Succesje in de oorlog tegen files Top van Philips zegt Eindhoven vaarwel Kabinet heeft geen zin in volgen asielzoekers PZC Novib krijgt toezeggingen over landmijnen Posters vermisten achterop trailers Politie bang greep op geweld te verliezen TNO meet blaf-niveau Minister Sorgdrager ontsnapt in debat TBS-gevangenen binnenland 3 Kunstzwendel in Amsterdam Baybasin mag hier blijven Breda stuurt medailles terug Biesbosch wordt hennepbos Geen straat voor Moens Jorritsma wil meer geld Duo krijgt drie jaar cel voor doodschoppen Otten woensdag 29 oktober 1997 woont in België en daardoor kwam het allemaal veel dich terbij," Toen bedacht hij dat ook op de achterkant van hun vrachtwagens posters kunnen worden geplakt. ..Het grote voordeelis het bereik. Onze au to's rijden door negentig pro cent van Europa en komen in een belangrijk deel van het voormalige Oostblok." GPD AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is een kunstzwen del met schilderijen op het spoor, In de hoofdstad circuleren vervalsingen van bekende schilders als Karei Appel, Corneil- le en Cees van Dongen. De politie werd maandag gebeld door galeriehouders en an deren uit de kunstwereld over de nagemaakte doeken. De po litie, die een groot onderzoek is gestart, hoopt dat de zaak nog in een beginfase verkeert en dat er niet zoveel vervalste schil derijen zijn verkocht. De politie weet wie de vermoedelijke dader is, maar wacht nog met zijn arrestatie totdat ze voldoende bewijsmateriaal in handen heeft. ANP DEN HAAG - De van drugssmokkel verdachte Koerdisch- Turkse zakenman H. Baybasin mag niet worden uitgeleverd. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren in een kort geding van Baybasin tegen de Staat der Nederlan den bepaald. Ondanks garanties van de Turkse autoriteiten is het volgens de rechter te onzeker dat Baybasin in eigen land een humane behandeling zal krijgen. Baybasin verzet zich tegen uitlevering omdat Turkije hem verdenkt van grootscheepse heroïnesmokkel. De Koerdisch- Turkse man vreest voor zijn leven na uitlevering omdat hij verklaringen heeft afgelegd over de betrokkenheid van hoge militairen en politici in Turkije bij de handel in drugs. ANP BREDA - Het gemeentebestuur van Breda stuurt een setje herinneringsmedailles terug naar Polen omdat deze de af beelding van de omstreden priester Jankowski dragen. Bur gemeester Rutten kreeg deze medailles onlangs in Gdansk. Hij was daar ter viering van het eeuwfeest van die stad. Jankowski is diverse malen in de publiciteit geweest wegens zijn antisemitische uitlatingen in de pers. Zo vergeleek hij het hakenkruis met de jodenster en meldde hij kort geleden nog dat hij vindt dat joden niet in de regering thuishoren. ANP DORDRECHT - In het nationaal park De Biesbosch wordt steeds vaker hennep gekweekt. Maandag hebben medewer kers van Staatsbosbeheer en politiemensen tussen brandne tels in De Huiswaard tientallen oogstrijpe planten ontdekt. Zij hebben de planten meegenomen en afgeleverd bij de ver brandingsoven in Dordrecht. Eerder deze maand was er in polder Stededij k, in de Holland se Biesbosch, al een kwekerijtje opgeruimd. Daar ging het om een keurig afgebakend perceeltje, waar nog niet zo lang daar voor jonge plantjes waren geplant. Ook in het Middelste Jan- nezand, in het Brabantse deel van het nationaal park, stuitten boswachters onlangs op hennepplanten. ANP NIEUWEGEIN - De Vlaamse schrijver Wies Moens krijgt geen straat naar zich vernoemd in Nieuwegein. Het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie heeft op vragen van de ge meente bevestigd dat de Belg de kant van de Duitse bezetter heeft gekozen in zowel de Eerste als de Tweede Wereldoorlog. De straat in de schrijversbuurt in de wijk Galecop wordt nu vernoemd naar de Pol de Mont. GroenLinks in Nieuwegein stelde vorige maand schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders over de naamgeving. De partij had ontdekt dat Moens na de oorlog bij verstek ter dood was veroordeeld. Hij was tijdens de bezetting onder meer directeur van de Neder landstalige uitzendingen van Zender Brussel. De Belg vluchtte naar Nederland waar hij nog een aantal ja ren gewerkt heeft. Hij overleed in 1982 in Geleen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een antiland- mijnactie van de Novib, giste ren bij de ambassades van Chi na, India, Rusland, Pakistan en de Verenigde Staten heeft tot verrassend positieve toe zeggingen geleid, zo zei na mens Novib H. Dijksterhuis. Het merendeel wil gebruik en productie aan banden leggen. Voor beveiliging van de lands grenzen en van strategische installaties willen de landen hun mijnen echter handhaven. De ambassade van de Verenig de Staten wilde de delegatie niet te woord staan. Volgens Dijksterhuis is China bereid direct te stoppen met de productie van de meeste typen landmijnen. De ambassade maakte wel een voorbehoud voor enkele, niet met name ge noemde soorten, aldus Dijks terhuis, die het een uitzonder lijk bemoedigend geluid uit China noemde. India wees erop dat er aan de grens met Pakistan reeds vele mijnen zijn verwijderd. Uit strategisch oogpunt behouden beide landen echter een strook. Rusland zegt eraan te hechten zijn nucleaire instal laties te blijven beveiligen met landmijnen. De ambassade woordvoerder wees er op dat het moeilijk zal zijn de overige landmijnen binnen vier jaar te ruimen. De landen hebben tot decem ber de tijd om het Verdrag van Ottawa tegen de productie en het gebruik van landmijnen te ondertekenen. Tot nu toe heb ben ze dat geweigerd. ANP van onze redactie binnenland HEIJEN - „Ik heb vier zusjes en moet er niet aan denken dat hen iets overkomt." De kinder ontvoeringen in België hebben Marc van Deursen van trans portbedrijf D-Freight uit het Noord-Limburgse Heijen flink aangegrepen. Sinds deze week 3 rijden tien vrachtwagen rond, a7 met afbeeldingen van vermiste personen op de achterkant. Onder de portretten staan tele- foonnummers waar mensen tips kwijt kunnen. Op een van de trailers is de foto te zien van Rosa van der Palen uit Sittard, die sinds 9 juli 1996 spoorloos is. Op dat moment was ze vijf tien jaar oud. En er is een wa gen met een afbeelding van Marion van Buuren uit het Noord-Hollandse Bergen, die in juni dit jaar met haar 2-jari- ge dochtertje Romy verdween. Van Deursen kwam op het idee van de rijdende billboards toen hij in de Verenigde Staten zat. „Ik heb vijftien jaar lang in Chicago gewoond. Dat is een stad waar regelmatig mensen worden vermist. Je ziet daar overal posters hangen. En ze willen ook wel eens een exem plaar op een vrachtwagen plakken." Terug in Nederland werd hij geconfronteerd met de affaire Dutroux. „Mijn vader Actievoerders van Novib laten een nepmijn ontploffen voor de Chinese ambassade in Den Haag. Na het ruimen van het 'explosief' mochten kinderen op het uitgerolde mijnenveld spelen. foto Roger Dohmen/ANP 11 door Dineke van der Burg aparte strook voor bussen en DEN HAAG - Maatregelen te- 1 gen filevorming beginnen vol- t gens minister Jorritsma (Ver- skeer en Waterstaat) langzaam e vruchten af te werpen. Maar de 2.25 miljard gulden extra die voor aanpakken van het pro- bleem tussen 1998 en 2001 is uitgetrokken, is volstrekt on- - voldoende. Dat staat in een brief die Jorritsma gisteren naar de t Tweede Kamer heeft gestuurd. De Kamer praat vandaag en morgen over de begroting van Verkeer en Waterstaat. s Als alle maatregelen in Jorrits- - ma's notitie 'Samen Werken aan Bereikbaarheid' (SWAB) in praktijk kunnen worden ge- bracht, zou het fileprobleem L goed worden aangepakt. Een voorbeeld is Rotterdam, waar op het wegennet rond de stad t een pakket maatregelen is door- gevoerd. Dit heeft geleid tot een I afname van de files met zeven r procent, in plaats van de ver- wachte stijging van tien pro- cent. Rotterdam geldt voorlopig als hét voorbeeld voor dit be leid. Andere succesvolle maatrege- len uit SWAB zijn onder meer de invoering van spitsstroken op j de A28 en A27. De files zijn op deze plekken opgelost en de ver- 1 keersveiligheid is volgens Jor- r ritsma niet in het geding geko men. Op de A16/A20 blijkt de vrachtwagens de files fors te verminderen. Verder heeft de minister geld uitgetrokken voor vier 'bussen te water'. Het gaat hierbij om verbindingen tussen Rotterdam-Dordrecht, met zo'n 4000 reizigers per dag, Huizen- Almere (2000 reizigers per dag), Amsterdam-IJmond (1000 rei zigers per dag) en een verbin ding tussen de Drechtsteden on derling (7000 reizigers). Bijna een op de drie van deze reizi gers-doelgroep gaat nu nog met de auto, zo is gebleken. Voorts kocht de overheid twaalf spits-büsdiensten op in Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Voor volgend jaar heeft het Rijk met de NS afspraken gemaakt voor extra treindiensten op de route Rotterdam-Dordrecht, Amers- foort-Amsterdam en Lelystad- Amsterdam. Volgend jaar wil de minister nog meer projecten uitvoeren. Zo komen er extra signalerings borden boven snelwegen om au tomobilisten te waarschuwen voor files en komen er nieuwe spitsstroken. Ook wil het minis terie met bedrijven afspraken maken over het vervoer van goe deren via spoor in plaats van over de weg. Jorritsma streeft ernaar om in 2005 de files in de Randstad en de achterlandverbindingen na genoeg te hebben opgelost. GPD HOOGERHEIDE - Een bewakingshond laat van zich horen bij een bijzonder onderzoek van het ministerie van Defensie. TNO is gevraagd het geluidsniveau van de blaffers op de vliegbasis Woensdrecht te meten en begon daar gisteren mee. Als blijkt dat de 57 Duitse en Mechelse herders de normen overschrijden, dan hoort Defensie ook graag welke maatregelen ze kan nemen om de overlast terug te dringen. Aanleiding voor het onderzoek is een klacht van de buurman van de vliegbasis. Met name tijdens voedertijden en bij oostenwind zou hij behoorlijk veel overlast hebben van de blaffende viervoeters. foto Gerrit de Heus/ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het hoofdkantoor van Philips gaat definitief naar Amsterdam. Dat heeft het elek tronicaconcern gisteren be kendgemaakt. Alle activiteiten op technologiegebied blijven in Eindhoven. In afwachting van een nieuw hoofdkantoor neemt Philips zolang zijn intrek in de Rembrandt Toren. In totaal zul len er 300 tot 400 mensen op het nieuwe hoofdkantoor gaan werken. De verplaatsing van het hoofd kantoor maakt deel uit van een 'revitaliseringsprogramma Uit een kritische zelfanalyse van onze redactie binnenland ZWOLLE - Twee van de man nen diede 24-jarige Roelof Otten uit Lelystad zodanig mis handelden dat hij overleed, zijn gisteren veroordeeld tot cel straffen van drie jaar. Een derde verdachte verdwijnt voor twee jaar in een inrichting voor jeug digen. 'Volstrekt zinloos geweld' noemde de rechtbank de ge beurtenis op 22 juni. In het von- kwamen de sterke en zwakke punten van Philips nar voren, zo laat het bedrijf weten. Philips vindt zichzelf sterk in technolo gie, maar zwak in de marketing van haar producten. Die sterkte en zwakte worden mede be paald door Eindhoven. De regio Eindhoven heeft in het verleden bewezen technolo gisch tot de top te behoren. Die sterkte wil Philips blijven ge bruiken. Daarom wil Philips al le hightech-activiteiten bunde len in Eindhoven. Daarvoor moet een verzameling bedrijven verrijzen naast het Natlab, het researchcentrum van Philips. Alle ingenieurs en techneuten nis heeft de rechtbank ook reke ning gehouden met de ernstige maatschappelijke onrust die door de zaak is ontstaan. Het drietal viel Otten aan zon der dat daartoe aanleiding was. Hij werd middenin de nacht zo hard tegen zijn hoofd getrapt, dat hij een schedelbreuk en een hersenkneuzing opliep. Verder werden breuken in jukbeen en oogkas geconstateerd. De drie daders waren net als Ot ten onder invloed. GPD blijven dus in Eindhoven. In het cluster komen in ieder geval de Nederlandse Philips Bedrijven en de divisie componenten en halfgeleiders. De zwakte van Philips ligt op het gebied van de marketing van al die mooie technische vin dingen. Op marketing- enrecla- megebied is Eindhoven geen topper. Daar heeft vooral de af deling Sound and Vision, ge luid- en beeldapparatuur, last van. Het provinciale karakter van de stad maakt het ook moei lijk om toptalent op het gebied van marketing en reclame in te lijven. Een baan in Amsterdam moet het wat dat betreft aan trekkelijker maken voor de top pers om voor Philips te gaan werken. Philips gaat in Amster dam een nieuwe afdeling voor de marketing opzetten. De verhuizing van een deel van het hoofdkantoor is een logisch gevolg van de revitalisatie, meldt Philips. Nu de productdi visies zelf verantwoordelijk zijn voor hun activiteiten heeft het hoofdkantoor hier veel minder bemoeienis mee. Het nieuwe hoofdkantoor moet zich meer bezighouden met de internatio nale strategie. Alle internatio naal georiënteerde functies en de Raad van Bestuur zullen dat voortaan doen vanuit het nieu we hoofdkantoor in Amster dam. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft geen behoefte aan uitbreiding van de controle op terugge stuurde asielzoekers. De rege ring gaat met dit standpunt in tegen de wens van de drie rege ringsfracties in de Tweede Ka mer, die in juni om intensivering van het volgen van afgewezen asielzoekers hadden gevraagd. In een brief aan de Kamer stel len staatssecretaris Schmitz van Justitie en haar ambtgenoot Patijn van Buitenlandse Zaken dat monitoring geen deel uit maakt van de asielprocedure. Het controlesysteem moet zo wel in tijd als in omvang beperkt zijn. „Plet gaat er niet ominzicht te krijgen in alle individuele ge vallen, maar om een representa tief beeld te krijgen wat er in de praktijk na terugkeer met de asielzoeker gebeurt. De Kamer had om de brief ge vraagd nadat een week geleden bleek dat de Nederlandse am bassade in Teheran al sinds de cember niet meer in staat was om teruggekeerde Iraanse asiel zoekers op het vliegveld op te vangen en huisbezoeken te af te leggen. De Kamer voelde zich door deze mededeling overvallen, temeer daar in het ambtsbericht van ju ni werd gesteld dat er geen noe menswaardige problemen met teruggestuurde Iraniërs waren geconstateerd. Ook Schmitz liet doorschemeren door deze ont wikkeling verrast te zijn. Vol gens Buitenlandse Zaken is de Immigratie- en Naturalisatie dienst van Justitie echter van meet af aan van alle gebeurte nissen op de hoogte gesteld. In de brief benadrukt Patijn echter dat het schrappen van deze intensieve vorm van moni toring, geen afbreuk heeft ge daan aan de betrouwbaarheid van de informatie in het ambts bericht over Iran. Gebleken is dat teruggekeerde asielzoekers gemakkelijk contact kunnen leggen met familie of vrienden in Nederland. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie heeft steeds meer moeite het toene mende geweld van criminelen de baas te blijven. Die conclusie trekt voorzitter K. de Neef van de Nederlandse Politiebond (NPB) na de dood van de Rotter damse politievrouw Allegonda Gremmer (28) in Den Haag. Zij werd gisterochtend neergescho ten bij een arrestatie. De Neef: „De politiek moet zich afvragen of de middelen van de politie op dit moment toerei kend zijn om het toenemende geweld in de samenleving te ke ren. Bij de politie hebben we he laas te maken gehad met het weglekken van een aantal spe- cialismes. Het probleem van het wapenbezit is een beetje door onze vingers heen gegleden." Ook zijn college W. van der Zee van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) is bezorgd, vooral over de werkomstandig heden van de agenten. „Helaas door Hans Geurens DEN HAAG - Ook de ontsnapte en inmiddels in België weer op gepakte Duitse crimineel S.K. zal minister Sorgdrager van Justitie de kop niet kosten. Met uitzondering van het CDA slik te de Tweede Kamer zonder pro blemen de uitleg van de minister over de overplaatsing van de ge vaarlijke gevangene naar de Groningse TBS-kliniek Van Mesdag. Een motie van afkeu ring die de christen-democraat Bremmer tegen de minister in diende, maakt geen schijn van kans. Na de ontsnapping van de man op 15 oktober kreeg Sorgdrager felle kritiek uit de Kamer. Ze be sloot vorig jaar de gevaarlijke Duitse misdadiger vanuit het Penitentiair Ziekenhuis in Scheveningen, waar hij ver bleef na een hongerstaking, over te plaatsen naar de Van Mesdagklimek. De vraag rees waarom ze de man niet had te ruggestuurd naar de speciaal voor dit soort keiharde crimine len gebouwde Extra Beveiügde Inrichting (EBI) in Vught. past dit incident in de oplopen de geweldsspiraal in de samen leving. De risico's van het poli tiewerk worden groter en groter Het aantal schietincidenten neemt toe, het politiewerk is er de laatste tij d beslist niet plezie riger op geworden." Binnen de politiewereld gelden de arrestatieteams (AT's) als eli te-eenheden. De leden voeren opdrachten uit die het gewone politiewei'k overstijgen. Zij staan klaar voor alle risicovolle klussen. In de praktijk worden de AT's het vaakst opgetrom meld in situaties waarin vuur wapengeweld dreigt. Nederland kent negen arresta tieteams. De vier grote steden hebben een eigen AT, de vier an deren zijn verspreid over de rest van het land. Ook de brigade speciale beveiligingsopdrach ten van de Koninklijke Mare chaussee treedt in de praktijk op als arrestatieteam. In Neder land zijn in totaal 126 agenten lid van een arrestatieteam. GPD De Kamer nam genoegen met haar antwoorden. Sorgdragers eigen D66 en de PvdA hadden vorige week al laten weten dat de ergste kou uit de lucht was na schriftelijke uitleg van de be windsvrouw. Gisteren bleek ook de WD niet van plan de minis ter het vuur na aan de schenen te leggen. PvdA GroenLinks en CDA stel den wel dat het behoorlijk schort aan de communicatie tussen Sorgdrager en haar amb tenaren. De minister erkende dat ze door een fout van een van haar ambtenaren niet op de hoogte was van de interne over plaatsing van de misdadiger binnen de Van Mesdag van de afdeling Very Intensive Care naar de minder beveiligde afde ling Intensive Care. Deze over plaatsing werd door de leiding van de Van Mesdag gemeld bij de Dienst Justitiële Inrichtin gen van het ministerie van Jus titie. Bij de betrokken ambte naar had een belletje moeten gaan rinkelen, want Sorgdrager had uitdrukkelijk bevolen dat de Duitser op de strengst bevei ligde afdeling moest blijven. GPD Echt: Het meest uitgebreide TV-overzicht! Plus: Elke week héél veel nieuws over film, soap, wonen, sport, muziek, showbizz en nog veel meer Nu in de winkel voor slechts 1 gulden of neem 'm op proef: 0800-0224222 15 weken voor ƒ10,- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3