Asielgeblunder ergert Kamer Kabinet schiet plannen voor tweede nationale luchthaven af 1st t# Ariane slaagt voor herexamen Afgewezen vriend gebruikte auto als wapen bij Biervliet 4 WEKEN Twee doden bij botsing Schouwen Politie snapt 29 drugstoeristen bij grenscontrole MÊÊIÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊI CIflli modeschoenen Staatssecretarissen onder vuur na missers rond vluchtelingen Iran Britse romance in Utah Eerste puntenverlies voor Ajax Irak weert Amerikanen VOOR 15,00 Zeeuwse vliegvissers bijeen Mobiliteit dwingt tot goed gebruik van 10° 1 NO 3 Zonnig Droog en zonnig. Middagtemperatuur 9 a 10 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ti 240e jaargang no. 259 - vrijdag 31 oktober 1997 losse nummers ƒ1,75 Onafhankelijk Hypotheek advies! •AXEL (Oil 5) 5(5191 GOES (0113) 271271 •MIDDELBURG (01 18) 642007 •OOSTBURG (01 17) 440009 OOST-SOUBURG (0118) 4644SS TERNEUZEN (01 15) 614700 VLISSINGEN (01 18) 441800 BROUWERSHAVEN - Bij een ongeluk op de Oude Schouw- sedijk tussen Den Osse en Brou wershaven zijn donderdagoch tend twee Duitsers om het leven gekomen. Een derde persoon raakte gewond. Het ongeluk ge beurde omstreeks 1.15 uur. Het drietal zat in een auto die door een te hoge snelheid uit de bocht vloog en naast het dijkta- lud belandde. De wagen kwam een stuk verder weer op de weg en sloeg vervolgens over de kop. Een 26-jarige inzittende uit Duisburg werd uit het voertuig geslingerd en was op slag dood. Een tweede passagier, een 24- jarige man uit Gelsenkirchen, raakte bekneld onder de auto en overleed eveneens ter plekke. De derde betrokkene, een 23-ja- rige inwoner van het Duitse Dorsten, belandde in een wei land naast de rijweg. Hij raakte gewond en werd overgebracht naar het Zweedse Rode-Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. Het was de politie gisteren nog niet duidelijk wie de auto be stuurde. TERNEUZEN - In Zceuws- Vlaanderen zijn donderdag 29 Franse en Belgische drugstoe risten aangehouden tijdens een gezamenlijke actie van de ko ninklijke marechaussee en de politie. In totaal werden bijna 81 gram hasj, ruim 66 gram ma rihuana en twee hasj-cakes in lag genomen, li De verdachten kregen schikkin gen aangeboden variërend van 100 tot 390 gulden. Een aantal kon niet gelijk betalen en kreeg een dagvaarding mee. Ook aan de Belgische kant van de grens vond een gerichte controle op i drugsbezit plaats. Die resulta ten waren gisteravond nog niet bekend. In Gent ging de ge meentepolitie over tot 18 aan houdingen. De grensoverschrijdende con trole vond plaats tussen 12.45 en 22 uur. (Advertentie) MONSTER COLLECTIE DAMESSCHOENEN mt. 36/37 van Italiaanse topmerken. 1 paar 125,- 2 paar 225,- 3 paar 300,-. De Ariane stijgt op in Kourou. van onze redactie buitenland KOUROU - De Europese Ariane-5 raket is gistermiddag gelanceerd vanaf de ruim tevaartbasis Kourou in Frans-Guyana. Nadat de raket enkele satellieten had uit gezet, sprak de vluchtleiding van een 'compleet succes'. Bijna een half uur na de lancering bracht de raket twee satellieten en een subsatel liet in een baan om de aarde. De Ariane- 502 vervoerde voor alle zekerheid slechts twee dummy-satellieten, de subs'atelliet en ballast mee. De lading omvat verder sensoren, meters en een camerasysteem dat mede door het bedrijf Delft Sensors Systems is ontwikkeld. De inschakeling van de raket-trappen en het afwerpen ervan verliep probleemloos. De lancering was korte tijd uitgesteld we gens een technisch mankement. De nieuwe superraket van het Europese Ruimtevaartbueau ESA deed gisteren herexamen. De eerste Ariane-5 explo deerde op 4 juni 1996, nog geen veertig se conden na lancering, tengevolge van on- foto Remy de la Mauviniére/AP aangepaste boordsoftware. Toen gingen ook vier wetenschappelijke satellieten verloren. Na deze mislukking werd de he le raket aan een grondige revisie onder worpen en verbeterd. De lancering van het tweede exemplaar werd herhaaldelijk uitgesteld omdat nie mand enig risico wou nemen. Sommige waarnemers menen dat deze tweede kwa- lificatievlucht niet alleen cruciaal is voor het Ariane-5 programma, maar ook voor de toekomst van de Europese ruimte vaart. AFP/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er komt een on derzoek naar de maximale groeicapaciteit van Schiphol. Daarbij zal bekeken worden hoeveel passagiers de luchtha ven kan verwerken binnen de bestaande geluidszones. Een tweede nationale luchthaven lijkt er niet te komen. Dat is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst van de minis ters De Boer (Milieu), Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en Wij- ers (Economische Zaken) met hun top-ambtenaren. De eerder door de politiek ge stelde grens van 44 miljoen pas sagiers is voor het kabinet niet langer heilig. In de onderzoe ken, waarin scenario's van 50 tot 90 miljoen passagiers de re vue passeren, wordt tevens ge keken naar aanpassing van het banenstelsel op Schiphol. Ook wordt onderzocht wat eventue le oprekking van de geluidszo nes voor gevolgen heeft voor Schiphol en voor de leefbaar heid in de regio. Het voltallige kabinet zal niet (Advertentie) if%i MONSTER" IICOLLECTIE LEREN =1IU DAMESTASSEN 99,-149,-199,- Normale verkoopprijzen 249,- tot 549.- ■■■I zoals verwacht vandaag, maar pas over enkele weken een prin cipebesluit nemen over de toe komst van de Nederlandse luchtvaart en Schiphol. De be windslieden wachten niet op de uitslag van de onderzoeken al vorens een besluit te nemen. De uitkomsten van de studies wor den pas over enkele maanden verwacht. Volgens ingewijden zijn de betrokken ministers het in grote lijnen al eens. Het is zo goed als zeker dat er geen tweede nationale luchtha ven komt. Groei moet vooral op Schiphol plaatshebben. Als Schiphol echt vol raakt zal een 'overloopluchthaven' worden gebouwd. Hiervoor komen nog slechts twee locaties in aanmer king, de Noordzee en de Maas- vlakte. Schiphol blijft de uit valsbasis voor de KLM en haar partners. Het kabinet wil dat Schiphol de kans krijgt verder te groeien, maar wil deze groei tevens be heerst laten verlopen. Dat bete kent dat alleen vluchten die de mainport-doelstelling dienen, vanaf Schiphol mogen opere ren. GPD (Advertentie) EXCLUSIEVE VJkSm vanaf vandaag 1 week lang de kwaliteit van leer voor de prijs van plastic. Opril Grote Markt 1 Goes 0113-252400 i- door Hans Geurens le| DEN HAAG - De staatsse cretarissen Schmitz (Jus titie) en Patijn (Buiten landse Zaken) zijn gisteren zwaar onder vuur komen te liggen van de Tweede Kamer. De hele Kamer is boos omdat bei de bewindslieden niet hebben gemeld dat al bij na een jaar niet meer wordt gecontroleerd of te ruggestuurde Iraanse asielzoekers geen proble men met het streng islami tische regime krijgen. Op aandringen van alle partijen zal dinsdag een spoeddebat worden gevoerd over de positie van beide bewindslieden, die de Kamer hiermee onjuist hebben geïnformeerd. Ook minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken zal ter ver antwoording worden geroepen. Hij stelt vanwege het debat zijn voorgenomen reis naar Nieuw- Zeeland en Australië enkele da gen uit. Tijdens het overleg van gisteren verweet Kamerlid Dit- trich (D66) Schmitz en Patijn nog 'knullig' optreden in de kwestie Iran. Maar nadat WD en PvdA ook Patijns 'baas', D66-minister Van Mierlo, me deverantwoordelijk hielden voor het verkeerd informeren van de Kamer, smoorde Dittrich na afloop van het overleg een dreigende politieke crisis in de kiem. Hij zei de kwestie geen motie van afkeuring tegen de staatssecretarissen waard te vinden. Oppositiepartij CDA vindt ui teraard wel dat affaire politieke gevolgen moet krijgen: Schmitz moet haar consequenties trek ken en opstappen. Patijn zit eveneens in de gevarenzone, al dus CDA'er Verhagen. Maar hij kon voorlopig alleen nog op steun rekenen van de kleine christelijke partijen en Groen- Links. Vorige week werd tot veront waardiging van de Tweede Ka mer duidelijk dat de Nederland se ambassade in Iran al sinds vorig jaar het wel en wee van te ruggestuurde asielzoekers niet meer actief volgt. Het bewind in Iran beschouwt dat als een in menging in binnenlandse aan gelegenheden en heeft gedreigd met sancties. De Tweede Kamer had er juist in juni mee inge stemd dat Nederland Iraniërs kan blijven terugsturen, op voorwaarde dat de controle in Iran zou worden verbeterd. Een voorstel dat staatssecretaris Schmitz toen van harte onder steunde, want er bestaan nog steeds twijfels of Iran wel veilig is voor ex-asielzoekers. Wat Schmitz niet wist is dat de teruggestuurde asielzoekers op dat moment al ruim een half jaar niet meer gevolgd werden door de Nederlandse ambassa de. Staatssecretaris Patijn zei gisteren tot ergernis van de Ka mer er 'niet bij stilgestaan te hebben' de Kamer te informeren over de zogeheten 'monitoring' van teruggezonden vluchtelin gen omdat er sinds juli geen Ira niërs meer zijn gerepatrieerd en in de eerste helft van het jaar 'slechts' 16 mensen. Bovendien zijn er geen signalen binnenge komen dat het streng islamiti sche regime teruggestuurde Ira niërs lastigvalt. Wel gaf Patijn toe dat er 'inschattingsfouten' zijn gemaakt en 'communica tiestoornissen' zijn opgetreden. Nog kwalijker vonden de Ka merleden het dat staatssecreta ris Schmitz van niets wist, ter wijl haar eigen Immigratie- en Naturalisatiedienst allang op de hoogte was. Schmitz beken de schuld. De uitzetting van uitgeproce deerde Iraanse asielzoekers wordt nu voorlopig opgeschort, tot er meer informatie over de situatie in Iran is. D66 eist dat nog eens wordt oveiwogen of de 1300 uitgeprocedeerde Iraniërs die nu in Nederland zijn alsnog in aanmerking kunnen komen voor een verblijfsvergunning. GPD De club Lure and Emerger promoot sinds vier jaar het vlieg vissen in Zeeland. Het vissen met kunstaas is ooit begonnen bij de Engelse lords, die met hun zelfgemaakte vliegjes zalm uit de Schotse en Noorse rivieren visten. Morgen ont moeten de vliegvissers elkaar aan het Veerse Meer. Q Ook Engelsen, Belgen en Duitsers zijn van de partij. Vorig jaar was 'Trainspotting', met een junkie-hoofdrol voor Ewan McGregor, één van meest spraakmakende films. Regis seur Danny Boyle komt nu met een nieuwe productie, 'A Life Less Ordinary', waarin op nieuw een hoofdrol is wegge legd voor McGregor. Maar dat is meteen de enige overeenkomst met 'Trainspotting'. Deze keer geen rauwe, nerveuze film over de zelfkant van het leven, maar een - nog altijd ongewone - ro mance met een happy end. De Amerikaanse staat Utah is een passend de- 1 "7 cor. Ajax heeft gisteren de eerste punten van het seizoen ver speeld. Roda hield de koploper in Kerkrade op 1-1. Roda JC speelde op Kaalheide langdurig met tien man omdat doelman Damjanac na een handsbal van het veld was ge stuurd. De Belg Valgaeren zette Roda op voorsprong, O Litmanen kopte Ajax nog voor rust langszij. feiten en meningen: 2; binnenland: 3;varia: 4 en 8; buiten land: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zee land: 9,10,11,13,14 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,21,22, 23 en 24; sport: 25,26,27,29 en 31 NEW YORK - Irak heeft giste ren twee Amerikaanse wapen inspecteurs de toegang tot het land ontzegd, zo hebben de Ver enigde Naties laten weten. Zo wel de Verenigde Staten als de VN hebben gewaarschuwd voor 'ernstige gevolgen'. De twee inspecteurs waren uit Bahrein naar Irak gevlogen om zich aan te sluiten bij het VN- team dat zich bezighoudt met het onderzoeken naar de vernie tiging door Irak van alle massa vernietigingswapens. Een der de Amerikaan mocht wel het land in, maar hij zag daarvan af en reisde met de anderen terug naar Bahrein. „Dit is een uiterst ernstige zaak", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken James Rubin. „Wij sluiten geen enkele optie uit." Ii-ak liet gisteren we ten niet voor een 'militaire con frontatie' te zullen wijken. De Veiligheidsraad van de VN had gisteren eerder op de dag het besluit van Irak van woens dag om de Amerikaanse inspec teurs het land uit te zetten, 'on aanvaardbaar' genoemd. Ook Rusland, China en Frankrijk steunden deze uitspraak De VN schortten alle inspecties tot nader order op. Onder de veertig leden van het team dat zich momenteel in Irak bevindt zijn tien Amerikanen. AP door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie nu*. J.J.A Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 41-jarige man uit Philippine voor poging tot moord vier jaar gevangenis straf geëist. De officier achtte bewezen dat de verdachte op 4 april van dit jaar op de Rijksweg N61 bij Biervliet opzettelijk was ingereden op de auto van zijn ex-vriendin. Na de botsing moest de vrouw, die eerder de re latie had beëindigd, zwaar ge wond worden afgevoerd naar het ziekenhuis in Gent. Ook haar moeder liep zware verwondingen op. Een dochter tje van het slachtoffer bleef vrij wel ongedeerd. Voor de officier was het duidelijk dat de man met voorbedachten rade zijn auto als wapen had gebruikt. „Het was mogelijk geweest dat het slachtoffer aan de gevolgen van de frontale aanrijding was overleden", zei hij. Ook vond hij het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de moeder van het slachtoffer be wezen. De strafzaak diende al in juli, maar men wilde eerst een psy chiatrisch rapport afwachten. Daaruit bleek dat de man een persoonlijkheidsstoornis heeft en verminderd toerekenings vatbaar moet zijn geweest. Het advies was TBS met dagbehan deling. De verdachte zette vraagtekens bij het rapport. „Het is eenzijdig. Ik heb geen persoonlijkheidsstoornis." Mi-. Groen achtte de kans op her haling niet aanwezig. De rechtbank doet op 12 novem ber uitspraak. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 (Advertentie) Naam: Voorletters: m/v Postcode. Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. De Mitsubishi Space Runner. Meer ruimte vanaf 44.995,-. Typisch een auto voor levens genieters met ruime opvattingen. De Space Runner is stan- daard voorzien van airco en airbag. Comfortabeler mitsubishi kunt u niet rijden. motors

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1