Speeltuin j'agers ligt onder vuur natuur 43 Jacht Hoge Veluwe aan banden puzzel postzegels zaterdag 1 november 1997 Na twintig jaar bakkeleien heeft de Twee de Kamer ingestemd met de nieuwe Flora en Faunawet. Voor het eerst wordt niet het plezier van de jager, maar het welzijn van het dier als uitgangspunt genomen. Dat de jagers daar niet tevreden over zijn laat zich raden. foto Chris Stein tie, of afschot nodig is om een gezonde po pulatie te behouden („aantalsregulatie"), dan kan de provincie zo een vergunning verstrekken. „En dat is precies de reden waarom we nu ook jagen". Al wordt het gestaag minder. Zo is het sinds 1994 ver boden op reeën te jagen en is het de Hoge Veluwe gelukt (na een eerste pijnlijke 'vergissing') zich ook aan dit verbod te houden. Verdere beperking van de jacht ligt met de nieuwe wet echter kansrijk op de loer. Snijders benadrukt dat de jacht in het park uitsluitend een beheersfunctie dient. Dat de jagers daar plezier in heb ben stoort hem niet. „Ze hoeven van ons niet met een zuur gezicht te jagen". Zelfregulatie Het verwijderen van de wildroosters en waar mogelijk hekken en afrasteringen, zou het grofwild echter in één klap een uitbreiding van hun leefgebied geven, waardoor weer een natuurlijke trek mo gelijk wordt. Van nauwelijks 5000 naar 85.000 hectare. Faunabescherming voor spelt een betere zelfregulatie waardoor afschot beperkt-kan worden. Op momen ten dat dat toch nodig is, kan dat door een professionele jager gebeuren, waardoor de plezierjacht wordt uitgebannen. Daar voelt de directie van het park niets voor. „Het haalt niets uit en het is niet no dig. Of je nu 5000 of 50.000 hectare hebt, een populatie breidt zich uit tot ze geen kant meer op kan en dan klapt ze in el-, kaar. En ondertussen gaan ze daar naar toe waar het het lekkerst is: landbouw gronden, lekkere bossen en daar ontstaat schade en wordt afschot noodzakelijk", aldus Snijders. „De jagers genieten er gewoon nog steeds prioriteit", zegt Haak. „Het is een schiet- kermis voor een select gezelschap", be weert de Faunabescherming. 'Geen wonder', zeggen de tegenstanders van de plezierjacht, 'de jagers betalen im mers fors voor de plezierjacht'. De contributie die de jagers aan de 'huis vereniging' van het park. St. Hubert us, betalen is strikt geheim. Betrouwbare bronnen - later bevestigd door Snijders - spreken echter van een jaarlijkse contri butie van zo'n 10.000 gulden. De jacht le vert het park dus zo'n 150.000 gulden per jaar op. „Peanuts", liet Snijders zich eer der al eens ontvallen. ..Maar wel belang rijke peanuts", voegt hij daar nu aan toe. Toch is het bedrag in vergelijking met de inkomsten uit entree relatief gering. Dat levert per jaar ruim 4 miljoen gulden op. Aan het uitbannen van de jacht zal het park derhalve niet failliet gaan. In het park zal gejaagd blijven worden omdat het er voor is aangelegd. Dankzij de over- populatie behoudt het park haar „schrale begraasde laagten", zoals Snijders het noemt. Het weghalen van de roosters en hekken zou trek mogelijk maken en de vegetatie meer kansen geven. Van een soort land schapsmuseum zou het een natuuront wikkelingsproject worden. „En wij zitten niet zo op de toer van natuurontwikke ling", legt Snijders uit. Arian Kuil wordt. Hij ontkent ook niet dat de jagers daar plezier aan beleven. „Maar wij hou den de dieren niet voor de jacht", klinkt het ook zeer beslist. Daar denkt de Faunabescherming anders over. Intensief onderzoek leverde deze zo mer een schokkend rapport op. Het ple zier van de jagers lijkt wel degelijk voor op te staan. Sterker: de wildstand in het park wordt kunstmatig, door bij te voe ren, hoog gehouden om de jagers van dienst te zijn. Net als in de dagen van Kröller. Waar idealiter twee hoefdieren 100 hectare leefruimte nodig hebben, le ven er in het Nationale Park veertien. Bijvoeren „Onzin", volgens Snijders. Een zeven keer zo kleine populatie zou inteelt en ge brek aan genetische variatie met zich meebrengen. Er zouden ziekten optreden en de kudden zouden nauwelijks in stand te houden zijn. Bovendien heeft onder zoek van de Landbouwuniversiteit Wa- geningen volgens Snijders aangetoond dat er wel degelijk voldoende voedsel is voor de grotere groepen dieren die er nu leven. Dat bijvoeren zal overigens nu af gelopen zijn, want de Kamer stemde in met een wetsvoorstel om bijvoeren te ver bieden, tenzij de weersomstandighden zo extreem zijn dat bijvoeren noodzakelijk wordt. Het park is met hekken en wildroosters hermetisch afgesloten voor grofwild. Een ruimte van nauwelijks 5000 hectare. Dat was tot nu toe handig, niet alleen omdat dat makkelijker jaagt dan een gebied van 50.000 hectare waar je nooit weet waar de beesten zitten, maar ook omdat daar door sprake was van „gehouden dieren" in plaats van wild. Dat betekende dat er geen jachtvergunning nodig was. In de nieuwe wet geldt die 5000 hectare ook, maar dan blijft er sprake van wild, waarvoor dan wel een jachtvergunning nodig is. En voor grofwild wordt die al leen gegeven als er sprake is van uitzon deringssituaties die in de wet zijn om schreven. Snijders maakt zich evenwel geen zorgen. Als er sprake is van schade aan de vegeta- In de nieuwe Flora- en Faunawet wordt het aantal bejaagbare diersoorten teruggebracht van 29 naar zes. Alleen op wilde eend, haas, houtduif, fazant en konijn mag, voorlopig, nog vrij worden gejaagd. De patrijs is voor dit moment uitgezonderd en mag weer bejaagd worden als de stand weer op peil is. Andere soorten mogen volgens de nieuwe wet alleen worden bejaagd als zij schade toebrengen en de provincie een vergunning verleent. Dat geldt ook voor groot wild zoals dat in Nationaal Park de Hoge Veluwe voorkomt. De nieuwe wet komt samen met de Natuurbeschermingswet in de plaats van vijf oude wetten, waaronder de Jachtwet. In Nederland zijn 30.000 jagers actief, die jaarlijks zo'n 2 miljoen dieren schieten. Door de invoering van de nieuwe Flora en Faunawet zouden er zo'n half miljoen dieren minder geschoten kunnen worden. Na twintig jaar bakkeleien heeft de Tweede Kamer ingestemd met de nieuwe Flora en Faunawet. Voor het eerst wordt niet het plezier van de jager, maar het welzijn van het dier als uitgangspunt genomen. Al valt er volgens critici nog veel te verbeteren. Nationaal Park de Hoge Veluwe, een van de grootste gesloten wildbanen in Nederland, moet in het vervolg toestemming vragen voor jachtpartijtjes. Soms staat er een bordje: „Gesloten wegens Fauna werkzaamheden". „Gesloten wegens jacht, bedoelen ze." Ex-secretaris van de Vrienden van de Ho ge Veluwe dr. B. Haak houdt van het park, maar heeft zich dit jaar toch maar niet meer laten herkiezen als secretaris van de tweeduizend vrienden. Het park is hem te veel een speeltuin voor jagers. Toen de vereniging dit jaar ook nog zijn onderko men moest verlaten voor vijftien jagers die van het park gebruik maken, was voor Haak de maat vol. Voordat Anthony Kröller begin deze eeuw 5000 hectare Veluwe ten noordoos ten van Arnhem aankocht, ging hij regel matig met zijn zwager naar het Duitse Sauerland, om te jagen. Dat was wel ver weg. De Hoge Veluwe kwam er dan ook vooral als privé-jachtterrein. Ondanks negatief advies van de ingehuurde Heide- mij het Kröller edelherten uit Hongarije komen, voerde moeflons in uit Sardinië en Corsica en het kunstmatige voeder plaatsen aanleggen om de stand op peil te houden. En, om te kunnen bhjven jagen. Verkocht Toen hij in 1935 wat krap bij kas zat, ver kocht Kröller het terrein aan een stich ting, die het met overheidsleningen van de Nederlandse Uitvoer Maatschappij betaalde. Het park werd een Nationaal Park, de leningen werden nooit afgelost en uiteindelijk kwijtgescholden. Het stichtingsbestuur bleef evenwel heer en meestei'. Tot op de dag van vandaag. In het in opdracht van Kröller in de twin tiger jaren gebouwde rentmeesterskan toor huist nu de directie van het Natio- De fazant blijft vrij bejaagbaar, tenzij de populaitie te sterk terugloopt. Dan komt het dier tijdelijk op de lijst van beschermde dieren, zoals nu met de patrijs het geval is. naai Park. In de gang hangen geweien en een hertenkop. In de werkkamer van ad junct-directeur A Snijders valt de poster van de Faunabescherming met bloedige foto's van een jachtpartij in het park op. Snijders ontkent niet dat er gejaagd Horizontaal: 1. Echtgenote; 6. maand; 12. god van de liefde; 13. zangstuk; 14. familielid; 16. dapper; 18. knevel; 19. automerk; 20. zwemvogel; 22. aangenaam; 24. anker plaats; 25. smalle strook; 26. eens; 27. hof; 28. ernstig; 30. hevig; 32. bijb. figuur; 33. Nieuwe Testament; 34. beteuterd; 36. jongensnaam; 37. dwarsmast; 39. modderig;43. aartsdom; 45. sierlijk; 47. ontkenning;48. voorzetsel; 50. watering; 51akelige man; 54. land in het Midden-Oosten; 56. uitstapje; 57. een eis in stellen; 60. gebak van voortdurend omgeroerd beslag; 64. keurig; 65. brandgang; 67. vrouwelijk dier; 68. traagheid; 70. rechtsgebied; 72. wijfjesree; 74. rivier in Rusland; 76. onderwereld; 77. biljartstok; 78. vr. dominee; 79. filmdecor; 81spoedig; 83. vlekkenwater; 84. punt van een lijst; 85. lomp; 87. bedaard; 88. in voerrecht; 89. boek van het grootste formaat; 91bierkan; 92. voegwoord; 93. mijt; 94. zanggroep; 96. deel van een Franse ontkenning; 97. eens; 98. foedraal; 100. uitgebreid en langdurig eten; 101. bromfiets. Verticaal: 1. Gevaarlijk gebied; 2. persoonlijk vnw.; 3. woonboot; 4. deel van een vuurwapen; 5. rivier in .•Frankrijk; 7. hoofd; 8. voerbak; 9. nageslacht; 10. barium; 11. kledingstuk; 15. waakzaam; 17. blad ader; 18. geluidloos; 19. baljuw; 21. wig; 23. zeef; 24. Europeaan; 29. dapper strijder; 31. ten aan zien van; 35. voor; 36. zitvlak; 38. babybedje; 40. Japanse parelduïkster; 41. Japanse munt; 42. hoffeest; 44. verzachten; 46. brompot; 49. bloem; 52. lof; 53. mager; 54. Europeaan; 55. strafwerk tuig; 57. afgunst; 58. nuttigen; 59. ingang; 61. weekdier; 62. zuivelprodukt; 63. machinege weer; 65. Trans-Europa-express; 66. opper- vlaktemaat; 69. mager; 71. boom; 73. benodigd heden; 75. bouwmateriaal; 78. harde klap; 80. moment; 81. stootwapen; 82. rijstbrandewijn; 83. hoogste punt; 85. geldstraf; 86. ketting; 89. misslag; 90. voetbalpool; 93. aansporing; 95. al coholische drank; 97. voegwoord; 99. in memori- am. De letters uit de vakjes: 85-11-61-43-78-75-92-4-52-42 en 36-67- 90-98-24-14-44-9-97-65 vormen twee sleutel woorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelre dactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN" Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f 25,.De oplos sing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. OPLOSSING DOORLOPER De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: G.N. Nonnekes, Rijnstraat 7, Mid delburg (VVV- bon f 50,=); de VW-bonnen van f 25,= gaan naar M.J.H. Wieland- Steendam, Lo- rentzlaan 66, Terneuzen; R. Hense, Schfu- mannstraat 7, Terneuzen en C. Nieuwland, Kas teelstraat 57 te Vlissingen. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezon den. voorbodeklaroen onderdeelagonie odeloepnetelent reuserosieronde drraketkniekoel enigdillesnater lekoeleartspeso imamkarpertinto gibusnestorerts knalednootolaap egaalnoorddsapo lotraaridealist droomaglorrieoa edomelianeiging remandersnaaste De kinderzegels 1992 die 12 no vember zullen verschijnen zijn bijzonder mooi. Eerlijk ge zegd zijn ze in jaren niet zo mooi geweest. Ze steken dan ook met kop en schouders uit boven een andere traditionele uitgifte, de zo- merzegels. Heel lang troefden de zomerzegels, die vaak het culture le erfgoed als onderwerp hadden, de kinderzegels af. Maar sinds de zomerzegels de ouderen als vast onderwerp hebben zijn de afbeel dingen tamelijk gekunsteld. Het thema van de kinderzegels is deze keer 'sprookjes' en dan wel de meest vertelde sprookjes Rood kapje, Kleinduimpje en De geest uit de fles. Alle drie de zegels heb ben een waarde van 80 cent met een bijslag van 40 cent; in het ge bruikelijke velletje komen de drie zegels elk twee keer voor. genden en sagen. Deze Europa omnibus is nu op één uitgifte na (oktober, Armenië, 1 zegel) com pleet. De volledige jaargang telt 95 zegels en 5 velletjes, weer iets meer dan vorig jaar. Duidelijk is ook dat nauwelijks een postadmi nistratie zich iets aan het advies van de POSTEUROP (de opvolger van de CEPT), om niet meer dan één zegel en geen velletje uit te ge ven, gelegen heeft laten liggen. De zegels zijn ontworpen door Teun Hoeks uit Breukelen (*1947, Leiden) die eerder voor PTT Tele com een mapje met decembertele- foonkaarten ontwierp. Hocks over de zegels: ..Bij het ontwerpen moest ik concurreren met overbe kende prenten uit sprookjesboe ken. En aangezien ik niet walde dat de voorstellingen op de zegels hetzelfde zouden worden leek het me interessanter om met de be staande cliché's wat te goochelen. De drie sprookjes leverden daar om net andere beelden op, maar toch bekend aandoende beelden." Hocks is dan ook volledig in zijn opzet geslaagd (jammer dat hij voor volgend jaar niet nog eens sprookjeszegels mag ontwerpen). Bovendien heeft hij ook iets moois gemaakt van de randen van het velletje. Hij heeft daarvoor de sprookjes flink door elkaar gehus seld, waardoor een nieuw sprook je is ontstaan waarvan overigens, zegt hij, niemand iets begrijpt. Toeval of niet, maar de kinder zegels 1997 met sprookjes sluiten naadloos aan bij het gemeen schappelijke thema van de Europa-zegels 1997 Sprookjes, le- Nieuwkomers zijn dit jaar Mace donië en Armenië. Dit laatste land ligt niet in Europa, maar is wel bij de POSTEUROP aangesloten. Ter controle volgt hierbij een over zicht van alle uitgiften: Aland (2,90 m.), Albanië (30 en 100 1.), Andorra/Frans (3 fr.), Andor ra/Spaans (65 ptas), Armenië (1 waarde), Azoren (100 esc. plus vel letje met 300 esc.-zegel), België (17 en 30 fr.), Bosnië-Herzogowina (100 en 120 din.), Bulgarije (120 en 600 1.), Cyprus (15 en 30 c.), Dene marken (3,75 en 5,25 kr.), Duits land (80 en 100 pf.), Estland (4,80 kr.), Faroer (4,50 en 7,50 kr.), Fin land (3,20 en 3,40 m.), Frankrijk (3 fr.), Gibraltar 2 x 28p en 2 x 30p), Griekenland (120 en 430 dr., plus boekje), Groenland (4,75 kr.), Groot-Brittannië (26 en 3 lp), Gu ernsey (26 en 31 p), Hongarije (27 en 90 ft.), Ierland (3 x 32 en 44p), Italië (800 en 900 1,), Joegoslavië (2,50 en 6 nd.), Kroatië (1,30 en 3,60 k.), Letland (32 s.), Liechten stein (90 rp. en 1,10 fr), Litouwen (2 x 1,20 lit.), Luxemburg (16 en 25 fr.), Macedonië (20 en 40 den.), Ma deira (100 esc. plus velletje met 300 esc.-zegel), Malta (16 en 35 c.), Moldavië (0,10 en 2,801., plus vel letje met 5 1.-zegel), Monaco (2x3 fr.), Oekraïne (80 k. in vel), Oosten rijk (7 s.). Polen (50 gr. en 1,10 zl.), Portugal (100 esc. en velletje met 300 esc.-zegel), Roemenië (400 en 42501.), Rusland (1500 r.). San Ma rino (650 en 750 1.), Slowakije (9 sk.), Slowenië (80 t.), Spanje (65 ptas), Tsjechië (2x8 kc.), Turkije (25000 en 70000 1.), Turks-Cyprus (25000 en 70000 1.), Vaticaan (750 en 8501.), IJsland (44 en 65 kr. plus boekje), Zweden (3x7 kr. in boek je) en Zwitserland (90 rp.). NB. Zeven postadministraties (Antigua Barbuda, Dominica, Gambia, Grenada, Grenada-Gre- nadinen, Guyana en St. Vincent en Grenadinen) herdachten 12 juni de beroemde sprookjesvertellers Jacob en Wilhelm Grimm met de uitgifte van twee velletjes. Stempelnieuws - Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Philatelistenvereniging Hooge- zand-Sappemeer wordt van 7 tot en met 9 november op een ten toonstelling een bijzonder stem pel gebruikt (met houten brug over het Winschoterdiep). Correspondentie kan tot 23 no vember worden opgestuurd naar: PTT Post, de Verzamelservice, Postbus 30051, 9700 RN Gronin gen. Op omslag vermelden: stem pel Hoogezand. Hero Wit KVI1POI CYPRUS KIBRIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43