Unitron begint bedrijfsopleiding Jeugdbrigadiers getracteerd op beren, lollies en een spiegelei PZC zeeland Hulst peilt visie van ondernemers over opknappen centrum PvdA Terneuzen wil verbetering service aan gehandicapten Juf Wieles van De Warande vertrekt Renovatie Martinus Kloosterzande splijt Hontenisser fracties Onderneming kan niet genoeg geschikt personeel vinden lijksweg door (apellebrug afgesloten 'olitie bekeurt 61 hardrijders PSD verwijdert asbest Ruimere inzet traumahelikopter Onrust in het onderwijs Straf voor uitkeringsfraude Zesduizend meidoorns gerooid Gemeente Hulst schuift met allerlei gebouwen Drugsgebruikers aangehouden in Terneuzen FNV huldigt jubilarissen Unicef toont werk in Guatemala door Manon Kotvis BRESKENS - In de Openbare Basisschool in Breskens werden vrijdag 43 jeugdver- keersbrigadiers in het zonnetje gezet. In het kader van de viering van het vijftigja rig bestaan van de stichting Verkeersbri- gadiers Nederland kreeg de Bressiaanse afdeling beren, lollies en spiegeleieren ca deau. Rozetta van Velzen coördineert de groep. ..We kunnen niet brigadieren zonder jullie hulp. Daarom krijgen alle brigadiers een aardigheidje van ons. Maar dat wil niet zeggen dat jullie nu kunnen denken 'we hebben de buit binnen, dus we gaan er met de pet naar gooien'", zei Van Velzen op quasi-serieuze toon tegen de kinderen uit groep zeven en acht. De jeugdbrigadiers staan aan de Dorpsstraat en aan het Mo lenwater. Daar is altijd een volwassen be geleider bij en als er problemen zijn kun nen zij dit aan wijkagent Henk Wiegema melden. Hij verzorgt de opleidingen voor de jonge brigadiers en was ook aanwezig tijdens het kleine feestje in de school waar hij zei 'trots' te zijn op de kinderen. De afdeling Breskens bestaat tien jaar en is de enige jeugdbrigadiersgroep in West- Zeeuws-Vlaanderen oor René Hoonhorst JZENDIJKE - Unitron Ned- torks BV in IJzendijke zit te pringen om personeel met een sgere technische middelbare pleiding. Het elektronicabe- rijf kan tientallen personeels- iden gebruiken, maar vindt een geschikte mensen in West- eeuws-'Vlaanderen. Mede om- at zich elders in den lande hel- elfde probleem voordoet, wil Jnitron zelf mensen scholen in en eigen interne opleiding. Het edrijf denkt niet alleen aan mgeren, maar ook aan herin- redende vrouwen en wil even- ueel zelf kinderopvang gaan jegelen. lirecteur R. de Gier van Uni- "fon en algemeen directeur P. .[endriks van Nedworks Elec- •onics Group, waarvan Uni- ron deel uitmaakt, lichtten de :den van de Oostburgse com- lissie financiën gisteren in over e stand van zaken bij het be- [APELLEBRUG - Wegens regwerkzaamheden zal Rijks- ■egN60 door Kapellebrugtwee aaal worden afgesloten. )p dinsdag 4 november zal de reg (de Gentsevaart) tussen .30 uur 's ochtends en 16.00 uur middags dicht zijn voor het erkeer en op dinsdagmorgen 2 ecember zal de weg ook afge- oten zijn tot minstens 16.00 ui- die dag. De Rijksweg wordt fgesloten wegens asfalterings- 'erkzaamheden. Het verkeer al door middel van borden orden omgeleid. AS VAN GENT - De politie [eld vrijdagmiddag een snel- sidscontrole op de Westkade in as van Gent. In totaal passeer- ;n 398 automobilisten de ra- ar-apparatuur, waarvan er 161 hard gingen. Plaatselijk is 50 lometer per uur toegestaan, e hoogstgemeten snelheid be- roeg 108 kilometer per uur. drijf. Zomer vorig jaar is het bedrijf van Terneuzen naar IJ zendijke verhuist, omdat de ge meente Oostburg een premie van tienduizend gulden per nieuwe arbeidsplaats (met een maximum van een miljoen gul den) toezegde. Hendriks en De Gier legden de commissieleden uit dat Unitron een moeilijk jaar achter de rug heeft. Enkele grote klanten plaatsten eerder dit jaar geen orders meer en de personeelssterkte van Unitron zakte tijdelijk onder de 33 werknemers die het bedrijf bij het begin in IJzendijke had. De laatste maanden tx'ekt de markt echter zeer sterk aan. Urxitron moet nu zelfs voorzich tig zijn met het aannemen van werk, omdat het niet genoeg personeel heeft om opdrachten uit te voeren. Hendriks: „Het is niet moeilijk om aan hoger tech nisch personeel te komen. Men sen met een hogere opleiding komen graag naar deze streek. Mensen met lagere technische opleidingen verhuizen echter niet zo snel en personeel met de door ons gewenste lagere tech nische opleiding is hier gewoon niet aanwezig. Daarom zijn we een proef begonnen met een in terne bedxïjfsopleiding." Prognoses De twee directeuren benadruk ten dat de behoefte aan perso neel hoog is. Als de pi'ognoses voor bijvoorbeeld een bedrijf als Prolion, dat in Cadzand melkrobotten maakt, uitkomen, heeft Unitron als toeleverancier van elektronische apparatuur alleen daarvoor al zo'n dertig man nodig. „Niet iedereen kan die apparaten echter zomaar as sembleren. Ook voor onze ande re werkzaamheden zijn mensen met een gedegen opleiding no dig en die opleiding kunnen we in de huidige omstandigheden het beste zelf geven", meldde De Gier. De directeur van Unitron ovexiegt binnenkort met een vertegenwoordiger van de pro vincie over de mogelijkheden voor het opzetten en verder ont wikkelen van de bedi'ijfsoplei- ding en het creëren van optima le omstandigheden voor- herintredende vrouwen. Hendriks beklemtoonde desge- vx-aagd dat Nedworks nog altijd zeer tevreden is met IJzendijke als vestigingsplaats. Aan lager technisch personeel is ook in an dere delen van het land niet makkelijk te komen. „Het zal iets minder snel gaan dan we eerst dachten, ook al omdat het tijd kost om pei-soneel op te lei den. Maar we werken er nog steeds naar toe dat in het begin van de 21-ste eeuw 160 mensen bij Uniti'on werken. Geruchten die willen dat we niet meer dan honderd mensen aannemen om zodoende de maximale subsidie binnen te kunnen halen, moeten dii-ect de kop worden inge- drukt." Op het ogenblik werken er zo'n 45 mensen bij' Unitron. Onder hen is een aantal tijdelijke krachten, gaf De Gier toe na een vraag van PvdA'er J. Wielakkei'. „De aard van ons werk brengt nou eenmaal mee dat we altijd ook een aantal tijdelijke krach ten in dienst hebben. Veel perso neelsleden beginnen als uit zendkracht: bevallen ze. dan mogen ze blijven." Dat de twee directeuren geen sprookjes vei'- tellen, onderstreepten ze met de mededeling dat het elektronica- bedrijf graag zo snel mogelijk met verschillende ovei'heden om de tafel wi^ gaan zitten om uitbreiding op het momenteel vol zittende IJzendijkse bedrij- venterrein mogelijk te maken. VLISSINGEN - De Provinciale Stoombootdiensten in Zee land (PSD) gaat het asbest dat in de twee oudste schepen van de vloot zit, sanei'en. De werkzaamheden aan boord van de Prinses Christina en de Pxdns Willem Alexander worden zo veel mogelijk uitgevoerd zonder de dienstregeling te versto ren. Hoeveel geld de operatie kost is nog niet bekend. De PSD houdt rekening met vele tonnen. Het personeel van de PSD is op de hoogte gesteld van de maatregelen en ingelicht over de ruimten die niet betreden mogen worden. Het gaat om ruim ten die toch al niet voor passagiei's toegankelijk zijn. Het is niet uitgesloten dat voor de totale sanex-ing de lijn Kruinin- gen-Perkpolder op enig moment alleen met de dubbeldekker Prinses Juliana zal moeten worden onderhouden. TERNEUZEN - De inzet van de traumahelikopter van het ziekenhuis in Brugge is niet langer beperkt tot zware ongeval len op de Zeeuws-Vlaamse wegen of wateren. De vliegende ambulance rukt tegenwoordig ook uit voor specialistische hulp in individuele noodgevallen. Vrijdag was één van de eer ste keren dat dit in de praktijk werd gebracht. Het trauma team van Brugge verleende assistentie bij een geval van hart stilstand bij een dertigjarige vrouw uit Temeuzen. De specialisten landden op het terrein bij de brandweerkazerne. Onder politiebegeleiding werden ze naar het vlakbij gelegen adres gebracht. De extra zorg mocht niet meer baten. MIDDELBURG - De ai'beidsorxrust in het onderwijs raakt ook de Zeeuwse scholen. Er dreigen stakingen en werkonder brekingen. De onderwijsbonden eisen hogere salarissen en verlaging van de werkdruk. Een vijftigtal Zeeuwse leer krachten, afkomstig uit alle regio's en onderwijsvormen, neemt woensdag deel aan een landelijke demonsti'atie in Nij megen. Die wordt op touw gezet door de vakbonden Aob en Abva/Kabo. Volgens districtbestuui'der Frans Reijerse van de Aob is het nog niet de bedoeling dat scholen plat gaan. Alleen leerkrachten die een vrije dag hebben, of voor vervangers hebben gezorgd, doen aan de demonstratie mee. Het gaat om een 'eerste signaal'. Wordt daar niet naar geluisterd dan vol gen hardere acties. De christelijke onderwijsbond heeft voor maandag 10 november een demonstratie aangekondigd. MIDDELBURG-De Middelbui'gse politierechter mr. C. Kool heeft vrijdag een 52-jarige vrouw uit Sas van Gent voor uitke ringsfraude veroordeeld tot zestig uur dienstverlening. De verdachte zei dat ze onwetend was geweest bij het invullen van het formulier van de bedrijfsvereniging. Ze dacht dat ze de wisselende inkomsten bij uitzendbureaus niet. diende op te geven. Het ging om pei'iodes in '93 en '94, waarvoor de uitke ringsinstantie tot een bedrag van 20.000 gulden werd bena deeld. De vrouw heeft dit bedrag inmiddels terugbetaald. GOES - Het bacterievuur heeft dit jaar extreem toegeslagen in meidoorns op Zuid-Beveland en Tholen. Zeventig tot tach tig procent van alle meidoox-ns in die gebieden zijn aangetast door de besmettelijke ziekte. Omdat bacterievuur op fruit boomgaarden kan overslaan, hebben het waterschap Zeeuw se Eilanden en Natuurmonumenten samen zo'n zesduizend meidoorns afgezaagd. Het bacterievuur was erger dan voor gaande jaren dankzij het broeierige weer en de vele afgebro ken takken als gevolg van de storm in juni. De situatie op Tho len en Zuid-Beveland was het ergst, maar ook op Walcheren en Schouwen-Duiveland en in West-Zeeuws-Vlaanderen is veel schade opgetreden. ioorRené Hoonhorst r W0LST - De gemeente Hulst probeert samen met BAM-Vast- Joed Ontwikkeling een plan te jntwikkelen voor versterking rail de binnenstad. Hulst wil echter 'Terneuzense toestan- len' vermijden. Daarvan repte CDA'er J. Steijaert donderdag fijdens de begrotingsraad. Het lantrekken van winkels voor Bierkaaistraat en 's Gravenhof- plein mag niet ten koste gaan ran de bestaande winkelstraten Gentsestraat en Steenstraat. |,Dat zal ook niet gebeuren. We lullen hier niet toelaten dat bij- roorbeeld de Hema van de pentsestraat verhuisd naar een .locatie op het 's Gravenhofplein jf de Bierkaaistraat", deelde jen ambtenaar van de afdeling Itads- en dorpsontwikkeling hij dag mee. De gemeente wil Jrel graag de visie weten van de ondernemers die nu net in en om de binnenstad van Hulst zijn ge vestigd. Om te inventaxdseren wat de neringdoenden denken over hun eigen zaak, de aan trekkelijkheid van het centrum en de behoefte aan specifieke winkels, houdt het adviesbu reau RBOI momenteel een en- quete onder ondernemers. Parkeergarage De gemeente hoopt op grote res pons van de ondernemers, om dat alleen dan een goede afwe ging van de haalbaai'heid van de plaimen kan worden gemaakt. De haalbaarheid van één van de meest ambitieuze projecten, een parkeergarage onder het 's Gra venhofplein, wordt overigens door de meeste raadsleden ern stig betwijfeld. Dat het winkel- centrum een nieuw gezicht kan gebruiken, staat aan de andere kant voor alle bestuurders vast. |oor Marcel Modde rERNEUZEN - De gemeente- (aadsfractie van de PvdA is on tevreden over de manier waarop jnderdelen van het gehandi- taptenbeleid in Temeuzen wor- len uitgevoerd. Uit klachten die Ie sociaal-democraten hebben lereikt, maken ze op dat het tentrale WVG-loket slecht be- teikbaar is. Ook duurt het vol lens de coalitiepartij vaak veel Ie lang voordat er een besluit Hordt genomen over aanvragen 'oor voorzieningen. Verder ko nen gehandicapten regelmatig n de problemen door de lange Pachttijden van het collectief 'ervoer. Pe PvdA-fractie stelde de gaten n het gehandicaptenbeleid van femeuzen dit voorjaar ook al lan de kaak. Verantwoordelijk pethouder P. Hamelinck (CDA) kloofde toen beterschap. Met tame de achterstand in de af handeling van aanvragen was grosso modo weggewerkt', zei jjamélinck in de commissie haatschappelijk dienstverle ning van maart. Fractievoorzit- er W. van Walraven heeft niet I® indruk dat van die toezeg ging in de praktijk veel werk is gemaakt, zo blijkt uit schrifte lijke wagen aan het college. Hij is benieuwd te horen waar om de gestelde termijnen een ruim een half jaar na dato nog steeds 'heel vaak' worden over schreden. „Zo is ons een geval bekend waarbij op een aan- vraag die in maaid is ingediend, in oktober nog steeds geen be schikking is gevolgd. Dit on danks de pex-soonlijke toezeg gingen van de verantwoordelijk wethouder." Ook wil de fractie opnieuw de krappe openingstij den (van 8.30 tot 10.30 uur) van het WVG-loket ter discussie stellen. Verder pleit de PvdA in Temeuzen voor verbetering van het collectief veivoer in het be treffende samen werkingsver- band met Oostburg en Sluis- Aardenburg. Daarnaast blijft volgens Van Walraven en de zijnen boven dien de aanpassing van trottoir banden voor rolstoelgebruikers hopeloos achter bij wat is afge sproken. De gemeenteraad be paalde enkele jaren geleden dat bij herbestratingen de vei'laging van de stoepranden direct wor den meegenomen. Juf Wieles temidden van leerlingen van de Warande: „Elke klas heeft wel iets bijzonders." fotoCharles Strijd door Barend Pelgrim AXEL - Na 39 jaar zwaait juffrouw Ca- trien Wieles af. De onderwijskracht van de protestants-christelijke basisschool De Warande in Axel nam vrijdag afscheid van leerlingen en collega's. Een bewuste keuze, noemt ze haar vertrek. „De druk is in de loop van de jaren steeds zwaarder geworden." In juni 1958 begon ze als juffrouw aan De Warande. Toen zat de school nog in de Bastionsti'aat. Wieles is geboren en geto gen in Axel en zat ook op dezelfde lagere school. „Ik had zelf nog bij het school hoofd in de klas gezeten, dus dat was wel raai'. Hij kwam toen bij me thuis en vertel de dat hij me vooi'taan juffrouw zou noe men." Catrien Wieles heeft in alle klassen en groépen les gegeven. „Elke klas heeft wel iets bijzonders, iets wat het leuk maakt. In de eerste klas is het heel dankbaar werk omdat je de vooruitgang goed merkt met het leren lezen. Het voordeel van een zesde klas is dan weer dat je meer kwijt kunt over moeilijkei'e dingen, zoals kunst." Zwaar „Ik zie helemaal niet op tegen mijn pensi oen" vertelt juf Wieles.,Er zijn zoveel an dere leuke dingen bijvoorbeeld muziek en kunst, ik hou ervan om musea en steden te bezoeken en ik ben dol op winkelen. Het besluit om te stoppen heb ik heel be wust genomen, ik heb niet lang hoeven nadenken. Het is best zwaar om lerares te zijn. Je moet met zoveel dingen rekening houden, regels, voorschriften, je moet een hele administratie bijhouden, er wordt ook steeds meer vergaderd. De druk van alle kanten is ook steeds groter geworden in de loop der jaren." Ze vindt dat de les methoden welzijn verbetex'd. „Het lesma teriaal en de methodes zijn veel geschikter dan vroeger. Hoewel ik wel vragen heb bij de vergaande individualisering van het onderwijs. Aan de andere kant is het ook wel goed dat de kinderen hun persoonlij ke gaven kunnen ontplooien." Volgens de juf zijn de kinderen niet veran derd. „Het is de maatschappij die veran dert. niet de kindei-en. Maar goed, je ver andert mee hè. Het bestaan is een stuk jachtiger geworden, veel onrustiger. Maar ook oppervlakkiger en moeilijker en dat merk je wel aan de kinderen", zegt de juf bezorgd. „Ze vertellen wel alles hoor. Zo weet ik bijvoorbeeld pi'ecies hoeveel mijn cadeau heeft gekost. Daarna zijn ze wel zo wijs om te zeggen dat het onder ons moet blijven en of ik mijn beroepsgeheim niet wil schenden." door René Hoonhorst HULST - In de stad Hulst moet de komende tijd een ware ge- bouwendans plaatsvinden. Het klooster van de paters Maristen, de schoolgebouwen van het Ra velijn (de voormalige mavo) en het Jansenius (havo,vwo) en ac tiviteitencentrum 't Houten- kwartier krijgen de komende ja ren een andere functie of gaan tegen de vlakte. Midden volgend jaar wordt be gonnen met de omvorming van het klooster aan de Carmelweg tot nieuw Revnaex-tcollege. „Het streven is er op gericht om in au gustus 1999 in het nieuwe schoolgebouw les te kunnen ge ven", lzegt wethouder P. Wee- maes. Het oude mavogebouw aan de Zandstraat wordt bin nenkort voor de helft gesloopt. De andere helft woi'dt omge bouwd tot woon- en verblijfs- i'uimte voor de overblijvende paters Maristen, die de tweede verdieping van het klooster ver laten. De Janseniusschool aan de Ti- voliweg werd in het verleden soms gezien als ideaal onderko men voor activiteitencentrum 't Houtenkwai-tier. Maar de ge meente Hulst zit niet op nóg een gemeenschapscentrum te wachten, betoogt Weemaes. De vele clubs en onderwijsinstel lingen die van 't Houtenkwar tier gebruik maken, moeten worden ondex-gebx'acht in schoolgebouwen, Den Dullaert en andere gemeenschapscentra. „De bezetting van die gebou- wen stijgt daardoor en we hoeven niet nóg een veel ge meenschapsgeld kostende voor ziening overeind te houden", vextelt de wethouder. De voor- malige Janseniusschool kan als het klooster is omgebouwd tot Reynaertcollege worden ver kocht, vex-wachten B en W. Het college stelt wel de eis dat de ka- raktei'istieke voorgevel blijft staan. Weemaes verwacht daar echter geen verkoopproblemen door. „We hebben al enkele ke ren contact gehad met belang stellende ondernemers. Voor bijvoorbeeld een hotel is het Janseniusgebouw een fantas tisch pand." door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De Hon tenisser raadsfracties zijn sterk verdeeld over het al of niet op knappen van gemeenschaps huis Sint Martinus in Klooster zande. Algemeen Belang en onafhankelijk raadslid E van Driessche vinden dat het ge bouw niet meer opgeknapt moet worden. Progressief Hontenisse vindt juist dat als Martinus wordt gerenoveerd de nieuwe sporthal er niet hoeft te komen. De coalitiepartijen (CDA Lijst P. J. Mangnus en Lijst L. Mang- nus) willen het opknapplan van het Martinusbestuur eerst rus tig bestuderen alvorens een de finitief standpunt in te nemen. De fractie Algemeen Belang vindt een sporthal van bijna twee miljoen gulden een veel te dure voorziening voor Klooster zande. Een kleine sporthal en een verbouwing van gemeen schapshuis Sint Martinus ziet de oppositiepaxiij echter ook niet zitten. „Verbouwen van Sint Martinus is een story die niet serieus bedoeld kan zijn", schrijft Algemeen Belang in zijn algemene beschouwingen. De grootste oppositiepailij .ziet meer in een i'igoureuze renova tie van sportzaal De Hinde, zo als ook Progressief Hontenisse. „En als nu blijkt dat het op knappen van Martinus ook niet zo duur hoeft te zijn dan eerder gedacht, dan hoeft die sporthal er helemaal niet te komen. Pre cies zoals we altijd gezegd heb ben", liet A Rensen vrijdag we ten. Multifunctioneel F. van Driessche stelt dat een raadsmeerderheid heeft geko zen voor bouw van een nieuwe sporthal. Dat nieuwe gebouw moet multifunctioneel te ge- TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield vrijdagmiddag twee jongens van 16 en 17 jaar uit het Belgische Oudenaai'de aan. De twee bleken in het bezit te zijn van 22 gram marihuana en 7,6 gram hasj. Beiden kregen een dagvaarding en een binnen stadverbod van 28 dagen. De softdrugs werden in beslagge nomen. brui ken zijn. „Zet dus één fat soenlijk gebouw neer, waar ie- dereen uit de voeten kan en houd niet nog een gemeen schapsgebouwtje in stand. We hebben tenslotte ook al Rozen hof en onderkomens van de scouting en Showband Kloortje." De coalitiepax'tijen willen het bestuur van Martinus nog de kans geven hun ideeën uiteen te zetten J. de Kock-Ringoot van Lijst P.J. Mangnus maakte eei'der deze week al duidelijk dat het stich tingsbestuur van Maxtinus de kans moet krijgen om een gede gen, betaalbaar plan op tafel te leggen. Ook J. Hageman-van Damrne (Lijst L. Mangnus) neigt naar die mening. HONTENISSE - De Hout- en Bouwbond F.N.V. - afdeling Honte nisse heeft op zijn jaarver gadering gisteravond in café Ons Vermaak in Vo gelwaarde een aantal ju bilarissen gehuldigd. De jubilarissen kregen uit handen van districtsbe stuurder Jos van der Borgt een speld uitgereikt. J. Geertrui uit Hulst en J. de Dijcker uit Vogelwaarde voor zestigjarig lidmaat schap en A Vonk uit Vo gelwaarde en H. de Kort, R. de Koning, A Wezepen en P. de Booy uit Klooster zande voor het vij ftigjarig lidmaatschap. AXEL - Het regionaal Unicef Comité Zeeuwsch-Vlaandei'en houdt vanaf maandag een ten toonstelling over haar werk in Guatemala. De expositie in de bibliotheek van Axel geeft een beeld van het kleurrijke land waar het natuui'schoon en de oude Inca-cultuur jaarlijks tal loze toeristen trekken. Ook de andere kant wordt getoond: er heerst bittere armoede en het land heeft het hoogste percenta ge analfabeten van Latijns- Amerika. De tentoonstelling is te zien tot en met 29 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 55