Van koninklijke pleisterplaats tot modern ski-oord Lermoos Tirools dorp in't kort 36 41 9S Lermoos maakt deel uit van het Tiroler Zugspitzgebiet en heeft een hoogtebereik van 1.004 tot 2.120 meter, 's Winters biedt het vakantiedorp een kabinekabelbaan, 5 stoel- tjesliften en 4 sleepliften. In totaal zijn er 28 km geprepareerde pistes, waarvan 10 blauw, 7 rood en 2 zwart. De langlaufer heeft er 60 km loipen tot zijn beschikking, waarvan 5 blauw, 1 rood en 1 zwart. De prijzen per persoon per zes dagen zijn: skipas Happy Ski Card, geldig voorde gehele regio inclusief Zugspitzbahn: f273 Een kop koffie kost circa f 3,7Oen een halve li ter bier circa f 4,80. De afstand Amsterdam-Lermoos per auto bedraagt circa 900 km. Op de weg vanaf de Duits-Oostenrijkse grens naar Lermoos is geen vignet voorliet gebruik van de autosnel wegen verplicht. Men dient in het grensge bied rekening te houden met vertraging, zo dat het hebben van een alternatieve route ivenselijk is. Met de Alpen Expres is Lermoos ook per trein te bereiken. Vertrek vanaf Utrecht CS met overstappen in Innsbruck. Met Tyrolean Airways, Tirools eigen lucht vaartmaatschappij die een samenwerkings verband heeft met de KLMvliegt u vanaf Schiphol naar Innsbruckmet een korte tus senlanding in Salzburg. De transfer vanaf Innsbruck naar Lermoos duurt per auto/bus circa een uur. PZ vrije tijd '51i zaterdag 1 november 1997 J v.vJ Op het eerste gezicht lijkt Lermoos in Tirol op zoveel andere wintersportplaatsen in Oostenrijk, maar - schijn bedriegt. Het dorp van amper duizend zielen - gelegen in een imponerend decor van twee bergreuzen: de Zugspitze (2964 m) en de piramide-achtige Sonnenspitze (2412 m) - kan bogen op een roemrijke historie. Ooit was het een pleisterplaats voor de Duitse koning Franz II op weg naar zijn kroning tot keizer door de paus in Rome. En het gastenboek in het - eeuwenoude hotel Post leert dat Oostenrijkse vorsten en andere 0] hoogwaardigheidsbekleders Lermoos aandeden om zich 's winters in de sneeuw i te verpozen. Het idyllische vakantiedorp koestert zijn verle den maar werkt tegelijkertijd ook hard aan de toekomst. Leden van koninklijke huize komen al jaren niet meer naar het fraaie Tiroler oord, heden daagse vakantiegangers des te meer. Met bijna 3.000 toeristenbedden noteert Lermoos jaarlijks ruim 400.000 overnachtingen, bijna gelijkelijk verdeeld over winter en zomer. Als een trekpleister in Tirol heeft Lermoos in de afgelopen jaren ook veel gëinvesteerd om de concurrentie van nieuwe skilanden als Tsjechië, Slovenië en Bulgarije het hoofd te bieden. Parochiekerk In 1860 werd al de eerste aanzet voor het toerisme gegeven, waarmee Lermoos zelfs het mondaine Kitzbühel enkele jaren voorblijft. Zestig jaar latei- werd op de hellingen bij Lermoos voor het eerst skiles gegeven. Vanaf de jaren 50 dateert de ont wikkeling van het moderne toerisme in het char mante bergdorp, op 1004 meter boven de zeespie gel. Befaamd is de parochiekerk van Lermoos uit 1754. Het in barokstijl gebouwde godshuis heeft een fraai rococo-interieur (beeldhouwwerk) en plafondschilderingen. Lermoos is er evenzeer trots op het feit dat het vriendelijke vakantiedorp een heuse wereldkam pioen herbergt. De nu 64-jarige Josl Rieder wil er ook wel voor uitkomen, dat hij in 1958 in Bad Gas- tein op alle disciplines niet te kloppen was. Een fraaie mum-schildering op de gevel van zijn impo sante Sporthotel Loisach getuigt van de mondiale triomf. Voor eigen publiek won Rieder indertijd het totaalklassement van slalom, reuzenslalom, afdaling en alpine-combinatie (afdaling en sla lom). Zijn de skicracks van tegenwoordig veelal onder de twintig jaar, Josl Rieder was op het hoog tepunt van carrière reeds 26 jaai". Pas met de diplo ma's van het gymnasium en de hogere hotelschool op zak, stortte de geboren Lermooser zich volledig op de skisport en belandde van de ene op de andere dag in de nationale skiselectie van Oostenrijk. En bezorgde zijn land verrassend het hoogste ereme taal. Zonneterras Als skicentrum richt Lermoos zich op de Grubig- stein. Rond de 2.255 meter hoge bergtop ligt een compact en overzichtelijk skigebied. De gemiddel de skiëer en snowboarder komt hier ruimschoots aan zijn trekken. In het gloednieuwe restaurant Grubigalm met zonneterras en overdekte sneeuw- bar is het bovendien uitstekend toeven. Mocht aan nieuwe pistes behoefte bestaan, dan kan men - in het bezit van een skipas - met de gratis skibus zo uitwijken naar het naburige Ehrwald en Biber wier. Ook langlaufers hoeven zich in Lermoos aller minst te vervelen. Via 60 km geprepareerde loipen kunnen tochten ondernomen worden naar Ehr wald en Biberwier. Tevens ligt er een aansluiting naar de 100 km lange loipe die voert in de richting van Heiterwang-Reutte-Lechtal. Gastvrijheid De gastvrijheid is in Lermoos onovertroffen. Zo wel in het dal als op de berg zijn vriendelijkheid en service troef. Dat gaat zowel op voor de oude als nieuwe hotels, restaurants en bars. Gezien de kost bare investeringen van de afgelopen jaren in skilif ten en horecazaken wil Tirol, en in het bijzonder Lermoos, onderhand weieens af van het wat stoffi ge en oubollige imago. In de avonduren zijn er im mers ook voldoende mogelijkheden voor vertier, al Een blik op het skigebied Lermoos met uitzicht op de Zugspitze blijft het traditionele ijsstokschieten - compleet met Oostenrijkse koek-en-zopie (glühwein uit een container) - onverkort gehandhaafd. Tirol spant zich ook met name in om gezinnen te trekken. Om die reden is drie jaar geleden een keurmerk ingevoerd voor horecabedrijven, die zich onderscheiden qua accommodatie en origine le Tiroler keuken. „De selectie is streng", zegt He- lene Wegmair van de Tiroolse VW. „De bedrijven worden jaarlijks bezocht door een horeea-inspec- teur. Hij bepaalt of zij hun schild van kwaliteitsbe- drijf op de deur mogen behouden. Tegenwoordig werken beide ouders vaak allebei. Een vakantie samen met de kinderen is voor hen dus heel belang rijk. Daarom mag het gezinnen op vakantie bij ons in Tirol aan niets ontbreken." Hoogste berg Wie Lermoos als vakantie-oord kiest mag een be zoek aan de Zugspitze beslist niet overslaan. Met de Tiroler Zugspitzbahn, een gondel voor honderd personen, wordt de hoogste berg van Duitsland be reikt. Dankzij een fraai staaltje Oostenrijkse high tech is het mogelijk om in amper tien minuten een lengte van 3600 meter en een hoogteverschil van 1725 meter te overbruggen. Op 2950 meter biedt het bergstation van de Zugspitze - compleet met restaurant en weerstation - een ongekend panora ma. Waar men ook kijkt, overal zijn er imposante bergtoppen en ketens te ontwaren. Bij helder weer is het totale alpengebied te zien met onder meer de fameuze Grossglockner (3798 m, op een afstand \an 135 km), de Marmolata (3342m, 128 km ver) in de Italiaanse Dolomieten, en de Piz Bemina (4055m, 141 km ver) in de Zwitserse Al pen. Het aantrekkelijke gletschergebied rond de Zugspitze is absoluut sneeuwzeker van december tot mei. De skiër en/of snowboarder doet er wel goed aan om zijn paspoort bij zich te steken, want het Zugspitzemassief geldt als de grens tussen Oos tenrijk en het Duitse Beieren. Pieter de Lange 01 I lie Het binnenklimaat is 's winters vaak veel te droog, waardoor het hout in huis kan krimpen x2 Een goed advies bij j woninginrichting hoeft niet duur te zijn (VI dó Overzicht van de pe hypotheken z! Het seizoen van de verse noten is weer aangebroken Zeeuws Culinair Gilde naar kookmekka in Maastricht Aan tafel in De Vluchthaven in Bruinisse Pleinvrees duikt op als plotselinge angst op tal van plaatsen, wal kan een architect daar mee bij stadsinrichting De rubriek webzap over nepvirusssen op het net Nieuwe jachtwet bindt de jagers Postzegels en puzzel Het hoogste punt van Duitsland, de Zugspitze Technisch vernuft op vier wielen tijdens de Tokio Motor Show De nieuwe Prelude van Honda gaat soepel door de bocht Ligfiets als goedkoop bouwpakket

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35