Anti-Irak-beleid werkt tegen VS PZC Aansprakelijkheid aanbieders Internet in nieuwe wet beperkt PZC Asielzoekers feiten en meningen Saddam Hoessein zit na zeven jaar sancties nog steeds stevig in het zadel Koffiehuis spil in Turks alarmnetwerk zaterdag 22 november 1947 zaterdag 22 november 1997 door John Wanders Economische sancties zijn de afgelopen jaren in hoog tempo de spil gaan vormen van het Amerikaanse buitenlands beleid. Volgens een recente stu die van de Amerikaanse Associ atie van Fabrikanten namen de VS tussen 1993 en 1996 tegen 35 landen economische strafmaat regelen. Geen land ter wereld benut dit instrument zozeer voor politieke doeleinden als de VS. Maar leidt het ergens toe? Neem Irak. De voorbije weken hebben aangetoond dat Sad dam Hoessein en zijn dictatuur nog altij d springlevend zijn. Ze ven jaar van internationale eco nomische sancties tegen Irak hebben daarin geen verande ring gebracht. De Iraakse eco nomie en infrastructuur zijn goeddeels verwoest, maar Sad dams regime is intact. Het Iraakse volk hongert, maar de aanmaak van biologische en chemische wapens gaat voort. In menig opzicht lijken de resul taten van de sancties haaks te staan op de beoogde politieke doeleinden. In een reactie op de Iraakse uit wijzing van de Amerikaanse VN-inspecteurs liet president Clinton zich vorige week ont vallen dat de sancties tegen Irak gehandhaafd zullen blijven zo lang Saddam in dat land de macht heeft. Die verspreking - want dat was het - is veelzeg gend voor de Amerikaanse op stelling tegenover Irak: de VS vertrouwen Saddam voor geen cent. Het is vanuit die optiek dan ook niet vreemd dat ze elke poging van Frankrijk of Rus land om een doorbraak te force ren in de jongste crisis rond Irak aanvankelijk weghoonden. Met Saddam doe je geen zaken, is cle Amerikaanse opvatting. Je legt hem een dictaat op. Dat ver klaart de scepsis in Washington over de strekking van het don derdag bereikte Iraaks-Russi- sche akkoord. Isolement „De Amerikaanse regering wil Saddam Hoessein in z'n isole ment houden en de enige manier waarop ze dat denkt te kunnen doen is handhaving van de eco nomische sancties tegen Irak", stelt John Calabrese van het Midden-Oosten Instituut in Een Iraakse op de markt in Bagda d. De bevolking van Irak heeft het meest te lij den van de sancties. Washington. „Een alternatief is simpelweg niet voorhanden. Saddam is onbetrouwbaar en derhalve is een politiek van toe nadering in Amerikaanse ogen vruchteloos. Een ondergrondse operatie in Irak is evenmin een bruikbare optie." Voor zover Calabrese weet, beschikt de Amerikaanse inlichtingen dienst nauwelijks nog over con tactpersonen in Irak. ,Wiezou in 1991 hebben durven beweren dat de sancties zeven jaar later nog steeds van kracht zouden zijn? Er zit geen positie ve kant aan die sancties. De strategie is schadelijk voor de Amerikaans-Arabische ver houdingen, die toch al onder druk staan vanwege het vastlo pen van het vredesproces in het Midden-Oosten. De sancties brengen onherstelbare schade toe aan het imago van de Ver enigde Staten." Is het een wonder dat de inter nationale coalitie die Saddam in 1991 uit Koeweit verjoeg de afgelopen jaren verkruimelde? In de jongste uitgave van het blad Foreign Affairs hekelt Ri chard Haass - hij was onder pre sident Bush adviseur voor het Midden-Oosten - de veelvuldige toepassing van economische sancties. 'De tekortkomingen van de sancties zijn duidelijker zichtbaar dan de successen', schrijft Haass. Eenzijdig afge kondigde strafmaatregelen zijn naar zijn overtuiging bij uitstek ineffectief. 'In de huidige mon diale economie brengen eenzij dig door de VS afgekondigde sancties hogere kosten met zich mee voor Amerikaanse bedrij ven dan voor het land dat dooi de sancties zou moeten worden getroffen. Want dat land vindt wel alternatieve financierings bronnen en leveranciers.' Het Instituut voor Internatio nale Economie heeft berekend dat Amerikaanse bedrijven door het sanctiebeleid van de VS alleen al in 1995 een bedrag van 30 tot 40 miljard gulden aan inkomsten misliepen. Haass geeft voorbeelden van landen die vrijwel volledig leunden op de' Amerikaanse economie en om die reden wél getroffen wer den door eenzijdige sancties van de VS, zoals Cuba en Haïti. De economische ontwrichting in die landen had echter tot gevolg dat de Amerikaanse kuststaat Florida te maken kreeg met een onverwachte stroom immigran ten, een onvoorzien neveneffect van de economische sancties. Afhankelijk Ook in Irak heeft de sanctiepoli- tiek negatieve bijwerkingen. Het met de sancties samenhan gende olie-voor-voedsel-ak- foto Jassim Mohammed/AP koord heeft de Iraakse bevol king afhankelijker gemaakt van Saddam, zegt Calabrese. „Om te overleven heeft de bevolking de rantsoenen nodig die worden verstrekt door het regime. De sancties hebben er volgens hem toe bijgedragen dat in Irak een nieuwe klasse is ontstaan. „Een klasse die bestaat uit netwerken met een grote onder linge afhankelijkheid. Het fas cinerende is dat deze nieuwe netwerken zich niets lijken aan te trekken van etnische of religi euze grenzen. Dat verkleint het risico van fragmentatie van Irak langs etnische lijnen. Het frus trerende is echter dat zich met deze klasse in Irak een nieuwe oligarchie aandient, een boven laag die Saddam zeer waar schijnlijk zal overleven." Ter ondersteuning van het Ame rikaanse sanctiebeleid schil derden president Clinton en doorSacha Kester en Annelies Smit In de Turkse provincie Ela- zig, waar de SVB zijn on derzoek naar misbruik van de kinderbijslag is begonnen, zijn voornamelijk fraude rende Turken aangetroffen die in Den Haag hebben ge werkt. Dit valt te verklaren uit het feit dat veel Haagse Turken uit deze provincie af komstig zijn. Dat wil niet zeggen dat alleen deze groep ten onrechte geld heeft ont vangen. Verder onderzoek zal plaats vinden in provincies waar- bijvoorbeeld veel Rotter damse of Amsterdamse Tur ken vandaan komen. De onderzoeken van de SVB gaan in de Haagse koffiehui zen als een lopend vuurtje rond, zo melden verschillen de bronnen. Als dorp A is be zocht door de SVB-onder- zoekers, wordt de familie in Den Haag gebeld. Die waar schuwen hun vrienden met familie in dorp B, zodat deze tijdig maatregelen kunnen treffen. De controleurs krij gen verhalen te horen over kostscholen of logeerpartij tjes om de afwezigheid van het verzonnen kind te ver klaren. De fraudegevallen zijn door middel van bronnen binnen de Turkse gemeenschap dooi de SVB toch achterhaald. Ook eigen veldwerk, waaruit bijvoorbeeld bleek dat de ou ders de namen van hun kin deren niet wisten, heeft de fraude naar boven gebracht. De SVB controleert in alle landen waar uitkeringen worden verstrekt, of het geld terecht wordt uitbetaald. Enkele landen, zoals Marok ko en Turkije, zijn als 'risico gebied' aangemerkt. Dit vanwege het hoge aantal uit keringsgerechtigden en de gebrekkige administratie ter plaatse. De SVB kondigde eerder dit jaar aan dat zij vol gend jsfar een databank be gint voor fraudebestrijding. Met de meeste landen, waar onder Turkije, heeft Neder land verdragen over de sociale zekerheid gesloten. Hierin zijn regels opgenomen voor controle; zo heeft de SVB toegang tot de zoge naamde 'brondocumenten'. Deze brondocumenten be vatten essentiële informatie waar de verstrekking van de uitkering van afhangt. Mensen die recht op een uit kering hebben opgebouwd, maar niet afkomstig zijn uit een verdragsland, krijgen hun geld voorlopig ook nog overgemaakt. Dit geldt bij voorbeeld voor de meeste voormalige Oostbloklan den. Het afgelopen jaar zijn dooi de SVB in totaal 250.000 uit keringen 'geëxporteerd'; een totaalbedrag van ruim 1,7 miljard gulden. Van dit be drag besloeg de kinderbij slag ruim 186 miljoen gul den. Hiervan ging verreweg het grootste deel - 58 procent - naar Marokko (72 miljoen) en Turkije (36 miljoen). In to taal wonen 60.000 kinderen met recht op de bij slag buiten Nederland. De Turkse burgerlijke stand verstrekt tweejaarlijks een actueel overzicht aan de SVB. Daarmee worden ver ouderde gegevens bijgesteld en aangevuld. De miljoenen fraude in Turkije toont aan dat deze informatie lang niet altijd betrouwbaar is. Staatssecretaris De Grave (sociale zaken en werkgele genheid) heeft deze zomer al aandacht gevraagd voor het controle-probleem. De mo gelijkheden van Nederland se controleurs in het buiten land zijn beperkt en vaak niet toereikend. Met een wetsvoorstel wil De Grave het toezicht op uitkeringsre- gels verbeteren. Het recht op een sociale uitkering wordt gebonden aan het wonen in Nederland of een verdrags land. Mensen die in het Oost blok wonen, kunnen hun uit kering kwijtraken. Wel wordt geprobeerd met deze landen alsnog afspraken te maken. Bestaande verdragen worden verder aange scherpt. Het wetsvoorstel wordt binnenkort in cle Tweede Kamer behandeld. De Sociale Verzekerings bank gaat op korte teimijn overleggen met De Grave. Volgens woordvoerder W. Thoen gebeurt dit vooral om 'signalen' af te geven. „Het onderzoek is nog niet afge rond. Het is dan ook voorba rig om nu al definitieve con clusies te trekken. Op basis van wat wij nu weten, zullen we met de staatssecretaris praten.". GPD door Hans de Bruijn Intemet-aanbieders zullen in een nieuw wetsvoorstel, dat over enkele weken naar de Tweede Kamer gaat, slechts beperkt aan sprakelijk worden gesteld voor de inhoud van wat zij via hun computers verspreiden. De aansprakelijkheid van deze 'Internet providers' wordt bijna net zo geregeld als die van uitgevers van gedrukte informatie. Een topambtenaar van het ministerie van Justitie meldde dat eerder deze week tijdens een conferentie in Noordwijkerhout over computercriminaliteit. De aanbieders zul len niet strafbaar zijn, als zij de bron van mogelijk strafbare informatie, zoals kin derporno of racistische uitingen, kennen, die aan de justitie bekendmaken en maatre gelen nemen om de verdere verspreiding van het materiaal tegen te gaan. Doen zij dat niet, dan kunnen zij medeplich tig worden verklaard aan de verspreiding. De aansprakelijkheid van de Internet-aan- bieders is internationaal omstreden. De In- ternet-industrie vindt dat het bestrijden van zaken als kinderporno en racisme op het wereldwijde Internet vooral tot stand moet komen door zelfregulering. De topambtenaar, mr. A Patijn, wees er op dat Intemet-aanbieders altijd gedwongen kunnen worden om informatie te verstrek ken in het kader van een justitieel onder zoek. Maar hij zei dat de aanbieders ook een soort 'openbare nutsfunctie' vervullen, en daarom wellicht toch speciale bescherming verdienen. Uitgangspunt van de nieuwe wet zal zijn dat de strafbaarheid minder wordt, naarmate de aanbieders meer met justitie meewerken bij het tegengaan van excessen. HetD66-kamerlid G. Roethof liet weten blij te zijn met deze aanpak, omdat daarbij de eigen verantwoordelijkheid van de aanbie ders benadrukt wordt. „Deze inperking van de medeplichtigheid vind ik goed, maar ik heb-toch liever zelfregulering", stelde zij. Briefgeheim In het nieuwe wetsvoorstel zal ook worden geregeld dat justitie computergegevens van Intemet-aanbieders in beslag kan nemen, niet alleen voor de bewijsvoering in een la tere strafzaak, maar ook om ze verder on toegankelijk te maken. Ook zal een artikel opgenomen worden dat het 'briefgeheim' voor e-mail (elektronische post) regelt langs dezelfde lijnen van het bestaande briefge heim voor de 'papieren' post, zo vertelde dé topambtenaar. De deelnemers aan de conferentie erkenden overigens dat het heel moeilijk zal zijn voor justitie om greep te krijgen op het Internet, omdat er geen internationale regels voor zijn. „En de technologie is de wetgever al tijd ver vooruit", meende een topman van een groot Amerikaans computerbedrijf. Voor de politie is het gebruik van computers inmiddels wel gewoon geworden, maar de mogelijkheden van het Internet worden nog lang niet genoeg ingezien en benut. „Het wordt nauwelijks onderkend welke enorme bedreigingen via de computer op ons afkomen", memoreerde Internet-des- kundige drs. Maurice de Hond van het We- gener-uitgeversconcern. Politie en justitie zijn zich nog onvoldoende bewust van de ri sico's. Tot nog toe concentreert men zich vooral op kinderporno en dergelijke, maar het net kan voor vele vormen van criminali teit gebruikt worden. Zo worden zelfs, onder meer vanuit Amster dam, openlijk via het Internet verdovende middelen aangeboden, en kun je nu ook gokken via het net. Dat biedt grote fraude kansen. „Grensoverschrijdende criminali teit is niets nieuws", zei directeur F. Rodriquez van de Amsterdamse Internet aanbieder XS-4ALL, „maar met het Inter net kan het'in een fractie van een seconde." Porno weren Een probleem blijft dat sommige zaken in Nederland verboden zijn, die in andere lan den wel mogen (zo zijn racistische uitlatin gen in de VS niet strafbaar)terwijl wat hier toegestaan is elders verboden is (de VS wil len porno weren). „Daardoor vestigen por no-aanbieders zich in Nederland en gaan racisten naar de VS", aldus Rodriquez. De politie maakt zelf steeds vaker gebruik van het net om informatie over crimineel gedrag op te sporen, maar het 'boeven van gen' wordt alleen maar moeilijker. Veel van andere Amerikaanse vertegen woordigers de afgelopen weken een duister beeld van een toe komst waarin terroristen met behulp van de Iraakse kennis op het terrein van de biologische en chemische oorlogsvoering vele duizenden inwoners van Wes terse steden zouden kunnen do den. „Meer nog dan zeven jaar gele den het geval was heeft de Ame rikaanse regering dit proces van demonisering van Saddam no dig om haar beleid tegenover Irak te rechtvaardigen", meent Calabrese. „We wisten al dat Saddam kwaadaardig was, maar nee, hij blijkt nóg kwaad aardiger te zijn. Dat is het beeld." Of zoals Clintons veilig heidsadviseur Sandy Berger zei: Saddam Hoessein bood ons een gelegenheid de wereld te to nen hoe gevaarlijk hij nog altijd is." Prestige v Calabrese vindt dat er teveel ge speculeerd wordt over wat er in Saddams hoofd omgaat. „Pres tige speelt absoluut een rol. En ik ben er zeker van dat hij Irak gelijkwaardig beschouwt aan de VS. Dat hij zichzelf de gelijke beschouwt van de president van de Verenigde Staten. Maar ik geloof niet dat de vernedering van de VS voor hem een doel in zichzelf is. Zeker is dat Saddam af wil van de economische sanc ties." „Mogelijk zijn wij, de Verenigde Staten, tot de slotsom gekomen dat Saddam nooit volledig tege moet zal komen aan de eisen van de internationale gemeenschap. Als gevolg van die veronderstel ling is Saddam zelf het obstakel geworden - of wij dat nu hardop willen toegeven of niet. Saddam zou hierdoor het geloof kunnen hebben verloren dat. hij Ameri ka tevreden kan stellen door de resoluties van de Veiligheids raad na te leven - als hij dat ge loof ooit al gehad heeft. Waarom zou hij het spel spelen volgens de Amerikaanse regels als de Amerikanen in werkelijkheid op zijn ondergang uit zijn? Als dit de feitelijke situatie is, dan zit niet alleen Saddam opgeslo ten in een doos, maar dan zitten wij daar samen met hem in. Met een beeld van elkaar dat voort komt uit een volledig ontbreken van vertrouwen." GPD Staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft stren ge maatregelen aangekondigd tegen asielzoe kers die zonder geldige papieren Nederland pro beren in te komen. Eerst maar eens bewijzen dat het paspoort echt is kwijtgeraakt; dan pas mag de asielpro cedure in gang worden gezet. Deze maatregel moet de komst van asielzoekers naar Nederland moeilijker ma ken. De fracties van WD, D66 en CDA in de Tweede Kamer- kunnen zich vinden in het plan van de staatssecretaris. PvdA en Groen Links daarentegen hebben er grote moeite meeZij vrezen dat de vluchtelingen, die in eigenf land worden vervolgd, straks de dupe zijn van dit be leid. Het is immers goed mogelijk dat asielzoekers wer-, kelijk geen sluitende verklaring hebben voor het ont-: breken van geldige identiteitspapieren. Zowel voor het plan van Justitie als voor het verweer van de PvdA en Groen Links valt wat te zeggen. De staatssecretaris ligt al enige tijd onder vuur, omdat het aantal asielzoekers in ons land fors stijgt. De proble men om deze mensen onderdak te bieden, zijn niet meer te overzien. In de eerste negen maanden van dit jaar werden al 29.300 asielverzoeken ingediend, terwijl dat er over dezelfde periode vorig jaar nog 15.800 waren. De toestroom wordt veroorzaakt door vluchtelingen uit Irak en Afghanistan en de toegenomen mensensmok kel. Ook de moeizame, nu geldende regels om asielzoe kers zonder papieren het land uit te zetten, hebben tot;, gevolg dat het gros in Nederland wordt toegelaten. Bij na negentig procent van de asielzoekers beschikt niet over geldige documenten. Dat economische vluchtelingen onmiddellijk weer op het vliegtuig naar huis moeten, is logisch. Maar de vraag is hoe de uitvoerende instanties aan onze grenzen een onderscheid kunnen maken tussen echte vluchte lingen en gelukzoekers. Harde bewijzen zullen in bijna alle gevallen ontbreken. Dus het verhaal van de asiel zoeker telt. Maar welk verhaal klopt en welk is uit de duim gezogen? Schmitz is zich er waarschijnlijk van bewust dat haaf voorstel voor een aantal mensen onrechtvaardig kan uitpakken. Toch zet zij door. Ze wil een krachtig signaal afgeven. De staatssecretaris probeert asielzoekers en mensensmokkelaars duidelijk te maken dat Nederland niet meer het land is waar iedereen zonder papieren welkom is. Zij hoopt dat haar beleid ertoe leidt dat eco nomische vluchtelingen ons land links laten liggen. Of dat inderdaad gebeurt, wordt pas over enige tij d duide- lijk. Als het voorstel van Schmitz in de Tweede Kamer wordt aangenomen, wacht de uitvoerende instanties een zwa re taak. Om het waarheidsgehalte van alle verhalen die op hen afkomen te toetsen, staat geen simpel formulier ter beschikking. Voordat de Tweede Kamer goedkeu ring geeft aan het wetsvoorstel van de staatssecretaris zal over de wijze van uitvoering meer helderheid moe ten komen. Huwelijksreis Het postkantoortje van het dorpje Romsey in Hampshire is overstroomd met brieven en telegrammen voor prinses Eli- zabeth en prins Philip. Het Britse paar bracht de eerste dag van zijn huwelijksreis door in een herenhuis van-Phi lips oom, lord Mountbatten. De hekken van het landhuis werden door de politie be waakt, omdat de prinses de eerste dagen van de witte broodsweken ongestoordwil doorbrengen- Weinig suikerbieten De opbrengst van de suiker bietencampagne blijft in Zee land ongeveer dertig procent achter bij de verwachtingen Oorzaak is de grote droogte. Wil men de komende maanden het suikerrantsoen op peil houden, dan zaleen i flinke aanslag op de deviezenpot moeten worden gedaan om dei ontbrekende suiker te kunnen, importeren. Wapens op schip In de Middensluis in Hans- weert wordt het jacht Zonnety IV vastgehouden. Mannen in kaki uniformen en met rode petten houden de wacht, ter wijl in Hansweert allerlei de geruchten de ronde doen. Aan boord is in elk geval een uitge- breid wapenarsenaal aange troffen. Het. vermoeden - be staat dat er sprake is van wapensmokkel naar Palesti- na,bestemd voor de illegale beweging aldaar. Racistische organisaties verspreiden hun gedachtengoed steeds meer via Internet. foto Pierre Virot/RTR de informatie kan worden 'versleuteld' en onleesbaar gemaakt. De Nederlandse rege ring voelt er, in tegenstelling tot vooral de VS, niets voor om dat te verbieden. Kamerlid Roethof voelt ook niets voor voor stellen om het door justitie aftappen van vertrouwelijke Internet-informatie makke lijker te maken. Omdat een steeds groter deel van het sociale leven via de telefoon verloopt, zou dat betekenen dat de overheid daar een te grote controle op krijgt. Via chipknip, pincodes en creditcards is al zo veel over ons gedrag bekend.We hebben in cyberspace niet meer surveillance nodig dan in de gewone wereld. De maatschappe lijke kosten daarvan zijn te hoog", aldus Roethof. Bovendien wordt door de toenemende inge wikkeldheid van het Internet het aftappen 'gigantisch duur', stelde PTT-directeur H. Wessels. Overigens is volgens deskundigen de wijze waarop bedrijven hun computer systemen beveiligen tegen 'inbraak' vaak nog volstrekt onvoldoende. Computerin brekers kunnen grote schade aanrichten, zowel technologisch als financieel. „De in dustrie 'leert niet van de historie", zei een van de experts. „De huidige beveiliging van veel bedrijven is ronduit slecht." GPD Uitgever; W. F. de Pagter Hoofdredactie; A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.0.0 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www. city.nl e-mail: pzcredcily1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2