Coupberamers overgedragen Talmen van Netanyahu leidt tot ruzie met Levy Franstalige Belgen woest over Nederlandse lessen PZC Britse soldaat in Golfoorlog doelwit van test met vaccin Na Maleisië wil ook Singapore Indonesië helpen Magistratuur is provocaties van Lega Nord zat Olifanten mogen voorproeven buitenland Surinamers uit ambassade gestuurd Staatsgreep Zambia mislukt Bowie rijkste Britse popartiest Montmartre zonder toeristenbus Slavernij in Soedan Toeristen keren Indonesië door branden rug toe Duitsers zeuren te veel Auto's en bruggen uit soja Amsterdam! wereldstad woensdag 29 oktober 1997 door Maurice Wilbrink PARAMARIBO - Nederland en de VS hebben maandag, na on derling overleg, twee Suri naamse militairen overgedra gen aan justitie in Paramaribo. De twee hadden hun toevlucht gezocht tot de Nederlandse en de Amerikaanse ambassades in Paramaribo, omdat ze voor hun leven vreesden. Beide militairen verklaarden aanwezig te zijn geweest bij de bijeenkomst, af gelopen zaterdag, die volgens de Surinaamse autoriteiten was bedoeld ter voorbereiding van een machtsovername. Korporaal Steven Loyd Hoepel meldde zich maandagochtend, slechts gekleed in zijn onder broek, bij de Nederlandse am bassade waar hij om bescher ming vroeg. Hij verklaarde dat er geschoten was bij het optre den van de Surinaamse militai re eenheid, die een eind had ge maakt aan de bijeenkomst. De Nederlandse ambassade liet de korporaal later op de dag gaan, nadat ze van de Surinaamse au toriteiten de schriftelijke verze kering had gekregen dat de mensenrechten zullen worden gerespecteerd. De Surinaamse president Wij denbosch heeft ,,een vlekkeloos proces" gega randeerd voor de twee militai ren. Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken zei gisteren dat hij niet heeft overwogen de kor poraal langer in de ambassade te Paramaribo te houden, in af wachting van verdere ontwik kelingen rond de coup-poging. Volgens Van Mierlo is het bera men van een coup tegen een wettig gekozen regering niet ge oorloofd, en was er geen reden om de man langer te onttrekken aan een gerechtelijk onderzoek door de Surinaamse justitie. Destabilisatie In totaal zouden nu vijftien mensen vastzitten in politiecel len in Paramaribo. Deze waren volgens president Wij denbosch betrokken bij pogingen tot 'de stabilisatie' van het regime. Overigens is nog altijd niet dui delijk wie de arrestanten zijn en wat voor achtergrond ze heb ben. Het zou in ieder geval gaan om burgers en militairen. Kor poraal Hoepel is maandag twee maal ondervraagd door Neder landse diplomaten, maar minis ter Van Mierlo weigerde hier over mededelingen te doen. Minister Van Mierlo en de hele Tweede Kamer toonden zich gisteren bezorgd over de huidi ge situatie in Suriname. De Ne derlandse vrees dat de nu gear resteerde 'coup-beramers' iets overkomt, wordt gevoed door de herinnering aan de december moorden in 1982. Destijds wer den vijftien mannen vermoord door het Surinaamse leger, na dat ze waren gearresteerd op de verdenking dat ze uit waren op omverwerping van het regime. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Britse soldaten die dienst deden in de Golfoorlog zijn gevaccineerd met een com binatie van stoffen waartegen deskundigen van het ministerie van Volksgezondheid hadden gewaarschuwd. Een van de stoffen was in Groot-Brittannië niet toegelaten voor gebruik bij volwassenen. Staatssecretaris John Reid van Defensie maakte gisteren be kend dat dit aan het licht is ge komen bij het onderzoek naar de raadselachtige kwalen waar aan honderden Golfoorlogvete ranen lijden. De Britse militairen kregen een vaccin-cocktail tegen de gevol gen van een mogelijke aanval met biologische en chemische wapens uit Irak ondanks be zwaren van het ministerie van Volksgezondheid. De cocktail bestond uit een middel tegen de effecten van deze wapens, an thrax, en een middel tegen kink hoest dat bedoeld is voor kinde ren. Dit laatste middel werd aan de anthrax toegevoegd omdat dat dan sneller effectief wordt. Normaal is de periode tussen de vaccinatie met anthrax en de werkzaamheid ervan 32 weken. Deskundigen van Volksgezond heid waarschuwden dat de combinatie van de middelen kon leiden tot conditievermin dering en gewichtsverlies. Reid benadrukte dat het niet- toegelaten zijn van een middel in Groot-Brittannië niet bete kent dat het nooit is getest of dat het onveilig is. Hij wees er ook op dat in de tijd van de Golfoor log snel handelen nodig was. Schadeloosstelling Volgens Reid staat niet vast dat de vaccinatie iets te maken heeft met het Golfsyndroom en daar om is er wat hem betreft voorlo pig geen sprake van een schade loosstelling voor mensen die menen slachtoffer te zijn. „De Amerikanen gebruikten een dergelijke combinatie niet en daar klaagt 10 procent meer dan bij ons over ziektes die soms het Golfsyndroom genoemd wor den", aldus de staatssecretaris. De symptomen waarover de sol daten klagen zijn onder meer astma, chronische moeheid, ge heugenverlies, depressie en huidproblemen. RTR/AFP BRUSSEL - Olifanten dienen als overmaatse proefkonijnen bij het testen van de nieuwe vegeta rische hamburger van een Brusselse horeca-uitbater. Die had de drie dikhuiden van het Bouglio- ne Circus gisteren op laten draven om op een plein in het centrum van de Belgische hoofdstad zijn nieuwtje in het zonnetje te zetten. foto Yves Herman/RTR van onze redactie economie JAKARTA - Singapore heeft In donesië 10 miljard dollar (ruim 19 miljard) aan financiële steun aangeboden om het ver trouwen in de roepia te herstel len. Het gaat om 5 miljard dollar aan leningen tegen soepele voorwaarden om de deviezenre serve van Indonesië aan te vul len. De andere 5 miljard zou moeten worden gebruikt om roepia's op te kopen. President Soeharto maakte dit gisteren bekend. De opgekochte roepia's blijven onder controle van de Indonesische centrale bank als onderpand voor kre dietverstrekking. Volgens Soe harto zijn de details vorige week besproken met de Singaporese premier Goh Chok Tong, toen die in Jakarta was. „We hoeven ons geen zorgen meer te maken", aldus Soehar to. „We moeten het vertrouwen herstellen." De roepia is in na volging van de Thaise baht, die als eerste munteenheid in de re gio in juli kelderde, flink in waarde gedaald. Door Jakarta aangekondigde bezuinigingen mochten niet baten. Het koers verlies ten opzichte van de dol lar is nu ruim 30 procent. Onduidelijk is wat deze steun betekent voor de onderhande lingen die Indonesië voert met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) over een steunpro gramma. Soeharto staat bekend als aanhanger van een Aziatisch steunfonds om landen in nood te helpen. Zo'n fonds stuitte eind vorige maand, tijdens de IMF- jaarvergadering in Hongkong, op forse kritiek van het IMF en westerse landen zoals de Ver enigde Staten. Het lijkt erop dat de Aziatische landen toch hun gang gaan. Maleisië bood maan dag Jakarta ook al 1 miljard dol lar aan financiële middelen aan, die los zou staan van het IMF- pakket. KRF/RTR van onze redactie buitenland LUSAKA - Een groepje militai ren onder leiding van 'Kapitein Solo' heeft in de nacht van maandag op dinsdag gepro beerd in Zambia de macht te grijpen. De couppoging misluk te. Gisterochtend was het al weer rustig in de hoofdstad Lus aka. President Chiluba deelde enke le uren na het uitbreken van schotenwisselingen in de hoofd stad mee dat de staatsgreep te gen zijn regime was mislukt. Een regeringswoordvoerder zei dat een van de coupplegers door regeringsgetrouwe militairen is doodgeschoten. Inmiddels zijn zo'n twintig opstandige solda ten gearresteerd De man die zich Solo noemde is inmiddels geïdentificeerd als kapitein Lungu. De meeste coupplegers konden worden aangehouden in het gebouw van de omroep waar zij zich verbor gen hielden. Onder de arrestan ten zijn Lungu en kapitein Chi- ti, de andere leider van de coup poging. RTR/AFP/ANP Een Israëlische tank tijdens een oefening in het zuiden van het land. Het vredesproces in het Mid den-Oosten wordt er met de ruzie in de Israëlische regeringscoalitie niet vitaler op. foto Rick Bowmer/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëli sche premier Netanyahu en minister Levy van Buiten landse Zaken zijn verwikkeld in een ernstig conflict over het verloop van het vredesproces. Hoge ambtenaren van Buiten landse Zaken waarschuwden gisteren voor de totale ineen storting van het vredesproces in het Midden-Oosten. Volgens de Israëlische media lijkt het erop dat de zondag al uitgestelde ontmoeting in Washington tussen minister Levy en de Palestijnse onder handelaar Abu Mazen hele maal niet meer doorgaat. Le vy stelde die bijeenkomst uit omdat Netanyahu niet wil aangeven welke koers er moet worden gevaren. Op de Israë lische radio zei de minister dat hij verrast is door de onduide lijke opstelling van de pre mier. Levy heeft de afgelopen weken al een aantal keren scherpe kritiek geuit op de po litiek van Netanyahu. Als de premier niet snel een duidelijke beslissing neemt over het bevriezen van de bouw van nederzettingen en de terugtrekking van militai ren van de Westelijke Jor- daanoever, stort het vredes proces totaal ineen, zeiden hoge ambtenaren van het Is raëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken tegen de krant Maariv. Volgens Maariv staat Netanyahu onder druk van een groep rechtse parle mentariërs die gedreigd zou hebben vandaag tegen de be groting voor 1998 te stemmen als de premier besluit de bouw van de nederzettingen stop te zetten. DPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Franstalige Belgen noe men het pure provocatie. 'Een oorlogs verklaring, een flagrante schending van de grondwet', tieren Franstalige Belgen. Hét mikpunt voor hun plots fel opvlammende woede is de Vlaamse mi nister Peeters voor Binnenlandse Za ken, die de rechten van de francofonen wil beknotten. De gehate Nederlandse taalles komt voor hen steeds dichterbij. Steen des aanstoots is het voorstel dat minister Peeters afgelopen weekeinde lanceerde om Franstalige Belgen die in een Vlaamse gemeente wonen voortaan standaard Nederlandstalige formulie ren (kijk- en luistergeld, waterzuive ring) toe te sturen. De enige manier om aan deze 'Vlaamse terreur' te ontko men is ieder jaar opnieuw schriftelijk het verzoek in te dienen voor Franstali ge papieren. Helemaal weggeweest is de taalstrijd nooit in België, maar de laatste jaren was het relatief rustig aan het front. Niet alleen was het land netjes in twee taalgebieden verdeeld, in 1988 kwam er ook een regeling voor de 'minderhe den' in de betwiste gebieden waar bei de taalgroepen aanspraak op maakten. In dat jaar werd in de grondwet 'gebe- tonneerd' dat Franstaligen woonach tig in de zogenoemde Vlaamse facilitei tengemeenten het recht hadden door de overheid in him eigen taal geholpen te worden. Tot nog toe volstond een eenmalige aanvraag daartoe, maar daar brengt minister Peeters nu dus verandering in. Waar de francofonen hun grondwette lijke taalrechten als eeuwig beschou wen, ziet de Vlaamse overheid die als 'tijdelijk hulpmiddel' om de integratie te bevorderen. Op den duur moet men maar Nederlands leren om in ieder ge val een eenvoudig formuliertje te be grijpen. Hoeveel Franstaligen straks door deze maatregel getroffen worden, is onbe kend. Officiële statistieken en tellingen van het aantal Frans- en Vlaamstali- gen zijn in België namelijk al decennia uit den boze. De formulering van en quêtevragen leidde in het verleden tot zulke verwoede taaltwisten, dat men LONDEN - De rockzanger David Bowie heeft de plaats van Paul McCartney ingenomen als rijkste popartiest van Groot- Brittannië. Zijn persoonlijk vermogen is meer dan 550 mil joen pond (1,8 miljard gulden). Bowie, een van de weinige artiesten die de rechten van al zijn eigen songs in handen heeft, heeft om belastingtechnische re denen zijn zakelijke belangen naar Zwitserland verhuisd. Volgens het blad Business Age Magazine heeft ex-Beatle Paul McCartney een vermogen van 520 miljoen pond (1,7 miljard gulden). Op de dex-de plaats komt Tom Jones met 275 miljoen pond (880 miljoen gulden). Daarna volgen Phil Collins (700 miljoen gulden). Elton John (640 miljoen) en Mick Jagger (430 miljoen). ANP PARIJS - De heuvel van Montmartre in Parijs is vanaf zater dag verboden voor toeristenbussen. De toeristen moeten voortaan gebruik maken van de tandradbaan als ze niet naar boven willen lopen. Bovendien worden de parkeermogelijk- heden voor de bussen beperkt. De touringcarchauffeurs moeten hun voertuig parkeren langs de boulevards onderaan de heuvel. Het aantal pax-keerplaat- sen voor bussen wordt gehalveerd. Langer dan drie uur par keren is niet toegestaan. Bovendien kost het vanaf zaterdag geld, ook in het weekeinde. Buurtbewoners klaagden al gexoxime tijd over de aanzwellen de stroom bussen, die de straatjes verstopte. AFP/RTR JAKARTA - Door de bosbran den op Sumatra en Zuid-Kali- mantan is het aantal toeristen in bepaalde gebieden in Indonesië met 50 tot 75 procent gedaald. Irian Jaya, dat een bescheiden toerisme kent, heeft het aantal toeristen zien halveren. In West-Sumatra wei-den bij de dertig reisbureau's die de regio kent de meeste reispakketten afgezegd. „Hiermee leidt elk x-eisbureau een schade die op loopt tot 5000 gulden", aldus Fauzi Tamin, hoofd van de West-Sumatra Vereniging van Indonesische x-eisbureaus. Maar ook de stad Yogyakai'ta op Java, een van de grootste toeris tenbestemmingen. heeft het aantal toeristen in oktober zien dalen met 75 procent. Yo- gyakarta heeft gemiddeld 320.000 toeristen per jaar Toch heeft de stad aanzienlijk minder last van de rook. Hulp De Europese Unie biedt de In donesische regering voor onge veer een miljoen gulden hulp aan bij het besfrijden van de branden, die Indonesië sinds april teisteren. Volgens een di plomatieke bron in Jakax-ta gaat het om zowel materieel als ken nis. Onder meer wordt geavanceer de computersoftware ter be schikking gesteld voor het op sporen van bx-andhaarden. Ook als boven een gebied veel rook hangt, kunnen daax-mee bran den worden waargenomen. Het Europese waamemingssysteem is tevens geschikt voor het op sporen van illegale houtkap. In Jakarta wordt er intussen re kening mee gehouden dat zware tropische x-egenbuien nog twee of drie maanden kunnen uitblij ven. Normaal barst het re genseizoen in oktober los. GP- D/RTR GENEVE - Het regime in Soedan maakt zich schuldig aan ernstige schendingen van de rechten van de mens met praktij ken als kruisiging van ter dood vex-oordeelden en slavernij. Dit zegt de voorzitter van de VN-commissie voor de rechten van de mens. Chiïstine Chanet. Volgens haar hanteert Soedan bovendien lij fstraffen en dwingt het kinderen dienst te nemen in het leger De VN-commissie heeft ondex-zoek verricht naar de handha ving van de mensem-echten in het Afrikaanse land. Volgens Chanet is er geen enkel excuus mogelijk voor de schendingen. Zij heeft ook kritiek op de seksuele verminking van vrouwen. AFP HAMBURG - Rond 80 procent van de Duitsers vindt dat erin Duitsland te veel wordt gezeux-d, gejammerd en gemekkerd. Vooral jongeren beklagen zich over de algehele kleinzex-ig- heid in Duitsland. Dit blijkt uit een opiniepeiling die zowel in het oosten als in het westen van Duitsland is gehouden. In het westen lag het percentage klagers over de eigen overgevoeligheid iets hoger dan in het oosten. Tegelijkertijd vindt de meerderheid van onze oosterburen dat het het volk goed gaat, 71 px-ocent in West-Duitsland tegen 63 procent in Oost-Duitsland. Toch maakt meer dan de helft van de bevolking zich zox-gen over de toekomstige welvaart, meld de de Duitse krant Bild gisteren. ANP NEW YORK - In de toekomst worden er auto's en bruggen ge bouwd van materiaal dat is vex-kx-egen uit sojabonen, zo voor spellen wetenschappers van de Amerikaanse Deleware Uni versity. De ondex-zoekers zeggen dat hun ontdekking niet alleen goedkoper is dan de huidige materialen, maar ook be ter voor het milieu, omdat de stof biologisch afbx-eekbaar is. Roest krijgt bovendien geen kans. De Amerikanen hebben volgens de BBC al voorbeelden van het bouwmateriaal laten zien. ANP door Eelco van der Linden ROME - Het parket van de Noord-Italiaanse stad Verona heeft besloten de 44 belangrijk ste (parlements)leden van de se paratistische partij Lega Nord, inclusief oprichter en charisma tisch leider Umberto Bossi, te verhoren. Magistraat Guido Pa- palia, leider van een al maanden lopend onderzoek, lijkt vastbe sloten de 'Leghisti' te beschul digen van 'aanslag op de een- heidstaat', een delict waarvoor levenslange gevangenisstraf staat. De afgelopen zondag door de Lega Nord georganiseerde ver kiezingen voor het parlement van Bossi's spookstaat Padania, is duidelijk de druppel die voor de magistraat de emmer heeft doen overlopen. Hij is er inmid dels van overtuigd dat een partij die eigen instituties opricht, een politiemacht organiseert en haar besluiten afdrukt in een ei gen staatskrant, te ver is gegaan en een proces verdient. Umberto Bossi wordt, als eerste, op 5 november verwacht in Ve- rona. Papalia zegt dat hij er niet voorzal tenjgdeinzen een speci ale vergunning bij het parle ment aan te vragen waarmee het mogelijk is Bossi door de politie van huis te laten halen. Voor een man die met smax-t wacht de rol van martelaar te mogen spelen, is dit een uitgelezen kans. De leden van de Lega Nord lij ken zich weinig zorgen te maken om de initiatieven van justitie en zijn in de wolken met de re sultaten van de verkiezingen van zondag. Volgens Roberto Maroni, ooit Italië's minister van Binnenlandse Zaken, heb ben meer dan 6 miljoen inwo ners gestemd, een miljoen meer dan in mei, toen de Lega een re ferendum organiseerde over de oprichting van een onafhanke lijke Noord-Italiaanse staat. Niemand die echter de cijfers van de Lega gelooft. Opinieon derzoekers en de Italiaanse re gering zijn het erover eens dat hooguit 600.000 personen hun stem hebben uitgebracht, GPD Advertentie aan conclusies niet meer toe kwam. Wat de Vlaamse overheid wel weet is dat de inburgering van Franstaligen in de Vlaamse gemeenten niet van de grond komt. Een in april gestalte recla mecampagne om anderstaligen Neder lands te leren, heeft tot nog toe 83 reac ties opgeleverd. De bulk daarvan betreft Engelsen (54) die graag hun taalgrenzen willen verleggen, gevolgd door Duitsers (8) en Zweden (3). Slechts twee Franstaligen hebben tot nog toe een informatiepakket aange- vx'aagd. GPD Amsterdam is misschien kleiner dan Parits, Londen of New York, maar op haar manier toch een wereldstad. Met een verbluffend aanbod van muziek, beeldende kunst, theater, films en bijzondere evene menten. Met de meest fantastische winkels. En de gezelligste restau rants, cafes en terrassen. Amsterdam. Een stad met internationale allure en bovenal sfeer. Trek er een dag of weekend voor uit. Amsterdam Marathon 2 november 1997 Internationale marathon door de binnen stad met de wereldtop en vele wedstrijd- en recreatieve lopers uit meer dan 35 landen. Start en finish bij het Olympisch Stadion met speciaal feestprogramma met o.a. André Hazes en Imca Manna. Farao-Express 1 oktober tot 1 februari 1998 De tentoonstelling "De Zwarte Farao's" kunt u nu op een unieke manier bezoeken. Vanuit uw eigen regio reist u per touringcar tot aan de voordeur van De Nieuwe Kerk, waar de Egyptische en Afrikaanse cultuurschatten te bewonderen zijn. Compleet met royale lunch. Bokbierfestival 31 oktober t/m 2 november Inmiddels het grootste bierfestival van heel Nederland, waar men natuurlijk de 36 ver schillende bokbieren kan proeven, de mees te van het vat. Met ruilbeurs voor bierfles sen en etiketten. Beurs van Berlage. ir toeristische informatie 0900 - 4004040 VW Amsterdam) a 1 gld. p/m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5