Leven biedt meer dan lesuren PZC Gemarteld maar ongebroken PZC Pensioenbreuk is een goudmijntje feiten en meningen 2 Mager scorend Montessori-onderwijs ziet erkenning vrijheid leerling Excuses zaterdag 1 november 1947 zaterdag 1 november 1997 door Evelien de Jager Magertjes, magertjes. Met rapportcijfers tussen de vier en de zeven kwamen de scholen voor voortgezet Mon tessori-onderwijs niet overtui gend uit het recente onderzoek naar schoolprestaties door dag blad Trouw. Maar van een defi nitieve afstraffing van deze vrije vorm van onderwijs is geen sprake. De vrijheid en zelfstan digheid van de leerling gaat een steeds grotere rol spelen in de tweede fase van het voortgezet onderwijs. „We zijn vijftig jaar lang beschouwd als de gekken van het Nederlandse onderwijs en nu zijn onze ideeën omhelsd door de overheid." Tientallen armen dirigeren Brittania rules the Waves. De onderbouw van het Montessori Lyceum Amsterdam kan niet stil blijven zitten bij het koffie concert van de North East Hampshire Area Schools Band, Bij de deur noodt schoolleider Sonja Vetter nog meer 'petjes kinderen' de aula in. „Ik vind het optreden van zo'n band, het contact met buitenlandse kin deren belangrijker dan de schoolresultaten. Er zijn meer dingen in het leven dan school". Vetter, ook voorzitter van de Vereniging voor Voortgezet Montessori-Onderwijs VMO, ligt geen seconde wakker van de schoolprestaties zoals die on langs werden gepubliceerd. Het voortgezet Montessori-onder wijs kwam er bekaaid af, de scholen scoren lagere rapport cijfers dan andere onderwijs soorten. „Tja, Trouw heeft het Montessori-onderwijs eruit ge licht. Wij zijn gemakkelijk te la belen. Het gaat om een paar scholen op een totaal van zeven honderd. Ze hadden net zo goed kunnen schrijven dat de refor matorische scholen zo ontzet tend goed scoren. Maar dat is natuurlijk geen nieuws." Raar De reactie uit de Montessori- hoek dat er dan misschien min der diploma's maar des te meer ontplooide mensen in de maat schappij worden afgeleverd, schoot bij onderzoeker prof. dr. J. Dronkers in het verkeerde keelgat. Hij becijferde de waar dering voor het voortgezet on derwijs aan de hand van de cij fers van de onderwijsinspectie. Dronkers noemt de redenering van het Montessori-onderwijs 'eenraar betoog'. „Hetgaattoch nog steeds in de eerste plaats om diploma's." Vetter onderschrijft dat. „Ook het Montessori-onderwijs is er in de eerste plaats op gericht dat kinderen hun diploma halen. Maar daarnaast gaat het erom dat ze een gelukkige schooltijd hebben, waarin ze zich goed kunnen ontwikkelen zodat ze zich later kunnen handhaven in de maatschappij. Bovendien zegt een diploma niets over de carrière van een leerling in het vervolgonderwijs." Dat de onderwijswereld zo fel reageerde op de cijfers is vol gens Vetter heel logisch. „Scho len zijn bang dat ze minder leer lingen krijgen. Elk kind staat toch voor achtduizend gulden en tien kinderen dus voor een fulltime leerkracht." Ze wurmt zich door haar 'loslopend kapi taal' dat op de gang de laatste roddels uitwisselt of braaf in één van de nisjes zit te werken. Een groepje jongens verlaat het Engelse concert, ze hebben wel wat beters te doen: les. „We moeten het zelfdisciplinerend vermogen van kinderen niet on derschatten", zegt Vetter. „Wat niet wil zeggen dat ze alles maar op eigen houtje moeten doen." Ze wijst. „Kijk, hier wordt een traditionele klassikale les gege ven. Filosofie. Daar zijn we ook niet vies van." Keuze werktijd De deuren van andere lokalen staan open. Daar werken leer lingen in hun keuzewerktijd. Dat is één van de belangrijkste kenmerken van het Montessori- onderwijs: binnen het rooster is vrijheid voor de leerlingen om in eigen tempo te leren waar ze zin in hebben. De leerkracht is dan 'slechts' begeleider. In de ogen van Vetter staat de 'aanval' op de Montessorischo len haaks op de belangstelling voor deze traditioneel vernieu wende vorm van onderwijs, waartoe ook het Jenaplan- en Daltononderwijs behoren. Op dit moment zijn er tien scholen voor voortgezet Montessori-on derwijs en nog eens zo veel die van plan zijn geheel of gedeelte lijk over te stappen op de peda gogische leer, waarin het initia tief bij de leerlingen ligt. Bovendien gaat de vernieuwing van het voortgezet onderwijs voorde tweede fase (na de basis vorming) ook uit van zelfstan dig werken en leren. Voor Vetter het bewijs dat de Montessori- methode helemaal zo gek nog niet is. „Scholen komen ter voorbereiding op de tweede fase bij ons kijken hoe ze hun sys teem moeten aanpassen", meldt ze triomfantelijk. Het ministerie van Onderwijs ziet de vermeende link niet tus sen Montessori en de nieuwe plannen voor het onderwijs vanaf 4 havo/vwo. Woordvoer der Bas Douma van het Proces Management Voortgezet On derwijs PMOV, dat de scholen begeleidt in het nieuwe systeem, erkent dat er overeenkomsten zijn. „Maar Montessori is voor de tweede fase niet de norm." Profielen Scholen voor voortgezet onder wijs moeten in de komende twee jaar af van de traditionele keu- zepaketten. Om de aansluiting op hbo en wo te verbeteren, wor den vier onderwijsprofielen in gevoerd, waaruit de leerling kan kiezen. Het gaat om natuur en techniek, natuur en gezond heid, economie en maatschappij en cultuur en maatschappij. Uitgangspunt vormt niet meer het aantal lesuren, maar de stu dielast: de tijd die een leerling op school en thuis nódig heeft om zich cle stof eigen te maken. De middelbare school ontwik kelt zich daarin tot het studie huis waar de leerling zelfstan dig kan werken, leren en om raad vragen in geval van nood. Douma: „Nu gaat het in het Sonja Vettt in de aula. ïider van het Amsterdamse Montessori Lyceum bij het koffieconcert van de Norht East Hampshire Area Schools Band foto Rob Keeris/GPD voortgezet onderwijs nog om het rooster en wat de docent ver telt. Over de kennis van de stu denten hebben de hbo-instellin- gen en universiteiten niks te klagen, maar aan vaardigheden ontbreekt het. Ze kunnen niet samenwerken of plannen. Ter wijl dat zeker met de tempo beurs van levensbelang is. De nieuwe tweede fase moet breed gevormde studenten aan leveren. „Leerlingen moeten ac tiever worden. Het keurslijf van het lesrooster is niet het juiste gebleken. Ze moeten zelfstan dig gaan leren naar vermogen. Dat is inderdaad al decennia het uitgangspunt van het Montes sori-onderwijs. Maar de opzet voor de tweede fase gaat niet zo ver dat het initiatief helemaal bij de leerling komt te liggen. Daarvoor moet een leerling, maar ook een school geschikt zijn. Ik kan me voorstellen dat sommige scholen zich ontwik kelen tot een strak geformeerd studiehuis en andere het wat losser houden. Daarin zijn de scholen vrij. Maar wie vast houdt aan een honderd procent klassikaal systeem heeft een probleem." Leuke mensen De ontwikkeling van de tweede fase heeft dus niets te maken met vergaande erkenning van het Montessori-onderwijs, be nadrukt Douma. „Je ziet allerlei vormen terugkomen. Dalton, jenaplan maar ook projecton derwijs. Scholen kunnen ge woon een beetje gaan shoppen." Dus moet volgens Sonja Vetter de Montessori-leer gepromoot worden. Al was het maar om te laten zien dat achter de magere scores scholengemeenschappen met 'hele leuke mensen' schuil gaan. Voorbeelden zijn er te over. Felix Rottenberg doorliep het Montessori Lyceum Amster dam. En sopraan Charlotte Margiono, meubelontwerpster Marouschka Metz en filmregis seur Orlow Seunke. Bekende Nederlanders helpen, weet Son ja Vetter. Al wordt ze inmiddels zelf ook al herkend, na een op treden op televisie. Op school begroetten de leerlingen haar met de wave. En in de super markt drukte een dame haar spontaan een bolchrysant in de armen.Omdat u zo fantastisch opkomt voor uw onderwijs, zei ze erbijDat is toch mooi?" GPD Het paarse kabinet is goed in het maken van ei cuses. De Tweede Kamer heeft in de afgelope jaren al vele malen ministers ter verantwoo] ding geroepen voor het niet of onvolledig inlichten va de volksvertegenwoordiging. Het staat netjes als polit ci ruiterlijk toegeven dat zij even niet goed hebben oj gelet en dat de Tweede Kamerleden niet alle inlichtir gen hebben gekregen waar zij recht op hebben. Vaa wordt de zaak dan alsnog rechtgezet. Niet verzonde stukken worden haastig nabezorgd, ambtenaren kri; gen een veeg uit de pan of de bewindsman of -vroir komt naar het parlement om uitleg te geven. Het paarse kabinet hakt echter net wat te vaak met cU bijltje. Het lijkt beleid te worden van Paars. Is de Twee de Kamer verbolgen over de informatievoorziening een meer of minder welgemeend 'het spijt mijmoet d gemoederen sussen. Staatssecretaris Schmitz van Jus titie en haar collega Patijn van Buitenlandse Zake hebben zich bij het rijtje bewindslieden geschaard de heeft moeten toegeven niet correct met de informatie voorziening te zijn omgesprongen. De Tweede Kamer heeft zich zeer boos gemaakt, omds niet is nagegaan hoe het uitgezette asielzoekers in hu vaderland is vergaan. In j uni beweerde Schmitz nog ds Iraniërs onder controle staan van de Nederlandse am bassade in Teheran. Van die mededeling klopt - blijk nu-helemaal niets. Sinds eind vorig jaar worden Irani ers, die i^it Nederland komen, niet meer in de gaten ge houden, omdat de Iraanse autoriteiten dreigemente: hadden geuit aan het adres van het Nederlandse am bassadepersoneel. Ambtenaren van de Immigratiedienst (IND) en de Na turalisatiedienst (IND) van Justitie en het minister! van Buitenlandse Zaken waren daarvan op de hoogts maar zij informeerden de betrokken bewindsliedei niet. Ondertussen ging Nederland door met het uitzet ten van uitgeprocedeerde Iraniërs. Het parlement leef de in de veronderstelling dat goed werd gecontroleeri of de Iraniërs in hun eigen land veilig waren. De geloofwaardigheid van de staatssecretarissse? staat nu ter discussie. Schmitz boog diep in het stof voo' de kritiek, die de kamerleden uitten. Staatssecretari' Patijn probeerde het nog te gooien op 'communicatie stoornissen' tussen departementen van Justitie en Bui tenlandse Zaken. Het mocht niet baten. De Tweede Ka mer is des duivels. Volgende week voegt minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken zich bij zijn collegas om de Tweede Ka mer nog eens uit te leggen wat er fout is gegaan. He drietal zal dan met een heel goed verhaal moeten kome: om de Tweede Kamer tevreden te stellen. De kamerle den raken het aanhoren van excuses beu. Als zij nie goed worden geïnformeerd, vervalt ook de controle functie. En dat is nu juist de belangrijkste taak van d Kamer. door Karin Swiers De commerciële verzeke raars verdienen goud geld aan mensen met een pensioenbreuk. Vooral aan de regelingen waar geen re kening wordt gehouden met inflatie of andere koop krachtverliezen. Per drie gulden opgebouwd kapitaal, wordt slechts één gulden aan pensioen uitge keerd. De rest blijft, volgens de Vereniging Aanpak Pensi oenbreuk (VAP), aan de strijkstok van de verzeke raars hangen. Het Verbond van Verzeke raars, de koepel voor verze kerend Nederland, ontkent dit niet. „Het wordt nu op het bordje van de verzekeraars geschoven, maar het zijn de sociale partners, de werkge vers en werknemers, die de inhoud van de pensioenrege ling bepalen. De verzekeraar is alleen uitvoerder van die regeling en daar wordt een prijs voor afgesproken. Een verzekeraar maakt niet al leen winst, maar loopt ook ri sico", reageert een woord voerder van het Verbond. VAP-bestuurslid Willem Bos, kandidaat Kamerlid voor D66 en tevens bedenker van de Bos-variant voor de hogesnelheidslijn, is een nieuw offensief begonnen te gen de verzekeraars. De in 1992 ingevoerde Wet Nypels- /Groenman had het eind moeten zijn aan de ongelijke behandeling van 'slapers' en gepensioneerden. Bij gepen sioneerden werd het verlies aan koopkracht meestal wel gerepareerd met een verho ging van het pensioen (in dexatie). Slapers, werkne mers met restjes pensioen die niet mee kunnen verhuizen naar een nieuw fonds, kon den meestal naar die verho ging fluiten. Door de Wet Nypels/Groen- man is deze discriminatie verboden, maar het effect voor de klanten van de parti culiere verzekeraars is beperkt, zo stelt de VAP. Ver zekeraars die het koop krachtverlies van hun gepensioneerden niet repa reren, hoeven dat namelijk ook niet te doen voor hun sla pers. Door deze maas in de wet vallen volgens Bos zo'n 250.000 mensen buiten de boot, circa de helft van het totaal aantal slapers bij de verzekeraars. De gevolgen voor de portemonnee zijn dramatisch, zo blijkt uit be rekeningen van Bos en een actuaris van de VAP. Belazerd Wie 1.000 premie heeft be taald, krijgt na 20 jaar in to taal 2.191 uitgekeerd als pensioen. Per jaar levert dat een uitkering op van een paar honderd gulden. Dat lijkt mooi, maar de vraag is nu wat de verzekeraar aan deze inleg heeft verdiend. Bij een inflatie van 3% en een (reële) rente van 4 is veel meer ka pitaal opgebouwd dan wordt uitgekeerd. De verzekeraar heeft 3.957 verdiend, waar van slechts ƒ2.191 wordt doorgesluisd naar de polis houder. Stijgt de rente naar 6% dan blijkt het kapitaal 5.792 te zijn. Bij een rente van 8% gaat het om een be dragvan/8.097. De inflatie schommelt de laatste 20 jaar rond de 2%, de reële rente-zit de laatste 10 jaar net onder de 7%. Twee derde van het kapitaal blijft dus aan de strijkstok hangen, slechts eenderde wordt uit gekeerd, dat is toch een heel ernstige zaak", vindt Bos. Het Veibond vindt dat de VAP 'wat kort door de bocht' gaat. „Er zijn mooie regelin gen met nabestaandenpensi oen en regelingen voor ar beidsongeschiktheid. Er zijn ook eenvoudige regelingen, maar het zijn allemaal zaken waar over onderhandeld kan worden. Ook over de positie van slapers", zegt de woord voerder van het Verbond. Tabel van Bos Opgebouwd kapitaal na 20 jaar in nominale guldens bij een inleg van 1000 gulden en een inflatie van 3 procent. reële rente kapitaal 2% ƒ2684 4% 3957 6% 5792 8% 8097 (reële rente marktrente mi nus inflatie) Van dit opgebouwde kapi taal wordt echter slechts ;f2.191als totaalpensioen uitgekeerd; de rest is voor de verzekeraar. GPD Tibetaanse monnik getuigt van het leed van zijn volk door Erik van Schaik Met beide handen schudt Palden Gyatso de hand van zijn bezoeker. Op de tanige polsen die uit de dieprode pij steken zijn de littekens van handboeien zichtbaar. Achter zijn glimlach schuilt een nieuw gebit. Zijn tanden waren uitge vallen nadat een Chinese folte raar een elektrische stok in zijn mond had gestoken. De de kleine, taaie Tibetaanse monnik zuchtte 33 jaar in Chi nese gevangenschap. Na ~zijn vrijlating in 1992 vluchtte hij over de besneeuwde passen van de Himalaya via Nepal naar In dia. Sindsdien getuigt hij voor de wereld van het lot van de on derdrukte Tibetanen. Afgelo pen week was hij in Amsterdam voor de Nederlandse vertaling van zijn levensverhaal. Ziet hij zich als ambassadeur van zijn volk? „Dat zou te arro gant zijn", glimlacht de 64-jari ge monnik. „Wat ik vertel is slechts een voorbeeld. Maar het is tegelijk de geschiedenis van Tibet. Duizenden hebben de zelfde ervaring als ik. In die zin ben ik een vertegenwoordiger van mijn volk." TseringShakya, een jonge Tibetaanse historicus die hem hielp zijn boek te schrij ven, vertaalt de vragen en ant woorden. De melodieuze stem is ongebro ken, de gebaren zijn levendig, de ogen staan helder in het gete kende gezicht. De Chinese be zetter kreeg Palden Gyatso niet klein. Bij de Tibetaanse opstand van 1959 werd hij gevangen ge nomen. De Dalai Lama, de gees telijk en politiek leider van de Tibetanen, moest vluchten naar India. In zijn boek beschrijft Palden hoe de gevangenen hun hoop stelden op de Verenigde Staten, die door China als aarts vijand werden beschouwd. Groot was hun teleurstelling toen de Amerikaanse president Nixon in 1972 China bezocht. Een jaar later trad China toe tot de Verenigde Naties. Jiang Het succesvolle bezoek van de Chinese president Jiang Zemin aan Washington deze week, moet een nieuwe klap zijn voor Palden. Dat valt mee, „Toen ik gevangen zat, waren de VS het enige land waar we van hadden gehoord. Het was duidelijk dat China er bang voor was, en daarom hadden we onze hoop op de Amerikanen gevestigd. Nu weet ik dat er veel andere landen in de Verenigde Naties zijn. Je kunt zeggen clat Jiang Palden Gyatso: 'ik vluchtte omdat ik bang was dat ik van de honger om zou komen'. foto GPD gewoon een ander land be zoekt." Dat wil niet zeggen dat hij het ermee eens is. „De Amerikanen willen de verhoudingen met China niet compliceren. Dat vind ik zeer kortzichtig. De eco nomie gaat nu voor, maar de be langen zullen onvermijdelijk botsen. Gelukkig bestaat er bij het Amerikaanse publiek en in het Congres grote steun voor de Tibetaanse zaak. Uiteindelijk moet president Clinton daar re kening mee houden." Palden mag zich dan niet als ambassa deur zien, zijn woorden zijn heel diplomatiek. Zijn boek is dat niet. 'Het Vuur onder de Sneeuw' (in het Land van de Sneeuw smeult het ver zet) is aangrijpend door zijn eenvoudige, directe taalge bruik. De lezer voelt machtel oze woede opkomen als hij leest over de gevreesde thamzing, de communistische 'zuiveringsbij- eenkomsten' waarop gevange nen elkaar moesten aanklagen en vervolgens afranselen. Op die manier braken de Chinezen de soli dariteit onder de celgeno ten en hielden ze zelf schone handen. Palden beschrijft hoe hij na een mislukte vluchtpo ging op bevel van de bewakers onder handen werd genomen door een overijverige medege vangene, Thangtse: Hij prees de partij en het socialisme en vroeg toen: 'Waarom zou je willen ont snappen?' 'Ik ben gevlucht om dat ik bang was dat ik van de honger om zou komen', ant woordde ik. Thangtse gaf me een harde klap op mijn linker wang en ik sloeg tegen de grond. Hij legde zijn hand op mijn nek en duwde mijn gezicht in het stof. Hij zei: 'De aarde is de par tij en de blauwe lucht is het volk. Tussen hemel en aarde bestaat geen uitweg.' Palden werd een 'grote-schuld- gevangene'. Tijdens de Culture le Revolutie van 1966, toen de Tibetanen hun gebruiken moes ten afzweren en de Rode Gardis ten bloedig huishielden, kreeg hij het als monnik zwaar te ver duren. Tientallen keren werd hij aan een thamzing onderworpen. Sommigen zag hij sterven onder de slagen van hun medegevan genen. Die vreesden dat als ze niet hard genoeg tekeer zouden gaan, ze ervan zouden worden beschuldigd het socialisme niet enthousiast genoeg te omar men. Anderen pleegden zelf moord omdat ze het niet meer aankonden. Hoe voelt dat, als je je land- en lotgenoten moet mishandelen? Palden zucht: „Er waren twee soorten thamzing. Bij aanvallen op individuen ben ik gelukkig niet betrokken geweest, wel bij de algemene sessies. Maar daar moest iederéén leuzen roepen en de vuisten in de lucht steken. Daar lachten we later zelfs om. Zolang de ander je niet haat voor wat je jegens hem hebt ge daan, hoef je er geen wroeging over te hebben." Palden was nog blij dat hij in de gevangenis zat. Van zijn naaste familie, rijke landbezitters, overleefde bijna niemand de zuiveringen. Zijn twee zussen klaagden hun vader aan, die werd geëxecuteerd. Toen Pal den in 1992 vrijkwam zocht hij zijn half verlamde stiefmoeder op, die in een donker kamertje op bed lag: 'Zoveel leed,' zei ze en* de tranen stroomden over haar wangen. Toch koestert hij geen haat te gen de Chinezen. „Het belang rijkste voor een monnik is het volgen van het geestelijke ad vies van Boeddha: woede kan geen woede overwinnen. Dat kan alleen door vreedzame mid delen. Ik kan niet vragen dat mensen die mij martelden ook gemarteld moeten worden. Ik wil met mijn verhaal vertellen dat niemand in de wereld dit mag doormaken." Palden Gyatso met Tsering Shakya: Het Vuur onder de Sneeuw Uitgeverij Luitingh-Sijthof 303 blz. Prijs f34,90. Collaborateur Twintig jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 35-jarige Terneuzenaar die in 'de oor logsjaren bekend stond als de schrik van Zeeuws-Vlaande- ren. De man werkte tijdens de bezetting in dienst van de Duitsers als chauffeur voor de SD. Hij hielp mee bij arresta ties en huiszoekingen en zou gevangenen: hebben mishan deld. De man werd hierdoor volgens de aanklager de meest gehate man van Zeeuws- Vlaanderen. Enkele tientallen mensen waren als getuigen op geroepen. Geestenjagers Britse geestenjagers koesteren hoop op een nieuwe verschij ning van de 'zwarte dame van" Windsor Castle', die bij helder maanlicht langs de kantelen^ pleegt te wandelen. Volgens velen is het de geest.van konin gin Elisabeth die in 1603 is ge-^ storvcn. De geest vertoont zich vooral wanneer er wisselingen zijn van het personeel. Wan neer prinses Elisabeth na haard huwelijk met Philip Mount- batten het kasteel betrekt is erC weer sprake van zo'n wisse-r ling. De geestenjagers staan alP in de startblokken. h b Gemeentekas leeg De kas van de gemeente Eethen is verduisterd. De geldkist is inmiddels terugge- vonden in een sloot. De kisty was opgebroken en geleegd, y Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredacties A. L, Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen; Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AKTerneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel, Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur- Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10;30 uur. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand ƒ34,00 per jaar 356,50, franco per post/471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr,. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,-meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet, btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2