Drugssyndycaat van brave vaders Boeven vangen op drijvend drugseiland Bende van Etienne U. voor de rechter Captain Bobby en de zaak U. reportage 29 zaterdag 1 november 1997 Op 29 mei 1996 presenteerde de justitie in Jacksonville trots de onderschepte partij hasj van de Orcadia en maakte bekend dat vijf mensen waren gearresteerd. Van links naar rechts: Officier van Justitie Charles Wilson, Jerry Rinehart van de DE A en Jack Wise van de FDLE. foto G a ry T. Cl a rk creditcard en eenzelfde bergplaats in Am sterdam. Een plek waar computerschijf jes zijn aangetroffen met gegevens uit de bestanden van de voormalige Amster damse (en tegenwoordig Middelburgse) officier van justitie en misdaadbestrijder Jo Valente. Justitie denkt dan ook dat S. de belangen van Etienne U. behartigde. Dus is hij lid van de criminele organisatie die 'Delta' heet. En deze organisatie wordt verdacht van grootscheepse drugssmokkel vanuit Pakistan, voor de kust van West-Afrika en naar de Verenigde Staten. Totaal 140.000 kilo. Bovendien heeft de organi satie tientallen miljoenen criminele gul dens witgewassen via ingenieuze con structies. Vriendendienst Justitie ziet spoken, menen de advocaten. Neem nu Jorge F. Vluchtte in de jaren ze ventig voor de dictatuur in Argentinië. Hij vestigde zich in Nederland. Sindsdien rommelt hij een beetje links en rechts. F. was zich van geen kwaad bewust. Het eni ge wat hij deed, was zijn buurman helpen. Een brief hier ophalen, een pakketje daar bezorgen. Vriendendiensten, waar F. af en toe een paar honderd gulden voor kreeg. En wat te denken van Anton G. die 'slechts' een Amsterdams bodygard-be drijf heeft. Hij wordt door justitie gezien als de man die het respect voor de bende moest afdwingen: vertegenwoordiger van de geweldspoot. Het bezit van een Smith Wesson en de tientallen 9mm Lüger hol low point patronen pleiten in elk geval niet voor hem, Juist de gescheiden verantwoordelijkhe den binnen de Delta-bende duiden op een vernuftige en uitermate professionele or ganisatie. meent justitie. De afzonderlij ke delen - ogenschijnlijk brave huisva ders die een beetje in de marge rotzooien - betekenen niets, maar de som ervan geeft een hoge criminele waarde. Iedereen heeft een eigen taak, toebedeeld via via. zonder gemeenschappelijke kennis. Zodat het combineren van gedrag en gebeurtenis sen (lees: criminele activiteiten) voor de buitenwacht schier onmogelijk is. Delta? Dat is een mythe, luidt het verweer van de advocaten. De frustratie van een kapot gelopen ERT-onderzoek, politiek gekrakeel en weggegooid onderzoeks geld. Urka is ondernemer. Een zakenman in goede doen, met een zoontje en een vriendin. Afwisselend woonachtig in Amsterdam, Parijs en Paramaribo. Hij verdient zijn geld met onroerend goed, kleding en wat visserij en bosbouw. Hij reist de hele wereld af. Voor zaken. In zijn voetspoor reisden de afgelopen ja ren rechercheurs van de speciale recher che- eenheid Kernteam Randstad (KTR) Noord en Midden mee. Ze zagen Hong kong, Singapore, Australië, Luxemburg, de Verenigde Staten en ga zo maar door. Suriname (het geboorteland van U.) was verboden terrein voorde KTR'ers. Dat lag diplomatiek veel te gevoelig. Maar ondertussen is er geen greintje be wijs dat Etienne U. verbindt aan de hasj- smokkel, meent zijn omgeving. Het hasj- verhaal wordt wellicht een harde dobber bij de rechter, klinkt het zelfs bij het Kern team. Maar voor belastingontduiking gaat hij zeker voor de bijl, luidt het over tuigd. Want hoe kan iemand die niet be paald een onbemiddelde indruk maakt in de afgelopen vijf jaar slechts een belast baar inkomen van 178.330 gulden hebben gehad? Kamerverhuur Een onschuldig zakenman dus. Met in zijn gevolg andere onschuldige gezinshoof den. Gemeenschappelijke kennissen, die elkaar af en toe zien in restaurants en bor delen in Amsterdam. Die naar eigen zeg gen redelijk respectabele levens leiden. Zoals de onopvallende verschijning Chi Tung C. Voor de Amsterdammer geen groot glimmend voertuig of dito horloge. In Delta-klingen is de familie C. overi gens geen onbekende. C.'s zuster, Lan Ching, was tenslotte ooit de vriendin van U.'s baas, wijlen Bruinsma. C.van oorsprong elektricien, heeft carri ère gemaakt. Hij is met Bertus C., eveneens verdachte in de Urka-zaalc, me de-eigenaar van het Amsterdamse 'ka- merverhuurbedrij fLa Vie en Rose. Beide heren hebben van een 'oude rottent' een net, goedlopend bordeel gemaakt. Daar naast is Chi Tung C. stille vennoot van de Amsterdamse coffeeshops Alladin en Blues Brothers. Bij een soortgelijk café in Zandvoort is hij 'een beetje betrokken' en inderdaad handelde hij wat in hasj.. Het openbaarministerie ziet C. echter wel de gelijk als eenbelangrijkepion in de Delta organisatie. Ook C.'s bordeel-compagnon Bertus C. worden hoge organisatorische kwalitei ten toegeschreven. Bertus C, kan zich moeilijk van de domme houden. Hij heeft in zijn administratie de gegevens van 3900 voertuigen die de overheid gebruikt om criminelen te volgen. En waarom zegt Bertus C. tegen Etienne U. dat hij naar zijn 'nichtje in Maastricht' gaat terwijl in werkelijkheid met de nog voortvluchtige hoofdverdachte Walter D. afreist naar Is- tanboel voor drugshandel? En als Bertus C. bij hem verslag doet van de reis meldt hij: 'Ik ben een beetje verkouden'. Voor de meeluisterende KTR-leden is duidelijk dat het gesprek gaat over de drie in Pakis tan onderschepte containers met rijst en katoen waar de bende 23.500 kilo hasj in had laten verstoppen. En zo vinden U.'s vrienden, kennissen en zakenpartners dat ze allemaal worden meegesleept in de heksenjacht die politie en justitie al sinds beginjaren negentig op hem maken. Bij de buitenwereld rijst vooralsnog het beeld op van een slimme U. die wellicht handig buiten schot weet te blijven. Het zijn vooral zijn handlan gers of ^xisschien beter gezegd zijn loop jongens die gestraft gaan worden. Allard Besse en Peter de Knegt Een mediacircus zoals het 'Hakkelaarproces' wil de Haarlemse justitie koste wat kost voorkomen. Maar het omvangrijke dossier tegen Etienne U. en zijn bende moet de komende maand wel de finale worden van een jarenlange jacht op de grootste criminele bende van ons land: de erfgenamen van wijlen Klaas Bruinsma. Ze zetten justitie te kijk in de IRT-affaire en vergaarden 'ongestoord' miljoenen met drugssmokkel en witwasoperaties. Overzicht van een mythe. Een overzicht van de parlementaire enquêtecommissie IRT. Tijdens de verhoren werd ook veelvuldig de naam Delta genoemd. foto Cees Zorn Doorsneegëzichten. Geen keiharde boeventronies. De verdachten van het Delta-syndicaat lijken eerder brave huisvaders. Zelfs hoofdverdachte Etien ne U. heeft meer weg van een teddybeer dan van het uiterlijk dat zijn bijnaam 'De Generaal' doet vermoeden. Etienne U., een 43-jarige Amsterdammer. Althans zo kent een kleine familie- en kennissenkring hem. De buitenwereld denkt, als hij een auto, huis of telefoon huurt, dat ze te maken heeft met meneer Urker, Hemmink, Bakker, Kuiper of Van Dungen. Zo maar wat namen, al dan niet van bestaande mensen, waarvan U. zich in het dagelijkse leven bedient. Een uit zondering daargelaten, zoals een houtbe drijf in zijn geboorteland Suriname, heeft hij zelden iets op zijn eigen naam staan. Meestal dienen (verre) familieleden, schoonmaaksters of anderen uit zijn 'huishouden' als bliksemafleider. Zo laat Etienne zijn vader John regelmatig op draven bij de aankoop van panden in Su riname. Nevelen Alles wat U. en vrienden ondernemen is in nevelen gehuld. Zoals de telefoonge sprekken die in eerste instantie uit war taal lijken te bestaan. Wat te denken van het telefonisch overleg dat voorafgaat aan een ontmoeting van de clanleiding Urka, Walter D. (nog altijd voortvluch tig), Ed. S. en Chi Tung C. in het restau rant Haven van Huizen in Huizen. De heren zoeken een plek waar ze in 'hun blootje', 'naakt' kunnen zitten. Met ande re woorden; ze willen niet worden afge luisterd. En waarom schaft hij via een wel heel merkwaardige constructie een 750.000 gulden kostende Ferrari aan, laat zich veivolg'ens af en toe vervoeren in een Fiat C-inquecento en daarna weer in een Por sche die afwisselend een Duits en een Zwitsers kenteken draagt? Ook blijkt U. 's woning nabij het Amsterdamse Vondel park niet op zijn eigen naam te zijn ge huurd. Enig fiscaal puzzelwerk heeft in middels geleerd dat het pand op naam staat van een BV van de Amsterdamse pornokoning (Dikke) Charles G. Urka, Charles G. en de Amsterdamse ad vocaat JohnE. werden begin dit jaar door justitie nog aangeduid als de driekoppige leiding van het Delta-syndicaat. Tegen E. en G. loopt nu een apart fiscaal onderzoek van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD). Als U. op 1 december 1996 op het vlieg veld De Gaulle in Parijs wordt aangehou den, is niemand van de bende echt verrast. Bij Ed S., die een week later door de poli tie in alle vroegte wordt overrompeld, prijkt op een spiegel zelfs een memo-stic kermet de datum van depolitie-inval. Bij S., voorheen bekend als boekhouder van wijlen drugsbaron Klaas Bruinsma en daarna van Etienne U.plukt de politie de computer leeg. Om te voorkomen dat S. met één druk op de knop alle bestanden wist, dalen aan voor- en achterzijde van zijn appartement leden van het arresta tieteam als commando's langs touwen neer. In zijn computer vindt de politie dankzij 'whizkids' meerdere verborgen bestanden waarin drugstransporten en bijbehorende betalingen aan mede-clan leden - deels in code - staan aangegeven. Toch zegt zijn omgeving dat S. geen pro totype van een keiharde drugscrimineel is. Eerder een jongensachtig, opgeruimd mens. Eigenlijk wel een 'ruwe bolster blanke pit', om een misdaadromancliché te gebruiken. Zie deze zomer zijn emoties tijdens het verzoek aan de Amsterdamse rechtbank zijn -terminaal zieke 'schoon moeder' in Hoorn te mogen bezoeken. Dat de rechtbank aan zijn visite geen voor waarden heeft gesteld', is voor zijn omge ving het bewijs dat de Amsterdammer niet de zware crimineel is die het open baar ministerie in hem ziet. De vondst van 2342 XTC-pillenin de woning van S. moet niet te zwaar worden aangezet. Wat S. 're gelde' oversteeg de paar honderd kilo hasj niet. 'Kleinhandel' past bij Ed, niet dat. grootschalige. Dat S. zeer nauwe banden onderhoudt met U. is geen geheim. Ze delen dezelfde Naam: John Michael Burns. Leeftijd: 50 jaar. Beroep: DEA-agent (Drug Enforcement Administration). Alias: 'Captain Bobby Burke'. Standplaats: Jacksonville, Florida (USA). Specialiteit: Opgaan in het criminele milieu, boeven vangen. Laatste verdienste: 15.000 kilo hasj onderschept, 50.000 kilo op Atlantische Oceaan getraceerd en de Nederlandse overheid bewijsmateriaal geleverd in een mega- drugszaak. Als de Nederlandse drugscrimineel Frans van den E. op de gang van de rechtbank in Jacksonville DEA-agent Burns tegen het lijf loopt, slaat hij de ge renommeerde boevenvanger joviaal op de schouder. De drugssmokkelaar die door toedoen van Burns misschien wel de rest van zijn leven achter de tralies moet slij ten, heeft waardering voor de man die hem er op een zeer professionele manier bij heeft gelapt. Van den E. dacht echt, dat 'Bobby Burke' van zijn 'club' was. Tot het moment dat 'Bobby' hem en zijn handlan gers de boeien aandeed. Jeff, een voormalig drugssmokkelaar, heeft begin '95 goede informatie voor Burns. De New Yorkse drugshandelaar Thomas S. zoekt een schipper en een boot, zo meldt Jeff. In dat voorjaar bespreken captain Bobby (Burns dus) en S. meerdefe smokkelopties. De New Yorker laat Bob by weten dat zijn Europese sparringpart- ners vooral interesse hebben in een schip dat duizeixden mijlen van de kust smok kelwaar bestemd voor de VS kan oppik ken. Het zou gaan om een partij van 100.000 kilo hasj afkomstig uit Marokko. De drugs zoudexx in Canada aan land moe ten worden gebracht. Pas een jaar na de eerste ontmoetingen meldt de Amerikaan zich opnieuw. Hij reist naar Nederland om met Nederlanders te praten die zijn geïnteresseerd in hasjsmokkel vanaf de westkust van Afrika. Niet veel later volgt er in Jacksonville opnieuw een ontmoe- De reis van het smokkelschip Orcadia Op 1 april 1996 vertrekt het smokkelschip Orcadia agent reist zelf niet mee richting Afrika. Te gevaarlijk. De DEA-voorschriften la ten het niet toe. ting tussen Bobby en S. Daarbij is ook de Nederlandse ex-marineman JimmyB. aanwezig. Vrachtschip Dan worden er eindelijk zaken gedaan. B. en onder anderen Van den E. voorzien captain Bobby in de weken die volgen van ruim 600.000 dollar om 'zaken te regelen'. Het geld bestaat, uit Canadese dollars en Nederlandse guldens. Bobby huurt bij een rederij een vrachtschip: de Orcadia. De reder is op de hoogte van de DE A-betrok- kenheid. Onder leiding van B. wordt de Orcadia geprepareerd voor de lange reis richting Afrika. Het is Burns die in op dracht van B. het materiaal en later ook de bemanning regelt. De Orcadia, met aan boord captain Bob by, nog een schipper, de Nederlanders B. en Frans W. en een bemanning, vertrekt uiteindelijk op 1 april 1996 richting Trini dad. Bestemming: 'Een schip' op de At lantische Oceaan, ergens voor de West- Afrikaanse kust. De door Bobby aange trokken kapitein is op de hoogte van de betrokkenheid van de DE A bij deze vaart. Ook is hij ingelicht over de werkelijk op te Afgeplakt GPD/GN-Graphics/R.S. halen vracht. De trip levert hem 100.000 gulden op. De bemanningsleden, uitgezonderd de twee Nedeilanders en vier 'matrozen', worden in de haven van Trinidad door Bobby ingelicht over het werkelijke doel van de reis. Ze worden voor de keuze ge steld: meegaan of van boord. Ze varen mee. De betaling van meer dan 50.000 gulden compenseert het risico. Drie van de ingelichte zeemensen hebben vaker met dit bijltje gehakt. Burns weet dat zij hun ogen en oren open zullen houden. En dat is hard nodig want de undercover- De golven zijn minstens drie meter hoog als de bemanning van de Orcadia op 13 mei het oliebevoorradingsschip ziet op doemen. De naam op de boeg is afgeplakt met grote stukken karton. De overwegend Filippijnse bemanning van het hasjschip en de Orcadia-leden laden 649 zakken, elk circa 25 kilo wegend, stuk voor stuk over. De verpakkingen dragen de op- schriften van onder meer de Amerikaanse fastfoodketens McDonalds en Taco Bell. De 15000 kilo hasj is veel minder dan oor spronkelijk was afgesproken. De Nederlander Wouter van F., die het ge zag over de dan nog anonieme drijvende hasjvooiTaadschuur voert, weigert de 'af gesproken' circa 35.000 kilo te leveren. Hij verwacht nog andere klanten uit Eu ropa en bovendien is de Canadees George A, een van de afnemers, nog geld aan de Nederlandse bazen schuldig. Burns' 'oren en ogen' aan boord van de Orcadia doen intussen hun spionage werk. Op het dek achter de stuurhut en in ruimen, zoals de machinekamer, bevindt zich nog eens een geschatte hoeveelheid van ongeveer 35.000 kilo hasj. De drugs zijn afkomstig uit Pakistan. Eexx van Bums' spionnen slaagt er zelfs in onder het karton te kijken. Daar prijkt de naam 'Great Alexander'. Via een satelliettele foon wordt de achtergebleven DEA-agent ingelicht. Het schip blijkt te zijn inge schreven in het Midden-Amerikaanse pi- ratenstaatje Beüze en blijkt voorheen onder andere naam te hebben rondge- zworven. Thuisbasis Eind mei arriveert het smokkelschip dan eindelijk in de haven van Jacksonville. Het schip vaart niet richting Noord-Ame rikaanse wateren, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. De Canadese douane is daar druk in de weer buitenlandse visse- rijboten uit de visgebieden te verjagen. Bobby slaagt erin de smokkelaars te be wegen hun vracht in zijn thuisbasis aan land te brengen. Het DEA-net sluit zich langzaam maar zeker rond de smokke laars. Zonder dat de opdrachtgevers daarbij aanwezig zijn, laden DEA-agentende Or cadia uit. De drugs worden overgebracht naar een loods buiten het zicht van de smokkelaars. Enkele ontmoetingen tus sen Bobby en de drugshandelaren volgen. Bobby, die nu de drugs in handen heeft, eist een half miljoen dollar als voorschot op het vervoer naar Canada en de inmid dels gemaakte reis vanaf Afrika. Bobby past ervoor, zoals het een drugssmokke laar betaamt, om in de laatste fase be roofd, 'geript', te worden van de drugs zonder een cent te hebben verdiend. Met deze slimme zet lokt Bobby S. uit New York, de Canadees A, Van der E. en de Nederlander Jack W. naar een DEA- jacht in de haven van Jacksonville. Ter wijl infiltrant Jeff het gezelschap van drank voorziet, registreert de verborgen videocamera de bijeenkomst. Tijdens het gesprek zeggen de vier boeven genoeg be lastende teksten om ze kort na het verla ten van het schip op het haventerrein in te rekenen. Gevoegd bij de 134 al eerder op genomen (telei'oon)gesprekken zij n de he ren er gloeiend bij. De straf die hen in dit deel van de VS te wachten staat, liegt er niet om: levenslang. Etienne U. Als bijen op een pot honing vliegen Ne derlandse politie- en justitiemedewer kers vervolgens naar de buit van DEA- agent John Burns. Nadat eerst de Amster damse officier van justitie Martin Witte- veen medio 1996 de arrestanten en de in beslag genomen partij drugs aan de Ne derlandse hasjhandelaar Johan V., alias de Hakkelaar, probeert te koppelen, vol gen in de loop van 1997 ook zijn collega's Alexander Mooy (FIOD/Amsterdam) en Irene Gonzales (Haarlem). Mooy meent dat de dz-ugs namelijk in opdracht van Anton H. vanuit Pakistan zijn aange voerd. Gonzales op haar beurt houdt de Amsterdammer Etienne U. verantwoor delijk. Komende maand zal blijken of U. en zijn bende inderdaad verantwoordelijk zijn voor de hasjsvangst van Bums. Zowel de advocaten als justitie zijn overtuigd van hun gelijk en hebben de champagne al koud gezet. Allard Besse en Peter de Knegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29