Moluks woonzorgcentrum open Peutergym bij de turnvereniging Uitbater headshop krijgt een maand voorwaardelijk Uitvoegstrook in Vlissingen schaadt veiligheid fietsers Fietser gewond bij botsing Vrijspraak na behalen rijbewijs Motorrijder fors over de schreef Brandweerman tuk op snelheid Schoenendief aangehouden PZC zeeland Centrum Tabadila in Middelburg officieel in gebruik genomen I i Politie betrapt 519 hardrijders Middelburg legt reclameborden aan banden mensenwerk Parkeerwachten in eigen ruimte De president van de RepublikMaluka Selatan F. L. J.Tutnhatunewa en gedeputeerde drs.G. L. C. M. de Kok (l)bekij ken samen met de voorzitter van de Stichting Tabadila, R. Pattikawa-Lawalata een foto waarop een aantal bewoners van het eerste Molukse woon zorgcentrum en twee Zeeuwse vrouwen in klederdracht te zien zijn. foto Ruben Orëel donderdag 6 november 1997 w MIDDELBURG - Een 65-jarige fietser uit Middelburg is woensdagmorgen gewond bij een aanrijding op het Groene- woud in Middelburg. Hij stak de weg over door rood licht en werd aangereden door een 31-jarige automobilist uit Goes. De man is met gebroken ribben per ambulance vervoerd naar het streekziekenhuis in Vlissingen MIDDELBURG - ,,Zo zie je maar", zei kantonrechter mr. H. Bruin woensdagochtend in Middelburg, ,,je moet de hoop nooit opgeven." De 34-jarige Vlissinger die voor de dertiende keer gepakt was voor het rijden zonder officiële papieren, liet woensdag trots zijn pas gehaalde rijbewijs zien. Officier mr. J. C. Oldenburger en mr. Bi'uin waren aangenaam verrast dat de 'oude bekende' in oktober eindelijk het vereiste rij certifi caat had behaald. Ook vertelde de Vlissinger dat hij een baan heeft bij een schildersbedrijf waar hij donderdag (vandaag) begint. Omdat Van Oldenburger de man tegemoet wilde ko men bij zijn nieuwe start, liet zij de eis van een gevangenis straf vallen. Maar voor de laatste drie keer dat hij zonder rij bevoegdheid in een auto was aangetroffen, kreeg de man een boete van in totaal 1290 gulden. Ook werd zijn in beslaggeno men auto niet meer terug gegeven. Kantonrechter Bruin wenste de Vlissinger veel succes met zijn nieuwe begin in het leven en drukte hem op het hart nu vooral niet te snel te rijden. MIDDELBURG - Het is vaak raak met hardrijders op de Rondweg in Biggekerke. Maar een 26-jarige Tilburger maak te het dit voorjaar wel erg bont. Op 7 mei 1997 reed hij met zijn motor maar liefst 160 kilometer per uur op de Rondweg. De maximale snelheid is hier 80 kilometer per uur. Het kantonge recht in Middelburg ontnam de man woensdagochtend voor twee maanden zijn rijbevoegdheid en legde een boete van 1120 gulden op. Officier van justitiemr. C. J. Oldenburger had vier maanden rij-ontzegging geëist. De Tilburger was met zijn vriendin op voorjaarsvakantie in Zeeland en besloot zijn nieuwe motor eens goed uit te probe ren. Kantonrechter mr. H. Bruin vroeg de man of hij wist dat er in Zeeland verschrikkelijke ongelukken zijn gebeurd door hardrijders. De Tilburger zei dat hij op de hoogte was van het motorongeluk in 1994 op de Prins Hendrikweg in Vlissingen waarbij de 7-jarige Laura om het leven kwam. Hij beloofde voortaan naar de Duitse snelwegen te gaan als hij voluit op zijn motor wilde rijden. Omdat de rechter zich wel voor kon stellen dat iemand een nieuwe motor wil uitproberen, maakte hij twee van de vier'maanden rijontzegging voorwaardelijk. De boete van 1120 gulden nam hij wel over. MIDDELBURG - Een 34-jarige brandweerman uit Middel burg ging woensdagochtend met een boete van 1200 gulden naar huis. De Middelburger reed op 21 mei van dit jaar 153 ki lometer per uur op de Sloeweg in Ritthem waar honderd kilo meter de toegestane snelheid is. Bovendien raakt de man zijn rijbewijs vier maanden kwijt als hij binnen twee jaar weer wordt gepakt voor hardrijden. De officier was mild omdat hij zijn rijbewijs nodig had voor zijn beroep als brandweerman. Het was niet de eex-ste keer dat de man beboet werd voor te snel rijden. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagochtend een 25- jarige man uit Houten aangehouden wegens diefstal van een paar schoenen ter waax-de van 100 gulden. De man nam het schoeisel mee uit een winkel aan de.Max-kt. Tegen de man zal proces-verbaal worden opgemaakt. i door Mooike de Moor MIDDELBURG - De 27-jarige eigenaar van de headshop in de Scheldestraat in Vlissingen heeft woensdag van het Middel burgse kantongerecht een aller laatste waarschuwing gekre gen. Verkoopt hij binnen de proeftijd van een jaar nog één keer marihuana, dan kan hij een maand de gevangenis in. ij Eind 1995 had de inwoner van I Oostkapelle een afspx-aak met de gemeente Vlissingen ge- I maakt dat hij per 31 januari 1996 zou stoppen met de ver- IVLISSINGEN - Bij snelheids controles op verschillende plaatsen op Walcheren heeft de politie woensdag 519 verkeers deelnemers betrapt. De contro les werden gehouden op de Kou- dekerkseweg in Middelburg, de 'Middelburgsestraat in Koude- kerke, De gex'brandystraat in I 'Vlissingen, de Rondweg in Big gekerke, de Grindqweg in West- J tkapelle en op de Schroeweg in I'^Middelburg en de Leliëndaalse- 'weginSint-Laurens. Er werden overschrijdingen tot 39 kilome ter per uur gemeten. koop van softdrugs. Maar de po litie bemerkte dat de headshop op 2, 3, en 15 februari van het vorige jaar nog steeds marihua na aan klanten verstrekte. De gemeente liet het pand in de Scheldestraat toen dichttimme ren. De eigenaar was boos over het sluiten van zijn headshop. Vol gens hem had de gemeente geen recht om zijn zaak te barricade ren. Hij verkocht namelijk be halve softdrugs ook nog andere artikelen in zijn winkel. Kantonrechter mr. H. Bnxin zei woensdag dat 'de verdachte geen man van afsprakenis'. Vol gens Bruin was de gemeënte heel toeschietelijk geweest. De eigenaar hield zich veivolgens niet aan de gemaakte afspx-aken door toch marihuana te blijven verkopen. Smartshop De inwoner van Oostkapelle bleef protesteren tegen het dichttimmeren van zijn zaak. De rechter negeex'de echter de kritiek en vroeg de man wat hij nu deed. De eigenaar vertelde dat hij op dit moment een smartslxop in het pand aan de Scheldestraat heeft. Bnxin sloot de zaak af met de opmerking 'dat de vex-koop van paddestoe len en andex-e smartdrugs inder tijd ook wel verboden zal wor den'. rfnorEdith Ramakers MIDDELBURG - Het woon zorgcentrum Tabadila voor Mo lukse Ouderen in Middelburg werd woensdagmiddag officieel N geopend. De president van de Republik Maluka Selatan i F. L. J. Tutuhatunewa en de ge- 3 deputeerde van de provincie S] jrs. G. L. C. M. de Kok onthul- 1 den een foto waarop een aantal i bewoners van het eerste Moluk- 1 se woonzorgcentrum en twee I Zeeuwse vrouwen in ldeder- 1 dracht te zien zijn. Daarmee kreeg het Moluks-Zeeuwse ini tiatief een gezicht. „Ons Zeeu wen waren niet zuunig voor de Molukse inwoners", zei de voor zitter van de Stichting Tabadila R. Pattikawa-Lawalata. Tijdens haar toespraak in Ne- dexiands en Maleis moest de voorzitter kwijt dat ze teleurge steld was in het Rijk. Het minis terie van WVC was niet bei'eid 350.000 gulden bij te dragen. „Wij vonden dat het Rijk ook een verantwoordelijkheid had naar de Molukse ouderen. Staatssecretaris Erica Terpstra beseft niet dat deze mensen, de ze oudex-en voor de Nederlandse belangen vechtende militairen waren die naar een ander land waren gebracht. Hun zekerhe den werden hen hier ontnomen. Vijftig jaar later zijn ze nog ver bitterd omdat de Nederlandse regering haar belofte van een te rugkeer naar de Molukken niet is nagekomen. Een mooi gebaar op de oude dag had zoveel goed kunnen doen." De stichting moest op veel za ken beknibbelen. Dat deed ze niet op de woonruimte van de twaalf appartementen, wel op de recreatiei'uimte. De stichting kortte op de algehele aankle ding en moest accepteren dat er geen geld voor vexwarmingin de hal was. „In onze eerste plarmen gingen we uit van een verbin dingsgang' naar de Molukse kerk. Als je bedlegerig bent, zou dat een xxitkomst zijn. Maar we moesten bezuinigen toen het Rxjk niet meer meedeed. Ik zal dit mevrouw Terpstra nooit meer vei'geven. Ik ex-gerde me ook aan KRO's ontbijt-tv. Daar in werden Moluklters gelijkge schakeld met Maxokkanen, Tur- ken en andere bxxïtenlandersDe Molukkers kwamen hier niet vrij'willig. Zij hebben gevochten voor Nederland", reageei'de ex- gedeputeerde en adviseur van de Stichting Tabadila W. Don. Maar toch was het gisteren feest voor de Stichting Tabadila. De samenwerking met Woning bouwvereniging Middelburg, de provincie Zeeland, de ge meenten Middelbxxrg, Vlissin gen en Veere, de Humanistische Stichting Jacob Roggeveen is goed verlopen. Verdiend Tutuhatunewa vindt dat de om a's en opa's het verdiend hebben onder elkaar oud te wox-den. „Want het gaat exom dat onze oudjes' zich senang voelen. En dat is volgens mij hier het geval. Ik heb zelf een band met Mid delburg. Als jongeling werd ik in het barakkeixkamp aan de Middelbux'gse Seisweg opge vangen. We dachten dat het voor zes maanden zou zijn en clat we dan terugkonden naar een onaf hankelijk Molukken. Maar het duurde lang, langer." Het initiatief voor Tabadila kwam van de tweede genex-atie Ambonezen. De kinderen voe len zich verantwoordelijk voor hun ouders, zeker als ze zorg no dig hebben. De Stichting Taba dila ontdekte vanaf de eei'ste gesprekken, zo'n acht jaar gele den, dat kinderen de zox'g moei lijker konden opbrengen. „De Nederlandse samenleving stelt hoge eisen aan de kinderen. Zij moeten hier een plaats vex-ove- ren. Nu Tabadila officieel is ge opend, zijn we gex-ust voor onze oudex-'en", zegt R. Pattikawa. door Nicole Kluïjtmans VLISSINGEN - De kruising van het fietspad met de uitvoeg strook die de gemeente Vlissin gen wil realiseren op de kruising Koudekerkseweg-Sloeweg ver groot de onveiligheid yoor fiet sers. De schrijft de Fietsersbond ENFB Vlissingen in een be zwaarschrift op het ontwerp besluit voor de wijziging van het bestemmingsplan. Voor fietsei's op de Koudekerk- seweg die rechtdoor willen in de richting van de Gerbrandys- traat betekent de uitvoegströok een omweg. Bovendien moeten ze ter hoogte van de Sloeweg ook nog eens de uitvoegstrook oversteken. Om de verkeersproblemen op de Koudekerkerseweg in cle spits uren en de zomermaanden op te lossen wil de gemeente vanaf de Olympiaweg een extra rijstrook voor het rechtsafslaand vex-keer aanleggen. Dit verkeer hoeft dan niet langer voor de ver keerslichten op de huidige krui sing te wachten. Naast de uit voegstrook rechtsaf komt een vrijliggend fiets- en voetpad. De ENFB vindt het kwalijk dat fietsers op de nieuw te vormen kruising vooi-rang moeten ver lenen aan het autoverkeer. Bo vendien vreest de fietsersbond dat scholieren die naar het MD- MIDDELBURG - B en W van Middelburg hebben nieuwe richtlijnen opgesteld voor het aanbrengen van reclames. De Welstandscommissie bekijkt of de borden, lichtbakken en an- derssoortige afbeeldingen vol doen aan de voorwaarden. Daarbij wordt gekeken naar ar chitectonische aspecten, andei-e reclames aan de gevel, de plek, het straatbeeld, vorm, kleur en grootte van de reclame. Bij mo numentenpanden kan een bouwvergunning vereist zijn. Voor panden die vallen binnen het Beschermd Stadsgezicht gelden strengere xvegels. Recla mes tegen de gevels zijn uitslui tend toegestaan in zogenaamde losse lettei's. Bakken-en borden mogen niet meer dan 95 cm. uit de gevel steken. Een aantal ui tingen, waaronder lichtreflex- - borden, zijn verboden. GO-gebouw aan de Gex'brandy straat moeten zich aan de nieu we, omslachtige x'oute zullen onttrekken. Zij zullen de Kou- dekerkseweg oversteken ter hoogte van de Olympiaweg, nog voor de uitvoegstrook begint, met alle i'isico's vandien. Volgens de ENFB kunnen een hoop problemen worden voox- komen als de gemeente een af- slagstrook op de Koudekei'kse- weg zelf aanlegt. Dat het autovei'keer nu snel vastloopt, komt doordat het doorgaande verkeer en het rechtsafslaand verkeer één rijsti'ook moeten delen. Als de gemeente blijft vasthouden a an de plannen, dan moeten er meer veiligheids- maatx-egelen voor fietsers wox-- den genomen, vindt de ENFB. Verbaasd Verder is de fietsersbond ver baasd dat de gemeente de xiit- voegstx-ook wil financiei'en met geld uit de 'Extra investerings impuls infrastnictuur stads- en streekvervoer 1996-2000' (de zogeheten De Boer-gelden). „Op deze manier komt een mi lieusubsidie terecht bij een maatx-egel ten behoeve van het autovei'keei'. Dit terwijl wij x-e- gelmatig vernemèn dat er voor fietsvoorzieningen geen g'ekl is", schrijft ENFB-vooi'zitter A W. C. Mullink. Tot wqensdag konden belang hebbenden hun mening geven op het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders. Het college wil een versnelde bestemmingsplan procedure volgen, zodat de rechtsafstrook nog vóór juni 1998 kan worden gerealiseex*d. (Advertentie) Wat zeg je mij nu, een perfect vier gangen menu voor slechts 55,- p.p. Waar is dat, bij Jachthaven 5 - Yerseke Tel. 0113-572101 door Josette van Velzen Week van het Zeeuwse Boek 29 okt. t/m 8 nov. GRAT8S Sakke de zee-ratte door Kees Slager bij aankocp van tenminste 25 - aan boeken bij vrijwel alle boekhandels in Zeeland Zo, daar zijn we dan bij de peuter- gym", klinkt het uit de mond van mevrouw van Broekhoven. „Wacht nou even, oma moet eerst nog even de fiets wegzetten", maant ze de tweeëneen- halfjarige Devin. Ingetogen brabbe lend wil die het op een holletje naar de gymzaal zetten. In sportzaal Vrijenho- ven van de Vlissingse Turnvereniging is er iedere woensdag- en vrijdagochtend peutergym. Peuters kunnen er onder begeleiding van vader, moeder, oma, opa of oppas drie kwartier lang al gym mend hun hart ophalen en hun grenzen verleggen. Devin is een van de eersten, samen met Raymond Tax. Eenmaal binnenlatenze een aantal flinke kreten en gilletjes weergalmen, waarmee ze elkaar en de gymleidstex's Celie de Boer en Karin Tax begroeten. Vervolgens schieten de mannetjes behulpzaam toe bij het uit zetten van de toestellen en het in de rondte strooien van ongelooflijk veel ballen in alle soorten, maten en gewich ten. Ze glunderen van de pret en hebben er duidelijk weer zin in vandaag. Klimr-ekken, kasten, ringen, banken, evenwichtsbalk, brug en trampoline. De hele boel staat uit en overal liggen matten om een eventuele val op te van gen. „Je zou het misschien niet zeggen, maar we varierën ook nog in het neer zetten van de toestellen", zegt Karin. „Dat is afhankelijk van wat je met de opstelling beoogt." Devin en Raymond zijn inmiddels druk aan het klimmen. Onder de klanken van 'Jan Huigen in de ton' en andere kinderliedjes loopt de zaal tegen half elf vol met kleine mens jes en hun begeleiders. Het is een drukte van jewelste. Er zijn zo'n twintig peu ters van alles aan het doen, waar nodig bijgestaan door een handj e van hun ou ders. Bij enkelen volstaat slechts een vingei'. Durf De durf van sommige peuters lijkt grenzenloos. „Vanaf negen maanden, of eigenlijk wanneer het kind kan lopen, kan het op peutergym. Angsten kent zo'n dreumes nog niet. Die ontstaan pas tegen een jaar of twee", legt Karin uit. „Hoe jonger ze komen, hoe gi'oter de vaardigheid als ze met vier jaar door stromen naar de kleutex'gym. Het is al lemaal heel eigen. Ook heel belangrxjk is natuurlijk het contact en het vextrou- wen tussen ouder en kind. De leidsters-bij de turnvereniging heb ben veelal verschillende gymcursussen gevolgd. Zo deed Karin de cursus Ver enigingsleidster Gymnastiek van de KNGB, de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond. Binnen de gymnas tiek mag je daarmee zo'n beetje in alles MIDDELBURG - De parkeer- controlexu's in Middelburg krij gen een eigen onderkomen. Ze verhuizen naar de Stadsschuur 8, de schilderswerkplaats. rTot de reorganisatie van de ge meentepolitie en rijkspolitie waren de gemeentelijke par- keercontroleurs toegevoegd aan de commissaris van politie. In betpolitiebureau hadden zij een E 'eigen werkruimte en stonden zij onder leiding van een politie- functionaris. De werkruimte van de 7 controlexxrs is maar 24 vierkante meter groot. Volgens B en W zitten aan de huisvesting in het bxireau voor- en nadelen. De mensen zitten veilig-en ma ken gebruik van de balie van de i politie. Nadeel is dat de ruimte j tebeperktis.Inhetrdeuwepand I komt een balie. B en W willen I een banenpooler aantrekken als I balie-assistent. SEROQSKERKE Verkoopdag - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël ver koopt vrijdag 14 november van af 10 uur in Serooskerke pro ducten uit Israël. Bezoekers trefEen aan de Zandput l'7a on der meer wijn, textiel, spelle tjes, sieraderi en cosmetica aan. De opbrengst is bestemd voor een land- entuinbouwproject in ;de Negev-woestijn. lesgeven, bijvoorbeeld huisvrouwen en recreatiegym. Ze volgde bovendien een specialisatiecursus peuter- en kleutergym. „Laatst was er een bij scholingscursus 'gym voor motorisch gestoorde kinderen'. Daar komt dan aan de orde, hoe je een bewegingsstoor nis kunt constatex'en en wat je er met speciale oefeningen aan kunt doen. Wij kx'ijgen wel eens via het consultatiebu reau kinderen, die specifiek met deze problemen te maken hebben", vertelt ze. Begin Acht jaar geleden begon Karin, zelf moeder van twee kleine kinderen, met de peutergym. „Ik merkte dat er vóór hele jonge kinderen zo weinig was. En die klacht hoox-de ik van andex-e ouders ook. Toen ben ik bij de Bond te rade ge gaan en heb eens bij andere verenigin gen gekeken. Op mijn voorstel om hier bij de Turnvex-eniging een groep peuter gym te gaan draaien werd meteen en thousiast gereageerd. We startten met vijf kinderen en binnen het jaar wai-en dat er al vijfendertig. Toen moesten we de groep opsplitsen en nu zijn er twee peutergroepen van tezamen rond zestig kinderen. Om mee te willen doen, moet je.hd worden van de turnvereniging en contributie betalen." Alle kinderen zijn de volle drie kwartier dnxk bezig. Niemand gaat even aan cle kant zitten. Het is nog niet voorgeko men, dat een peuter van de gym af wil de. „Ei''zijn er wel gestopt, maar dat was meer omdat de ouders het hier net een speeltuin vonden. Maar zelfs een speeltuin heeft een doel. De kinderen leren hier een stukje zelfstandigheid en ze verbeteren hun motoriek. Ze doen ei*varingen op met hoog-laag, breed-smal, véi'-dichtbijZe merken wat ze al kunnen en ze zijn constant be zig met het verleggen van hun grenzen Wij bieden allei'lei toestellen en materi alen aan. De kindei-en zelf verzinnen wat je er zoalmee kunt doen. Ze zijn daarin nog inventiever dan wij. Hier krijgen ze de vrijheid en ruimte om alles uit te proberen", betoogt Kaï'in. „Wij geven hen en de ouders begeleiding daarbijTer illxxsti-atie wijst ze op twee peuters, die keux'ig achter elkaar twee hele grote ballen over de evenwichts balk dirigeren. Spelletjes „We gaan opruimen", galmt Celie door de zaal. Ouders, leiding en kinderen hebben in een mum van tijd de zaal leeg. Het laatste kwartiertje is voor spelle tjes met de hele kring'. 'Wie niet lopen, x-ennen, kx-uipen, wil, sta stil' en-'Hoofd, schouders, knie en teen' zijn nu aan de beurt. Ook dé ouders moeten eraan ge loven. Het laatste liedje 'Klap eens in je handjes' wordt beëindigd met een luid applaus voor elkaar. Met vuurrode ko nen van de px'et en de inspanning ver dwijnen de peutex'S richting kleedka mer. -„Kindjes die 's middags al niet meer sliepen, doen dat na een ochtend gymmen wel", lacht een moedei-. „En zelf ben ik nu ook hardstilcke moe", voegt ze ex-aan toe. Met Devin verlaat oma van Bx-oekhoven als een van de laatsten de zaal. Ook zij is 'totaal afge peigerd'. (Advertentie) foto Ruben Oreel Peuters kunnen al aan gymnastiek meedoen vanaf het moment dat ze kunnen lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15