De zwaargewichten van Europa Vol Nederland PZC Tom Poes en de Tij wisselaar de rijken Tol voor varia 4 Honden en katten in ons land zijn te dik en bewegen te weinig 9i et (enen aan alledag het weer puzzel recept snelheidscontroles Êk A woensdag 29 oktober 1997 van onze redactie binnenland Ze tonen zich grote liefheb bers van snacks en eten daarnaast ook nog eventjes de rijkelijk gevulde etensbak leeg. Nederlandse katten en honden zijn niet voor een kleintje ver vaard als het op eten aankomt. Dat maakt het grootscheepse onderzoek van voerfabrikant Hill's Pet Nutrition goed duide lijk. De Nederlandse viervoe ters zijn dan ook hard op weg om de zwaargewichten van Europa te worden. Nederlandse katten bezetten de eerste plaats in Europa. Maar liefst 62 procent van de katten in ons land is te zwaar. Dertien procent van deze theemutsen valt zelfs in de categorie 'ernstig overgewicht', dat wil. zeggen: een kwart boven het normale gewicht. Dit komt voornamelijk omdat ze regelmatig extraatjes krijgen. Ook krijgen de meeste van hen te weinig beweging, omdat ze de hele dag binnen worden gehouden. De honden staan nog op een tweede plaats in de overgewicht top tien. Met 57 procent worden ze nog ruimschoots voorbij ge streefd door de Britse soortge noten. In Engeland lijdt maar liefst 69 procent van de honden aan overgewicht. Veertien procent van de Neder- landse dikke honden lijdt aan ernstig overgewicht en de meer derheid ervan is minder dan een uur per dag in de buitenlucht. Voor het onderzoek zij n honder den katten en honden onder zocht door heel Europa. De ge- zondsten leven in Scandinavië. Als een theemuts ligt deze dikke kat op de bank. De laatste weken nemen de klaag zangen over files in Nederland toe. Ook steden worden in toenemen de mate onbereikbaar, zoals ik zater dag in Rotterdam ontdekte. Daar gaf Wïbi Soerjadi een concert in De Doe len. Het centrum van Rotterdam bleek totaal verstopt te zijn: 2.200 mensen die Wïbi wilden horen spelen, plus tal van anderen die zich met de auto naar het hart van de stad begaven om daar uit te gaan. De parkeergarages konden de toe stroom niet aan. Wij hadden geluk: net voor ons reed een auto weg uit een par keerplaats. Lopend overzagen we de onafzienbare rijen ingeblikte mensen, op hoofdwegen en zijstraten, die toe terden en foeterden. Na ieder stuk dat Wïbi speelde, kwamen er nog bezoe kers binnen, zichtbaar aangeknaagd door de mobiliteitscrisis die zich bui ten voordeed. Na afloop haastte het publiek zich naar buiten, de kou in, en begonnen de files in omgekeerde richting. Op een steenworp afstand van De Doelen stonden junks en daklozen te drom men voor de Pauluskerk, teneinde een plekje voor de nacht te veroveren. Het welgedane Doelen-publiek en deze 'have-nots' met al hun bezittingen in een plastic tas leverden een schril con trast op. Ik moest opeens aan een ken nis denken, die zeer verontwaardigd was over de huisvesting van asielzoe kers in Van der Valkhotels. Als vreem delingen in dit land een hotel krijgen aangeboden, dan moeten onze eigen daklozen daar ook over kunnen be schikken, was zijn standpunt. Zelf voelde ik zowel verbazing als ver ontrusting over deze riante huisves ting. Want als de mare de wereld rond gaat dat je in Nederland als asielzoe ker in een comfortabel hotel terecht komt, dan heeft het een aanzuigende werking. En al roepen beleidsmakers dat ons land nog lang niet vol is, de in woners zelf ervaren dat in toenemen de mate anders. 'Vol' is vooral een ge voel, dat je met name bespringt in de Randstad. Overal asfalt, auto's, vlieg tuigen, de horizon is er bijna overal weggeduwd door woonioijken en in dustrieterreinen. Asielzoekers die een hotel aangeboden krijgen, roepen ook reacties op in de trant van: 'Waarom ivij niet?' Overheidsgeld kan maar één keer worden uitgegeven. deen &iulW£< Nederlanders zelf gaan in toenemen de mate gebukt onder de bezuinigin gen in de zorg. Ze hebben bejaarde, dementerende moeders die op wacht lijsten staan voor verpleeghuizen of ze worden zelf kort na een operatie uit het ziekenhuis ontslagen en moeten maar zien hoe ze aan de rust en verzor ging komen die ze voor hun herstel no dig hebben. Een iveek bijkomen in een comfortabel hotel zou dan zeer wel kom zijn. Een (kort) gratis verblijf in een Van der Valkhotel zou ook een weldaad zijn voor talloze Nederlan ders die tot de werkelijke armen beho ren of zijn vermangeld in het veelei sende arbeidsproces en overspannen thuiszitten. BV Nederland Daarover praten wij, mijn man en ik, als wij terugrijden naar het oosten van het land. Pas voorbij Tiel wordt het landschap stil en verlaten, de nacht donker. Lang zal de stilte hier niet meer duren. De Betuwelijn zal drome rige dorpskernen wegvagen, natuur gebieden aantasten, het leven door drenken met een eeuwige ruis van lawaai die de BV Nederland elders in het land al 24 uur in zijn greep houdt. Ook dit landschap zal aan de droom van Nederland-distributieland wor den opgeofferd. Dan wordt het zondag, het begin van de wintertijd. Het radioprogramma 'Vroege Vogels' meldt hoeveel soorten fauna en flora er in Nederland ernstig bedreigd worden door verdroging grondwatervermesting (bodem) en versnippering (natuur). Vooral de vlinderstand is dramatisch achteruit gehold. Ik loop naar buiten, mijn tuin in, en neem afscheid van de nazomer. Sneeuiowitje, de stamroos, is op de valreep nog aan haar derde bloei be gonnen, De nachtvorst zal haar witte bloemen deze week een zachte dood laten sterven. Van de berk daalt een gestage stroom blaadjes als gouden confetti naar beneden. Ik dwaal door het stuk land dat mij is toevertrouwd, een tikje huiverend. Steeds meer wordt mijn tuin een metafoor van een ongeschonden stukje aarde, waar 'groei' nog een natuurlijk proces is en alles blijft zoals het is. Totdat de bewo ners na ons de grond zullen gebruiken om er huizen op te zetten. Dag bomen, bloemen, vlinders. GPD Zeeland: Zonnige perioden Slechts vijf procent lijdt daar aan overgewicht. Volgens M. Endenburg van de vakgroep geneeskunst gezel schapsdieren van de Universi teit Utrecht weten veel honden en katteneigenaren heel goed dat ze de gezondheid van hun troeteldier geen goed doen met het teveel aan eten en tussen doortjes. „Maar het is zo gezel lig, vinden ze. Als de koffie.en de koekjes op tafel komen, dan krijgt de hond of kat ook iets lekkers. Want die hoort er im mers toch ook bij?" Tachtig procent van de huis- diereigenaren (meestal vrou wen zo bleek uit het onderzoek van Hill's) zien en behandelen de hond of kat bijna als een ei gen kind. Maar daar waar kin deren nog wel eens op de ge zondheid wordt gewezen, lijkt het ten opzichte van het huis dier aan iedere remming te ont breken. „Vaak zie je dat er een relatie is tussen de omvang van de eigenaar en het dier. Dikke mensen hebben vaak dikke huisdieren. Als ze zelf niet het besef of de discipline hebben om op hun figuur te letten, dan zul len ze dat ook niet doen bij de huisdieren." GPD In de nacht van maandag op dinsdag Door: Margot Ribberin leek het wel winter. Met uitzondering van een smalle strook aan zee kwam het kwik onder het vriespunt, In West-Dorpe vroor het maar liefst 2,5 graden! Gisteren bleef het koud. Met een vrij stevige oostelijke wind werd droge en koude lucht aangevoerd waardoor het kwik ondanks de felle zon en de heldere lucht niet veel warmer werd dan 6 graden. Vandaag is er wel wat bewolking aanwezig, maar het karakter van het weer lijft vrij zonnig. Het waait nauwelijks, hooguit matig kracht 3 uit het zuidoosten en het wordt 7 a 8 graden. Komende nacht wordt min der koud dan de afgelopen twee nachten. Het gaat in onze regio niet meer vriezen met minima tussen 2 en 4 graden. Op beschutte plaatsen kan de temperatuur vlak boven de grond nog wel tot ronc of iets onder het vriespunt dalen. Ook morgen zijn er zonnige pe rioden. Er waait een matige zuidelijke wind waarmee nog steeds vrij koude lucht aangevoerd wordt waardoor de temperaturen we derom onder normaal blij ven. In de laatste week van oktober wordt het gemiddeld een graad of 12 a 13 in onze regio. Morgen wordt het 8 a 9 graden. Vanaf vrijdag draait de wind naar het noordwes ten en wordt er via de Noord zee mildere en vochtigere lucht aangevoerd. Enerzijds levert dit naast zon qok regel matig wat bewolking op. Het blijft in onze regio wel op de meeste plaatsen droog. Anderzijds wordt het minder koud. Overdag loopt het kwik op naar 11 a 12 graden, 's nachts gaat het niet meer vriezen met temperaturen rond de 7 a 8 graden. Vooruitzichten Wolkenvelden donderdag vrijdag zaterdag zondag weer al max. 9° 110 12° 12° min. 3° 5° 7° 9° wind ZZO 3 NW 3 NNW3 NW 4 Zon woensdag onder 17.24 donderdag op 7.35 Maan woensdag onder 16.49 donderdag op 6.09 Nautisch bericht Oostzuidoostelijke wind kracht 3 a 4 Beaufort. De kustwatertempfr ratuur is 14 graden. Er is geen kans op onweer of mist. Goed zicht, Toonder Studio's door Henkvan den Boom We betalen in Spanje geen wegenbelasting. In verge lijking met andere Europese landen is het hebben van een au to voor de Spanjaarden relatief goedkoop. In het voertuig rijden gaat ook nog, omdat de brand stof ook goedkoper is dan in de omringende landen. Maar waar ga je rijden? Pa, moe en twee kinderen stap pen vrijdagmiddag in de Seat Ibiza voor een weekendje oma en opa. Die wonen een stukje onder Granada, 850 kilometer naar het zuiden. Iedereen is goed gemutst, want 'los abuelos' in Andalusië ma ken er altijd een echt feest van als kinderen en kleinkinderen uit Catalonië over komen. Het weer is bovendien prachtig en het wagentje zoeft met 120 over de vrijwel lege autopista in de richting van flamenco en fami- lieroots. Hier en daar schittert de blauwe Middellandse Zee tussen de groene heuvels. Het kaartje dat bij de oprit van de tolweg eigenwijs uit de kassa (Advertentie) VARKENS IN NOOD J. J. Voskuil heeft onlangs zijn stem verheven tegen de bio-in- dustrie en opgeroepen tot een fatsoenlijke behandeling van de varkens in ons land. Duizenden en duizenden mensen hebben deze oproep medeondertekend. Op Voskuils verzoek neem ik de fakkel nu over. Op 20 november overlegt minis ter Van Aartsen met de kamer commissie over de toekomst van de varkenshouderij. Het is mijn bedoeling vóór die datum opnieuw een lans voor de var kens te breken, onder meer in een grote advertentie op sta tionsposters. Nu is het moment! Nu moet uit de ellende van de varkenspest voor die dieren iets goeds tot stand worden ge bracht! Koos van Zomeren Wie mee wil doen, of wéér wil meedoen, stort uiterlijk 3 no vember een bijdrage van 25,- op gironr. 7775388 t.n.v. Stich ting Varkens in Nood, Amster dam. Meer informatie? Bel (020) 6262620. stak, ligt achteloos onder het blikje coca cola tussen de beide voorstoelen. Bij Tarragona moet de voet van het gas, want hier houdt het toltraject even op. 650 Peseta's. Afgerond een tientje. Nou ja, je schiet ook wel héérlijk op en er is bijna nie mand op de weg. Na Tarragona krijgt het gezin een nieuw tolkaartje. Pas een paar honderd verder onder breekt een nieuwe rij kassa's het rijgenot. Dat is even schrikken. 2.800 peseta's- Nog net geen veertig gulden. Pa heeft het in middels stiekem zitten uitreke nen. Voor elke gereden kilome ter heeft hij 14 peseta's betaald, bijna twee dubbeltjes. Wanneer ze bij oma en opa voor de deur uitstappen, hebben ze 161 gul den betaald voor het gebruik van de prachtige Autopista del Sur, geëxploiteerd door een par- ticuliere onderneming en ge subsidieerd door de overheid. Met Spaans optimisme worden deze muizenissen uit het hoofd gezet. Net iets te veel Maai- zondagmiddag, wanneer het tijd is huiswaarts te keren, valt het besluit om toch maar de nationale route te nemen. Want 322 gulden tol voor eenrëtourtje oma en opa hakt er toch behoor lijk in. De benzinekosten en het drankje ondei"weg komen er nog bovenop. Allemaal net iets te veel. En precies zo denken al die andere vijf of zes miljoen Span- jaai'den er over, die een gezellig weekend hebben gehad. Terwijl de strak geasfalteerde zesbaans tolwegen er vrijwel verlaten bij liggenj akkert het Spaanse volk over de gratis, maar levensge vaarlijke tweebaans-wegen. De enige tol die daar betaald hoeft te worden, is de dood of een rol stoel. Vijftig verkeersdoden per week einde is in Spanje het gemiddel de. Wanneer er een lang week einde is, loopt het trieste aantal op tot zeventig. Jaarlijks ster ven op de Spaanse wegen meer dan zesduizend mensen. En op de Spaanse wegen wil zeggen: vrijwel nooit op de tolwegen. Intussen zoekt, de i-egeiing naar stig naar de oorzaken van de Spaanse verkeersonveiligheid. Overal wordt de schuld gezocht, behalve bij het kromme ver keersbeleid. Dat net als in de trein een eerste en een tweede klas kent. GPD De Albatros had zijn lading gelost in Kaap Hozebek en bevond zich op de terugreis. Het was mooi weer; een lange deining wiegde het goede schip vreedzaam over de oceaan en niets duidde er op, dat het einde van de wereld op komst was. „Over een paar uren kunnen we het eiland Raap in de kijker heb ben", mompelde kapitein Wal Rus, die peinzend over debrugrailing leunde. „Het is bedonderd, dat we daar voor anker moeten, want die overgehaalde zandbanken bederven mijn middagdutje. Ik heb Blommers beloofd, dat ik hem af zou halen - en hij is goed van beta len. Maar anders liet ik hem even graag op die rotshoop zitten. Het is misselijk werk nu de eb net heeft ingezet." Cryptogram Horizontaal: 3. Het klokkenspel met het karakter van een Turk (7); 6. Roken en schieten (6); 8. 88888 meteen ander woord (4); 11. Nu is het een schoolmeisje (5); 13. Van beide zijden zeer goed (5); 14. Zulke indrukken zijn verplicht (6). Verticaal: 1. Het laatste nummer in eigen persoon (4); 2. Vroeger deel van Frankrijk, nu in de Verenigde Staten (5); 4. Gebruik in het hart van een puritein (4);5. Licht ironisch vers (7);7. Duit se dame voorde oplichting (6); 9. Bevlieging van een Algerijn zonder lijn (4); 10. Ze doet niets als ze actief wordt (3); 12. Plakwond (4). Oplossing dinsdag tentakel exotisch nijdnagel tweezang allergie moordhol evolutie nestelen De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: TENTAMEN en NODELOOS. Het sleutelwoord luidt: WANDELSTOK. Waterstanden WOENSDAG 29 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water DONDERDAG 30 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West uur cm uur cm 00.45 21413.01 210 01.05 239 13.21 235 02.03 28014.20 276 00.45 16313.05 153 02.15 16214.30 154 02.20 18314.35 174 02.15 17214.35 163 Hoog water uur cm 01.19 227 01.39 251 02.38 294 01.20 173 02.50 168 02.55 190 03.00 177 uur cm 13.36 223 13.53 249 14.53 291 13.35 164 15.05 161 15.10 183 15.15 170 Laag water uur cm uur 06.56 158 19.20 17 07.19 170 19.45 18 08.20 201 20.47 21 07.00 110 19.15 12 08.20 115 20.35 13 08.20 128 20.35 14 08.20 123 20.35 14 Laag water uur cm uur 07.25 16819.56 16 07.55 179 20.21 19 08.57 208 21.22 21 07.30 116 19.40 13 08.45 118 21.00 13 08.55 133 21.10 14 08.45 127 21.05 14 De gezagvoerder vergiste zich echter. Op het eiland was in het ge heel geen sprake van laag water en heer Ollie was een van de eersten die dat in de gaten had. Gekweld door zorgen bewoog hij zich onder zijn paraplu over het verregende strand, van tijd tot tijd een streep in het zand trekkend om het vorderen van het tij te meten. Doch toen deze merktekens de een na de ander door de branding waren weggespoeld werd hij door een grote angst bevangen. Hij liet Tom Poes in de steek en draafde met zo'n snelheid naar de herberg, dat zijn regenscherm omsloeg. „Kom vlug!", riep hij tot de lezende tijwisselaar. „Het is al twee uur en de vloed komt nog steeds hoger!" L Lagedrukgebied H Hogedrukgebed O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen hagd Europa: Nat zuiden Janny van der Lee De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer A50 - omgeving Rosma len A20 - bij Vlaardingen Aardappelschotel met paprika, ui en tomaat (4 personen) Dit recept is voor een lieve lezeres die me belde met een vraag. Speciaal voor haar, die als ve len met haar steeds minder vlees eet, een vlees loos recept dat zowel in zomer als winter gegeten kan worden. Ingrediënten: 1 teen knoflook 1 eetlepel boter 1 kg aardappelen 1 gele paprika 1 groene paprika 3 vleestomaten 1 grote ui peper, zout gedroogde oregano. Bereiding: Verwarm de oven voorop 150°C. Pel het teentje knoflook en pers het boven de boter uit. Bestrijk hiermee een ovenschaal. Schil de aardappels en snijd ze in dunne plakken. Leg de plakjes in de ovenschaal en kruid met pe per, zout en oregano. Maak de beide paprika's schoon en snijd het vruchtvlees in repen. Bedek de aardappelplakjes met de repen paprika en kruid ook deze laag met peper, zout en orega no. Snijd de tomaten in plakjes en de ui in ringen. Leg plakken ui en tomaat afwisselend op de repen paprika en bestrooi ook deze laag met peper, zout en oregano. Bedruppel het geheel rijkelijk met olijfolie en dek af met aluminiumfolie. Bak de schotel ongeveer 1 uur in de warme oven, neem dan het folie ervan af en bak nogmaals 30 minuten. Al dagen achtereen vallen er in het zuiden van Europa flinke re- genhoeveelheden terwijl een hogedrukgebied boven West-Euro pa voor overwegend droog en zonnig weer zorgt. Ook vandaag is deze tweedeling zichtbaar. West-Spanje, Italië, Griekenland en Tu: kije kunnen morgen op veel nattigheid rekenen. Tevens is hier vee bewolking en met temperaturen variërend van 12 tot 18 graden vrij fris. Een krachtig hogedrukgebied, met het centrum boven Duitsland, drukt een stempel op het weer in grote delen van West-en Centraal-Europa. In de Benelux, Frankrijk, Duitsland en de Alpenlanden blijft het droog bij flinke zonnige perioden. Echter, bij temperaturen van 3 tot 10 graden is het ook hier vrij koud. Ook in Tjechië, Hongarije en Kroatië is het droog en vrij zon nig. Aan de oostgrenzen van Europa zijn winterse taferelen te be wonderen. In de omgeving van Moskou, maar ook in de Baltische staten, valt op grote schaal sneeuw. Een westelijke stroming van de oceaan veroorzaakt in het het noorden van Europa vrij zacht weer voor de tijd van het jaar. Nergens komen de middagtempers turen onder het vriespunt. Met name in het noorden van Scandi navië zijn wolkenvelden maar, met uitzondering van motregen aa' de Noorse kust, blijft het daar droog. Barcelona 4724

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4