Ruimen bommen verloopt soepel Evacués tevreden over opvang Herinneringen aan oorlogstuig zeeland 22 Explosieven Opruimings Dienst verwacht nog meer werk in Breskens Geen lange wachttijden bij veerboot woensdag 29 oktober 1997 door Hans Heijt BRESKENS - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft gisteren zonder problemen zes vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog geruimd bij het voormalige Fort Frederik Hen drik in Breskens. De EOD begon stipt om 9.00 uur met het de monteren van de explosieven. Burgemeester G. H Noordewier van de gemeente Oostburg deel de de ruim honderd evacués op camping Napoleonhoeve om 14.30 uur mee dat het karwei was geklaard en dat ze binnen een kwartier huiswaarts of naar de camping konden terugkeren. De EOD moest voor de vijfde maal in twee jaar tijd in actie komen om bommen onschade lijk te maken, die in oktober 1944 tijdens de geallieerde bombardementen in Breskens in de grond waren geslagen. De vijfhonderd- en duizendpon ders konden niet blijven liggen, omdat op het voormalige Fort Frederik Hendrik een bunga lowpark met zwembad en sport hal wordt gebouwd. Circa tweehonderd inwoners van de woonwijk Het Heem dienden voor 8.00 uur hun huis te verlaten. Ook de gasten op de aangrenzende campings en re creatieparken konden niet op hun stek blijven. „De evacuatie is zonder problemen verlopen", aldus een tevreden politie woordvoerder J. van Mouriek. „Alle mensen hadden op tijd hun huis verlaten. Niemand protesteerde." Soepel Bij het demonteren van de ont stekingen van de drie Ameri kaanse duizendponders en drie Engelse %hjf honderdponders werkte de EOD in twee groepjes van twee medewerkers. „Bij drie bommen verliep de demon tage soepel", verklaarde EOD- woordvoerder A Huybens. „Maar bij één vijfhonderdpon der en twee duizendponders moesten we van afstand met een raketklem de ontsteking uit de bom draajen, omdat we niet ze ker wisten hoe de slagpin en het slaghoedje op elkaar zaten." Bij de demontage van de vijfde bom verwachtte de EOD de meeste problemen, omdat de ontsteking beschadigd was. Huybens: „Maar achteraf bleek dat mee te vallen. We hadden het ontstekingsmechanisme in een mum van tijd verwijderd. De bommen worden zo'n vijftien mijl uit de kust tot ontploffing gebracht. Maar dat kan nog een tijdje duren. Daarover moeten we nog afspraken maken met de marine." Voor de bomruimingen van de laatste jaren is iets meer dan een miljoen gulden uitgetrokken. Het overgrote deel van de uitga ven komt op het bordje van het Rijk. De gemeente Oostburg draait voor circa tien procent van de kosten op. Huybens liet weten dat de EOD driekwart van het bouwterrein op het voormalige Fort Frederik Hendrik heeft onderzocht op de aanwezigheid van bommen en andere explosieven. „Eind dit jaar hopen we klaar te zijn met de inspectie van het laatste kwadrant, maar dat hangt ook een beetje van het weer af. Als het vriest kunnen wij niet wer ken." Hij acht de kans zeer groot dat de EOD binnenkort weer bommen moet gaan ruimen. „We hebben luchtfoto's beke ken. En die hebben ons duide lijk gemaakt dat het kwadrant dat nu aan bod komt, het meest is bestookt tijdens die luchtaan vallen van oktober 1944." Het verblijf op camping Napoleonhoeve wordt onder meer met Zeeuwse bolussen draaglijk gemaakt. door Hans Heijt BRESKENS - Frederieke van de Plassche en Margaret de Groot kijken elkaar vragend aan wanneer de vrijwilligster van het Rode Kruis de bestelling komt opnemen. Half tien 's mor gens is een beetje vroeg voor een aperitief. Maar ja, zo'n evacua- BRESKENS - Het uit de vaart halen van het veer Vlissingen- Breskens tijdens de bomrui- ming heeft niet tot lange wacht tijden geleid op de veerpleinen. Op de lijn Kruiningen-Perkpol- der ontstond aan beide kanten een wachttijd van een uur voor vrachtverkeer. Die wachttijden waren binnen een uur opgelost, nadat om 14.50 uur de twee ve ren tussen Vhssingen en Bres kens weer in gebruik waren ge nomen. Op de Rijksweg N61 in Zeeuws- Vlaanderen reed kort na drieën een lange kolonne vrachtwa gens richting Breskens. Toch ontstonden er geen wachttijden voor het veer. „We hebben geen problemen gehad met het ver voersaanbod". verklaarde een PSD-medewerker in Breskens aan het eind van de middag. „Alles verliep naar wens." huis gegaan. Dat had best ge kund. Nu moeten kinderen bui tenshuis een half uur wachten voordat ze naar school kunnen. Buurvrouw M .Hamelijnck heeft ook een probleempje. Haar veertienjarige hond ligt rustig onder de tafel in de mand te slapen, maar later op de mor gen moet de Bressiaanse eigen lijk naar cursus. „De hond kan dan natuurlijk niet mee. Maar ik voel er ook niet veel voor om haar met deze kou buiten in de kennel te stoppen." Reisgidsen Voor de vakantiegangers die van de opvang gebruik maken, telt het ongemak van de evacua tie minder zwaar dan voor de bewoners van Het Heem. De fa milies De Leeuw uit Rijnsburg en Barnhoorn uit Katwijk be studeren bij de koffie de reisgid sen van Antwerpen, Gent en Brugge. „Het is niet. zo prettig dat je op je eerste vakantiedag zo verrot vroeg uit de veren moet", zegt De Leeuw. „Maar verder maken we er geen punt van. Er wordt hartstikke goed voor ons gezorgd. Rond de klok van tienen maken de meeste mensen aanstalten om te vertrekken. Hetzij voor een wandeling, hetzij voor een cultureel uitje in Vlaanderen. „We gaan eerst met de honden het strand op en daarna word ik bij de kapper in Oostburg ver wacht", zegt mevrouw de Groot. „Die dag is zo voorbij. Voordat ik het weet, zit ik weer in mijn eigen huis." De Nederlands-Hervormde Kerk was een van de vele gebouwen die werden vernield. tie is natuurlijk geen dagelijkse kost. „Oké mevrouw, doet u toch maar twee sherry's", besluiten de twee inwoonsters van woon wijk Het Heem in Breskens. Circa tweehonderd inwoners van Het Heem moeten dinsdag morgen voor acht uur het huis verlaten, omdat ze in de buurt wonen van de zes bommen die de Explosieven Opruimings dienst (EOD) gaat ruimen. Ook de gasten op de campings Zee bad en Schoneveld en de recrea tiecentra Strandpark en Fort Soleil hebben de opdracht ge kregen hun vakantiestek tijde lijk te verlaten. Camping Napoleonhoeve is in gericht als opvangcentrum. Me dewerkers van het Rode Kruis lopen af en aan om de ruim hon derd evacués te voorzien van koffie, cake en bolussen, en later op de dag een soepje en brood jes. De gasten schikken zich zonder morren in het ongemak. Rummikub, speelkaarten en an dere spelletjes worden samen met de puzzelboekjes en kran ten op de tafels uitgestald. Bressiaander R. Gouka is posi tief over het onthaal op de cam ping. Wel vindt hij dat de op vang voor de allerkleinsten beter had gekund. „De meeste kleine kinderen slapen een uur tje aan het eind van de morgen. Dat is hier niet mogelijk, omdat er geen bedden zijn. Bovendien was ik liever een uurtje later uit Met Rummikub, puzzels, kranten en tijdschrtiften kwamen de eva cués de dag door. door Jaap A. J. Boekhout BRESKENS - De bommen die gisteren zijn geruimd waren erfenissen van bombardemen ten in de nazomerdagen van 1944. In zijn aantrekkelijk in gerichte woning aan de Schel- destraat in Breskens leest de 73-jarige Aloysius Roets, sa men met zijn Rotterdamse vrouw zijn voor kinderen en kleinkinderen opgetekende herinneringen aan deze perio de nog eens na. Sinds 1981 woont het gepen sioneerde echtpaar in zijn ou derlijk huis. Daar was het dat Roets op twintigjarige leeftijd, samen met zijn vader en zieke moeder het eerste bombarde ment van 11 september mee maakte. Die middag, hét was prachtig weer, werden zij om streeks half vier opgeschrikt door het zware motoren geronk van overvliegende ge allieerde vliegtuigen. Even la ter losten Boston- en Mitchell- toestellenhun dodelijke ladin gen op het havengebied van het vissersdorp, kort daarna gevolgd door een tweede aan val op de woonkern. De geallieerden trachtten met de bombardementen de her groepering van de op de vlucht geslagen Duitse legers een halt toe te roepen. Deze troepen probeerden al weken de Schel de over te steken om via Vlis- singen verder te kunnen trek ken. In de weken voor de aanval was Breskens over spoeld door Duitse legereen heden die trachtten met behulp van allerlei vervoer middelen weg te komen van de verschillende frontlinies. Chaos De chaos was na de bombarde menten compleet. Een groot deel van de woonkern stond in brand, evenals allerlei langs de weg geparkeerde voertui gen. Her en der probeerden in woners van het dorp en Duitse soldaten een goed heenkomen te zoeken. Het gezin Roets vluchtte eerst naar een kelder van een bierbrouwerij in de Scheldestraat; onderwijl zocht het naar de andere zoon van de familie. Later bleek dat deze zijn toevlucht had ge zocht bij een gezin in de Zand straat. Besloten werd om onderdak te zoeken bij de grootvader van Aloysius; die woonde aan de Hogeweg, een gehucht tussen Nummer Een en Hoofdplaat. Op het. Spuiplein trof het gezin Roets een loslopend paard met sjees aan, vol met geweren en mili taire ransels. Na nog wat kle ren en beddengoed te hebben Opgehaald gingen de gezinsle den met paard en wagen op pad. Omdat de Scheldekade was gebarricadeerd, moesten zij een lange weg door de Dorps- Aloysius Roets maakte de bombardementen op Breskens op twintigjarige leeftijd mee. straat en het Molenwater vol gen. Verschrikkelijke tafere len speelden zich voor hun ogen af. Gewonden, soms nog liggend onder de puinhopen, riepen om hulp. Een galoppe rend paard met langszij het li chaam van een Duitse soldaat snelde hen voorbijEen hulpe loze moeder met in haar armen een inmiddels door haar ver wondingen overleden kind, riep om bij stand. Binnendeuren Zover als mogelijk was, pro beerde het gezin Roets, even als andere dorpsgenoten en Duitse soldaten, te helpen. Omdat er geen brancards wa ren werden binnendeuren van woningen gebruikt om doden en gewonden naar opvang plaatsen te brengen. Vervoer was echter nauwelijks moge lijk als gevolg van de vele brandhaarden en de geweldige rookontwikkeling. Een aantal Duitse Overleden soldaten werd in vóórtuinen begraven. Na een moeilijke tocht, waar bij het leed van veel Bressiaan- ders, maar ook van jonge Duit se soldaten moest worden doorstaan, kwam de familie Roets 's avonds aan in de wo ning aan de Hogeweg. Daar was de familie getuige van de bombardementen op 11 en 12 oktober, dit maal door viermotorige Lancasters en Mosquito's. Een hoeveelheid van 1050 ton explosieven ver nietigde de gehele omgeving van het voormalige Fort Fre derik Hendrik. Inmiddels had den ook veel andere gezinnen een tijdelijk onderkomen ge zocht, zowel in West- als Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het duurde echter niet lang of men dacht, na de bevrijding van de Duitse bezëtter; alweer aan de opb ouw van het dorpOn danks al het leed ging het leven toch verder. Bij de bombardementen van Breskens verloren ongeveer tweehonderd mensen het le ven. Van de circa tweehonderd evacués hebben er zo'n honderdtien gebruik gemaakt van het opvang centrum op camping Napoleonhoeve. Breskens 08.00 u: Alle bewoners van het Heem en de recreatieoorden hebben hun huis of vakantiestek verlaten. 09.00 u: EOD begint met het ruimen van de bommen. 10.00 u: Eerste bom onschadelijk. 11.40 u: Tweede bom onschadelijk. 12.30 u: Derde bom onschadelijk. 13.35 u: Vierde bom onschadelijk. 13.50 u: Vijfde bom onschadelijk. 14.30 u: Zesde bom onschadelijk. Mensen krijgen te horen dat ze binnen een kwartier naar huis kunnen. 14.50 u: Veerdienst hervat. 8reskenspo1 Een van de zes vliegtuigbommen. fotografie Charles St Twee van de slaghoedjes van de bommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 44