lifllCllLE ZEEUWSE COURAN herzet tegen plan studiebeurs Zoektocht naar oplossing voor blokkades van Franse wegen We rijden nog, maar de winst is weg - VS wijzen dialoog met Saddam af en dreigen met actie 4 WEKEN !(L Fietsendief krijgt het moeilijk litzen weigert schoolgeld voortgezet onderwijs en MBO af te schaffen Indonesische banken dicht Sirica Terpstra ast in een lift Acties voor opheffing Fokverbod varkens p Motorpech niet oorzaak crash Feyenoord begeert Beenhakker Schutterende agenten moeten wapen thuislaten Wall Street sluit ruim 230 punten hoger VOOR 15,00 JA, ik wil: DePZC Enige regen Veel bewolking en 's middags enige regen. Maxima rond 12 graden bij een (Tiatige tot vrij krachtige zuidoosten wind. 40e jaargang no. 262 .id insdag 4 november 1997 anisse nummers 1,75 Lm? be- PAGINA 11 V"- or Hans van Soest EN HAAG - Als het aan 7):iinister Ritzen van On- irwijs ligt, wordt het hoolgeld in het voortge- t onderwijs en het mid- lbaar beroep onderwijs nbo) niet afgeschaft, ermee reageert hij afwijzend een advies van de commissie- -rmans die de studiefinancie- ig onder de loep heeft geno- (Advertentie) alleen ten goede aan de hogere inkomensgroepen. Volgens LoekHermans, de com missaris van de koningin in Friesland die de onderzoeks commissie leidde, heeft ieder een in deze twee schooltypen recht op gratis onderwijs. Ook zijn voorstel om de studiefinan ciering voor mbo-leerlingen af te schaffen viel bij Ritzen niet in goede aarde. Volgens hem zou dit juist tot gevolg hebben dat er minder leerlingen naar het mbo gaan. Het voorstel om ouders verplicht te laten meebetalen aan de studie van hun kinderen aan het hbo of de universiteit kreeg meer krediet van Ritzen. Nu is het ook al zo dat er bij de hoogte van de beurs wordt uit gegaan van een ouderlijke bij drage. Jaarlijks dragen ouders circa 2,8 miljard gulden bij aan de studie van hun kinderen. De commissie wil dit verplicht stel len voor studenten tot 21 jaar. Ouders hebben dan wettelijk Igens Ritzen komt de 300 mil- en gulden die afschaffing van 'stMBO-schoolgeld zou kosten :tlt del ^eEEDEN - Staatssecretaris Eri- ■e'i Terpsta van VWS heeft laandagmiddag een benauwd ;jalf uur doorgemaakt in een g&dselift. ie bewindsvrouwe kwam vast 3,| zitten in de te zwaar beladen ft van het nieuwe zorgcentrum ior gehandicapten Het Noor- 'jrlicht. Door het overtollige iwicht was de liftcambine >or haar stabiele positie ge- ikt waardoor de deuren niet eer open konden, zo meldde m woordvoerder van de Leidse brandweer. ïgje te hulp geschoten brandweer grHst het euvel te verhelpen en esterpstra en een aantal andere genodigden uit hun benarde po- jtie te bevrijden. Het exacte ;eantal mensen dat bij Terpstra e.;ast heeft gezeten, is de brand- rsveer niet bekend. Uiteraard :on de staatssecretaris er na af koop hartelijk om lachen. ANP •sj RIJSWIJK- Varkenshouders uit siiet zuiden van Nederland gaan dien dezer dagen actie voeren om !pet fokverbod voor varkens op geheven te krijgen. gi,De acties zullen publieks vriendelijk zijn, maar de poli tiek krijgt het moeilijk om het ipubliek uit te leggen warom het ifokverbod nog steeds van ;',kracht is", zei bestuurslid Hop- rinan van de Nederlandse Vak bond Varkenshouders (NVV), Ltnaandagavond na afloop van vjie eerste actievergadering. (Hopman wil verder nog geen (mededelingen doen over de aard van de acties of over het exacte otijdstip wanneer ze zullen be ginnen. Over de plaats is hij iets duidelijker. „Het ligt niet voor de hand acties in de noordelijke provincies te houden. Maar igangezien Den Haag niet in het noorden ligt, sluit ik niet uit dat (we daar onze stem laten horen. De varkenshouders begrijpen ■niet waarom minister Van lAartsen van Landbouw nog ;steeds niet besloten heeft het fokverbod voor varkens op te heffen. Volgens de boeren kan dat al lang. Het aantal uitbra ken van pest is de af gelopen we ken namelijk fors gedaald tot enkele per week. Daar komt bij dat het nog vier maanden duurt voor de eerste biggen worden geboren. De kans dat de pest epidemie dan nog niet is uitge woed, is gering, menen de boe ren. Van Aartsen wil op zijn beurt wachten met een beslis sing over opheffing van het fok verbod tot hij beschikt over de resultaten van een onderzoek naar de verspreiding van het pestvirus. Het geduld van de boeren is echter op. De kosten voor de bedrijven die met het fokverbod te maken hebben, be dragen per dag drie tot vierhon derdduizend gulden. ANP Spaanse chauffeurs (links) kregen het maandag op de A6 bij Villefranche-sur-Saöne in Midden-Frankrijk aan de stok met Franse collega's. De Spanjaarden slaagden er daar evenwel in de blokkade tijdelijk te doorbreken. foto Philippe Desmazes/EPA van onze redactie buitenland PARIJS- Op diverse fronten werd maandag gewerkt aan een oplossing en gedreigd met juridische stappen om een ein de te maken aan de blokkades op de Franse wegen. Voor de tweede keer binnen een jaar legden Franse chauffeurs op grote schaal het internationale vrachtverkeer plat. Vorig jaar duurden de acties twaalf da gen. De Franse chauffeurs eisen aanzienlijk meer salaris van hun werkgevers. Nadat de werkgevers het overleg daar over zondag hadden verlaten, werden op diverse plaatsen in het land blokkades opgewor pen. Deze veranderden veelal telkens van plaats. Woedende chauffeurs bezet ten zondagavond en maandag belangrijke verkeersknoop punten, bedrijfsterreinen en distributiecentra (van onder andere brandstof) in het Rhö- ne-dal en in het noorden van Frankrijk. In beginsel worden alleen personenauto's en bus sen doorgelaten. In de loop van maandag groeide het aantal blokkades tot 150. Op de hoofdroute naar België en enkele grensovergangen zo als de Kanaaltunnel werd het vrachtverkeer stilgelegd. Ver der werd ook de Mont-Blanc- tunnel geblokkeerd. Bij de blokkades bij de Europabrug Belangrijkste wegbk Franse vrachtwagenchauffeurs SPANJE anp - bron- afp (de belangrijkste snelweg naar Duitsland) en bij de Spaanse grens greep de politie in. De International Road Union overweegt een kort geding" aan te spannen tegen de Franse vakbonden om hen aanspra kelijk te stellen voor de scha de. Dat gebeurt onder andere op verzoek van de Nederland se organisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) en de verladersorganisatie EVO. De grootste werkgeversorga nisatie in het Franse weg transport UFT zei maandag bereid te zijn om het overleg met de actievoerende bonden te hervatten. De eerste onder handelingsronde vanmorgen komt echter voor de UFT te vroeg, maakte bestuurslid De- neuviile duidelijk. Jorritsma Minister Jorritsma (Verkeer) wil zo snel mogelijk overleg met haar Europese collega's om de acties te beëindigen. In een gesprek met vertegen woordigers uit de vervoerssec tor beloofde zij te proberen de Europese Transportraad bij een te krijgen. Maandag waren ook voor het Nederlandse bedrijfsleven, de gevolgen van de blokkades voelbaar. Enkele tientallen Nederlandse combinaties kwamen vast te staan. De EVO schatte de schade voor exporteurs na één dag blokka des al op zo'n drie miljoen gul den. Of dat ooit wordt vergoed is de vraag. Claims die na de acties van vorig jaar werden ingediend, zijn door de Franse overheid niet gehonoreerd. De Vervoersbond FNV vex- klaarde zich maandagmiddag solidair met de actievoerders in Frankrijk. Zij vroeg aanNe- derlandse transportbedrijven de garantie dat deze geen wa gens op weg sturen langs de routes waar actie wordt ge voerd. ANP Pagina 7: Crisiscentrum overspoeld met telefoontjes Zeeuwse exporteurs reageren verdeeld nog een zorgplicht en volgens de commissie mag daarom worden afgedwongen dat meebetalen, Ritzen wil nadenken over hoe veel er van ouders kan worden verwacht. Hij is wel bang, dat ouders met lagere inkomens de dupe worden van de verplichte ouderbijdrage. De commissie-Hermans stelt verder voor om het principe van de prestatiebeurs te schrappen. In plaats daarvan zouden stu denten een spaarpot van 20.400 gulden van de overheid moeten krijgen, waar ze tien jaar lang uit mogen putten. Als ze al hun studiepunten halen, mogen ze het maximale bedrag opnemen. Als een student echter een jaar tje wat minder wil studeren en bijvoorbeeld wat meer wil wer ken, kan hij met de onderwijsin stelling afspreken dat jaar slechts een beperkt aantal stu diepunten te halen. Haalt hij dat echter ook niet, dan verspeelt hij het recht nog verder gebruik te maken van zijn spaarpot. Regeringspartijen PvdA en D66 staan sceptisch tegenover de plannen van de commissie. Zij zijn net als Ritzen bang dat de verplichte ouderlijke bijdrage en het afschaffen van de studie financiering voor mbo-studen- ten nadelig zijn voor de lagere inkomensgroepen. De WD vindt dat het stelsel van prestatiebeurzen niet veran derd hoeft te worden omdat het systeem pas twee jaar werkt en 'een kans verdient'. Oppositie partij CDA voelt wel wat voor de plannen, maar vraagt zich af wat er gebeurt met studenten die ouder zijn dan 21 jaar en geen beroep meer kunnen doen op de verplichte ouderlijke bij drage. GPD Rekeninghouders vragen informatie aan een politieman bij de Bank Harpan Sentosa, een van de 16 noodlijdende bankin stellingen die de Indonesische regering gisteren liet sluiten. Dat was een voorwaarde van de IMF bij het verlenen van een steunpakket ter waarde van 23 miljard dollar voor de econo mie van het land. Rekeninghouders van de gesloten banken kunnen over hun tegoeden beschikken bij overheidsbanken. \J Volgens secretaris J. Wobben van Stichting Vliegveiligheid kan erbij het vliegongeval vorige week vrijdag in Middelburg geen sprake zijn geweest van een motorstoring. In dat geval zou de piloot nog de gelegenheid hebben gehad om buiten een woonwijk te landen. Wobben denkt eerder dat pro blemen met de besturing of het afbreken van een on- JT derdeel de crash heeft veroorzaakt. Leo Beenhakker is voor Feye noord kandidaat nummer één om de ontslagen Arie Haan op te volgen. De 55-jarige Beenhak ker - een geboren Rotterdam mer - begeert het trainerschap bij Feyenoord, maar staat nog onder contract bij Vitesse. Karei Aalbers, de preses van Vitesse, wil Beenhakker voor alsnog geen vrijgeleide O geven. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15,16 en 17; sport: 18 en 19. GRONINGEN - Enkele tiental len agenten van de Regiopolitie Groningen mogen voorlopig niet meer met een vuurwapen de straat op omdat ze vorig jaar niet of onvoldoende geoefend hebben met hun dienstpistool. Het korps heeft dat maandag la ten weten. De korpsleiding heeft de dis- tricts- en divisiechefs opdracht gegeven de agenten zo snel mo gelijk naar de schietbaan te stu ren. Na het behalen van de 'schiettoets' mogen ze dan weer gewapend op surveillance. Uit recente cijfers van de Regio politie Groningen blijkt dat vo rig jaar 139 agenten geen of te weinig schietoefeningen heb ben gedaan. Krachtens de regels van minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) mogen ze daarom geen vuurwapen meer dragen. Volgens een woordvoerster van het politiekorps valt nog niet precies te zeggen hoeveel agen ten zonder wapen de stx-aat op moeten. ANP NEW YORK- De New Yorkse ef fectenbeurs heeft zich maandag krachtig hersteld. Na een sterke beursdag in Azië en Europa sloot de Dow Jones Index ruim 230 punten hoger. Het gaat om de op twee na grootste winst in punten in de geschiedenis van Wall Street. De Dow steeg met 232,31 pun ten naar 7.674,39. Vorige week maandag verloor de Dow 554 punten om zich dinsdag met een record van 337 punten weer enigszins te herstellen. AP door Barend Pelgrim PARIJS - De schrik voor de stakende vrachtwagenchauffeurs zit er goed in sinds vorig jaar. De transportfirma Voor uit uit Breskens probeert ondanks de blokkades van de Franse routiers toch nog enkele vrachtwagens op hun be stemming in Frankrijk te krijgen. „Zondag zijn er nog drie wagens vertrok ken. Maandag ook twee", dat zegt direc teur J. Oosterbaan van Vooruit. „Het grote probleem op dit moment is dat de handel teruggetrokken wordt. We zitten nu nog maar op tien px'ocent van de nor male situatie. We rijden nog wel maar de winst is weg." Op het kantoor van Vooruit komen met regelmaat telefoontjes binnen van chauffeurs die een weg zoeken tussen de blokkades. „Een vrachtwagen die van ochtend om half elf is vertrokken naar Rungis bij Parijs is er nu nog niet", vertelt transportmanager K. Geloof maandag middag rond half zes. Maar het rijdt alle maal nog redelijk. De chauffeurs naar Parijs rijden via de Route Nationale, want als ze op de autoroute eenmaal vaststaan kunnen ze niet keren. De vrachtwagenchauffeur, afkomstig uit Boulogne-sur-Mer belt met de medede ling dat de grensovergang bij Ghyvelde open is. Die is voor hetzelfde geld over eenuur weer bezet, volgens Geloof. Maar toch goed dat hij Frankrijk tenminste weer uit is. Begrip De Nederlandse chauffeurs hebben wel begrip voor de acties van hun Franse col lega's. „Ze worden gewoon belazerd", vindt Geloof. Ze krijgen geen overuren betaald en ook de beloftes van vorig jaar zijn niet nagekomen. De Nederlanders zetten alleen vraagte kens bij de manier waarop actie wordt gevoerd. Ze willen de overheid onder druk zetten maar ze treffen de transport sector zelf, is een veelgehoorde kritiek. Kleine transportfirma's gaan kapot door dit soort acties. Chauffeur A Oosterbaan vertrok maan dagavond met een lading vis richting Frankrijk. Hij koos voor de grensover gang bij Ghyvelde. Vorig jaar stond hij drie dagen vast, tien kilometer voor Bou logne. Nu is de snelweg, de E40, een nor maal behoorlijk drukke weg richting Duinkerken uitgestorven. Om acht uur kon hij zonder de grens passeren bij Adinkerke. De vraag' is waar hij de eerste blokkade zal tegenkomen. van onze redactie buitenland NEW YORK - De speciale VN- ontwapeningsteams in Irak gaan vandaag weer aan het werk ondanks het besluit van Bagdad Amerikaanse leden te weren. Het hoofd van de speciale VN- ontwapeningscommissie voor Irak, Richai'd Butler, verklaarde maandagavond bij de Verenigde Naties dat de Amex-ikaanse in specteurs deel blijven uitmaken van de inspectieploegen. Butler zei tevens dat hij toe stemming heeft gekregen voor nieuwe verkenningsvluchten door AmerikaanseU-2 vliegtui gen boven Irak. Bagdad heeft gedreigd deze toestellen neer te schieten. De vliegtuigen worden ingezet in het kader van het on- dex-zoek naar biologische, che mische en massavernietigings wapens in Irak. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties steunde maan dagavond tijdens een zitting het plan van secretai'is-generaal Kofi Annan om een delegatie vaxx drie VN-vertegenwoordi- gers naar Bagdad te sturen. Zij moeten de Iraalcse leider Sad dam Hussein ovexxeden tenxg te komen van zijn besluit alle Amerikaanse wapeninspec- teux-s het land uit te zetten. Hun opdracht is Bagdad te ovex'tuigen tot samenwerking en niet om te onderhandelen, verklaarde Annan. De delegatie axriveert naar verwachting morgen in Bagdad. De Verenigde Staten voelen niets voor een dialoog met de Iraakse leider Saddam Hussein over.het conflict over de wapen inspecties van de Verenigde Na ties. Irak moet zich houden aan de VN-resoluties en het inspec tieteam zijn werk laten doen, al dus Washington maandag. De Vex-enigde Staten waar schuwden Bagdad maandag dat de tijd begint te dringen. Als Saddam blijft weigex-en de wa peninspecteurs hun werk te la ten doen, volgt een niet nader omschreven 'resolute actie'. Bagdad wil geen Ameiïkanen meer onder het VN-personeel dat toeziet op de ontwapening van Irak. VN-resoluties ver plichten het land sinds de Golf- ooi'log zijn massavernietigings wapens. zoals chemisch en biologisch wapentuig, te ont mantelen. In Israël kopen veel mensen als gevolg van de opgelopen span ning tussen Irak en de Verenigde Naties gasmaskei's. Veel Israëliërs vrezen dat het conflict op geweld uitdraait en herinneren zich de Iraakse Scud-aanvallen uit de Golfoor log nog maar al te goed. RTR/AFP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 3214 000002 MN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1