Jannewekken 19 is een mijlpaal VVV/ANWB onderdak in stadhuis Groeiende bedrijven in Poortvliet kampen met enorm ruimtegebrek Humoristisch protest Tholen tegen invasie Brabantse varkens Uitbaggeren vesten in Middelburg kost legen miljoen Schouwen wil dat GS snel iets doen aan krappe woningmarkt Nieuw gebouw gloort voor watersportclub W olphaartsdij k zeeland s15 Te duur verbouwde school officieel geopend School Goes had jecht op subsidie -/an ministerie Politie herdenkt gedode agente PSD verwijdert asbest Ruimere inzet traumahelikopter Onrust in het onderwijs Zesduizend meidoorns gerooid nbraak n woning Vieuwdorp zaterdag 1 november 1997 [oor Richard Hoving 5IERIKZEE - Vertegenwoordi- [ers van drie onderwijsinstel- ingen en wethouder D. van der Vekken (PvdA onderwijs) van le gemeente Schouwen-Duive hebben vrijdagmiddag het 'choolgebouw aan het Janne- pekken 19 in Zierikzee officieel teopend. Ondanks de forse kos- enoverschrijding van de ver- it iouwingis het multifunctionele choolgebouw, volgens de wet houder, een mijlpaal en een loogtepunt voor het voorzie- fingenniveau van de gemeente Ichouwen-Duiveland. Iet was onvennijdelijk. In de fier toespraken voorafgaand de officiële openingshande- ing werd veelvuldig gewezen- de bewogen geschiedenis van renovatie van het pand aan it Jannewekken 19. Onder- jswethouder Van der Wekken ;ond er zelf als eerste bij stil. ïj is dan ook door de gemeen- iraad van Schouwen-Duive- - De gemeente Goes moet ekijken of het Buys Ballot Col- !ge recht heeft op een vergoe- ing voor de vaklokalen voor iheikunde, natuurkunde en iologie. Dit heeft de afdeling estuursrechtspraak van de aad van State onlangs bepaald een door de school aange- lannen beroepszaak tegen het inisterie van Onderwijs, et Buys Ballot College ging aar de Raad van State omdat et ministerie van onderwijs ien cent wilde uitgeven voor de iventaris van het nieuwe ge- duw aan de Bergweg in Goes, 'olgens het ministerie had de riool de inventaris,uit haar ou- e gesloopte gebouw kunnen .eenemen. Rector drs. P. Fa vier ;gt dat de oude inventaris niet ieegenomen kon worden om- at deze nagelvast was. De aad van State schrijft in de itspraak dat het ministerie iet goed heeft duidelijk ge laakt waarom de inventaris iet kan worden gesubsidieerd. %et de inrichting van de vaklo- lalen is ongeveer een miljoen ulden gemoeid. land aangewezen als politiek verantwoordelijke voor het overschrijden van de verbou- wingskosten met ruim vier ton. Moeizaam Van der Wekken noemde de re novatie van de voormalige dependance van de scholenge meenschap Schouwen-Duive- land een moeilijke en moeizame klus. Terugkijkend op de 'affai re Jannewekken', die bijna het einde van zijn politieke loop baan betekende, toonde hij zich verheugd over het uiteindelijke resultaat. „Ik heb diep moeten gaan en ben er niet zonder poli tieke kleerscheuren van afgeko men, maar het resultaat staat er." Drie onderwijsinstellingen heb ben sinds september van dit jaar hun intrek genomen in het schoolgebouw. De vertegen woordigers van peuterspeelzaal Harlekijn, de Noordzelke (spe ciaal voortgezet onderwijs) en Regionaal Opleidingscentrum Zeeland (volwasseneneducatie) spraken in lovende bewoordin gen over de veel geplaagde Van der Wekken. „De wethouder heeft vanaf het begin zijn nek uitgestoken voor Jannewekken, zei R. K. A Prager van de Noord zelke. Overblijfruimte De ruim bijna anderhalf mil joen gulden die de verbouwing uiteindelijk heeft gekost, is vol gens de gebruikers goed be steed. „Het is een prachtig ge bouw geworden", zei M. A Verhage-van der Ent van het college van bestuur van ROC Zeeland. Het pand heeft een nieuwe cv-installatie gekregen, geluiddempende plafonds op de bovenverdieping, aangepaste lokalen, een nieuwe overblijf ruimte, vervanging van oude kozijnen en een kookruimte. Een invalidelift wordt later nog aangebracht. Wethouder Van der Wekken er kende na afloop ruiterlijk dat er met de opening van Jannewek ken 19 een last van zijn schou ders is gevallen. Toch toonde hij zich niet zwaarmoedig over het verleden. „Ik heb het er graag voor over gehad en in de politiek al lang geleerd troost te vinden in een oud Indiaans gezegde: 'Lijken kromme wegen nog zo lang, de rechte leiden nergens toe'." Ouders van kinderen die peuterspeelzaal Harlekijn bezoeken, delen ballons uit om de officiële opening van het vernieuwde schoolgebouw te vieren. foto Pieter Honhoff door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Zee land dreigt verknoeid te worden door het rijksbeleid dat het mo gelijk maakt dat varkens vanuit Brabant naar onze provincie kunnen verhuizen. Daarbij is het niet te rijmen dat minister De Boer (VROM) allerlei uit spraken doet over de (onmoge lijkheid van dorpsuitbreidingen in onder meer Tholen, terwijl varkensboeren geen strobreed in de weg wordt gelegd. Dit zei de Thoolse burgemeester H. A van der Muimik vrijdag nadat hij in Sint-Maartensdijk 6800 handtekeningen ih ontvangst had genomen van het comité Varkens Nee. De handtekeningen waren ver zameld onder stemgerechtigde Tholenaren. Op ludieke wijze werden ze aan de burgemeester overhandigd. Op invalswegen naar Smerdiek prijkten var kenskoppen op hectometerpa- len en op de markt voor het stad huis werd voor Van der Munnik de roze loper uitgelegd. Boven dien marcheerden er levensgro te biggen rond, waarbij de voor zitter van het comité, L. van der Lugt, een megawasknijper op zijn neus droeg. Drommen mensen waren op de been, al dan niet bewapend met protestborden met leuzen als 'wanneer 1 big over de dam is, volgen er nog honderdduizend'. Bovendien zong het Smalstads mannenkoor een speciaal pro testnummer. Van der Munnik kreeg op een podium de handte keningen uit handen van Van der Lugt. De comitévoorzitter meldde dat de Tholenaren de stank, de herrie van vrachtwa gens en het dierenleed meer dan beu zijn. Hij zei van de burge meester een eenduidig beleid te verwachten, met het verzoek dat hij de handtekeningen aan de commissaris van de konin gin, drs W. T. van Gelder, zou overhandigen. Inlichten Van der Munnik had geen moei te met de verzoeken. Hij zal de commissaris inlichten, evenals bovendien betrokken ministe ries en het parlement. Verder werd afgelopen week een motie aangenomen door de gemeente raad, waarin werd gepleit voor het eendrachtige beleid waar Van der Lugt gisteren om vroeg. Zowel de burgemeester als Van der Lugt spraken gisteren dan ook van een geslaagde actie. De politie Schouwen-Duiveland volgt het initiatief van het korps Rotterdam-Rijnmond om vanmiddag om drie uur een minuut stilte in acht te nemen tijdens de begrafenis van de 28- jarige agente Allegonda Gremmer. De Rotterdamse agente, lid van een arrestatieteam, kwam afgelopen week in Den Haag om het leven bij de arrestatie van een verdachte. Een lid van het Schouwse korps maakt deel uit van dezelfde arresta tie-eenheid. Het bureau in Zierikzee zal tijdens de minuut stilte niet bereikbaar zijn, bellers worden doorgeschakeld. VLISSINGEN - De Provinciale Stoombootdiensten in Zee land (PSD) gaat het asbest dat in de twee oudste schepen van de vloot zit, saneren. De werkzaamheden aan boord van de Prinses Christina en de Prins Willem Alexander worden zo veel mogelijk uitgevoerd zonder de dienstregeling te versto ren. Hoeveel geld de operatie kost is nog'niet bekend. De PSD houdt rekening met vele tonnen. Het personeel van de PSD is op de hoogte gesteld van de maatregelen en ingelicht over de ruimten die niet betreden mogen worden. Het gaat om ruim ten die toch al niet voor passagiers toegankelijk zijn. Het is niet uitgesloten dat voor de totale sanering de lijn Kruinin- gen-Perkpolder op enig moment alleen met de dubbeldekker Prinses Juliana zal moeten worden onderhouden. TERNEUZEN - De inzet van de traumahelikopter van het ziekenhuis in Brugge is niet langer beperkt, tot zware ongeval len op de Zeeuws-Vlaamse wegen of wateren, De vliegende ambulance rukt tegenwoordig ook uit voor specialistische hulp in individuele noodgevallen. Vrijdag was één van de eer ste keren dat dit in de praktijk werd gebracht. Het trauma team van Brugge verleende assistentie bij een geval van hart stilstand bij een dertigjarige vrouw uit Terneuzen. De specialisten landden op het terrein bij de brandweerkazerne- Onder politiebegeleiding werden ze naar het vlakbij gelegen adres gebracht. De extra zorg mocht niet meer baten. MIDDELBURG - De arbeidsonrust in het onderwijs raakt, ook de Zeeuwse scholen. Er dreigen stakingen en werkonder brekingen. De onderwijsbonden eisen hogere salarissen en verlaging van de werkdruk. Een vijftigtal Zeeuwse leer krachten, afkomstig uit alle regio's en onderwijsvormen, neemt woensdag deel aan een landelijke demonstratie in Nij megen. Die wordt op touw gezet door de vakbonden Aob en Abva/Kabo. Volgens districtbestuurder Frans Reijerse van de Aob is het nog niet de bedoeling dat scholen plat gaan. Alleen leerkrachten die een vrije dag hebben, of voor vervangers hebben gezorgd, doen aan de demonstratie mee. Het gaat om een 'eerste signaal'. Wordt daar niet naar geluisterd dan vol gen hardere acties. De christelijke onderwijsbond heeft voor maandag 10 november een demonstratie aangekondigd. GOES - Het bacterievuur heeft dit jaar extreem toegeslagen in meidoorns op Zuid-Beveland en Tholen. Zeventig tot tach tig procent van alle meidooms in die gebieden zijn aangetast door de besmettelijke ziekte. Omdat bacterievuur op fruit boomgaarden kan overslaan, hebben het waterschap Zeeuw se Eilanden en Natuurmonumenten samen zo'n zesduizend meidoorns afgezaagd. Het bacterievuur was erger dan voor gaande jaren dankzij het broeierige weer en de vele afgebro ken takken als gevolg van de storm in juni. De situatie op Tho len en Zuid-Beveland was het ergst, maar ook op Walcheren en Schouwen-Duiveland en in West-Zeeuws-Vlaanderen is veel schade opgetreden. loorMaurits Sep BDDELBURG - Het baggeren an de Middelburgse vesten en et verwerken van het slib kost ;e gemeente negen miljoen gul- .en. Voor alleen de Veersevest is 1 1,6 miljoen gulden nodig, oor de overige vesten 7,3 mil- bexx gulden. Dat blijkt uit een ;ota van de afdeling Groenbe- .eer. Iet baggerwerk zelf is volgens i. van de Pas, opsteller van de iota, relatief eenvoudig en oedkoop. Bovendien neemt het Waterschap Zeeuwse Eilanden ;e helft van de kosten voor bag gerwerk voor zijn rekening. De rootste kostenpost voor de ge beente is het verwerken van de ienduizenden kubieke meters lib die uit de vesten worden ge aaid. Omdat de gemeente die iet zelf kan opslaan, moet de •agger aan reguliere stortplaat- en worden aangeboden. Het lib is echter vervuild en moet .aarom eerst worden gereinigd, n het geval van de Veersevest :ost het baggeren twee ton. De emeente moet daarvan de helft jetalen. Het storten en verwer- FIEUWDORP - In de nacht van pnderdag op vrijdag is inge- roken in een woning aan de tins Bernhardstraat in Nieuw- orp. Daarbij is voor ongeveer 00 gulden schade aangericht, 'rider is een kistje met daarin en kentekenbewijs gestolen, ïen kwam binnen na het force- én van een raam. ken van het licht vervuilde slib kost naar schatting 1,5 miljoen gulden. Het slib in de andere vesten is volgens de nota sterker vervuild waardoor het baggeren en verwerken daar op 4,5 tot 7,5 miljoen gulden komt. Stankoverlast De nota is gemaakt naar aanlei ding van klachten over ernstige stankoverlast van de Veerse vest. De wijkvereniging Nieuw- Middelburg schreef hierover in april 1996 een brief aan het ge meentebestuur. Een buurton derzoek leverde volgens de nota vervolgens een 'verrassende uit komst' op: twintig procent van de omwondenden had ernstige klachten, 47 procent rook regel matig wat maar vond dat geen probleem en 33 procent onder vond geen stankhinder. Deze uitkomst rechtvaardigt volgens de afdeling groenbeheer de con clusie dat er 'een stankprobleem van een beperkte omvang is'. De stank wordt, zo blijkt uit de nota, waarschijnlijk veroor zaakt door de aanwezigheid van voedselrijk slib gecombineerd met de geringe waterdiepte. Baggeren zou voor de kwaliteit van de vest wel gewenst, maar voor de hoeveelheid slib niet no dig zijn. Het verwijderen van een klein deel van het slib zou voldoende zijn. Bovendien zijn in het kader van de ruilverkave ling maatregelen genomen die het waterpeil stabieler maken en de doorstroming bevorderen. Deze maatregelen kunnen een gunstig effect hebben op de klachten, aldus de nota. De afdeling groenbeheer advi seert het college daarom niet op korte termijn maatregelen te nemen om de overlast van de Veersevest te beperken. De WV/ANWB is straks te vinden in het stat ige stadhuis aan de Meelstraat. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het Zierikzeese VW/ANWB-kantoor heeft onderdak gevonden in het stadhuis in de Meelstraat. De beschikbare ruimte is hier veel groter dan in het voormalige pand aan het Havenpark. Met de opbrengst van de verkoop van dit gebouw kunnen bo vendien schulden worden af gelost. De bedoeling is dat het kan toor van de Schouwen-Duive- landse WV elders in het histo rische gebouw een plekje krijgt. Aan de verhuizing van het W- V/ANWB-kantoor is geen grootscheepse verbouwing ge koppeld. Naast het plaatsen van een nieuwe balie is een lik verf nodig en wordt nieuwe vloerbedekking gelegd. Dins dag 16 december kunnen be langstellenden van 16.00 tot 190 0 uur een ki j kj e komen ne men. Voor alle duidelijkheid: de toegangsdeur bevindt zich rechts van de entree van het Stadhuismuseum por Marco van Barneveld 'OORTVLIET - Voor bedrijven n Poortvliet moet snel nieuwe estigingsruimte worden ge- onden. Op het te krappe be- ïijventerrein zitten de twee tootste', snelgroeiende bedrij en, Budelpack en Bouman- !otter, elkaar in de weg. Verder ou een transportbedrijf uit de toonkern moeten vertrekken •n dorpsvernieuwing mogelijk maken. Dit blijkt uit een oorstel van het Thoolse college an burgemeester en wethou- ers aan de commissie ruimte- jke ordening. Volgens het bllege is een nieuw bestem- mingsplan voor het bedrijven terrein nodig om de problemen op te lossen. Het verpakkingsbedrijf Budel pack en woonboulevard Bou- man Potter zitten te springen om mogelijkheden voor uitbx-ei- ding. Probleem op dit moment is dat Budelpack gebouwen heeft aan weerszijden van een pand van Bouman-Potter, die daar als eerste was gevestigd. De bedrij ven zijn het in principe al eens over een oplossing. Bouman- Potter heeft, net als Budelpack, twee gebouwen op het bedrij venterrein. De verpakkingsfa- briek zou het pand van Bou man-Potter dat 'in de weg' staat kunnen overnemen, waarop Bouman-Potter zelf uitbreiding pleegt bij het andere gebouw. Punt is dat daarvoor eerst aller lei bestemmingsplanmatige procedures moeten worden ge voerd. De betrokken firma's vinden het wat dat betreft ei genlijk te lang duren. Directeur A Bouman van de woonboule vard: „Wij groeien de laatste tijd heel snel, het magazijn bax-st uit z'n voegen. We moeten als nood maatregel wegens xoximtege- brek al magazijnruimte huren van leveranciers en spullen daar laten staan." Ook directeur A A Nieuwkei-k van Budelpack vindt het lang duren, maar beseft dat de amb telijke molens immer te traag di-aaien voor ondernemers. ..De oplossing die ons zelf voor ogen staat is feitelijk heel simpel, maar de benodigde procedui'es zijn ingewikkeld. Het is niet an ders." De vraag of de bedx-ijven verhui zing overwegen indien het te lang duurt voordat er een oplos sing komt, wordt in beide geval len ontkennend beantwoord. Wel geeft Nieuwkerk van Bu delpack aan dat hij zich zorgen maakt over uitbreidingsmoge lijkheden in de toekomst. „Niet alleen door het ruimtegebrek, maar ook door de stank van de varkensstallen die er zijn geko men. Voor een verpakkingsfa- briek als de onze is dat natuur lijk heel negatief." Binnenkort zal de commissie ruimtelijke or dening zich over de zaak buigen. door Richard Hoving ZIERIKZEE - De spanningen op de woningmarkt in de ge meente Schouwen-Duiveland lopen dusdanig op dat niet lan ger gewacht kan worden met het bouwen van nieuwe woningen. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft daarom in een brief aan het dagelijks pro vinciebestuur gevraagd om voorlopige goedkeuring van de bestemmingsplannen van de voormalige gemeenten. Het college van Gedeputeerde Staten heeft voor de gemeente lijke herindeling van Schou wen-Duiveland de woning bouwplannen van geen enkele gemeente op het eiland goedge keurd. GS wanm van mening dat eei'st de sti'uctuuivisie Schouwen-Duiveland van kracht moet zijn. De gemeente wijst er op dat deze pas in het tweede kwartaal van volgend jaar een feit is. Nadat de px-ovincieinhet najaar van 1998 met die structuuxwisie akkooi'd is gegaan, kan pas een nieuw bestemmingsplan wor den ingediend, waaxwan de, goedkeui*ing in het begin van 1999 wordt verwacht. Op z'n vroegst kunnen de betreffende gebieden dan een half jaar later bouwrijp worden gemaakt en de woningen pas eind 1999 of be gin 2000 in gebruik worden ge nomen. „Intussen loopt de spanning op de woningmarkt fors op", aldus B en W van Schouwen-Duiveland. Invullen Het college somt GS een aantal gebieden op die ze graag de ko mende jaren al wil invullen. In Zierikzee-Noord, Poortam bacht 10, Zelkeweg en omge ving en Malta Calandweg, gaat het om 198 woningen. Met de procedure voor het bestem mingsplan Pooi-tambacht XI (240 woningen) zal op koide ter mijn een aanvang worden ge maakt. In de overige kernen wil de gemeenten de komende twee jaar 221 woningen bouwen. In deze periode ligt de nadruk op woningbouw in Bruinisse, Oos- terland, Sirjansland en Kerwer- door Marten de Jonqh WOLPHAARTSDIJK - Het wordt een gebouw de Water sportvereniging Wolphaarts- dijk waardig. De club spaarde jaren om de benodigde zeven ton bij elkaar te krijgen. Begrij pelijk dat het begin van de bouw vrijdag een plechtig moment was. Secretaresse T. Ossewaar- de van de club had de eer de eer ste paal te slaan. De nieuwbouw moet april 1998 klaar zijn. Het verenigingsgebouw aan het Veerse Meer komt op de plaats van enkele oude loodsen van de club. De nieuwe accommodatie krijgt twee vei'diepingen en zal ondex-dak bieden aan onder meer het kantoor van de haven meesters en de secretaresse, be stuurskamer, sociëteit, boten- stalling, voorraadruimtes voor de commissies jeugd, recitatie en wedstrijden, toilettenblok en kleed- en doucheruimtes. De Watersportvereniging Wol- phaailsdijk bestaat al sinds be gin jai-en zestig, heeft 430 lig-" plaatsen en telt tegenwooi'dig' rond de achthonderd leden. Het oude onderkomen voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. Verenigingsvoorzitter G. W. Eijssens: „We hebben een enor me jeugdafdeling maar het sa nitair en de kleedruimten lieten te wensen over. Ook de instmc- tieruimten zijn gebi-ekkig. Zon de, want we hebben jeugdleden die op nationaal niveau varen. Je kunt je niet meer pex-mittex-en in de hexdst te stoppen en in het voorjaar weer te beginnen." Ontwerp Het Goese ai'chitectenbureau Vorm maakte het ontweip van het nieuwe gebouw in samen werking met Architectenbu reau Konstruktiebureau La- ban uit Kapelle. Het gebouw wordt opgetrokken in staal en past bij het uiterlijk van de ove rige gebouwen op het terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51