Bibliotheek heft kwartje leengeld Fietsroutes meer toesnijden op toerist Eigen entree voor leeszaal Hulst CULTUUR? Lezers betalen vanaf 1 januari bedrag per boek AMMEH0ELA! Gemeenten draaien zelf volledig op voor onderhoud riolering li Grenso verschrij dend drugsnetwerk opgerold in Zeeuws-Vlaanderen nfftra zeeuwse almanak Hartzeer door Andries Molengraaf MIDDELBURG - De openbare biblio theken in Zeeland brengen vanaf 1 ja nuari een kwartje leengeld per geleend boek in rekening. Dit bedrag komt bo venop de contributie en de eventuele boete bij te late terugbezorging. Het geld is bestemd voor auteurs, illustra tors en uitgevers. De invoering van het leenrecht vloeit voort uit een nieuwe wet die bepaalt dat auteurs recht hebben op een flinke verhoging van de vergoeding als hun product uitgeleend wordt. Het aantal rechthebbenden is in de nieuwe wet bo vendien uitgebreid, onder meer met vertalers en makers van cd's. De bijdrage die elk jaar landelijk van uit het bibliotheekwezen naar de Stichting Leenrecht gaat, die de ver goedingen aan de auteurs uitkeert, is door de nieuwe wet van tien naar twin tig miljoen gulden gestegen. Hoewel de bibliotheken in Zeeland de verhoging dit jaar nog uit de eigen middelen kon den betalen - de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg was er honderdduizend gulden aan kwijt - is de stijging naar 21,5 milj oen in 19 9 8 te veel van het goe de. Selectiever ,,Het leenrecht zal ervoor zorgen dat mensen selectiever boeken gaan le nen", verwacht J. M. Bierens van de Zeeuwse Bibliotheek. „Namen ze vroe ger gewoon vier boeken over een on derwerp mee en bepaalden ze thuis pas welk boek ze gingen lezen, nu zullen ze in de bibliotheek hun keuze maken." Het extra kwartje hoeft niet betaald te worden over cd's, cd-roms, video's en bestsellers, hoewel de makers daarvan wel de vruchten van de nieuwe wet plukken. Niet in alle openbare bibliotheken in Zeeland wordt het leenrecht inge voerd. In Tholen wordt de verhoging van de bijdrage aan de Stichting Leen recht gedekt door geld van de gemeente en door een contributieverhoging. De bibliotheek van Vlissingen wacht op realisering van de nieuwbouw (eind 1998), waarna bij wijze van proef het systeem 'lenen loont' ingevoerd wordt. Bromfietser gooit hamer door autoruit VLISSINGEN - Een bromfiet ser heeft donderdagavond tus sen 22.10 en 22.20 uur in Vlis singen een klauwhamer door de voorruit van een passerende au to gegooid. De automobilist, een 68-jarige man uit Vlissingen, raakte niet gewond. De hamei- bleef vlak voor het hoofd van de man steken. De Vlissinger reed op de vent- weg van de Nieuwe Vlissingse- weg ter hoogte van de Vrijburg straat. De bromfietser kwam hem tegemoet vanuit West Sou burg Over de verdere toedracht is nog niets bekend. Aagtekerkenaar thuis overvallen AAGTEKERKE - Een 70-jarige man is donderdagavond tussen 22.00 en 22.15 uur in zijn wo ning aan de Prelaatweg in Aag- tekerke door twee gemaskerde mannen overvallen. De overvallers stonden plotse ling in zijn woonkamer. Zij be dreigden de Aagtekerkenaar en eisten geld. De man gaf, nadat hij enkele klappen in het gezicht had gekregen, zijn portemonnee af. Door de klappen liep hij eni ge verwondingen op. (Advertentie) POLITIEK CAFE donderdag 27 november 20.00 uur in 'The Duke' Vlasmarkt Middelburg door.Edy de Witte HULST - Met het doorknippen van het traditionele lint heeft burgemeester A Kessen van Hulst vrijdag de uitbreiding van de bibliotheek en de nieu we ingangspartij van het ge meenschapscentrum Den Dul- laert officieel geopend. Beide voorzieningen hebben nu ook een eigen ingang die met schuifdeuren een goede toegankelijkheid biedt voor gehandicapten. In het verleden kon men de leeszaal alleen be reiken via de foyer van Den Dullaert. De werkzaamheden, die in mei van dit jaar zijn begonnen, hebben in totaal ruim een half miljoen gulden gekost. „Door de uitbreiding van de biblio theek zijn we nu klaar voor de uitdaging naar de toekomst toe", zei voorzitter H. Veld hoen van de bibliotheken Oost-Zeeuws-Vlaanderen- Oost. „We hebben eindelijk het idêe een volwassen leeszaal te zijn. Niet alleen door de grote re ruimte maar ook door de nieuwe gecomputeriseerde media voorzieningen zoals In ternet en het instructiesysteem Bibliowijs. Voorganger Veldhoen roemde zijn voor ganger H. Bruggeman door wiens inzet de uitbreiding on danks jarenlange bezuinigin gen steeds op de politieke agenda bleef staan. Wethouder P. Weemaes (cul tuur) van Hulst heeft er uitein delijk voor gezorgd dat het tij keerde. Hij effende mede het pad voor de aanbouw. Volgens Weemaes zelf moet de leeszaal zich op trendvolgers gaanrich- ten. Met specifieke diensten op maat zoals voorlichtingsbij eenkomsten en spreekuren van deskundigen wox-dt verder een breed spectrum van informatie aangeboden voor doelgroepen. Directeur G. de Croock van Den Dullaert was in zijn nopj es met de renovatie van de in gangspartij. „Deze facelift heeft het gehele gebouw opge waardeerd en zorgt voor een representatieve uitstraling. We moeten er echter wel voor zor gen dat er activitieten blijven binnen de muren van het ge meenschapscentrum. Dat bei de instellingen nü klaar zijn voor eenmooie toekomst is me de te danken aan de goede sa menwerking tussen de biblio theek en Den Dullaert", vond De Croock. Vandaag, zaterdag, houdt de bibliotheek tussen 10.00 en 16.00 uur open huis met een ge varieerd programma. Er klinkt muziek en er is een expositie van foto's van de Hulster Basi- foto Charles Strijd hek, antieke strijkijzers en een verzameling Jip en Janneke. Verder zijn er demonstraties van wenskaarten maken, bloem- en kerststukken en ob jecten in fimoklei. De jeugd kan woensdag in de leeszaal terecht om collages te maken. De Zwinroute voert de fietsers onder meer langs de Steenen Beer in Sluis. foto's Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Bij Nederlanders gaat het om het fietsen zelf, Duitsers letten vooral op veiligheid - bijna alle Duitse kinderen rijden met een helm op - en voor de Belgen spelen de omge ving en langs de weg aanwezige eetge- legenheden een grote rol bij de keuze van grensoverschrijdende fietsroutes in Zeeuws-Vlaanderen. Het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen (TBZV) presenteerde vrijdagmiddag de resultaten van een onderzoek naar de economische effecten en de kwali teit van deze routes. Studente Arma Kleinepier onder zocht afgelopen zomer wat de toeris tische recreatieve infrastructuur op levert voor de economie in Zeeuws- Vlaanderen. Aan de hand van de on derzoeksresultaten concludeert Klei nepier dat de benadering van de di verse doelgroepen die gebruik maken van de fietsroutes verbeterd moet worden. „Meer dan zestig procent van de routefietsers is vijftig jaar of ouder. Op grond van dat gegeven moet de werving en promotie naar de toeristen gerichter worden." Doorsteek-alternatieven Gezinnen met jonge kinderen maken opvallend weinig gebruik van de rou tes. TBZV-directeur Tiny Maenhout denkt aan slimme doorsteek-alterna tieven om de routes korter te maken voor hen die de trajecten te lang vin den. Voorzitter van het bes tuur van het TB- ZW R. Ruules neemt de adviezen ter harte. „We zullen bijvoorbeeld meer naar beurzen moeten gaan waar een ouder publiek op afkomt. Anderzijds willen we, gezien de samenstelling van de gebruikers van de fietsroutes, ook meer jongeren en gezinnen met kinderen gaan trekken. Die komen te weinig en daar moeten we ons ook op concentreren." Kleinepier deed het onderzoek in het kader van haar afstudeerproject eco nomische sociale geografie aan de Ka tholieke Universiteit van Nijmegen. „Het is natuurlijk vreemd dat dit pas de tweede keer is dat er studie wordt gedaan naar de economische beteke nis van toeristische routes", vindt Kleinepier. „Zeker als je bedenkt wel ke bedragen omgaan in de toeristische branche." Het aantal Duitse gebruikers van de fietsroutes blijft ook ver achter en dat terwijl de helft van de Duitsers die naar Nederland komen de fiets mee brengt. Het TBVZ anticipeert hierop met de uitgave van een Duitstalige routebeschrijving. „Duitse fietsers kijken primair naar veiligheid" aldus Kleinepier. Misschien denken ze dat de fietsroutes onveilig zijn. Daarnaast blijkt dat de meeste Oosterburen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de routes". De studente pleit dan ook voor een betere informatievoorzie ning naar de Duitse fietstoerist. Volgens het Toeristisch Bureau Zeeuws Vlaanderen geven de route fietsers in de regio jaarlijks bijna twee miljoen gulden uit en geschat wordt dat dit in West- en Oost-Vlaanderen (B) een vergelijkbaar bedrag is. Het belang van de bedrijfstak wordt vol gens directeur Maenhout danig on derschat. „Na havenactiviteit is toe risme de tweede economische motor. De bestedingen en de werkgelegen heid hierbinnen zijn niet gering." Weinig aandacht Voorzitter Ruules pleit dan ook voor meer aandacht en onderzoek. „Het toerisme krijgt als economische be drijfstak te weinig aandacht. Toeris me en recreatie moeten meer als eco nomische activiteit benaderd worden. Daarom moet er ook meer markton derzoek gedaan worden zoals Arma Kleinepier gedaan heeft. De sector wordt nu hoofdzakelijk benaderd uit het oogpunt van de toerist en te weinig benaderd uit werkgelegenheidsover- weging." „Daar hoeft men dan geen contributie meer te betalen", zegt Bierens. „Men betaalt per geleend boek. Mensen die af en toe een boek lenen, zijn zo goedko per uit. Wie vaak iets leent, gaat het merken in de kosten.Het leerxrecht zal bij 'lenen loont' in het leenbedx-ag wor den verwerkt. Voor het filiaal van de Vhssingse bi bliotheek in Oost-Souburg geldt het zelfde. Ook in de bibliobussen hoeft vanaf 1 januari nog geen leenrecht be taald te worden. Die zijn er technisch niet op ingesteld, aldus Bierens. door Richard Hoving MIDDELPURG - Het bedrag van ruim 130 miljoen gulden dat de komende jaren in Zeeland moet worden uitgegeven voor onderhoud en aanpassing van rioleringen, komt in zijn geheel voor rekening van de gemeen ten. Een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten voelt er niets voor gemeenten die in het verleden 'lui achter over hebben geleund', financi eel bij te springen. Uiterlijk in 2005 moeten de Zeeuwse gemeenten hun riole ringen op peil hebben. De groot ste kostenpost is de aansluiting van woningen in het buitenge bied op het rioleringssysteem. Naar schatting 6.200 panden in Zeeland zijn nog niet aangeslo ten op de riolering. In een vergadering van de Sta tencommissie milieu maakten AOV en de Zeeuws-Vlaamse Volkspailij (ZW) zich vrijdag sterk voor een provinciale bij drage aan de gemeenten. „Als de px-ovincie niets doet voorzie ik veel weerstand", aldus frac tievoorzitter J. R E. Hageman van de ZW. AOV-voorman L. J. van Doorn viel Hageman bij door te zeggen dat een dergelijk gebaar de kwaliteit van het op pervlaktewater ten goede komt. „Daar is de provincie ook bij ge baat." Verschillen Een meerderheid van de partij en voelde er echter niets voor om met provinciaal geld gemeente lijke problemen op tfe lossen. Volgens T. R. K. Meijers (WD) heeft een aantal gemeenten in het verleden niet voldoende ge daan om zijn rioleringen op peil te brengen. „De onderlinge ver schillen zijn groot. We kunnen als provincie nu niet gemeenten gaan bijspringen die achterover hebben geleund." Meijers had nog wel een andere rol voor de provincie in gedach ten om de aansluiting op de rio lering in het buitengebied te be- vox-deren. De gemeentelijke bestemmingsplannen die in de toekomst ter goedkeuring wor den aangeboden moeten, vol gens de WD'er, wox-den gecon troleerd op riooiaansluiting van nieuw te bouwen huizen. „Plan nen waarin nieuwbouw staat aangegeven zonder dat er aan sluiting is op de riolering, moe ten worden afgekewd." Het voorstel van Meijers kreeg alge mene instemming. F. H. van Kollem (GroenLinks) liet als enige in het midden wie moet opdraaien voor de kosten van de sanex-ing en aanpassin gen van de rioleringen. „Het moet worden opgelost. En wie dat gaat betalen vind ik niet zo belangiïjk." Motorrijder gewond VLISSINGEN - Een 43-jarige motorrijder raakte vrijdag ge wond bij een ongeval in Vlissin gen. De man werd om 6.50 uur op de kruising van de Ritthemsestraat met de Rammekensweg aange reden door een 23-jaxdge auto mobilist. De motorrijder werd met een beenwond naar het zie kenhuis gebracht. De Vlissingse automobilist verleende geen voorrang. Advertentie KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG door Marcel Modde SAS VAN GENT - Politie en marechaussee in Zeeuws- Vlaanderen hebben tien aan houdingen verricht in verband met betrokkenheid bij een drugsnetwerk. Naar vrijdag be kend werd gemaakt zijn alle verdachten voorgeleid aan de officier van justitie en zitten vier van hen, allen inwoners'van Sas van Gent, nog in voorlopige hechtenis. Het onderzoek werd uitgevoex'd in samenwerking met de Belgi sche autoriteiten. Meex-dere aanhoudingen aan weerszijden van de gx-ens woi'den niet uitge sloten. Hoe omvangrijk het net werk precies is, is nog niet exact in kaart gebracht, aldus team leider adjudant K. Kuijper van de politie in Terneuzen. Overlast De zaak kwam aan het rollen op grond van informatie en klach ten over overlast uit Sas van Gent. Naspeuringen leidde op 8 oktober tot de arrestatie van de dertigjarige hoofdverdachte uit die plaats. Hij was in het bezit van enkele duizenden XTC-pil- len met een straatwaarde van ongeveer dertigduizend gulden. Uit het onder-zoek is gebleken dat de Sassenaar pillen, cocaïne en speed betrok van handelaren in Den Haag en Brabant. Op zijn beurt verkocht hij de dx-ugs door aan 'sub-dealers' in Zeeuws- Vlaanderen. Ook had hij een lijn opgezet met afnemers in België. Vorige maand begon het Open baar Ministerie in samenwer king" met de groep Grensover schrijdende Criminaliteit van het korps Koninklijke Mare chaussee in de regio systhema- tisch met het oprollen van het netwerk. Leveranciers Naar aanleiding van de arresta- tie van de Sasse hoofdverdachte werden ook diens leveranciers in Den Haag en Brabant opge pakt. Gelijktijdig slaagden de autoriteiten erin de pionnen aan de buitenkant van het web te schaken. Bij de huiszoekingen werd eveneens een partij kleding in beslag genomen. Een deel van de zesduizend kledingstukken was voox-zien van vals merkna men. Kuijper verwacht dat de verdachten begin januari voor de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Middelburg zullen woi'den gebracht. Advertentie VERKOOPBALIE DE HEIMOLEN RUITERSPORT BERGEN OP ZOOM Uitgevoerd door Kapelle. Tel. 0113-344151 De Temeuzense, moeder van twee kleine kinderen, ivas een tikkeltje gespannen. Lo gisch: ze stond immers voor een examen dat er niet om loog. Ze zou die avond wor den getoetst op de kennis die ze had opgedaan tijdens een reanimatiecursus. Weken achtereen worstelde ze, tij dens de cursusavonden, met een oefenpop en thuisgeko men had ze zich steevast met een ernstig gezicht met haar hoeken teruggetrokken op de zolderkamer. Ennotabenenu, eenpaaruur voor haar examen, waren haar kinderen vervelender dan ooit. Tijdens de maaltijd werd er gegild, gemept, ge krijst en met voedsel ge gooid. Wanhopig keek ze haar man aan. „In een nor maal gezin wordt iemand die examen doet in de watten ge legd. Maar dit is natuurlijk geen normaal gezin!" Plotseling veerde ze op, een woedende blik in de ogen. Toen ze de deur woest achter zich dicht trok, hoorden de achterblijvers haar nog net uitroepen: „Goede kans dat ik vanavond die pop ver moord!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 55