Hogere toeristenbelasting bepleit Vlissingers blij met SOR-team Bossenburg voert tmurtpreventie in College Middelburg ontkent aantijgingen D66 over Markt Uitbaggeren vesten in Middelburg kost negen miljoen zeeland zaterdag 1 november 1997 w 1 5 PSD verwijdert asbest Ruimere inzet traumahelikopter Onrust in het onderwijs Straf voor uitkeringsfraude Zesduizend meidoorns gerooid )eel Veerse fracties wil met opbrengst begrotingsgat dichten Postkantoor dag gesloten Gedenksteen Westkapelle onthuld Intocht Sint in Vlissingen William Marinissen (1) Kees Verpoorten lossen kleine en grote ergernissen op. foto Ruben O reel door Mooike de Moor VLISSINGEN - Ze zijn nog geen begrip in Vlissingen. Maar succes hebben ze wel. De Vlissingers reageren enthousi ast als ze langskomen en bie den regelmatig een kopje kof fie aan. „Gisteren nog was een mevrouw verbaasd dat we er zo snel waren." Het Service team Openbare Ruimte (SOR) bestaat een jaar. William Marinissen en Kees Verpoorten kunnen de meldin gen van losöe stoeptegels en overhangende takken goed aan. Ze hebben plezier in het werk en krijgen over het alge meen positieve reacties. Wil liam: „Ik wil alleen even een misverstand uit de wereld hel pen: onze diensten zijn gratis. Oudere mensen bellen vaak niet omdat ze denken dat ze moeten betalen voor het SOR- team. Het enige wat de mannen jam mer vinden, is dat ze soms aan gezien worden voor crimine len die een taakstraf lopen of werklozen met een Melkert- baan. Zij zijn echter officiël in dienst van Beplanting en We gen. De gemeente Vlissingen wil het team na een jaar proef draaien definitief in de organi satie opnemen. Het afgelopen jaar heeft het SOR 520 klachten verholpen. „Gemiddeld krijgen de man nen zo'n twaalf meldingen per week", vertelt P. R. van der Pool, hoofd van de sectie Be plantingen. Het team krijgt uiteenlopende meldingen maar de meeste klachten be treffen verzakte, opstaande of loszittende stoeptegels en overhangende takken. Ook re pareert het SOR vernielde prullenbakken en bankjes. Verder verwijderen de mannen regelmatig graffiti en illegale aanplakbiljetten. Behalve dat ze kleine ergernis sen verhelpen, voorkomen de mannen ook een hoop toekom stige klachten. De meldingen nemen geen hele dag werk in beslag. Kees en William rijden daarom rond en pakken on derweg alles aan wat in de toe komst wel eens een klacht zou kunnen worden. Daarvoor krijgen ze onder meer tips van collega's van de afdeling Be planting en Wegen. Het SOR heeft dit jaar minder meldingen gekregen dan zij verwachten. „Maar dat zie ik positief", zegt Van der Pool. „Dat betekent dat Vlissingen er lang niet zo slecht aan toe is wat betreft kleine ergernis sen." VLISSINGEN - De Provinciale Stoombootdiensten in Zee land (PSD) gaat het asbest dat in de twee oudste schepen van de vloot zit, saneren. De werkzaamheden aan boord van de Prinses Christina en de Prins Willem Alexander worden zo veel mogelijk uitgevoerd zonder de dienstregeling te versto ren. Hoeveel geld de operatie kost is nog niet bekend. De PSD houdt rekening met vele tonnen. Het personeel van de PSD is op de hoogte gesteld van de maatregelen en ingelicht over dè ruimten die niet betreden mogen worden. Het gaat om ruim ten die toch al niet voor passagiers toegankelijk zijn. Het is niet uitgesloten dat voor de totale sanering de lijn Kruinin- gen-Perkpolder op enig moment alleen met de dubbeldekker Prinses Juliana zal moeten worden onderhouden. TERNEUZEN - De inzet van de traumahelikopter van het ziekenhuis in Brugge is niet langer beperkt tot zware ongeval len op de Zeeuws-Vlaamse wegen of wateren. De vliegende ambulance rukt tegenwoordig ook uit voor specialistische hulp in individuele noodgevallen. Vrijdag was één van de eer ste keren dat dit in de praktijk werd gebracht. Het trauma team van Brugge verleende assistentie bij een geval van hart stilstand bij een dertigjarige vrouw uit Terneuzen. De specialisten landden op het terrein bij de brandweerkazerne. Onder politiebegeleiding werden ze naar het vlakbij gelegen adres gebracht. De extra zorg mocht niet meer baten. MIDDELBURG - De arbeidsonrust in het onderwijs raakt ook de Zeeuwse scholen. Er dreigen stakingen en werkonder brekingen. De onderwijsbonden eisen hogere salarissen en verlaging van de werkdruk. Een vijftigtal Zeeuwse leer krachten, afkomstig uit alle regio's en onderwijsvormen, neemt woensdag deel aaneen landelijke demonstratie in Nij megen. Die wordt op touw gezet door de vakbonden Aob en Abva/Kabo. Volgens districtbestuurder Frans Reijerse van de Aob is het nog niet de bedoeling dat scholen plat gaan. Alleen leerkrachten die een vrije dag hebben, of voor vervangers hebben gezorgd, doen aan de demonstratie mee. Het gaat om een 'eerste signaal'. Wordt daar niet naar geluisterd dan vol gen hardere acties. De christelijke onderwijsbond heeft voor maandag 10 november een demonstratie aangekondigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. C. Kool heeft vrijdag een 52-jarige vrouw uit Sas van Gent voor uitke ringsfraude veroordeeld tot zestig uur dienstverlening. De verdachte zei dat ze onwetend was geweest bij het invullen van het formulier van de bedrijfsvereniging. Ze dacht dat ze de wisselende inkomsten bij uitzendbureaus niet diende op te geven. Het ging om periodes in '93 en '94, waarvoor de uitke ringsinstantie tot een bedrag van 20.000 gulden werd bena deeld. De vrouw heeft dit bedrag inmiddels terugbetaald. GOES - Het bacterievuur heeft dit jaar extreem toegeslagen in meidooms op Zuid-Beveland en Tholen. Zeventig tot tach tig procent van alle meidoorns in die gebieden zijn aangetast door de besmettelijke ziekte. Omdat bacterievuur op fruit boomgaarden kan overslaan, hebben het waterschap Zeeuw se Eilanden en Natuurmonumenten samen zo'n zesduizend meidoorns afgezaagd. Het bacterievuur was erger dan voor gaande jaren dankzij het broeierige weer en de vele afgebro ken takken als gevolg van de storm in juni De situatie op Tho len en Zuid-Beveland was het ergst, maar ook op Walcheren en Schouwen-Duiveland en in West-Zeeuws-Vlaanderen is veel schade opgetreden. oor Nidole Kluijtmans EERE - SGP, GroenLinks en 166 in Veere willen de verho- ing van de toeristenbelasting eer op de politieke agenda zet- ;n. Dat melden ze in hun alge- lene beschouwingen op de be- roting voor 1998. De SGP wil apsgewijs komen tot een ieuw tarief. De fractie zegt be- rip te hebben voor de bezwaren m het bedrijfsleven, dat vindt at de tariefswijziging vroeg, ekend moet zijn. Maar in ver and met de herindeling en las- inverzwaring moet een verho- ing van het laagste tarief logelijk zijn. GroenLinks komt jk met een dergelijk voorstel, n D66 is voorstander van één irief voor alle toeristen. a het protest van de recreatie- adernemers heeft het college ;n tariefsverhoging van de toe- stenbelasting voor volgend ;ar geschrapt. Maar hierdoor lijft de gemeente wel zitten ,et een gat op de begroting van L0.000 gulden. Dat gat wil het -allege van B en W dichten met _;n verhoging van de onroerend lakbelasting. Maar deze "endmatige verhoging van drie rocent wordt door alle fracties •gewezen, uitgezonderd AOV- Jnie 55+. De meeste fracties amen met alternatieve maat- :gelen waardoor de (forse) ver- aging van de ozb-tarieven ach- irwege kan worden gelaten. icringere stijging roenLinks en de PvdA gaan ikoord met een geringere stij- .ng van de ozb. Zo stelt Groen- inks voor de belasting maar iet één procent te laten stijgen, ét tekort dat hierdoor ont- aat, kan worden gedekt door ■LISSINGEN itercultureel - In het Wolters- uis aan de Hogeweg in Vlissin- sn vindt donderdag 13 novem- er een interculturele avond laats. Centraal die avond staat e Albanese cultuur. Er is docu- lentatiemateriaal beschikbaar a een folkloristische muziek - roep zal een optreden verzor- ïn. De interculturele avond I egint om 19.30 uur en is geor- aniseerd door Buurthuis Het 'oltershuis en de Albanese Ver- ïiging Zeeland. het laagste tarief van de toeris tenbelasting te verhogen van 1 gulden naar 1,30 gulden. Vol gens de fractie wordt daarmee ook voorkomen dat de toeris tenbelasting in 1999 voor een grote groep recreanten fors toe neemt. De SGP neemt genoegen met een stijging van het laagste tarief van de toeristenbelasting tot 1,25 gulden. Uniform Een uniform tarief voor alle toe risten of ze nu in een hotel, ap partement of op een camping verblijven. Daarmee komt D66. De democraten denken aan 1,65 gulden per persoon per nacht. De geraamde opbrengst, 1,1 miljoen gulden, kan de gemeen te ook nog gebruiken voor nieuw beleid en voor jongeren werk in de gemeente. Toch hoeft de toeristenbelasting niet persé te worden verhoogd om een stijging van de ozb te voorkomen. De RPF/GPV denkt dat de gemeente een heel eind komt door een aantal woningen die nog in eigendom van de ge meente zijn te verkopen. Ook moet de gemeente nagaan of daar waar dat mogelijk is de hu ren van huizen en gebouwen te verhogen. Bezuinigingen Volgens het CDA kunnen de ge volgen worden opgevangen met extra bezuinigingen. De fractie vindt dat het college jaarlijks nog minimaal drie ton kan be sparen. Soberheid zal wat het CDA betreft dan ook de komen de jaren troef moeten zijn voor de gemeentelijke organisatie. De christep-democraten herin neren het college aan de belofte in het verkiezingsprogramma dat belastingverhogingen al leen mogen worden doorge voerd om ruimte voor nieuw be leid te scheppen of om volledige kostendekking te bereiken. Bijna alle fracties merken op zich zorgen te maken over de toegenomen hoeveelheid inge zameld afval en de fors stijgen de kosten voor de verwerking hiervan. Wel willen ze de huidi ge frequentie van het ophalen van het grofvuil nog even hand haven, zeker zolang er nog geen milieustraat is. RPF/GPV heeft al een geschikte locatie voor de milieustraat gevonden: het be stemmingsplan Nimmerdor in Grijpskerke. oor Maurits Sep HDDELBURG - Wethouder 1. L. Strous van Middelburg eeft tussen 14 juli en 13 okto- er van dit jaar wel degelijk di- erse malen contact gehad met adernemers over de herinrich- ngsplannen voor de Markt, 'at schrijft het college van B en I in een brief aan de gemeente- ladsfractie van D66. ie partij verweet de wethouder ïrder deze week de fracties ïrkeerd te hebben ingelicht, trous zou in een commissiver- gadering hebben verklaard overleg te hebben gehad met vertegenwoordigers van onder nemers, maar uit een brief van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) maakte D66 op dat dat niet het geval is ge weest. Het college bestrijdt dit en verwijst onder meer naar vergaderingen van het Structu reel Binnenstadsoverleg en van de Werkgroep Markt. Bij de eigen brief heeft het colle ge een nieuw schrijven van de VOM gevoegd. Daarin schrijft de ondernemersvereniging dat zij verbaasd is dat haar brief oor Mooike de Moor LISSINGEN - Samen met de nn-en, de wijkagent, het op- -ouwwerk en de politie aan een jefbare en veilige buurt wer en. Dat is de opzet van een uurtpreventieproject. Volgen- e week valt bij de bewoners in de Vlissingse buurt Bossen- urgh een brief in de bus met de raag of zij bereid zijn mee te erken aan het preventiepro- ict. „We willen geen kleffe soci- le controle maar wat meer etrokkenheid bij de eigen leef- mgeving", vertelt de opbouw werker van adviesgroep P20 Gillissen. Bij voldoende arii- iobegint het project per 1 janu- ril998. en buurtpreventieproject is )eciaal bedoeld voor woonom- vingen waar regelmatig klei- e criminaliteit voorkomt en 'aar een groot deel van de uurtbewoners bereid is om aar samen met de politie iets an te doen. Buurtpreventie eeft te maken met de oren en gen open houden. „Zie je iets erdachts, spreek de betreffen- e persoon er op aan of meld et", zegt woordvoerder L. P. '.uijl van de politie Walcheren. !ij streeft naar controle op ge- aste wijze. „Stel, je gaat 's och- :nds naar je werk en ontdekt an grote kras op je auto. Dan au het toch heel fijn zijn als een uurtgenoot die de avond er- Dor zijn hond uitliet, heeft ge ien wat er is gebeurd en het ook an je doorgeeft." en paar jaar terug had Bossen- urgh, een buurt met ruim twee- uizend bewoners, veel hinder -«n vandalisme en overlast van jongeren. Er was in 1995 zelfs een jeugdbende, genaamd The Bronx, die de buurt terroriseer de. Vandaag de dag is het een stuk rustiger in Bossenburgh. „Een perfect moment dus om met pi'eventie te beginnen", ver klaart Kuijl. „Beter voorkomen, dan genezen." Bossenburgh is bij het project ingedeeld in vijf buurten. Voor iedere buurt is een coördinator nodig. Deze functie moet door een bewoner worden ingevuld. De taken van een coördinator bestaan uit het doorgeven van meldingen van eventuele crimi naliteit en overlast, de politie op de hoogte houden van de ont wikkelingen, contact onder houden met hulpverlenende in stanties en de buurtbewoners met raad en daad bijstaan. De buurtcoördinatoren komen re gelmatig bij elkaar met de wijk agent, de opbouwwerker en een vertegenwoordiger van het buurtcomité om allerlei zaken te bespreken. De politie verzamelt en ver werkt de criminaliteitsgege vens van de buurt. Verder geven de agenten informatie over de wijze waarop aangifte kan wor den gedaan en hoe verdachte si tuaties het beste kunnen wor den vermeld. Gillissen benadrukt wel dat er geen wonderen moeten worden verwacht. Kuijl zegt ook dat het buurtpreventieproject een hulpmiddel is om een doel te be reiken, namelijk een leefbare en veilige omgeving. „Ik geloof er in dat als je als buurt achter het project staat en er serieus mee omgaat, de preventie een groot succes kan worden." aan de raadsleden door D66 naar buiten is gebracht. De VOM blijft achter de inhoud van de eerste brief staan, maar maakt wel een kanttekening. De ondernemers schrijven dat 'ver warring' is ontstaan over de vraag of er nu wel of geen 'over leg' heeft plaatsgevonden met de wethouder over de herinrich ting van de Markt. 'Ons inziens ware het juister geweest als hij had gesproken van contacten met de ondernemers, want die hebben uiteraard wél plaatsge vonden', aldus de VOM in haar brief, gedateerd 30 oktober. Het college gaat ook in op de kritiek die de ondernemers le verden in hun eerste brief aan de raadsleden over de herinrich tingsplannen voor de Markt zo als die door architect ir. A M. M. Trompert worden uitgewerkt. Volgens B en W wordt wel dege lijk gebruik gemaakt van de deskundigheid van architect L. Snelders bij de planontwikke ling. De VOM schreef dat dat niet gebeurt. Dat er nog geen ontwerp voor de fontein is, klopt, maar dat zal nog worden gemaakt. En de poëzieteksten die in tegels op de marktvloer zouden komen (een idee van Snelders en zijn Middelburgse collega J. de Koning) zijn, aldus het college, helemaal niet uit de plannen verdwenen. B en W vinden verder dat de VOM onterecht op momenten nog verwijst naar het plan Trompert 2. Dat plan - het plan Trompert 1, aangevuld met ideeën van Snelders en De Ko ning - is in de vergadering van 14 juli al definitef terzijde ge schoven. Het college vindt niet dat die discussie weer moet worden herhaald. Of er vaste fietsenstallingen op de Markt komen, zoals de ondernemers willen, wordt later nog bespro ken als de herinrichting van de hele binnenstad aan de orde komt. MIDDELBURG - Het postkantoor aan de Lange Noordstraat in Middel burg zal vrijdag 14 no vember de hele dag geslo ten zijn. Die dag worden nieuwe computers geïn stalleerd. Klanten kunnen terecht in de postkantoren Souburg of Vlissingen. Eindelijk een monument voor de soldaten die 1 november 1944 sneuvelden bij de landing in VVest- kapelle. Reden vooreen kiekje. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Voor de 172 bemanningsle den van de Engelse landingsvaartuigen die 1 november 1994 bij Westkapelle sneuvelden is nu ook een gedenkteken. Onder grote belang stelling heeft burgemeester A C. de Bruijn van Veere vrijdag op de duin Erica in Westkapelle een gedenksteen onthuld. Ruim honderdveer- tig veteranen en militairen woonden de plech tigheid op deze historische plek bij. De duintop biedt uitzicht op het stuk zee waarin vele jonge soldaten bij de bevrijding van Walcheren een zeemansgraf vonden. Na drieënvijftig jaar is de herdenking van de bevrijding van Zeeland nog springlevend. Niet alleen de veteranen van het Engelse Support Squadron Eastern Flank (SSEF) en de Cana dese Calgary Higlanders woonden de plechtig heid bij, ook tientallen inwoners van Westka pelle. Na afloop van de herdenking werden vanaf twee landingsvaartuigen van de Neder landse Koninklijke Marine 120 poppies (rozet ten in de vorm van een klaproos) gedropt. Vandaag worden de herdenkingen voortgezet. De veteranen zullen onder meer kransen leg gen bij het monument op de Sloedam. Om 11.30 uur vindt in Middelburg een parade plaats, die van het Damplein naar het stadhuis voert. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het baggeren van de Middelburgse vesten en het verwerken van het slib kost de gemeente negen miljoen gul den. Voor alleen de Veersevest is al 1,6 miljoen gulden nodig, voor de overige vesten 7,3 mil joen gulden. Dat blijkt uit een nota van de afdeling Groenbe- heer. Het baggerwerk zelf is volgens A van de Pas, opsteller van de nota, relatief eenvoudig en goedkoop. Bovendien neemt het Waterschap Zeeuwse Eilanden de helft van de kosten voor bag gerwerk voor zijn rekening. De grootste kostenpost voor de ge meente is het verwerken van de tienduizenden kubieke meters slib die uit de vesten worden ge haald. Omdat de gemeente die niet zelf kan opslaan, moet de bagger aan reguliere stortplaat sen worden aangeboden Het slib is echter vervuild en moet daarom eerst worden gereinigd. In het geval van de Veersevest kost het baggeren twee ton. De gemeente moet daarvan de helft betalen. Het storten en verwer ken van het licht vervuilde slib kost naar schatting 1,5 miljoen gulden. Het slib in de andere vesten is volgens de nota sterker vervuild waardoor het baggeren en verwerken daar op 4,5 tot 7,5 miljoen gulden komt. De nota is gemaakt naar aanlei ding van klachten over ernstige stankoverlast van de Veerse vest. De wijkvereniging Nieuw- Middelburg schreef hierover in april 1996 een brief aan het ge meentebestuur. Een buurton derzoek leverde volgens de nota vervolgens een 'verrassende uit komst' op: twintig procent van de omwondenden had ernstige klachten, 47 procent rook regel matig wat maar vond dat geen probleem en 33 procent onder vond geen stankhinder. Deze uitkomst rechtvaardigt volgens de afdeling groenbeheer de con clusie dat er 'een stankprobleem van een beperkte omvang is'. De stank wordt, zo blijkt uit de nota, waarschijnlijk veroor zaakt door de aanwezigheid van voedselrijk slib gecombineerd met de geringe waterdiepte. Baggeren zou voor de kwaliteit van de vest wel gewenst, maar voor de hoeveelheid slib niet no dig zijn. Het verwijderen van een klein deel van het slib zou voldoende zijn. Bovendien zijn in het kader van de ruilverkave ling maatregelen genomen die het waterpeil stabieler maken en de doorstroming bevorderen. Deze maatregelen kunnen een gunstig effect hebben op de klachten, aldus de nota. De afdeling groenbeheer advi seert het college daarom niet op korte termijn maatregelen te nemen om de overlast van de Veersevest te beperken. Boven dien zou de problematiek te in gewikkeld zijn om al op korte termijn de juiste maatregelen te kunnen nemen. De commissie Welzijn, Personeelszaken en Milieu bespreekt de nota op woensdag 5 november in haar vergadering van 19.30 uur. VLISSINGEN - Sinterklaas komt op zaterdag 15 november Vlissingen bezoeken. De kin dervriend zet samen met een aantal Zwarte Pieten om 13.15 uur voet aan wal in de Koop manshaven. Om 14 uur begint een optocht door de binnenstad. Een uur later komt hij op de Ou de Markt. Tussen 15 en 16.30 uur zijn er allerlei activiteiten in het centrum in aanwezigheid van Sinterklaas en een Zwarte Pietenband. MIDDELBURG Bloeddonoren - Het Rode Kruis houdt dinsdag 11 november een bloedafname-avond in De Hoeksteen aan de Roozenburg- laan te Middelburg. De organi satie hoopt tussen 19 en 21 uur veel gevers te ontvangen. Vrij wel iedereen tussen de 18 en 70 jaar kan donor worden. Nog steeds is elk jaar meer bloed no dig, voor verkeersslachtoffers, hemofolie- en kankerpatiënten of hart- en vaatoperaties bij voorbeeld. Bloed kan nog steeds niet nagemaakt worden. Wie bloed of een bloedproduct nodig heeft is afhankelijk van donors, die vrijwillig een halve liter bloed afstaan. Wandeltocht - De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt zater dag 8 november de jaarlijkse sluitingstocht. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 5,10,15 en 30 kilometer. De langste tocht start bij sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg tussen 10.00 en 11 00 uur, de andere lopers ver trekken tussen 10.00 en 13.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15