment zag ik in het archief van het Amsterdamse Tropenmuseum foto's van Molukkers uit de koloniale periode. Toen wist ik dat ik mijn manier had gevonden om een verhaal te vertellen. Dat is een mix van verhalen en foto's die duidelijk maken hoe bijzonder iets is, ook aan mensen die er nooit zijn geweest." Hij studeerde fotografie aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en maakte inmiddels ver ven meer is dan de overtocht van de Mo lukken naar Nederland. Er is ook een daarvoor en een daarna." Voorwerp Pas na lange gesprekken vroeg Mala wauw de oude Molukkers of hij hen mocht fotograferen met een voorwerp waax-aan ze gehecht waren. Dat kon de sarong zijn van hun overleden vrouw, of een handvol kruidnagelen, hét symbool van de rijke kolonie die de Molukken ooit waren. Malawauw: „Ik nodig de bezoe kers uit om met deze mensen kennis te maken." Bijna letterlijk, want rond zijn foto's bouwt Malawauw in het Zeeuws Museum een speciale installatie, be staande uit twee Molukse familietafels. In de ronde tafels zitten kasten waaxin voorwerpen en informatie zijn opgebor gen over de geporti'etteerde die daar recht tegenover hangt. De bezoeker ont moet de oude Molukkers door met hen aan tafel te gaan. Malawauw: „Deze expositie is niet al leen voor mensen die houden van foto grafie. Daarom is veel aan educatie ge daan. Het gaat om de kennismaking met een bevolkingsgroep die al 46 jaar in Ne derland woont. Het is goed dat de dooi- snee Nederlander en Molukker af en toe stilstaat bij wat deze mensen te vertellen hebben." Expositie: Saudara, foto's van Jan Malawauw, van 14 december tot 1 maart in het Zeeuws Museum in Middelburg, daarna reizend, Met publicatie. Het aantal reacties duidt er vol gens Rijkswaterstaat op dat de Sloelijn 'leeft'. Er kwamen ruim driehonderd mensen in Hein kenszand en 181 betrokkenen vulden een enquête in. Van de 181 belanghebbenden kiezen er 118 voor een nieuwe spooi-lijn langs de Quarlespol der, die tussen Arnemuiden en Lewedorp op de hoofdspoor baan aansluit. Dit is de duurste oplossing (47,3 miljoen gulden), ma^r ook de veiligste route waarlangs het kleinste aantal mensen woont. Met name inwo ners van Heinkenszand, Einde- wege en 's-Heerenhoek kiezen voor dit tracé. Een van hun argumenten is: door de aanleg van de Wester- scheldetunnel zal het verkeer op de Sloeweg al toenemen. Zij vrezen een opeenstapeling van ellende. En het alternatief 'bun delen met Sloeweg' biedt geen oplossing voor Eindewege en de camping Stelleplas. Een aantal respondenten dat kiest voor de Quarlespolder, toont wel begrip voor inwoners van Lewedorp. Zij bepleiten maatregelen om daar de hinder te beperken. Snelheid De meeste bewonei'S van Lewe dorp die reageerden kiezen evenwel voor een gedeeltelijke bundeling van de huidige spooi'lijn met de Sloeweg. Zij zeggen al veel hinder te onder vinden van de personenti-einen die over de hoofdspoorbaan Vlissingen-Roosendaal rijden. Goederentreinen die vanaf de Quarlespolder langs Lewedorp naar Roosendaal moeten, zullen de overlast (geluid en trillingen) alleen maar vergroten, vrezen zij. Goederentreinen mogen daar honderd kilometer per uur rijden, tegen veertig kilometer per uur over de goedei'enbaan. Bundeling van de spoorlijn met de Sloeweg bespaart ruimte, zo menen de voorstanders, waar onder de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF). De 'maagdelijke' Quarlespolder wordt niet aan getast, het oorlogsmonument op de Sloedam hoeft niet te worden verplaatst en de kosten zijn la ger: 34,7 miljoen gulden. Dit verschil wordt veroorzaakt door dure viaducten in het Quarlespolder-tracé. Alternatieven Voor handhaving of verbetering van de huidige goederenspoor lijn door Heinkenszand en Ein dewege is vrijwel niemand. Slechts zestien mensen kiezen daarvoor. Extra alternatieven zijn ook aangedragen, zoals de aanleg van de goederenrails in een open betonnen bak aan de Zuid-Bevelandse kant van dè Quarlespolder Bij de discussie over de goede renspoorlijn is tot nu toe vooral de aandacht uitgegaan naar de gevolgen voor Heinkenszand, Eindewege en Lewedorp. Het Goese gemeentebestuur vraagt Rijkswaterstaat ook de gevol gen van toenemend goederen verkeer door Goes mee te we gen. Alle op- en aanmei'kingen zijn gebundeld in een reactienota, die wordt gebruikt in de verdere procedure. Op drie momenten komt er nog officiële inspraak: na publicatie van een startnoti tie (voorjaar 1998), van de mi lieu-effect rapportage (tweede helft 1999) en na het ontweip- tracébesluit(begin 2000). In 2000 wordt een kabinetsbesluit verwacht, waarna tussen 2001 en 2004 het werk wordt uitge voerd. Goederenvervoer in het Sloegebied. foto Lex de Meester schillende tentoonstellingen over de Mo lukse cultuur en tradities. Met Saudara, waarvan ook een boek verschijnt, wil Malawauw een beeld geven van de eerste generatie Molukkers die zich in Neder land vestigde. De nadruk ligt op de verscheidenheid, niet op wat de gepor- tretteerden gemeen hebben, aldus Mala wauw. „Ik pretendeer met deze expositie niet een beeld te geven van dé Molukker. De geportretteerden komen allemaal uit andere delen van de Molukken en bij el kaar is het maar een aantal vertegen woordigers van de 12.000 gezinnen die zich destijds inNedei'land vestigden. Elk persoon vei'telt zijn levensverhaal en dat hoeft niet te coiTesponderen met het al gemene verhaal over de eerste generatie Molukkers." „Deze foto's zijn momentopnamen uit een leven. Het is alsof ik even door een deuropening bij hen naar binnen heb mogen kijken. Saudara gaat niet alleen, over het verdwijnen van het materiële en immatei'iële erfgoed van de Molukken, door middel van foto's en videomateriaal wil ik ook een beeld geven van deze oude mensen zelf. Ik wil laten zien dat hun le- Jan Malawauw, bezig met de opbouw van zijn expositie in het Zeeuws Museum. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal 's-HEERENHOEK - Met enig regelmaat is het STER-spotjete horen op Radio 3. Eerst klinkt een geknepen stem: 'Dit is de voice mail van...' En dan, met een donkere bariton: 'Sinter klaas.' Opnieuw de hoge stem: 'Spreek nu uw boodschap in.' Vervolgens: 'Beste Sint. Ik wil graag de nieuwe cd van de Band Zonder Banaan.' Na drie frag menten van nummers die op de cd staan, volgt het slot van de re clameboodschap: 'De nieuwe cd van de Band Zonder Banaan is nu overal verkrijgbaar.' Het reclamespotje zegt alles over de Brabantse formatie Band Zonder Banaan, die zon dag 14 december optreedt in ca fé De Kroon in 's-Heerenhoek. Naar eigen zeggen speelt de groep Nederlandstalige flauwe- kulrock. Het eigen repertoire wordt omschreven als een mix van metal en meligheid. Maar hun koldei'ieke gevoel voor hu mor moet niet worden verward met onbenulligheid, want de Band Zonder Banaan blijkt zeer bedreven in het bespelen van het publiek. Zonder hulp van de platenmaatschappij belandde de debuut-cd De baksteen van de samenleving hoog in de Mega Album Top 100 en de optredens vinden plaats in volle zalen. Eerste optreden „Het. optreden in 's-Heerenhoek is ons eerste optreden in Zee land", zegt Rien Somers. Hij is als manager ook groepslid, want de Band Zonder Banaan ziet zichzelf als collectief waar in niet iedereen een instrument hoefttebespelen. „We spelen ei genlijk nooit in kleine zaaltjes. Maar we moeten ergens begin nen in Zeeland en bij De Kroon waren ze erg enthousiast. Ze hadden daar om twaalf uur onze cd gekocht en om twee uur bel den ze en vex-telden ze dat ze hem al drie keer hadden beluis- terd. En of we voor een optreden konden komen. Zo kunnen we in Zeeland het vuurtje opstoken. Want we weten dat het verhaal van een optreden altijd een ei gen leven gaat leiden, zodat als we terugkomen er minstens de helft meer publiek is dan de keer daarvoor." In het zuidoosten en midden van. het land treedt de Band Zonder Banaan, op voor uitverkochte zalen van zes- tot achthonderd toeschouwers. De in eigen be heer uitgegeven cd De baksteen van de samenleving behoorde binnen twee weken tot de dertig Band Zonder Banaan. best verkochte albums van Ne derland, zonder dat er op de ra dio veel aandacht aan was be steed. „Tot enkele maanden geleden moesten we alles heb ben van mond-tot-mondrecla- me. Onze cd werd nooit gedraaid en een platenmaat schappij hebben we niet. An- ders dan de meeste bands verko pen we onze eigen cd niet tij dens optredens, maar zeggen we: 'Je kunt hem halen in de winkel.' Dan wordt de verkoop geregi streerd en opgegeven aan de hit lijsten. Vandaar dat we zonder platencontract in de Mega Top 100 doordrongen. En vanaf dat moment kregen we wél airplay op de radio." Show Vanaf de oprichting drie jaar geleden is het uitgangspunt van de band dat het pubhek met veel show moet worden vermaakt. De muzikanten hebben pas lol als het publiek lol heeft. Some rs: „Bij onze optredens is het zien net zo belangrijk als de sound." De persiflage is een be langrijk middel om toeschou- i 1 wers te vermaken. Het street block. Het bekendste nummer metje' gaat over weid. Op de wijs van 'Breng eens een zonnetje onder de mensen' zingt de Band Zonder Banaan 'Leg eens een bommetje onder de mensen.' Somers: „Op een lu dieke manier stellen we dingen aan de kaak, maar we hebben niet het idee dat we wel even de wereld kunnen verbeteren met onze teksten." De muziek van de Band Zonder Banaan is zeer divers, maar vol gens Somers beschikt de groep wel degelijk over een eigen ge luid. „De basis is vrij stevige rock en de gimmicks zijn uit stapjes. Je kunt niet de heel avond rampestampen zonder rustpuntjes. Zoals een hard rockband af en toe een ballad speelt, zo hebben wij als rust- puntje bepaalde persiflages." Band Zonder Banaan, zondag 1'- dec in café De Kroon in 's-Heeren hoek. Aanvang: 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24