Hulp komt te laat bij tunnelramp PZC Vast tarief zuivering onrechtvaardig Verdediging laakt onderzoek Fogo Isle Promovendus toont aan dat Golden-Ten bij kansspelen hoort Terpstra prijst ouderenzorg Delta studeert op aanleg van twee zoetwaterbekkens zeeland dinsdag 2 december 1997 1 5 üitrukposten te ver gelegen Advies natuurherstel uitgesteld Burghsluis voert 100e redding uit Paard overlijdt na aanrijding Snorfietsster gewond bij botsing Ongevallen in Thools verkeer Jet door Richard Hoving MIDDELBURG - Het huidige niveau van de hulpverlenings instanties op Walcheren en Zuid-Beveland schiet tekort om eventuele calamiteiten in de toekomstige Westerscheldetun- nel het hoofd te bieden. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Binnenlandse •Zaken, dat volgende week ver- g schijnt. Het ministerie heeft onderzocht hoe snel brandweer, politie en ambulancediensten aan weers- 'zijden van de Westerschelde ter plaatse kunnen zijn wanneer er feen ongeluk in de oeververbin- jdiixg plaatsvindt. Een van de 'uitkomsten is dat de afstand njtussen de verschillende uitruk- posten boven de Westerschelde jen de tunnelingang te groot is. ^Hulpverleners komen veel later aan dan aanvaardbaar is. e.;Een mogelijke oplossing die jvoor het probleem wordt aange- dragen is samenwerking met de ^bedrijfsbrandweer die in het aanwezig is. Daar- maast acht het ministerie het i»et ondenkbaar dat aan de [[noordzijde van de tunnel een e (hulppost wordt gevestigd van 3 'waaruit onder meer gestrande '^automobilisten kunnen worden geholpen, pet onder: onderzoek naar de veilig- jjheid in de Westerscheldetunnel -Ikwam maandag ter sprake tij- dens een overleg tussen minister jpï.F. Dijkstal (Binnenlandse en de Stuurgroep Open- hare Veiligheid Zeeland in het '^provinciehuis in Middelburg. ejBurgemeester R. C. E. Barbé 5"rvan Temeuzen wees de minister jerop dat met de aanleg van extra y vluchtwegen in de ruim zes kilo- meter lange tunnel het veilig heidsprobleem nog niet is opge „Met name het materieel de brandweer in Borsele en (Temeuzen is niet toereikend." ■Directeur brandweer en ram penbestrijding op het ministerie van Binnenlandse Zaken G. Herkemij, die met Dijkstal was meegekomen, probeerde de Ter- neuzense burgemeester gerust te stellen door hem alvast te wij - zen op een van de uitkomsten in het onderzoek naar de veilig heid in de Westerscheldetunnel. Herkemij wilde niet vooruitlo pen op cle vraag of ook aan de zuidzijde van de tunnel aanvul lende maatregelen worden ge nomen. Volgens Barbé is dat wel noodzakelijk. „De brandweer in Terneuzen heeft behoefte aan extra materieel en faciliteiten." Calamiteiten Het overleg tussen Dijkstal en de stuurgroep vond plaats in het kader van het werkbezoek dat hij samen met de twee staatsse cretarissen van Binnenlandse Zaken aan Zeeland bracht. In het provinciehuis in Middel burg lag de nadruk op de be strijding van calamiteiten. De bewindsman werd geïnfor meerd over de problemen rond het vervoer van gevaarlijke stofEen door Belgische schepen over de Zeeuwse waterwegen. Dijkstal beloofde na te gaan of er bestuurlijke druk op België kan worden uitgeoefend om te voorkomen dat er wordt geva ren met een onbekende gevaar lijke lading. De minister stak de hand in ei gen boezem door er op te wijzen dat niet alleen België maar ook Nederland het Schelderegle- ment nog altijd niet heeft gera tificeerd. In de Staten van Zee land werd onlangs een motie aangenomen om er bij de Zui derburen op aan te dringen het reglement, dat de loodsplicht voor alle zeeschepen garan deert, snel te ondertekenen. Vol gens Dijkstal heeft Nederland het Scheldereglement nog niet geratificeerd omdat nog ondui delijk is of de gemaakte afspra ken over het aantal schepen dat elk land moet beloodsen volgens Europese regelgeving is toege staan. Directeur ir.P. Stoter en president-commissaris J. I. Hennekeij bij de maandag ven in Vlissingen-Oost. geopende afvalwaterzuivering van Delta Nutsbedrij- foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Het vaste tarief voor de zuivering van afvalwater moet worden vervangen door een tarief dat is gebaseerd op waterver bruik. Volgens directeur ir. P. Stoter van Delta Nutsbedrij ven is dat systeem rechtvaar diger. Hij zou het liefst zien dat het verwijderen van afvalwa ter direct wordt doorberekend in de waterprijs. De koppeling tussen het waterverbruik en de productie van afvalwater wordt dan in één keer gelegd. Stoter lanceerde maandag zijn voorstel in Vlissingen-Oost bij de officiële opening van de eer ste afvalwaterzuivering van een nutsbedrijf in Nederland. Hij trok enkele vergelijkingen om aan te geven dat zijn idee niet zo gek is. „Bij de aankoop van een auto moet je ook gelijk betalen voor de verwijdering van het wrak. En de producent van kantoorapparatuur is ver plicht oude apparatuur bij vervanging in te nemen. Haalbaarheid Over de haalbaarheid van zijn gedachtenspinsel sprak Stoter niet. Water- en zuiverings schappen hebben de zuivering van het huishoudelijke afval water in handen in Nederland. Zij berekenen een vast tarief. Een éénpersoonshuishouden betaalt bij het waterschap Zeeuws.e Eilanden (Midden- en Noord-Zeeland) dit jaar 99 gulden en meerpersponshuis- houdens het drievoudige, on geacht het waterverbruik. Wil Stoters idee werkelijkheid worden, dan moeten water- en zuiveringsschappen om de ta fel met drinkwaterleveran ciers, zoals Delta Nutsbedrij ven. Wat betreft de zuivering van afvalwater staan die par tijen in Zeeland eerder tegen over dan naast elkaar. Stoter noemde die concurren tie van de éne kant gezond. „Competitie geeft ons een ze kere scholing op weg naar het grotere werk. Het dwingt ons ook om de kennis en ex-vaxing aan te scherpen." In Zeeland is trouwens, signaleerde Stoter, al zoveel kennis op het gebied van water aanwezig bij water schappen, Rijkswaterstaat, provincie en Delta Nutsbe drijven. „Zeeland kan zich op dat terrein ontwikkelen tot een Silicon Valley", sprak hij commissaris der koningin drs. W. T. van Gelder na. Silicon Valley is de wereldkraamka mer voor computertechnolo gie in Californië. De directeur van Delta Nuts bedrijven had ook kritiek op met name waterschap Zeeuw se Eilanden. Dat het water schapsbestuur een lozingsver gunning heeft geweigerd voor de b edrij fszui vering van Roompot Recreatie in Kam perland kon er bij hem niet in. Delta werkt met het Noord- Bevelandse recreatiebedrijf samen, tot ongenoegen van het waterschap. Volgens Stoter kan het waterschap geen lo zingsvergunning weigeren, omdat het een eigen zuivering wil beschennen. Concurrentiestrijd Delta laat zich evenwel niet afschrikken en gaat verder de concurrentiestrijd met de wa terschappen aan. Zo werkt het nutsbedrijf aan een plan om afgelegen woningen die niet op de riolering zijn aangeslo ten, van een kleine individuele afvalwaterzuivering te voor zien. Zo'n installatie kan de veel toegepaste septic tank vervangen. DEN HAAG - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) stelt haar advies over het natuurherstel in de Westerschelde uit. Het Rijk enhet Bestuurlijk Overleg Westerschelde zijn het oneens over de inhoud van een bestuurlijke overeenkomst. Jorritsma had eerder gesteld vóór 1 december met een advies te komen. Zij laat de Tweede Kamer vóór Kerst weten wan neer zij met haar reactie komt. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat zijn de partij en het nog niet eens over de formulering van de tekst en gaat het niet om zwaarwegende inhoudelijke zaken. Het natuur herstel van de Westerschelde is nodig om de natuur die veÉcjW ren gaat bij de verdieping van de vaargeul te compenseren. BURGHSLUIS-Met de honderdste redding van dit jaar heeft het reddingstation Burghsluis het record van 1995 geëve naard. Maandagmorgen omstreeks half tien kreeg het station een hulpverzoek van de kotter ODR, die in het Brouwersha- vense gat, op de 'bollen van het nieuwe zand', gestrand was. Een poging van de reddingboot Graaf vanBylandt om de kot ter eraf te trekken, mislukte. Met de hulp van de kotter KG6, die te hulp schoot, lukte het wel. Beide kotters konden hun werk daarna hervatten. Assistentie verleende verder de red dingboot Griend van station Ouddorp, die de sleeptros hielp overbrengen. De beide reddingboten waren om 11.30 uur weer op hun thuisbasis. EEDE - Een 52-jarige vrachtwagenchauffeur uit Sint Laur- eins reed zondagnacht op de Brieversweg in Eede een loslo pend paard aan. Het dier bezweek ter plekke aan zij n verwon dingen. De man werd rond kwart over vier opgeschrikt door twee zwarte paarden die over de weg liepen. Hij kon één van de paarden niet meer ontwijken en kwam dan ook in botsing met het dier. De eigenaar van de paarden is niet bekend. Het twee de paard nam de benen. ZOUTELANDE - Bij een aanrijding tussen een personenauto en een snorfiets op de kruising Langendam-D. Koddelaan in Zoutelande is maandag een 17-jarige snorfietsster uit West- kapelle gewond geraakt. Het slachtoffer kreeg geen voorrang van een 31-jarige automobiliste uit Wijchen, die over de D. Koddelaan reed. Het meisje is met onder meer een pijnlijke knie ter observatie opgenomen in het ziekenhuisBeide voertuigen liepen schade op. SINT MAARTENSDIJK - Bij een botsing tussen een fietser en een auto, maandagmorgen in Sint Maartensdijk, is een 17-ja- rige inwoner van Sint Maartensdijk gewond geraakt. De bot sing gebeurde op de kruising Hogeweg-Winston Churchill- straat, omstreeks 8.20 uur. Het slachtoffer had geen voorrang veiieend aan een 27-jarige automobiliste, eveneens uit Sint Maartensdijk. Ze moest met een ziekenauto naar de Lievens- berg in Bex-gen op Zoom worden vexwoex-d. Een 46-jarige bromfietser uit Sint Philipsland kwam maan dagmorgen omstreeks 8.15 uur op de Roolandseweg te Oud- Vossemeer ter val als gevolg van slik op de weg. De bromfiet ser begon door de slik te schuiven en kwam in de berm ten val. Daarbij werd zijn bx-omfiets beschadigd. Zelf kwam hij er zonder letsel vanaf. Op de weg waren geen borden geplaatst die waarschuwden tegen slik op de weg. De veroorzaker van de overlast is aan sprakelijk gesteld voor de schade aan de brommer. Verdachten van omvangrijke cocaïnesmokkel voor rechter Jacques Cats j MIDDELBURG-Een deel van ■1de verdediging heeft maandag tijdens de behandeling van een ^omvangrijke cocaïnesmokkel- "izaak de vloer aangeveegd met "de wijze waarop de fiscale in- 'iichtingen-en opsporingsdienst het onderzoek heeft aan „Uitermate subjectief en selectief", luidde het oordeel van een van de raadslieden, nxr. G. J. Knoops. Hij achtte de voor het onderzoek verantwoordelij ke officier van justitie nxr. J. Va- U'ente niet ontvankelijk in de vervolging. De rechtbank ver- (wierp het verweer. De zaak dx-aait om een dit voor jaar in Hansweert onderschept (transport van 1300 kg cocaïne vanuit Curasao. De partij - een :van de grootste ooit in Neder land achterhaald - was verstopt |n de ballasttanks van het schip fFogo Isle. In deze zaak waren vier personen gedagvaard. Twee van hen vallen blijkens de aan klacht-als hoofdverdachten te kenmerken. Een sinds kort in Vlissingen gevestigde man zou samen met een op de Beneden windse Eilanden wonende oud- Heerenveen er de verzending van de harddrugs hebben gere geldTwee Vlissingers wordt verweten. Naam peherkomst en de afnemers van |de cocaïne konden tijdens het Aaxx boord van de Fogo Isle werd 1300 kg cocaïne ontdekt, een van de grootste partijen die ooit iix Ne- opsporxng'son- perzoek niet worden achter haald. Op de eerste dag van het «hogelijk tot woensdag doorlo pende proces kwam tijdens het •getuigenverhoor ineens wel de jvoornaam boven drijven van jeen pex-soon, genaamd Eric. Die |ou op Curasao over de overna me van een pax-tij cocaïne con tacten hebben gelegd met de (van medeplichtigheid beschul digde Vlissinger, de man die de [overbrenging van het schip van [Curacao naar Nederland bege leidde. 'Nog voordat de officier van jus titie de zaak had kunnen voor- üragen confronteerde mr. Knoops, raadsman van een van de hoofdverdachten, de meer voudige strafkamer onder pre sidium van mr. R. Raxnmeloo pet achttien onderdelen waarin de FIOD steken zou hebben la ten vallen. p- was duidelijk in één richting gezocht, stelde de raadsman. Daarmee zouden voor zijn cli ent ontlastende verklaringen aan het dossier zijn onthouden. Volgens Knoops wordt de x-echt- aank met het 'op drijfzand ge- aaseerde' FIOD-scenario als derland zijn achterhaald. zou zijn cliënt als enige achter de smokkelzaak hebben geze ten, op een verkeerd spoor gezet en zou een onschuldig man tot wel twaalf jaar kunnen worden veroordeeld. „Hier is sprake van een schexxding van het beginsel van een behoorlijk strafpi'oces. Een objectief opsporingsonder zoek is volledig achterwege ge bleven". Namens de oud-inwoner van Heerenveen vex-weet mr. G. R Hamer het Openbaar Ministerie eveneens nagelaten te hebben relevante stukken toe te voegen aan het dossier „De officier geeft naar het hem uit komt be paalde stukken wel of niet. Dat is voor de verdachten net zoiets als een spelletje roulette. Volgens Valente was er absoluut geen spx-ake van een misleiding van de rechtbank. Verdere na speuringen had hij," mede om tijdsredenen, niet nodig gevon den. Dat de FIOD een aantal zaken zou hebben laten liggen hadden beiden raadslieden afgeleid uit een door hun maatschap inge schakeld particulier recherche bureau. De officier van justitie toonde zich aanvankelijk wei nig onder de indruk van de be vindingen van de door de vex'de- diging aan het speuren gezette rechercheurs. Maar Valente was wel sterk geïnteresseerd in wat het x-echerchebureau dezer da gen vanuit Curacao had vexmo- men over de aanbieding van een pax-tij drugs door een zekere Exic aan de Vlissinger die met de supexwisie van het transport per sclxip naar Nederland was be last. De als getuige van de ver- dediging gehoorde samensteller van de pax-ticuliere recherche- rapportage wenste in verband met mogelijke bedreigingen de naam niet pxijs te g'even. En de officier wilde op zijn beurt de naam niet ingefluisterd krijgen: „Ik heb geen zin in achterka- mex-tjespolitiek." Op de eerste dag van het proces bespeurde de officier van justi tie bij de verdediging verwoede pogingen om eerder door ven- dachten afgelegde en als 'stevig' bestempelde verklaringen van tafel te krijgen. Valente wilde tevens de mogelijke veronder stelling uit de wereld helpen dat de Vlissingex-, die de overbx-en- ging van het sclxip naar Neder land had begeleid, een kroonge- tuige van het OM zou zijn. „Dit is geen verbox-gen agent." Ontzenuwen De rechtbank hoorde voorts verklaringen aan, die bedoeld waren om het verhaal dat. de pax-tij cocaïne dooi- toedoen van de twee hoofdverdachten niet via zee maar vanaf het land was aangevoex-d met een paarden- 1 trailer; te ontzenuwen. Dat werd voor onmogelijk gehouden om dat de steiger zo gammel is, dat zelfs een kinderwagen er kart foto Ruben Oreel doorzakken. Dan was er ook nog een getuige, die het als me de-kantoorgenoot kwam opne men voor de Vlissingex; die me deplichtig zou zijn geweest aan de smokkel. Hij sloot; uit dat de xxxan ook maar in de verste vex-te ooit van het drugstransport heeft geweten. „Als blijkt dat hij de kluit heeft belazerd kx-ijgt hij van mij een Oscar voor het grootste acteertalent". door Selma Osman TILBURG - Golden-Ten is een kansspel en geen behendig heidsspel. Dat concludeert on derzoeker Hans de Vos uit Ber- kel-Enschot. Hij heeft een methode ontwikkeld waarmee het behendigheidsniveau van een spel kan worden gemeten op basis van een aantal gegevens zoals de beweging van de kogel, de grootte van de bal, de glad heid van het speeloppervlak en simulatie. De Vos (in 1959 geboren in Hoe- dekenskexke) wil met zijn proefschrift Golden-Ten and Related Trajectory Games de beslissing of een spel wel of niet kan worden aangemex-kt als een kansspel, vereenvoudigen. Doel van zijxx onderzoek is het bepa len van het behendigheidsni veau van Golden-Texx en andere aanverwante kogelbaanspelen. Voor de wet is een spel een kans spel als een meerderheid van de spelex-s géén overwegende in vloed kan uitoefenen op het re sultaat. „Het behendigheidsniveau van Golden-Ten is lager dan dat van Blackjack, dat algemeen be kend staat als kansspel. Op grond hiex-van kan Golden-Ten worden aangemerkt als kans spel", meentDe Vos. Dat wil niet zeggen dat alle kogelbaanspe len kansspelen zijn. „Het niveau van Eurobsgame is hoger dan dat van Blackjack en dat van het tot nu toe fictieve spel Super- Ten is zelfs fors hoger. De pex-- centages lopen uiteen van 2,3 prccent (Golden-Ten) tot 9,7 px-ocent (Super-Ten). Het is aan de rechter te bepalen wat veel of weinig is." De Vos gx-oeide op in Kwaden- damme en bracht zijn middel bare schooltijd door op het Sint Willibrordcollege in Goes. Daarna studeerde hij wiskunde in Nijmegen en ging in 1985 werken bij de Katholieke Uni versiteit Brabant. Daar raakte hij geïnteresseerd in het ondex-- werp. „Mijn promotor kreeg in 1991 opdracht van enkele casi no's uit te zoeken of Golden-Ten wel of geen kansspel was. Hij kwam niet verder dan de con- clusie dat het spel 'enige mate' van behendigheid bevat." Met de methode die De Vos hanteert, kan dat nu in cijfers worden uit gedrukt. Objectief „Het leuke van mijn onderzoek is dat het een objectief weten- schappelijkondex-zoekis, niet in opdracht van het casino of rech ters. De rechter kan er zijn voor deel mee doenmaar ook de spe- lers." „En", voegt De Vos daar lachend aaxx toe, „Casinohou ders weten nu waar ze op moe ten letten." De Vos vei'dedigt zijxx proef schrift woensdag 3 december om 16.15 uur voor een commis sie van de KUB in Tilburg. door Willem van Dam VLISSINGEN - Staatssecretaris E. Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn exx Sport (VWS) is vol lof over de manier waarop in Zeeland vorm wordt gegeven aan de modernisering van de ouderen- zorg. „Zeeland komt er bidtengewoon goed uit." Terpstra (WD) zei dat maandagavond in Vlissiix- gen tijdens een verkiezingsbij eenkomst van haar partij. Als voorbeeld noemde zij het ïxieuwe ver pleeghuis Ter Weel ixx Goes, waaraaxx zij eerder die dag een bezoek had gebracht. De staatssecretaris beschouwt Ter Weel als een toonbeeld van de he dendaagse verpleeghuiszorg. Terpstra complimenteerde gisteren niet alleen Zeeland, zij trakteerde ook zichzelf op een paar ferme schouderkloppen. De staatssecretax-is stel de vast dat ze de afgelopen chieëixhalf jaar veel in het kabinet tot stand heeft gebracht. De financie ringsschotten tussen de bejaardenoorden, verpleeghxiizen en thuiszorg zijn verdwenen, de vex-mogenstoets werd afgeschaft, het Persoons Gebonden Budget werd ingevoerd, het gebi-ek aan privacy in de verpleeghuizen wordt aangepakt. Bovexxdien, aldus Terpstra, 'zijn we nu zover dat we voor het laatste jaar van deze kabinetspex-iode een droombegroting voor de zorg hebben gekre gen'. Zij vex-heelde niet dat zich in de zorgsector nog tal van problemen voordoen die onx een oplossing schreeuwen. Een van de grootste knelpunten vor men de wachtlijsten bij ziekenhuizen, bejaarden oorden, vex-pleeginstelïingen en de gehandicap tensector. Om die px'oblemen op te lossen is echter 'een smak geld' nodig. Zo werd dit jaar 50 xxxiljoen gulden uitgetx-okken in eeix poging om de wacht lijstproblematiek in de ziekenhuizen te vexrnin- deren. Volgend jaar komt daarvoor een bedrag van 35 miljoen beschikbaar. Directeur P. C. G. F. Bouman van de Oosterschel- dehuizèn - hij is tevens WD-raadslid in de ge meente Borsele - beschouwt dat echter als een druppel op de gloeiende plaat. „Vijfendertig mil joen lijkt een heleboel geld, nxaar als je het uit- smeext over honderd ziekenhuizen is het niet zo erg veel. De ziekenhuizen kampen met een notoir tekort aan specialistische hulpverleners en dat wox-dt niet ingelopen." Een van de twee locaties die in aanmerking komen voor de aanleg van een groot zoetwaterbekken: de Brabantse Wal bij Woensdrecht. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf PHILIPPINE - De Kleine Stellepolder ten ïxoorden van Philippiixe en de Oud-Hinke- lenoordpolder aan de voet van de Brabantse Wal bij Woensdrecht komen in aan merking voor de aanleg vaix grote zoetwaterbekkens. Delta Nutsbedrijven heeft beide locaties moxnenteel in studie. De twee bekkens zul-"» len zo natuurlijk mogelijk in het huidige polderlandschap worden ingepast. Het beoogde bekken bij de Brabantse Wal wox-dt het grootste. Delta denkt aan een oppervlakte van 140 hectare, waax-van 100 hectare zal worden gebruikt voor de op slag van water dat van de Brabantse Wal afstroomt en nu nog vrijwel direct richting Westex-schelde gaat. Plet reservoir bij Philippine wordt, als de plannen dooi-- gaan, 70 hectare groot, waar van 50 a 60 hectare kan die nen voor opslag van water uit nabij gelegen Belgische pol ders. Delta Nutsbedrijven heeft gx-enzend aan de Kleine Stellepolder al waterbek kens iix de oude Braakman. Die zijn omringd door een dijk. Het bekken in de Kleine Stellepolder zal een heel an der karakter krijgen. De pol der blijft als zodarxig intact. Met de nieuwe waterbekkens wil Delta voldoen aan de xxog immer groeiende vraag naar drinkwater en het bedxijf wil tegelijkertijd 'overtollig' zoet water beter benutten. Bij wijze van proef wordt waarschijrxlijk nog volgend jaar een 15 hectare groot wa terhelden aangelegd bij Clinge, waarbij ook wordt gekozen voor natuurlijke be groeiing. Binnenkoxt zijn de haalbaar- heidsstudies naar de grote bekkens klaar. Als die posi tief uitvallen, kan binnen twee a drie jaar met de uit- voering worden begonnen. De gx-ondenmoeten in die tijd nog woi'den verworven. Landbouw Los van de studies naar de zoetwaterreservoirs onder zoekt de Heidemij in Zeeuws-Vlaanderen de mo gelijkheden voor de aanleg van kleinschaligere water bekkens voor met name landboUWwater. Delta, de provincie en de drie Zeeuws- Vlaanxse waterschappen wex-ken daax-bij samen. Er zijn volgens J. Haarlem van Delta mogelijkheden voor kleirxe watexreservoiis iix met name verdrogingsge- voelige gebieden. Plet hangt af van de belangstelling in landbouwkx-ingen, of de bek kens er ook konxen. Deze kunnen gevuld worden met hemelwater dat in Zeeuws- Vlaanderen valt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33