Ruzie frustreert betere jeugdzorg Waterlek kost Delta hoofdbrekens Basisbeweging krijgt hulp van Vrienden in Zeeland IJmuiden lijkt beste plaats voor park windmolens in zee Gepensioneerden eisen dat HAS woord houdt zeeland zaterdag 22 november 1997 17 Verdachten steekpartij vast Belager steekt met injectienaald Omroep Zeeland ook via de ether Snorkeltocht op Nieuwjaarsdag Peertjes uit 1928 in museum Hoogoplopend conflict tussen directeuren staat samenwerking in de weg Jaar respijt voor Borsels straathoekwerk zesentwintig luxe koopappartementen exclusief gelegen aan de veste in Middelburg Door een nieuwe leiding naast de oude te boren, wordt het lek in de watertransportleiding bij Kerkwerve verholpen. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga KERKWERVE - Een lek in de watertrans portleiding van Burgh-Haamstede naar Zierikzee, langs de rijksweg ter hoogte van Kerkwerve, heeft grote problemen veroorzaakt voor Delta Nutsbedrijven. Zo ligt de leiding erg diep en is de grond ter plekke nauwelijks geschikt om te gra ven. Ook het schadebedrag liegt er niet om: de geschatte onkosten lopen op tot vier ton. Het lek werd twee weken geleden ontdekt, vertelt L. Gijzel van Delta Nutsbedrijven. Op een lastige plek, onder de watergang naar gemaal Prommelsluis. „De leiding ligt zo'n vijf meter diep", aldus Gijzel. „Dus we kunnen er moeilijk bij." Boven dien is de grond ter plekke erg slecht, vult hij aan. „Natte, slappe grond. We hadden bijvoorbeeld een damwand moeten slaan als we zouden graven." Daarom is een alternatieve oplossing ge kozen: een gestuurde boring. ,,,We hoeven nu nauwelijks te graven", verklaart Gij zel. De oude leiding blijft in dit geval lig gen en er wordt een nieuwe naast geboord, over een lengte van maar liefst 230 meter. De verwachting is dat de nieuwe leiding volgende week kan worden aangesloten. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De politie te Goes heeft vrijdag een verdachte aangehouden van een steekpartij in 's- Heer HendrikskinderenOok donderdag al was een verdachte ingesloten. De steekpartij deed zich afgelopen weekeinde voor op de nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen. Daarbij was onder anderen een 22-jarige inwoner van dat dorp betrokken. Hij werd omstreeks 2.30 uur na een woorden wisseling door twee personen met een steekvoorwerp onder meer in zijn onderbuik, zijn rechterarm en zijn rug gestoken. Hij werd naar het Oosterscheldeziekenhuis gebracht en kon zondagmiddag weer naar huis. De politie heeft naar aanleiding van dit voorval een uitvoerig onderzoek ingesteld. Dat leidde tot de aanhouding donder dag van een 23-jarige Goesenaar en een dag later een 29-jari ge inwoner van die stad. Beide verdachten ontkennen iedere betrokkenheid met de mishandeling of de openlijke geweld pleging die hun ten laste wordt gelegd. Ze blijven echter wel in verzekerde bewaring in een Zeeuwse politiecel, omdat na der onderzoek nodig is. De politie sluit meerdere aanhoudin gen niet uit. SAS VAN GENT - De politie heeft donderdagavond een 22- jarige vrouw uit de gemeente Sas van Gent aangehouden en ingesloten omdat zij ervan wordt verdacht een 18-jarige vrouw uit Sas van Gent in de bus beledigd, bedreigd en met een inj ectienaald geprikt te hebben. Het slachtoffer liep hier bij een verwonding op aan haar hand. De reden van het con flict is nog niet geheel bekend. De politie roept de mensen die in de betreffende bus tussen Temeuzen en Sas van Gent zaten op met de politie contact op te nemen. VLISSINGEN - Ook Zeeuwen zonder kabelaansluiting kun nen vanaf maandag 1 december naar de televisieprogramma's van Omroep Zeeland kijken. Kabelmaatschappij Nozema heeft daarvoor een zender geïnstalleerd in de radio- en televi sietoren in Goes. Vanaf aanstaande maandag verzorgt Noze ma proefuitzendingenin de vorm van een testbeeld. VLISSINGEN - Duikteam Zeeland houdt op nieuwjaarsdag voor de twintigste keer een snorkeltocht langs Boulevard Evertsen in Vlissingen. Deelnemers wordt verzocht zich zo origineel mogelijk uit te dossen. De zwemmers moeten in de nieuwjaarskou een parcours van negenhonderd meter langs de boulevard afleggen. De deelne mers kunnen zich binnen omkleden en worden tijdens de snorkeltocht begeleid door volgboten. De snorkelaars kun nen zich op 1 januari vanaf 12.15 uur aanmelden en beginnen om 14.00 uur aan de tocht. KAPELLE - Dat ze ook in 1928 al wisten wat conserveren was, blijkt uit de nieuwste aanwinst van het fruitteeltmuse um in Kapelle. De collectie is sinds kort uitgebreid met een weckflespeertjes, die al bijna zeventig jaar achter glas zitten. De vruchten hebben zelfs hun inmaakster overleefd. De peer tjes zien er volgens Ingrid Leeftink-Meijer van het Fruitteelt museum uit alsof ze 'pas gisteren zijn ingemaakt'. De weckfles is gevuld met peren van het soort Comtesse de Pa ris, die in 1928 zijn geplukt door een vrouw uit Broek in Wa terland. Ze wilde kijken hoe lang de vruchten goed zouden blijven. Dat ze haar zouden overleven, heeft ze destijds waarschijnlijk niet vermoed. Haar familie heeft de weckfles aan het fruit teeltmuseum geschonken. door Henk Postma MIDDELBURG - De verbete ring van de jeugdhulpverlening in Zeeland wordt 'volstrekt ge frustreerd'. Dat zegt directeur R. Holl van de stichting Agogi sche Zorg Zeeland (AZZ). Vol gens hem blijven jeugdigen in de kou staan omdat zijn instelling geen hulp mag verlenen wan neer andere instellingen het la ten afweten. Holl uitte de klacht onlangs tijdens overleg met het provinciebestuur. Met zijn noodkreet weerspreekt de AZZ-directeur officiële ge luiden als zouden instellingen nu zo eendrachtig samenwer ken dat de j eugdzorg uit het slop kan worden gehaald. Dat wordt hem niet in dank afgenomen. De directeur van de Stichting Jeugdzorg Zeeland, F. Eijlander, reageerde tijdens het overleg met het provinciebestuur als door een wesp gestoken. Hij constateerde dat Holl 'jaar-in- j aar-uit de discussie over de jeugdhulpverlening vervuilt'. De Jeugdzorg-directeur is voor al gepikeerd door Holls sugges tie dat 'AZZ alles kan en dat an dere organisaties maar een beetje aan de zijlijn staan'. Kloof Het conflict tussen de twee di recteuren openbaart dat nog steeds een kloof gaapt tussen de twee belangrijkste instellingen voor gespecialiseerde jeugd hulpverlening in Zeeland. Aan de ene kant AZZ, verantwoor delijk voor de tehuizen en dag opvangvoorzieningen. Aan de andere kant Jeugdzorg, een voorziening die zich onder meer bezighoudt met intensieve hulp in de thuissituatie, zowel bin nen (pleeg)gezinnen als aan al leenstaande jeugdigen. Beide instellingen, en ook Emergis (jeugdpsychiatrie), zit ten zo vol of hebben het zo druk, dat ze lang niet in alle gevallen meteen hulp kunnen bieden. Jeugdigen die dringend hulp nodig hebben, moeten dan vaak vele maanden wachten, waar door problemen verergeren. Vaak ook is onduidelijk bij wel ke instelling een hulpzoekende het best terecht kan. Die loopt dan het risico niet goed te wor den geholpen of van het kastje naar de muur te worden ge- stuurd.Onder druk van het Zeeuws provinciebestuur pro beren de instellingen nu samen te werken. Eerste resultaat daarvan is een 'eenduidige' en tree tot de jeugdhulpverlening. Afgesproken is dat hulpzoeken den in eerste instantie door het algemeen maatschappelijk werk worden opgevangen. Blijkt gespecialiseerde hulp nodig, dan bekijkt een onafhan kelijk 'diagnoseteam' (waarin deskundigen zitten van alle ge specialiseerde instellingen) hoe zo goed mogelijk hulp kan wor den geboden. Die werkwijze is tot dusver beperkt gebleven tot de Bevelanden. Het is de bedoe ling op 1 januari te beginnen met invoering in heel Zeeland. AZZ-directeur Holl voorziet echter grote problemen. Want hij zal lang niet altijd een plekje vrij hebben voor jeugdigen die naar een van zijn tehuizen wor den doorverwezen. In dat geval, vindt hij, moet hij daar een mouw aan kunnen passen, bij voorbeeld door adequate hulp in de thuissituatie te organise ren. Maar dat mag niet, want dan zou hij zich op het terrein van Jeugdzorg begeven. Een on verkwikkelijke zaak, vindt Holl, temeer daar binnen AZZ 'alle kwaliteiten en ervaringen' aanwezig zijn. En dat, bena drukt hij, kan van de andere in stellingen niet worden gezegd. Neem bijvoorbeeld de organisa tie van een multidisciplinair hulpprogramma voor een kind dat eigenlijk in een medisch kinderdagverblijf zou moeten worden opgenomen. Daartoe acht Holl de andere instellingen niet in staat. Op maat Jeugdzorg-directeur Eijlander ontkent dat.Ik denk dat wij, en ook de geestelijke gezondheids zorg, goed in staat zijn hulp-op- maat te bieden, en de nodige disciplines te mobiliseren.Holl zou, in plaats van zich op het terrein van andere instellingen te willen begeven, eens wat meer geneigd moeten zijn met die anderen samen te werken. Dan kan hij hulp die hij zelf niet mag geven, gewoon bij die an deren halen. Tijdens het overleg met het pro vinciebestuur liep de twist tus senbeide directeuren zo hoog op dat het als voorzitter optredend Statenlid G. van Heukelom (SGP) hun toevoegde: „Kunnen de directeuren niet beter hun mond houden, zodat hun men sen de kans krijgen vanaf de werkvloer naar elkaar toe te groeien." Het Statenlid M. Wiersma (Delta Anders) vond het optreden van de twee kemp hanen getuigen van 'strategisch onbenul'. HEINKENSZAND - Het dage lijks gemeentebestuur van Bor- sele wil het straathoekwerker project in ieder geval nog één jaar voortzetten. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad. Tijdens een recente informatie avond over het project, bleek dat de raadsfracties aarzelden over voortzetting ervan. Het college kiest er daarom voorlo pig voor nog één jaar verder te gaan. Vervolgens zal opnieuw worden bekeken of voortzetting wense lijk is. Overigens was er in het dit voorjaar vastgestelde be leidsplan 1998-2001 vanuit ge gaan dat het project in ieder ge val tot en met 2000 zou worden voortgezet. door Mooike de Moor AARDENBURG - De Basisbe weging Zeeland, die hulp- transporten naar voormalig Joegoslavië verzorgt, krijgt zeer binnenkort een vrienden- stichting. De Stichting Vrien den van de Basisbeweging Zeeland heeft als taak goed vervoer voor de transporten te regelen. „Onze bus heeft het bij de laatste rit helaas begeven", zegt voorzitter T. Besselink. De Middelburgse cardioloog E Kamerbeek is de initiatiefne mer van de vriendenstichting. Hij hééft echter alleen een ad viserende f unctie. Het voorzit terschap laat Kamerbeek aan Besselink over. De stichting bestaat; voornamelijk uit een advies- en aanbevelingscom missie waar PvdA-Kamerlid John Lilipaly, bisschop Mus- kens van Breda en CNV-voor zitter Anton Westerlaken hun naam. aan verbinden. Lilipaly en Muskens spreken hun con necties aan over eventuele fi nanciering en Westerlaken kijkt of er binnen de bond een voertuig geregeld kan worden Het CNV is namelijk ook werk zaam in voormalig Joegosla vië, vooral in de omgeving van Sarajevo. Vanaf 1993 rijden vrijwilligers van de Basisbeweging met hulp transporten naar voorma lig Joegoslavië. Tijdens de vijf tiende rit afgelopen zomer ging de bus kapot. Aankomen de kerst staat er weer een transport op het programma en daar is vervoer voor nodig. De transporten bestaan voor het grootste gedeelte uit prak tische persoonsgerichte hulp- midddelen. „Deze keer nemen we bijvoorbeeld rolstoelen, een servox-apparaat (voor mensen zonder stembanden) én naaimachines mee." Besse link hoopt dat de oorlogs slachtoffers met de hulp wat meer vorm en inhoud aan hun leven kunnen geven. Het merendeel van de hulp middelen worden door perso nen en instellingen uit Zeeland geschonken. Het huis van Bes selink staat zo vol met spullen dat hij een opslagruimte nodig heeft. Hij wil een van de gara ges huren die in de Brandstraat in Aardenburg worden gebouwd. De huur gaan de vijftien vrijwilligers van de Basisbeweging betalen met de opbrengsten van rommel markten. Naast de opslag moeten som mige spullen ook gerepareerd worden. De banden van rol stoelen kunnen bijvoorbeeld lek zijn. De voorzitter wil van de opslaggarage ook een repa- ratieplek maken. Deze plek zou dan Werkplaats Solidari teit moeten gaan heten. Besselink .bezoekt zowel Bos nische, Kroatische, Servische als moslim-gebieden. Dat hem nog niets is overkomen, schrijft hij toe aan vooruitden ken. „Je weet waar je naar toe gaat dus je kent de streek en je door Marcel Modde SLUISKIL - Een groep gepen sioneerden van Hydro Agri Sluiskil (HAS) overweegt juri dische stappen wanneer hun voormalige baas eerder ge maakte afspraken niet nakomt. De belangenvereniging in op richting vindt het onbehoorlijk dat HAS zonder enig overleg de jaarlijkse verhoging van de pen sioenuitkering heeft bevroren. Bovendien heeft het bedrijf ge morreld aan de ziektekostenre geling die met de oud-werkne- mers was afgesloten, waardoor ze nu flink duurder uit zijn. De belangengroep liet vrijdag opnieuw een boze brief uitgaan naar de directie van de onderne ming. Tot dusver heeft de be drijfsleiding geen aanleiding gezien voor een serieuze reactie. Het enige, schriftelijke, ant woord dat de groep mocht ont vangen, wakkerde de gevoelens van onvrede over de opstelling van de 'baas' alleen maar aan. Op een donderdag gehouden vergadering werd aangedron gen op verdergaande acties. Aanbod Het probleem schuilt vooral in de verhoging van de premie voor de collectieve ziektekostenver zekering. Bij hun afscheid van HAS kregen de werknemers het aanbod in die collectieve voor ziening te blijven deelnemen te gen dezelfde, goedkope voor waarden. In 1996 legde het rijdt nooit in het donker." Ver der is het volgens Besselink ook belangrijk je niet teveel met politiek te bemoeien. „Je kunt niet goed. discussieren met die mensen. Door lange tijd. geïsoleerd te. zitten, heb ben de meesten een vernauwde blik op de wereld gekregen en daardoor weinig begrip voor andermans situaties." Zigeuners De meeste aandacht gaat vol gens Besselink uit. naar de Ro ma-zigeuners die onder andere in het plaatsje Kakanj zijn te vinden. „Die groep valt nu werkelijk overal buiten de boot", zegt de voorzitter. Vol gens hem worden de zigeuners in voormaüg Joegoslavië door iedere groep gediscrimineerd. „Maar Basisbeweging Zeeland helpt iedere vluchteling in voormalig Joegoslavië. Of het nu Kroaten, moslims, Serviërs, Bosniërs of zigeuners zijn, bedrijf de gepensioneerden ech ter een premieverhoging van duizend gulden op. Na protest werd dat bedrag weliswaar iets verlaagd, maar dit jaar volgde .opnieuw een verhoging van de premie met duizend gulden. Dat is een stijging van ruim veertig procent ten opzichte van 1995. „De directie heeft het idee van solidariteit tussen actieven en gepensioneerden veiiaten. Dat is het kardinale punt. Dat steekt ons verschrikkelijk", aldus J. Vermeulen. De kwestie is des te zuurder, om dat HAS de afgelopen jaren for se winsten heeft geboekt, zo vul len zijn lotgenoten J. Riemens en M. Hezemans aan. En on danks die positieve resultaten is ook de trendmatige verhoging van het pensioen stopgezet. De belangengroep heeft inmid dels contact opgenomen met een advocaat. Van hem hebben ze begrepen dat de wijze waarop altijd met de premiebetalingen werd omgegaan, nu als verwor ven recht moet worden beschouwd. Het bedrijf zou moeten zorgen dat alles voor de gepensioneerden bij het oude blijft. Indien de gisteren ver stuurde brief wederom geen 'fatsoenlijk overleg' tot gevolg heeft, zal de groep een procedu re beginnen bij de rechtbank. „Ze hadden ons een 'deftig pen sioen' toegezegd, de heren uit België. Maar je bent de deur nog niet uit, of je wordt als grof vuil aan de kant gezet." door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Een locatie in zee ter hoogte van IJmuiden lijkt minister H. Wijers (Economi sche Zaken) de meest logische plaats voor een proef met een windmolenpark van 100 turbi nes. De tweede locatie, de Vlak te van de Raan in de Wester- scheldemond, scoort volgens een onderzoek van de Novem op milieu, ruimtelijk en econo misch gebied slechter dan IJmuiden. De Nederlandse Or ganisatie voor Energie en Milieu (Novem) presenteerde vrijdag haar onderzoek aan Wijers. Het is niet gezegd dat de Vlakte van de Raan geheel uit zicht is als proefgebied. „We moeten nog milieu-effectrapportages laten maken. Daaruit kunnen nieuwe aspecten komen waar door de Vlakte van de Raan er beter uitkomt", aldus Wijers. Hij heeft 60 miljoen gulden uit getrokken voor de aanleg van het windmolenpark op zee. Wijers denkt dat er vanaf 2001 energie kan komen uit het park. De benodigde investeringen voor een turbinepark nabij IJmuiden worden geschat op to taal 456 miljoen gulden, voor de Vlakte van de Raan op 446 mil joen. De Noord-Hollandse loca tie ligt in dieper water dan de Zeeuwse, waardoor daar meer aan duikkosten moet worden betaald. Daar staat tegenover dat het park bij IJmuiden bijna twintig procent meer energie opbrengt dan het Zeeuwse: 300 GWh (jaarlijks energieverbruik van 100.000 huishoudens) te genover 250 GWh. Met fiscale maatregelen kunnen investeerders worden gelokt. Ondanks particuliere investe ringen blijft toch overheidssub sidie nodig om het park renda bel te kunnen exploiteren, heeft de Novem becijfei'd. Voor IJmuiden komt dat neer op 40 miljoen gulden, voor de Wester- scheldemonding op honderd miljoen gulden meer. Er moet nog een onderzoek komen naar de gevolgen van een turbine park op zee voor de vogels. Die studie is een voorwaarde voor milieu-organisaties om ak koord te gaan met het project. COR DE JONGE Advertentie Koopsommen van 305.000,-- tot 475.000,-- v.o.n. Voor uitgebreide informatie of het verkrijgen van de brochure kunt u zich wenden tot Kiewiet Schutting makelaars, telefoon (0118) 616355.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49