Veel werk onder grote tijdsdruk Eerste vrouwelijke kapitein ontmoet regelmatig ongeloof Ministers pakken PVC-gebruik aan Schadeclaim treft Wereniging voor Effectenhandel Harry Muskee krijgt standbeeld binnenland Alsnog extra bewaking voor journalistenduo van DELSCHER Aviodome kan naar Soesterberg Man sloopt ruim honderd ruiten Naakt moet uit raadhuis Kabinet helpt binnenschipper Meer dan drie miljoen Nederlanders klagen volgens CBS over stress Nederlanders steeds dikker Plannen voor gemaal in de Afsluitdijk Viertal krijgt Vergoeding ia fouten in rechtszaak zaterdag 1 november 1997 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gebruik van PVC dat niet voor hergebruik geschikt is, moet zoveel moge lijk worden verminderd. Zo kan de hoeveelheid afval zo klein mogelijk blijven. Daarbij die nen producenten terughoudend om te gaan met weekmakers voor PVC, totdat beter inzicht bestaat in de risico's van deze stoffen. Deze maatregelen staan in een brief van de ministers De Boer (Milieu) en Wijers (Economi sche Zaken) over de herziening van het PVC-beleid van de over heid. De brief is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Een andere maatregel is dat lood na 2002 alleen nog in 'essentiële toepassingen' mag worden ge bruikt. PVC levert bij verbran ding gevaarlijk afval op, omdat er veel chloor in zit. De Boer en Wijers zullen met de PVC-industrie afspraken ma ken hoe het materiaal vaker kan worden hergebruikt. Is dat eco nomisch en technisch niet mo gelijk (zoals bij verpakkingen), dan moet het gebruik worden verminderd, tenzij er geen min der 'vuile' alternatieven zijn. Dit geldt in elk geval tot 2000. Dan wordt duidelijk of de ver- branding van PVC zo kan wor den veranderd dat er nauwelijks meer gevaarlijk afval ontstaat. De PVC-industrie reageert in stemmend op de brief. De milieuorganisatie Green peace kreeg gisteren ten aanzien van haar anti-PVC-actie de kous op de kop van de Europese Commissie. Die ging niet in op het verzoek van cle beweging om de handel in speelgoed van zacht PVC te verbieden. Wel heeft de Europese Unie besloten dat er een geharmoniseerde aanpak moet komen voor testen van bijtringen voor baby's. Greenpeace had het verzoek ge baseerd op een studie waaruit bleek dat speeltjes van zacht PVC zo'n tien tot veertig pro cent schadelijke stoffen bevat ten. Die komen vrij als baby's en peuters erop bijten of sabbelen. Wetenschappelijke instituten hebben de resultaten echter voor de Europese consumenten commissies kunnen weerleg gen, aldus de speelgoedindu strie. Uit Nederlands onderzoek is bijvoorbeeld nog niet geble ken dat PVC in speelgoed acuut gevaar oplevert. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De uit de on derduik teruggekeerde journa listen Stella Braam en Mehmet Ülger worden sinds gisteren als nog verscherpt bewaakt. Bewa king in die vorm ontbrak tijdens de twee dagen dat Braam weer thuiszat. Volgens de politie kon zij zich in huis echter veilig wa nen. Woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie is de ver scherpte bewaking van de Am sterdamse woning van Braamt twee weken geleden gestopt op advies van wat hij omschrijft als een 'landelijk team'. Hij verze kert dat het nu weer gaat gebeu ren. Hij wil niet zeggen wat de aanleiding daarvoor is. Het gaat om zogenoemd ver scherpt rijdend toezicht gedu rende 24 uur. Volgende week besluit de Amsterdamse korps leiding over de vorm waarin de politie de bewaking van beiden moet voortzetten. Volgens Wil ting is de politie constant met de zaak bezig ondermeer door ge sprekken met de bedreigers. Braam en Ülger zijn beiden met de dood bedreigd door vooraan staande leden van de Turks-na tionalistische Grijze Wolven. Die kunnen het niet verkroppen dat de journalisten in een boek de Grijze Wolven in Nederland een gezicht hebben gegeven. Braam en Ülger zijn in verband hiermee vijf weken ondergedo ken geweest. ANP (Advertentie) Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes an onze redactie binnenland VOORBURG - Meer dan drie miljoen vonden in 1996 dat ze ader hoge tijdsdruk werkten. Dat is estig procent van alle werknemers. scoort daarmee hoog iirver- elijking met andere landen van de Eu- :gan,peSe Unie. .jat blijkt uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral personeel in dezakelijke dienst verlening, vervoer en communicatie gaat gebukt onder tijdsdruk. Het gaat onder anderen om stewardesssen, jour nalisten, rechercheurs en managers. Vrouwen Vrouwelijke werknemers ervaren min der vaak een hoge tijdsdruk dan man nen. Het gaat om 57 procent. Bij de mannen komt dat percentage uit op 63 procent. Van de jongeren tot 25 jaar zegt 46 procent onder tijdsdruk te wer ken. Eén op de drie werknemers deed vol gens het onderzoek van CBS vorig jaar werk dat lichamelijke inspanning ver eist zoals het tillen of sj ouwen van zwa re lasten. Zwaar werkkomt vooral voor in de bouw en de ziekenzorg. Van de jongeren tot 25 jaar doet bijna de helft zwaar lichamelijk werk. Zij hebben vooral lagere beroepen. Inmiddels constateert het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandighe den (NIA) dat het aantal mensen dat re gelmatig zware lasten verplaatst, tus sen 1992 en vorig jaar gestegen is van 690.000 tot 880.000. Deze trend is in heel Europa waar te nemen. Tegelijk neemt de belangstelling voor ergono mische oplossingen voor het tillen toe. Het CBS onderzoekt de arbeidsom standigheden voor het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De aandacht voor zaken zoals tijdsdruk en fysieke belasting van personeel is toe genomen door de wijzigingen van de wettelijke regels voor ziekteverzuim en de WAO. Zo moeten bedrijven loon doorbetalen bij ziekte. ANP rin\ O onze redactie binnenland »P d JVISTERDAM - Effectenkan- 'r xor Van Meer James Capel je[lfMJC) heeft tegen de Vereni- ing voor de Effectenhandel een laim ingediend wegens geleden rdfhade in de Nusse Brink-affai- in 1993. Dat heeft directeur de Jong van VMJC gisteren q >e claim is ingediend namens r| 'MJC-dochter Premie- en Ef- ketenkantoor Fred van den iroek, die in 1993 als gevolg van et faillissement van Nusse irink Commissionairs haar euren moest sluiten, De schade J edroeg destijds 4,6 miljoen, lekening gehouden met de ren- is dat bedrag inmiddels op- elopen richting 6 miljoen, al- us De Jong. De Vereniging was Dt 1 januari de uitbater van de jnsterdamse effectenbeurs >e claim loopt parallel aan die an Fred van den Broek, des- ij ds directeur van Premie- en Fred van den Iroek. Hij spande zelf ook al een aak aan tegen de Vereniging. 8)ie diende vrijdag voor de echtbank in Amsterdam. De echter verwacht daarin op 14 anuari uitspraak te doen. Jusse Brink Commissionairs ing in augustus 1993 door mal- ersaties op de fles. Wegens het ebrekkige toezicht op de beurs, _klus Van den Broek en VMJC, .ochter van de Brits-Aziatische igant HSBC Holdings. Van den Broek eiste gisteren voor de rechtbank in Amster dam een schadevergoeding. Hij kwam drie jaar voor zijn pensi oen als beurshandelaar op straat te staan met een regeling van slechts 40.000. VMJC ver weet hem dat hij zijn zaken - de premie-affaires oftewel optie affaires met Nusse Brink Com missionairs - slecht voor elkaar had. Fred van den Broek be strijdt dat. Hij wijt het fiasco - de 4,6 miljoen schade - aan het slecht functioneren van het Controlebureau, de interne toe zichthouder op de beurs. De Vereniging gaf bi j monde van haar advocaat mr. H. van Ever- dingen een andere lezing van de feiten in 1991, 1992 en 1993. „Het eigen tekortschieten vormt de werkelijke oorzaak van de schade." Het enkele feit dat het toezicht tekort zou schieten, mag niet met zich mee brengen dat leden een vrijbrief menen te hebben om roekeloos te handelen, aldus de raadsman. Van Everdingen noemde het feit dat premie-transacties met Nusse Brink gedaan waren zon der zekerheidsstelling. Maar dat is ook ongebruikelijk, bracht Van den Broeks advocaat mr. J. Ho ff daartegen in. „Het gaat om interprofessionele han del tussen leden van de beurs." Die zijn allen lid en menmag er van uit gaan dat het Controle bureau de gegoedheid van die leden checkt. ANP GROLLOO - Blueszanger Harry Muskee (m) heeft een eigen beeld. Het borstbeeld is vrijdag in het centrum van het Drentse Grolloo onthpld door Commissaris der Koningin Relus ter Beek Muskee was vroeger beter bekend als Cuby van the Blizzards. Zeven jaar heeft de zanger in het Drentse dorp gewoond. In die tijd ontstonden de platen waaraan de band zijn roem te danken heeft: Desolation (later met een Edison bekroond) en natuurlijk: Groeten uit Grolloo. Het idee voor het standbeeld kwam van een fan, de Friese gedeputeerde G. van Klaveren. De buste is gemaakt door de Vordense kun stenares Gerda van den Bosch. foto Karei Zwaneveld/ANP VOORBURG - Zeven procent van de Nederlanders lijdt aan vetzucht. Dat is een ziekte die in toenemende mate bij oudere mannen en vrouwen voorkomt. Vier op de tien mannen zijn te zwaar, 36 procent van de vrouwen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden Nederlanders steeds dikker, Het aantal mensen dat aan vetzucht lijdt is de afgelopen tien sterk toegenomen. Dat geldt vooral voor man nen. Vet, zoet en onregelmatig eten in combinatie met weinig bè- weging ziet het CBS als de voornaamste oorzaak. Steeds va ker schieten de dagelijkse maaltijden er bij in en wordt er tus sendoor gegeten en gesnoept. Dat brengt de extra kilo's op de weegschaal. ANP SOESTERBERG - Nog dit jaar valt de beslissing over de toe komst van het Nationaal Luchtvaart Museum Aviodome op Schiphol. Als het daar, door ruimtegebrek, geen mogelijkhe den heeft om verder uit te breiden, is het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg de eerste vestigingskeuze van de Aviodome-directie. De ruimtenood bij Aviodome is nog nij pender'geworden nu de complete Fokker-erfenis is aange kocht. Het provinciaal bestuur van Utrecht en de gemeente besturen van Soest en Zeist hebben al enthousiast gereageerd op een eventuele komst van het Aviodome naai' Soesterberg, maar er moeten nog wel enkele 'hobbels' worden genomen voordat het zover is. GPD DEN HELDER Een al enige tijd uitgeprocedeerde Algerijn heeft donderdagnacht een enorme ravage aangericht in het Helderse asielzoekerscentrum (AZC). Nadat hij over een hek 1 was geklommen, sloeg hij met een mes en een aluminium staaf liefst 107 thermopane-ruiten kapot. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, had de avond tevoren een groep Sri- lankese AZC-bewoners met een mes bedreigd. De politie moest toen de arrestant laten lopen omdat zij geen aangifte wilden doen. Vermoed wordt dat de man via zijn agressiviteit onderdak probeert te krijgen. De glasschade bedraagt vol gens de AZC-directie zeker tienduizend gulden. De officier van justitie bepaalt of de man vervolgd wordt. GPD HEEMSTEDE - Het Heemsteedse college van burgemeester en wethouders heeft een naaktfoto laten verwijderen uit het raadhuis. Dat heeft burgemeester N. van den Broek-Laman Trip bevestigd. Het gaat om een foto van een naakte vrouw die een handstand maakt tegen een muur. Het werk is gemaakt door de Haarlemse kunstenaar Jan-Wil lem Post. Volgens de burgemeester is de foto niet geschikt voor een openbare ruimte als het raadhuis. „Het is hier een openbaar huis, dat zo is ingericht dat iedereen zich welkom moet voelen. Deze foto kan shockeren. Hij past misschien pri ma in een museum, maarniet in een raadhuis." ANP DEN HAAG - Zelfstandigen die tijdelijk in het buitenland zijn en daar in financiële nood komen, kunnen een beroep doen op de bijstand. Daartoe heeft het kabinet gisteren beslo ten. Het besluit is vooral van belang voor binnenschippers die in strenge winters in het buitenland in het ijs vast komen te zitten. Het kabinet stemde in met een voorstel van minister Melkert van Sociale Zaken om de Algemene Bijstandswet in deze zin te wijzigen, Met ingang van vorig jaar werd verlening van bij stand over de grens onmogelijk, maar een enkeling 'bleek daardoor in problemen te komen. ANP - Er komt mo gelijk een gemaal in de Afsluit- 3lijk om water van het IJssel- 5'neer naar de Waddenzee te hompen. Ju gebeurt dat met spuisluizen, aaar door de stijging van de eespiegel en de toenemende neerslag zal dat in de toekomst gaoeilijker worden. Rijkswater- Otaat bestudeert een aantal mo gelijkheden om het probleem op 3e lossen. 3 e bouw van een gemaal bij ^ornwerderzand of Den Oever s een van de opties. Andere zijn en verhoging van het waterpeil nhet IJsselmeer waarbij de dij den omhoog moeten, de aanleg 'vooroevers' waarop het kan overlopen, of de aan- van grotere spuisluizen. verwachting zal de zee- ffiiegel de komende halve eeuw J5 centimeter stijgen, terwijl de 3iodem in de westelijke delen :an Nederland 5. centimeter laait. )ok Friesland voorziet moei- ijkheden bij de afvoer van re De provincie werkt al een studie naar oplossin Zij moet kiezen tussen een lieuw gemaal bij Lauwersóog "if een vergroting van het water- ippervlak van de Friese boe- iem. De kostén kunnen oplopen 'ot150 miljoen. GPD - Justitie moet 'ier Brabanders die op grond 'an anonieme getuigeverkla- iingen waren veroordeeld we tens een aantal gewelddadige ^vervallen in de jaren tachtig, ien schadevergoeding betalen 'an maximaal 30.000 gulden. Iet Europees Hof voor de Rech- van de Mens heeft dat giste- en bepaald. be vier bankrovers kregen cel- itraffen van twaalf tot veertien aar. Zij gingen bij het Europees Gerechtshof tegen de uitspraak 'n beroep omdat j ustitie gebruik ïad gemaakt van anonieme ver- daringen van elf agenten. Het lof stelde dat de advocaten door lie verklaringen hun werk niet ;oed konden doen. Minister Sorgdrager zag zich door deze genoodzaakt de vier lirect vrij te laten. De vrijgeko- nen mannen eisten daarop bij iet mensenrechtenhof een scha- levergoeding van in totaal drie gulden. ANP door Barend Strang MOERDIJK - Hoe de kapitein is? Het Indonesische beman- ninglidlaat een brede lach zien en heft zijn duim. „Very good, the captain. Very good." In haar hut zit Inet Klip (31) uit Delfzijl. Zij is kapitein van de Flintèrborg en de eerste vrou welijke kapitein van de Neder landse handelsvloot. Al twee maanden lang. Nu pas doet ze eënNederlandse haven aan. In Moerdijk wordt tuinaarde uit Letland gelost. Haar (Neder landse) schip meet 3000 ton, telt zeven bemanningsleden en zwerft rond tussen Middel landse Zee en de Noordkaap. Inet Klip groeide op in het Gro ningse Uithuizen en bezocht de mavo in Uithuizermeeden. Ze had geen enkele ervaring met varen toen ze besloot naar de zeevaartschool in Delfzijl te gaan.,Nee, niks, nul-kömma- nik's. Ja, een beetje kanovaren in hétBoterdiep." Maar de be roepen die haar op school wer den voorgehouden, trókken haar niet, „Secretaresse zeker, een beetje de hele dag typen- Al die dingen leken me stoffig en saai Zeevaartschool Op de zeevaartschool, waar ze de middelbare opleiding deed voor de kleine handelsvaart, was ze de enige vrouw in de klas. Hoe die jongens dat von den? „Ik weet het niet. Als je dezelfde resultaten boekt, is er weinig op je aan te merken. Het was een gezellige tijd, mét een heleboel nieuwe dingen, Ik wist wat een boot was, maar verder had ik er geen jota ver stand van." Twee jaar volgde Inet de oplei ding voor stuurman. Öindat er op. dat moment weinig emplooi Was voor stuurlieden, deed ze er nog een jaar demachinisten- opleiding achteraan. Na de school kwam ze eerst op een kruipliner, oftewel een 'plat luis', een schip dat zowel op zee als op dë rivieren kan varen. Ze kwam ermee tot Duisburg. Vervolgens werd ze machinist bij rederij Wagenborg in Delf zijl, Tegen haar zin eigenlijk, maar er bestond nu eenmaal een tekort aan machinisten. Dat ze als enige machinist op een schip belandde, beviel haar al helemaal niet. „Dan leer jé jezelf te veel enge dingen aan, verkeerde dingen. Je moet zelf maar verzinnen of je het goed doet. En daar is het te ver antwoordelijk werk voor. Ik ben dus terug gegaan aan dek. Geen verschil Een vrouw als kapitein, is dat anders? „Het maakt geen ver schil. Alleen kan ik het niet vergelijken met mannelijke collega's." Dat moet Dick de Jong (32) maar doen, ook kapitein bij de Groningse rederij Flinter, de eigenaar van het schip waar biet nu het bewind voert. Ja renlang heeft ze als stuurman bij hem gevaren. Hij: „Het is net iets anders dan alleen met mannen. Ik denk dat het de sfeer ten goede komt. Maar ie dereen moet voor zijn vak staan. Dan maakt het niet uit of je man of vrouw bent. Alleen in havens krijgen wouwen vaak meer voor elkaar dan mannelijk collega's." Dat merkt een vrouwelijke stuurman bijvoorbeeld als ze bij het laden of lossen ergens een voorman nodig'heeft. Inet Klip: „Die is dan niet van het dek af te slaan." Soms merkt ze ook dat mensen niet geloven dat zij de baas aan boord is. „Dan gaan ze het ex tra controleren bij de stuur man. Of ze zoeken over de hele boot. Vanzelf komen ze wel weer bij je terug, want er is nie mand anders. Voor mij maakt het geen verschil. Kwaad ma ken helpt niet. En anders moet je niet gaan varen, want dan word je knettergek." Gezag heeft ze. En de verant woordelijkheid kan ze aan. „Daar groei je vanzelf in. En als men ziet dat je verstand van je werk hebt, dan verdien je respect." Lager pitje Het ritme is twaalf tot veertien weken varen, daarna zes tot zeven weken verlof. „Ja, je so ciale leven komt op een wat la ger pitje. Maar dat hangt ook van jezelf af." Over de toe komst heeft kapitein Klip geen flauw idee. „Ik blijf varen zo lang ik het leuk vind." Mocht ze trouwen en kinderen krij gen, dan blijft ze thuis '„Ge beurt dat niet, dan blijf ik va ren." Eigenlij k kent ze maar één pro bleem: „Ik ben nog steeds re gelmatig zeeziek. Niet dat ik in een emmertje moet braken, maar als het lang rustig weer is geweest en we ineens een flin ke wind te verwerken krijgen, voel ik me niet helemaal pret tig." GPD foto Ed Oudenaarden/ANP biet Klip (r) op haar schip, waarmee zij gisteren de haven van Moerdijk aandeed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5