Spreekuur boa en leguaan Doe mij maar een watertje mmrnmr Onhandelbaar door te veel lekkernijen PZC Exoten in opmars bij dierenarts Kleertjes voor Bello Keukengeklungel tafel en trend 37 ntmpam- Game verse kommen vebsg&imen peper. zaterdag 22 november 1997 Voor dierenarts Marco Veenis uit Drachten is het duidelijk. De huidige levensstijl - druk, druk, druk - heeft tot gevolg dat er meer poezen dan honden als huisdieren worden aangeschaft. Een poes redt zich immers wel, een hond dient geregeld te worden uitgelaten. Vandaar. Daardoor zijn ook de slang, de groene leguaan en de schildpad als huisdier in opmars. Voor zijn praktijk ziet Veenis deze koudbloedigen als de krenten in de pap. „Het is weer eens iets anders dan een hele dag honden en katten inenten." Hoewel hij naar schatting drie a vier dieren per week uit deze categorie ziet -,maar dat aantal is groeiende" - is hij ervan overtuigd dat slechts een klein deel van deze huisgenoten bij hem en zijn colle ga's op het spreekuur komt. „De meeste mensen gaan met dergelij ke dieren niet naar de dokter.Wat er dan met die zieke beesten ge beurt? „Ik denk dat de meeste ei genaren zelf aan het dokteren slaan en dat er ook wel eens een slang in het riool wordt gedumpt. Veenis vindt het jammer dat men sen zich reptielen vaak aanschaf fen zonder zich te realiseren wat ze precies in huis halen. Dieren en mensenzijn erbij gebaat, wanneer van tevoren alle voors entegens op een rijtje worden gezet. In biblio theken is informatie te vinden. De meeste eigenaren van dierspeci- aalzaken weten er ook wel iets van of ze kunnen verwijzen naar La- certa, het blad voor houders van koudbloedigen. „De aanschaf is niet zo moeilijk. Ze zijn namelijk niet zo duur. Het is de huisvesting waarop het aan komt. Die kost veel geld. Wie tijd noch geld heeft en niet bereid is moeite voor zijn huisdier te doen, moet er niet aan beginnen", aldus de dierenarts. De boa constrictor bijvoorbeeld kan een heel forse jongen worden. Op anderhalfjarige leeftijd is zo'n wurgslang al een paar meter lang en heeft hij de dikte van een bo venbeen. Zo'n slang moeten vol doende uv-licht krijgen, omdat dat bij hem vitamine D aanmaakt. Gebeurt dat niet, dan ontstaan al lerlei ziekten. Zo kan het dier last krijgen van ontstekingen in de bek. Beruchte kwaal Een andere beruchte kwaal is de aanwezigheid van darmparasie ten. De boa moet tevens worden gehuisvest in een omgeving met de juiste temperatuur. En hij eet het liefste levende prooidieren, zoals muizen, ratten en konijnen. Een slang is actief tijdens de maaltijd. Is die achter de rug, dan blijft hij stil liggen. Reptielen kunnen heel lang mee, vertelt Veenis. Ze zijn niet vies en glibberig. „Integendeel, ze hebben een mooi, glad velletje." Aange zien ze niet geïnteresseerd zijn in mensen, is de angst voor wurg slangen ongegrond. Toch is die angst diep geworteld, weet de die renarts uit ervaring. „Een van on ze patiënten, een boa, is zo groot dat hij alleen in een grote was mand bij ons kan worden ge bracht. Als zijn baas het deksel van de mand doet, loopt de wacht kamer gegarandeerd leeg." De belangstelling voor op mini- dinosaurussen gelijkende groene leguanen is ook groeiende, heeft Veenis geconstateerd. En dat is niet alleen in Nederland het geval. Het Wereldnatuurfonds heeft on langs gewaarschuwd voor een in vasie van leguanen in Italië. Volgens de organisatie zijn daar inmiddels legaal en illegaal dui zenden leguanen geïmporteerd om aan de vraag van fans van de films Jurassic Park en The Lost World te voldoen. Inclusief zijn lange staart kan een leguaan wel 1 meter lang worden. Hitte Groene leguanen hebben een bij zondere behandeling nodig. „Ze komen uit tropische en subtropi sche bosgebieden, zijn dus een re delijk vochtige omgeving en warmte gewend en hebben vrij veel hitte nodig. Kamertempera tuur is zeker niet voldoende. En het zijn pure vegetariërs. Katten en hondenvoer zijn dus absoluut niet goed voor ze." Zelf heeft de dierenarts sinds een paar maan den de leguaan Oscar in huis. „Een overblijfsel uit de praktijk. Zijn baas zag erg op tegen de langduri ge behandeling. Nu proberen wij hem weer gezond te krijgen. Slechts enkele soortenlandschild padden mogen in Nederland vrij verhandeld worden. De andere staan op de beschermde uitheem- se-dierenlijst, de zogenaamde bud-lijst. Dat geldt ook voor hage dissen. Toch komen nog steeds schildpadden illegaal ons land binnen. Volgens Veenis is dat een lucratieve handel. „Daar worden grote bedragen voor neergeteld. Een kilo schildpad doet meer dan een kilogram heroïne. Worden de heren betrapt, dan krijgen ze heel lage straffen." Schildpadje Mensen die bijvoorbeeld na de va kantie uit Griekenland een schild padje meebrengen, zijn volgens de dierenarts ook verkeerd bezig. „Het mag eenvoudigweg niet en bovendien hebben deze dieren het hier heel erg moeilijk." Water schildpadden staan ook vaak op het verlanglijstje van Nederlan ders. Volgens Veenis worden ze nogal eens verward met moeras schildpadden, de zogenaamde roodwangetjes. „Ongeveer 95 pro cent van de waterschildpadden in Nederland blijken moerasschild padden te zijn. Die dienen dus niet in een aquarium te worden gehuis vest, maar in een nat met droge bak. En het zijn aasetertjes, die kattenvoer in hun bak moeten krijgen." Stuiten Veenis en zijn collega's op illegaal in Nederland verblij vende dieren, dan zullen ze de eigenaren daar zeker op wijzen. „Gelukkig wordt het steeds moeilijker die dieren te importeren. De beesten die er al zijn, proberen we in leven te houden." Aaibaarheid Velen beschouwen het houden van koudbloedigen als een merkwaar dige hobby, aangezien de aaibaar heid van dit type dieren bijzonder laag is. „Ach, sommige eigenaren denken dat een slang zich aan de mens hecht. Sommigen denken ook, dat ze een band met hun le guaan hebben. Dat zal best zo zijn. Of het omgekeerd ook het geval is, is maar de vraag", reageert Veenis nuchter. „Het is net zoiets als een aquarium met vissen. Je schaft een aquarium aan, omdat je dat mooi vindt en omdat je het interessant vindt de natuurlijke omstandig heden voor die dieren na te boot sen. Daar is niets mis mee." Jeanette Stuurop Lacerta, Nederlandse Vereniging voor Herpetologie en Terrariumkunde (contactpersoon: Daphne van Noordt- Rozemanjntel. 0174-292679). Euro pese Slangenvereniging (secretaris Jan-Cor Jacobs, tel. 030-2801115). Ne derlandse Schildpadden Vereniging (voorzitter H. A Zioartepoote, tel. 010- 4659527). Xenopus, Terrariumvereni- ging Midden- en West-Brabant (voor zitter G. van der Berghe, tel. 010- 4158015). Nederland, waterland. Als we al ergens gebrek aan hebben, niet aan water. Het stroomt voor betrekkelijk weinig geld uit de kraan en het is overal nog te drinken ook. Er zijn maar weinig andere landen waar dat zo is. In grote delen van de wereld is water schaars en onbetrouwbaar, zo niet bedreigend voor de gezondheid. Per etmaal verstookt en ver dampt elk mens bijna twee li ter water. Dat moet dus voortdu rend worden aangevoerd. Het meeste komt uit de kraan. Verder zit er vocht in vrijwel alle etens waren en in uiteraard elke drank. Behalve kraanwater drinken Ne derlanders jaarlijks gemiddeld 15 liter water uit flessen. Dat is, zou je kunnen zeggen, de portie voor een dikke week. De kwaliteit van kraanwater is- uitstekend, al moeten de produ centen daar als gevolg van de mi lieuvervuiling wel een steeds gro tere inspanning voor leveren. De smaak is neutraal. Critici en ken ners beweren wel eens anders, maar het smaakt eigenlijk naar niets. Drinkwater 'is meestal leidingwa ter, maar er bestaan ook nog bron- en mineraalwater. De beide laat ste soorten komen uit natuurlijke bronnen en dat water kunnen we in flessen kopen. De leverancier mag het ijzer en het zwavel er uit filteren en de hoeveelheid kool zuur mag woi'den verhoogd of juist verlaagd. Er zijn geen aantoonbare kwali teitsverschillen tussen leidingwa ter en koolzuurvrij bronwater. Deskundige proevers vinden het Nederlands leidingwater zelfs De Nederlander drinkt jaarlijks gemiddeld 15 liter water uit flessen. lekkerder Het lijkt weggegooid geld om bronwater in flessen te kopen. Cafébazen kunnen rustig kraanwater serveren als er bron water wordt besteld. Het wordt al leen oplichting als ze dan wel de volle mep van een flesje bronwater berekenen. Tafelwater of spuit water is ook eerlijk leidingwater, waaraan kunstmatig koolzuurgas is toegevoegd. Met mineraalwater ligt de kwestie wat ingewikkelder. Het is niet ver keerd als water smaak heeft. Mineraalwater hóórt een beetje smaak te hebben. Het zijn nu juist die mineralen die je px-oeft. En mineralen doen geen kwaad, in te gendeel, een mens kan niet zonder, al zijn we voor de aanvoer niet aangewezen op flesjes. Ons land kent geen echte water cultuur. Over de grens ligt dat an ders, daar vei-wacht men wonde ren van .water. Daar beschouwt men mineraalwater als heilzaam en voor elke kwaal bestaat er wel een water dat genezend werkt. Dus drinken alle Belgen, Fransen, Duitsers en Italianen per j aar ruim honderd liter rrxineraalwater. Ze ven maal zoveel als Nederlanders. Die buitenlanders zijn bovendien al eeuwenlang verslingerd aan kuuroorden en badplaatsen. Graag xusten ze daar een weekje uit en baden in het heilwater of drinken exvan. Wij doen daar ge woonlijk wat lacherig over, al be keren meer mensen zich tegen woordig tot het ontspannend genieten dat waterkuren is. Ook het drinken van mineraalwa ter-, thuis en buiten de deur, neemt nog steeds toe. Het heeft het imago van lekker en gezond. In de recla me wordt benadrukt dat mine raalwater nooit in contact kwam met de waterleiding. En dat het niet is onthard en niet behandeld met chloor of fluor Zogenaamde waterwetenschap pers wijzen op het natuurlijke koolzuur in mineraalwater, dat zou helpen tegen brandend maag zuur en de bloedsomloop stimule ren. Wie wil afslanken dient dime- mm k qahe uien. i afgedekt mn mm. ©1997 Washington Post Writers Group Nogsminuten ml 5' 2ET DÉ BEIEN WIMT5R0/ iaat ze mie. sto0iop een 2ach1 wurve. 2 eewpeis msfihk-atun zout (naar smak! 'menen\ met een gestagen) wrkensiapjeen gekookte, nieuwe aardappeltjes. Sinterklaas is gearriveerd en dat betekent dat het (extra) snoepen is begonnen. Niet voor alle kinderen even makkelijk, maar ook niet voor de ouders, want bij de informatielijn van het Landelijk Informatiecen trum Voedselovergevoeligkeid (LIVO) stromen de vragen bin nen over onhandelbare kinde ren. Kleurstoffen en conser veermiddelen krijgen al gauw de schuld. De kans dat er echt een relatie bestaat tussen ge dragsklachten en voedselover- gevoeligheid is echter niet zo groot. Bij klachten over gedrag kun nen zowel psycho-sociale fac toren als lichamelijke oorzaken en/of de voeding een rol spelen. Maar er kan ook sprake zijn van een sluimerende ziekte, zo als een stofwisselingsstoornis. Verder blijken kinderen met astma en andex-e chronische aandoeningen meex- emotionele en gedragspx-oblemen te heb ben dan hun gezonde leeftijd genoten. Oorzaken van gedragsver slechtering in relatie tot voe ding kunnen zijn: tekorten aan bepaalde voedingsstoffen, een onevenwichtige voeding, voed- selovergevoeligheid, voedsel allergie of -intolerantie. Als kinderen met een onevenwich tig voedingspatroon overstap pen op afwisselende, gezonde voeding blijkt hun gedrag meestal sterk te verbeteren. Verdacht Vaak wordt bij voedseloverge- voeligheid een x-elatie gelegd met additieven, maar dat hoeft per definitie niet het geval te zijn. Bovendien bestaat meest al alleen een overgevoeligheid voor enkele of een groep addi tieven, maar nooit voor alle. Resultaten van wetenschappe lijk onderzoek geven niet aan dat bepaalde additieven meer 'verdacht' zijn dan andere, ook de vaak verdachte AZO-kleur- stoffen en benzoaten niet. Sali- eylaten in voedingsmiddelen hebben, in tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, geen rela tie met gedragsklachten. De onderzoeksgegevens waaxmee deze relatie wordt onder bouwd, zijn verouderd en twij felachtig. Ook suiker, vooral riet- en biet suiker, wordt geregeld naar vo ren gebracht als veroorzaker van gedragsverslechtering. In wetenschappelijk onderzoek kan daaxnnee echter geen rela tie worden aangetoond. Eliminatiedieet Bij vermoeden van voedsel- overgevoelighexd volgt een on derzoek waax-bij verdachte voedselbestanddelen worden weggelaten (een eliminatiedi eet van zo'n vier weken) en ver volgens weer worden toege diend. Omdat veranderingen in het gedrag moeilijk objectief zijn te beoordelen, is het van belang dat deze provocatie 'dubbelblind' wordt uitge- voérd. Een (indirecte) relatie tussen de klachten en bepaalde voedsel bestanddelen kan leiden tot een definitief dieetadvies. Het effect van het dieet moet regel matig worden beoordeeld door de arts en de diëtist. Als er spra ke is van intolerantie voor bij voorbeeld additieven kan door het zich strikt houden aan het dieet- de overgevoeligheid na verloop van tijd verdwijnen. Voorkomen moet worden dat onnodig voor lange tijd een streng dieet wordt gevolgd. Patricia Schutte De LlVO-informatielijn, 070 - 3068890. is elke werkdag bereik baarvan 10.00 tot 13.00 uur. Het is de tijd van Sinterklaas en dat betekent dat de jeugd extra veel snoept. De kleurstoffen en conseiweermiddelen die daarin zit - ten worden niet zelden aangewezen als veroorzakers van onhan delbaar gedrag bij kinderen. foto Ruben Oreel tisch ofwel vochtafdrijvend water te gebruiken. Vermagerende Fransen zweren bij Contrex dat vrij veel van de vochtafdrijvende mineralen kaliumnatrium en sul faat bevat. Oudex-e mensen, die vaak wat minder drinken en daax-- door gevaar lopen uit te drogen, moeten precies het omgekeerde doen. Hun wordt Tönissteiner uit de Eifel aanbevolen. Zo wex-pt zich voor alles en ieder een wel een watertje opVoor spor ters bij voorbeeld, die door veel vocht te vexiiezen tevens minera len kwijtraken. In het bijzonder magnesium dienen ze aan te vul- lexx, en dan is Heppinger een aan bevolen water. Alcohol minnende Duitsex*s bestrijden katers met Aachner Kaiserbrunnen. Dat smaakt zoutig, is zwaar geminera liseerd en voorkomt de zo gevrees de kater door uitdroging. De Nederlandse Voedingsraad noemt vijf voor ieder mens nood zakelijke mineralen: calcium, fos for, ijzer, magnesium en zink. Daarnaast zijn er nog dertien zo genaamde essentiële spoorele- menten: arsenicum, chroom, fluor, jodium, kobalt, koper, mangaan, molybdeen, nikkel, selenium, sili cium, tin en vanadium. Wie ge zond en gevarieerd eet, krijgt er ook zonder mineraalwater vol doende van binnen. Dat mag ove- rigens niemand ex-van weerhoxx- den zich bij gelegenheid een fles jetsetwater in designfles te laten sex-veren, ook al kan die wel drie tientjes kosten. Martin van Huijstee Engelsen koesteren een opvallend grote liefde voor honden. Dat is te zieix in het beroemde Londense warenhuis Harrods, dat een afdeling heeft met opvallende hondenkleding. Van militair uniform tot avondkostuum. Baasjes kunnen daar hun hond in een waar heertje veranderen. Voor Nedexianders die dit ook wel zien zitten, is er een bro chure verschenen met de nieuwe wintercollectie hondenkleding. Een gevechtstenue staat er niet in, maar wel onder meer een denim jacket, een watex-dicht gevoerde ovex'all, een wollen huisjas en een coltrui met borduursel. De kleding is niet alleen bedoeld voor kleine juffershondjes: alles is ook in de grotere maten leverbaax-. Daarnaast zijn vele kledingstxik- ken verstelbaar. De kleuren zijn overeenkomstig de laatste mode. De Schotse ruit is er in dieprood of diepblauw. Of er couturiers aan te pas zijn gekomen is niet duidelijk, De prijzen van deze wiixtex'collec- tie variëren, met de gewenste leng te, van zestig tot hondex-dvijftig gulden. GPD Voor zestig tot hoixdex-dvijftig gul den kan de hondenbezitter zijn viervoeter modieus in het pak ste ken. Kookboekenschrijvers hou den er nooit rekening mee dat er van alles mis kan gaan. Elke lezer zit derhalve na men selijk falen wel eens met de ge bakken peren. Wat te doen? Maximiliaan Winkelhuis, re clameman en begeleider van dansparen, ontwikkelde zich met vallen en opstaan ook nog tot kok. Hij besloot zijn eigen stommiteiten en mislukkingen om te zetten in een boek vol tips en weetjes. Het kreeg de titel Flaters en foefjes in de keuken. Dat is een tikkeltje misleidend, want de f latex-s zelf worden niet beschreven en meer dan van foefjes wordt er melcüng ge maakt van wetens waardig- heidjes, verklaringen en soms zelfs onnozele uitleg, in de tx-ant van dat een parelhoen op een kip lijkt. Maar goed, als de boel aanbrandt kun je 'leren hoe het voedsel nog kan worden ge- red. Het kan ook nooit kwaad om wel vier manieren te kennen om oesters te openen. En mooi meegenomen is de tip dat wrat ten kunnen worden aangepakt met een tuinbonensch.il. Niettemin is het een handig na- slagwerkje'om erbij te hebben. De schrijver vraagt het groei end legeidje amateur-koks aan het slot nog om aanvullingen, dus mogelijk versterkt dat de receptuur in een volgende uit gave. GPD Flaters foefjes in de keuken door Maximiliaan 'Winkelhuis; Schuyt Co, Haarlem; ISBN 90 6097 460 3; f27,50. Dierenarts Marco Veenis behandelt slangen op het spreekuur. Op de foto stelt hij met behulp van een naald het geslacht vast van een boa constrictor van Alex Dijkstra (achtergrond) en Simon van der Meer, die met slangen optreedt. foto Jan de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37