Van de noot een een deugd maken Krokodil en slang als beurshapjes PZC Het seizoen is weer begonnen De Vluchthaven zonder pretenties tafel en trend 37 aan tafel Zeeuws Culinair Gilde bezoekt Fair Culinair in Maastricht zaterdag 1 november 1997 Hoewel we tegenwoordig het hele jaar door noten eten, is dit het seizoen van de verse noten. Ze liggen volop in de winkel, met dop of gepeld. Boffers met een notenboom in de tuin of in de buurt, kunnen ook daar een maaltje verzamelen. In wezen is Nederland geen 'no- tenland', de meeste notenbomen horen thuis in tropische of subtro pische gebieden. De noten worden dan ook merendeels ingevoerd. Maar in gunstige jaren leveren tamme kastanje, walnoot en haze laar een aardige oogst. Alles wordt tegenwoordig onder zocht, dus is men er ook achter ge komen dat op een willekeurige dag 11% procent van de Neder landers noten eet. De mannen zijn de grootste 'krakers'. De meeste noten worden 's avonds (70%) ge geten en wel thuis. Het weekend scoort daarbij het hoogst. De za terdag en zondag zijn samen goed voor 47% van de notenconsump tie. Hazelnoten Hazelnoten, de vruchten van de hazelaar, werden al in het Stenen Tijdperk gegeten. Dat heeft men kunnen constateren aan de ge kraakte doppen die in de buutf; van overblijfselen van mensen uit die tijd zijn gevonden. Hazelnoten worden vaak als tussendoortje ge nuttigd, maar ze zijn ook goed te gebruiken in gerechten. Denk aan müsli, snacks, zoete gerechten en salades. Ook walnoten zijn al sinds de oudheid bekend. In het oude Griekenland werden de no ten gestoofd ais traditioneel ge recht op huwelijksfeesten. Ze vormden een symbool van vrucht baarheid. Van onrijpe walnoten is jam te maken, evenals chutney en mixed pickles. Rijpe walnoten kunnen met allerlei rauwe groen ten en vruchten worden gemengd. Ook walnotenolie is bekend. De tamme kastanje (geen familie van de wilde of paardekastanje) is destijds door de Romeinen mee naar het noorden gebracht. Alleen na warme zomers komt het hier tot een goede oogst. Tamme kastanjes kunnen rauw worden gegeten, maar vaak worden ze in de schil gekookt of gepoft. Dan pas krijgen ze hun specifieke smaak. Om kas tanjes te poffen, moet u de schil met een scherp mes inkruisen en de vruchten in de hete as leggen. Als u er één niet inkruist, zal deze op een gegeven moment ontplof fen en dat is het moment dat de an dere gaar zijn. Wel oppassen, want de deeltjes kunnen een eind in het rondvliegen. Met de magnetron kan het trou wens ook. Dan moeten ze beslist allemaal ingekerfd worden, an ders vliegen ze tegen de wanden. Leg de kastanjes naast elkaar in een schaal en dek die af. Ze zijn gaar als ze zacht aanvoelen wan neer ze tussen duim- en wijsvinger worden samengedrukt. De mag netrontij d varieert voor 250 gram kastanjes van twee tot vier minu ten bij 650 Watt. Laat de kastanjes daarna vijf minuten staan, voor dat u de schil verwijdert. Noten zijn erg voedzaam. Ze kun nen de plaats innemen van vlees, omdat ze veel eiwit en ijzer bevat ten. 80 gram noten staat gelijk aan 100 gram vlees. De kern van de meeste noten is rijk aan olie. Wal noten zijn ongeveer twee keer zo vet als vet varkens- of rundvlees. Hazelno.ten zijn nog iets vetter. Daar staat tegenover dat notenvet grotendeels onverzadigde vetzu ren bevat. Toch kunt u, als u noten gebruikt, het beste flink op uw verdere vetconsumptie bezuini gen. Een geliefde soort is tegen woordig de - geïmporteerde - pis- tachenoot. Een poosje geleden was daar wat deining over, omdat pistachenoten uit Iran besmet ble ken. De Europese Unie heeft voor alsnog tot eind dit jaar een import- stop afgekondigd. De handel is overgestapt op Cali- fomische noten. Verscheidene partijen Iraanse pistachenoten bleken een veel te hoge dosis afla toxine te bevatten. Aflatoxine is de giftige stof van de schimmel as- Let op: in het tweede weekeinde van november trekt een stroom likkebaar dende en watertandende lieden in de richting van Maastricht. Hun doel is het conferentiecentrum MECC, waar een ex positiehal is ingericht voor de 'Fair Culi nair'. Dat is een in de Benelux uniek tref fen van kookliefhebbers, die de eerste keer, vorig jaar, zo massaal kwamen op zetten dat ze uit de toebemeten ruimten puilden. De organisatoren van deze 'speci al-interest' beurs rekenden toen op een kleine vijfduizend bezoekers. Het werden er twee maal zoveel. Deze keer is er drie maal zoveel ruimte voor de amateurs en de professionals die elkaar komen besnuffelen. Dat mag ook wel, want het aantal activiteiten en deelnemende exposanten is aanzienlijk gegroeid. Onder de bezoekers bevindt zich zondag 9 november een Zeeuwse delegatie van het Culinair Gilde. Het zal voor de eer ste keer zijn dat het Zeeuwse Gilde geor ganiseerd een trip maakt naar de beurs. De Gildeleden worden per bus vanuit Vlissingen naar het Mekka voor kooklief hebbers gebracht. Penningmeester Mar tin Dekker van het Culinair Gilde: ,,Dit jaar bestaan wij als Gilde tien jaar. We hebben dat uitgebeid gevierd in juni dit jaar. Dat jubileum hebben we ook onder meer aangegrepen om meer activiteiten voor onze leden te gaan organiseren. Deze trip naar Maastricht is daar eigenlijk het begin van. En die beurs is een prima gele genheid om eens rond te snuffelen, nieuwe dingen te bekijken en inspiratie op te doen." Het Gilde telt zo'n 120 leden in Zee land. Tijdens de beurs zullen nog meer befaam de chef-koks dan vorig jaar hun technie ken en bereidingen demonstreren. Super- sterrenkok Cas Spijkers is ook weer van de partij. Evenals trouwens tv-lcok Lonny Gerungang, bekend van zijn programma's over de Indonesische keuken. De scepter zwaait meesterkok Ad Janssen. En culinair adviseur Jan Lagrouw praat alles aan elkaar. De chefkoks kunnen van dichtbij op de vingers gekeken worden tijdens de beurs in Maastricht. Alle koks geven doorlopende shows in kooktheaters. De bezoekers worden erbij betrokken en ze mogen de gerechten dit keer na afloop ook verorberen. De afslui tende demonstratie op zondag wordt door alle koks tezamen gegeven. Dat wordt een spektakel waarbij krokodil en eetbare slang op het menu staan. Proeven De ruim hondex-d standhouders op de Fair Culinair tonen hun topproducten niet al leen, ze laten ze ook pi-oeven. Truffels, kaviaar, zeewier, sigaren, bijzondere li keuren. Bereidingen uit het mooiste schaiTelvlees, wild en gevogelte, glinste rende vissen en schaaldiei-en of de geurig- ste bospaddestoelen. Daarnaast zijn de nieuwste kookboeken, fraai sei-viesgoed, snelle keukenmachines, professionele messen, pannen en andere voor de hobby kok vexieidelijke keukenspullen te zien en te koop. In het zogeheten Wijntheater kunnen be zoekers hun eigen flessen wijn door een deskundige laten beoordelen. Het Neder lands Gilde van Sommeliers oi'ganiseert eenblindproeverij. Docenten van de Hoge Hotelschool Maastricht geven lezingen over wijn en andere dranken. Vragenuurtjes In dooi'lopende workshops en vragenuui-- tjes gaan chef-koks in op alle mogelijke eetondei-werpen. Ze zullen het verschil vei'klaren tussen een Nederlandse veld- haas en een haas uit Argentinië of tussen een wilde zalm en een gekweekte. Vorig jaar was er overweldigendebelangstelling voor dit 'chefsconsult'. Voor professionele koks bestaan er nogal wat culinaire prijzen en onderscheidin gen. Op de Fair Culinair wordt de Ama teurkok van het Jaar gekozen. Kandida ten mogen hun moeder meenemen. Het Zeeuws Culinair Gilde zal ongetwij feld de nodige ideeën opdoen tijdens de beurs. En die kunnen px-ima gebruikt wor den voor de vei-schillende activiteiten die nog op het programma staan. Martin Dek ker somt een aantal van die activiteiten op: „We gaan in november en december met een aantal leden koken in d' Ouwe Werf in Veere. Dat is overigens geen nieu we activiteit, maar wel altijd heel leuk om te doen. Daarnaast gaat een van onze nieuwe leden ons inwijden in de kunst van het maken van bonbons. Verder gaat een gi'oep van ons zondag 7 december bij Al beit Heyn in Roosendaal de kerstmenu's uit Allerhande bereiden. Dan kunnen de klanten zien hoe je die menu's klaannaakt. En we hebben ook nog een demonstratie met Spaanse en Italiaanse producten op het programma staan." GPD Fair Culinair 97, MECC Maastricht, vrijdag 7 t/m zondag 9 november. Vrijdag van 14 tot 22 uur, zaterdag en zondag van 11 tot 18 uur. Toe gang f 25. pergillus flavus. Deze kan zich op de noten ontwikkelen als ze niet snel genoeg worden gedroogd of te vochtig worden bewaard. Het is bekend dat aflatoxine invloed heeft op het ontstaan van lever kanker. Daarom bestaat er een streng controlesysteem voor afla toxine. In Nederland is de verkoop van pistachenoten niet - zoals in België - totaal vex-boden. Dat heeft onder meer te maken met het goe de controlesysteem in de branche. Men achtte het onredelijk om de verkoop te vei-bieden van goed ge controleerde producten. Gedroogde noten blijven in de dop maximaal een jaar goed, verpakte noten ongeveer een halfjaar. Op de verpakking staat altijd een uiter ste houdbaarheidsdatum. Los ge kochte noten zijn, als ze op een koele, droge en donkere plaats worden bewaard, een tot twee maanden houdbaar. Patricia Schutte De vervanging in het verleden van veerverbindingen door bruggen en dammen heeft niet alleen de reistijden in Zeeland verkort maar is ook de liefhebber van goed eten en drinken ten goede gekomen. Hoeveel veerhuizen hebben immers niet een nieuwe bestemming gekregen als eetgelegenheid. En vrijwel allemaal hebben ze een uitstekende keuken. Een vrij recente aanwinst in de ze categorie is Brasserie De Vluchthaven in Bruinisse. Waar eens reizigers van Zijpe naar Anna Jacobapolder moesten wachten tot zij werden 'overgezet' hanteert sinds anderhalf jaar Dick.Pieter Arkenbout koksmes en garde. Zijn partner Rixt Scheffer is de gast vrouw die geduldig uitlegt wat de Italiaanse benamingen van veel van de gerechten op de kaart bete kenen, want D. P. zoals de patron onder vrienden heet, heeft een voorliefde voor Italiaans. Zijpe lijkt een beetje het einde van de wereldZelfs op deze vrij zonni - ge zaterdag in oktober ovérheei-st .een gevoel van ultieme stilte. Al leen op het water is activiteit. Het Zijpe is een drukke scheepvaart- verbinding en het ene kolossale binnenschip na het andere stuift voorbij. Brasserie De Vluchthaven bereik je door de route naar Bruinisse te nemen en de afslag naar het doi*p links te laten liggen. De weg ein digt op het voormalige opstelter- x-ein voor de veerboot waarvan de witte lijnen nog op het Wegdek zichtbaar zijn. Links de vluchtha ven, vlak voor het okergeel ge schilderde vooxmalige veerhuis de vroegere veerhaven, nu gewijd aan de hangmosselcultuui-. De pa- ti-on van De Vluchthaven onder houdt een goede relatie met de exploitant van het drijvende mos- selbedrijf en zo nu en dan zien we één van de koks op de steigers ver schijnen, want de Brasserie be schikt hier over een natuurlijke bewaarplaats van schaal- en schelpdieren. Verser kun je je het zeebanket niet wensen. Huiskamer Dick Pieter Arkenbout is geen on bekende in de Zeeuwse horeca, zijn ouders exploiteerden tot voor enkele jaren Hostellerie Schudde- beurs. In De Vluchthaven gooit hij het over een andere boeg. De Hostellerie stond en staat nog al tijd bekend om haar hoog gastro nomisch niveau, gepaard aan een wat deftige uitstraling. Dick Pie ter Arkenbout en Rixt Scheffer streven eenvoud na en dat lukt ze in mijn ogen zeer goed. Ik waan me er in een huiskamer, een sfeertje dat wordt versterkt door de aanwezigheid van een Belgische familie: opa en oma met drie kinderen, aangetrouwde kin deren, drie kleinkinderen en een hondje. Het jongste kleinkind staat in een draagwieg op een ta feltje en krijgt van oma de fles. Het hondje ligt naast de tafel, voorzien van hondenbi-okken en een bakje water. Een familietafereel dat een Vermeer onmiddellijk naar palet en penseel zou hebben doen grij pen. D. P. zegt dat hij een eetgele genheid zonder pi*etenties wil en dat ook zijn gasten wai"s zijn van pretenties. Maar een beetje allure mag: bij mijn apéritief, een glas witte huiswijn, krijg ik een amuse, eenvoudig weliswaar, maar tóch. Een toastje met een zachte mous se, simpel maar lekker, een ver welkomend gebaar dat gewaar- deerd wordt. Bescheiden De kaart is bescheiden van om vang maar wisselt elke twee tot drie weken. Zoals al opgemerkt spi-eekt daaruit een liefde voor de Italiaanse keuken, maar Dick Pie ter Arkenbout varieert naar har telust op het Italiaanse thema. „Die keuken is over het algemeen heel puur en ik maak het qua sma ken wat complexer". En omdat Zeeland nu eenmaal een naam heeft op visgebied en verse vis, schaal- en schelpdieren volop voorhanden zijn, vind je bij De Vluchthaven een leuke en smake lijke mix van Zeeuws en Medi terraans. De nautische sfeer van De Vlucht haven vinden we niet alleen terug in oude foto's maar ook in de bena ming van twee menu's: Menu Bak boord van 35,00 dat drie gangen telt, te weten Vissoep, geserveerd met rouille, croutons en geraspte Emmenthaler, Vis van de dag en Chocolademousse met krokant gecarameliseerde nootjes en het Menu Stuurboord van ƒ.45,00 dat een keuze biedt: Zijpecocktail, bestaande uit Colijnsplaatse gai-- nalen, appel en gepocheerde tong scharreepjes met een apaxd geser veerde sheny-cointreausaus of Bordje van fijngesneden Bressao- la, mozzarella, tomaat en basili cum of Fijngesneden gerookte zalm, licht ingesmeerd met olijf olie en limoen, geserveerd met kappei'tjes en een fijngesneden uitje, voorts Tongscharfilets met witte wijnsaus of Saltimbocca al- la Romana, met salie en Parma ham of gebakken kalfsoester met een ingekookte saus v.an witte wijn, marsala en citroen en Crêpes Suzette of Kaas toe. Grootse garnalen Als voorgerecht neem ik de Zij pecocktail (ƒ.17,50). Grootse gar nalen stel ik vast. Niet zonder trots vermeldt Rixt dat ze onbehandeld zijn, dat wil zeggen zonder conser veringsmiddel of extra zout. Ze komen vers van de vismijn in Colijnsplaat, belangxijke aanlan dingsplaats voor Zeeuwse garna len. Ze smaken licht zilt en zo lek ker dat ik spaarzaam gebruik maak van de apai-t geserveerde sheiTy-cointreausaus die overi gens voortreffelijk is. De Belgische familie kiest hetzelf de voorgerecht maar laat daar nog de Vissoep (ƒ.9,50) aan vooraf gaan. Deze xijk gevulde soep dient Rixt op in grote kommen met daai-naast de rouille, broodci-out- ons en geraspte Emmenthaler kaas die zo mooi draden trekt in de hete soep. Verder vermeldt de kaai-t aan voorgerechten: Zes rauwe platte Grevelingenoesters (ƒ.29,50), zes dito wilde oestei-s (ƒ.19,50) of diie wilde en drie platte oesters (ƒ24,50), cle al in het Menu Stuur boord genoemde Gerookte Zalm en de Bressaola (beide f.19,50), Salade van gebakken pai-elhoen- derlevertjes, pancetta, soldaatjes en pijnboompitten met een lichte kruidendressing (ƒ.16,50), Car paccio van dun gesneden rund vlees met een mosterddressing en zongedroogde tomaten, kappe rappeltjes en Parmezaanse kaas (ƒ18,50) en Spaghetti met mosse len, knoflook, olijfolie, peterselie en een Spaans pepertje (ƒ16,50). Dit laatste is weer als in Italië waar pasta vooraf wordt gegeten. Bij de hoofdgerechten vallen twee klassiekers in het oog: Zijpse Zwe zerik, krokant gebakken kalfs zwezerik, afgeblust met citroen, dragon en kappertjes (f.32,50) en Gepocheerde tarbotmoot met Hollandaisesaus (ƒ.42,50). Verder Italiaans geïnspireeixie gerechten als Paling met pancetta uit de oven (ƒ34,50), gegrilde tournedos met olijfolie en nxcolapasta (ƒ.36,50), Onder de grill bereide tongschar met knoflook, paprika en basilicum (ƒ.35,00) en de reeds genoemde Saltimbocca alia Rom ana (ƒ.29,50). Ik kies voor de Vis van de Dag van het schoolbord: een heerlijk pitti ge Kabeljauw Bourride met een stukje gevulde courgette en een roosje aardappelpuree en, apart opgediend, lekkere, smalle, kro kante frietjes en een schaaltje ge stoofde prei (ƒ25,50). De nagerechten zijn klassiek: Crê pes Suzette, Appeltaart, met ijs, Chocolademousse en, mijn keus, Crème brulée (ƒ10,50). En daar gaat even iets mis. De crème is on der de salamander geweest en de suiker is niet gecarameliseerd. Een nieuw, kennelijk nog niet eer der gevi-aagd gerecht, want één van de koks is ijlings naar het dorp om een gasbrandertje dat dit euvel zal vei'helpen. D. P. vertelt het eer lijk en we doen er niet moeilijk over; de smaak is ovexigens goed. In Brasserie De Vluchthaven is het ontspannen en goed. Aan drie kanten uitzicht op water en, o ja, een vrij grote wijnkaart, want dat is de hobby van D. P. Rien van Reems Brasserie De Vluchthaven Zijpe 1,4311 RK Bruinisse Tel. 0111-481228 Sluitingsdagen: woensdag en donderdag Keuken open vanaf 18.00 uur, zatei-dag en zondag vanaf 12.00 uur Creditcards: Eurocard, Visa en Diners Club; pinnen mogelijk. Rolstoel: geen probleem. Kinderen: kleine gerechtjes voor kleine pi-ijsjes. Dick Pieter Arkenbout en Rixt Scheffer van De Vluchthaven. foto Dirk-Jan Gjeltema Hazelnoten, de vruchten van de hazelaar, werden al in het Stenen Tijdperk gegeten. Ook walnoten zijn al sinds de oudheid bekend. In het oude Griekenland werden de noten gestoofd als traditio neel gerecht op huwelijksfeesten. Ze vormden een symbool van vruchtbaarheid. Tamme kastanjes kunnen rauw worden gegeten, maar vaak wor den ze iji de schil gekookt of ge poft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37