IMF schiet hulp Rusland ruimt voorraad chemisch wapentuig op President McAleese kiest voor Ierse eenheid BRAX Rijkswachttop negeert opdracht regering België VS poogt critici landmijnenbeleid mond te snoeren Letsie III gekroond Gekke-koeienziekte op hoeve bij Namen buitenland Fransen zetten zich schrap voor blokkades Injectie van 23 miljard dollar Naam Jezus op lijkwade Turijn Manuscript Deledda gevonden Klimaatconferentie Bonn mislukt Sihanoek roept op tot verzoening China boos over Tibet-film 0118-417500 Britse rel over cursus veilig kinderen meppen zaterdag 1 november 1997 Franse automobilisten staan in lange rijen te wachten bij een tankstation in Marseille om vóór de gevreesde blokkades beginnen nog even de tank vol te gooien. foto Florian Launette/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Het gaat er steeds meer naar uit zien dat Franse vrachtwagenchauffeurs hun dreigement uitvoeren om zondag avond voor onbepaalde tijd wegblokka des op te richten. Gisteren begon aan het eind van de middag weliswaar een laatste onderhandelingsronde in het loonconf liet tussen werkgevers en werknemers, maai de kans op een akkoord werd gering ge acht. Vrijdagavond werd verwacht dat de on derhandelingen tot diep in de nacht zou den voortduren. Doordat in Frankrijk in het weekeinde een rijverbod geldt voor vrachtwagens, zullen veel chauffeurs het land niet meer tijdig kunnen verlaten als het tot acties kómt. Een verzoek van vervoersorganisa ties om het verbod voor dit weekeinde op te heffen, is door de Franse regering afge wezen. Dat hebben Koninklijk Neder lands Vervoer (KNV) en Transport en Lo gistiek Nederland gisteren vernomen van hun Franse zusterorganisatie FNTR. Minister Jorritsma van Verkeer heeft er bij haar Franse collega Gayssot op aange drongen de dreigende blokkades te voor komen. Ze zei te vrezen voor een 'onac ceptabele situatie'. Bijna een jaar geleden veroorzaakte een twaalf dagen durende blokkadeactie in Frankrijk door truckers forse schadeposten voor Europese vracht vervoerders. De acties moeten morgenavond om tien uur beginnen. Het is de bedoeling dat er 180 blokkades komen. Welke doelwitten de chauffeurs kiezen, was gisteren nog niet duidelijk. Volgens KNV bestaat de in druk dat de acties niet zozeer zullen zijn gericht op hoofdwegen, maar vooral op distributiecentra voor levensmiddelen, de auto-industrie, benzinedepots en grensovergangen De producenten van de Franse Beaujolais primeur zijn maandag al begonnen met de verzending om op die manier dreigende wegblokkades te omzeilen. Bij wijze van uitzondering is de verzenddatum dit jaar naar voren gehaald. De eerste dag waarop de Beaujolais mag worden geschonken blijft echter de derde donderdag van no vember. AFP/ANP ROME - De wereldberoemde lijkwade van Turijn, het doods kleed waarin Jezus volgens derooms-katholieke overlevering na zijn dood zou zijn gewikkeld, draagt het opschrift 'Jezus van Nazareth'. De jongste onderzoeksgegevens zouden een bewijs zijn van de authenticiteit van de relikwie, meldden Ita liaanse kranten vrijdag. De woorden zijn weliswaar verbleekt, maar konden met de nieuwste methoden worden ontcijferd. Het grafdoek, dat tot tot de brand in april in de vijftiende-eeuwse kathedraal van de Italiaanse stad werd bewaard, behoort tot de kostbaarste maar tegelijkertijd ook meest omstreden relikwieën van het christendom. Volgens eerder onderzoek zou het doek uit de Middeleeuwen stammen. DPA ROME - De puinhopen van een tijdens de aardbeving in Italië ingestort huis hebben een onverwachte schat voortgebracht. De brandweer vond het manuscript van een roman van de Ita liaanse schrijfster Grazia Deledda. Zij won in 1926 de Nobel prijs voor de literatuur. De brandweer vond het manuscript van Riet onder de Wind uit 1913 in Nocera Umbra, in Umbrië. Dit gebied in Midden- Italië werd enkele weken geleden getroffen door zware aard bevingen, waarbij twaalf mensen het leven heten en duizen den dakloos werden. De eigenaar van het huis in Nocera Umbra zei niets geweten te hebben van de aanwezigheid van de geschriften. AFP BONN - De Verenigde Staten en de Europese Unie zijn elkaar vrijdaginBonn tijdens een VN-klimaatconferentie niet gena derd in hun opvattingen over de aanpak van het broeikasef fect, Volgens conferentievoorzitter Raul Estrada-Oyuela lo pen de meningen over de vermindering van de uitstoot van C02 nog altijd ver uiteen. De vrijdag afgesloten conferentie diende ter voorbereiding op de VN-klimaatconferentie in de Japanse stad Kyoto in de cember. In Bonn ging het om besprekingen tussen ambtena ren. De EU vindt dat in 2010 de uitstoot van broeikasgassen 15 procent lager moet zijn dan in 1990. De VS streven slechts naar stabilisering, Japan zet in op 5 procent. RTR/ANP PHNOM PENH - De Cambodjaanse koning Norodom Siha noek heeft het volk van zijn land gevraagd de interne conflic ten op te lossen en zich te verzoenen. De koning, die gistei-en zijn 75e verjaardag vierde, riep de politieke leiders op de wa pens neer te leggen. De oproep van Sihanoek werd gepubliceerd in de Cambod jaanse kranten, omdat hij momenteel in Peking medische be handeling ondergaat. Hij zei verder geen politieke ambities meer te koesteren. DPA/RTR TOKIO - China heeft zich uit protest tegen de vertoning" van een film over- Tibet teruggetrokken uit het internationaal filmfestival van Tokio. De film Zeven jaar in Tibet gaat over een Oostenrijker die vriendschap sluit met de Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet, die in 1959 naar India vluchtte. Volgens de woordvoerder van het festival heeft China de twee films die het wilde vertonen, van het festival teruggetrokken, Er zal ook geen Chinese delegatie naar de Japanse hoofdstad komen. Volgens de woordvoerder heeft China geen reden ge geven voor dit plotselinge besluit, maar de leiding van het fes tival denkt dat het met de vertoning van de film over Tibet te maken heeft. ANP door Ronald Frisart JAKARTA -Met 23 miljard dol- n lar schiet de internationale ge- j. meenschap Indonesië te hulp. Topman Camdessus van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) maakte dat gisteravond in Washington bekend. Het is een van de grootste operaties uit de geschiedenis van het fonds, n Gistermiddag lanceerde de In- e donesische regering een pro- n gramma om de economie weer gezond te maken. Begin deze maand riep Jakaxia het IMF te hulp. Dat gebeurde nadat de Indonesische rupiah bijna de helft van zijn waarde had verloren onder druk van de valutacrisis in Zuidoost-Azie. Daardoor verdampte het ver trouwen van buitenlandse in vesteerdei's in Indonesië. Sinds- dien nemen de wei'kloosheid en de geldontwaarding toe, terwijl de koersen op de effectenbeurs van Jakarta dalen. Deze week sloeg de malaise in Azië over 1 naar beurzen elders in de we- - reld. Het IMF zelf stelt voor Indone sië. 10 miljard dollar beschik baar, de Wereldbank 4,5 miljard en de Aziatische Ontwikkeling- bank (ADB) 3,5 miljard. Samen is dat 18 miljard dollar, een half mil j ard meer dan wat recent aan ^Thailand ter beschikking werd ""gesteld. Toen de IMF-ondei- handelaax-s een paar weken ge leden in Jakarta arriveerden, werd algemeen gedacht dat het hulpbedrag voor Indonesië ver onder het Thaise zou blijven. Naast de 18 miljard van de in ternationale instellingen wordt uit Indonesische bronnen vijf miljard dollar geput. Bovendien oizijn de Verenigde Staten, Singa Maleisië, Australië, Chi- Japan en Hong Kong bereid de buidel te tasten als het ïfIMF-pakket onverhoopt te klein zou zijn. Singapore denkt &aan tien miljard dollar; de VS U aan drie miljard en Maleisië aan eexi miljard. IMF-directeur Camdessus was gisteren positief over het pak ket. Hij sprak van 'een soort nu- of-nooit-poging'. Hij doelde vooral op het herstructure- ringsprogramma dat de Indone sische regering enkele uren eerder aankondigde. Volgens Camdessus moet dat Indonesië klaarstomen voor concurrentie op de wereldmarkt in de komen de tientallen jaren. Fusie Ondex'deel van de plannen is de fusie van een aantal staatsban ken. Vervolgens worden die ge privatiseerd. Daarbij komen er belastinghervormingen om meer geld in de schatkist te krij - gen. Gehoopt wordt het belas tingjaar 1997/98 zonder tekort af te sluiten en daarna een over schot te hebben van ongeveer 1 procent van het bruto nationaal product (BNP). Het tekort op de lopende rekening moet binnen twee jaar zijn teruggebracht tot hooguit drie procent van het BNP. Nu is het zo'n vier pi'ocent. Indonesië houdt verder de sub sidie voor staatsbedrijven tegen het licht. Op handelsgebied worden barrières opgeheven. Zo verliest staatsbureau Bulog op 1 j anuaii het monopolie op de invoer van tarwe, meel, sojabo nen en knoflook. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten willen het bedrag dat jaarlijks wordt besteed aan het ruimen van landmijnen verho gen tot een kleine 2 miljard gul den. De regering-Clinton wil verder geregeld hebben dat te gen het jaar 2010 alle antiper - soonsmijnen die een gevaar voor burgers vormen zijn opge ruimd. Daarmee probeert Washington critici de mond te snoeren. De VS liggen onder vuur omdat ze hebben geweigerd het interna tionaal verdrag op het verbod van landmijnen te onderteke nen dat in september in Oslo door 89 landen is aangenomen. De Amerikaanse regering be weert antipersoonsmijnen no dig te hebben voor de bescher ming van haar troepen in Zuid- Korea. Bovendien ïxaakte zij af omdat Rusland, China, India en Pakistan zich niet onder de on dertekenaars schaarden. Het gisteren door minister Al- biight van Buitenlandse Zaken gepresenteerde plan slaat louter op landmijnen die een bedrei ging voor burgers vormen. Daarmee sluiten de VS militair gebi'uik niet uit. De Amerika nen willen donoren, deskundi gen het gebied van het ruimen van mijnen en vertegenwoordi gers van staten die hulp nodig hebben bijeen brengen. De lan den waar landmijnen de meeste slachtoffers maken zijn Afgha nistan, Angola, Bosnië en Com- bodja. Volgens haar is de campagne een vijfvoudige ver hoging van het geld dat momen teel publiek en particulier wordt besteed aan het vernieti gen van landmijnen. RTR ilivan onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland gaat zijir voorraden chemische wapens, die de grootste ter wereld zijir, vernietigen. De Doeina, de Rus- r sische Tweede Kamer, heeft gis- r teren zijn verzet opgegeven en i de Conventie tegen Chemische xlWapens van de OPCW, de Orga nisatie voor het Verbod op Che- amische Wapens, geratificeerd. OPCW, die haar hoofdkan toor in Den Haag heeft, eist dat het jaar 2007 al de deelne- landen geen chemische wapens meer in hun bezit heb ben. Gisteren stemden 288 afgevaar digden voor ratificatie, 75 te gen. Zij accepteerden het argu ment van de Russische regeling dat dergelijke wapens eerder een bedreiging dan een bescher ming voor de nationale veilig heid zijn. Discussie was er nau welijks. De enige tegenstand kwam van rabiate antiwesterse haviken, onder wie Albert Makasjov. Hij zei dat het westen eex'st heeft ge probeerd Rusland te ruïneren met de bewapeningswedloop en nu hetzelfde doet via ontwape ning. Veel paxiementariërs zwichtten voor de toezegging dat het Kremlin de komende tien jaar voldoende geld uit trekt om de vernietiging van de -40.000 ton chemische wapens mogelijk te maken. Hoge militairen beweren dat Rusland de daarvoor begrote 10 miljard gulden niet heeft. Het hoofd van de buitenlandcom missie van de Doema, Vladimir Loekin, verwacht echter stexxn uit het buitenland. Hij zei dat 'door Hans Geleijnse LONDEN - Schuine moppen en condooms met inhoud kreeg Mary Robinson toegestuurd toen ze in 1990 presidente van Ierland werd. Robinson had voor het conservatief-Roomse Ierland wat al te vooruitstre vende uitspraken gedaan over iseks en abortus. Die zijn niet te 'verwachten van haar gisteren door de Ieren gekozen opvolg ster, de 47-jarige Mary McAlee- jse. De conrector van de Queens (Universiteit in Belfast is zeer katholiek en tegen abortus. Maar net als Robinson is McA leese voor etikettenplakkers niet echt te volgen. De 'conser vatieve' Noord-Ierse is een be- (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 kend ijveraar voor vx'ouwen- rechten en ging in het verleden ook de baxTicades op tegen dis criminatie van homoseksuelen. Toen de Ieren eenmaal doorhad den dat Robinson het Aras an Uachterain - het presidentiële paleis in Dublins Phoenix Park - niet in een seksclub omtoverde werd zij de populairste presi dent uit de jonge Ierse geschie denis. Met McAdeese kan het de zelfde kant opgaan. Ze heeft ook uiterlijk iets weg van haar voorgangster en getui ge haar optreden in de verkie zingscampagne demonstreert ook McAleese de voor Ieren on weerstaanbare mengeling van warmte en betrokkenheid met koele afstandelijkheid. Wat haar echter heel anders maakt is het verleden. McAleese werd ge boren in een overwegend pro testantse wijk in Belfast. Ze heeft het sectax-ische geweld van heel dichtbij meegemaakt. Haar familie werd een kwart eeuw geleden dusdanig be dreigd (een gehandicapte bx'oer werd zelfs afgetuigd door een protestantse bende) dat een ge dwongen verhuizing volgde. Dat hoorde bij wat nu etnische zuivering heet, en het heeft die pe littekens achtergelaten. McAleese heeft er nooit geheim van gemaakt dat zij voor Ierse eenheid is. Geen wonder dat Sinn Feinleider Adams haar tot zijn 'favoriete kandidate' uit riep. In Noord-Iexiand waren meteen de rapen gaar. Keer op keer moest zij verzekeren dat zij tegen geweld was, dat Adams geen viiend van haar was, maar gewoon een bekende die ze ui teraard wel eens tegen het lijf was gelopen, en het IRA-geweld de zaak van de Ierse eenheid slechts schade had toegebracht. Tijdens de verkiezingsstrij d heeft McAleese zich vooral ge- 'profileerd als een kandidate van de vrede, iemand die een brug functie zou kunnen vexvullen tussen de republiek enhet Unio nistische Noorden. In haar voii- ge baan kostte dat enige moeite. Er wax-en herhaaldelijk con frontaties met andere bestuurs leden van de overwegend pro testantse universiteit omdat McAleese, de enige katholiek die er ooit zo'n hoge staffunctie kreeg, haar mond opentrok als zij onrecht en discriminatie meende te bespeuren. GPD ten minste gerekend kan worden op een bedrag van 200 miljoen gulden. „Als we niet ra tificeren moeten we alles zelf betalen." Volgens de Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Igor Ivanov, wordt 20 procent van de kosten door het buiten land opgebracht. De Verenigde Staten en Duitsland doen al mee. Zij worden in de toekomst bijgestaan door Italië en Neder land, aldus Ivanov. Den Haag heeft eerder dit jaar toegezegd steun te vexienen bij projecten in de marge van de vernietiging, waarbij Neder landse technologie van nut kan zijn. Het gaat dan bijvoorbeeld oxn bodemondex'zoek op plaat sen waar chemische wapens lig gen opgeslagen. Voor de komen de jaren heeft de Nederlandse regering hiervoor een bedrag van 25 miljoen gulden uitge trokken. Na de Doema moeten nog de Eerste Kamer van het Russische Paiiement (de Federatieraad) en president Jeltsin ratificeren. Maar dit zijn formaliteiten. Van de Federatieraad valt geen te genstand te verwachten en pre sident Jeltsin ontpopte zich veel eerder als voorstander-. Hij zeg de eind maart al toe dat Rusland het verdrag zou ratificeren. MetRuslandhebbennul03 lan den de conventie na onderteke ning ook daadwerkelijk gerati ficeerd. 66 landen moeten nog altijd tot ratificering overgaan. Rusland was de laatste van de vijf permantente lidstaten van de Veiligheidsraad die nog niet had geratificeerd. De Conventie was in januari 1993 plechtig on dertekend door 130 landen. AFP/RTR MASERU - De nieuwe koning van Lesotho, Letsie III, krijgt de kroon op het hoofd gezet door stamhoofd Mathealira Seei- so tijdens een ceremonie gisteren in het Setsoto-stadion van Maseru. Twintigduizend mensen waren gisterochtend getuige van de kroning. Letsie III (34) ontving naast de traditionele hoofd band ook de koningsstaf en een speciaal voor de gelegenheid vervaardigde mantel van luipAardpels. Hij maakte vervol gens onder luid gejuich van zijn onderdanen een zegetocht in een open jeep door het stadion. Letsie volgt zijn in 1996 bij een auto-ongeluk omgekomen va der koning Moshoeshoe 11 opDe kleurrijke bijeenkomst werd bijgewoond door president Nelson Mandela van Zuid-Afrika en de Britse prins Charles. foto Peter Andrews/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Hoe en waar sla ik mijn kind het veiligst? Hoeveel slagen kan een kind van acht tien maanden verdragen? Dat zijn zo de vragen Philip Hold- way-Davies beantwoordt in een 'educatieve' videocursus. De 37-jarige Nieuw-Zeelan- der (zelf vader van drie kinde- x-en) wilde met zijn cui*sus de markt op in Groot-Brittannië waar lijfstraffen op piivé- scholen zijn toegestaan. Zijn plannen leidden echter tot dermate grote opschudding dat hij gisteren besloot het project voorlopig op te schor ten. „Ik ben te ver gegaan. Het was een- psychische blunder. Ik doel slechts op lichte klappen maar zie nu dat sommige per- sonen op grond van mijn aan wijzingen veel te hard kunnen gaan slaan", stelde Holdway- Davies. Het socialistische parlements lid Robin Corbett zei te vrezen dat een dergelijke instructie het geweld tegen kinderen sti muleert. Hij noemde de film 'zeer gevaarlijk'. Leren riem De aanwijzingen op de video zijn duidelijk. In een goede op voeding is het toegestaan peu ters vanaf achttien maanden met een dunne leren riem op de billen te slaan. Vanaf de leef tijd van vier jaar mag het een dubbel zo dikke riem zijn. Als zoon of dochterlief zeven jaar is, is volgens de nep-pedagoog dertig slagen per dag geen pro bleem voor de gezondheid, ook al denken deskundigen dat twintig per dag de veiligheids limiet is. Holdway-Davies kwam op het idee voor zijn videocursus toen hij op straat zag hoe een moe der haar kind een draai om de oren gaf. Hij stapte op de vrouw af en gaf haar het onge vraagde advies het in het ver volg op de billen te proberen, AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De top van de Bel gische rijkswacht is niet bereid op grote schaal straffen op te leggen aan korpsleden die faal den in de zaak-Dutroux. Dat blijkt uit een notitie van korps leider luitenant-generaal De Ridder*. De speciale parlementaire com missie-Vex*wilghen, die de fou ten in de zaak-Dutroux in kaart moest brongen, stelde in april tien rijkswachters uit Luik, Charleroi en Brussel persoon lijk verantwoordelijk voor het slechte onderzoek. De commis sie gaf de minister van Binnen landse Zaken Van de Lanotte vervolgens de opdracht te on derzoeken of sancties mogelijk waren. Van de Lanotte vroeg De Ridder daarop intern tuchtmaatrege len door te voeren. De korpschef zegt nu echter dat de Kamer commissie zich mogelijk heeft 'vergist'. De verwijten aan de meeste genoemden zijn volgens hem onterecht. De Ridder zal daarom zeer mild zijn in zijn tuchtbeleid. Na het afronden van de tuchtprocedu- re door de rijkswacht kan Van de Lanotte eventueel eigenhandig nog sancties opleggen. Hij neemt daar half november een besluit o vei*. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Ook in België is nu een geval van de gekke-koeien- ziekte BSE geconstateerd. Het gaat om één uitbraak op een boerderij in Méan-Havelange in de buurt van Namen. Het is het eerste geval in België De uitbraak van BSE is vorige maand geconstateerd, Dezelfde week is de bertreffende koe ver nietigd. Het ministerie van Landbouw kreeg gisteren de be vestiging van een laboratoiium in het Bx-i tse Weybridgde dat het dier aan BSE leed, nadat drie eerdere onderzoeken van de hersenen al positief waren uit gevallen. Consternatie De overige 33 dieren van het be wuste bedrijf worden maandag vernietigd. Ook de hersenen van deze dieren zullen worden on- derzocht. Het bericht leidde vrijdag tot gx-ote consternatie onder plaatselijke veehouders. Over de oorzaak van de ziekte bestaat nog onduidelijkheid. Volgens de Belgische autoritei ten valt de eigenaar niets te ver wijten. BSE leidde vorig jaar tot grote onrust, nadat de toenmalige Britse minister van Volksge zondheid Dorrell een verband legde tussen de runderziekte en het voor mensen dodelijke syn droom van Ci-eutzfeldt-Jakob, De Europese Unie deed Brits rundvlees daarop in de ban. Rund Dit jaar werd BSE geconsta- teex-d op bedrijven in het Gel- dex*se Wilp en Kollum in Fries land. In beide gevallen werd slechts een rund getroffen. Uit voorzorg werd alle andere vee op de twee bedrijven echter wel vernietigd. De afgelopen jaren brak de ziekte ook uit in Frank rijk, Duitsland, Iexiand, Zwit- seiiand en Poxiugal. Volgens landbouwminister Van Aai-tsen zijn er geen contacten tussen het Belgische bedrijf en de Nederlandse boerderijen waar BSE is geconstateerd. De Europese Commissie zegt dat geen exti'a maatregelen tegen BSE nodig zijn. ANP Advertentie /2\ 3®k FINEST QUALITY DELSCHER Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7