SÏ3! PROVINCIALE ZEEUWSE Vliegtuig crasht in Middelburg rum Levenslang tegen au pair in VS wekt alom woede en verbazing carpet-land ZONDAG 4 WEKEN EU achter plan voor inkrimping varkensstapel mmm WHO dichtbij overwinning op polio en lepra Prof. Bastiaans (80) overleden TUINCENTRUM MIDDELBURG KRASSEN TOT 25% KORTING VOOR 15,- JA, ik wil: Twee inzittenden komen om; forse schade aan woningen in Magistraatwijk Alarm over corrupte landen Traditie kleurt Turkse platteland Wennen aan kaartjesautomaat .10° Ü4' N0 2 Zonnig Zonnig en rustig najaarsweer. Zwakke noordoostenwind. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. 240e jaargang no. 260 zaterdag 1 november 1997 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Kiewiet Schulting in Middelburg Niers in Goes EBBHBHHBi De brokstukken van het neergestorte vliegtuigje liggen verspreid in enkele voortuintjes in de Middelburgse J. G. Schorerstraat. door Bob Kroon GENEVE -Nog tweejaar resten de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) om de wereld voor het nieuwe millennium voor goed te verlossen van lepra en polio - volksziekten die niet zo lang geleden nog miljoenen slachtoffers maakten. Volgens WHO-topman Nakajima zijn de vooruitzichten hoopgevend. De laatste polio-haarden in Afrika, India en Pakistan wor den middels massale vaccina tiecampagnes aangepakt. Als die succes hebben, is het zo goed als zeker dat ook mensen die op religieuze gronden iedere vacci natie weigeren niet meer door een geïmporteerd poliovirus kunnen worden besmet. Lepra is sinds 1985 dankzij de zogenaamde multi-drug thera pie (MDT), een combinatie van drie medicijnen, met maar liefst 85 procent teruggedrongen. Twaalf jaar geleden rapporteer den 122 landénmeer dan eenle- pralijder op de 10.00.0 inwoners, nu nog 55 landen. In die periode zijn 8,5 miljoen lepralijders ge nezen. De resterende twee mil joen leprozen zijn niet makke lijk op te sporen want het gaat om nomaden en vluchtelingen. De WHO is nu in landen als Bra zilië, India en Indonesië een gerichte actie begonnen om le prozen op te sporen voor behan deling. Voor de eindstrijd tegen polio en lepra zijn honderden miljoenen per jaar nocüg, maar meer dan ooit gaat de kost hier voor de baat uit. Als polio en le pra eenmaal van de aardbodem zijn verbannen, betekent dat een besparing van miljarden aan medische lasten. GPD van onze redactie buitenland CAMBRIDGE - In Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten is met verbijstering gereageerd op het vonnis van de rechtbank in Massachusetts tegen de Britse au pair Louise Woodward. Het 19-jarige meisje kreeg levens lang voor moord op de acht maanden oude Matthew Eap- pen. De jury had meer dan 26 uur no dig om tot de uitspraak 'schul dig' te komen. Rechter Hillel Zobel verklaarde dat hij geen andere mogelijkheid had dan een levenslange straf uit te spre ken. Pas over 15 jaar kan Woodward voorwaardelijk wij- komen. Woodward zou het kind zo krachtig door elkaar hebben ge schud, dat het in februari over leed aan de gevolgen van het zogeheten shaken-babysyn droom. Ook zou de baby met zijn hoofd tegen een hard voor- LEIDEN - Na een langdurig ziekbed is gisteren in Leiden de psychiater Bastiaans op 80-ja- rige leeftijd overleden. Bastiaans werd vooral bekend als arts die oorlogsslachtoffers met psychische trauma 's behan delde. Van 19*63 tot 1982 was Bastiaans directeur vanhet psy chiatrisch centrum de Jelgers- makliniekin Oegstg'eest. ANP zie ook pagina 3 werp terecht zijn gekomen. Vol gens Woodwards advocaten stierf Matthew door een dode lijke schedelfractuur en een bloedprop, die mogelijk al we ken voor zijn dood waren ont staan. Toen Louise hoorde dat ze schuldig was bevonden, stortte ze in. „Ik heb het niet gedaan. Waarom deden zij mij dit aan?" riep zij huilend uit. Haar advo caten trachtten haar te troosten, terwijl haar ouders vol ongeloof toekeken. De moeder van Mat thew noemde de straf 'ver diend'. Beroep De advocaten gaan in beroep te gen de uitspraak, maar waarne mers geven hen weinig kans. Rechter Zobel overlegt dinsdag wel met de advocaten over een motie van de verdediging om de uitspraak van de jury terzijde te schuiven, of een nieuw proces te beginnen. De rechter liet hen (Advertentie) MODE KORTE GEERE 1 MIDDELBURG TEL 0118-624691 Onze wintercollectie damesmode met o.a. Brax broeken Seda rokken La Kerko blouses Amaretta jassen enz.... enz.... moet u nu komen zien! weten dat een lagere straf moge lijk is, als de advocaten alsnog akkoord gaan met een veroorde ling voor dood door schuld, in plaats van moord. Waarnemers menen dat Zobel weinig voor een veroordeling voelde. Volgens het dagblad The Boston Globe was zelfs de jury verdeeld. Vier reserve-leden reageerden woedend toen ze de beslissing van hun twaalf colle ga's hoorden. De uitspraak heeft een golf van verontwaardiging in Groot- Brittannië gewekt. Inwoners van het Noordoost-Engelse dorp Elton, waar Woodward vandaan komt, hebben een ac tiecomité voor Louise's vrijla ting gevormd, en ontvangen steunbetuigingen uit heel het land. De Britse regering beloof de alle mogelijke steun aan de familie Woodward. Ook in de VS is kritiek op de uit spraak. The Boston Globe werd overspoeld door bellers die het vonnis veroordeelden. Geschokt De Nederlandse afdeling van de internationale au-pairorgani- satie (IAPA) reageerde geschokt op het nieuws, maar geeft toe komstige au-pairs geen negatief reisadvies voor de VS. De zaak-Woodward lijkt veel op het proces tegen de Nederlandse au pair Anna Corina Peeze. Zij moest in 1995 voor de rechter in Leesburg, Virginia verschijnen, nadat de baby die zij verzorgde door hard schudden was overle den. Ze ontkwam aan gevange nisstraf door een regeling, die het Amerikaanse strafrecht als mogelijkheid biedt en waarbij zij gedeeltelijk schuld erkende. RTR/AFP/ANP/AP Advertentie Iedere zondag open van 11.00-17.00 uur t/m 21 december Herculesweg 42, Middelburg, tel. 0118-624845 Advertentie Carpet-land gaat zondag 2 november open en dan maakt u kans op extra kassakortingen tot 25%. Ga naar de winkel voor de actie- voorwaarden, kras één vakje open op het kraslot en bespaar honderden guldens. Op 2 november geopend van I0.00-I7.00 uur. Bel voor dichtstbijzijnde filiaal 020-3555944, of kijk in de Gouden Gids. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie geeft groen licht voor het inkrimpen van de varkensstapel in Nederland met 25 procent. Euro-commissaris Fischler heeft dat gisteren in een apart gesprek met minister Van Aartsenvan Landbouw laten weten. Van Aartsen zei 'zeer ge lukkig' te zijn met de steun van Fischler. De Tweede Kamer be spreekt het voorstel voor de sa nering van de varkenssector ko mend voorjaar. Afgelopen maanden was er twijfel gerezen of de Europese Commissie het voorstel wel goed zou keuren. De Commissie vreest een ernstige verstoring van varkensmarkt in Europa als Nederland het aantal dieren met een kwart terugbrengt. Ook zou het mogelijk strijdig kun nen zijn met het recht op vrije vestiging van ondernemers. Van Aartsen en Fischler hebben af gesproken de resterende proble men 'schouder aan schouder' op te lossen. Juristen van de Com missie en het ministerie begin nen daar volgende week al mee. Van Aartsen verwachten dat hij zijn wetsvoorstel niet hoeft aan te passen. Traag en verkeerd De minister en Fischler bespra ken ook de ongemeen kritische rapporten van Europese veteri naire inspecteurs over de be strijding van de varkenspest epidemie. De inspecteurs ver wijten Nederland een 'volstrekt onbegrijpelijk' beleid te voeren. Naast traag en verkeerd optre den, zou bij het opkopen en vernietigen van varkens gefrau deerd worden om zoveel moge lijk geld van Europa te krijgen. Van Aartsen heeft bij Fischler voor elkaar gekregen dat de rapporten niet komende week al door de Europese veteidnaire, deskundigen besproken wor den. De extra tijd kan de minis ter gebruiken om een stevig weerwoord op te stellen en de deskundigen te overtuigen van de Nederlandse onschuld. Vol gens Van Aartsen snijdt de kri tiekvan de inspecteurs absoluut geen hout. De minister 'acht het zeer on waarschijnlijk' dat de harde toon in de rapporten uiteinde lijk overeind zal blijven. Op ba sis van het oordeel van de des kundigen neemt de Europese Commissie daar een besluit over. Mocht de Commissie de kritiek wel overnemen dan zal Nederland gekort worden op de vergoedingen die zij van Europa krijgt voor het bestrijden van de varkenspest. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) 0 een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving kf 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Het dorpse leven in Turkije staat bol van de tradities. Eeu wenoude gebruiken, nog uit de tijd van de Nomaden, kleuren in een dorp als Emirdag het dagelijks leven. Geen wonder dat inwoners vanzo'n dorp, die in Nederland terecht komen, even moeten wennen aan de westerse normen en waarden. De Ax- else werkgroep relatieverbetering autochtonen-allochtonen ging op bezoek in de geboortestreek van de Turkse medelanders en kreeg begrip voor de problemen van O O de immigranten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11 zeeland: 13,15,17,19, 21 en 22; reportage: 23, 24, 25, 27, 29 en 31; sport: 32 en 33; vrije tijd: 35; bouwen en wonen: 36; ta fel en trend: 37; auto motor fiets: 39; wetenschap en tech niek: 41; natuur: 43 zie ook pagina 22: Ooggetuigen machteloos; Bewoners getroffen pand erg geschrokken; Ongévallènreeks. UTRECHT - Politie en justitie komen bij de aanpak van inter nationale (drugs)criminaliteit steeds vaker in conflict met au toriteiten die criminelen de hand boven het hoofd houden. Niet alleen in Turkije, maar ook in Marokko en Suriname werkt het ambtelijk apparaat vaak niet mee bij opsporing of ver oordeling van verdachten. Dat zei criminoloog Frank Bo venkerk gisteren in Utrecht tij dens het symposium Politiek geweld en Turken. „Omdat cri minele organisaties in die lan den hebben weten door te dringen tot politieke klingen, bevechten politie en justitie daar niet alleen misdadigers, maar hele delen van het ambte lijke apparaat." Volgens de hoogleraar willen sommige Nederlandse agenten niet samenwerken met Turkse collega's, omdat de recher cheurs niet weten of hun ambts genoot betrouwbaar is. „Enige tijd geleden belandde vertrou welijke CRI-informatie over he roïnehandel op de voorpagina van Turkse kranten. Ook is het niet ongebruikelijk dat justitie met onjuiste infor matie wordt opgezadeld, wan neer ter plaatse andere belan gen in het spel zijn. Tegelijkertijd krijgen agenten die bij Turkse instellingen in formatie opvragen over bij voorbeeld Koerdische drugs handelaren, vaak uitgebreid en zeer snel antwoord. De integratie van criminaliteit met het staatsapparaat ziet Bo venkerk ook in Marokko en Su riname. Bouterse kon met drugsgeld uiteindelijk een poli tieke overwinning behalen door kiesmannen om te kopen, zegt hij. De criminoloog vraagt zich af of de Nedeidandse politie, justitie, ambassades en betrokken mi nisteries wel toegerust zijn om deze ontwikkeling te pareren. ANP (Advertentie) WINKELINRICHTING INTERJEURBOUW ETALAGEMATERIAAL oJI&iïl Kioosterweg 2 - 4421 PV Kapelle Tel. 0113-344151 Fax 0113-344152 „Ik heb er vaak naar gekeken, maar ik durfde er nooit aan te beginnen." Ruim dertig ouderen kregen gisteren in Middel burg voorlichting van de NS over de werking van het 'gele monster', de kaartjesautomaat. „Alles is sim- O pel, als je weet hoe het weidtt." door Richard Hoving MIDDELBURG - Twee inzittenden van een een- motorig sportvliegtuigje zijn vrijdagmiddag om het leven gekomen toen hun toestel neerstortte in de J. G. Schorerstraat in de Ma gistraatwijk in Middel burg. De slachtoffers, L. van Kesteren (55) uit Kloetinge en S. Otte (49) uit Bruinisse, waren kort voor de fatale crash voor een lokale vlucht opgeste gen van vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden. Onder de bewoners van de wijk vielen geen gewon den. Een aantal woningen liep aanzienlijke schade op. Het vliegtuigje van het type Cherry verloor, volgens oogge tuigen, rond kwart over vier hoogte boven de Magistraat wijk. Het toestel raakte enkele boomtoppen en het dak van een woning in de J. G. Schorer straat. Vervolgens schampte het een aantal voorgevels en kwam uiteindelijk neer in de voortuin van een woning aan het eind van de straat. De ravage was groot. Onderdelen van het vliegtuig lagen verspreid over de straat en in de tuinen. Dg voorkant van een woning was voor een deel verdwenen. Volgens politie woordvoerder J. van Mourick is het een wonder dat er onder de bewoners geen slachtoffers zijn gevallen. „Het lijkt of er op het fatale moment niemand op straat was." De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Medewerkers van de Rijksluchtvaartdienst zijn vrijdag aan het begin van de avond samen met de Lucht- vaartpolitie aan een technisch onderzoek begonnen. Politie woordvoerder Van Mourick ver wachtte vrijdagavond dat het onderzoek, waarvoor alle on derdelen van het vliegtuig wor den overgebracht naar het vliegveld Midden-Zeeland, tot diep in de nacht zou duren. De twee slachtoffers waren, vol gens havenmeester J. J. Kake- beeke van vliegveld Midden- Zeeland, ervaren vliegers. Drie kwartier voor het ongeluk was het toestel op Midden-Zeeland opgestegen voor een lokale vlucht, zoals piloot Van Keste ren aan de havenmeester meld de. Van Kesteren had de Cherry ze ven jaar geleden onder streng toezicht van de Rijkslucht vaartdienst zelf gebouwd. In oktober 1995 raakte het vlieg- tuigje zwaar beschadigd toen een eenmotorig lesvliegtuig de hangar op het vliegveld Mid den-Zeeland binnenraasde waar het stond opgesteld. Na twee jaar van herstelwerk zaamheden vloog Van Kesteren sinds drie maanden weer met het toestel. De verongelukte in woner van Bruinisse was de ei genaar van de hangar waar Van Kesteren sinds kort zijn toestel had staan. De gemeente Middelbrug richt te in de loop van de avond een opvangcentrum in voor de be woners van de Schorerstraat en omgeving. Tussen de veertig en vijftig bewoners meldden zich hier om op-verhaal te komen. Medewerkers van het Rode Kruis en het Bureau Slachtof ferhulp waren hier aanwezig om bijstand te verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1