Boek van dagtoerist in grefoland PZC Den Haag danst en onderneemt bij 750-jarig jubileum Heer Bommel en de Grauwe Razer varia dinsdag 25 november 1997 Leidse hoogleraar beschrijft wandeling langs rechtzinnige kraampjes levensbeschouwing snelheidscontroles puzzel recept <A het weer door Dick van der Plas Als zijn landgenoten - 'van alles ontbloot' - aan de Cos ta Brava liggen te zonnen, spoort M. Stol uit Leiden naar hoogtijdagen van allerlei gere formeerde instellingen. Hij laaft zich aan de zendingsbij eenkomst van de 'Gekrookte Rieters' in de Harskamp of laat zich als 'gewone gereformeerde' de les lezen door de 'ware wach ters op Sions muren', tijdens de honderdste Schooldag van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn. Stol begeeft zich graag onder de mannenbroeders, want 'Een dag onder hen te verkeren, daar schuilt onderwijs in', schrijft hij in het onlangs verschenen 'Langs 's He(e)ren wegen'. Een kostelijk boek waarin hij op speelse en ironische wijze ver slag doet van zijn dagtoerisme in grefoland. Zij n rondgang begon in het mid den van de jaren zeventig. Stol bezocht toen de Schooldag van de gereformeerd vrijgemaakte Theologische Universiteit in Kampen en vond dat zo apart dat hij zijn belevenissen op schrift stelde.Dat stuk is des tijds geplaatst in de Leidse Kerkbode. Ook van zijn ver schijnen bij andere hoogtepun ten in gereformeerde kring maakte hij verslagen die met een zekere regelmaat in studen tenbladen en kerkbodes werden afgedrukt. De zoon van Stol maakte van elk afgerond ver haal in eigen beheer boekjes, die in beperkte kring werden ver kocht. 'Ik dacht op een bepaald moment: kom, we sturen al het materiaal op naar uitgeverij Kok in Kampen en vragen of die er een echt boek van maakt.' Stols taalgebruik roept herin neringen op aan en staat bol van de verwijzingen naar de Staten vertaling en de psalmbundel in de oude berijming, waarvan vooral de kenners van deze ge schriften zullen smullen. Hij probeert zich zoveel mogelijk in te leven in het jargon van de bij eenkomsten die hij bezoekt, het 'jiddisch van protestant Neder land'. 'Ook de term 'tale Ka- naans' valt nog wel eens, maar in kringen van de Gereformeer de Gemeenten en Het Gekrook te Riet (de uiterste rechtervleu gel van de hervormde kerk) zul je die nooit horen', zegt Stol. 'Dat is daar alleen de taal van het bekeerde hart. Net zoals de uitdrukking 'mystiek' door deze groeperingen wordt vermeden. Dat klinkt voor hen onaange naam rooms. Maar een feit is dat deze wereld natuurlijk vol is van tale Kanaans en mystiek.' Waardering Inspiratiebronnen zijn ook het Reformatorisch Dagblad en meditaties en biografieën van zware dominees. ,,Weet je wat pas nog in het RD stond? De uit drukking 'Bethel is nog geen Pniël'. Wat wordt daarmee be doeld? Jacob had twee ervarin- gen met God. Bethel, met die ladder, maar verderop ook Pniël, dat gevecht met de Man. Dat laatste is natuurlijk veel in grijpender. Dit zijn twee stadia inde weg van de b ekering. Als j e Bethel hebt meegemaakt, ben je er nog lang niet. Dan moet j e ook Pniël nog meemaken." Opmerkelijk genoeg wordt Stols werk ook binnen de groe pen die hij beschrijft, gewaar deerd. „Leden van reformatori sche studentenverenigingen bijvoorbeeld vinden het mach tig. Je hebt daar toch een zekere strengheid. En als ik dan op een wat speelse, ondeugende ma nier met allerlei kwesties omga, heeft dat voor hen iets bevrij- dends. Ik wil ook niemand bele digen, natuurlijk. Ik deel hun geloof voor een deel ook zelf, dus ik ben wel voorzichtig met wat ik opschrijf." Hij kan zich voorstellen dat bui tenstaanders deze wereld zien als een rare dierentuin. 'Als ik al een diepere bedoeling met mijn werk zou hebben, dan is het dat ik wil laten zien dat gerefor meerden ook best leuk zijn.' Zeeland Stol komt uit een Gronings ge slacht, maar is zelf opgegroeid in Zeeland. Als hoogleraar in het Babylonisch-Assyrisch (het spijkerschrift) aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, heeft hij diverse wetenschappelijke boeken op zijn naam. „Maar de ze uitgave is natuurlijk een stuk leuker. Hierin leg je je hart en kun je echt creatief zijn." De auteur behoort zelf tot de 'gewone gereformeerde ker ken'. „Ik heb een klassiek-gere- formeerde opvoeding gehad, met nog een snufje Statenverta ling en zeker de oude psalm berijming. Vanaf mijn jeugd heb ik al tij d graag gelezen in boeken over dogmatiek." Uit de verslagen van Stol spreekt een grote mildheid ten .opzichte van kerkgenootschap- daan en ben vrij benieuwd wat hij hiervan zegt, als hij er ooit iets van zegt. Ik ben binnen boord gebleven en hij niet. Ik kan niet goed verklaren waarom de één eruit stapt en de ander pen die door hun opstelling, ook in eigen kring, mensen vaak be hoorlijk hebben beschadigd. 'Dat is juist. Kijk, Maarten 't Hart - die ik wel ken - heeft een andere weg afgelegd dan ik. Ik heb hem een boekje cadeau ge- besluit te blijven. Dat hangt toch af van omstandigheden. En ook waarschijnlijk van je ou ders, hoe zij het geloof beleven.' Als gewone gereformeerde - die 'steeds in staat is gebleken om juist op tij d en lenig met de heer sende kerkelijk-theologische wind mee te waaien' - is ook Stol inmiddels 'Samen op Weg' met hervormde geloofsgenoten. De weemoed die doorklinkt in zijn verslagen uit vrijgemaakte en christelij k-geref ormëérde kling, werpt de vraag op of hij niet liever een andere weg zou zijn ingeslagen. 'Nu komen we inderdaad op iets moeilijks', er kent hij. 'Ik voel me wel thuis bij de Samen op Weg-kerk, maar ik verlang toch nog wel eens terug naar de catechismuspreken.' 'Het vlakke middenveld dat Sa men op Weg heet' komt er ook in zijn boek maar bekaaid vanaf. De Leidse hoogleraar M. Stol: „Ik probeer zo leuk en puntig mogelijk te formuleren. Dat vind ik een sport." foto GPD 'Ik vind het allemaal wat te braaf. Te modieus ook. Samen op Weg moet uitkijken dat het niet wordt wat je in de vorige eeuw had: het weldenkende, ge moedelijke christendom.' Maar Stol wil ook weer niet te hard van stapel lopen. 'Die beleving van: 'wij hervormden en gere formeerden samen' wordt op het grondvlak heel diep beleefd. Dat is voor deze groep een deel van haar geloofsbeleving. Heel veel gelovigen willen helemaal niet meer weten van vroegere verschillen. Alleen bovenop, bij de synode, met al die regelingen, déar zijn problemen. Ook Stol gaat mee, al betreurt hij het dat door dit proces weel een aantal kleuren van het ker kelijk palet verdwijnt. 'Dat uit mijn boek blijkt dat ik volop ge niet van die veelkleurigheid, is misschien een beetje sterk. Ie dereen vindt het natuurlijk diep treurig dat al die kerken hele maal uit elkaar liggen. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat je geen plezier kunt beleven aan de eigenaardigheden van al deze groepen.' Elan Somber over de toekomst van kerkelijk Nederland is Stol niet. 'En dat heeft dan vooral te ma ken met het feit dat ik in ortho doxe leringen kom. Bij de Vrij ge- maakten, de Gereformeerde Bond, de Gereformeerde Ge meenten, daar is nog een enorm elan, allemaal jeugd, allemaal meelevend. Natuurlijk heb je er de ene kwestie na de andere, maar het geloof leeft tenminste. Deze groeperingen vormen in zijn visie samen 'een enorm re servoir van meelevende christe nen'. 'De praktijk leert dat er uit deze wereld vrij veel oversteken naar het middenveld, naar Sa men op Weg, en die zijn daar dan weer een inspirerende factor. Als hij moet zoeken naar verkla ringen voor het succes van de orthodoxe kringen, vallen de termen kleinschaligheid, ge boorteoverschot en ook dwang. 'Het besef dat het heel slecht met je afloopt wanneer je van je geloof valt, leeft daar heel sterk. De kinderen worden opgevoed met die ernst: blijf bij het geloof, word bekeerd.' GPD 'Langs 's He(e)ren wegen, notities van een voorbijganger' is uitgege ven door Kok in Kampen en kost f27,50. Toonder Studio's van onze redactie binnenland Den Haag maakt zich op voor haar 750-jarig jubileum in 1998. Er staan 150 kleine en gro tere festiviteiten op het pro gramma. Een feest dat het hele jaar duurt maar volgens de or ganisatie het hoogtepunt be reikt in de periode van Konin ginnedag tot prinsjesdag, zo blijkt uit een boekje van de Stichting 750 jaar Den Haag. Hilary Laupman van de stich ting legt uit hoe de residentie de eerbiedwaardige leeftijd heeft berekend. „Het is niet zo dat we gedurende die tijd stadsrechten hebben of dat er toen stadswal len ontstonden. Ook is Den Haag nooit een vesting geweest. Nee, in 1998 vieren we dat graaf (Advertentie) HET SODA-CLUB SYSTEEM Dè frisdranksensatie waarmee je in een hand omdraai spuitwater én frisdrank maakt. Tot 31 december '97 bij aankoop van het systeem korting of sprankelende cava cadeau. Voor verkoopadressen: 0800n- 0223637 Ga nu naar de winkel! Willem II 750 jaar geleden in Aken tot Rooms koning werd gekroond. Ter gelegenheid daarvan begon hij met de bouw van een Conincklijk Paleys." Nu heet dat het Binnenhof. De invloed daarvan op de ont wikkeling van Die Haghe, een kleine nederzetting, was niet gering. De aanwezigheid van het hof trok, vooral nadat het Binnenhof de permanente resi dentie van de heersers was ge worden, allerlei ambachtslie den aan zoals juweliers en kleermakers. Ook kwamen er ambtenaren. Den Haag is er an no 1997 nog steeds blij mee. In eerste instantie was de stad van plan een feest voor en door Hagenaars te organiseren. Zo zijn er wijkfeesten en wedstrij den voor startende onderne mers. Maar gedurende het tra ject ruimde de organisatie steeds meer evenementen in voor mensen van buiten de stad. Zo wordt de KoninginneNach (feest vóór Koninginnedag met veel muziek en drank) volgend jaar groter opgezet. Op Konin ginnedag zelf houdt de hofstad de Gulden Vliesstoet, die op 30 april 1456 plaatsvond bij de in tocht van Philips de Goede. In 1998 doet Den Haag dat dunne tjes over, compleet met bede laars en melaatsen, in een tocht van Houtrust naar Malieveld. Ook zijn er gedurende het hele jaar dansfeesten onder de noe mer Den Haag danst! Dat vari eert van dansvoorstellingen in het danstheater tot dansfeesten in tenten in diverse wijken. Op 6 juni houden landmacht, lucht macht en marine een demon stratie van hun kunnen op het Scheveningse strand. Verder is er een opera in de Nieuwe Kerk waarin bekvech ten een rol speelt, is er een taptoe op het Binnenhof, een beelden tentoonstelling in de openlucht van het Lange Voorhout en is er op prinsjesdag een slotmanifes tatie in de Scheveningse haven. Ook komt er speciaal broodbe leg op de markt: Den Hagelslag. Die hagelslag heeft groengele kleuren (de stadskleuren) en een vruchtensmaak. ANP „W-wat was dat?", stamelde heer Ollie bleek. „Riep daar iemand?" „Krotenkoker!", kraste de stem bij de zoldering en uit de deurope ning tierde de andere: „Krukkende tremel, puikop! Heer Bommel luisterde met toenemende ontreddering naar deze woorden en toen hij bovendien een dreigende schaduw om de hoek zag komen, sloeg de schrik hem om het hart. Met een gesmoorde uit roep dook hij achter een stoel. „Het m-monster!", jammerde hij. „De r-rauwe g-grazer. W-wat moeten w-we doen?" „Stil zijn", fluisterde Tom Poes, die hem gevolgd was. „Men moet monsters niet onrustig maken. Dan worden ze kwaad." Heer Ollie gehoorzaamde. Hij zat zwijgend achter de bouwvallige zetel en enige ogenblikken was er niets te horen dan het klapperen De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alk- maar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uit- hoorn-Aalsmeer A7 - bij Heerenveen (wegwerkzaamheden) N50 - om geving Rosmalen Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1 .Tabletje;2. hert-achtig steppedier;3. zanik4. douaneforma-liteiten vervullen;5. beroep;6. dikhuidig dier; 7. kapper; 8. lief, aanvallig kind. 9 10 7 3 3 5 9 7 3 2 5 7 5 5 2 10 3 9 6 5 5 5 6 4 2 5 6 3 9 9 6 1 2 5 6 5 5 3 7 8 5 Oplossing maandag 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 keep-brok as-ara-po m-m-u-p-r primitief -en-t-nl- deze-laos -ea-a-kg- bladsteel o-m-l-l-o os-aap-do sier-idem Janny van der Lee_ Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer max. 8& 9° 10° 9° min. 3° 5° 6° 6° wind ZO 4 ZZO 4 ZZW 4 WZW 4 Zon Maan dinsdag onder 16.44 woensdag op 8.21 dinsdag onder 14.53 woensdag op 3.56 Nautisch bericht Er staat een matige zuidoostenwind, 3 of net 4 Beaufort. Het zicht i goed meteen zicht tussen de 10 en 15 km. Detemperatuuurvan het kustwater bedraagt nu 9 a 10 graden. Waterstanden DINSDAG 25 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Hoog water uur cm uur cm 10.56 148 23.26 172 11.16 169 23.46 193 12.02 198 --. 10.15 09822.40 120 11.55 118 12.05 130 Philipsdam West 12.10 130 WOENSDAG Hoog water 26 NOVEMBER uur cm uur cm Vlissingen 11.45 170 Terneuzen 12.06 193 Bath 00.35 225 12.56 227 Roompot Buiten 11.10 111 23.35 134 Zierikzee 00.30 139 12.55 130 Wemeldinge 00.45 155 13.05 146 Philipsdam West 00.40 152 13.00 144 Laag water uur cm uur cm 04.30 122 17.10 148 04.50 130 17.25 155 05.34 152 18.16 178 03.40 08616.20 113 05.40 09818.10 123 05.45 109 18.20 134 05.35 105 18.10 129 Laag water uur cm uur 05.25 13618.00 05.50 145 18.19 06.46 171 19.16 193 04.50 091 17.25 115 06.45 107 19.05 06.50 119 19.15 06.35 113 19.05 van zijn tanden en het getik van waterdruppels die van de zoldering vielen. Toen klonk er een geschuifel en een stem mompelde op vra gende toon: „Stuk repel?" Het was duidelijk dat het monster naderde - en heer Bommel stak bevend zijn hoofd om de leuning om te weten waar hij aan toe was. Nu viel zijn blik op een onaanzienlijk ventje, dat hem met gluiperige oogjes uit een hoek van het vertrek beloerde. De geringe afmetingen en de vreesachtige houding van het wezen gaven hem zijn moed te rug. Hij stond dus op, slikte eens en trok zijn jas recht. „Foei!", sprak hij. „Was me dat schrikken! Uw gedrag is vlegelach tig, heer Razer. Het is hoogst ongepast om gasten met ruwe woorden te bejegenen!" lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen onwee yV hagel Europa: Portugal nat Tarte aux tomates (4 stuks) Deze taartjes van bladerdeeg metto maat zijn duidelijk geïnspireerd op de Italiaanse pizza. U kunt ze direct op de (met bakpapier bedekte) bakplaat van de oven bakken of ze bijsnijden en in speciale eenmalige aluminium- vormpjes bakken. In dat geval kunt u uitgaan van 4 plakjes deeg en 4 toma ten. Ingrediënten: 8 plakjes diepvriesbladerdeeg 1 eetlepel pesto 4-6 trostomaten olijfolie versgemalen peper evt. verse of diepvries basilicumblaad jes. Bereiding: Plakjes bladerdeeg volgens gebruiks aanwijzing laten ontdooien. Oven voorverwarmen óp 200 eeC. Tomaten wassen, drogen en in plakken snijden. Vier plakjes deeg met water bestrijken en hierop overige plakjes deeg druk ken. Oppervlak deeg bestrijken met pesto. Plakken tomaat overlappend op deeg schikken. Tomaten licht besprenkelen met olijfolie en bestrooien met versge malen peper. Bakplaat in midden hete oven schuiven en taartjes ongeveer 15-20 minuten bakken. Neem de taartjes uit de oven, laat ze kort uitdampen en bestrooi ze eventu eel met kleingeknipte basilicum. Een depressie op de Atlantische oceaan brengt bakken regen in het noorden en westen van Marokko en op het Iberisch schierei land. In het westen van Portugal en in Noordwest-Marokko wor den tientallen millimeters regen verwacht. Alleen in het noordoos ten van Spanje blijft het nog droog. De middagtemperaturen lig gen tussen 12 graden op de Spaanse hoogvlakte en 15 tot 20 gra den in de kustgebieden. Op de Britse eilanden hangt veel bewol king en op de meeste plaatsen valt (soms) regen of een bui. Hier waait meest een matige zuidoostenwind. De temperaturen liggen rond 10 graden. Op het Midden-Europese continent is het vrijwel overal droog en er zijn enkele opklaringen, dankzij de zuidoosten wind over de Alpen en het Centraal-Massief. De temperaturen lig gen tussen 0 graden in Polen en 10 in Noord-Frankrijk. In Zuidoost- Frankrijk en Noordoost-ltalië vallen buien. Hier liggen de tempera turen tussen 10 en 15 graden. Elders in Italië zijn flinke zonnige pe rioden en in het zuiden wordt het 20 graden. In het oosten van Po len en in Slowakije valt motregen. Op de Balkan is het overwegend droog. Opklaringsgebieden wisselen gebieden met hardnekkige mist of nevel af. In het noorden brengt een depressie sneeuw in Finland en op de Baltische staten. De vrij rustige afwisseling van wol- Door: Maurits Geuze kenvelen en zonnige momenten van vandaag is typerend voor het huidige patroon op de weerkaart. Er staat dan nog wel een matige zuidoostenwind, maar op grotere hoogte staat maar een kabbelende zuidelijke stroming. De wolken bevinden zich vooral op wat hoger niveau, en ze bewegen dus vrij langzaam langs het 'zwerk'. De temperatuur komt op een graad of 8, normaal voor eind november. Ondanks dat een enkele drup re gen niet uitgesloten is, is het vrijwel overal toch een droge dag. Vanavond en vannacht blijft het deels helder en deels opgeklaard, en tijdens de heldere momenten -vooral vanavond en in het begin van de nacht- kan het aan de grond in Z.eeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland tot vorst aan de grond komen. Morgen is het ook nog vrijwel overal droog, maar de wolkenvelden zullen overheersen en opklaringen zijn er niet of nauwelijks meer. Dit door toedoen van een storing die vanuit België naar het noorden komt. Vanaf donder dag is de kans op regen wat groter, maar ook niet om van te schrikken. Veel regen zal er dan ook niet vallen, maar de Zonnige persoden- i 4° bewolking heeft het donder- li) CP dag en vrijdag voor het zeg gen. Wel zal de wind naar het zuiden draaien. Dat geeft de temperatuur de gelegenheid te stijgen tot 9 of 10 graden. Op de langere termijn zijn de voorspellingen nog onzeker. Meest waarschijnlijke variant is een doorzetten van het weerbeeld van vrijdag, met vrij veel bewolking, af en toe wat regen, en temperaturen in de buurt van de 10 graden. Maar een afkoeling tot rond de 5 graden is ook niet on denkbaar. Zeeland: Kabbelend 4747

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4