Privé kun je moeilijk genuanceerd zijn Kinderen hebben een hekel aan verhuizen PZC Politici en hun pubers reportage 25 zaterdag 22 november 1997 Zwaar alcoholmisbruik door jongeren leidt steeds opnieuw tot fatale vechtpartijen. Levensgevaarlijke XTC-pillen verzieken de house-cultuur. Soft drugs duiken soms zelfs in lagere scholen op. De jeugd experimenteert als vanouds, en de politiek roept om maatregelen: jacht op XTC-producenten, alcoholontmoediging, minder koffieshops. Vier Kamerleden, allen ouders van kinderen in de gevaarlijke leeftijd, praten over de moderne verlokkingen. 'Ik wil mijn kind in het weekend niet als een dweil thuis hebben.' Ook Tweede Kamerleden liggen wel eens wakker van hun kinderenPieter Jan Biesheuvel (CDA), vader van vier kin deren: ,,De eerste keer dat mijn dochter 's nachts alleen thuis zou komen? Ik deed geen oog dicht!" „Je hoort ieder geluidje in huis", vult Nic ky van 't Riet (D66) aan. Biesheuvel: „Ze hebben ook van die goeie smoezen om nog later thuis te komen. Mijn zoons moeten dan eerst nog de meisjes thuis brengen. En die smoes klopt nog ook. WD-defensiespecialist Theo van den Doel hoort het glimlachend aan. Een af spraak is bij hem thuis in Ermelo een af spraak. Zijn zoon is een verstandige jon gen, die zelf bedenkt dat het onveilig is zonder licht te fietsen. En voor zijn doch ter stapt de oud-militair zelf nog op het stalen ros om haar over de donkere wegen rond Ermelo halverwege tegemoet te rij den. Remi Poppe, lid van de tweemansfractie van de SP: „Ik heb één keer de vergissing gemaakt bij een feest naar binnen te gaan om mijn dochter op te halen. Nou, dat was foute boel." Beleid Politiek Den Haag breekt zich eeuwig het hoofd over de jeugd. De jongeren zuipen, ze blowen, ze slikken, ze vechten, ze ro ken, ze housen tot vroeg in de ochtend. Het land hangt vol met verboden vruch ten, en bied daar als puber maar eens weerstand aan. Politici roepen dan om be leid. Een alcohol ontmoedigingsbeleid! Nuloptie koffieshops! Jacht op XTC-pro- ducenten! Maar wat voor beleid voeren de bezorgde ouder-parlementariërs zelf thuis? En kunnen ze uit de voeten met hun partij standpunt? Om met het laatste te beginnen: dat valt niet altijd mee. De democrate Van 't Riet werd door haar wereldwijze zoons wel eens met het D66- standpunt om de oren geslagen. „Toen ik zag in wat voor omgeving mijn jongste zoon terecht kwam toen hij soft drugs ge bruikte, beviel me dat helemaal niet. Maar toen ik daar over begon, kreeg ik te horen dat D66 daar heel liberale opvat tingen over heeft. Dus waar ik me dan toch mee bemoeide?" Biesheuvel: „Mijn kinderen vinden die nuloptie van het CDA veel te ver gaan. Al le koffieshops dicht, dat is volgens hen niet reëel. Maar daar laat ik me niet door afschrikken." SP'er Poppe legt uit dat zijn partij harde standpunten inneemt met betrekking tot hard drugs, maar soft drugs gedoogt. „Verder weet ik er minder van dan mijn dochters. Ze moeten mij uit leggen wat voor drugs je precies hebt." Van den Doel zegt „zich helemaal te kun nen vinden" in de partijlijn. Drugs moe ten ver weg blijven van zijn kinderen, en als Ermelo z'n eerste koffieshop zou krij gen, dan gaat de WD'er daartegen in het verzet. „Heeft Ermelo geen koffieshops? Wat heerlijk! Het ideaal van het CDA ver wezenlijkt", roept Biesheuvel. Overeind Nicky van 't Riet huldigt het officiële D 6 6-standpunt dat er koffieshops moeten zijn om te voorkomen dat soft drugs ge heel in de criminele sfeer verdwijnen. Maar privé valt zo'n genuanceerd stand punt soms moeilijk overeind te houden, legt ze uit. „Ik hou persoonlijk niet van koffieshops. Bij mij in de buurt zijn er geen, en ik zou er ook helemaal geen kof fieshop willen. Ik ben ook blij dat D66 heeft geholpen het drugsbeleid wat aan te scherpen om de overlast terug te brengen. Ik heb heel erg de behoefte gevoeld om in mijn partij aan de orde te stellen dat het handhavingsbeleid me teleurstelde." Als kinderen van veexdien gewoon soft drugs kunnen halen, „dan ben je verkeei'd bezig", weet Van 't Riet. „Er wordt binnen D66 wel eens wat makkelijk gedaan over de acceptatie van soft drugs. Daar is in onze partij ook veel discussie over Maar Theo van den Doel, WD, zoon van 17 en dochter van 14. Nicky van 't Riet, D66, twee zoons van 19 en 17. Pieter Jan Biesheuvel, CDA dochter (23), drie zoons (20,17 en 15). Remi Poppe, SP, twee dochters van 25 en 19. jongeren die blowen lopen de kans slecht te gaan scoren op school. Ze raken afwe zig en zijn niet meer bij de les. Dan kun je wel zeggen: soft drugs zijn niet versla vend, maar dat is toch niet vol te houden als je ziet wat voor effecten soft drugs kunnen hebben." Remi Poppe, die geheel voorgeprogram meerd is op het thema tweedeling van de samenleving, vindt echter dat Tweede Kamerleden en hun gezinnetjes „wel in erg rooskleurige omstandigheden" zitten. Ze hebben goede inkomens, er is interes sant werk. „Als jongeren de keuze maken voor dmgs of alcohol, dan hebben ze geen perspectief. Dan gaat het om de mensen in de oude wijken met de lage inkomens. Die hebben minder weerstand tegen de aan trekkingskracht van alcohol of drugs." Biesheuvel: „Is dat nou wel zo? Redeneer je niet te gemakkelijk. In de jaren dertig was er ook weinig perspectief voor veel mensen, maar toen hield men elkaar meer vast." Poppe: „Er was meer gezamenlijke strijd. De mensen hadden nog een doel." Vooral de commercie zit de arbeider-poli ticus dwars. „Je ziet het overal. In de house-cultuur, in het onderwijs, op televi sie. Ik vind dat de jeugd door de commer cie wordt uitgekleed. Wat je tegenwoor dig moet betalen voor een pilsje. Vroeger kostte een biertje vijftig cent. En trou wens, als je ziet tegen wat voor een loon mijn studerende dochter moet afwassen om wat bij te verdienen. Daar werkte ik dertig jaar geleden al voor! Van den Doel: „Nou schets je wel een heel somber beeld." Poppe: „Nee, ze werken zich de blaren voor niks." Van den Doel: „Mijn zoon had van de zo mer een bijbaantje. Hij was hartstikke trots op wat hij verdiende. Dat was wel niet veel, maar voor zo'n jongen is dat..." Poppe:,Bij mijn dochters gaat het wél om de hoogte van het loon. Het zijn geen bij baantjes, ze moeten er dingen van beta len. Het zijn gewoon loonslaven Grenzen De politici, consensus-zoekers van be roep, stellen thuis grenzen als het moet. De zachtaardige Van 't Riet werd even een dictatortje, toen zoonlief begon te blowen en met de verkeerde vrienden thuis kwam. Eruit, die gasten. Van den Doel, niet geplaagd door zorgen over blowende kinderen, verwacht geen wangedrag en is daar thuis glashelder over „Ik wil niet dat ze te veel drinken. Dronken thuis komen, accepteer ik niet. En in het weekend wil ik ze ook wel eens een avond thuis zien. Het is verder belangrijk om zelf het goede voorbeeld te geven. Ik rook graag een si gaar, maar als de kinderen erbij zijn, doe ik dat niet. Ze hoeven niet in mijn i-ook te zitten." Biesheuvel: „Die kinderen moeten op school heel hard werken, dus ze hebben behoefte aan veel vrijheid in het weekend Maar ik wens ze op zaterdag of zondag overdag niet als een dweil aan te treffen. Zoiets geeft spanningen, ik vind dat hele maal niks." Hebben de vier nu een striktere moraal dan toen ze zelf jong waren? Poppe: „Ik niet. Mijn ouders waren van de blauwe knoop, dus ik dronk al gauw te veel in de ogen van mijn moeder. Maar ze gingen daar gelukkig niet krampachtig mee om. En dat doe ik als vader nu ook niet. Mijn kinderen hebben altijd de ruim te gehad om zelf alles uit te vinden, en zo lang we daar thuis open over kunnen zijn, gaat het goed." Poppe heeft als principe: kinderen hoeven niet bang te zijn als ze een keer een fout maken. „Als die angst weg isdan weten ze ook veel beter met al cohol of drugs om te gaan." Ook Poppe's dochtei's maakten hun fou ten. „Mijn vrouw en ik werden een keer 's nachts wakker: We hoorden onze doch ter beneden huilen. Ze had op een feestje een XTC-pil geslikt en dat was helemaal niet goed afgelopen. Ik vond het heel goed dat ze dat allemaal meteen vertelde. Die heeft ervan geleerd, dacht ik. Volgens mij was ze ook kwaad op zichzelf, dat ze er met die XTC toch was ingetuind." Van 't Riet vindt van zichzelf wel dat ze minder toegeeflijk is dan vroeger. „Ik idea liseer me veel beter waar onze kinderen aan bloot staan." Biesheuvel knikt heftig van ja. Maar Theo van den Doel denkt dat hij nu minder sti'eng is voor zijn kinderen dan hij dertig jaar geleden voor zichzelf was. „Maar ja, in mijn tijd was het toch ook niet gewoon om 's nachts om half vier thuis te komen." Poppe: „Dat was sluipen." Van den Doel: „Néé. Het was niet ge woon." Autoriteit Echte 'kinderen van de jai'en zestig' zijn ze niet, deze vier Kamerleden. Er werd hooguit voorzichtig meegedaan aan de opstand tegen de autoi'iteit. Alleen Remi Poppe demonstreerde driftig mee tegen Politici met kinderen in de 'gevaarlijke' leeftijd: Ze moeten in het weekeinde niet als een dweil thuiskomen. fotografie Rob Keeris de Amerikaanse militaire betx-okkenheid in Vietnam. En de flower power ging ook al langs hen heen. Biesheuvel: „Ja, in mijn studentenflat werd wel geblowd, maar die stank alleen al vond ik afstotend." Alleen Poppe heeft in z'n jonge jai'en een keer hasj gerookt - „ik vond er geen moer aan" - en tegenwoordig beperken deze Kamexdeden zich nog steeds tot een be schaafd glaasje alcohol. En allemaal heb ben ze druk hun best gedaan de dingen thuis bespreekbaar te maken. Het minste dat ze verlangen is een uitleg, als de afspraken niet zijn nagekomen. Van 't Riet: „Ik ben een te bezoi-gde moeder in de ogen van mijn twee zoons. Zij hebben het idee dat alles wel goed komt, dus, ma, maak je maar geen zorgen. Maar ik wil weten waar ze uithangen. Ze fietsen in het weekend 's nachts de hele Utrechtse regio rond, en als er dan zo'n verki'achter rond loopt in de burnt van De Uithof, dan vind ik dat eng. Als ik thuis kom, móet er een briefje op de trap liggen waar ze heen zijn. En als ik een tijd afspreek waai'op ze thuis moeten zijn, dan is dat heilig. Ik heb wel diep in de nacht in de kou voor de deur lo pen ijsberen, omdat er een te laat kwam." Ze veitelt dat ze weet hoe laat de gelegen heden sluiten, waar haar zoons komen. „Als ze dan een uur later nog niet thuis zijn, dan word ik elke minuut ongei-uster. En als ze om half vijf aankomen in plaats van om drie uur. zeg ik wel eens: waarom doe je me dit aan? Mijn zenuwen kunnen daar absoluut niet tegen." Beelden Biesheuvel is thuis ook een pratei*. Hij ha mert steeds op het vertrouwen dat er moet bestaan tussen hem en zijn kinderen. „Ik heb bepaalde beelden van wat ze doen, als ik daar niet bij ben. Ik ga er ook van uit dat die beelden kloppen." En wat nu als hij later hoort dat z'n kinde ren wel degelijk drugs hebben gebruikt zonder dat aan hem te vertellen? Biesheuvel: „Dat zou ik erg vinden. Niet alleen het verzwijgen, maar ook dat ze zo iets hebben gedaan. Als ik het nu zou ho- ren, dan zou ik meteen denken: is dit het begin van het afglijden? En ik zou heel erg het gevoel hebben dat ik als ouder heb ge faald." Maar hebben kinderen geen recht op hun eigen geheimen? Waarom zouden ze alles vertellen? Van den Doel: „Nou, er zijn natuurlijk ook wel dingen die ze niet belangrijk vinden om aan jou te vertellen." Biesheuvel: „Ik hoop het niet." Dus bij Pieter Jan Biesheuvel kloppen ze op de slaapkamerdeur om te vertellen dat ze gisternacht voor het eerst de liefde heb ben bedreven? Van 't Riet: „Dat zou ik niet willen weten, hoor!" Poppe: „Het is gelukt, pa! Van 't Riet: „Er zijn gezinnen waar ze dat soort dingen uitwisselen, hoor ik wel eens." Biesheuvel: „De vertrouwensrelatie moet overeind blijven, ook als er dingen gebeu ren waar ik moeite mee heb. Maar weet je, ik heb veel meer moeite om mijn geloofs beleving op mijn kinderen over te bren gen, dan om ze er van te overtuigen dat ze verstandig om moeten gaan met de mo derne verlokkingen." De gereformeerde CDA' er ziet nu dat hij een van de weinigen is in zijn straat die op zondagochtend ter kerke gaat. „Zie jij je kinderen maar eens mee te krijgen, als het al gebruikelijk is geworden dat hun feesten tot zondagoch tend duren." Schuldgevoel Allemaal zijn ze bang dat het politieke werk hen zo opslokt, dat ze eigenlijk te weinig tijd hebben voor hun kinderen. Lichte schuldgevoelens komen van tijd tot tijd boven, maar daar gaan ze niet minder hard van werken. Poppe: „Ik ben nou al dertig jaar bezig om van een klein partijtje een grote te maken, dus ik ben bijna nooit thuis. Wat dat betreft ben ik eigenlijk een slechte vader." Van 't Riet: „Ik heb ze net weer verteld dat ik deze week alleen op dinsdagavond en zaterdagavond thuis zal zijn." Van den Doel: „Ikzieze 's morgens bij het ontbijt." Maar kinderen kunnen veel hebben van hun ouders, zo blijkt. Geen van de pubers verwijt hun vaders en moeders dat ze meer aandacht hebben voor de politiek dan voor hen. Van 't Riet: „Dat gaat an ders. Regelmatig wordt de indringende vraag gesteld: wanneer ben je thuis." En Biesheuvel heeft geleex'd om snel een pauze in te lassen tijdens een van zijn vele spreekbeurten, als de pieper gaat. „Dan kijk ik zq tijdens het praten schuin naar dat apparaatje, en dan zie ik dat het een van mijn kinderen is. Pauze, denk ik dan, en snel terugbellen. Niks aan de hand, blijkt meestal. Maar je wéét het natuur lijk nooit." Maurice Wilbrink en Koos van Wees Kinderen hebben weinig te wil len als hun ouders, om wat voor reden dan ook, van woon plaats veranderen. Heimwee, leer problemen, teruggetrokken of juist agressief gedrag kunnen de gevolgen zijn van de angst en on zekerheid bij verlies van de vertrouwde omgeving. Weten schappelijk onderzoek naar de psychosociale uitwerking van ver huizen op kinderen is nodig, con cludeert Hannie Vink. Bij Kok Ly ra in Kampen verscheen van haar en haar man Piet Schelling een gids met tips over verhuizen met kinderen. De Culemborgse weet waar ze over schrijft, want als predi kant wisselde haar man vaak van standplaats. Ze haast zich overi gens te zeggen dat verhuizen vele positieve kanten heeft. Vader en moeder zijn monter vanwege een nieuwe baan met betere beloning. En kinderen profiteren vaak mee van een mooier huis en een grotere tuin. Ook is er een nieuw in te rich ten, soms grotere kamer of voor het eerst een eigen ruimte. En als j e gepest werd in je oude omgeving kun je een nieuwe start maken. In twintig jaar sleepte het echt paar de vier eigen kinderen mee naar Brussel, Heinkenszand, Al melo, Den Haag en Culemborg. Verantwoord en zonder noemens waardige vervelende nasleep, dachten ze. Tot Hannie Vink (49) voor de laatste verhuizing begin dit jaar in het kader van haai- pu blicatie plompverloren haar kin deren naar verhuiservaringen vroeg. „Daar schrok ik van. Er kwam heel wat los." Haar jongste zoon, nu achttien jaar, liep na de verhui zing uit Almelo als achtjarige vast op de nieuwe school. Een twintig jarige dochter, nota bene al zelf standig op kamers in Den Haag, wilde niet komen op de verhuis- dag. „Ze wilde niet geconfron teerd worden met de aanblik van het lege ouderlijk huis, waar ze zo graag was." Ongelukkig moment Achteraf, maar dat is altijd mak kelijk redeneren, hadden de Schellings misschien beter een half jaar met de laatste verhuizing kunnen wachten. Dan waren al hun kinderen uit huis geweest. In hun geval had dat best gekund, maar soms dwingen de omstan digheden tot een ongelukkig ver- huismoment. Voor ouders is het volgens de schrijvers belangrijk gedragsverandering bij kinderen tijdens de verhuisperiode te her kennen en te erkennen, hoe moei lijk dat door de drukte vaak ook is. Problemen hoeven ook niet altijd meteen de kop op te steken in of di rect na de onrustige verhuisperio de. Velen blijken pas veel later te beseffen wat de verandering te weegbracht, vaak in combinatie met andere moeilijkheden. Zo ver telde een veertigjarige vrouw dat ze bij een verhuizing een koffieke tel in de tuin zag liggen die daar niet hoorde. Zo'n zelfde ketel zag ze jaren later bij iemand in huis. De herinnering riep het gevoel van eenzaamheid op van toen ze acht jaar was. Een ander, inmiddels 45 jaar en als kind drie keer verhuisd, kan het nog altijd niet verdragen dat tij dens een van die keren het spel dat ze op haar zesde verjaardag kreeg, was zoekgeraakt. Volgens Hannie Vink is er geen pasklaar recept om de ingrijpende verandering van woonomgeving zo rimpelloos mogelijk te laten verlopen, Daarvoor verschillen si tuaties en kinderen te veel. Bij peuters en jonge schoolkinderen is het zaak ze niet te vroeg op de hoogte te brengen. Ook worden heel jonge kinderen erg onrustig van het bekijken van allerlei wo ningen. „Laat ze spelenderwijs vertrouwd raken met het idee. Bij voorbeeld door kinderboeken over verhuizen." Tafel Omdat kinderen sterk hechten aan een vertrouwde omgeving is het belangrijk de balans te bewaren door in de nieuwe woning voor ori ëntatiepunten te zorgen. Veel ou ders veranderen van meubilair in een nieuw huis. „Een echtpaar be sloot toch maar weer de oude tafel te gebruiken, omdat de nieuwe niet beviel. Toen het zoontje van vijf iets bekends zag, glinsterden zijn ogen. Onze tafel!riep hij ver rukt." Gooi in je opruimwoede niet te snel ogenschijnlijk waardeloze of niet meer gebruikte spullen van kindei-en weg, zo staat te lezen in 'Verhuizen met kinderen'. Laat de kinderen indien mogelijk mee in pakken en in- en uitladen. Maak de verhuisdag gezellig door iets extra's rond eten en drinken te or ganiseren. „En zorg dat je als ouders uitge rust bent, want kinderen kunnen wel eens vervelend zijn." Scholen schieten nogal eens te kort in het op hun gemak stellen van verhuizende kinderen, con stateert Hannie Vink. „Van een nieuw kind vragen om voor de vreemde klas iets over zichzelf te vertellen, is goed bedoeld maar ook doodeng. Schoolhoofden met wie ik contact had voor mijn on derzoek realiseren zich deze emo ties vaak nog onvoldoende, net als hulpverleners van maatschappe lijk werk en Riaggs." Kinderen kunnen ook last krijgen door bijvoorbeeld hun accent. Je wordt voor b<?er uitgescholden als je in de stad komt wonen of gaat door voor kakker als je op een plattelandsschool verschijnt met een Hooghaarlemmerdijkse tong val. „Machteloosheid kan kinde ren onzeker maken en tast het zelfvertrouwen aan. Dat stralen ze in hun nieuwe omgeving dan ook uit, terwijl hun eerste houding grotendeels bepaalt of ze geaccep- teerd of geplaagd worden." Wiebe van der Hout

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25