Bibliotheek heft kwartje leengeld >nlna Markt moet kloppend hart Goes worden Vondelingetjes onder de warmtelamp CULTUUR? Gemeenten draaien zelf volledig op voor onderhoud riolering Lezers betalen vanaf 1 januari bedrag per boek Rijksgeld oppepper toerisme Gr enso ver schr ij dend drugsnetwerk opgerold in Zeeuws-Ylaanderen zeeuwse almanak Hartzeer zeeland zaterdag 22 november 1997 door Andries Molengraaf MIDDELBURG - De openbare biblio theken in Zeeland brengen vanaf 1 ja nuari een kwartje leengeld per geleend boek in rekening. Dit bedrag komt bo venop de contributie en de eventuele boete bij te late terugbezorging. Het geld is bestemd voor auteurs, illustra tors en uitgevers. De invoering van het leenrecht vloeit voort uit een nieuwe wet die bepaalt dat auteurs recht hebben op een flinke verhoging van de vergoeding als hun product uitgeleend wordt. Het aantal rechthebbendenis in de nieuwe wet bo vendien uitgebreid, onder meer met vertalers en makers van cd's. De bijdrage die elk jaar landelijk van uit het bibliotheekwezen naar de Stichting Leenrecht gaat, die de ver goedingen aan de auteurs uitkeert, is door de nieuwe wet van tien naar twin tig miljoen gulden gestegen. Hoewel de bibliotheken in Zeeland de verhoging dit jaar nog uit de eigen middelen kon den betalen - de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg was er honderdduizend gulden aan kwijt - is de stijging naar .21,5 milj oen in 19 9 8 te veel van het goe de. Selectiever „Het leenrecht zal ervoor zorgen dat mensen selectiever boeken gaan le nen", verwacht J. M. Bierens van de Zeeuwse Bibliotheek.Namen ze vroe ger gewoon vier boeken over een on derwerp mee en bepaalden ze thuis pas welk boek ze gingen lezen, nu zullen ze in de bibliotheek hun keuze maken." Het extra kwartje hoeft niet betaald te worden over cd's, cd-roms, video's en bestsellers, hoewel de makers daarvan wel de vruchten van de nieuwe wet plukken. Niet in alle openbare bibliotheken in Zeeland wordt het leenrecht inge voerd. In Tholen wordt de verhoging van de bijdrage aan de Stichting Leen recht gedekt door geld van de gemeente en door een contributieverhoging. De bibliotheek van Vlissingen wacht op realisering van de nieuwbouw (eind 1998), waarna bij wijze van proef het systeem 'lenen loont' ingevoerd wordt. Bromfietser gooit hamer door autoruit VLISSINGEN - Een bromfiet ser heeft donderdagavond tus sen 22.10 en 22.20 uur in Vlis singen een klauwhamer door de voorruit van een passerende au to gegooid. De automobilist, een 68-jarige man uit Vlissingen, raakte niet gewond. De hamer bleef vlak voor het hoofd van de mansteken. De Vlissinger reed op de vent- weg van de Nieuwe Vlissingse- weg ter hoogte van de Vrijburg- straat. De bromfietser kwam hem tegemoet vanuit West Sou burg Over de verdere toedracht is nog niets b ekend Aagtekerkenaar thuis overvallen AAGTEKERKE - Een 70-jarige man is donderdagavond tussen 22.00 en 22.15 uur in zijn wo ning aan de Prelaatweg in Aag- tekerke door twee gemaskerde mannen overvallen. De overvallers stonden plotse ling in zijn woonkamer. Zij be dreigden de Aagtekerkenaar en eisten geld. De man gaf, nadat hij enkele klappen in het gezicht had gekregen, zijn portemonnee af. Door de klappen liep hij eni ge verwondingen op. (Advertentie) POLITIEK CAFE AMMEH0ELA! donderdag 27 november 20.00 uur in 'The Duke' Vlasmarkt Middelburg MIDDELBURG - Walcheren deelt mee in de verdeling van drie miljoen gulden, die het mi nisterie van Economische Za ken beschikbaar stelt voor de opwaardering van toeristische gebieden. De ondersteuning vindt plaats in het kader van het actieplan 'Een zee van cultuur', waarin maatregelen zijn aangekondigd voor een flinke kwaliteitsslag om het verblijfstoerisme aan de kust nieuwe impulsen te geven. Ook wordt gezocht naar een be tere samenhang tussen de kust en de cultuur-historische moge lijkheden in het achterland. Het geld gaat niet alleen naar gebiedsgerichte ontwikkelin gen op Walcheren, ook projec ten op datzelfde terrein in de Kop van Noord-Holland, de kust van het Westland en het Waddengebied zijn er mee ge baat. Staatssecretaris Van Dok- Van Weele kent, zonder overi gens al met een geldbuidel te rammelen, eveneens prioriteit toe aan een gebiedsgerichte aanpak van Zeeuws-Vlaande ren. Daar wordt dan ook ge dacht aan grensoverschrijden de samenwerking op het terrein van toeristische productont wikkeling. Zeeland kreeg al eerder een EZ- bijdrage van 7,5 miljoen gulden toegeschoven om de toeristisch verouderde Schouwse West hoek op te krikken. Zeeland hoopt dat het niet blijft bij die eerste bijdrage van EZ op grond van Een zee van cultuur. Instanties en bedrijven hebben als variant op het landelijke plan een Zeeuwse invulling ge maakt. Na realisering van het succesvolle pontjesproject le ven er tal van ideeën om het zo geheten 'kusthoppen' nader vorm te geven. Met de boot van kust naar kust, desnoods in in ternationaal verband. De eendenkuikens zitten er warmpjes bij door Lizette Dalebout SCHUDDEBEURS - Veertien broertjes en zusjes kruipen dicht bij elkaar in de schuur van de familie Loos te Schudde- beurs. Ze worden in leven gehouden door een warmtelamp en een elektri sche deken. Dochter Sandra Loos vond deze eend jes in Zierikzee: „Ik liep met de hond in in een schuur in Schuddebeurs. de De Jongestraat toen ik ineens gepiep hoorde. Ik ging kijken en zag een moe dereend met een heleboel kindertjes te gen de muur van een flat zitten." Sandra Loos belde na haar vondst met het opvanghuis voor vogels en egels in Middelburg. „Ze zeiden tegen me dat de eendjes dood zouden vriezen als ze de hele winterbuiten zouden blijven." De moedereend is waarschijnlijk in de war geraakt door de hoge temperaturen van afgelopen herfst en gaan broeden. Gelukkig kon Sandra Loos haar ouders vermurwen en werden moeder en haar kroost afgelopen week geïnstalleerd in Schuddebeurs. Helaas ging moeder eend er al naar één dag vandoor. Sandra Loos: „Toen we haar terugzet ten bij haar kinderen moest ze er niets meer van hebben. We hebben haar daarom maar teruggebracht naar Zie rikzee." De veertien Kaapse eendjes foto Pieter Honhoff zijn allemaal in goede gezondheid, le ven op kuikenvoer en brood en groeien gestaag. „Ze worden veel groter dan gewone eenden", aldus Sandra. „Straks zetten we een stuk van de schuur af zodat ze de ruimte hebben.Het is de bedoeling dat de eendjes tot het voorjaar worden op gevangen. Daarna zullen ze worden neergezet bij een vaart in Schudde beurs. door Marten de Jongh GOES - De Grote Markt in Goes moet een bredere functie krij gen dan alleen voor parkeren en markt. Meer sfeer en evenemen ten, grotere terrassen en minder parkeerplaatsen zijn enkele mogelijkheden om dat te be werkstelligen. Dat staat in een notitie functieverruiming Grote Markt die het dagelijks gemeen tebestuur presenteert. Het college wil de ontmoetings- en verblijfsfunctie van de Grote Markt versterken. De inrichting dient daarnaar te zijn. De be doeling is het plein op termijn autoluw te maken en opnieuw in te richten. Om de Grote Markt optimaal te benutten, mogen er weinig obstakels zijn. Bomen en verlichting kunnen voor meer sfeer zorgen; een bescheiden aankleding die zorgt voor een maximaal effect. De bedoeling is dat de terrassen groter wor den, hetgeen ten koste gaat van parkeerruimte. De auto's moe ten ook ruimte inleveren voor fietsparlceren. De bestrating verdient verbetering want deze is voor een groot deel slecht te belopen. Kwaliteit De Grote Markt dient kwalita tief goede evenementen aan te trekken. Daarvoor moet een jaarprogramma komen waarop duidelijk staat wat er valt te doen. Het zwaartepunt van het pro gramma zal liggen in de periode april-september. Als waarborg voor enige kwaliteit kan de ge meente thema's aandragen. Te denken valt aan onderwerpen als historie, landbouw, litera tuur, kookkunsten en muziek. Een idee is om in de zomer op De Goese Grote Markt moet meer worden dan een groot parkeerterrein. een vaste dag van de week thea tergroepen te verwelkomen. Dat is een mooie mogelijkheid om naamsbekendheid te krijgen voor bijvoorbeeld de Goese the aterwoensdag. De gemeente zal niet optreden als organisator, maar wel als coördinator van evenementen. De Stichting Pro motie Goes kan nieuw leven worden ingeblazen om initiatie ven te stimuleren. De plannen voor de Grote Markt zijn alleen te realiseren als daarvoor geld op tafel komt. Dat kan door on der meer de precariorechten te verhogen. Alle organisatoren van evenementen moeten beta len voor het gebruik van het plein. De extra opbrengsten daaruit plus een j aarlijkse donatie uit de parkeergelden verschaffen een jaarlijks werkkapitaal van in totaal een ton voor het subsidië ren en stimuleren van evene menten. Autoluw Burgemeester en wethouders beschouwen de door een ambte lijke werkgroep opgestelde no titie als richtinggevend. Het ge- „Daar hoeft men dan geen contributie meer te betalen", zegt Bierens. „Men betaalt per geleend boek. Mensen die af en toe een boek lenen, zijn zo goedko per uit. Wie vaak iets leent, gaat het merken in de kosten." Het leenrecht zal bij 'lenen loont' in het leenbedrag wor den verwerkt. Voor het filiaal van de Vlissingse bi bliotheek in Oost-Soubui'g geldt het zelfde. Ook in de bibliobussen hoeft vanaf 1 januari nog geen leenrecht be taald te worden. Die zijn er technisch niet op ingesteld, aldus Bierens. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het bedrag van ruim 130 miljoen gulden dat de komende jaren in Zeeland moet worden uitgegeven voor onderhoud en aanpassing van rioleringen, komt in zijn geheel voor rekening van de gemeen ten. Een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten voelt er niets voor gemeenten die in het verleden 'lui achter over hebben geleund', financi eel bij te springen. Uiterlijk in 2005 moeten de Zeeuwse gemeenten hun riole ringen op peil hebben. De groot ste kostenpost is de aansluiting van woningen in het buitenge bied op het rioleringssysteem. Naar schatting 6.200 panden in Zeeland zijn nog niet aangeslo ten op de riolering. In een vergadering van de Sta tencommissie milieu maakten AOV en de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZW) zich vrijdag sterk voor een provinciale bij drage aan de gemeenten. „Als de provincie niets doet voorzie ik veel weerstand", aldus frac tievoorzitter J. P. E. Hageman van de ZW. AOV-voorman L. J. van Doorn viel Hageman bij door te zeggen dat een dergelijk gebaar de kwaliteit van het op pervlaktewaterten goede komt. ,Daar is de provincie ook bij ge baat." Verschillen Een meerderheid van de partij en voelde er echter niets voor om met provinciaal geld gemeente lijke problemen op te lossen. Volgens T. R. K. Meijers (WD) heeft een aantal gemeenten in het verleden niet voldoende ge daan om zijn rioleringen op peil te brengen. „De onderlinge ver schillen zijn groot. We kunnen als provincie nu niet gemeenten gaan bijspringen die achterover hebben geleund. Meijers had nog wel een andere rol voor de provincie in gedach ten om de aansluiting op de rio- lezing in het buitengebied te be- voi'deren. De gemeentelijke bestemmingsplannen die in de toekomst ter goedkeuring wor den aangeboden moeten, vol gens de WD'er, worden gecon troleerd op zioolaansluiting van nieuw te bouwen huizen. „Plan nen waarin nieuwbouw staat aangegeven zonder dat er aan sluiting is op de zioleiing, moe ten worden afgekeurd." Het voorstel van Meijers kreeg alge mene instemming. E H. van Kollem (GroenLinks) liet als enige in het midden wie moet opdraaien voor de kosten van de sanering en aanpassin gen van de rioleringen. „Het moet worden opgelost. En wie dat gaat betalen vind ik niet zo belangrijk." Motorrijder gewond VLISSINGEN - Een 43-jarige motorrijder raakte vrijdag ge wond bij een ongeval in Vlissin gen. De man werd om 6.50 uur op de kruising van de Ritthemsestraat met de Rammekensweg aange reden door een 23-jarige auto mobilist. De motorrijder werd met een beenwond naar het zie kenhuis gebracht. De Vlissingse automobilist verleende geen voorrang. (Advertentie) KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG door Marcel Modde SAS VAN GENT - Politie en. marechaussee in Zeeuws- Vlaanderen hebben tien aan houdingen verricht in verband met betrokkenheid bij een drugsnetwerk. Naar vrijdag be kend werd gemaakt zijn alle verdachten voorgeleid aan de officier van justitie en zitten vier van hen, allen inwoners van Sas van Gent, nog in voorlopige hechtenis. Het onderzoek werd uitgevoei-d in samenwexidng met de Belgi sche autoriteiten. Meerdere aanhoudingen aan weerszijden van de grens worden niet uitge sloten. Hoe omvangrijk het net werk precies is, is nog niet exact in kaart gebracht, aldus team leider adjudant K. Kuijper van de politie in Terneuzen. Overlast De zaak kwam aan het rollen op grond van informatie en klach ten over overlast uit Sas van Gent. Naspeuringen leidde op 8 oktober tot de arrestatie van de dertigjai'ige hoofdverdachte uit die plaats. Hij was in het bezit van enkele duizenden XTC-pil- len met een straatwaarde van ongeveer dertigduizend gulden. Uit het onderzoek is gebleken dat de Sassenaar pillen, cocaïne en speed betrok van handelaren in Den Haag en Brabant. Op zij n beurt verkocht hij de drugs door aan 'sub-dealei"s' in Zeeuws- Vlaanderen. Ook had hij een lijn opgezet met afnemers in België. Voitge maand begon het Open baar Ministerie in samenwer king met de groep Grensovei'- schrijdende Ci'iminaliteit van het koi*ps Koninklijke Mare chaussee in de regio systhema- tisch met het opx-ollen van het netwerk. Leveranciers Naar aanleiding van de airesta tie van de Sasse hoofdverdachte werden ook diens leveranciers in Den Haag en Brabant opge pakt. Gelijktijdig slaagden de autoriteiten eiin de pionnen aan de buitenkant van het web te schaken. Bij de huiszoekingen werd eveneens een partij kleding in beslag genomen, Een deel van de zesduizend kledingstukken was voorzien van vals merkna men. Kuijper verwacht dat de verdachten begin januaxt voor de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Middelburg zullen worden gebracht. (Advertentie) VERKOOPBALIE DE HEIMOLEN RUITERSPORT BERGEN OP ZOOM Uitgevoerd door «<j Kapelle. Tel. 0113-344151 foto Willem Mieras meentebestuur denkt al lange tijd na over een andere invulling van de Grote Markt. Uit een in 1991 opgesteld rapport bleek hoe belangrijk het plein is als trekker voor de Goese binnen stad. Het gemeentelijk mobili teitsplan 1993 ging reeds uit van een autoluw centrum dat ruim baan geeft aan fietsers en voet gangers. De Terneuzense, moeder van twee kleine kinderen, was een tikkeltje gespannen. Lo gisch: ze stond immers voor een examen dat er niet om loog. Ze zou die avond wor den getoetst op de kennis die ze had opgedaan tijdens een reanimatiecursus. Weken achtereen worstelde ze, tij dens de cursusavonden, met een oefenpop en thuisgeko men had ze zich steevast met een ernstig gezicht met haar boeken teruggetrokken op de zolderkamer. Ennotabenenu, eenpaaruur voor haar examen, waren haar kinderen vervelender dan ooit. Tijdens de maaltijd iverd er gegild, gemept, ge krijst en' met voedsel ge gooid. Wanhopig keek ze haar man aan. „In een nor maal gezin wordt iemand die examen doet in de watten ge legd. Maar dit is natuurlijk geen normaal gezin!" Plotseling veerde ze op, een woedende blik in de ogen. Toen ze de deur woest achter zich dicht trok, hoorden de achterblijvers haar nog net uitroepen: Goede kans dat ik vanavond die pop ver moord!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51