:Laurèl duur Nieuw fiscaal stelsel is PZC Nederlanders lenen zich suf Kok vergoelijkt missers van staatssecretarissen Jan Bastiaans dankte faam aan helpen van oorlogsgetroffenen Urker kotter Limanda geborgen Beursschandaal kost topman Holland Casino's de kop Schiphol-groei weggegooid geld Deelnemers 'fonds' goudbeleggingen zijn 5 miljoen kwijt Treintaxi beticht van klantjes kapen binnenland 3 Commissariaat kapittelt SBS 6 en Veronica DELSCHER Aanpassing belastingsysteem kost veel meer dan gedacht Kabinet blijft bij groter Beek Files bijna live op Internet Groep Heli's Angels opgepakt Computer bootst ongeval na Heerma voorzitter woningfonds zaterdag 1 november 1997 van onze redactie binnenland UTRECHT - Consumenten hebben in de eerste helft van dit jaar 9,6 miljard gulden ge leend voor de aanschaf van au to's, caravans en boten. Dat is 10,1 procent meer vergeleken K met dezelfde periode vorig -1 jaar. i' De stijging van het consump- i\ tief krediet gaat daarmee on- |i verdroten door. Over heel 1996 leenden consumenten ook al 10,7 procent meer. In 1995 be droeg de toename slechts 3,8 procent. Per huishouding werd in de eerste zes maanden van dit jaar gemiddeld 1448 gulden ge leend, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Naar schat ting een op de drie huishoudens in Nederland heeft een con sumptief krediet. Tegelijkertijd is 8,9 miljard gulden afgelost: dat is 1347 gulden per huishouding. Vol gens het CBS gebruiken veel huizenbezitters de overwaarde van hun woning om een tweede hypotheek af te sluiten. Dat geld wordt deels gebruikt om (duurdere) persoonlijke lenin gen versneld af te lossen. De totale schuld aan banken, postorderbedrijven en credit card-maatschappijen over het eerste half jaar groeide daar door met 'slechts' 700 miljoen gulden tot 24,1 miljard. De totale spaarrekening van consumenten dikte met 8,7 miljard aan, waarvan 3,2 mil jard afkomstig was van rente. Het CBS heeft becijferd, dat huishoudens gemiddeld 38.469 gulden op hun spaarbank boekjes hebben staan. Er zijn maar weinig gezinnen dit zoveel geld achter de hand hebben. Volgens het CBS zijn in dat bedrag de miljoenen gul dens verdisconteerd die met name ouderen op 'slapende' spaarrekeningen hebben staan. GPD p i HLVERSUM - De publieke om roep gaat verantwoord om met ejeweld op tv, maar SBS6 en Ve rtonica moeten dat nog leren, pat is het oordeel van het Com- nissariaat voor de Media. sJet commissariaat onderzocht -Wer de maand juni hoe de zend gemachtigden omgaan met ge- eveld op tv. Films die door de filmkeuring goedgekeurd zijn /oor twaalf jaar en ouder, mo- ^en niet eerder dan 20.00 uur op iet scherm, rolprenten voor zes tien jaar en ouder niet eerder aian 21.00 uur. In 1998 gaat dat naatste tijdstip naar 22.00 uur. kVlet programma's die niet door jle Filmkeuring zijn beoordeeld, evorden de omroepen geacht zelf to fatsoenlijk om te gaan. 'ket commissariaat zette zich n/an 1 juni tot en met 4 juli van 16.00 tot 21.00 uur voor de buis im te zien wat er van terecht a5wam. 'Verdachte' fragmenten .j.egde het aan de Filmkeuring ./oor. De publieke omroepen gingen slechts twee keer over de -ichreef. SBS6 overtrad de nor- tnen elf keer en Veronica zes fteer. RTL4 en 5 bleven buiten cachot omdat die zich als in Luxemburg gevestigde bedrij f/en alleen aan de regels van dat and moeten houden. ANP 0 e (Advertentie) a e e 1 Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes LAUWERSOOG - De drijvende bok 'Norma' heeft de Urker kotter Limanda geborgen. De onder Belgische vlag varende kotter zonk 15 september op de Noordzee in de buurt van Helgoland. Drie opvarenden werden gered, de 19-jarige visser Kees Korf uit Urk wordt nog steeds vermist. Het geborgen schip werd gisteren naar Lauwersoog gesleept. foto Wi nfried Walta/G PD rdoor Leo Roggeveen rDEN HAAG - De staatssecreta rissen Schmitz (Asielbeleid) en lPatijn (Buitenlandse Zaken) hebben de Tweede Kamer niet bewust op het verkeerde been willen zetten toen ze tegenstrij dige verklaringen aflegden over 'het volgen van teruggekeerde kraanse asielzoekers. Dit ver- klaarde pemier Kok na afloop van de ministerraad. Volgens Kok verkeerde Schmitz tot vorige week in de veronder- "stelling dat uitgewezen Iraniërs "bij terugkomst nauwlettend in de gaten werden gehouden dooi de Nederlandse ambassade in Teheran. Patijn wist dat dit sinds december vorig jaar niet meer het geval was, maar vergat zijn ambtgenoot in te lichten. De Kamer en Schmitz werden pas vorige week, tijdens een hoorzitting over het terugkeer beleid, door een ambtenaar uit de droom geholpen. De Tweede Kamer sprak don derdag een hard oordeel uit over de beide staatssecretarissen, die 'knullig optreden' werd verwe ten. Op aandringen van opposi tiepartij CDA die al heeft ge dreigd met een motie van afkeu ring, wordt de kwestie dinsdag opnieuw in de Kamer aan de or de gesteld. De minister-president ver klaarde dat het kabinet uitge breid met de twee bewindslie den over het probleem en hun positie heeft gesproken. De vraag of hij zich had verbaasd over de gebrekkige informatie verschaffing beantwoordde Kok bevestigend. „Maar daar is in de Tweede Kamer al het nodi- van onze redactie binnenland HOOFDDORP - Bestuursvoor zitter T. van Keulen van Hol land Casino's is gisteren afge treden. Hij heeft hiertoe beslo ten na berichten over zijn ver meende betrokkenheid bij het beursschandaal rond het effec tenhuis Leemhuis Van Loon. Commissarissen van Holland Casino's bekeken sinds donder dag of zij de bestuursvoorzitter Advertentie De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Terneuzen: 0115-613641 Goes: 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. ge over gezegd." De premier toonde zich tevreden over de uitleg van het tweetal en oor deelde dat er sprake is geweest van een 'spraakverwarring' tus sen Kamer en bewindslieden over de zogenoemde monitoring van teruggekeerde Iraniërs. Kok suggereerde dat het parle ment te hoge verwachtingen heeft gehad van die monitoring. „Monitoring houdt volgens het kabinet in dat je uitspraken doet over de algemene veilig heidssituatie in Iran. Het kan niet zo zijn dat we bij elk indivi dueel geval de vinger aan de pols kunnen houden. Verder heb ik de indruk dat de staatssecre tarissen naar beste eer en ver mogen hebben gehandeld. Met dit in mijn achterhoofd zie ik geen reden waarom de staatsse cretarissen zouden moeten af treden." Volgens Kok worden er voorlo pig geen Iraniërs meer terugge stuurd. „Er gaat binnenkort een missie naar Iran. Die zal zich ze ker met het probleem van de monitoring bezighouden. Tot die tijd houden we de pas in met betrekking tot het terugzen den." GPD zie ook pagina 2 Commentaar op non-actief zouden stellen na het opduiken van zijn naam in de pers. Door de publicaties is het volgens Holland Casino's voor Van Keulen onmogelijk ge worden zijn functie verder uit te oefenen. Zijn integriteit is in twijfel getrokken en juist bij een onderneming als de speelhui- zengroep moet integriteit boven iedere twijfel verheven zijn, al dus Holland Casino's. Officier van justitie H. de Graaff noemde de naam van Van Keu len maandag al tijdens een rechtszitting over het schandaal dat zich vooral richt op het com missionairshuis Leemhuis Van Loon, maar noemde de functie van Van Keulen niet. De verdachte zou in Zwitserland beschikken over een van de ze ker zestig coderekeningen waarmee Leemhuis werkte. Van Keulen zegde justitie mede werking toe aan het onderzoek. Hij wil ook de 1,75 miljoen die op zijn rekening staat, ter be schikking stellen van de Neder landse justitie. Van Keulen heeft niets gezegd over de her komst van het geld. Gisteren werd ook bekend dat een van de beoogde nieuwe di recteuren van Leemhuis Van Loon, heeft bedankt voor de eer. ANP DEN HAAG - Onder toeziend oog van twee als premier Kok vermomde actievoerders gooien leden van Vereniging Milieudefensie nepbank- biljetten van een miljoen in de Haagse Hofvij ver. De betogers wilde daarmee de politiek dui delijk maken dat investeren in Schiphol gelijk staat aan geld in het water gooien. Miliedefensie vindt dat uitbreiding van Schip hol te veel kost, voor zowel milieu als econo mie. „De grenzen zijn bereikt. Het kabinet kan de miljarden beter besteden aan het openbaar vervoer dan ze in het water te gooien", aldus woordvoerder W. Duyvendak van Milieude fensie. foto Roland de Bruin/ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - De gisteren overleden Jan Basti aans werd vooral bekend als arts ten behoe ve van oorlogsslachtoffers. Hij werd onder meer bekend door het ontwikkelen van een omstreden therapie, waarbij hij geestver ruimende middelen voorschreef. Bastiaans was van 1963 tot 1982 was hij di recteur van de Jelgersmakliniek in Oegst- geest. Hij publiceerde veel op het gebied van psychiatrie en psychosomatiek. In 1957 promoveerde Bastiaans tot doctor in de ge neeskunde aan de Universiteit van Amster dam op de psychosomatische gevolgen van onderdrukking en verzet. Van 1963 tot 1985 was hij hoogleraar psychiatrie aan de Rijks universiteit Leiden. KZ-syndroom Bekendheid verwierf Bastiaans als behan delaarvan het KZ-syndroom (concentratie kampsyndroom). Oorlogs- en verzets- slachloffers met het KZ-syndroom droegen hem op handen. Maar de naar Bastiaans ge noemde behandelingsmethode was omstre den. Papa Bas, zoals patiënten hem wel noemden, zette bij de therapie namelijk geestverruimende middelen zoals LSD in. De methode was dermate omstreden dat de overheid hem uiteindelijk verbood. Basti aans zelf betreurde dit besluit. „Want bij de honderden patiënten die ik met deze metho de behandelde, bereikte ik doorgaans ver rassende resultaten." De hoogleraar paste de behandeling met LSD voor het eerst toe in 1968. Hij maakte van dit middel gebruik, omdat het naar zijn mening een gunstige uitwerking had op het proces van bewustwording en herbeleving. ,Met LSD bereik je die psychische toestand sneller en gemakkelijker dan met enig an der middel", legde hij uit. De professor gebruikte het middel alleen bij patiënten die al jarenlang in psychoanalyse waren, maar daar geen baat bij hadden Zelf gebruikte Bastiaans ook enkele malen LSD „Om aan den lijve te ervaren wat het met je doet. Ik voelde me losser, vrijer, kon me ge makkelijk uiten", zei hij. Het verbod van de behandelingsmethode kwam ongeveer op het moment dat Bastiaans zijn werkzaam heden voor Centrum '45 beëindigde. Dat legt zich toe op de behandeling van oorlogs- en verzetsslachtoffers. Bastiaans werkte daarna in de luwte door. Hij greep terug op de narco-analyse om pa tiënten 'die op slot zitten' te bevrijden. Een oude therapie die verwant is aan hypnose. Schade Honderden, misschien duizenden patiënten zijn nog steeds dankbaar voor 'het nieuwe leven' dat de professor hen schonk. „Schade kan zo diep zitten, dat mensen het zelf niet weten. Ook ik kom mensen tegen die kern gezond lijken, maar die toch ergens met hun persoonlijkheid vastzitten. Die schade komt pas laat laat boven. Het vastzittend trauma moet losgemaakt worden", vatte Bastiaans zijn visie ooit samen. Bastiaans was onder meer voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Psychothera pie en van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie, en lid van het hoofdbestuur van de World Psychiatrie As sociation. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlands Leeuw. ANP ten te dichten met een lijfrente- polis. Ook het reiskostenforfait zal niet volledig sneuvelen. De defintieve besluitvorming over de plannen valt pas tijdens de kabinetsformatie. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorstellen van minister Zalm en staatsse cretaris Vermeend van Financi en om het belastingstelsel in grijpend te hervormen, kosten waarschijnlijk meer dan eerst de bedoeling was. In voorstellen van beide bewindslieden komt een variant voor die ruim vijf miljard kost. In eerdere versies was sprake van invoeringskos ten van ongeveer drie miljard. De hoofdlijnen van de plannen van Zalm en Verm'eend zijn al geruime tijd bekend. Zij willen de tarieven in de inkomstenbe lasting fors verlagen en in ruil daarvoor de meeste fiscale af trekposten schrappen. Verder willen ze het hoge BTW-tarief optrekken naar 19 procent. De kapitaals- en vermogensbelas ting verdwijnt. In plaats daar van komt er belasting op inko men uit vermogen. Op dit moment zijn de tarieven in de inkomstenbelasting 37,50 en 60 procent. In de voorstellen van Zalm en Vermeend wordt dat vermoedelijk 20, 36 en 48 procent. Om deze belastingver laging mogelijk maken, schrap pen zij de belastingvrije som. Om te voorkomen dat dit tot koopkrachtverlies leidt voor de lagere inkomens, komen de be windslieden met drie alterna tieven. In de eerste variant komt er een extra fiscale arbeidsaftrek. De tweede variant voorziet in een heffingskorting, een voor ieder een gelijk belastingvoordeel. Dat is gunstig voor de lagere in komens, maar ongunstig voor de hogere. In de derde variant krijgen alleenstaanden met kin deren onder de 16 j aar een speci ale zorgfaciliteit van 3000 gul den per jaar. In hun voorstellen trekken Zalm en Vermeend voor de eerste twee varianten drie miljard uit en voor de laatste vijf miljard. Zalm en Vermeend willen in be ginsel alle fiscale aftrekposten schrappen, behalve de aftrek voor hypotheekrente. Dat bete kent dat onder meer de lijfren tepremie, het reiskostenforfait en de rente op consumptief kre diet niet meer aftrekbaar zullen zijn. Een goed ingevoerde bron zegt echter dat deze aftrekpos ten niet helemaal zullen ver dwijnen. Het zal ook in de toe komst mogelijk blijven met hulp van de fiscus pensioenga- DEN HAAG - Het kabinet houdt onverkort vast aan het be sluit om vliegveld Beek uit te breiden. Dat bleek vrijdagmid dag bij de Raad van State in Den Haag uit het verweer van landsadvocaat mr. A van Rijn. De klagers hebben de overheid overigens voor 1.4 miljard gul den aan schadeclaims in het vooruitzicht gesteld als de uit breiding doorgaat. Daarbij gaat het om waardedaling van huizen en gebouwen, aanbrengen van geluidsisolatie, toege nomen geluidsoverlast, aantasting van het landschap en het mogelijk verminderen van het toerisme in de regio. De hoogte van het bedrag staat in een evaluatierapport van De Rentmeesters, waarin een aantal eigenaren van grond en landgoederen zich heeft verenigd. De uitspraak wordt in de loop van 1998 vernacht. ANP ROTTERDAM - De ANWB geeft vanaf vrijdag op Internet zeer snelle informatie over files, vooralsnog alleen in Rotter dam en omgeving. Eind dit jaar zijn ook de rijkswegen rond Utrecht en Amsterdam op internet aangesloten. Op de internetpagina met de Rotterdamse files (http://ver- keer.anwb.org/) kleuren de stukken rijksweg met opstoppin gen van wit naar rood. Ook korte files van een paar honderd meter zijn te zien. De gegevens, afkomstig van meetlussen in het wegdek, worden elke drie minuten ververst. Wie in de auto zit heeft weinig aan het systeem, zo erkent de ANWB. „Het gaat om mensen die op hun werk zitten en ergens naar toe moeten. ANP LEEUWARDEN - Zeven leden van de motorclub Heli's An gels zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gearresteerd. De mannen, drie uit Harlingen en vier Zweden, veroorzaak ten grote problemen in een café in Leeuwarden. Ze gooiden fietsen en barkrukken door een raam nadat de ca fé-eigenaar hen had gevraagd wat rustiger te zijn. Een café bezoeker werd met een mes bedreigd. De Heli's Angels zijn in Friesland in verband met een motortreffen dit weekeinde in Harlingen. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie experimenteert momenteel met een computerprogramma dat ongevallen 'be rekent' en nabootst. Doorgegevens over sporen, omgeving en getuigenverklaringen in te voeren, ontstaat een filmpje over de aanrijding. Met het programma vallen jokkende getuigen onmiddellijk door de mand. „Als iemand zegt dat hij of zij 7 0 heeft gereden, kan de compu ter laten zien dat dat onmogelijk is omdat er dan helemaal geen aanrijding was geweest", aldus de woordvoerder. Het zou mooi zijn als de computersimulatie ook in de rechtszaal als bewijs kan dienen. ANP DEN HAAG - Oud-CDA-leider E. Heerma wordt met ingang van 10 november voorzitter van het Waarborgfonds Eigen Woningen. Staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) heeft Heerma benoemdHeerma was staatssecretaris van VROM in de kabinetten Lubbers I en II (1987-1994). Het fonds is verantwoordelijk voor de nationale hypotheek garantie, die in 1994 de gemeentegarantie verving. Met zo'n garantie betalen kopers een lagere hypotheekrente. Ook helpt het fonds mensen die na gedwongen verkoop van hun huis, hun schulden niet helemaal kunnen betalen. In september werd Heerma voorzitter van de Branche Orga nisatie Arbodiensten. Hij moest in april in de Tweede Kamer opstappen als CD A-leider. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Economische Controledienst (ECD) is een grote fraude met goudbeleggin gen op het spoor gekomen. De ongeveer 3000 beleggers kun nen naar hun geld fluiten. Vol gens de ECD heeft het beleg gingsfonds niet één gram goud gekocht. De organisatoren zijn er vandoor met de inleg van in totaal vijf miljoen gulden. Vij f Britse hoofdverdachten zij n met de noorderzon vertrokken. Een 36-jarige Nederlander, die leiding zou hebben gegeven aan de onderneming, kon wel wor den aangehouden. Het oprollen van de organisatie, deze zomer, is nu pas bekend geworden. De organisatie opereerde onder de naam Illuminati en werd ge dekt door de besloten vennoot schap Drukwerk Adviesbureau View BV. De oplichters werkten vanuit een luxe kantoor in het Atrium in Amsterdam. „Het fonds leek sterk op een pirami de-organisatie. Maar sinds de publiciteit over piramidespelen kom je die naam niet meer te gen. De organisatoren beden ken andere namen, zoals trech terfondsen", aldus B. Hoekman van de financieel-economische recherche van de ECD. Het fonds beloofde de deelne mers aan het Goud Schenkings Programma gouden bergen. Mensen die 1500 gulden inleg den zouden een jaar later 2600 gulden terugkrijgen, zonder dat ze daar verder iets voor hoefden te doen. Beleggers die nieuwe deelnemers aanbrachten, kon den rekenen op een flinke pre mie. Van de totale inleg van 5 miljoen gulden, is 1,3 miljoen contant opgehaald op het Am sterdamse kantoor door een koerier. Deze is ermee naar het Caribisch gebied gevlogen. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De beroepsorgani satie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) gaaj minister Jorritsma in kort geding voor de rechter slepen. De vervoerders blijven zich verzetten tegen de nieuwe opzet van de treintaxi. KNV Taxi vindt het onaan vaardbaar dat ook niet-NS- klanten van de treintaxi ge bruik mogen maken. KNV Taxi, ook wel bekend als Taxivervoer Nederland, trok in augustus al aan de bel. De orga nisatie reageerde furieus op 'ro verij' van Transvision, de NS- dochter die voor de treintaxi zorgt. Met deze voorziening kunnen meerdere mensen tegen* een vastgesteld laag tarief van en naar het station rijden. Tot voor kort was het nodig bij aan schaf van een treintaxibiljet een NS-kaartje te tonen, maar Transvision veranderde dat. Kaartjes voor de taxi kunnen per 1 oktober zonder meer uit NS-automaten worden ge haald. De controle op het bezit van een treinkaartje is verval len. Transvision zegt hiertoe te zijn overgegaan omdat de trein taxi onder druk stond door het sluiten van vele NS-loketten en de vervanging door automaten. Volgens de boze taxi-onderne mers is dit i n strijd met de regels over contractvervoer in de Wet personenvervoer, maar Transvi sion bestrijdt dit. KNV Taxi stapte daarop naar het ministe rie en eiste een ondubbelzinnige uitspraak. De minister liet ech ter weten geen partij te zijn in deze zaak. Het kort geding dient 24 november. GPD (Advertentie) KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN A. 1. VERHAGE MIDDELBURG ANTIEK GEVRAAGD voor de VEILING van 25 NOVEMBER in de Schouwburg te Middelburg A. 1. VERHAGE 0118-627639 Geopend: v/oensdag-, donderdag- en zaterdagmiddag 14.00-17.00 uur. Houtkaai 9 - Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3