Superplat scherm komt eraan PZC wetenschap en techniek zaterdag 22 november 1997 41 @penst@@rtjes Allerhande cd-rom '97 Plasmatelevisie geeft superbe beeldkwaliteit puzzel postzegels Schoen zetten op Internet Een schoen zetten op In ternet: dit jaar is het voor het eerst mogelijk dankzij een initiatief van het Nationaal Fonds Kin derhulp. Iedereen kan mee doen aan deze interactieve primeur. Sinterklaas vult el ke gezette schoen daadwer kelijk met een (virtueel) ca deautje. Sinterklaas bevindt zich nu dus ook op de digitale snel weg. Hij is te bereiken via www.kinderhulp.nl., de In ternetsite van Kinderhulp. Dit fonds is al bijna veertig jaar actief met het werven van gelden om het geluk van kinderen in de jeugdhulp verlening een handje te hel pen. De nauwe band die Kinderhulp en Sinterklaas door him werkzaamheden hebben, was aanleiding voor de wereldprimeur. De goedheiligman heeft be loofd om ook op Internet geen schoen over te slaan. Breinkrakers van Pajitnov Tetris is waarschijnlijk het meesi bekende, hel meest geplagieerde en het meest gespeelde computer spel ooit. De maker is de Rus Alexei Pajitnov, die het be dacht toen de Koude Oorlog nog woedde. Hij schijnt, naar verluidt, bijna geen cent aan zijn even simpele als grandioze gedachten- kronkel te hebben verdiend, anderen des te meer. Microsoft heeft Pajitnov een tweede kans gegeven bij de ontwikkeling van haar En tertainment Pack (of Puzzle Collection). Dat bestaat uit tien spelletjes, of beter ge zegd: breinkrakers, allen door hem bedacht en ont worpen. Het zijn ingenieuze spelletjes van betrekkelijk eenvoudige aard, kennelijk bedoeld als 'tussendoortjes', hoewel ze wel degelijk snel denk- en reageerwerk verei sen. In het spelletje Fringer bij voorbeeld moet je de knopen in draden ontwarren en in Finty Flush knikkers op de juiste plaats in vakjes plaat sen, waarbij de tijd genade loos doortikt. Entertain ment Pack is zeker niet be stemd voor hen die bij wis kunde nooit hoger scoorden dan een 5. Albert Heijn heeft, na het succes van vorig jaar, opnieuw een cd-rom uitge bracht met zo'n 350 recep ten uit het klantentijd schrift Allerhande. Die zijn vooral bedoeld voor het kerstdiner, waar veel men sen zo langzamerhand weer over nadenken. Het digitale kookboek is dit jaar uitge breid met een wijnkaart. Met een enkele muisklik kan een suggestie worden opge vraagd voor een wijn, die past bij het gekozen menu. Het programma is ook ge schikt voor de samenstelling van een persoonlijk kook boek, door een eigen selectie van de recepten te maken. De cd-rom, die draait op el ke Windows-pc en op de Ap ple Macintosh, is in de AH- winkelte koop voor 34,90, Heel lang was het science fiction. Zelfs bij de officiële introductie van het superplatte beeldscherm vorig jaar lieten elektronicafabrikanten doorschemeren dat deze nieuwe televisietechniek nog altijd een beeje toekomst was. Nu moet het er volgend jaar dan toch van komen. Halverwege 1998 is de hooguit 11 centimeter dikke plasmatelevisie volop verkrijgbaar. Er hangt wel een prijskaartje aan van zo'n 18.000 tot 20.000 gulden. Naar vei*wachting zullen eerst ondernemingen toehappen om het apparaat te gebruiken bij presentaties. Daarnaast is er een kleine consu mentenmarkt die niet schrikt van bedragen waarvan ook een rede lijke auto valt aan te schaffen. De gemiddelde consument zal nog wel even nadenken alvorens zich zo'n wandtelevisie aan te schaf fen. Bij gewone beeldbuizen is er een onontkoombare verhouding tus sen breedte en diepte. Als de afme tingen de 100 centimeter in diago naal overschrijden, wordt de buis te diep en te zwaar voor gemiddeld huiskamergebruik. De ontwikkeling van het platte LCD-scherm leek een oplossing te bieden. Elk beeldpuntje wordt apart aangestuurd. De schermen voldoen uitstekend bij laptop computers. Bij grotere afmeting treden er bij de productie te veel fouten op, waardoor het meren deel van de schermen moet wor den afgekeurd. Het kleine aantal overgebleven lcd-schermen heeft dan een te hoge kostprijs. Beter lukt het met de zogenoemde LCD-projectietelevisie, die daar door echter weer enkele tientallen centimeters dik wordt. Daar wordt met invallend daglicht of met een sterke lamp het beeld op het lcd-scherm geprojecteerd. Glasplaten Bij de zogenoemde plasmascher men bevindt zich tussen twee glasplaten in honderden cellen een speciaal gas, dat telkens een ultraviolet lichtflits afgeeft. Die flits wordt door rood, groen of blauw reflecterend fosfor in zicht baar licht omgezet. Met deze tech.- niek is het mogelijk heel platte beeldschermen te maken van zeer grote afmetingen. De toestellen die binnenkort op de markt komen hebben alle een beelddiagonaal van 106 of 107 centimeter. Philips heeft inmiddels de pro ductie-eenheid in de fabriek in België paraat. Voorlopig maakt de onderneming de platbeeldtelevi- sies slechts op bestelling. De ver wachting is wel dat er rond de eeuwwisseling 1 miljoen appara ten zijn verkocht. Het net van Philips gescheiden Grundig ziet eveneens slechts be stellingen voor relatief beschei den aantallen. Loewe Opta ver wacht daarentegen al gelijk flinke aantallen te kunnen verkopen. Matsushita, het bedrijf dat beter bekend is onder de merknaam Panasonic, denkt volgend jaar al leen al in Japan vijfduizend toe stellen af te zetten. De Europese introductie van de Panasonic plasmatron, die in Duitsland be gint, volgt pas in de zomer van 1998. Alleen Sony houdt zich op de vlak te, Deze onderneming, die onlangs verschillende vrij platte LCD- pro jectietelevisies in de markt zette, ziet pas over enkele jaren wat in de plasmatelevisie. „Het aparaat geeft hele gave beelden. Maar de kostprijs is nog veel te hoog voor de consumentenmarkt. Het is een apparaat voor de toe komst," aldus Sony op de Interna tionale Funkausstellung in Ber lijn. Hoewel Philips en Grundig beide vorig jaar de wereldprimeur claimden van hun platte televisie, komt de eer eigenlijk toe aan Mat sushita. Deze onderneming kwam in 1995 als eerstemet een prototy pe naar buiten. Overigens moet elke fabriek de eer met anderen delen. Geen enkele onderneming is meer in staat der gelijke hoogstaande technieken geheel zelf te ontwikkelen. Philips en Grundig werkten met een Ja panse beeldbuisfabrikant samen voor de ontwikkeling van hun 'Planatron'. Zo hadden de andere concerns ook hun samenwer kingsverbanden. Gelikt De prototypes die onlangs op de Funkauststellung te bewonderen waren, zien er allemaal even gelikt uit. Maar dat de set uit iets meer bestaat dan het platte scherm al leen, wordt wat verdoezeld. Er hoort behalve twee of meer luid sprekers ook nog een doos van kloek formaat bijwaarin het ont vangstgedeelte, de software en de stroomvoorziening zit. Dekastenzijn evenwel al weer een stuk kleiner dan vorig jaar bij de presentatie. Alleen Loewe Opta claimt dat alle techniek inclusief de boxen in de platte kast zijn weggewerkt. De beeldkwaliteit van de scher men is superb. Geen flikkering, gestoken scherp, schitterende kleuren en een vrijwel vlakke kijkhoek. Natuurlijk gechikt voor ontvangst van breedbeeld en de andere uitzendstandaarden. Maar het blijft kostbaar. Sharp biedt de verwende kijker daarvoor een oplossing met zijn superplatte beeldscherm volgens de PALC-techniek (Plasma Adressed Liquid Crystal). Plasmacellen Sharp is de marktleider op het ge bied van lcd-schermen en besteedt jaarlijks miljoenen aan onderzoek en ontwikkeling. De PALC-tech niek is een combinatie van het ei gen lcd-scherm met de plasmatechniek van Sony en de buistechniek van Philips. Het beeld is opgebouwd uit losse kris tallen. Plasmacellen, zoals ook gebruikt bij de platte televisie van Sony, schakelen de kristallen aan. Op deze manier wist Sharp tegen-re delij ke kosten een plat en groot (106 centimeter diagonaal) beeld scherm te maken. Dankzij de inbreng van Philips- technielien is het stroomverbruik relatief laag. Het systeem heeft één groot nadeel. Als je ook maar even tè schuin voor het toestel zit, lijkt het alsof je naar een negatief kijkt. Nog een stap verder en het beeld verdwijnt. Maar het appa raat is tenminste betaalbaar. Arnoud Comelissen De vrij platte Sony LCD-projectietelevisie. Deze onderneming ziet pas over enkele jaren wat in de plasmate levisie. Superplat tv-scherm van Philips met bioscoopgeluid. 1 2 3 4 5 6 7 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woens dagmorgen in ons bezit zijn op het vol gende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV- bon van 50. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25. De oplos sing en de namen van de prijswin naars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. 8 9 10 11 12 13 14 15 Horizontaal 1Gebarentaal, secondant; 2. meema ken, vlaktemaat, rondedans; 3. rustte ken, tas, luister;4. molentrechter, jam; 5. rivier in Spanje, salaris, bevel, schrijflijn; 6. veeleer, wintersport, aardhoogte; 7. vrouw, tuinhuisje, go din van de vrede; 8. land in Europa, god van de liefde, bosgod; 9. interval, sinds, voetgewricht; 10. kerkelijk zangstuk, honingbij, voedingsmiddel, tijding; 11. buitenrand, sierheester, slotwoord; 12. bars, kampprivaat, toe spraak; 13. golfterm, jagersroep, grote watervlakte, dwingeland; 14. enkel voudige stof, stad in Duitsland, zee wier; 15. vlaskam, kompasstreek, ver zekeringsgeld. Verticaal 1. Groente, opgewekt; 2. afkeer, leid sel, gekheid; 3. troefkaart, sierlijk, list; 4. vervoermiddel, wisselborgtocht, aanvankelijk, persoonlijk vnw.; 5. armholte, brief, mager; 6. insekt, vo gelnaam, loofboom, rivier in Italië; 7. hoofd van een moskee, rund, elk, voet balpool; 8. klap, wijnmaat, Arabische titel, telwoord; 9. werkkracht, vreem de munt, eerste melk; 10. bordspel, priem, deel van de voet, loofboom; 11. aanstoot, vordering, tafelgast; 12. deel van het oor, stremsel, vrouw van Aegir, zeemacht; 13. Europese hoofd stad, deel van een huis, voor de mid dag; 14. identiek, ontkenning, muziek noot, schilder; 15. reeks, aalvork, tijdelijk gebruiken, persoonlijk vnw. Oplossing Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: handgranaat. De VVV-bon van 50 gaat naar: A. Quin- ten, Grevelingenstraat 10, Lewedorp. De VVV-bonnen van 25 gaan naar: R. v.d. Voorde, Zuidwal 11, Oostburg; C.A. Mes, M.D. de Grootstraat 40, Goes en Wim v.d. Wielen, Dorpsweg 14, Bruinisse. De prijzen zullen bin nenkort worden toegezonden. Het is weer de tijd van de kerst zegels. Verzamelaars van de ze zegels en zegels met christelijke motieven kunnen dan ook weer volop aan de slag. Vooral ook om dat er nauwelijks nog een land is te vinden dat niet met Kerst-, Weihnachten-, Christmas-. Nata le-, Navidad-, of Jul-zegels komt. Daarom zullen in deze rubriek en in enkele volgende de kerstemis sies de boventoon voeren. BELGIE noemt zijn kerstuitgif te altij d Kerstmis Nieuwj aar. De zegel (15 frank) verscheen 27 ok tober en toont het schilderij Sneeuwlandschap met kerk van Pierre Grahame (1938-1996). DUITSLAND heeft zijn jaarlijk se serie Weihnachten op 6 novem ber uitgegeven, samen met vier andere bijzondere zegels waarop we in een volgende rubriek terug komen. Het zijn twee fraai gete kende zegels met bijslag: 110 50 pf., Jezus in de kribbe en 100 50 pfDe Drie Koningen. FINLAND gaf 31 oktober drie kerstzegels uit: 2,00 Fm., winter landschap, 2,80 Fm., een kroon luchter met kaarsen en 3,20 Fm., een kerk. GROOT-BRITTANNIE'S kerst zegels staan in het teken van het 150-jarig bestaan van de Christ mas Cracker. De oorsprong van de cracker, een bonbon verpakt in een aan de uiteinden gedraaid pa piertje, ligt in Frankrijk. Een jon ge Britse kleermaker, genaamd Tom Smith, adopteerde deze ge woonte uit 1847, maar hij gingwel een stapj e verder. Hij stopte er niet alleen een kleine wens bij in, maar zorgde er ook voor dat als je de cracker opentrok er glinsterende snippertjes uitsprongen. Smith had zich daarbij laten inspireren door een smeulend houtblok waar de vonken afsprongen. De Britse kerstserie bestaat uit vijf zegels (2nd, 1st, 3lp, 43p en 63 op) en op alle zegels heeft de kerstman (als mannetje van de maan, kijkend door een gat in papier, op een reu- zencracker, op een sneeuwbal en op het dak bij een schoorsteen) een cracker in zijn handen. De 2nd- (20 x) en de lst-zegels (10 x) zitten ook in boekjes. GUERNSEY heeft van zijn kerstzegels een berenaangelegen heid gemaakt. Op zes losse zegels (deze keer dus geen velletje) die 6 november verschenen staan beren (15p. in de keuken, 25p. onder de kerstboom, 26p. aan het voorle zen, 37p. als kerstman, 43p. pakjes uitpakken, 63p. aan tafel). EILAND MAN bracht 3 novem ber drie op fresco's lijkende kerst zegels in roulatie. Twee staande zegels (28.45x42.58) van20p (her der met engel) en 24p (koning en engel) en een grootformaatzegel van 63p met de Heilige Familie. NEDERLAND heeft deze keer voor zijn decemberzegels een ont werpwedstrijd uitgeschreven. Vo rig jaar augustus gaf PTT Post aan twaalf jonge ontwerpers die stu deren aan het Sandberg Instituut in Amsterdam de opdracht een ontwerpvoorstel voor de decem berzegels 1997 te maken. Na di verse besprekingen werden ten slotte 25 ontwerpen voorgelegd aan de afdeling Kunst en vormge ving van de KPN. Vier ontwerpen werden vervolgens aangewezen om verder uit te werken. Het werk van de Duitse Julia Kaiser 1970) prijkt nu op de decemberzegels die 25 november verschijnen. De 55 c.-zegels (zelfklevend) zitten in een velletje (20 stuks) en laten twee op elkaar staande hoofden zien, die elkaar iets overlappen met in de overlapping een hartje of een sterretje. De tekeningen op al le zegels zijn dezelfde, maar qua kleur zijn er zes verschillende ze gels: een rode (3 x), een blauwe (4 x), een groene (3 x), een gele (3 x), een lichtgroene (4 x) en een oranje (3x). NOORWEGEN geeft zijn kerst zegel (2 x 3,70 la-.) op 26 november uit. Het zijn de eerste zelfklevende zegels in de Noorse postgeschiede nis en voor het eerst ook is een Noorse emissie buiten de lands grenzen gedrukt en wel bij Joh. Enschede in Haarlem. De zegels zitten in boekjes (8 stuks, oplage 1,7 miljoen) en laten oude kalen derblaadjes zien. ZWEDEN presenteerde 20 no vember zijn kerstzegels. Deze keer twee edities: één voor binnenlands en één voor internationaal ge bruik. De God Jul-zegels voor bin nenlands gebruik (zonder waai'de) zijn opgehangen aan de Zweedse speculaastraditie tdie uit de. mid deleeuwen stamt. De zegels zitten op rolletjes (motief: hartjes; prijs 3,50 kr.) en in een boekje (tien stuks, varkentjes en vrouwtjes; prijs 35 kr.). De kerstzegels (6 kr.) voor buitenlands gebruik zitten in boekjes (tien stuks met een tab waarop Prioritaire I: a-klassbrev, prijs 60 kr.). Afgebeeld worden en gelen die normaal boven het hoog altaar prijken van het midden- Zweedse plaatsje Litslena. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41