Goes behoeft architectuurbeleid Ouderencomplex Oosterland open PZC Wie illegaal knalvuurwerk afsteekt brengt ook andere mensen in gevaar VVD Goes pleit in programma voor parkeergarages zeeland 15 'Beeldkwaliteitsvisie' kan volgens wethouder conflicten welstand tegengaan Konijnen gaan tekeer in dijken Tholen Feestmiddag voor gouden paren Man beroofd in Goes Fietser bij botsing gewond Vuur houdt huis in jachthaven Bad Kruiningen moet investeren Reimerswaal wil havens kopen Raad over woningbouw Kamperland zaterdag 22 november 1997 door Mieke van der Jagt GOES - Een beeldkwaliteitsvi sie voor de binnenstad, die moet er komen. De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen vindt dat de politiek zelf de kaders moet gaan aangeven waarbinnen welstandsnormen kunnen wor den gesteld. „Ik was verbaasd dat de PvdA-fractie tijdens de begrotingsbehandeling met op merkingen kwam over het wel- standsbeleid in de binnenstad van Goes. Zij weten net zo goed als ik dat het college al ander half jaar bezig is om in de raad een draagvlak te vinden voor een dergelijke visie." Linssen trekt zich de kritiek op het welstandsbeleid in het Goe se koopcentrum wel aan. „Zelf zie ik ook die eenvormigheid wel, die grote winkelketens er door drukken. Ik weet dat bo venverdiepingen leegstaan en ik heb ook wel gemerkt dat som mige ondernemers tonnen in vesteren beneden, maar nog geen 25 gulden willen uitgeven voor een gordijntje boven. Maar als je daar wat aan wilt doen, is het voornamelijk een kwestie van je poot stijf houden. Rug recht Als voorbereiding op een gedra gen beeldkwaliteitsvisie is de raad op excursie geweest naar onder meer Maastricht. „Daar hebben we gezien dat de ge meente een groot bedrijf als C &A heeft weten te dwingen om de gevel en de reclame aan te passen aan de omgeving. Nu zijn wij geen Maastricht maar we hebben met dezelfde problemen te maken. Je kunt als overheid best voorkomen dat de winke liers het beeldbeleid overnemen en toch tevreden zaken kunnen doen. Je moet dan wel je rug recht houden en de goede in strumenten hebben." Beeldvisie Zo'n instrument is de beeldvisie waar de wethouder zo naar ver langt. „We hebben nu een wel standscommissie, diebouwaan- vragen beoordeelt en daarover adviseert. Het publiek en de ge meenteraad hebben weinig in zicht in de normen die zo'n wel standcommissie hanteert en als iemand iets niet begrijpt, is hij het er meestal ook niet mee eens. Als er dan een advies ligt waar- door René Schrier POORTVLIET - Het water schap Zeeuwse Eilanden heeft last van konijnen op Tholen. Ze graven gangen in de dijk die niet of nauwelijks gerepareerd kun nen worden. De aanwezigheid van konijnen en mollen is al een eeuwenoud probleem voor de waterschappen. De meeste dij ken worden echter bejaagd. Dat is niet het geval met een aantal buitendijken op onder meer Tholen en daar doen zich dan ook de problemen voor. B. van Liere, hoofd afdeling be heer en onderhoud waterkerin gen van het waterschap Zeeuw se Eilanden, legt uit dat voor de jacht een behoorlijk breed ter rein nodig is. Daarom is het vrij wel altijd noodzakelijk om ook de achterliggende grond bij het jachtterrein te betrekken. Dat kan echter bij een aantal Thool- se dijken niet omdat er achter die dijken natuurgebieden lig gen en daar mag niet gejaagd worden. De dijken die er het slechtst aan -toe zijn liggen in de Scherpenis- sepolder tot het gemaal .Loohoekbij Poortvliet, de Joan na Mariap older bij Sint-Anna- land en de Muyepolder bij de camping in Sint-Maartensdijk. Reparatie Volgens Van Liere lukt het niet goed de gangen die de konijnen graven volledig te repareren. De dieren werken zich eerst door de kleilaag en komen vervolgens in het zandlichaam van de dijk te recht. Dan gaat het makkelijker en maken ze lange gangen. Die kunnen nooit helemaal opge stopt worden. En vaak genoeg worden de gedichte gaten weer door de dieren opengemaakt. Probleem Het waterschap zit nogal met het probleem in zijn maag want - zoals Van Liere het noemt - het waterkerend vermogen van de dijken gaat op die manier wel achteruit. Overigens doen zich dezelfde problemen voor in de hals van Zuid-Beveland bij de Bathpolders. Op Schouwen-Duiveland gaat het weer een stuk beter omdat de jacht daar loopt via de wild beheereenheid. Op Tholen hebben de jachthouders hun jachtgronden niet ingebracht in de wildbeheereenheid. mee de'aanvrager niet tevreden is, gaat hij naar een raadslid met een verhaal dat dikwijls goed te begrijpen is. Sommige raadsle den krijgen dan zwakke knieën en niet zelden komt het tot een conflict. Het zou goed zijn als de gemeenteraad, met inspraak van ondernemers en burgers, duidelijke welstandscriteria zou vaststellen." Linssen meent dat de beeld- kwpliteitsvisie een heilzame werking zou kunnen hebben voor de afstand tussen bestuur en bestuurden. „Als burgers de beweegdredenen van de wel standscommissie niet snappen en het bestuur kan het ook niet één, twee, drie uitleggen, wordt al snel de conclusie getrokken dat er willekeur in het spel is. Dat moeten we voorkomen. Duidelijke normen, heldere cri teria, vastgelegd in een voor ie dereen toegankelijk stuk en on dertekend door de raad. Je kunt ook nog proberen in het voortra ject wat te doen, bijvoorbeeld een architectenspreekuur. Dan kunnen burgers al voordat ze gaan tekenen hun licht opste ken bij een deskundige die niet aan deze regio gebonden is", al dus Linssen. „Dat voorkomt on nodig, duur teken- en reken werk in de verkeerde richting, een heleboel frustratie en ande re ellende." door Lizette Dalebout OOSTERLAND - Het service- woningencomplex De Saele in Oosterland is vrijdag officieel geopend. Met een druk op de knop verrichtte I. Dekker van de Stichting Oosterschelde Thuiszorg de openingshande ling. Dekker noemde De Saele 'een wens die werkelijkheid is geworden'. Het complex is vol gens haar een symbool voor de vervaging van de grens tussen zorg en wonen. De Saele is gevestigd aan de zuidrand van Oosterland en bestaat uit 41 huur- en zestien koopwoningen. Ook de Stich ting Oosterschelde Thuiszorg en het consultatiebureau voor zuigelingen huizen in het com plex. Voor de bewoners is er een gemeenschappelijke ruim te. Verplicht De Saele is het eerste service- woningencomplex van wo ningbouwvereniging Beter Wonen waaraan een 'zorg- abonnement' verbonden is. Voor de huurders is dit ver plicht, voor de kopers vrijwil lig. De zorg wordt geboden vanuit verzorgingstehuis In 't Opper in Bruinisse. Het zorg- abonnement kost zestig gulden per maand. Dekker noemde deze situatie gisteren helemaal van deze tijd: „Vroeger gingen mensen die niet meer voor zichzelf konden zorgen naar een verzorgingstehuis, waarin de professionele hulpverlening hen alles uit handen nam. Ze werden compleet afhankelijk gemaakt. Gelukkig is de situa tie in verzorgingstehuizen te genwoordig een stuk verbe terd. Maar u, bewoners van De I. Dekker van Oosterschelde Thuiszorg (1) en F. K. Vos van Beter Wonen schudden elkaar na de officiële openingshandeling de hand. foto Pieter Honhoff 'kasteel, woning van de burchtheer'. Een passender omschrijving, vond Berre- voets: „De Saele is een 'nuttig en fraai complex, prachtig ge legen aan de rand van een na tuurgebied'. Vos: „Een terrein waarop nu veel levenservaring en dorpsgeschiedenis is geves- tigd." Saele, bent de nieuwe genera tie ouderen. Mondiger, eigen baas en zo min mogelijk afhan kelijk. "De eerste paal van De Saele ging de grond in op 17 september 1996. Éen jaar later was het complex voltooid. Drie woningen zijn op dit moment nog niet verhuurd. Wel zijn alle koopwoningen inmiddels ver kocht. De gemiddelde leeftijd van de bewoners ligt op 74 jaar. Van de in totaal 41 huurwonin gen zijn er 28 die bewoond worden door mensen uit de ge meente Schouwen-Duiveland. Voorzitter E K. Vos van Beter Wonen meldde 'zeer content' te zijn met deze verdeling: „Er is beantwoord aan het doel om een seniorencomplex te bou wen voor met name autochto ne bewoners." Volgens Vos betekent De Saele 'mesthoop' of 'stronthoop'. Wethouder P. W. Berrevoets van de gemeente Schouwen- Duiveland, die later het woord nam, bestreed dit: volgens mijn informatie betekent De Saele van onze regioredactie Sinterklaas is net in het land, de eta lages staan nog vol met kerstspullen maar de aandacht is al weer op de jaar wisseling gevestigd. Vuurwerk. Het wordt met ladingen aangevoerd. Vooral illegaal vuurwerk uit Duitsland en Bel gië is erg in trek. Dat de knallers ge vaarlijk zijn, schijnt veel jongeren niet af te schrikken. Landelijk zijn verschil lende vuurwerkteams opgezet om de il legale invoer, verkoop en het afsteken van vuurwerk te bestraffen. Degenen die andere mensen of dieren in gevaar brengen, riskeren zelfs een gevangenis straf. In de Oosterschelderegio werkt een speciaal vuurwerkteam vanuit de bu reaus in Goes, Heinekenszand, Zierik- zee, Kruiningen en Tholen. Walcheren en Zeëuws-Vlaanderen hebben geen speciaal team. De actie kan rekenen op brede steun in Zeeland. A Tevel uit Middelburg vindt het te recht dat handelaren in illegaal vuur werk door speciaal ingestelde politie teams worden aangepakt. „Die mensen vormen niet alleen een gevaar voor zichzelf, maar ook voor anderen." Ille gaal vuurwerk is volgens haar niet voor niets verboden, omdat het zo riskant kan zijn. Gevangenisstraf vindt Tevel echter geen goede oplossing, „Zo be taalt de gemeenschap voor de schade die de roekelozen aanrichten", beweert de Middelburgse. Een werkstraf lijkt haar een veel beter alternatief. Goede afspraken maken met je kinde ren en de buurt, zo beperk je volgens mevrouw Schroevers uit Vlissingen de meeste overlast van vuurwerk. Je kunt, zegt zij, bepaald soort vuurwerk wel verbieden maar ze gaan er toch wel om als ze het willen hebben. „De kinderen mogen van mij best wel eens een rotje afsteken hoor." Schroevers zal niet moeilijk doen als dat twee weken voor oud en nieuw een keer gebeurt. Mevrouw De Nood uit Veere vindt dat er toch te veel ongelukken gebeuren met vuurwerk, ook met een 'onschul dig' rotje. Een vuurwerkteam dat flinke straffen uitdeelt, vindt zij nuttig. Vol gens haar is het een mooi afschrikmid del. Een vrouw die in de polder rond Zierik- zee woont ('liever geen naam in de krant') heeft tevreden geconstateerd dat sommige regels zijn aangescherpt. „Vooral dat gemene spul, dat moeten ze goed in de gaten houden.Zelf heeft ze geen last van vuurwerk. „Het is hier na tuurlijk heel rustig. Op oudejaars avond gaan we om twaalf uur even bui ten kijken en dan hoor je wat geknal en zie je in de verte wel vuurpijlen, maar daarna gaan we gewoon lekker slapen. Siervuurwerk wordt algemeen gewaardeerd, maar dat de politie misbruik van knallers aanpakt, krijgt brede steun. foto Lex de Meester Henny van Houdt uit Tholen behoort zelf tot de leef tij dscategoi'ie die door de politie extra in de gaten wordt gehou den. Hij is veertien, Maar hoewel hij graag vuurwerk afsteekt bij de jaarwis seling, vindt hij dat de liefhebberij tot die feestelijkheden beperkt moet blij ven. „Het is goed dat de politie extra streng optreedt. Ikzelf heb er geen last van als ze vuurwerk afsteken maar ik ken genoeg mensen die het er wel moei- lijk mee hebben. Wat mij betreft geven ze gewoon goede boetes." Boodschappen De Goese mevrouw Damen is de 75 ge passeerd, loopt moeilijk maar doet nog zelf haar boodschappen in de stad. „Een maand voor oudjaar ontzie ik het al om de binnenstad in te gaan. Ik heb bij het lopen een stok nodig en ik kan het me niet veroorloven om al te veel te schrikken. Op mijn leeftijd sta je niet meer zo zeker op je benen en voor je 't weet, heb je een heup gebroken. Ilt weet wel dat die jongens het allemaal niet zo slecht bedoelen, maar ouderen schrik ken zich een hoedje van dat geknal. Het is goed dat er eens extra naar wordt ge keken. Misschien dat jongeren ons dan ook wat beter gaan begrijpen." J. Versprille uit Oostburg vindt het af steken van vuurwerk allemaal goed en wel, maar vindt dat dit streng beperkt moet worden tot Nieuwjaar. „Ik heb er niet zo'n problemen mee dat er een half uurtje op Oud en Nieuw vuurwerk wordt afgestoken. Maar ik vind het wel vervelend dat dat dagen of zelfs weken van tevoren al begint. Dat vind ik niet passend, vooral niet voor de dieren. Daarom vind ik het ook goed dat dat streng aangepakt wordt, want het is werkelijk te gek om los te lopen, je schrikt je dood. En dat illegale vuur werk, nou ja, het woord zegt het al. Dat moeten ze ook aanpakken. Als dat niet gebeurt is het einde zoek", zegt Ver sprille. De Koewachtse L. Bonne-Verschragen kan zich hier helemaal in vinden: „Het is levensgevaarlijk, dat vuurwerk. Ik ben er sowieso tegen, maar niet voor een paar uur hoor. Maar veertien dagen aan een stuk vind ik echt niet nodig. En ik vind het onverantwoord dat jonge jongetjes met vuurwerk rondlopen. Wat illegaal vuurwerk betreft is ze nog feller: „Jammer dat er zoveel illegaal vuurwerk is, daar komen veel ongeluk ken van. Van mij mogen ze mensen die daar in handelen veertien dagen in de bak steken, dan is het na de eerste keer afgelopen. Want wat schiet je op met een boete geven? Als die is afbetaald, doen ze het volgend jaar weer." Ook J. de Jongh uit Sluiskil is voor de harde aanpak. „Hier in de buurt zitten er ook elk jaar die al van tevoren begin nen met die rotdingen af te steken. Het is wel eens goed dat ze ze eens goed aan pakken. Ook vind ik het goed dat ze dat illegale vuurwerk aan gaan pakken. Ik ben wel voor de harde aanpak, anders leren ze het toch niet", vertelt De Jongh. .ZIERIKZEE - Alle 85 echtparen op Schouwen-Duiveland die in 1997 hun vijftigjarig huwelijk vieren, zijn woensdag 26 no vember uitgenodigd voor een feestmiddag in Theater Mond- ragon in Zierikzee. In de zes voormalige gemeenten was het gebruikelijk dat deze koppels persoonlijk werden gefelici teerd door de burgemeester. Met de éénwording van de ge meenten, kost het burgemeester J. J. P. M. Asselbergs echter teveel tijd om elk stel een bezoekje te brengen. Daarom is ge kozen voor een feestmiddag. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door de Zeeuwse trouba dour Engel Reinhoudt. Naast Asselbergs wordt het dagelijks gemeentebestuur ook vertegenwoordigd door wethouder P. Berrevoets. GOES - Zakkenrollers lijken de laatste weken extra actief in Goes. Vrijdag sloegen ze weer toe bij een dertigjarige inwoner van Ellewoutsdijk. In de Van Ostendestraat, vlakbij de open bare toiletten, werden hem een herenportemonnee met- 45 gulden, een bankpasje en nog wat kleine spullen ontnomen. SINT-MAARTENSDIJK - Een 56-jarige fietser uit de gemeente Tholenis vrijdagavond gewond geraakt bij een bot sing met een personenauto in Sint-Maartensdijk. De man wilde de Nij verheidsweg oversteken om naar de doe-het-zelf- markt te gaan. Omdat hij achter een tractor reed heeft hij ver moedelijk de tegemoetkomende auto niet gezien. De fietser werd met een hoofdwond, een hersenschudding en een gebro ken pink per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. VEERE - Een brand in de jachthaven van Veere heeft donder dagavond forse schade aangericht. Twee motorbootjes brandden volledig uit en twee boten liepen schade op. Dank zij een snel optreden van de brandweerkorpsen Veere en Se- rooskerke bleef de schade beperkt. De brandweerlieden arri veerden vijf minuten na de brandmelding om 17.35 uurenhad de brand om 17.55 uur geblust. Omdat de wind gunstig stond brandde een naast de motorbootjes gelegen kostbaar motor jacht van vijftien meter lengte niet uit, maar het hep wel forse schade op aan de opbouw en het dek. Bij een vierde kleine po- lyesterjacht sprongen de ruiten door de hitte. KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers- waal willen bijna een miljoen gulden besteden aan een water- behandelingsinstllatie voor het openluchtzwembad Den In- kel bij Kruiningen. De gemeentelijke zwemaccommodatie is één van de drie laatste openluchtzwembaden op de Bevelan- den. Hoewel het bad hoog scoort in attractiewaarde, voldoet de zwemwaterkwaliteit niet aan de strenge normen die het Rijk stelt. De zwemwaterkwaliteit en de investeringen die het vergt om die op peil te brengen, bedreigen overigens veel openluchtzwembaden YERSEKE - Reimerswaal wil de havens in Yerseke kopen van de Dienst der Domeinen. Tot nu toe had de gemeente de havens in erfpacht. Domeinen heeft te kennen gegeven ze te willen verkopen. Omdat over niet al te lange tijd het contract afloopt en de gemeente een hoger erfpachtcanon zou moeten betalen, wil het college tot aankoop overgaan. door Marten de Jongh GOES - Het Goese centrum dient zo goed mogelijk bereik baar te blijven voor alle vormen van personenverkeer. Automo bilisten mogen geen onnodige belemmeringen op hun weg vin den. Dat schrijft de WD Goes in het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar. Goede bereikbaarheid en parkeermo- gelijkheden, ook op de Grote Markt, zijn volgens de liberalen de kurk waarop de binnenstads economie drijft. Lijsttrekker voor de WD is opnieuw wet houder mr. S. J. Heijning. Nieuwe parkeergarages kunnen een belangrijke bijdrage leve ren aan het oplossen van de par keerproblemen, aldus de WD. De liberalen wijzen er ook op dat een goede infrastructuur nodig is voor het verkeer, vooral waar het gaat om de verbinding noord-zuid in Goes. Fietsers en voetgangers mogen daarbij ze ker niet worden vergeten. De WD vindt dat Goes tijdig moet inspelen op de komst van de Westerscheldetunnel. Het be lang van Goes als kwalitatief hoogwaardige woon- en werk stad zal erdoor toenemen. De li beralen zullen zich inspannen voor verbetering van de Mid den-Zeelandroute. De knelpun ten Zandkreeksluizen en de sluis bij Bruinisse hebben daar bij de hoogste prioriteit. Schouwburg Waar het gaat om openbare orde en veiügheid pleit de WD na drukkelijk voor het handhaven van stadswachten in het straat beeld. Criminaliteit, vandalis me en drugshandel dienen krachtig te worden bestreden, hetgeen de liberalen zien als een gezamenlijke taak van overheid en burgers. Bestuurlijk gezien wil de WD een college dat een brede afspiegeling vormt van de raad. Al dan niet in het dagelijks gemeentebestuur vertegen woordigd willen de liberalen meewerken aan het opstellen van het beleidsprogramma. Op het punt van jeugdbeleid gaat de WD ervan uit dat jongeren hun eigen verantwoordelijk heid in de maatschappij leren kennen. Extra aandacht is no dig voor jongeren in achter standssituaties. De partij wil het aanbod van podiumkunst op een hoog peil houden. In de ko mende raadsperiode dient een goede en betaalbare schouw burg te verrijzen op de locatie Oosterbaan aan de Westwal. Lijst Nummer twee op de WD-lijst is de huidige fractievoorzitter W. F. den Herder uit Goes. De acht kandidaten die daarna ko men zijn achtereenvolgens ing. G. Hogesteger uit Kloetinge, A H, Wassink uit Goes, R. Stra- ting uit Kloetinge, C. L. Dekker uit 's-Heer Arendskerke, ing. AAM. van Zeijl uit Goes, M. Janse uit Wolphaartsdijk, prof. dr. J, Tromp uit Kloetinge en ir. L. J. van Oeveren uit Goes. WISSENKERKE - De gemeen teraad van Noord-Beveland vergadert donderdag 27 novem ber over het bestemmingsplan Kamperland III '96. Doordat het jaren geduurd heeft voordat het plan ter inzage kon worden gelegd, is het aanzienlijk afge slankt en gefaseerd in vergelij king met de oorspronkelijke op zet. Gedurende de tijd dat er over Kamperland III werd gesproken rijpten bij de minister van VROM en Gedeputeerde Staten inzichten over woningbouw in landelijke gebieden. Daardoor werd de capaciteit van het plan gedurende de aanloopfase al leen maar kleiner. Nu het uitein delijk kan worden vastgesteld, is er nog maar ruimte voor 53 woningen, te bouwen in drie fa sen en met drie verschillende ruimtelijke sfeerbeelden. Buitengebied Een exploitatieovereenkomst voor Kamperland III is nog niet gereed. Die zal later aan de raad worden voorgelegd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag komt ook een voor stel aan de orde om 120.000 gul den beschikbaar te stellen waarmee de gemeente voort kan makën met het bestemmings plan Landelijk Gebied Noord- Beveland. Geld daarvoor is al gereserveerd. Het bestem mingsplan moet samen met an dere plannen voor landelijke ge bieden, leiden tot een Beleids nota Buitengebied voor Noord- Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53