Halve eeuw technisch onderwijs Boekje herinnert aan helpende medemensen in moeilijke jaren SlDrie dagen feesten Nu of nooit voor krekengebieden in de grensstreek PvdA bepleit impuls jcomomie westen rïeeuws-Vlaanderen iPZC zeeland 17 ITS Vlissingen kwam van de grond na brief aan koningin Wilhelmina Initial VAREL Religie in Derde Wereld moet rekening houden met plaatselijke situatie zaterdag 1 november 1997 or Richard Hoving JSSINGEN - De aarzelingen raj bedenkingen waren groot nkn in 1947 in Vlissingen een ^ddclbare Technische School W opgericht. De inspecteur- 'eheraal voor het Nijverheids onderwijs vond het ronduit een a<cht idee. In Vijftig jaar bij de ;aÜ. Geschiedenis van de HTS- ssingen 1947-1997 beschrijft 0Iddelburger Erik de Vries -s\arom de initiatiefnemers •et bij stuk hielden en zodoen- V(de basis legden voor de huidi- E« Technische en Maritieme n culteit De Ruyter van de Ho- 3lschool Zeeland. Het was het bestuur van de Zee vaartschool in Vlissingen dat in januari 1947 tot ieders verba zing een verzoek richtte aan ko ningin Wilhelmina om de op richting van een Middelbare Technische School goed te keu ren. In Goes, Middelburg en Temeuzen waren dergelijke plannen eerder al op niets uitge lopen. De overheid was niet overtuigd van de noodzaak om een technische opleiding in de provincie Zeeland aan te bie den. De inspecteur-generaal voor het Nijverheidsonderwijs liet de Vlissingse initiatiefne mers weten dat hij het niet zin- Vol vond om in een overwegend vak de Vries, schrijver van het gedenkboek over vijftig jaar tech- >asch onderwijs in Vlissingen. E n( VLISSINGEN - De vereniging van technische studenten aan mde Hogeschool Zeeland, Quadrivium, grijpt het gouden jubi- cleum van het hoger technisch onderwijs in Vlissingen aan om F.een drie dagen durend feestje te bouwen. Dat begint woens- le dagavond in het Arsenaaltheater. Daar treden dan de pop- n groepen Bl/of en Pater Moeskroen op. Dit concert begint om dl 21.00 uur en is, zoals ook alle andere festiviteiten, voor ieder- eleen toegankelijk. xn Donderdag vindt in en om de hogeschool een evenementen dag plaats. Belangstellenden kunnen dan meedoen aan een :okeur van spellen en activiteiten. Tot de attracties behoren la- josergames, quadraces, sumoworstelen en wandklimmen. De ;e evenementendag duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Donderdag- at avond staat een kroegentocht op het programma. •ilVrijdagmiddag, voor het begin van de officiële jubileumre- vceptie, sluiten de studenten de festiviteiten af met een brun- tti che. Tijdens de receptie, waarop het gedenkboek wordt gepre- 1 senteerd, houdt de inspectrice hoger onderwijs, A Nooij, een n korte toespraak. Namens de hogeschool spreken L. Labruyère ae (voorzitter van de College van Bestuur) en A Comelisse (di- ?t recteur van de technische en maritieme faculteit). Lij agrarisch gebied een technische school op te richten. Het verzoek van de bestuurders van de Zeevaartschool was wel overwogen, legt De Vries uit in het eerste hoofdstuk van Vijftig jaar bij de tijd. Zeeland zat kort na de oorlog te springen om middelbaar opgeleide technici. Er werd, vooral op Walcheren, volop gewerkt aan het herstel van de schade uit de oorlogsja ren. Geschoolde vaklieden kwa men er genoeg van de Techni sche Hogeschool in Delft, maar het middenkader had dringend versterking nodig. De oprich ting van een MTS in Zeeland lag dan ook voor de hand, aldus De Vries. Geld De inspecteur-generaal ging uiteindelijk overstag. De Vries geeft hier twee redenen voor. „Het bestuur van de Zeevaart school wees op de industriële centrumfunctie van Vlissingen en had in tegenstelling tot eer dere plannenmakers weinig geld nodig omdat de MTS ge bruik kon maken van de facili teiten van de Zeevaartschool." De eerste lichting van de MTS bestond in 1947 uit 24 leerlin gen. De lessen werden gevolgd in het voormalige Burgerwees huis aan de Badhuisstraat. Het gebouw van de Zeevaartschool aan de Boulevard Banckert was zo zwaar getroffen in oorlog dat het pas in 1953 weer in gebi'uik kon worden genomen. De Zeeuwse MTS sloeg aan. In 1948 verdubbelde het aantal leerlingen. Drie jaar later werd het aantal aangeboden oplei dingen uitgebreid. Naast werk tuigbouwkunde kon er vanaf 1951 ook weg- en waterbouw kunde worden gestudeerd. In 1955 telde de MTS meer dan 150 leerlingen. De beginjaren van de MTS, die in 1957 werd omgedoopt tot HTS-Vlissingen, staan uitvoe rig beschreven in Vijftig jaar bij de tijd. Aan archiefmateriaal had De Vries dan ook geen ge brek. „Mijn belangrijkste bron nen waren de jaarverslagen. Die geven de ontwikkelingsgang van de school stapje voor stapje weer." Eerste paal Een belangrijk moment in de geschiedenis van de HTS was het afscheid van de Zeevaart Nico Veldhuis, voorzitter van de studentenvereniging van de HTS. doopte in 1965 de eerste paal voor het nieuwe HTS-gebouw met een fles champagne. foto archief PZC school in 1955. De technische school had zich bewezen. In af wachting van een eigen gebouw verhuisden de HTS'ers naar een aantal houten noodlokalen aan Verlengde Hobeinstraat. Op 1 maart 1965 werd de eerste paal voor een eigen onderkomen aan de Edisonweg geslagen. Het duurde nog tot november 1968 voordat het gebouw officieel in gebruik kon worden genomen. De ontwikkelingen vanaf het begin van de jaren zestig heeft De Vries mede op basis van zijn eigen ervaringen beschreven. In 1963 kreeg hij op 23-jarige leef tijd een aanstelling als docent Engels en Nederlands aan de HTS. De Vries erkent ruiterlijk dat zijn persoonlijke betrok kenheid bij de HTS afbreuk doet aan de objectiviteit van Vijftig jaar bij de tijd. „Het is geen gedegen historische studie geworden, maar een gedenk boek voor iedereen die de afge lopen decennia met de HTS te maken heeft gehad." Een veer tig pagina's tellende lijst met namen van docenten, studenten en andere betrokken onder streept het uitgangspunt van De Vries. Het gedenkboek wordt vrijdag 7 november tijdens de jubileumreceptie gepresenteerd en ligt een dag later in de boek handel. De geschiedenis van de HTS- Vlissingen is geen schokkend relaas geworden. Het samen gaan van de HTS met de School voor Fysiotherapie en de HEAO eind jaren zeventig had wel eni ge voeten in de aarde, maar wordt door de De Vries slechts kort aangestipt. De fusie tussen alle Zeeuwse instellingen voor hoger beroepsonderwijs, die de gemoederen vanaf 1984 drie jaar lang danig bezig heeft gehouden, komt er eveneens be kaaid vanaf. De soms opmerke lijke activiteiten van de studen tenvereniging van HTS krijgen daarentegen ruim aandacht. De naam HTS bestaat sinds twee jaar officieel niet meer op de Hogeschool Zeeland. De ruim zeshonderd leerlingen van de vier technische opleidingen, bouwkunde, elektrotechniek, weg- en waterbouwkunde en werktuigbouwkunde, zijn on dergebracht in de Technische en Maritieme Faculteit De Ruyter. De Vries ziet de toekomst van het technisch onderwijs aan de Hogeschool Zeeland ziet met vertrouwen tegemoet. „Goed hoger technisch onderwijs is onmisbaar in de moderne sa menleving en een belangrijke voorwaarde voor welvaart en welzijn." Erik de Vries, Vijftig jaar bij de tijd. Geschiedenis van de HTS-Vlissin- gen 1947-1997, uitgever Den Boer- IDe Ruiter, ISBN 90.74576.17.6, pag. 139, f29,90. door Wout Bareman GENT - De kreken worden opgeschoond, het landschap wordt aangepakt en ook het milieu wordt verbeterd. Kortom, als het nu niet goed komt met het grensover schrijdende krekengebied, komt het nooit meer goed. Na jarenlange studies en de pre sentatie van prachtige rap porten en veelkleurige kaar ten, is het nu tijd voor de daadwerkelijke aanpak van de hier en daar verkommerde krekengebieden. Het begin- signaal klonk vrijdag, tij dens een symposium in Gent. Daar werd het beleidsplan 'Grensoverschrijdend Kre kengebied' gepresenteerd en besproken. Het plan is de vrucht van vier jaar voorbe reidend onderzoek, gesubsi dieerd door de Euregio Scheldemond. Natuur, land schap, landbouw en toeris me... ze moeten de komende jaren stuk voor stuk een plaatsje krijgen in dat kre kengebied. In de middaguren ageerde een landbouwverte- genwoordiger overigens te gen opmerkingen van Thijs Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) dat vooral de landbouw zorgt voor vervuiling van de kre ken. Maar hij had, reageerde Kramer direct, niet goed ge luisterd. De landbouw kan - legaal, met goedkeuring van de overheid - haar goddeloze gang gaan als het gaat om za ken als overbemesting, fos- fatisering en andere vormen van vervuiling. „Ja, ja... klonk het door de microfoon vanuit de zaal, dus de land bouw is weer de boosdoener Kramer: „Dat heb ik niet ge zegd. Het gaat erom dat de landbouw - met anderen- zorgt voor vervuiling van het oppervlaktewater. Kijk naar het mestprobleem en de ge volgen daarvan. De overheid staat dat toe. Dus verwijt ik het de landbouw niet, maar plaats ik vraagtekens bij het overheidsbeleid." Kramer pleitte voor intensief overleg tussen milieuorganisaties, landbouw en andere instan ties om samen de problemen aan te pakken. „We moeten niet blijven hangen in alle mogelijke soorten van dis cussies." Sleutelrol Voor de landbouw die. vol gens universitair medewer ker Dirk Boeye uit Antwer pen, in de voorbereiding van het beleidsplan te weinig is betrokken, is een sleutelrol weggelegd. Nederland is al langer bekend met het feno meen van agrarisch natuur beheer, Vlaanderen begint daar nu mee Polderbesturen en waterschappen raken er mee vertrouwd. Dat moeten we nu snel verder uitbouwen, klonk het enthousiast. Het krekenplan zelf werd posi tief ontvangen. Bijvoorbeeld door dijkgraaf Conny Alme- kinders van het waterschap Het Vrije Sluis dat al ver schillende zuiveringsprojec ten op stapel heeft staan. Binnen nu en vijf jaar wordt het allemaal beter, verzeker de hij. Thijs Kramer bleek minder optimistisch. ,.Op zich is het prima dat er nu eindelijk iets gebeurt, dat niet blijft bij een beleidsplan alleen, maar dat er ook uit voeringsplannen op tafel lig gen. Maar ik verwacht echt niet dat we snel weer in de kreken kunnen zwemmen, laat staan dat we daar een ot ter zullen tegenkomen. Voor al de landbouw zal nog een enorme inspanning moeten doen om zaken recht te trek ken. En er zal nog ontzettend veel tijd overheen gaan voor het zover is." Begeleiding De Zeeuwse gedeputeerde Lous Coppoolse (Euregio- voorman) bepleitte de instel ling van een stuurgroep die het veldwerk moet gaan be geleiden. „Er is nu sprake van een convenant, maar dat vind ik te zwak. Je moet meer instrumenten hebben om adequaat te kunnen hande len. Een stuurgroep met daarin alle betrokkenen lijkt me een prima zaak." Advertentie Vestiging Goes/Terneuzen .ivingstoneweg 42, 4462 GL Goes -Telefoon: (0113) 21 20 33 (0115) 617631 -Telefax: (0113) 23 29 98 (0115) 61 13 81 s^1et 19 vestigingen door héél Nederland dag d ;d BORG gecertificeerd INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE TERREINBEVEILIGING VIDEO-OBSERVATIESYSTEMEN SECURITY MANAGEMENTSYSTEMEN ALARMCENTRALESERVICE SERVICE EN ONDERHOUD nacht bij u in de buurt! 10 J 9or Marcel Modde c otESKENS - De PvdA-staten- "ictie heeft grote zorgen over ?e toekomst van de economie in l^st-Zeeuws-Vlaanderen. Niet 4een wordt een belangrijke -6er gelaten door het schrappen de huidige veerdienst, ook vstaat nog steeds de vrees voor Uiting van de vismijn in Bres- ns, zo is de sociaal-democra- a vrijdag duidelijk geworden een werkbezoek. Delegatie der en gedeputeerde D. uinooge heeft toegezegd in t nieuw sociaal-economisch ïerjarenplan, extra aandacht zullen besteden aan impulsen or het kustgebied, twel in noordelijke als zuide- ke richting dreigt de Zeeuws- aamse kuststreek aansluiting gaan missen. Het autoveer irdt opgeheven en ook de be- ngrijkste aansluiting met de cpressweg (België) bij Aar- nburg verdwijnt. Daarnaast mpt de handelshaven van eskens met aanslibbing. Re in temeer om de huidige infra structuur en de bereikbaarheid van de dragende kernen te ver beteren, opdat nieuwe bedrij vigheid kan worden aangetrok ken, vindt PvdA De statenfractie deelt de visie van de plaatselijke bedrijfsbe langenvereniging (BBV) dat het dorp gebaat is bij de snelle aan leg van een rondweg, met name voor het vrachtverkeer. Ook moet er een betere verbinding komen met het bedrijventerrein en de haven en mag de prijs voor een overtocht met het toekom stige fiets-voetveer maximaal een knaak worden, maakten de fractieleden kenbaar. Daarnaast heeft de BBV de pro vinciale politici aangespoord een vuist te maken tegen de dreigende concentratie van de Zeeuwse vismijnen. Sluiting van de mijn in Breskens zou gro te gevolgen hebben voor de werkgelegenheid, is de PvdA het met de vereniging eens. Bruinooge probeert de Zeeuwse mijnen op één lijn te krijgen om zo een duidelijk geluid naar 'Den Haag' te laten horen. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Morgen drieënvijftig jaar geleden re den Canadezen Colijnsplaat binnen. Op die dag kwam er een einde aan een moeilijke en onzekere periode van ruim twee jaar voor de familie Po lak uit Middelburg, maar ook voor de familie Groenleer uit Colijnsplaat. De Colijnsplaat- se voddenboer Kees Groenleer liet de joodse familie Polak, met wie hij voor de oorlog een zakelijke relatie had onder houden, als vanzelfsprekend bij hem onderduiken. Over die periode schreef de kleinzoon van Kees Groenleer, Gert Groenleer, een boekje: In veili ge haven. Het zijn de getuigenissen van de familie Groenleer en de fa milie Polak en van vele inwo ners van Colijnsplaat, die de voddenboer en zijn gezin hiel pen om te doen wat hij be schouwde als zijn menselijke plicht. Gisteren werden tijdens een bijeenkomst in De Brug in Co lijnsplaat de eerste exempla ren van In veilige haven aangeboden aan Adriaan Groenleer en Ada Overman- Polak. Adriaan Groenleer is de zoon van Kees, die al voor de onderduikperiode van alles ondernam om de Middelburg se familie, die gedwongen was om naar Amsterdam te verhui zen, naar Colijnsplaat te krij gen. Dat lukte uiteindelijk met valse persoonsbewijzen en de hulp van de schippersfamilie Engelvaart. Adriaan (links) en Gert Groenleer bekijken samen met Ada Overman-Polak het eerste exemplaar van In veilige haven. foto Willem Mieras Adriaan Groenleer was dege ne die elke dag op pad ging om voedsel en kleding te regelen voor de ondei'duikers en die ook nog zorgde dat een van de kinderen Polak, Sarah, in het concenti-atiekamp pakjes kreeg. Die hebben er mede toe bijgedi-agen dat Sarah elf kampen in Nedex-land en Duitsland overleefde. Wat opvalt in het sober ge schreven boekje, is dat nie mand uit weelde handelde en zeker niet om er zelf beter van te worden. De familie Groen leer nam vader en moeder Po lak en hun twee kinderen, Ada en Lion, op omdat ze vonden dat je dat doen moest voor je medemens en omdat ze van mening waren dat ze er in hun kleine behuizing wel plaats voor hadden. In veilige haven telt 64 bladzij - den en is geïllustreerd met fo to's en documenten uit fami liecollecties en archieven. Het boekje is uitgegeven bij ADZ in Vlissingen, waar het ook te bestellen is. De gemeente Noord-Beveland stelt het be schikbaar aan alle leerlingen van de achtste gi-oepen van het basisonderwijs in de gemeen te. rA604i p/mw. jn€en week nww nyri Müpet&i KtarnzN. fhjnbu IK w&® VMMIE PuBUClTB/r RoNPbV) fZec&AMSAT/e tz&veéANisAve en H&~is€Hew\e)4P6eweu) H ONS é>&WGST... COR DE JONGE NORB&kT/jflEfc WANPFWATCPJEH/AfSES H£BT SF/Ü5ÓKZS WlU&i EeWWfT'éöV- door Henk Postma MIDDELBURG - Godsdiensten worden zowel gebruikt om een volk te onderdrukken als om het te bevrijden. In het ene geval speelt religie de gevestigde orde in de kaart, in het andere geval voedt ze de revolutie. Dat hangt vaak van de omstandigheden af. Wie met ontwikkelingssamen werking bezig is, doet er goed aan daar rekening mee te hou den. Anders gebeuren er onge lukken. Dat was gistermiddag de teneur van de betogen die werden afge stoken tijdens de studiemiddag 'Ontwikkeling en Religie', die het Zeeuws centrum voor intex-- nationale ontwikkeling (COS) op touw had gezet in de Zeeuw se Bibliotheek. „Is religie een motor of een belemmexing voor ontwikkeling?", zo luidde de hamvraag. Een eenduidig ant woord bleek niet te geven. De studiemiddag werd bijge woond door enkele tientallen leden van vrijwilligersorgani saties die zich bezighouden met hulp aan de Dex-de Wereld, vluchtelingenwerk, begeleiding van minderheidsgroepen en verdediging van mensenrech ten. De gereformeerde predikant Cocky van 't Leven noemde het van essentieel belang dat religi euze organisaties samenwer king zoeken warxneer ze zich in hetzelfde gebied met ontwikke lingshulp bezighouden. Haar ervaringen in het Afrikaanse land Gambia "hadden uitgewe zen dat anders tweedx-acht on der de bevolking wordt gezaaid. De islamitische meerderheid van de bevolking keek al gauw met scheve ogen naar de christe lijke minderheid, toen die met financiële steun van buiten landse christelijke organisaties een waterput sloeg en met een tuinbouwproject begon. Kritisch Theologie-student P. van der Harst, die jarenlang in Nicara gua werkte, hield een zeer genuanceerd betoog met de strekking dat de invloed van re ligieuze bewegingen op de sa menleving zeer divers kan zijn. Zijn advies: „Wees in het con tact met andersdenkenden niet zoetsappig, maar blijf kritische vragen stellen, zowel naar het eigen geloof als naar dat van de ander." De Zeeuwse consulent voor minderheden Hayati Akdag noemde het een misverstand dat godsdiensten de tradities en culturele waarden van volkeren vertegenwoordigen. „De tradi ties en gewoonten van de volke- ï-en in Klein-Azië zijn ouder dan christendom of islam." Volgens hem is religie doorgaans een rem op ontwikkeling. „Dat ik hier vrijuit kan praten, heb ik te dan ken aan de mensen die hun ver zet tegen de dogma's van de kerk met de brandstapel hebben moeten bekopen." FNV praat in Vlissingen over eigen grondslag VLISSINGEN - FNV-le den kunnen woensdag 12 november tijdens een bij eenkomst in Campus de Ruyter te Vlissingen dis cussiëren over de FNV- Grondslag. Dit jaar werd de eerste FNV-Grondslag, waarin de vakbond haar bestaansgrond formu leert, herzien. De eerste Grondslag dateert uit 1981 en ademde nog sterk de opvattingen uit de ja ren zeventig. Riet Teeuw- sen en Els Bos (districts hoofd Zeeland/Brabant FNV) houden een inlei ding. De avond begint om 19.30 uur. In de nieuwe Grondslag wordt het oude ideaal van radicale maatschappij hervorming verlaten. De kapitalistische markteco nomie wordt geaccep teerd omdat zij voor een deel tegemoetkomt aan de verlangens en behoeften van mensen. De kwalijke gevolgen moeten echter nog wel be streden worden. Niet alle idealen van toen zijn ver worpen. Aan die van gelijkwaardigheid, soli dariteit, vrijheid en recht vaardigheid voegt de Grondslag van 1997 nog een vijfde toe, namelijk duurzaamheid. Respect voor de natuur in de ma nier waarop geprodu ceerd en geconsumeerd wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17