untie Yerseke verlost van stank uit riool Bibliotheek heft kwartje leengeld Gemeenten draaien zelf volledig op voor onderhond riolering CULTUUR? Rijksgeld oppepper toerisme WÊÊÊtrnmaiÊmm^M Gr enso verschrij dend drugsnetwerk opgerold in Zeeuws-Vlaanderen zeeuwse almanak Hartzeer In plan gemeente accent op sfeer en evenementen; meer ruimte voor terrassen PZC zeeland zaterdag 22 november 1997 VLISSINGEN - Een bromfiet ser heeft donderdagavond tus sen 22.10 en 22.20 uur in Vlis singen een klauwhamer door de voorruit van een passerende au to gegooid. De automobilist, een 68-jarige man uit Vlissingen, raakte wonderwel niet gewond. De hamer bleef vlak voor het hoofd van de man steken. De Vlissinger reed op de vent- iweg van de Nieuwe Vlissingse- weg ter hoogte van de Vrijburg- Straat. De bromfietser kwam hem tegemoet vanuit West Sou burg Over de verdere toedracht is nog niets bekend. (Advertentie) KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN A. I, VERHAGE MIDDELBURG ANTIEKVEILING zie pag. 20 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het bedrag van ruim 130 miljoen gulden dat de komende jaren in Zeeland moet worden uitgegeven voor onderhoud en aanpassing van rioleringen, komt in zijn geheel voor rekening van de gemeen ten. Een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten voelt er niets voor gemeenten die in het verleden 'lui achter over hebben geleund', financi eel bij te springen. Jjiterlijk in 2005 moeten de Zeeuwse gemeenten hun riole ringen op peil hebben. De groot ste kostenpost is de aansluiting yan woningen in het buitenge bied op het rioleringssysteem. Naar schatting 6.200 panden in Zeeland zijn nog niet aangeslo ten op de riolering. 'In een vergadering van de Sta tencommissie milieu maakten JkOV en de Zeeuws-Vlaamse (Advertentie) POLITIEK CAFE AMSV1EH0ELA! donderdag 27 november 20.00 uur in 'The Duke' Vlasmarkt Middelburg Volkspartij (ZW) zich vrijdag sterk voor een provinciale bij drage aan de gemeenten. „Als de provincie niets doet voorzie ik veel weerstand", aldus frac tievoorzitter J. P. E. Hageman van de ZW. AOV-voorman L. J. van Doorn viel Hageman bij door te zeggen dat een dergelijk gebaar de kwaliteit van het op pervlaktewater ten goede komt. „Daar is de provincie ook bij ge baat." Een meerderheid van de partij en voelde er echter niets voor om met provinciaal geld gemeente lijke problemen op te lossen. Volgens T. R. K. Meijers (WD) heeft een aantal gemeenten in het verleden niet voldoende ge daan om zijn rioleringen op peil te brengen. „De onderlinge ver schillen zijn groot. We kunnen als provincie nu niet gemeenten gaan bijspringen die achterover hebben geleund." Meijers had nog wel een andere rol voor de provincie in gedach ten om de aansluiting op de rio lering in het buitengebied te be vorderen. De gemeenteüjke bestemmingsplannen die in de toekomst ter goedkeuring wor den aangeboden moeten, vol gens de WD'er, worden gecon troleerd op rioolaansluiting van nieuw te bouwen huizen. „Plan nen waarin nieuwbouw staat aangegeven zonder dat er aan sluiting is op de riolering, moe ten worden afgekeurd." Het voorstel van Meijers kreeg alge mene instemming. F. H. van Kollem (GroenLinks) liet als enige in het midden wie moet opdraaien voor de kosten van de sanering en aanpassin gen van de rioleringen. Dijkgraaf W. A Gosselaar van Zeeuwse Eilanden en de Reimerswaalse wethouder M. van Overloop stellen de vernieuwde zuivering bij Waarde in gebruik. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf WAARDE - Inwoners van Yerseke hoeven 's nachts him bed niet meer uit, om telefo nisch een klacht door te geven over niet te harden stank uit het riool. Mosselbedrij- ven in Yerseke hoeven zich geen zorgen meer te maken over de zuivering van hun afvalwater. En het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de waterzuiveringsinstal latie bij het dorp Waarde om kunnen om bouwen tot de op één na grootste in Mid den-Zeeland. Redenen genoeg voor waterschap, ge meente Reimerswaal, aannemers en ad viesbureau Haskoning om vrijdag bij de zuivering en in het dorpshuis van Waarde een feestje te houden. Met watergekletter stelden dijkgraaf W. A Gosselaar en de Reimerwaalse wethouder M. van Over loop de vernieuwde installatie in gebruik. De openingshandeling was symbolisch. Zuivering Waarde is zo vernieuwd en uit gebreid, dat zij een schoner product le vert. De installatie voldoet aan de jongste eisen voor verwijdering van stikstof en fosfaat. Het Westerschelde-milieu waarin het geschoonde water verdwijnt, profi teert mee. Wapengekletter Symbolisch was het ook, omdat heel wat wapengekletter aan de verwerving van het zuiveringswater van de Yersekse mos- selbedrijven voorafging. Zowel het wa terschap als Delta Nutsbedrijven zat ach ter de vervuilers aan. Mede dankzij de contacten van toenmalig dijkgraaf drs. H. Eversdijk won Zeeuwse Eilanden de strijd, een strijd die landelijke uitstraling Zittend dijkgraaf Gosselaar herinnerde er vrijdag aan. Het gevecht om de mossel sector leidde zelfs tot schermutselingen op landelijk niveau. Mogen waterschap pen commercieel bezig zijn? Mogen zij aparte contracten afsluiten met bedrij ven? Een landelijke werkgroep en de praktijk hebben het antwoord gegeven: ja- Het zal bewoners van Yerseke waar- schij nlij k een zorg zij nHet voorgezuiver- de afvalwater van mosselbedrijven komt niet meer door hun riolering, maar wordt via een aparte persleiding naar Waarde gebracht. Dat telt, stelde wethouder Van Overloop tevreden vast. In de zuivering Waarde en de persleiding is 4,2 miljoen gulden geïnvesteerd, waai-van 600.000 gulden door de gemeente. De capaciteit van Waarde is, vooral door het oppeppen van bestaande installaties, verdrievou digd tot 90.000 vervuilingseenheden. door Andries Molengraaf MIDDELBURG - De openbare bibliotheken in Zeeland bren gen vanaf 1 januari een kwartje leengeld per geleend boek in rekening. Dit bedrag komt bo venop de contributie en de even tuele boete bij te late terugbe zorging. Het geld is bestemd voor auteurs, illustrators en uit gevers. De invoering van het leenrecht vloeit voort uit een nieuwe wet die bepaalt dat auteurs recht hebben op een flinke verhoging van de vergoeding als hun pro duct uitgeleend wordt. Het aan tal rechthebbenden is in de nieuwe wet bovendien uitge breid, onder meer met vertalers en makers van cd's. De bijdrage die elk jaar lande lijk vanuit het bibliotheekwe zen naar de Stichting Leenrecht gaat, die de vergoedingen aan de auteurs uitkeert, is door de nieuwe wet van tien naar twin tig miljoen gulden gestegen. Hoewel de bibliotheken in Zee land de verhoging dit jaar nog uit de eigen middelen konden betalen - de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg was er hon derdduizend gulden aan kwijt - is de stijging naar 21,5 miljoen in 1998 te veel van het goede. „Het leenrecht zal ervoor zor gen dat mensen selectiever boe ken gaan lenen", verwacht J. M. Bierens van de Zeeuwse Biblio theek. „Namen ze vroeger ge woon vier boeken over een on derwerp mee en bepaalden ze thuis pas welk boek ze gingen lezen, nu zullen ze in de biblio theek hun keuze maken." Het extra kwartje hoeft niet betaald te worden over cd's, cd-roms, vi deo's en bestsellers, hoewel de makers daarvan wel de vruch ten van de nieuwe wet plukken. Niet in alle openbare bibliothe ken in Zeeland wordt het leen recht ingevoerd. In Tholen wordt de verhoging van de bij drage aan de Stichting Leen recht gedekt door geld van de gemeente en door een contribu tieverhoging. De bibliotheek van Vlissingen wacht op realise ring van de nieuwbouw (eind 1998), waarna bij wijze van proef het systeem 'lenen loont' ingevoerd wordt. „Daar hoeft men dan geen con tributie meer te betalen", zegt Bierens „Men betaalt per ge leend boek. Mensen die af en toe een boek lenen, zijn zo goedko per uit. Wie vaak iets leent, gaat het merken in de kosten." Het leenrecht zal bij 'lenen loont' in het leenbedrag worden ver werkt. Voor het filiaal van de Vlissingse bibliotheek in Oost-Souburg geldt hetzelfde. Ook in de bi bliobussen hoeft vanaf 1 januari nog geen leenrecht betaald te worden. Die zijn er technisch niet op ingesteld, aldus Bierens. MIDDELBURG - Walcheren deelt mee in de verdeling van drie miljoen gulden, die het mi nisterie van Economische Za ken beschikbaar stelt voor de opwaardering van toeristische gebieden. De ondersteuning vindt plaats in het kader van het actieplan 'Een zee van cultuur', waarin maatregelen zijn aangekondigd voor een flinke kwaliteitsslag om het verblijfstoerisme aan de kust nieuwe impulsen te geven. Ook wordt gezocht naar een be tere samenhang tussen de kust en de cultuur-historische moge lijkheden in het achterland. Het geld gaat niet alleen naar Wal cheren, ook projecten op dat zelfde terrein in de Kop van Noord-Holland, de kust van het Westland en het Waddengebied zijn ermee gebaat. Staatssecre taris Van Dok kent, zonder al met een geldbuidel te ramme len, eveneens prioriteit toe aan Zeeuws-Vlaanderen. door Marcel Modde SAS VAN GENT - Politie en marechaussee in Zeeuws- Vlaanderen hebben tien aan houdingen verricht in verband met betrokkenheid bij een drugsnetwerk. Naar vrijdag be kend werd gemaakt zijn alle verdachten voorgeleid aan de officier van justitie en zitten vier van hen, allen inwoners van Sas van Gent, nog in voorlopige hechtenis. Het onderzoek werd uitgevoerd in samenwerking met de Belgi sche autoriteiten. Meerdere aanhoudingen aan weerszijden van de grens worden niet uitge sloten. Hoe omvangrijk het net werkprecies is, is nog niet exact in kaart gebracht, aldus team leider adjudant K. Kuijper van de politie in Terneuzen. Overlast De zaak kwam aan het rollen op grond van informatie en klach ten over overlast uit Sas van Gent. Naspeuringen leidde op 8 oktober tot de arrestatie van de dertigjarige hoofdverdachte uit die plaats. Hij was in het bezit van enkele duizenden XTC-pil- len met een straatwaarde van ongeveer dertigduizend gulden. Uit het onderzoek is gebleken dat de Sassenaar pillen, cocaïne en speed betrok van handelaren in Den Haag en Brabant. Op zijn beurt verkocht hij de drugs door aan 'sub-dealers' in Zeeuws- Vlaanderen. Ook had hij een lijn opgezet met afnemers in België. Voiige maand begon het Open baar Ministerie in samenwer king met de groep Grensover schrijdende Criminaliteit van het korps Koninklijke Mare chaussee in de regio systhema- tisch met het oprollen van het netwerk. Leveranciers Naar aanleiding van de arresta tie van de Sasse hoofdverdachte werden ook diens leveranciers in Den Haag en Brabant opge pakt. Gelijktijdig slaagden de autoriteiten erin de pionnen aan de buitenkant van het web te schaken. Bij de huiszoekingen werd eveneens een partij kleding in beslag genomen. Een deel van de zesduizend kledingstukken was voorzien van vals merkna men. Kuijper verwacht dat de verdachten begin januari voor de meervoudige strafkamer vari de rechtbank in Middelburg zullen worden gebracht. (Advertentie) VERKOOPBALIE DE HEIMOLEN RUITERSPORT BERGEN OP ZOOM Uitgevoerd door Kapelle. Tel. 0113-344151 De Temeuzense, moeder van twee kleine kinderen, ivas een tikkeltje gespannen. Lo gisch: ze stond immers voor een examen dat er niet om loog. Ze zou die avond wor den getoetst op de kennis die ze had opgedaan tijdens een reanimatiecursus. Weken achtereen worstelde ze, tij dens de cursusavonden, met een oefenpop en thuisgeko men had ze zich steevast met een ernstig gezicht met haar boeken teruggetrokken op de zolderkamer. Ennotabenenu, eenpaaruur voor haar examen, ivaren haar kinderen vervelender dan ooit. Tijdens de maaltijd werd er gegild, gemept, ge krijstr en met voedsel ge gooid. Wanhopig keek ze haar man aan. „In een nor maal gezin wordt iemand die examen doet in de ivatten ge legd. Maar dit is natuurlijk geen normaal gezin!" Plotseling veerde ze op, een woedende blik in de ogen. Toen ze de deur woest achter zich dicht trok, hoorden de achterblijvers haar nog net uitroepen: „Goede kans dat ik vanavond die pop ver moord!" door Marten de Jongh GOES - De Grote Markt in Goes moet een bredere functie krij gen dan alleen voor parkeren en markt. Meer sfeer en evenemen ten, grotere terrassen en minder parkeerplaatsen zijn enkele mogelijkheden om dat te be werkstelligen. Dat staat in een notitie functieverruiming Grote Markt die het dagelijks gemeen tebestuur presenteert. Het college wil de ontmoetings- en verblijfsfunctie van de Grote Markt versterken. De inrichting dient daarnaar te zijn. De be doeling is het plein op termijn autoluw te maken en opnieuw in te richten. Om de Grote Markt optimaal te benutten, mogen er weinig obstakels zijn. Bomen en verlichting kunnen voor meer sfeer zorgen; een bescheiden aankleding die zorgt voor een maximaal effect. De bedoeling is dat de terrassen groter wor den, hetgeen ten koste gaat van parkeerruimte. De auto's moe ten ook ruimte inleveren voor fietsparkeren. De bestrating verdient verbetering want deze is voor een groot deel slecht te belopen. De Grote Markt dient kwalitatief goede evenementen aan te trekken. Daarvoor moet een jaarprogramma komen waarop duidelijk staat wat er Aagtekerkenaar thuis overvallen valt te doen. Het zwaartepunt van het programma zal liggen in de periode april-september. Als waarborg voor enige kwaliteit kan de gemeente thema's aan dragen. Te denken valt aan on derwerpen als historie, land bouw, üteratuur, kookkunsten en muziek. Een idee is om in de zomer op een vaste dag van de week theatergroepen te verwel komen. Dat is een mooie moge lijkheid om naamsbekendheid te krijgen voor bijvoorbeeld de Goese theaterwoensdag. De ge meente zal niet optreden als or ganisator, maar wel als coördi nator van evenementen. De Stichting Promotie Goes kan nieuw leven worden ingeblazen om initiatieven te stimuleren. De plannen voor de Grote Markt zijn alleen te realiseren als daar voor geld op tafel komt. Dat kan door onder meer de precario rechten te verhogen. Alle orga nisatoren van evenementen moeten betalen voor het ge bruik van het plein. De extra opbrengsten daaruit plus een jaarlijkse donatie uit de par- keergelden verschaffen een jaarlijks werkkapitaal van in totaal een ton voor het subsidië ren en stimuleren van evene menten. Autoluw Burgemeester en wethouders beschouwen de door een ambte lijke werkgroep opgestelde no titie als richtinggevend. Het ge meentebestuur denkt al lange tijd na over een andere invulling van de Grote Markt. Uit een in 1991 opgesteld rapport bleek hoe belangrijk het plein is als trekker voor de Goese binnen stad. Het gemeentelijk mobili teitsplan 1993 ging reeds uit van een autoluw centrum dat ruim baan geeft aan fietsers en voet gangers. De nieuwe notitie functieverruiming schetst in het kort hoe de markt zich ontwik kelde na de Tweede Wereldoor log. Het autobezit groeide ex plosief. Het blik nam bezit van de binnensteden en dus ook van de Goese Grote Markt. Van een echte belangenafweging was echter nooit sprake. Parkeren is buiten marktdagen sinds jaar en dag de hoofdfunctie van het. plein. In de notitie staat dat de bezoeker voor luttele guldens zijn auto mag plaatsen op het mooiste stukje van Goes waar door de Grote Markt degradeert tot groot parkeerterrein. De commissie ruimtelijke ordening bespreekt het stuk dinsdag 25 november. De bijeenkomst in het stadhuis begint om 20.00 uur. AAGTEKERKE - Een 70-jarige man is donderdagavond tussen 22.00 en 22.15 uur in zijn wo ning aan de Prelaatweg in Aag- tekerke door twee gemaskerde mannen overvallen. De overvallers stonden plotse ling in zijn woonkamer. Zij be dreigden de Aagtekerkenaar en eisten geld. De man gaf, nadat hij enkele klappen in het gezicht had gekregen, zijn portemonnee af. Door de klappen liep hij eni ge verwondingen op. Bromfietser gooit hamer door autoruit De Goese Grote Markt moet meer worden dan een groot parkeerterrein. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45