Palestijnse economie stort in EU-banentop schuift plan Kok voor lager BTW-tarief door PZC Verkiezingsrel Bosnië om portret Karadzic Hondenslachting bij jacht op truffel Albanezen komen om bij vlucht Seoul zoekt steun IMF buitenland Wereldbank ongerust Europa is Netanyahu beu inAbüJWTrT*" Dochter van Pandy bekent moorden Recordbedrag voor Maori's Geen nieuwjaar op Bali Rekening Lenin in Ziirich Tienermeisjes vast voor moord Rapzanger Coolio steelt kleren Oostenrijker doodt zes mensen Dwangmatig bodybuilden tegenhanger van anorexie ONTDEK DE NIEUWE BUNGALOWPARKEN NU MET 75 AIR MILES KORTING zaterdag 22 november 1997 van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse economie stort in als Israël niet snel de handels- en reisbeper kingen opheft. Maar ook de re gering van Arafat kan wat aan de problemen doen en moet dringend snoeien in het aantal ambtenaren, zo waarschuwt de Wereldbank in een rapport. Vier jaar na de Oslo-akkoorden functioneert de Palestijnse eco nomie ver onder haar potenti eel, aldus de Wereldbank, die de studie verrichtte in samenwer king met het Palestijnse Onder zoeksinstituut voor Economi sche Politiek. Hoe het verder gaat hangt vooral af van de ont wikkelingen in het vredespro ces. De bank is in het bijzonder ver ontrust over de dramatische da- LUXEMBURG - De Europese Unie is de Israëlische premier Netanyahu 'grondig beu'. Deze harde uitspraak deed de Belgi sche minister Derycke donder dagnacht na afloop van het be raad met zijn Europese collega's in Luxemburg. Netanyahu is voor de Europea nen de hoofdschuldige voor het uitblijven van vooruitgang in het vredesproces, zei de Belgi sche bewindsman. De EU moet samen met de Verenigde Staten en de Amerikaanse joodse ge meenschap de druk opvoeren om de Israëlische regering tot meer soepelheid te bewegen. De EU streeft naar een geza menlijke verklaring met de Amerikanen waarin Israël wordt opgeroepen een gebaar te maken richting Palestijnen. De verklaring komt ter sprake op de Europees-Amerikaanse top op 5 december. ANP/BELGA ling van de gezinsinkomens en de levensstandaard op de Wes telijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Die wordt voor het grootste deel veroorzaakt door de werkloosheid ten gevolge van de afgrendeling door Israël. Maandenlang konden daardoor Palestijnen niet naar hun werk in Israël. De afgrendeling had ook gevolgen voor de handel en het verkeer tussen Palestijnse plaatsen. In de periode van 1993 tot 1996 veroorzaakten de afgrendelin gen een direct verlies voor de Palestijnse economie van bijna zes miljard gulden. Dat is twee keer zoveel als de internationale hulp die de Palestijnen in die tijd kregen. Tussen 1992 en 1996 daalde de consumptie per hoofd van de Palestijnse bevolking met 15 procent. De werkloosheid steeg tot 28,4 procent en het aandeel in het bruto nationaal product van de door in Israël werkende Palestijnen verdiende salaris sen van 25 procent tot 6 procent. De bank roept Israël op de af spraken over een luchthaven en een zeehaven voor de Palestij nen na te komen. De Palestijnse regering krijgt er flink van langs in het rapport omdat die het overheidsappa raat sterk heeft laten groeien ten koste van behoorlijke socia le voorzieningen. Het aantal ambtenaren steeg van 1993 tot 1996 van 20.000 tot 75.000. De overheid betaalt nu per jaar ruim anderhalf miljard gulden aan salarissen. In 1993 was dat ruim een half milj ardDe brood nodige investeringen in de in frastructuur zijn de afgelopen drie jaar nooit boven de 140 mil joen gulden gekomen. Dat is minder dan 2 procent van het bruto nationaal product (BNP). In de ontwikkelingslanden wordt gemiddeld 4 procent van het BNP in infrastructuur geïn vesteerd. KRF/AFP Een oude Bosnisch-Servische vrouw loopt in Banja Luka langs een grote verzameling verkiezingspamfletten. foto RTR van onze redactie buitenland BANJA LUKA - Drie aanhan gers van Radovan Karadzic zijn vrijdag geschrapt van de kieslijst voor de verkiezingen in het Servische deel van Bos nië, die dit weekeinde plaats vinden. Ze zijn alle drie lid van de Servische Democratische Partij (SDS) en ze hadden een verbod op het gebruik van af beeldingen van de omstreden Bosnische-Servische leider Karadzic overtreden. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) had verboden portretten van de van oorlogs misdaden beschuldigdeex- president van de Republika Srpska (RS) te gebruiken. De OVSE heeft de leiding van de organisatie van de verkiezin gen in de Republika Srpska, het etnisch Servische deel van Bosnië-Herzego wina De diskwalificatie van de drie SDS kandidaten is een van de verrassend weinige incidenten aan de vooravond van de ver kiezingen voor een parlement voor de Bosnische Serviërs. Alleen in de plaats Bijeljina waren eerder schermutselin gen geweest tussen aanhan gers van de gematigde presi dent en de radicale nationalis ten van de SDS. De verkiezingen worden za terdag en zondag gehouden. President Biljana Plavsic heeft in juli het parlement ont bonden en hoopt nu met de vervroegde verkiezingen een einde te maken aan de absolu te meerderheid van de SDS in de 83 zetels tellende volksver tegenwoordiging. De vroegere rechterhand van Karadzic is het afgelopen half jaar uitgegroeid tot diens be langrijkste tegenstander. In tegenstelling tot Karadzic en de zijnen wil Plavsic nauw sa menwerken met de internatio nale gemeenschap om het vre desakkoord van Dayton uit te voeren. Een onderdeel van het vredes proces werd vrijdag met suc ces afgesloten. De OVSE meldde uit Wenen dat de ont wapeningsakkoorden zijn na gekomen. Bijna 6600 stuks wapentuig zijn in Joegoslavië, Kroatië en Bosnië vernietigd. AFP/DPA van onze redactie buitenland ROME- In de vallei van de Tiber in Noord-Italië kost de jacht op truffels tientallen honden het leven. Truffelzoekers vergiftig den de afgelopen weken eikaars speurhonden in de jacht naar de kostbare delicatesse. Sinds het seizoen op 28 septem ber begon, is in de Umbrische bergdorpjes rond Citta del Castello, 180 kilometer ten noorden van Rome, een ware slachting aan de gang. Zeker veertig honden zijn omgekomen omdat ze in het bos achtergela ten vleesbrokken met strychni ne of onkruidverdelger hadden gegeten. Een goede speurhond is onmis baar om de truffel-champignon op te sporen tussen de boom wortels van eiken, populieren, wilgen en hazelnootbomen. Een goede hond levert in één seizoen BRUSSEL - De oudste dochter van de van moor den verdachte Hongaarse dominee Andras Pandy heeft bekend dat ze zelf twee familieleden heeft doodgeschoten. Het zou gaan om haar moeder en een van haar broers, zo is uit politiekringen verno men. In totaal heeft de nu 39- jargie Agnes, die donder dagavond werd. aahge- houden, vijf moorden meegemaakt, aldus justi tie vrijdag. Ze wordt be schuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord. Agnes stapte Sinds 1992 regelmatig naar de politie om de verdwijning van fa milieleden aan te geven. Zij richtte daarbij de be schuldigende vinger naar haarvader, die op 17 okto ber werd aangehouden. Hij zit al enige tij d vast op verdenking van moord op zijn twee ex-vrouwen en vier van zijn acht kinde ren. In een van zijn drie huizen in Brussel zijn on langs de resten gevonden van drie personen. ANP/ BELG A tot tien miljoen lire (11.500 gul den) aan truffels op. „Hoe meer truffels je vindt, des te rijker word je. Als jouw hond er meer vindt dan de mijne, dan moet hij dood. Dat is de menta liteit", aldus een zegsman van de dierenbescherming. Sommi ge honden zijn vlak bij huis ver giftigd, hetgeen erop duidt dat de dader zijn slachtoffer doel bewust had uitgezocht. Maar het komt ook voor dat j achthon- den het giftige vlees opeten dat voor een truffelspeurder was bedoeld. De strijd is des te heviger omdat de kostbare witte truffels, die alleen in deze regio in Europa groeien, door de droge zomer schaars zijn geworden. Een ons levert wel 480 gulden op. „Als de prijs omhoog gaat, breekt de oorlog uit en verliezen de honden", zegt dierenarts Luigi Bini. Zijn praktijk is een soort meldpunt van de honden- moorden omdat de eigenaars hun vergiftigde dieren bij hem brengen. De hond van Fabrizio Gagnoli, een vuilnisman die in het week einde bijverdient als truffelzoe ker, heeft zijn leven aan Bini te danken. Begin oktober snuffel de het dier aan een stuk vlees in het bos toen zijn benen begon nen te trillen en hij in elkaar zakte. Gagnoli spoedde zich naar dokter Bini, die de maag van het dier leegpompte. RTR Albanezen ondersteunen elkaar vrijdag in de havenstad Brindisi na het horen van het nieuws over de dood van hun familieleden. foto Pier Paolo/AP van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse kust wacht heeft vrijdag in de Adria- tische Zee een klein bootje met Albanezen aangetroffen. Vijf van de opvarenden bleken te zijn overleden, tien anderen werden levend van boord ge haald. Naar twaalf anderen, die over boord zouden zijn geslagen, wordt nog gezocht door de Itali aanse kustwacht De Albanese autoriteiten had den de Italianen woensdag ge meld dat een bootje vol mensen koers had gezet naar Italië. Sindsdien werd naar het vaar tuig gespeurd. Het is uiteinde lijk gevonden op 22 kilometer van de Zuid-Italiaanse kust. De vijf slachtoffers, onder wie een kind, zijn vermoedelijk om gekomen van uitdroging en kou. De tien overlevenden zijn er slecht aan toe, aldus de kust wacht. De boot was waarschijn lijk door zware regen en wind uit de koers gebracht. De afgelopen jaren zijn duizen den Albanezen over zee naar Italië gevlucht in de hoop daar een betere toekomst te kunnen opbouwen. In hun eigen land heerst chaos en armoede. AP WELLINGTON - De re gering van Nieuw-Zee- land heeft vrijdag ruim tweehonderd miljoen gul den uitgekeerd aan een Maori-stam. Het is de grootste compensatie die inheemse inwoners van het land tot dusver heb ben ontvangen wegens de schending van hun rech ten door de vroegere Brit se machthebbers. Premier Bolger onderte kende in de zuidelijke stad Kaikoura het ak koord met de Ngai Tahu, de grootste stam van het zuidereiland en de op drie na grootste van het land. De Maori's klagen dat de afspraken van het ak koord van Waitangi uit 1840 nooit zijn nageko men. Zij erkenden toen het Britse koloniale gezag in ruil voor het behoud van hun land en hun cul turele en economische rechten. De 30.000 stamleden krij gen behalve het geld hun land terug, alsook een aantal traditionele rech ten, bijvoorbeeld om grondstoffen te winnen. Veel trekpleisters in het gebied krijgen hun oor spronkelijke Maori-naam terug. Zo zal de hoogste berg van het land, Mount Cook, voortaan Aoraki heten. RTR/ANP JAKARTA- De nieuwjaarsviering op het Indonesische eiland Bah is dit jaar verboden omdat de datum kort voor de islami tische vastenmaand Ramadan valt. Dit heeft de gouverneur van Bah gisteren bekendgemaakt. Het stadsbestuur van Jakarta had vorige week de hotels en restaurants in de hoofdstad verboden nieuwj aar te vieren. Al le bars, nachtclubs en dancings blijven op 31 december en 1 januari gesloten. Ongeveer 90 procent van de 200 miljoen Indonesiërs is mos lim. Op Bali is de overgrote meerderheid van de bevolking hindoe. Dit heeft de gouverneur er niet van weerhouden de nieuwjaarsviering te verbieden. AFP GENÈVE- Niet alleen nazi's en hun joodse slachtoffers zou den nog rekeningen op Zwitserse banken hebben. Ook de spaarcentjes van Lenin, de grondlegger van het Sovjet-com- munisme, zijn mogelijk nog steeds in Zwitserland. Op de Internet-site van de Associatie van Zwitserse Bankiers (ASB) is een rekening met honderd Zwitserse francs (138 gul den) gevonden in Zürich onder de naam Wladimir Ulianow, de Duitse transcriptie van Lenins oorspronkelijke naam Vla dimir Iljitsj Oeljanov. Lenin leefde vanaf 1914 in Zürich onder uiterst armoedige omstandigheden, totdat hij in 1917 naar Sint Petersburg te rugkeerde om de Russische revolutie aan te voeren. Of 'Ulianow' ook daadwerkelijk dezelfde persoon is als de lei der van de Russische boeren- en arbeidersstaat staat nog niet vast. ANP BOEDAPEST - In de Hongaarse hoofdstad Boedapest zijn twee meisjes van veertien beschuldigd van moord op een taxi chauffeur, heeft de politie bekendgemaakt. De taxi werd vrijdagmorgen vroeg door de politie aangehou den omdat de wagen met groot hcht reed, zei politiewoord voerster Maria Mihaly. Er bleek een veertienjarig meisje aan het stuur te zitten, met een even oud ander meisje naast zich. Bij nadere inspectie ontdekte de pohtie bloedvlekken in de wagen en toen de meisjes nader aan de tand werden gevoeld bekenden zij de 29-jarige chauffeur te hebben gedood en zijn lichaam achtergelaten naast een begraafplaats aan de rand van Boedapest. AP BÖBLINGEN - De Amerikaanse rapzanger Coolio heeft sa men met leden van zijn begeleidingsband in het Zuid-Duitse Böblingen voor 3500 mark kleren gestolen. De eigenares van de sportzaak diende ook een klacht in wegens mishandeling omdat de artiest haar in de buik zou hebben gestompt. De 34-jarige Coolio, die in Duitsland op tournee is, gaf zich zelf aan in een politiebureau in FrankfurtHij kon gaan na het betalen van een borgsom van 20.000 mark. De zanger treedt van 23 november tot 2 december in Nederland op tijdens de Heineken Night of the Proms. DPA/ANP WENEN - Een 36-jarige Oostenrijker heeft een bloedbad aangericht en daarna zichzelf om het leven gebracht. Hij schoot in zijn woonplaats Mauterndorf zes mensen dood, on der wie zijn ex-vrouw, haar nieuwe partner en haar vierjarig kind. In een wilde achtervolging met de pohtie kwamen twee pas santen om het leven. Het zesde slachtoffer is de loco-burge meester en schooldirecteur, een voormalige leraar van de Oos tenrijker. De man, een mecanicien, kampte met financiële problemen. DPA/RTR van onze redactie economie SEOUL - Als derde land sinds het uitbreken van de financiële problemen in Azië heeft Zuid- Korea bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) om hulp aangeklopt. IMF-directeur Mi chel Camdessus gaf aan dat Zuid-Korea in ruil daarvoor be reid is tot krachtige economi sche hervormingen. De Zuid-Koreaanse minister van Financiën, Lim Chang- yuel, kondigde de gang naar het IMF vrijdag aan. Hoeveel geld Lim wil hebben, staat nog niet vast. Hij zei aan 20 miljard dol lar genoeg te hebben, maar gaf later toe dat het bedrag alleen al wat het IMF betreft daarboven kan liggen. Diverse landen zul len ook bijspringen. Lim erkende dat de steun offers zal vragen. De Koreanen dienen zich voor te bereiden op een 'so ber leven'. Thailand en Indonesië klopten eerder aan bij. het IMF. KRF/AFP/RTR door hongeren broodmager ge worden. „Een gestoorde body builder kijkt in de spiegel en vindt zichzelf volledig onge traind. Velen zelfs niet naar het zwembad of het strand omdat ze zich schamen voor hun slappe lichaam", aldus Pope. Veel lijders aan de door Pope be schreven afwijking gebruiken anabole steroïden om hun spier massa nog verder te laten toene men. Vaak laten ze hun werk en sociale verplichtingen vallen ten gunste van de training. De Amerikanen geven ieder jaar zes miljard gulden Uit aan lid maatschap van commerciële fit nesscentra. Bovendien traint meer dan een miljoen Amerika nen thuis.Pope benadrukt dat bodybuilding in het algemeen gezond is, zolang iemand de juiste maat houdt. DPA van onze redactie buitenland BELMONT - Steeds meer body builders lijden volgens Ameri kaanse wetenschappers een aan nieuwe psychische aandoening. Ze brengen uren per dag door in de sportschool, maar zijn nooit tevreden met hoe ze eruit zien. Ze gaan per dag meer dan eens op de weegschaal, kijken voort durend in de spiegel en lijden er vreselijk onder als ze eens een dag niet kunnen gaan sporten. Dit schrijft Harrison G. Pope van het McLeanziekenhuis in Belmont in de Amerikaanse staat Massachusetts in het laat ste nummer van het vakblad Psychosomatics. Pope noemt de aandoening spierdysformie, een tegenhanger van de magerzucht (anorexie)bij wouwen, die zich zelf te dik vinden ook al zijn ze (Advertentie) van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De Nederlandse campag ne voor verlaging van het BTW-tarief als banenmotor is nog steeds geen gelopen race. Premier Kok kreeg de andere Europese lei ders op de banentop in Luxemburg slechts zover dat ze een voorstel terzake doorver wezen naar de ministers van Financiën. Kok had een 'lastige discussie' achter de rug, en voorspelde een 'moeilijk gesprek' onder de ministers. Het draait om experi menten op nationale schaal om op termijn de BTW op arbeidsintensieve reparatie diensten te verlagen. Nederland wil verlaging van de BTW graag om banen te scheppen onder schoen-, fiet sen- en kleermakers. Tal van lidstaten, met Duitsland voorop, zijn echter huiverig voor de financiële gevolgen. Ze zijn bang belas tinginkomsten te derven. Helemaal gesneuveld is het BTW-plan nog niet. De Europese Commissie komt met een voorstel om lidstaten de vrije keuze te geven tot experimenten, op voorwaarde dat ze over de eigen grens niet tot concurrentie vervalsing leiden. Actieplan In Luxemburg kwamen de vijftien leiders overeen dat elk land over een half jaar een actieplan moet presenteren waarin staat hoe het banen denkt te scheppen. De lidsta ten bhj ven verantwoordelijk voor het werk gelegenheidsbeleid. Jaarlijks moeten ze verantwoording aan elkaar afleggen over de vorderingen. Er komt geen maximale norm voor de werkloosheid. Momenteel zit ten zo'n 17,8 miljoen Europeanen zonder baan. Dat neemt niet weg dat de Luxemburgse premier Juncker, huidig voorzitter van de unie, blij is dat Europa niet alleen financiële en monetaire zaken aanroert, maar ook de werkgelegenheid. „We hebben de werklo zen weer hoop gegeven." Ook de andere lei ders waren overwegend positief. „We zijn op de goede weg", aldus de Duitse bonds kanselier Kohl. De Franse president Chirac en premier Jospin waren tevreden en herinnerden aan een zekere scepsis op de top in Amsterdam in juni, waar het initiatief voor de banentop werd geboren. Na de criteria van het ver drag van Maastricht voor de invoering van de euro, „bestaan voortaan de doelstellin gen van Luxemburg voor werkgelegenheid en groei", aldus de socialist Jospin. Volgens de Britse premier Blair heeft Euro pa eenjuiste weg" ingeslagen. Het ging een keer eerder over mensen dan regels en de lasten die de industrie moet dragen. Het ak koord legt een goede basis voor het Britse EU-voorzitterschap vanaf 1 januari. In juni op de Britse EU-top in Cardiff zullen de di verse actieplannen op tafel komen. Nieuw in hel programma van Air Miles zijn de 14 bungalowparken van Landal GreenParks en 9 van Gran Dorado. Mei een korting van maar liefst 75 Air Miles op ons standaardaanbod maken we die ontdekking nu extra aantrekkelijk voor u. Standaard: 50% korting op de huur van een bungalow (excl. toeslagenplus: Buiten vakantieperioden Tijdens vakantieperioden Weekend/midweek 250 Air Miles 475 Air Miles Week 350 Air Miles 675 Air Miles U kunt direct reserveren via Air Miles Klantenservice, telefoon (023) 56 99 111; minimaal 7 dagen en maximaal 70 dagen voor de aankomstdatum. Deze aanbiedingen gelden per bungalow en op basis van beschikbaarheid. Bij Gran Dorado geldt een minimale bijbetaling van f 250.- (excl. toeslagen). Het introductieaanbod is geldig bij een aankomstdatum tot en met 16 februari 1998 (met uitzondering van de kerstvakantie). Op de aanbiedingen zijn de Algemene Voorwaarden van Air Miles van toepassing. The best things in life are f r t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5