Opheffing vervoersverbod nabij Mosselen en Muscadet BBL slechts tussenstation in bancaire blitzkrieg ING Messcherp cadeautje bij Croma. dossier Chipper Postbank blijkt waardeloos 4 WEKEN WEI V-Raad komt met afgezwakte resolutie over Irak Biggenproductie kan na beëindiging van fokstop weer van start Netanyahu versterkt zijn macht Voetveer schaadt busvervoer Feyenoord verder in beker Binnentankers botsen in mist bij Willemstad VOOR 15,00 JA, ik wil: wÊÊÊKÊÊM bak 2 kilo JLmü.JU fles 0,75 liter Nederland haalt reductie C02 mogelijk niet Einde soja-actie ,10° JS w ZW 4 Een enkel buitje Eerst mistbanken, vanmiddag opklaringen en een bui.,Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 10 graden. 240e jaargang no. 270 donderdag 13 november 1997 losse nummers 1,75 pagina 9 t/m 14 Het centrale comité van de Israëlische Likud-partij wil voort aan weer zelf de lijst met kandidaten voor de parlementsver kiezingen opstellen. Omdat het comité in overweldigende meerderheid Benjamin Netanyahu steunt, wordt het besluit gezien als een verdere versterking van de O macht van de premier. De komst van een fiets/voetveer tussen Vlissingen en Bres- kens gaat waarschijnlijk ten koste van openbaar vervoer el ders in Zeeland, omdat het zeer de vraag is of het Rij k met extra geld over de brug komt voor de nieuwe A veerdienst. De komst van Leo Been hakker als trainer heeft Feyenoord nog niet de ge wenste oppepper gege ven. Gisteren won de Rot terdamse club moeizaam het bekerduel met eerste- divisieclub TOP Oss (2-0). In de eredivisie versloeg koploper Ajax FC Twente met 1-0. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; dossier afval: 9,10,11,12,13 en 14;zeeland: 15,17,19,20en21;sport:23 en 23 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is nog steeds niet mogelijk met de chipknip' van de Postbank, de Chipper, te betalen via de bestaande be taalautomaten. Die blijken slechts geschikt voor betaling met de Chipknip van andere banken. Dat stelt de Consumen tenbond. De bond vindt het hoog tijd dat de banken snel komen met een uniform betaalsysteem voor chipkaarten. Technisch is dat volgens de organisatie geen pro bleem. Winkels aarzelen over aanpas sing van betaalautomaten om dat ze dan twee dure abonne menten voor chipkaarten moeten betalen. Bovendien door Harmen van der Werf WILLEMSTAD - Twee binnen- vaarttankers, de Susann en de Kelly, zijn gistermorgen om streeks half twaalf in dichte mist met elkaar in aanvaring ge komen bij Willemstad. De met 950 ton kerosine geladen Kelly maakte een scheur van vijfen twintig meter in de zijwand van de Susann, die na een lading nafta vervoerd te hebben nog niet was 'ontgast'. Volgens de regionale brandweer heeft ex- geen explosiegevaar bestaan. Het scheepvaartverkeer is een klein uur gestremd geweest. De Kelly kwam uit de Vol- keraksluizen en wilde het Hol lands Diep opvaren. De binnen- vaai-ttanker Susann was op weg naar de sluizen, toen beide schepen met elkaar in botsing kwamen. Door de mist merkten ze elkaar niet op tijd op. De stuurman van de Susann hep door de aanvaring een gebroken been op. Hoewel de Susann nog niet ontgast was, heeft er geen explosiegevaar bestaan. Vol gens de regionale brandweer was dat te danken aan de lage (water)temperatuur. De Susann is gistermiddag naar de Afval Terminal Moerdijk (ATM) ge- bi-acht om te worden ontgast. De Kelly die uit Vlissingen kwam, is met de kerosine (vlieg tuigbrandstof) doorgevaren naar Schiphol. De Susann was onderweg van het Duitse Lud- wigshafen naar Vlissingen. komt het ombouwen van de ap paratuur nu slecht uit in ver band met de drukte van de feestdagen. De Postbank heeft al één miljoen Chippers ver spreid. Voor 1998 moet dat aan tal zijn verdubbeld. De Consumentenbond heeft het volgens de Postbank bij het ver keerde eind. Er zijn volgens de bank al 5.000 betaalautomaten geschikt voor zowel de Chipper als de Chipknip. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Als u nu 4 pakjes Croma koopt, krijgt u daar tijdelijk gratis een handig keukenmesje bij. Typisch zo'n mesje waar u er nooit genoeg van heeft.Wees er CROMA dus snel bij, want op is op! Zeelands Roem verse mosselen, kwaliteit Royal, V Muscadet Marquis de f\r" la Hautiène, O R 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. W I Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 15 november as. (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland MEDEDELING De vestigingen van WEA ZEELAND zijn op vrijdag 14 november a.s. vanaf 12.30 uur gesloten i.v.m. onze personeelsreis (Advertentie) door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Van Aartsen (Landbouw) wil na de opheffing van het fokverbod voor var kens nog deze week ook het vervoersverbod op heffen. De sterke afname van het aantal varkenspestgevallen biedt daarvoor de ruimte, zo meent hij. Het fokverbod werd giste ren al met onmiddellijke ingang opgeheven. Het kabinet stuurt nog deze week de wet die de verkleining van de varkensstapel met 2'5 procent regelt, naar de Tweede Kamer. Die wet is een recht streeks gevolg van de varkens pest, die tot nu toe zo'n vier mil jard gulden heeft gekost. Van Aartsen heeft inmiddels toe stemming van de Europese Commissie voor de inkrimping. De minister verdedigde die maatregel gisteren opnieuw met een verwijzing naar de snelheid waarmee de pest om zich heen greep. „Het is eigenlijk een wonder dat in een gebied waar in de varkens zo op elkaar zitten de pest maar tot een paar maan den beperkt is gebleven. Alle deskundigen zeggen dat het ook veel langer had kunnen duren. Tevreden De Nederlandse Vakbond van Varkenshouders (NW) heeft te vreden gereageerd op het be sluit van de minister inzake het fokverbod. De acties van'de Ac tiegroep Fokverbod Zinloos en de NW hebben de druk op de minister zo opgevoerd, dat het verbod eerder is opgeheven dan verwacht, aldus de vakbond. Bemanningsleden yan het Amerikaanse vliegdekschip door John Wanders WASHINGTON - De vijftien leden tellende Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem zijn veroordeling uitgesproken over de wei gering van Irak om Amerikaanse leden van VN-inr spectieteams toe te laten. De raad heeft een reisver bod opgelegd aan alle Iraakse vertegenwoordigers die betrokken zijn bij het tegenhouden van Amerikaanse wapeninspecteiu's. De Veiligheidsraad dreigt met 'verdere maatregelen' als Irak zich blijft verzetten te gen de wil van de internationale gemeenschap. „Dit is een helder signaal aan de Iraakse leiders dat zij alle resoluties van de Veiligheidsraad dienen na te le ven", zei Bill Richardson, de Amerikaanse ambassa- een raket van een gevechtsvliegtuig, deur bij de Verenigde Naties, na afloop van de stem ming. „Doet Irak dit niet, dan is de Veiligheidsraad bereid de instrumenten te gebruiken die tot zijn be schikking staan," Amerikaanse diplomaten hebben de afgelopen dagen tevergeefs gepoogd een krachtiger resolutie op papier te krijgen. In de gisteren aanvaarde tekst ontbreekt elke veiwijzing naar een militaire dreiging. Irak dreigt in antwoord op de gisteren aanvaarde i'esolutie alle Amerikaanse wapeninspecteurs het land uit te zetten. De Amerikaanse regering staat op het standpunt dat de VS van het begin af aan al het mandaat van de Vei ligheidsraad hebben om militaire strafexpedities uit at net is teruggekeerd van een vlucht boven Irak. foto John Moore/AP te voeren tegen Irak als dit land nog langer een loopje neemt met de internationale afspraken. Maar het Wit te Huis geef t de voorkeur aan een optreden in VN-ver- band. De wankele coalitie tegen Irak zou zeker uit eenvallen als de Amerikanen op eigen houtje met militaire middelen zouden toeslaan. Rusland en Frankrijk zijn tegen een militair ingrij pen. De dreiging van een Amerikaanse actie heeft er echter wel toe bijgedragen dat in de gisteren aanvaar de resolutie van de Veiligheidsraad een nieuwe straf maatregel wordt aangekondigd; een aantal Iraakse functionarissen zal ernstig worden beperkt in zijn reismogelijkheden. Of deze sanctie in de praktijk veel effect sorteert, valt te betwijfelen. GPD zie ook pagina 2 Voorman Wien van den Brink vindt dat nu heel scherp moet worden opgelet dat het virus niet terugkeert. „Er moet zeer strikt worden gecontroleerd", aldus Van den Brink. Dit kan door regelmatig bloed van var kens af te tappen. Het is nog onduidelijk hoe snel de stallen weer vol varkens zul len staan. Volgens Van den Brink zijn zeugen uit hun zwan gerschapsritme geraakt door dat ze maandenlang niet drachtig zijn geweest. Op de KI- stations ontstond desondanks vrijwel direct na de bekendma king een run op sperma. De eer ste biggen worden begin maart verwacht. D66-woordvoerder Ter Veer be treurde gisteren dat Van Aartsen niet tegelijkertijd met de opheffing van het fokverbod met een regeling is gekomen die voorkomt dat boeren nu onmid dellijk hun stallen tot de nok vullen. Dat bemoeilijkt straks de inkrimping van de varkens stapel, zo meent hij. GPD DEN HAAG - Volgens minister De Boer (Milieu) zal Nederland er 'hoogstwaarschijnlijk' niet in slagen om in 2000 3 procent minder C02 uit te stoten dan in 1990. Nederland moet die doel stelling in dat geval 'zo snel mo gelijk daarna' zien te bereiken. De Boer zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een de bat over de VN-klimaatconfe- rentie die in december wordt ge houden in het Japanse Kyoto. De Nederlandse C02-doelstel- ling staat daar los van. De Boer heeft de beoogde vermindering steeds 'heel ambitieus' ge noemd. Uit onderzoek blijkt dat er in Nederland veel meer kooldioxi de in de lucht terecht komt dan de bedoeling is. Gevreesd wordt dat in 2000 geen sprake is van een vermindering ten opzichte van 1990, maar een forse ver meerdering, mogelijk met zo'n 10 procent. ANP ROTTERDAM - Greenpeace heeft gisteravond de blokkade van een schip, dat deels is gela den met genetisch gemanipu leerde soja, opgeheven uit vrees voorhoge schadeclaims. ANP door RayrpOnd Peil AMSTERDAM - Negen miljard gulden en geen cent meer wil ING Groep betalen voor de Bel gische bank BBL. „Er gaat geen centime bij", verzekeren de twee ING-topbazen. Lukt het bod niet? „Dat zien we dan wel. Eerst deze klus afmaken. Daar na zal de expansie van ING in het euro-gebied verdergaan. We hebben nog zes miljard gulden op de plank." Het zelfvertrouwen van de Ne derlandse bank/verzekerings groep lijkt grenzeloos. Als het ware sprekend uit één mond lichtten topmannen A Jacobs en G. van der Lugt gisteren de jongste 'spectaculaire acquisi tie' toe. Overnemen is voor ING, dat er in krap twee j aar 161 mil- jard gulden voor uittrok, de ge woonste zaak van de wereld. De inlijving van Bank Brussel Luxemburg is héél belangrijk, zo beklemtonen beiden meer malen, Met euro-valuta in aan tocht is ING Europees gaan denken. Dat betekent streven naar veel klanten in België en daai'na in 'la douce France'. „BBL heeft een betrekkelijk be perkt aantal kantoren in grote Franse steden en in het grensge bied tussen België en Frankrijk. (Advertentie) Dit is een uitstekende stap vooi-- waarts naar Frankrijk - dat gaan we samen met BBL uit bouwen - en ook naar Zuid-Eu ropa", aldus achtereenvolgens Van der Lugt en Jacobs. Hoe verder Frankrijk binnen te val len houden zij achter de kiezen. De concurrentie luistert immers mee. Grillig Het succes van ING's bod op de Belgische bank hangt geheel af van de vraag of de aandeelhou ders erin stappen. De grillige fi nancier Albert Frère speelt daar een sleutelrol in: met bijna een kwart van de BBL-aandelen op zak kan hij de overname maken of breken. Jacobs: „Het laat me een beetje koud wat-ie doet. Ik wacht tot het één minuut voor twaalf is, op 17 december van dit jaar sluit de aanmelding, en dan komt-ie wel. Frère zal wel roepen dat het bod te laag is. Maar dat zou ik ook roepen als iemand biedt op iets wat van mij is." Door de koersbewegingen van ING - zij betaalt in eigen aande len - en BBL op de beurzen is het bod van negen miljard in gul dens gerekend inmiddels een half miljard opgelopen. „Spe culatie van de beurs, misschien op een hoger bod", doet Jacobs het kort af. De grote aandeel houders zijn niet gepolst. „We horen het wel." Mislukken Zou de overneming mislukken - zoals het bod in 1992 en daarna de geplande overname door ING van de Belgische Postbank eveneens - „dan werken we ver der aan onze strategie in Bel gië". ING wil bovenop haar ei gen bezit van ruim 20 procent in BBL, wanneer minstens 30 pro cent van de aandelen wordt aangemeld, het bod gestand doen, waarmee de overname lang niet rond is. Loopt de aan koop desondanks mis „dan weet ik niet of ik het pakket later ver koop of houd". Bang dat een tot dusver buiten de schijnwerpers gebleven par tij een hoger bod doet is de bank/verzkeraar niet. GPD zie ook pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1