Onderzoek visstand Axelse kreken Jongeren pleiten voor plan Otheense Kreek Zeeuwind boos op gemeente Oostburg Sluis-Aardenburg verdeeld over gebruik van stemcomputers Varkensboeren proberen het weer bij Sas van Gent De zaak was hun lust en leven zeeland woensdag 29 oktober 1997 2 17 Provincie op groene stroom Kritiek op aanbestedingen Sluis Studentenvakbond in actie Frauderende dealer bestraft Acht ton voor beter platteland OVB haalt op eerste dag zestienhonderd kilo boven water Jongen(14) in Hulst gemolesteerd Vrouw gewond bij aanrijding in Terneuzen door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Project-coördinator J. Springer van de Vereniging Zeeuwind be treurt het dat de gemeente Oostburg geen ruimte wil scheppen voor de aanleg van windmolenparken met een beperkte om vang. Hij stelt dit in een brief aan de ge meentelijke commissie voor planologi sche zaken. Het college van Burgemeester en Wethouders van Oostburg meldde vo rige week in een notitie over het gemeen telijk windenergiebeleid alleen mogelijk mee te willen werken aan de bouw van een grootschalig windturbinepark nabij het buurtschap Nummer Een. De Vereniging Zeeuwind, die in de provin cie ijvert voor meer windenergiegebruik, vindt het uitermate spijtig dat het dage lijks bestuur van Oostburg dit standpunt heeft betrokken. Ook al, omdat de voor bije jaren verschillende agrariërs uit de gemeente Oostburg kenbaar hebben ge maakt windmolens te willen plaatsen in de vorm van gezamenlijk te ontwikkelen clusters. Van solitaire molens, waar Oost burg absoluut niet op zit te wachten, is volgens Springer en zijn achterban, geen sprake. Springer had er juist op gerekend dat de gemeente Oostburg als lid van de vereni ging meer ruimte zo scheppen voor de bouw van kleinschalige parken. De ver eniging hoopt nu dat Oostburg alsnog een onderzoekje instelt naar mogelijke plaat sen waar kleine clusters windmolens landschappelijk wel inpasbaar worden geacht. „De conclusie zou kunnen zijn dat het aantal gering is, doch wij kunnen ons anderzijds niet voorstellen dat dat aantal bij voorbaat nihil is. Daarmee doet de ge meente naar onze mening onrecht aan het belang van het streven naar duurzame energie-opwekking. Wij kunnen ons niet goed voorstellen dat de gemeente Oost burg op dit punt afstand zou willen doen van een verantwoord milieubeleid", aldus Springer. MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat over op groene stroom voor haar kantoren in het Abdijcomplex en aan het Groene Woud in Middelburg. In een overeenkomst met wind turbine-exploitant Zeeuwind en Delta Nutsbedrijven wordt de levering van op een duurzame manier opgewekte elektrici teit geregeld. De provincie adopteert een windmolen met een capaciteit van 600 kW van Zeeuwind in Borssele. In het Ab dijcomplex en aan het Groene Woud verbruikt de provincie per jaar 1.250.000 kWh. Dat komt overeen met de hoeveelheid elektriciteit die de windturbine jaarlijks gemiddeld opwekt. In de begroting voor volgend jaar is 60,000 gulden voor het project uitgetrokken SLUIS - De CDA-fractie in de gemeente Sluis-Aardenburg heeft steeds meer' moeite met het aanbestedingsbeleid dat de gemeente hanteert. De christendemocraten vinden in hun al gemene beschouwingen dat meerdere bedrijven de kans moe ten krijgen een opdracht te verwerven. De aanbesteding van de verbouwing van het Belfort in Sluis is de CDA-fractie een doorn in het oog. Een investering van twee miljoen gulden, die eenvoudigweg in stukjes wordt geknipt, zodat het geheel past in het roulatieschema onder de in de gemeente opererende be drijven. „Dit hele proces speelt zich af in de betrekkelijke anonimiteit van de commissievergaderingen. Uit het oogpunt van openbaarheid van bestuur lijkt ons dit niet de juiste ma nier van handelen." VLISSINGEN - De Zeeuwse studentenvakbond VSVb richt zich dit schooljaar nadrukkelijk op de verbetering van de po sitie van studenten aan de Hogeschool Zeeland. Onder leiding van een nieuwe voorzitter, Natasja Feller, zijn daartoe tal van activiteiten op de rails gezet. Om de werkwijze van docenten kritisch door te lichten, wordt onder studenten een enquête gehouden. Ook zal worden on derzocht of de projecten van de hogeschool ter verbetering van onderwijskwaliteit en studeerbaarheid het gewenste ef fect sorteren. Verder staan 'serieuze koffiepraat'-middagen op het programma, bedoeld om aan de hand van stellingen te discussiëren over het wel en wee van het Vlissings studenten leven. Er zal ook actie worden gevoerd tegen het nieuwe systeem van studiefinanciering dat door de hogeschool-besturen is voor gesteld. Volgens Natasja Feller gaan studenten er door dit systeem financieel op achteruit. MIDDELBURG - Een 37-jarige Terneuzenaar is dinsdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot veertig uur onbetaalde arbeid en vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Vijf maanden lang gaf de man, die een rww-uitke- ring genoot, opbrengsten uit drugshandel niet op. Daarmee heeft hij de gemeente voor 8400 gulden benadeeld. De steun- fraude kwam vorig jaar aan het licht toen hij wegens dealen werd veroordeeld tot anderhalf jaar cel. MIDDE LBURG - Het provinciaal bestuur steekt volgend jaar ruim acht ton in projecten voor vernieuwing van het platte land. Eenzelfde bedrag is dit jaar ook besteed voor bijdragen in 17 projecten. Voor 1998 staan nu t waalf projecten op de lijst die tot 1 december nog kan worden aangevuld met nieuwe aanmeldingen. Het gaat in het volgend jaar onder meer om de natuur/fietsboulevard op de Kop van Schouwen, een multi functioneel dorpsbos bij Biervliet en een landschapscamping in Zonnemaire. door René Hoonhorst AXEL - Met de visstand in de Kleine Kreek van Axel lijkt wei nig mis te zijn. De Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) haalde dinsdag met drie keer slepen zo'n zes tienhonderd kilo vis uit de kreek. Veel brasems, snoek baarzen, snoeken, karpers en graskarpers. En graskarpers —heeft de Axelse hengelsportver eniging Geduld Overwint Alles (GOA) zelf nooit uitgezet. „Die zijn via andere binnenwateren naar de kreken bij Axel geko- men. Dat geeft toch al aan dat de verbindingen tussen de ver schillende waterwegen goed zijn", verklaarde onderzoeker Gerwin Gerlach van de OVB. De eerste resultaten van het vis serij kundig onderzoek vallen de leden van GOA niet tegen. De hengelsportvereniging, waarbij izo'n 750 sportvissers zijn aan gesloten, was een beetje be vreesd voor de visstand in de twee kreken. Hoewel GOA per jaar behoorlijke hoeveelheden roofvissen als snoeken, snoek baarzen en palingen uitzet, worden er de laatste jaren niet zoveel teruggevangen. Er zwemmen redelijk wat snoeken en snoekbaarzen in de Kleine Kreek, bleek op de eerste onder zoeksdag. Paling werd bijna niet gevangen, maar naar hun aanwezigheid doet de OVB van daag, woensdag, en donderdag nog specifiek onderzoek. Grote Kreek De onderzoekers willen de ko mende twee dagen nog besteden aan onderzoek op cle Grote Kreek. „We hebben in cle Kleine Kreek een flinke hoeveelheid vis aangetroffen, maar het kan best zijn dat we in de Grote Kreek bijna niets vangen. En dat levert dan toch weer andere conclusies op dan dat we ook in die kreek veel vis aantreffen", zei Ger lach. Om niet twee keer dezelfde vis te vangen, heeft de OVB dinsdag de verbindingsleiding tussen Grote en Kleine Kreek met een net afgesloten. Conclusies durfde penning meester Ferry Lippens van Ge duld Overwint Alles dan ook nog niet te trekken na de eerste onderzoeksdag. De hoeveelheid door Pascalle Cappetti SLUIS - De aanschaf van stem- machines in de gemeente Sluis- Aardenburg doet het nodige stof ^opwaaien bij de verschillende (fracties in de gemeenteraad. In de algemene beschouwingen op de begroting 1998 plaatsen zij hun vraagtekens bij de intro ductie van de computers. WD/Gemeentebelangen is als enige fractie tegen de invoering "ïvan stemcomputers, omdat zij vreest dat daarmee de animo om te komen stemmen afneemt en |de afstand tussen politiek en publiek groter wordt. Boven dien is zij bang dat stemmachi- nes het ronselen van volmach ten doet toenemen. De fractie J denkt dat mensen uit kleinere - kernen niet meer zullen gaan stemmen, wanneer zij in de gro tere kernen hun stem moeten uitbrengen. „Daarmee moet je bij Djeenaren, Sintekruizena- ren en Truzementenaren niet aankomen." Volgens de WD moeten besparingen eerder er gens anders worden gezocht Lijst Rammelaere kiest wel voor machines in Sluis, Aardenburg en Eede, maar wil de traditione le stembureaus in Sint Kruis en Retranchement behouden. CDA zou graag zien dat de inwoners van de kleine kernen de moge lijkheid om daar te stemmen be houden en doet de suggestie om samen met het waterschap ge bruik te maken van de aan te schaffen apparatuur. Ook de PvdA vindt dat er voor cle inwo ners van Sint Kruis en Retran chement naar een oplossing moet worden gezocht. gevangen vis gaf in elk geval aan dat de visstand behoorlijk is. Of de waterkwaliteit, de diepte, het aantal waterplanten, de grondsoort, de hoeveelheid bag ger én het zuurstofgehalte aan de ideale leefomstandigheden voor vissen voldoen, zal pas op de burelen van de OVB bekend worden. Lippens: „Bovendien weten we nog niet zeker welke soorten zijn vertegenwoordigd. Paling en zeelt zijn bijvoorbeeld nog nauwelijks aangetroffen. Ook moeten metingen van de gevangen vissen ook nog duide lijk maken hoe gezond de vissen zijn en hoe oud de rissen zijn." Van alle onderzoeksgegevens maakt de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij een keurig rapport. Het bestuur van Geduld Overwint Alles hoopt dat rapport eind dit jaar binnen te hebben. „De conclusies van het onderzoek gebruiken wij voor ons visstandsbeheersplan. Met de door de OVB verzamelde gegevens kunnen we een beter beheer voeren, waarbij zowel de belangen van de sportvissers als van het milieu zijn gebaat." Een van de onderzoekers meet een zojuist gevangen karper. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De varkens- boeren Wouters, Van Sleuwen en Van Genugten gaan opnieuw een poging doen om in de ge meente Sas van Gent vaste voet aan de grond te krijgen. Op het gemeentehuis in Sas van Gent kwamen maandag aanvragen binnen voor acht varkensstal len en twee kuikenmesterijen. In totaal gaat het om vijftig- tot zestigduizend varkens. Volgens raadsman J. van Groningen ma ken de bouwaanvragen nu wél kans, ook al gaf de Raad van State hen eerder ongelijk. De Raad van State oordeelde vorig jaar dat de afwijzing van de bouwvergunningen door de gemeente terecht was. De aan vragen voldeden niet aan de vereiste veiligheidsvoorzienin gen in geval van brand. De mi lieuvergunningen die de var kenshouders hadden gevraagd, had de gemeente wél moeten verlenen, oordeelde de Raad van State in juni van dit jaar. Met de verzuringsgevoeligheid van het nabijgelegen Canis- vlietbos, een van cle redenen om de aanvragen af te wijzen, viel het volgens het hoogste Neder landse rechtsorgaan - door de aanwezigheid van een ondoor dringbare kleilaag - wel mee. Zonder de benodigde bouwver gunning hadden de varkens houders echter niets aan de mi lieuvergunning. Met dat gegeven, plus het feit dat de ge meente het verouderde bestem mingsplan inmiddels had dicht getimmerd, dacht het college van burgemeester en wethou ders dan ook definitief een punt achter het hoofdstuk 'roze inva sie' te hebben gezet. Raadsman J. van Groningen van de drie varkensboeren ge looft de aanvragen er nu wsel door te krijgen. In zijn ogen heeft de gemeente het voorbe- reidingsbesluit om een nieuw bestemmingsplan op te stellen niet op tijd verlengd. De be schermende werking die van deze maatregel uitgaat, is daar mee vervallen. Ook is de ge meente volgens hem in de fout gegaan omdat zij het ontwerp- bestemmingsplan niet ter inza ge heeft gelegd. De Raad van State concludeer de in augustus al dat de gemeen te een procedurefout had ge maakt en keurde het nieuwe bestemmingsplan af; ook omdat Sas van Gent ten opzichte van het provinciale beleid te strenge richtlijnen hanteerde om de komst van intensieve veehoude rijen te weren. Jubelstemming Gemeentesecretaris W. Zwarte- lé erkent dat in het gemeente huis na de eerste Raad van State-uitspraak een jubelstem ming heerste. „Maar ik heb nooit de illusie gehad dat we niets meer van de varkenshou ders zouden horen." Over de nieuwe aanvragen kan hij 'nog geen zinnig woord zeggen', om dat ze net zijn binnengekomen. „Laat ik er ook maar niets over zeggen, om het juridisch kruit niet te verschieten. De hele pro cedure is een te dure aangele genheid geweest om zo maar uitspraken te doen waar meneer van Groningen mogelijk wat aan heeft." Voorzitter M. Vereecken van de Welzijnsraad Sas van Gent rea geert geschrokken op de jongste ontwikkelingen. Hij gelooft echter niet dat de aanvragen veel kans maken, nu landelijk aan een verhuisverbod van Bra bant naar schone gebieden als Zeeland wordt gewerkt. Dat cle Raad van State in augustus het bestemmingsplan van Sas van Gent verwierp, wil volgens hem niet zeggen dat de gemeente geen houvast meer heeft. De ge meente krijgt nog een jaar de tijd om het plan in orde te ma ken en in de tussentijd blijft het plan in werking. „Alleen wan neer het voorbereidingsbesluit volgend jaar afloopt, móet de gemeente beslissen over de aan vragen die er op dat moment lig gen. Misschien loopt Van Gro ningen hierop vooruit." HULST - De politie in Hulst is op zoek naar een groepje jongens die maan dagavond op cle Hulster Buthstraat een veertien jarige jongen uit die plaats hebben gemoles teerd. De jongen kreeg zonder enige aanleiding enkele forse klappen en schop pen op hoofd en in zijn maag. door Pascalle Cappetti SLUIS - Kapper, kleermaker én drogist: de 82-jarige Harry Via- ne uit Sluis was in zijn arbeid zaam leven een veelzijdig per soon. Overdag knipte en kapte hij mensen in Sluis en stond zijn vrouw, de 81-jarige Georgette Viane-Bogaard, in hun parfu meriezaak aan de Kaai. In de avonduren vermaakten zij broeken en kostuums voor een kledingmagazijn. De zaak was hun lust en hun le ven. De heer Viane kreeg het kappers- en kleermakersvak met de paplepel ingegoten, want zijn vader hanteerde de schaar en het barbiersmes op zijn beurt reeds met verve. De combinatie van kapper/kleer maker was in die tijd geen onge bruikelijke, weet hun dochter Cecile van Keulen. In Knokke bekwaamde Viane zich verder, totdat het echtpaar een zaak aan de Kaai kon beginnen. De ontmoeting tussen de twee geboren en getogen Sluissena- Harry en Georgette Viane uit Sluis waren noeste werkers tij dens hun arbeidszaam leven. foto Peter Nicolai ren gebeurde - zoals zoveel jon gens en meisjes - op de kermis. Of het liefde op het eerste ge zicht was? Ja! klinkt het vol mondig. Na twee jaar verkering trouwden zij. Kinderen Mevrouw Viane-Bogaard, die een volle dagtaak had aan de verzorging van de kinderen en het runnen van de zaak. raakte TERNEUZEN - Een 59-jarige automobiliste uit Terneuzen liep dinsdag bij een ongeval op het kruispunt Alvarezlaan-Bel- lamystraat in de Scheldestad lichte verwondingen op. Een 25-jarige vrachtwagenbestuur der uit Daarle had bij het oprij den van het kruispunt verzuimd voorrang te verlenen aan de Ter- neuzense. Beide voertuigen raakten bij de botsing zwaar be schadigd. De vrouw Hep een ge kneusde schouder op. maar hoefde niet naar het ziekenhuis worden overgebracht. zo verknocht aan het werk dat zij het werk na hun pensione ring niet kon .missen. „Ze had een beetje moeite om een nieuwe invulling aan haar leven te ge ven, toen de zaak wegviel." Tot drie jaar geleden werkte ze dan ook in het bedrijf van haar dochter, eveneens aan de Kaai. „Een prima kracht", vertelt de ze. Dinsdag vierde het echtpaar zijn zestigjarig huwelijk in hun huidige woning aan cle Hoog straat temidden van hun drie kinderen - twee zonen en een dochter - rijf kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Ge zond en wel: naar een verzor gingstehuis willen ze niet. Ze gaan niet tussen oude mensen zitten, lacht Van Keulen. AXEL Cliniclowns - Basisschool De Warande in Axel overhandigt donderdag een cheque van 112 9 gulden aan de Cliniclowns. De school haalde tijdens een fan- cyfair en playbackschool begin oktober geld op voor de organi satie. De Cliniclowns zetten zich in voor kinderen in het zie kenhuis. door Marcel Modde TERNEUZEN - „Ze waren er allemaal best enthousiast over. Nu het geld nog." Wim van de Berge uit de Terneuzense buurtschap Otliene hoopt er maar het beste van na de presentatie van de maquette aan de gemeenteraadsfracties maandagavond. Aan de inzet van cle middelbare scholier en zijn rijf metgezel len zal het niet liggen. Verschil lende fondsen zijn inmiddels opgespoord voor een bijdrage aan het recreatie- en natuur- plan dat zij ontwierpen voor de Otheense Kreek. En wanneer ook de gemeente bereid is mee te werken aan realisatie van het plan, maken de Notenaren een goede kans de landelij ke fi nale van het jongerenproject Codename Future te winnen. De daadwerkelijke uitvoering geldt als voorwaarde voor uit kering van de vijfduizend gul den prijzengeld. Op aangeven van buurtvereni ging Ons Nootje bedachten cle jongeren (variërend in leeftijd van negen tot zestien jaar) een opzet voor verbetering van de kxeekoever. Onderdeel van dat plan vormt de aanleg van een uitlaatplaats voor surfers en zwemmers, een vissteiger ter bescherming van de rietkraag en de plaatsing van prullebak- ken. De Notenaren wonnen on langs de regionale voorronde, wat hen een bedrag van 2750 gulden opleverde. Hoeveel de verbetering van de leefomgeving precies moet gaan kosten, is nog niet be kend. De begroting voor uit voering van het project is nog in de maak. Zeker weten Ook is een officieel verzoek aan burgemeester en wethouders van Temeuzen onderweg, waarin wordt gevraagd over te mogen gaan tot realisatie. „Want dat moeten we natuur lijk wel eerst zeker weten. Je Deze maquette toont de ideeën van de jongeren voor verbete ring van de kreekoever. foto Peter Nicolai kunt met z'n allen wel druk be zig zij n met een leuk plan, maal ais je er niets mee kunt doen, heb je er weinig aan"aldus Van de Berge. Het project werd vorige week al gepresenteerd aan wethou der R Hamelinck. Ook hij toon de zich positief. De Notenaren reizen maandag 24 november af naar Den Haag voor de lan- I delijke finale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41