Strijd rond zuivering Roompot PZC Open School viert 20-jarig bestaan Thools college is niet van kritiek gediend Thools bestuur praat weer met buurman over aankoop pand zeeland 11 Waterschap weigert recreatiebedrijf lozingsvergunning Inleiding over één zuidelijk boerenorgaan Noord-Beveland krijgt nieuwe aanduidingen straatnamen Oud-katholieke eucharistie Verbazing over Blpf-besluit kerk Gedetineerde gepakt in Sluiskil Opening kringloopbedrijf Arduin Trucker negeert bevel politie SP in actie voor brandweer vrijdag 28 november 1997 door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden bindt de strijd aan met Roompot Recrea tie in Kamperland. Inzet van het gevecht is zuivering van huis houdelijk afvalwater uit het bungalowpark dat Roompot Recreatie bouwt aan de voet van de stormvloedkering op Noord- Beveland. Roompot Recreatie wil dat water zelf zuiveren in haar waterzuiveringsinstallatie bij de Sophiahaven, waar het recreatiebedrijf al een kam peerterrein, zwembad en bun galowpark heeft. De zuive ringsinstallatie moet worden uitgebreid en daarvoor is een vergunning van het waterschap nodig. Die is echter geweigerd. Voor Zeeuwse Eilanden gaat het om een principiële en tegelijk bedrijfseconomische zaak. De principiële kant is, verklaart dijkgraaf W. A Gosselaar, dat het zuiveren van huishoudelijk afvalwater bij het waterschap thuishoort. „Dat is nog eens vastgelegd in de vierde nota Wa terhuishouding van het kabi net." Het waterschap heeft bo vendien, volgens Gosselaar, de eigen zuiveringsinstallatie in de Camperlandpolder zo ge- SINT-ANNALAND - De afde ling Tholen en Sint Philipsland van de Landbouworganisatie Zuid Midden Oost (ZMO) houdt woensdag 3 december de leden vergadering in gemeenschaps centrum De Wellevaete in Sint Annaland, aanvang 20,00 uur. Behalve over de jaarstukken, zal ook worden gesproken over de vorming van één landbouw organisatie voor Brabant en Zeeland. Voorzitter H. C. van der Maas van de LTO-raad Zee land, leidt het idee in om met De Brabantse en Zeeuwse leden van GLTO, WLTO en NCB te ko men tot een gezamenlijke, ster ke boerenorganisatie die ZLTO zou kunnen helen: Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa ties. doorRené Schrier bouwd, dat er alvast rekening is gehouden met huishoudelijk af valwater uit nieuwe recreatie parken. „En wij moeten er ook op letten dat efficiënt met mi lieu-investeringen, zoals zuive ringsinstallaties, wordt omge sprongen." 'Halsstarrigheid' Dat argument heeft Zeeuwse Eilanden gebruikt om Roompot Recreatie geen lozingsvergun ning te geven voor uitbreiding van de Roompot-waterzuive ring. Bij de gemeente Noord-Beve land wordt daar heel anders over gedacht. Zij is bereid een gemeentelijke milieuvergun ning te geven voor de uitbrei ding. Daartegen heeft het wa terschap bezwaar aangetekend. Burgemeester M. L. Everaers verwijt Zeeuwse Eilanden 'halsstarrigheid'. „Ze zijn niet bereid tot een compromis. Bo vendien: ik zie niet in waarom een bedrijf zijn afvalwater niet zou mogen zuiveren. Elders waar geprivatiseerd kan wor den, gebeurt dat toch ook." Erg triomfantelijk Roompot-directeur H. J. van Koeveringe zit met de patstel ling in zijn maag. Voor de kerst dagen worden de eerste woningen in het nieuwe bunga lowpark "Noordzee Résidence De Banjaard opgeleverd. Van Koeveringe heeft zich geërgerd aan de manier waarop het wa terschapsbestuur de weigering van de lozingsvergunning be kend heeft gemaakt in een ad vertentie in de PZC. „Waarom moet dat zo breed uitgemeten worden? Het is wel erg triom fantelijk. Alsof wij ons werk niet goed doen. Wij zuiveren al 25 jaar ons afvalwater." Stappen Welke stappen Roompot Recre atie gaat ondernemen, weet Van Koeveringe nog niet. Hij heeft deskundige hulp ingeroepen van de Vereniging Krachtwerk tuigen. „Ik vind het te zot voor woorden dat wij ons afvalwater niet mogen opruimen. En wij doen dat zonder iemand anders op kosten te jagen." Het water schap bestrij dt dat, met een ver wijzing naar de speciaal gecre- eerde, grote capaciteit van zijn waterzuivering in de Camper landpolder. Bezoekers van de juhilcumdag spelen het Twintig voor Taalspel. foto Willem Mieras door Gerben Polderdijk KAlPELLE- De sfeer was er karakteristiek voor een Open School- bijeenkomst: onge dwongen, leerzaam en gezel lig. Met een feestelijke ont moetingsdag in de Vroone te Kapelle vierde de afdeling ba siseducatie van het Ooster- schelde College donderdag middag het twintigjarig be staan van haar Open-School- groepen. Honderd vijftig (oud) deelnemers en belangstellen den vermaakten zich met een taal- en themaspel, een ver- haalvertelling en een muzi kaal optreden van het Moluks koor Inalo. Een geslaagde dag vol afwis seling, noemde teamleidster Marleen Ennik de feestelijke viering: „Het was bijvoor beeld heel mooi om te zien hoe de drukte van het Twintig voor Taalspel rond het middaguur ■j overging in een muisstille zaal, toen Jos van Amsterdam zijn Bomans-verhalen vertelde. De Open School van het Oos- terschelde College is na twin tig jaar nog steeds een belang rijke voorziening voor volwas senen zonder vervolgoplei ding die iets aan hun algemene ontwikkeling willen doen. Deelnemers leren naar eigen interesse en in eigen tempo. Momenteel zijn er Open- Schoolgroepen in Goes, Tho len en Zierikzee. Verschuiving Volgens Ennik lijkt de interes se voor de Open-Schoolgroe- pen de laatste jaren iets te ver schuiven naar meer specifieke cursusgroepen die de afdeling basiseducatie van het Ooster- schelde College heeft: „Zo zijn de studiekring, de cursus En gels en de computercursus voor ouderen bij ons erg in trek." De feestelijke ontmoetingsdag had zodoende tevens een wer vende functie. De Open School blijft immers voor de organi satoren een belangrijke doel groep: „Het is zo belangrijk dat ook mensen met weinig schoolervaringen hun hele le ven kunnen blijven leren. En dat ze daarin zelfvertrouwen opbouwen. De Open School geeft ze die kans", aldus En nik. WISSENKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van Noord-Beveland wil het eiland van nieuwe straat naamborden voorzien. Deze operatie kost ongeveer 57.600 gulden. Het gaat om 272 borden in de bebouwde kom en 151 bor den in het buitengebied. B en W vinden dat het niet best gesteld is met de straatnaam borden in de gemeente. Op som mige plaatsen ontbreken borden en op andere plaatsen voldoet de kwaliteit niet. Dat past niet in een gemeente met een recreatief karakter, zoals Noord-Beveland, is de mening van het gemeentebestuur. Nu was in de begroting al wel een bedrag opgenomen van 8500 gulden, maar bij het vaststellen van dat bedrag was niet geïn ventariseerd hoe het met de straatnaamborden werkelijk gesteld is. Het bedrag was dan ook bedoeld om de nijpendste zaken op te lossen. Inventarisatie Onlangs is in de hele gemeente een inventarisatie gehouden op basis van de voor straatnaam borden geldende norm. In prin cipe zullen op elk kruispunt borden geplaatst worden met een maximum van vier borden per kruispunt. Als de normen worden toege past is er volgens het college van B en W geen sprake meer van het oplossen van nijpende proble men, maar wordt structureel de hele gemeente 'up tot date' voorzien van straatnaambor den. De kosten daarvan worden op 57.600 gulden geraamd. Om dat geld bij elkaar te krijgen wil het college een beroep doen op het budget dat voor wegen be schikbaar is. Het voorstel van het college wordt eerst besproken in een vergadering van de commissie openbare werken en milieu. Die vergadert maandag 1 december, vanaf 19.30 uur, over deze zaak. GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland houdt zaterdag 29 november een kerk dienst in de kapel naast de Ma ria Magdalenakerk in Goes. Pastoor K. J. Homan uit Den Haag leidt de eucharistievie ring, die om 10.30 uur begint. door René Schrier Het leek een onschuldige schriftelij ke vraag van de WD-fractie in de gemeenteraad van Tholen. Over de aankoop van een garage van een parti culier te Oud-Vossemeer. Dat het toch geen pas geeft om iemand als gemeente meer dan een half j aar lang aan het lijn tje te houden. Het college van burge meester en wethouders reageerde als door een wesp gestoken. In het ant woord van B en W op de schriftelijke vraag klonk duidelijke ergernis door. De WD zou zich bemoeid hebben met een privékwestie tussen de eigenaar van de garage en de gemeente. Dat is niet in het belang van de betrokkene en niet in het belang van de gemeente, vonden B en W. Maandagavond kwam het WD-raadslid E. Frigge-Hoge- steeger in de gemeenteraadsvergade ring op de kwestie terug. En weer klonk uit de mond van burgemeester H. A van der Munnik een felle reactie van de zij- dé van het college. Waarom denkt u dat het college zo reageerde? „Dat zijn ze zeker niet gewend, een schriftelijke vraag. En ze zijn er kenne lijk ook niet van gediend. Maar ja het is een mogelijkheid die voor raadsleden open staat. Het staat ook in het regle ment van orde. De ene keer stel je een vraag in de raadsvergadering, de ande re keer doe je het rechtstreeks via een ambtenaar. Het ligt er maar net aan waar het om gaat. Je krijgt wel een beetje de indruk dat het college derge lijke zaken liever niet in de publiciteit heeft. Maar het is niet de eerste keer dat de gemeente zo met burgers omgaat. Er is al meer op gewezen, bijvoorbeeld in de algemene beschouwingen. Het colle ge moet veel meer klantgericht werken en er voor zorgen dat het klantvriende lijk is. De burgemeester zegt dan wel dat dat betekent dat je de burger altijd zijn zin moet geven, maar dat is onzin." Waar draait het in uw ogen om? „Als iemand in een bedrijf werkt en hij doet zijn werk niet goed, dan tikt zijn chef hem ook op de vingers. Als je als college je werk niet goed doet, moet je ook tegen, kritiek kunnen. Maar dat schijnt iets heel bijzonders te zijn. Dan wordt er ineens gesproken over tenden tieuze vragen. Ik denk dat de burge meester het als een aanval op het colle ge en op het gemeentelijk functioneren beschouwt. Ik vind dat het niet kan om een half jaar lang niets van je te laten horen. Schrijf dan op zijn minst een briefje waarin staat dat je er mee bezig bent, maar dat het wat meer tijd kost- .De gemeente wil zelf beter communi ceren met de burger en geeft tonnen uit om dat probleem te onderzoeken." Zijn dergelijke kwesties wel een zaak voor de gemeenteraad, of moeten ze in een commissie of te lefonisch worden afgedaan, zoals het CDA suggereerde? „Ik vind van wel. Ik word regelmatig aangesproken door burgers. De mensen hebben ook het volste recht om bij een gemeenteraadslid aan te kloppen. Mo menteel ben ik met zes verschillende zaken bezig. Dat hoort bij je functie als raadslid. Ik ben dan wel gemeentebe stuurder, maar ik ben ook vertegen woordiger van de burgers. Dat wil niet zeggen dat j e steeds als een burger j e be nadert, met zoiets naar buiten komt. Soms is het ook met een simpel tele foontje te regelen." WD-raadslid E. Frigge-Hogesteeger: „Het college moet veel meer klantgericht en klantvriendelijk werken." foto Willem Mieras „Het heeft niets met oppositie voeren te maken. Dat je in de oppositie zit, wil niet zeggen dat je overal tegen moet zijn. Aan de andere kant verwacht ik ook dat het college flexibel en niet te star is. Daar mankeert het ook wel eens aan. Een voorbeeld daarvan is het feit dat de burgemeester maandagavond de dis cussie over de milieucontroles van de grote varkensstallen ineens afkapte, waardoor de SGP geen gelegenheid had eventuele argumenten aan te voeren. Is het voor de VVD niet gemaklce- Argumenten waar de burgemeester wel lijk om zo tewerk te gaan nu ze niet zelf om had gevraagd. Terwijl Van der- in het college van B en W is verte- Munnik als het hem uitkomt wel zelf genwoordigd? commentaar levert." VLISSINGEN - Het besluit van de kerkvoogdij van de her vormde Sint Jacobskerk in Vlissingen om een concert van het Zeeuws Orkest en de popgroep Blof niet toe te staan is in strijd met eerder gemaakte afspraken met de gemeente. Dat ver klaarde wethouder L. C. Poppe-de Looff (cultuur') donder dagavond. In de rondvraag na de raadsvergadering vroeg PvdA-fractievoorzitster E. Walrave-Troost naar het stand punt van het college van B en W in deze kwestie. „Het besluit heeft ook mij zeer verrast en het klopt zeker niet met eerdere afspraken", antwoordde Poppe-de Looff. De gemeente heeft twee ton beschikbaar gesteld voor de Sint Jacobskerk en mag in ruil daarvoor het podium gebruiken voor jazzconcerten en optredens van bijvoorbeeld combo's en orkesten. Het concert van het Zeeuws Orkest en Bief zou geheel binnen die afspra ken vallen, „Bovendien begrijp ik het argument 'te vroeg' niet. Het is niet nieuw dat er concerten in de Sint Jacobskerk worden gehouden. Dat gebeurt al jaren." SLUISKIL - Een 36-jarige Terneuzenaar is woensdagavond alsnog ingesloten, nadat hij op 9 november niet was terugge keerd van proefverlof uit Middelburg. Hij werd in Sluiskil in de kraag gevat. GOES - Gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok verricht vrijdag 5 december in Goes de officiële opening van een bedrij venhal van de Stichting Arduinse Bedrijven. In de halzijn een kring loopbedrijf en een dossier- en vernietingsbedrijf gevestigd. Daar komt later nog een zeepziederij ('Soop').bij. In de zeep- ziederij wordt met natuurlijke grondstoffen zeep gemaakt. De bedrijven zijn opgezet om werk te bieden aan mensen met een verstandelijke handicap. Het gaat om een project van de Stichting Arduin in Middelburg en Den Berg in Goes. Ook cli ënten van de pas gevormde stichting Het Gors kunnen er aan het werk. De bedrijvenhal staat aan de Verrijn Stuartweg. VLISSINGEN - Bij een controle op zwaar vervoer op de Veer haven weg en de A58 in Vlissingen heeft de politie donderdag- drie vrachtwagenbestuurders bekeurd. Een 26-jarige chauf feur uit Reimerswaal probeerde de controle te ontlopen. De bestuurder kreeg de opdracht naar de weegbrug te rij den om dat zijn vrachtwagen met zand vermoedelijk te zwaar bela den was. De man negeerde het bevel, reed naar het bedrijfs terrein waar hij moest zijn en begon meteen zijn laadbak te lossen. De politie kon verder lossen nog net voorkomen door met de politiewagen voor de laadbak te gaan staan. De chauf feur moest alsnog mee naar de weegbrug. Het bleek dat het to taalgewicht met bijna 25 procent was overschreden. Ook de asdruk was 34 procent hoger dan toegestaan. De bestuurder en de werkgever hebben een proces-verbaal gekregen. VLISSINGEN - De Socialistische Partijafdeling Vlissingen, begint een handtekeningactie tegen het voornemen van de ge meenteraad om de Vlissingse beroepsbrandweer over te heve len naar Middelburg. Door middel van de actie wil de SP de bezwaren van de bevolking tegen het besluit kenbaar maken. De beroepsbrandweer moet blijven werken vanuit de kazerne in de Van Dishoeckstraat. De handtekeningenactie vindt za terdag 29 november tussen 8.00 en 11.30 uurplaats tijdens de rommelmarkt in de kazerne en vanaf 11.30 uur in de binnen stad, te beginnen bij de fontein in de Walstraat. De actie wordt een week later herhaald. De SP wil de verzamelde handteke ningen tijdens een commissievergadering overhandigen. door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen is weer in ge sprek met de buurman, Schil dersbedrijf Hage, over de ver plaatsing van diens bedrijf naar een locatie elders in Sint Maar tensdijk. De gemeente zit om hoog met de ruimte in het gemeentehuis en wil het be staande gemeentehuis naar de Ds. de Bresstraat uitbreiden. Schildersbedrijf Hage is echter dik tevreden over de eigen vesti gingsplaats en stelt eisen aan een alternatieve locatie. Enkele maanden geleden liepen de on derhandelingen stuk op de al ternatieven die de gemeente aandroeg. Nu de gemeente het oog heeft la ten vallen op de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat, zijn de onderhan delingen weer heropend. Voor J. B. Hage is het schooltje wel acceptabel, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. „Ik hoef helemaal niet weg, want ik zit hier prima. Het wordt wel onzeker als ze je zo graag weg willen hebben. Ik heb een bedrijf dat moet draaien en af en toe moet je investeren. Als je niet zeker weet of je kunt blij ven zitten, wordt dat al moei lijk." In de discussie in de gemeente raad van Tholen is het'woord onteigening al gevallen, toen de gesprekken waren vastgelopen. Nu de kleuterschool in beeld is gekomen, wil Hage wel verder praten, al vindt hi] dat de ver- blij fsverplaatsing hem geen geld moet kosten. Door de hernieuwde gesprek ken ligt het in de verwachting dat de ruimteproblemen eerder zullen worden opgelost. Bin nenkort worden als tijdelijke maatregel containers geplaatst in de binnentuin van het ge meentehuis. Die blijven nood zakelijk omdat, ook als de pro cedure met Hage wil vlotten, het schooltje nog niet zomaar be schikbaar is. Het wordt ge bruikt door een peuterspeelzaal en enkele verenigingen, die eerst een ander' onderkomen moeten hebben. Gemeentese cretaris A G. Izeboud verwacht dat daar wel meer dan een jaar overheen zal gaan. Daarna moet Hage nog gaan bouwen. Sneller dan onteigening gaat het in elk geval, want een onteigenings procedure kan wel vijf tot zes jaar belopen. De bewoners van de Ds. de Bres straat hebben zich overigens al tegen de uitbreiding van het ge meentehuis uitgesproken. Ze vrezen een verlies aan levendig heid in de straat als het schil dersbedrijf gemeentehuis is ge worden en het er 's avonds onverlicht bij staat. Bovendien wordt het bedrijf van Hage, het laatste stukje oude De Bres straat, als beeldbepalend ge waardeerd. Nieuw bouwen Een idee van WD-raadslid E. Frigge-Hoogesteger, om alles behalve het alleroudste deel van het gemeentehuis te verkopen en een nieuw te bouwen in Sint Annaland, doet gemeentesecre taris A G. Izeboud af als 'een onzinnig idee'. „We hebben het oïide gemeentehuis steeds aan gepast en uitgebreid naar onze groeiende behoefte aan ruimte. Dat doen we niet voor niets, daar ligt een idee aan ten grond slag: een hele duidelijke keuze voor het centraliseren van ge meentelijke diensten op één plaats. Voor alles willen we een consistent beleid blijven voeren en daarin past uitbreiding van het pand aan de Markt in Sint Maartensdijk. Eerst met contai ners en daarna permanent met het pand van de buurman." Kandidatenlijst VVD Tholen SINT-MAAKTENSDIJK - De afdeling Tholen van de VVD heeft de kandidaten lijst vastgesteld voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 4 maart volgend jaar. Lijsttrekker is het zittende raadslid R. Ra- vensteijn uit Oud-Vosse- meer. Op de tweede plaats staat E. Frigge-Hogesteeger uit diezelfde plaats. Ook Frigge bezet nu al één van de twee WD-raadszetels. P. K. M. Stouten uit Sta- venisse, O. Huiskamp uit Tholen en H. Noteboom, ook uit Tholen, bezetten respectievelijk de derde, vierde en vijfde plaats op de lijst. Slechts één naam uit Sint Philipsland prijkt op de WD-lijst, die van P. C. A Versluis op de achtste plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35