Tholen maakt veiligheidsplan Kransen bij monument Yerseke Traas en Traas nog vief vliegveld Ze woonde zowat om de hoek Recreant boos over Veers verzet tegen harde baan zeeland b17 Klachten over vandalisme en rondhangende jeugd aanleiding Goese politie let extra op fietsers Borsele stuurt aan op aanleg Over de Dijk Auto gestolen in Sint Philipsland Geen geld voor Help Oekraïne Provincie op groene stroom Kritiek op aanbestedingen Sluis Studentenvakbond in actie Acht ton voor beter platteland Twijfel en wantouwen heersen bij gesprek over landinrichting HULDE woensdag 29 oktober 1997 Joor Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Ver kleinen van risico's en vermin ieren van onveiligheidsgevoe lens bij burgers: dit zijn enkele doelen uit een notitie 'integrale reiligheid' waaraan binnen de gemeente Tholen momenteel vordt gewerkt. Aanleiding voor de notitie vormt de toename van Jachten over vandalisme en overlast van rondhangende jeugd. Bij de uitwerking van het project wordt onder meer ge dacht aan de aanstelling van een speciale coördinator 'inte grale veiligheid' en de instelling van een speciale werkgroep op jdit gebied. bi die werkgroep moet onder pndere een politiefunctionaris Vertegenwoordigd zijn. Verder ivordt gedacht aan afgevaardig den van bijvoorbeeld het open baar ministerie en de brand weer. Als mogelijke verklaring voor de toename van overlast door ongeren wordt in de notitie ge wezen op het feit dat in het ver eden bij het opstellen van be- itemmingsplannen te weinig rekening is gehouden met ruim te voor jongeren. Om het veilig- GOES - De politie in Goes zal de komende maanden extra aan dacht besteden aan fietsers. Vooral de verlichting en reflec ting op fietsen, bromfietsen en snorfietsen laat volgens de poli tie veel te wensen over. Indien een overtreding wordt geconstateerd volgt een proces verbaal. De hoogte van de be keuring varieert van twintig gulden als een achterlicht ont breekt of niet brandt op een fiets tot zeventig gulden voor dezelf de overtreding op een bromfiets. Daarnaast is de politie alert op ontvreemde fietsen en brom fietsen. In Goes wordt gemid deld elke dag een fiets gestolen, waarvan de helft in de binnen stad. De politie adviseert eige naars het framenummer van hun vervoermiddel te noteren. Daarnaast is het ook goed om de postcode in het frame aan te brengen. door Nicole Kluijtmans VEERE - Door bezwaar te ma ken tegen de ontheffing van de lIER-plicht, die de provincie het vliegveld Midden-Zeeland wil verlenen voor de verlenging van de start- en landingsbaan, houdt de gemeente Veere verbe tering van het leefmilieu rond het vliegveld tegen. Dat terwijl vr voor Veere geen enkel belang in het geding is. Deze beschuldi gingen uit AC. de Bruin, sei- zoengast van camping de Witte Raaf in Arnemuiden, in een boze brief aan het Veerse gemeente bestuur. Hij wil dat het college heidsbeleid te verbeteren is het volgens de notitie nodig de hui dige situatie goed in kaart te brengen, uitgesplitst in feitelij ke gegevens over aard en om vang van het probleem en in ge gevens over gevoelens van onveiligheid. Integrale aanpak Overigens gaat het volgens de notitie nadrukkelijk om een in tegrale aanpak van het pro bleem, wat wil zeggen dat alle (on)veiligheidsaspecten aan bod moeten komen. Als voor beelden worden genoemd: van dalisme, diefstal, geweld en ver keersveiligheid. Om de problemen goed in kaart te krijgen wordt gedacht aan het beleggen van bewonersbijeen komsten. Belangrijke vraag is dan bijvoorbeeld wat de plek ken zijn waar mensen zich on veilig voelen. Nu al is duidelijk dat klachten bijvoorbeeld vaak HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van Bor sele gaan er nog steeds van uit dat in de tweede helft van 1998 kan worden begonnen met het bouwrijp maken van de toe komstige nieuwbouwwijk Over de Dijk in Heinkenszand. Dit ondanks het feit dat de provin cie de behandeling van het be stemmingsplan heeft opge schort totdat Borsele, Kapelle en Goes een zogeheten regiovi sie hebben gemaakt. Dit ant woorden burgemeester en wet houders op vragen van de Borselse CD A-fractie. Voordat kan worden begonnen met het bouwrijp maken van Over de Dijk, moet de gemeen teraad een artikel 19-procedure voeren. Burgemeester en wet houders hopen de raad begin ja nuari een voorstel hierover te presenteren. Verder melden ze dat de regiovisie 'ambtelijk wordt voorbereid'. Goes, Borse le en Kapelle hebben hun wo ningbouwplannen met elkaar doorgesproken en op elkaar af gestemd. Deze afspraken wor den nu op papier gezet. van B en W zijn bedenkingen te gen de ontheffing intrekt. Het vliegveld Midden-Zeeland wil de baan tweehonderd meter in oostelijke richting verlengen. Gedeputeerde Staten van Zee land wallen dit toestaan zonder een Milieu Effect Rapportage (MER). Veere wil echter dat het dage lijks provinciebestuur geen ont heffing verleent. Volgens De Bruin is dit de klok volledig te rugdraaien naar de beginfase, die zich al voltrok in 1992 toen ambtelijk overleg over de de zo neringsprocedure is gevoerd. Hij merkt op dat hij sterk de in komen uit de buurt van horeca, sporthallen en pleinen. Verder ver-wacht de gemeente gebruik te kunnen maken van uitslagen van een enquête die het Vrou- druk heeft dat de gemeente Vee re niet beseft waar ze mee bezig is. Minder hinder Een verlengde baan heeft vol gens De Bruin vooral positieve effecten. Doordat vliegtuigen verder naar het oosten beginnen met opstijgen, kunnen ze mak kelijker voor de camping De Witte Raaf worden omgeleid en naar het noox-d-westen afdraai en. Ook van de in oostelijke richting landende vliegtuigen zal het recreatiecomplex min der hinder ondervinden, omdat ze op grotere hoogte vliegen. wennetwerk Tholen heeft ge houden. Bovendien gaat de stichting Beter Wonen aandacht besteden aan problemen rond leefbaarheid. Maar alles valt of staat met de definitieve vaststelling van de zonering van het vliegveld. En de aanwijzing kan worden ver traagd als Veere volhardt in haar bedenkingen. „Dat echter een naburige gemeente, die zelfs geen vierkante meter grond in de geluidszone bezit, alleen wa ter, acties onderneemt die scha delijk zijn voor een in andere ge meente recreërenden, gaat ieder normaal bevattingsvermogen te boven", schrijft De Bruin. „Bo vendien heeft juist deze rou testructuur de gemeente Veere ver buiten de geluidszone van het vliegveld gebracht. In die Het is de bedoeling uiteindelijk over de problemen in alle ker nen duidelijkheid te krijgen. Zoals bekend zal echter als eer ste Sint-Annaland onder de zin is een vertragende actie zelfs tegen de belangen van de ge meente gekeerd." Fabeltje Verder wijst hij op de gunstige effecten van een baanverhar- ding waartegen de gemeente Veere kennelijk ook gekeerd is. Door de kortere aanloop komen de vliegtuigen eerder los en win nen meer hoogte oftewel de ge luidsoverlast neemt af, berede neert De Bruin. Hij loopt alvast vooruit op de komende discus sie. „Dat baanverharding tot grotere, lawaaiige vliegtuigen zou leiden, is een fabeltje. Zowel loep worden genomen. Daar zijn de problemen immers het grootst, door de concentratie van horecagelegenheden in dat dorp. het type verharding als de aan wijzing zullen geen wijziging brengen in het hoogste toegela ten startgewdcht van zesdui zend kilogram." GOES Praise - Het Leger des Heils in Goes houdt zondag 2 november om 18.30 uur een praisedienst in het heilsgebouw aan het Rave lijn de Groene Jager. Het zang koor van het leger, een muziek korps en praiseband Promises zullen voor de muzikale omlijs ting zorgen. door René Schrier HEINKENSZAND - Er klinkt cynisme in de praatgroep. In on vervalst Borssels roept een ou dere agrariër dat hij er niets van verwacht. Waarom hij dan toch gekomen is: uit nieuwsgierig heid. En voor het gratis kopje koffie. Gespreksleidster Tina van Spall heeft moeite zijn dia lect te verstaan. De dialoog van de Dienst Lan delijk Gebied over de aanpas singsinrichting Borssele is be gonnen. Het heeft allemaal te maken met de aanleg van een weg tussen de Westerschelde- tunnel en Borssele. Daarvoor moet het gebied op de schop. De ruim zestig belangstellenden die naar de Stenge in Heinkens zand zijn gekomen, worden op gedeeld in vijf praatgroepjes. Het heeft veel weg van een schoolklasje, compleet met gro te vellen voor de gespreksleiders met hun dikke stiften. Er had zelfs van tevoren iets van huis werk verricht moeten worden. In een 'dagboekje' enkele ge dachten over het gebied op schrijven. Dat is er bij veel van de aanwezige boeren niet van gekomen. Tunnel Het is aandoenlijk om te zien hoe de Dienst Landelijk Gebied zijn best doet om er wat van te maken. De dienst wil af van het oude stramien dat er eerst een plan wordt getekend, waarna belanghebbenden nog wat mo gen roepen en waaraan vervol gens marginaal nog wat wordt veranderd. En dat allemaal om dat er een Westerscheldetunnel moet komen waar niemand van mensen die gisteren in de Stenge waren om gevraagd heeft. Voorzitter ir. J. L. M. Mandos van de landinrichtingscommis sie Borssele onderstreept het aan het eind van de avond nog eens. Er staat nog niks op papier wat de landinrichting betreft. Alleen aan het tracé van de weg, zoals Rijkswaterstaat dat heeft bepaald, valt niet te tornen. De commissie wil eerst de vijf honderd deskundigen die in het gebied wonen horen en met hun suggesties en adviezen rekening houden, voor ze aan de slag gaat. Morgen is er nog zo'n bij eenkomst in Heinkenszand. Be gin volgend jaar worden er nog twee discussiedagen gehouden en daarna wordt het plan voor de aanpassingsinrichting ge maakt. Ook Mandos was sceptisch toen hij naar de bijeenkomst toe reed, erkende hij. Wat kan daar nu nog voor nieuws uitkomen, vroeg hij zich af. Rust en ruimte Het resultaat van de gesprekken in de schoolklasjes valt alleszins mee. Opmerkelijk is dat de vijf groepen onafhankelijk van el kaar tot nagenoeg dezelfde con clusies komen, als het gaat om de positieve en negatieve zaken in het gebied tussen Ellewouts- dijk en Borssele. Er is waarde ring voor de rust, de ruimte, de kwaliteit van de landbouw grond en de schoonheid van het gebied. Negatief is het oordeel over het plan om een Sloebos aan te leggen, over het sluipver- keer, de verkaveling van de per celen, over de onduidelijkheid die Rijkswaterstaat overallerlei plannen laat bestaan, over de voortdurende aantasting van het areaal landbouwgrond en er is vrees voor toenemende crimi naliteit als de tunnel geopend is. Als suggesties geven de ge spreksgroepen mee dat er vol doende compensatiegrond moet komen bij de toedeling van de nieuwe percelen. Ook wordt ge wezen op de mogelijkheid van bedrijfsverplaatsingen. De au toweg naar de tunnel moet mooi zijn en liefst verzonken of an derszins weggewerkt in het landschap. Een andere sugges tie is de aanleg van een zoetwa terbassin voor de landbouw, verwerkt in het aan te leggen natuurgebied. Tevens wordt ge pleit voor het rechttrekken en logisch aanleggen van de water lopen. Mandos belooft dat er naar wordt geluisterd. Op dat punt kan de scepsis echter niet worden weggenomen. Borssele heeft het allemaal al eens een keer meegemaakt. SINT PHILIPSLAND - Een 32- jarige inwoner van Sint Philips land heeft dinsdag bij de politie van Tholen aangifte gedaan van de diefstal van zijn auto. Het voertuig moet in de nacht van maandag op dinsdag gestolen zijn. Het gaat om een witte Nis san, type Sunny stationwagen met het kenteken XP-13-LY. De auto had een waarde van 6500 gulden De politie verzoekt ge tuigen zich te melden. Leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Yerseke legden dinsdag bij het monument aan de Molenlaan een krans om het eind van de bezetting te herdenken. foto Willem Mieras YÈRSEKE - Drieënvijftig jaar geleden, op 28 oktober 1944, kwam aan de Duitse bezetting in Yerseke een einde-Evenals nagenoeg alle dorpen in Zee land, hield Yerseke slechts sombere lijsten aan vierenhalf jaar bezetting over. Lijsten van oorlogsslachtof- 3 fers, lijsten van jongens die het mooiste deel van hun jeugd als dwangarbeider in Duitsland moesten slijten, en lijsten van 1 vernielingen, die met de ge brekkige economie van die da gen lang op herstel moesten wachten. Later kwamen daar de reeksen bij van soldaten die in Indonesië moesten gaan vechten. Herinnering Inmiddels zijn de sporen van oorlóg en bezetting voor het oog Uitgewist, maar bij de openbare basisschool Prinses Beatrix, vinden ze dat die in de herinnering moeten blijven. Omdat bij de nationale her denkingen van slachtoffers en bevrijding de kinderen meest al vrij zijn, organiseert de school, in samenwerking met de Stichting '40-45 en de Stichting Adopteer een Monu ment, een herdenking op 28 oktober. Dinsdagavond Werden bij het monument aan de Molenlaan in Yerseke kransen door nabestaanden van Yers- ekse oorlogsslachtoffers, door het gemeentebestuur van Rei- merswaal, door leerlingen van basisschool Prinses Beatrix, de Vereniging van Oud-Indië- gangers, ex-dwangarbeiders en particulieren die bloemen brachten bij het monument. Een lid van Muziekvereniging Mozart uit Yerseke blies de LastPost. ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevestigde stichting Help Oe kraïne krijgt geen financiële steun van de provincie. Ten eer ste is Oekraïne geen Derde Wereldland voor Zeeland, een tweede obstakel is dat de stichting niet is opgenomen in het adressenbestand van het COS (overleg regionale Centra voor Ontwikkelings Samenwerking). Verder sluit de subsidierege ling het verstrekken van giften uit. Dit hebben gedeputeerde staten dinsdag bekendgemaakt. MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat over op groene stroom voor haar kantoren in het Abdijcomplex en aan het Groene Woud in Middelburg. In een overeenkomst met wind turbine-exploitant Zeeuwind en Delta Nutsbedrijven wordt de levering van op een duurzame manier opgewekte elektrici teit geregeld. De provincie adopteert een windmolen met een capaciteit van 600 kW van Zeeuwind in Borssele. In het Abdij complex en aan het Groene Woud verbruikt de provincie per jaar 1.250.000 kWh. Dat komt overeen met de hoeveelheid elektri citeit die de windturbine jaarlijks gemiddeld opwekt. In de begroting voor volgend jaar is 60.000 gulden voor het project uitgetrokken. SLUIS - De CDA-fractie in de gemeente Sluis-Aardenburg heeft 'steeds meer' moeite met het aanbestedingsbeleid dat de gemeente hanteert. De christendemocraten vinden in hun al gemene beschouwingen dat meerdere bedrijven de kans moe ten krijgen een opdracht te verwerven. De aanbesteding van de verbouwing van het Belfort in Sluis is de CDA-fractie een doorn in het oog. Een investering van twee miljoen gulden, die eenvoudigweg in stukjes wordt ge knipt, zodat het geheel past in het roulatieschema onder de in de gemeente opererende bedrijven. „Dit hele proces speelt zich af in de betrekkelijke anonimiteit van de commissiever gaderingen. Uit het oogpunt van openbaarheid van bestuur lijkt ons dit niet de juiste manier van handelen." VLISSINGEN - De Zeeuwse studentenvakbond VSVb richt zich dit schooljaar nadrukkelijk op de verbetexdng van de po sitie van studenten aan de Hogeschool Zeeland. Onderleiding van een nieuwe voorzitter-, Natasja Fellex-, zijn daartoe tal van activiteiten op de rails gezet. Om de werkwijze van docenten lmtisch door te lichten, wordt onder studenten een enquête gehouden. Ook zal worden on derzocht of de projecten van de hogeschool ter verbetering van onderwijskwaliteit en studeex-baax-heid het gewenste ef fect sorteren. Verder staan 'seiaeuze koffiepraat'-nriddagen op het px-ogramma, bedoeld om aan de hand van stellingen te discussiëren over het wel en wee van het Vlissings studenten leven. Er zal ook actie worden gevoei'd tegen het nieuwe sys teem van studiefinanciering dat door de hogeschool-besturen is voorgesteld. Volgens Natasja Feller gaan studenten er door dit systeem financieel op achteruit. MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur steekt volgend jaar mim acht ton in projecten voor vernieuwing van het platte land. Eenzelfde bedx-ag is dit jaar ook besteed voor bijdi-agen in 17 projecten. Voor 1998 staan nu twaalf px-ojecten op de lijst die tot 1 december nog kan worden aangevuld met nieuwe aanmeldingen. Het gaat in het volgend jaar onder meer om de natuur/fietsboulevard op de Kop van Schouwen, een multi functioneel dorpsbos bij Biervliet en een landschapscamping in Zonnemaire. door Jacqueline Pons-Maas KLOETINGE - Cor en Corrie leerden elkaar ken nen in hun geboorteplaats Kloetinge. Ze woonden zo dicht in de buurt, dat ze elkaar wel moesten te gen komen. Ze trouwden in 1937 en vierden giste ren hun zestigjarig huwelijk in de besloten kring van het gezin. Het echtpaar C. van de Linde-Ha- rinck heeft drie kinderen en genieten nu ook van hun vier kleinkinderen en één achterkleinkind. Het was een leven van hard werken, zeker voor Comelis van de LindeAls kind moest Cor al vroeg bijspi'ingen op het landbouwbedrijf van zijn ou ders. Het werd een bedrijf van vader op zoon. Pas acht jaar geleden is hij hiennee gestopt. CoiTie was als kind veel te vinden in de boomgaard van haar vader of op het land in de bieten. In haar hu welijk had zij genoeg werk in het eigen huishou den. De grootste liefhebberd]' van de nu 78-jarige mevrouw Van de Linde is fietsen. Elk vrij uurtje gaat ze erop uit. Sinds april heeft zij er al achtdui zend kilometer opzitten. Wat dat aangaat, mag ze niet mopperen over haar gezondheid en ook haar 83-jaxdge echtgenoot heeft nog geen klagen. Za terdag geeft de familie een receptie in het Geertes- huis in Kloetinge. Familie en vrienden zijn dan vanaf 19.00 uur van harte welkom. Het Kloetingse echtpaar Van de Linde-Harinck vierde dinsdag het jubileum in besloten kring. foto Willem Mieras i m Jan en Bet je Traas kennen elkaar van jongsaf aan. fotoWilem Mieras door Jacqueline Pons-Maas GOES - Al heel klein hebben zij elkaar leren kennen. Als buurjongen en buurmeisje aanschouw den zij bijna twee jaar na elkaar het levenslicht. Jan Traas en Betje Traas groeiden op in Touwel- and, een gehuchtje onder Heinkenszand. De familieband was heel hecht. De beide vaders waren broers, de moeders zussen. Vanzelfsprekend groeiden ze samen op, gingen samen naar school en gaven elkaar uiteindelijk in 1937 het jawoord. Gisteren waren Jan en Betj e Traas het middelpunt, temidden van hun kinderen, vier klein- en zes achterkleinkinderen. Het zestigjarig huwelijk was een feit en zij vierden dit in huiselijke kring. In hun jonge tijd was van lang naar school gaan geen spx-ake, want Jan moest bomen x-ooien. Betje: „Altijd alles met de bijl." Het was werk dat hij tot 1946 uitoefende. Jan veranderde van beroep en werkte tot zijn pensionexdng in de fitteidj bij de waterleidingmaatschappij. Ruim 21 jaar brengt het echtpaar nu dagelijks detijdsamen door. „Dit gaat allemaal uitstekend", zegt Betje. ,,'t Was wel eens mopperen, maar bij elkaar blijven kostte ons echt helemaal geen moeite.Wat de gezondheid aangaat hebben de echtelieden nog geen klagen. „Mijn man kan ge- lukkignog heel goed autorijden", merkt Bet je op, „en zo kunnen we nogsteeds op familiebezoek." „Maar", voegt ze er gauw aan toe, „eigenlijk zijn we het liefste samen thuis." Aan het bruidspaar werd een felicitatiebezoek gebx-acht door bux-gemeesterD. J. van der Zaag en zijn echtgenoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31