Hondenpoep wordt heus beleid Secces ietsactie groter dan ooit Wijkbeheerders aan het werk gezet Advies bioloog over visbestanden moet keurmerk krijgen Kustroute blijft na ingreep wellicht open voor autoverkeer zeeuwse almanak Huurcontract Zeeuwse deelnemers trappen 92 keer de wereld rond Visclub grijpt naast Jeugdprijs Bejaarden Axel vinden alarmsysteem te duur p zeeland dinsdag 25 november 1997 Politie pakt ontsnapte drugsdealer GOES - Een 32-jarige voortvluchtige verdachte zonder vaste woonplaats is in de nacht van zondag op maandag rond twee uur aangehouden op de Deltaweg in Goes. De man ontsnapte vorige week uit het douanebu reau in Eindhoven. Hij zat daar vast op verdenking van drugshandel. De poli tie die het signalement had doorgekregen, haalde de auto van de verdachte van de weg. door Manon Kotvis TERNEUZEN - Wethouder A Stahl- Hemelsoet (personeelszaken) van de gemeente Temeuzen heeft gisteroch tend de eerste negentien assistent- wijkbeheerders geïnstalleerd. In janu ari krijgen nog twee langdurig werklo zen een Melkertbaan bij de gemeente aangeboden. De beheerders worden op verschillende plaatsen in de stad inge zet. Op de ongeveer twee maanden geleden uitgeschreven vacature assistent- buurtbeheer kwamen 190 reacties. Uit gesprekken met ruim veertig sollicitan ten zijn er uiteindelijk 21 geselecteerd voor de gesubsidieerde banen. Op 1 de cember gaan de beheerders op verschil lende werkplekken aan de slag. Ze wor den ingezet op scholen, gaan assisteren bij sport- en welzijnscentra en verlenen •hulp bij het organiseren van activiteiten in buurthuizen. Ook kan een assistent-wijkbeheerder worden ingeschakeld voor bijvoorbeeld het parkeerbureau of bij stadstoezicht. Hiernaast kunnen de nieuwe wijkbe heerders worden ingezet voor het Ora- ni-project. Dit houdt in ze hand- en spandiensten leveren op verschillende gebieden, bijvoorbeeld hulp bij het in richten van woningen die aan asielzoe kers zijn toegewezen. Introductie Voor die tij d krijgen de assistent-buurt beheerders een week introductie, waar in ze een cursus volgen over de werking en verantwoordelijkheden van politie en gemeente. Tevens wordt per indivi dueel geval bekeken waar hij of zij het best kan worden ingezet. De eerste ken nismakingen vinden plaats op de werk plekken. De arbeidsplaatsen worden in het kader van het 40.000-banenplan van minister Melkert (sociale zaken) volledig gesubsidieerd door het rijk. Als na de proeftijd van een jaar blijkt dat de assistent-beheerder naar beho ren fuilctioneert, kan dit hem of haar een vaste baan opleveren. Stichting helpt gemeenten met brochure vol tips -bakken; sommige Zeeuwse gemeenten krijgen de smaak van het foto Lex de Meester door Andries Molengraaf VLISSINGEN - Hondenpoep, de frustratie van burger en bestuurder. Al jaren staan de uitwerpselen van de trouwe viervoeters in de top van de er- gernissenlijst van de Consu mentenbond; voor diverse Zeeuwse gemeenten reden om langzaamaan een lieus honden- poepbeleid te gaan voeren. Een nieuwe brochure met tal van tips kan lien daarbij helpen. Het boekje Gemeentelijk hon- denbeleid, handleidingter be strijding van de overlast door hondenpoep in Nederland komt van de Stichting Multidiscipli nair Onderzoeks Instituut naar de Relatie tussen Mensen en Dieren. Anders dan een eerdere hand leiding uit 19 8 9 legt de stichting niet alleen de nadruk op ont moediging, op ge- en verboden. Illustratief daarvoor is de wens zones in te stellen waarin de op- ruimplicht niet van kracht is en honden maar raak kruinen poe pen. Naleving van het opruim- gebod is vaak toch niet te hand haven. Waar de poep wel opgeruimd moet worden, moe ten echter voldoende afvalbak ken beschikbaar zijn. Gemeen ten moeten bovendien de opruimmiddelen, zoals zakjes, ter beschikking stellen. Ook het inrichten van uitrenzones en hondentoiletten behoren tot het maatregelenpakket. Training Verder vindt de stichting dat hondenbezitters gestimuleerd moeten worden hun viervoeters te leren waar ze wel en niet mo gen poepen, bijvoorbeeld door trainingscursussen die de ge meente betaalt. Daarnaast wordt geadviseerd de maatre gelen eerst in een beperkt ge bied te testen en een en ander goed met de burger te communi ceren. Algehele poepverboden moeten tot bepaalde gebieden of drukke straten beperkt blij ven. De handhaving daaivan kan gewaarborgd worden door preventieve toezichthouders. Vergaand Zover als de stichting wil geen enkele gemeente in Zeeland gaan. Vhssingen heeft echter een veelbelovend proefproject lopen in het centrum en in Oost- Souburg. Daar zijn bij wijze van experiment vijf hondentoilet ten (grasveldjes) ingericht, waar hondenbezitters hun die ren zonder opraimplicht kun nen laten poepen. De veldjes worden periodiek door de ge meente gereinigd. Buiten de grasveldjes staan bovendien zakjesautomaten om de uit werpselen op te rapen en afval containers om ze weg te gooien. Wie zich niet aan het opruimge- bocl houdt, riskeert een boete. „Maar van handhaving komt niet veel terecht", zegt gemeen- tevoorlichter P. Stok. „De poli tie verleent er geen prioriteit aan en wij hebben er de man kracht niet voor." Ook de ge meente Schouwen-Duiveland heeft een, zij het bescheiden, hondenpoepbeleid. Een proef met 'zak-o-maten' en poepbak- ken in Zierikzee beviel zo goed, dat uitbreiding in de rest van de stad aanstaande is. „Dan zullen bovendien speciale uitlaatveld- jes worden ingericht", zegt Hondentoiletten, poepzakken en hondenpoepbeleid te pakken. voorlichter M. Geleijnse. De ge meente Terneuzen doet prak tisch niets, zegt C. de Penning van het gemeentelijk parkeer bureau dat de controle voor de hondenbelasting uitvoert. „Als inwoner van deze gemeente be taal ik voor mijn twee honden ruim driehonderd gulden belas ting en het enige dat we hier hebben zijn een paar veldjes die nooit schoongemaakt worden", aldus De Penning. „Daarom raap ik de keuteltjes van mijn honden zelf maar op." Ook in. de gemeente Goes is mo menteel nog niets geregeld. Daar komt echter verandering in, belooft wethouder Th. 't Hart. In Goes-Oost is een en quête gehouden waarmee het hondenpoepprobleem is geïn ventariseerd. Nadat gesprekken met de buurt zijn gevoerd, wil de gemeente maatregelen nemen. In de gemeente Middelburg kon niemand gisteren iets zeggen over de aanpak van honden poep. door Hans Heijt IJZENDIJKE - De kans is groot dat de kustroute ook bij de her inrichting van het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaanderen openblijft voor (auto)verkeer. De landinrichtingscommissie bespreekt op donderdag 27 no vember een voorstel om door drempels en plateaus en andere alternatieven het verkeer langs de kust veiliger te maken. Veel bewoners en recreatie-on dernemers maakten tijdens de inspraakperiode voor de herin richting Kust West-Zeeuws- Vlaanderen duidelijk dat ze er niets voor voelen om de kust route volledig af te sluiten voor autoverkeer. Ze stelden dat veel bewoners en toeristen - en dan vooral ouderen - er belang aan hechten dat ze met de auto langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust kunnen blijven rijden. In een notitie voor de landin richtingscommissie voor de her inrichting van de kust wordt voorgesteld de kustroute open te houden. Het stuk wijst op de alternatie ven om de kustweg verkeersvei liger te maken. Bewoners stel den onder meer voor wegen te verleggen en/of te versmallen en Een huurcontract bestaat vaak uit voor de hand liggen de regeltjes van een huisbaas. Vooral als het gaat om stu dentenkamers willen de voorschriften nog wel eens voor zich spreken'.gij zult niet dronken zijn', 'gij zult de keuken na gebruik schoon achterlaten', 'gij zult de huur op tijd betalen' en 'gij zult geen onnodige herrie maken I na tien uur 's avonds'. Geen burgermanszoon of -dochter die daar wakker van ligt. Zelfs de strenge stok achter de deur bij overtreding van het alcoholverbod ('onmid dellijke uitzetting') kan nog gebillijkt worden. Toch had die Vlissingse huis baas een addertje onder het gras verstopt. De verhuur- plateaus en dempels aan te leg gen. De notitie over de ontslui ting van het kustgebied komt op donderdag 27 november aan de orde tijdens een vergadering van de landinrichtingscommis sie. Die vergadering wordt ge houden in het regiokantoor van de Dienst Landelijk Gebied en begint om 9.30 uur. Ligfietser raakt gewond door botsing met auto MIDDELBURG - Een 33-jarige ligfietser uit Nieuw- en Sint Joosland is gistermiddag rond half twee op de Nederstraat in Middelburg aangereden door een bestelauto. De fietser is met borstklachten met een ambulance wegge voerd. Het ongeval vond plaats toen de bestuurder van de be stelauto, een 41-jarige man uit Middelburg, zijn wagen achter uit de inrit van een school in draaide. Daarbij verleende hij geen vrije doorgang aan de lig fietser. Die botste daardoor te gen de rechtervoorzijde van de auto. der behoudt zich het recht voor de huur van de kamer eenzijdig te verhogen als de inkomsten niet meer in ver houding staan tot de kosten'. Die studente die een van de acht kamers van de man be woont, had op de kleine let tertjes te weinig acht gesla gen toen zij haar krabbeltje zette. Ze dacht dat in een stu dentenstad als Vlissingen al les 'wel vol zou lopen'. Dat bleek een misvatting. Lege kamers leveren niets op en- dus wacht haar wellicht een huurverhoging. Had ze in het huurcontract nou maar de verplichting la ten opnemen dat de huisbaas zijn best zou doen meer huur ders te lokken. Da's nog ge zelliger ook. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (visserij) wil kwali teitseisen stellen aan de bio logische adviezen over de visbestanden. Hij wil zo in de toekomst discussies over de wetenschappelijke adviezen voorkomen, zei hij gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over zijn visserijbe groting. Volgend jaar moet duidelijk worden hoe die ad viezen een 'keurmerk' kun nen krijgen. Diverse partijen stelden gis teren de pieken en dalen in de Europese visquota aan de kaak. Een jojobeleid, noem de CDA'ster A van Ardenne het. De quota, de maximale hoe veelheid vis die mag worden gevangen in een jaar, zijn ge baseerd op adviezen over het biologisch minimum. Dat is de hoeveelheid vis, de buffer, die over moet blijven. Vissers en biologen zijn het vaak on eens over de te vangen kilo's van de verschillende soorten vis om uiteindelijk een ver antwoorde hoeveelheid over te houden. Scholquotum Zelf zet. Van Aartsen zijn vraagtekens bij de recente verlaging van het scholquo tum. Eerst lag dat op 91.000 ton en nu is dat op basis van biologische adviezen opeens verlaagd tot 82.000 ton. De adviezen kunnen veranderen vanwege veranderingen in de natuur, aldus Van Aartsen, maar hij meent dat met het nieuwe scholquotum een dubbele buffer voor de schol bestand wordt ingebouwd. Hij beloofde niet lijdzaam toe te zullen zien bij de eerst komende raad van Europese visserijministers als gespro ken wordt over dit quotum. De Europese Commissie moet zich er overigens nog over uitspreken. Dat de uitbetaling van Euro pese vissèrijsubsidies zo lang op zich laat wachten komt volgens Van Aartsen door de zorgvuldigheid die zijn mi nisterie nastreeft. De visse rijsector klaagt al geruime tijd dat Brussel het geld al beschikbaar heeft gesteld, maar dat het ministerie de uitbetaling ophoudt. „Wij la ten niets versloffen, wij bege leiden de plannen zorgvul dig, zodat ze voldoen aan de normen," Volgens Van Aartsen kunnen de aanvragen wel sneller worden afgewikkeld, maar dan bestaat de kans dat er achteraf problemen ont staan. „Brussel vraagt immers op enig moment ver antwoording over de recht matigheid van de besteding. Mossels De vereiste zorgvuldigheid is ook de reden dat een plan om een deel van de mosselsector in Bruinisse te verplaatsen van de oude haven naar de vluchthaven nog niet is uit gewerkt. Het plan is afgelopen zomer ingediend en het ministerie is daar druk mee bezig, ver klaarde de minister op vra gen van WD'er O. Vos. Van Aartsen is ook druk in de weer om de visstroperij aan te pakken en de boete hier voor op te trekken naar 25.000 gulden. Van Ardenne was geschrok ken van een artikel in de PZC over visstroperij. Door die il legale activiteiten zou het bestand aan roofvissen in het Volkerak/Zoommeer zijn ge halveerd. door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse fietsactie heeft dit jaar alle records gebroken. Bijna 3.200 deelnemers hebben de finish gehaald. Zij trapten samen ruim negentig keer een rondje om de aarde, oftewel ruim 3,67 miljoen kilometer. Vorig jaar kwam de teller op 2,2 miljoen kilome ter uit. Organisator Ad Phemambucq van het Platform Duurzame Ontwikkeling Zeeland verklaart het succes uit de werving van een sponsor (Delta Nuts bedrijven) en een brede publiciteits campagne. Hij wist landelijk de aandacht te trékken door ligfietsont werper Bram Moens uit Middelburg over Rijksweg A58 naar Goes te laten racen op een ligfiets. De basis van het succes van de fietsac tie ligt echter bij de vrijwilligers bin nen instellingen en bedrijven, die met de fietskaarten rondgaan. Zij wisten meer collega's enthousiast te krijgen voor het fietsen naar het werk. En de Zeeuwse fietsactie heeft zich be wezen. Sinds 1992 timmert het Plat form Duurzame Ontwikkeling Zeeland al aan de weg. Het eerste jaar was de deelname nog beperkt; amper vierhon derd mensen dedenmee. Na 1992 is het voortdurend bergopwaarts gegaan. Met als uitzondering 1996, toen de groei stokte en het aantal deelnemers op ruim 1.700 uitkwam. Instellingen De fietsactie moet het dus van bedrij ven en instellingen hebben. In totaal deden afgelopen seizoen 108 bedrijven en instellingen mee, die elk vijf of meer deelnemers 'afvaardigden'. Aan kop gaat opnieuw Dow Chemicals in Ter- neuzen met 256 enthousiastelingen, gevolgd door Delta Nutsbedrijven (150), provincie Zeeland (122) en Rijks waterstaat (107). Bij zes andere bedrij ven en instellingen hebben relatief ge zien meer werknemers meegedaan. In die groep gaat drukkerij Meulenbergin Middelburg aan kop, waar niet minder dan 71 procent van alle werknemers meefietste. De Goese scholengemeen schap Groot Stelle en JMW-Notarissen in Middelburg delen een tweede plaats met 53 procent, gevolgd door het Rijks- insituut voor Kust en Zee (RIKZ) met 49 procent, het Calvijn College (47 pro cent) en de gemeente Borsele (45 pro cent). Aan de fietsactie zitten verschillende prijzen vast, voor bedrijven en indivi duele deelnemers. Die worden op 4 de cember uitgereikt. Zesendertig bedrij ven en instellingen hebben hun fietsende medewerkers gesponsord ten bate van kleinschalige energie-opwek king in het Himalaya-koninkrijk Bhu tan. De opbrengst is 55.000 gulden, in clusief één cent per verreden kilometer van de verantwoordelijke stichting Ecoöperation. Volgend jaar krijgt de Zeeuwse fietsac tie landelijke uitstraling. De actie wordt gekopieerd in Groningen, Fries land, Overijssel, Flevoland, delen van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De voorspelling van Marcel van buurtvereni ging Ons Nootje kwam helaas voor de vereniging uit Othene uit: de Nationale Jeugd Prijs ging gisteren aan haar neus voorbij. Marcel had dat in het begin van de middag al door. De juiy kon de stand van Ons Nootje in de hal van het Tweede-Kamerge bouw volgens hem niet goed zien. Er stonden allemaal ande re mensen voor, zodat hun ma quette aan het zicht werd ont trokken. De jongeren van Ons Nootje willen de oevers van de Otheen- se Kreek opknappen zodat er fatsoenlijk gevist, gezwommen en gesurfd kan worden. Nu lig gen de steile oevers en de voor oevers vol met stenen en glas. Hoeveel de opknapbeurt kóst, is nog niet bekend. Als ze had ge wonnen, hadden de Notenaren vijfduizend gulden gekregen om in hun oeverproject te steken. De Jeugd Prijs heeft als doel jongeren actief te betrekken bij hun eigen omgeving. door René Hoonhorst AXEL - De ouderen die in het Axelse wooncomplex De Wei stede wonen vinden het alarme ringssysteem te duur. De maan delijkse kosten liggen met 38,50 veel hoger dan het Be jaardenalarm Zeeland (BAZ). Bovendien is het niet mogelijk, zoals bij andere alarmerings systemen, om gemeentelijke subsidie voor de alarmering te krijgen. De afdeling Axel van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) vraagt de ge meenteraad in een brief alsnog subsidie toe te kennen. Tevens hoopt de bond dat de gemeente de Regionale Zeeuwsch-Vlaam se Woningbouwvereniging (RZ- VW) ervan kan overtuigen dat een abonnement op de alarme ringsinstallatie goedkoper dient te zijn. RZVW-directeur C. Reinhoudt kon de hoogte van de alarme- ringsprijs wel verklaren. Het Bejaardenalarm Zeeland is aangesloten op nummers van familie, vrienden of kennissen. „Maar het alarmeringssysteem van De Weistede is direct aange sloten op de verpleegz.org van De Vurssche. Daarnaast is ook de abonnementsprijs van het te lefoontoestel bij de alarmering inbegrepen. Het al dan niet ge ven van subsidie op die prijs is een zaak van de gemeente." Waarnemend burgemeester A van Waes meldde gisteren dat het college het verzoek van de ANBO nog moet bekijken. Gemeentefotograaf Henk Hommers (links) geeft aanwijzingen aan de kersverse assistent-wijkbeheerders alvorens ze op de gevoelige plaat vast te leggen. foto Charles Strijd - - V;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35