Verwachtingen waren te hoog Zwikker lid high society NBA 3?5 Voetbalbond houdt WHC in de gaten Coulthard steunt Frank Williams Bonfrère wil weer in Nigeria aan de slag Aboriginals dreigen met acties bij Spelen Arie Haan schuift schuld slechte prestaties in schoenen van pers en publiek Gold Race start in Maastricht Smith verlaat de Rangers Arie Haan Van der Spil op koers voor EK Reserves Ockenburgh uit beker Schultz afwezig bij Masters De Langeleegte kost één gulden Real laat twee punten liggen van onze sportredactie ZEIST/WEZEP - De KNVB houdt amateurclub WHC uit Wezep in de gaten. De zater dag-hoofdklasser nam onlangs een aantal spelers onder con tract, om te voorkomen dat zij op ieder gewenst moment hun biezen kunnen pakken. In het amateurvoetbal is het voor een vereniging verboden.,; om een werkgever/werkneL mer-relatie met spelers, te on derhouden. WHC zegt echter te opereren binnen de grenzen van de KNVB-reglementen. De club heeft een advocaat inge huurd. die heeft uitgezocht op welke manier, een verbintenis met een speler toch binnen het reglement past. De voetbalbond zal de zaak Uitzoeken, meldt woordvoer der Stolk. „We bekijken of WHC in overtreding is-,Qver enkele weken wéten we of dat zo is en of we maatregelen tref fen." De club hééft ondèr ande ren doelman Gerard van Boven en Edwin Overmans (de broer van prof speler Mare) onder contract. ,,We willen dit uit breiden tot onze jeugdspelers. Indien profclubs hen willen wegkapen, hebben we een stok achter de deur om de oplei- dingskosten terug te vorde ren", zegt voorzitter Hemd van Beek. WHC heeft op het gebied van de jeugdopleiding een samen werkingsverband met Heeren veen. ANP van onze sportredactie BOTTERDAM - Arie Haan sluit uit dat hij op korte termijn weer bij een andere club aan de slag gaat. De ontslagen Feyenoord- trainer beweert zó beschadigd te zijn door de ontwikkelingen in de Kuip dat hij een tijdje rust neemt. „Ik ben geen robot." Dat zegt Haan vandaag (woensdag) in een afscheidsinterview in De Krant van Feyenoord. Hij rea geert daarmee nogmaals op sug gesties dat hij de afgelopen tijd al contact zou hebben gezocht met Standard Luik, waar Aad van onze sportredactie CVIOLA - Met een soort video boodschap voor de rechtbank in Imola heeft de Britse auto coureur David Coulthard zijn voormalig werkgever Frank Williams zijn steun betuigd. De manager van het Formule I- team van Williams-Renault wordt samen met vijf anderen schuld aan de dood van coureur jAyrton Senna, drie jaar geleden, i ten laste gelegd. De Braziliaan verongelukte op 1 mei 1994 op het circuit van Imo la toen hij met een snelheid van bijna 300 kilometer per uur te gen een muur knalde. Volgens de Mos vorige week op straat werd gezet. In het huisorgaan van de Rotter damse club zegt Haan dat hij vanaf het begin, in oktober 1995 toen hij Willem van Hanegem opvolgde, een 'negatieve atmos feer' heeft ondervonden bij Fey enoord. Daarvan gaf hij met na me de pers de schuld. „Ik heb geen krediet gehad. Haan voelt zich beschadigd, met name door aantijgingen in een aantal media als zou hij fi nancieel wijzer zijn geworden van de transfers van cle Zuid- de aanklagers is het ongeluk veroorzaakt door nalatigheid van het team. De stuurkolom van Senna's bolide zou niet in orde zijn. Op een in de rechtzaal afgedraaide videoband meldde Coulthard, die ten tijde van het ongeval testrijder bij Williams was, dat hij nooit heeft getwij feld aan de integriteit van Wil liams. „Ik heb gewoon veel respect voor de teambegeleiders", aldus Coulthard, die momenteel uit komt voor het team van McLa ren-Mercedes. Williams en de vijf andere beklaagden komen woensdag voor het eerst zelf in de rechtzaal. Naar verwachting wordt de zaak in november af gewikkeld, waarna in december een vonnis volgt. RTR HEERLEN - Na 27 starts in Heerlen begint de wielerklas sieker Amstel Gold Race vol gend jaar in Maastricht. Burgemeester Pleumeekers van Heerlen noemde het gisteren een zware slag voor de stad. Koersdirecteur Leo van Vliet wilde niet ingaan op het bericht. De 33e editie van de wedstrijd staat 25 april 1998 op de agenda. ANP Spaanse zwemmer kondigt afscheid aan via e-mail MADRID - Met een e-mail aan zijn Spaanse club heeft de Spaanse zwemmer Martin Lo- pez-Zubero aangekondigd zijn loopbaan te beëindigen. De 28-jarige Lopez-Zubero, de succesvolste Spaanse zwemmer ooit. behaalde in augustus tij dens het EK in Sevilla zijn vier de Europese titel op de honderd meter rugslag. Verder won hij in 1992 in Barcelona olympisch goud op de 200 meter rugslag. RTR GLASGOW - Trainer Walter Smith verlaat Glasgow Rangers aan het einde van dit seizoen. De succesvolste coach in de clubhistorie werkte sinds 1990 bij de Schotse club. Smith meld de al vroeg dit seizoen zijn be sluit te hebben genomen. RTR Amerikaanse spelers. Hij is daardoor, zegt hij, tot in het diepst van zijn ziel gekwetst. De beweringen werden naar zijn mening niet gestaafd door be wijzen. Haan vermoedt dat een aantal media bewust zijn uitge weest op zijn val als Feyenoord- trainer. „Nou, dan moet je toch wel een erg groot hart hebben om op zo'n moment te denken: ach, laat maar schieten. Ik kan dat niet." Goede bekenden Hij wijst op de spelers met wie Feyenoord vorig jaar onderhan delde vóórdat de Argentijnen en Uruguyaan Picun in beeld kwamen: Youri Mulder, Frank Verlaat, Andreas Herzog van Bayern en Philip Leonard van Standard Luik. Deze spelers, al len goede bekenden van Haan, bleken te duur voor de Rotter dammers. Haan: „Als ze wèl waren gekomen, hadden de journalisten die nu met dat val se gerucht kwamen óók gezegd dat ik eraan verdiend had? Dit is toch te gek voor woorden." „Ik begreep door het slechte re sultaat tegen Ajax dat Feye noord een beetje met mij in z'n maag zat," laat Haan opteke nen. Hij kon het aflezen aan het gezicht van voorzitter Jorien van den Herik dat deze hem niet langer wilde blootstellen aan de reacties van pers en supporters. „Daarom vind ik het jammer dat men mij vorige week tegen Manchester United en Ajax in het zadel heeft gehouden, ter wijl ik na Willem II al aangege ven had wat er daarna zou kun nen gebeuren," zegt hij enigzins cryptisch. Uitspraken Na het 2-0 verlies in de uitwed strijd bij Willem II werd Haan herinnerd aan een aantal uit spraken, die hij eerder die week had geventileerd in Voetbal In ternational. Daarin zei hij dat hij zou opstappen als de druk op hem en zijn gezin te groot zou worden. In het laatste, beslissende ge sprek met voorzitter Jorien van den Herik heeft Haan aangege ven waaraan het bij Feyenoord schort. Volgens de trainer heb ben een deel van het pubhek en het merendeel van de journalis ten te hoge verwachtingen. Daardoor kan een trainer bij Feyenoord niet bouwen aan een nieuwe ploeg en kunnen jonge talenten zich niet goed ontwik kelen. „Ik heb die invloeden bij mijn vorige clubs nooit zo in die mate meegemaakt," zegt hij in het interview waarin hij met geen woord rept over de matige prestaties en het slechte veld spel van Feyenoord. GPD van onze sportredactie MAASTRICHT - Jo Bonfrère is bereid opnieuw bondscoach te worden van Nigeria, indien hij voor die functie gevraagd wordt. De trainer zou Nigeria voor en tijdens het WK van vol gend jaar moeten begeleiden. Vorige week deelde internatio nal Garba Lawal van Roda JC mee, dat het leeuwendeel van de Nigeriaansc topspelers voor stander is van een terugkeer van de Limburger. Het nationaal voetbalelftal van Nigeria zoekt een nieuwe bondscoach, nadat de bond eind september de Fransman Philip pe Troussier wegstuurde bij ge brek aan tactische kennis. Bon frère, in 1994 nog assistent van zijn landgenoot Clemens Wes terhof, leidde vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Atlan ta als hoofdtrainer de Nigeri- aanse Olympische ploeg naar het goud. Lawal meldde vorige week dat toonaangevende spe lers van West-Europese clubs alsFinidi, Oliseh, Ammunike en Babangida allen achter Bonfrè re staan. De internationals, die regelma tig met elkaar overleggen, heb ben bij de Nigeriaanse bond het van onze sportredactie CANBERRA - Aboriginal-lei ders hebben de Australische premier John Howard gisteren gewaarschuwd. Zij zullen de Olympische Spelen van 2000 in Sydney gebruiken om hun zaak te bepleiten als Howard zijn plan om hun landrechten te be perken doorzet. „De Olympische Spelen zouden een gelegenheid zijn om de in ternationale media beter voor te lichten", zei aboriginal-onder handelaar Peter Yu. Dan zullen de mensen kunnen zien „hoe Australië echt is". Of de aborigi nals alleen van plan zijn buiten landse bezoekers te benaderen of ook protestacties willen hou den, zei Yu niet. Het plan van Howard is een ant woord op twee uitspraken van het Hooggerechtshof, dat be paalde dat sommige rechten van de oorspronkelijke bewoners van Australië, meer dan 200 jaar nadat zich in 1788 de blan ken in het land vestigden, nog verzoek ingediend Bonfrère te polsen. „Binnen tien dagen moet er een basis zijn om te pra ten", zegt de oefenmeester zelf. „Anders kun je het vergeten. Ik wacht af of ik iets van de bond hoor. Als dat gebeurt en de spe lers staan inderdaad aan mijn zijde, dan heb ik zeker interes se." Collega Westerhof aast momen teel echter op dezelfde functie en voert daarvoor in Lagos een lobby. Als die slaagt, wil hij Jan van Deinsen, de technisch ma nager van TOP Oss, meenemen als assistent. Bonfrère kiest niet voor de lob by-tactiek van zijn collega. „Want zo werkt het niet. De spe lers lobbyen voor mij. Als zij bij de bond aangeven dat ze mij willen hebben, is dat de best denkbare invulling van de vaca ture. Ik hoor het vanzelf. Vaste plannen voor de komende tijd heb ik niet, dus ik wacht af." De trainer ziet het als groot voor deel dat hij de steun van de meeste Nigeriaanse voetballers geniet. „Normaal moet jeervoor zorgen dat ze tijdens een WK achter je staan. Nu steunen ze me al voor aanvang. Dat zou een groot voordeel kunnen zijn." ANP rechtsgeldigheid bezitten. Daarmee verwierp het hof het tot dan toe geldende rechtsbe ginsel dat Australië bij de komsi van de blanken „terra nullius" - leeg land - was, hoewel inmid dels is komen vast te staan dat de aborinigals er al minstens 40.000 jaar wonen. Australische herenboeren en mijnbouwers, die door de uit spraak van het hof gedupeerd dreigden te worden, kunnen zich goed vinden in het plan van Howard, omdat dit de aborigi nal-aanspraken zodanig be perkt dat zij hun werk zonder problemen kunnen voortzetten. Yu zei dat de aboriginals ook nu nog bereid zijn met de regering aan tafel te gaan zitten om een praktische uitwerking van de gerechtelijke besluiten moge- lijkte maken. Het plan van Howard komt van daag (woensdag) in stemming in het Huis van Afgevaardigden, het lagerhuis, waar Howards Conservatieve partij een meer derheid heeft. AP (Advertentie) Kaarsenstandaard Lange avonden, donkere dagen U maakt het nóg gezelliger met [deze stijlvolle kaarsenstandaard. Van 6.95 voor DE RIJK NIEUVELTWEG 56. OOSTBURG 0117-452279 Leeftijd: 48 jaar, geboren in Winschoten Clubs: WW, Ajax (1967-1975), Ander- lecht (1975-1980), Standard Luik (1980-1983), PSV en Seiko Hong Kong (1983-1984) Clubs als trainer: FC Antwerp (1984-1985), Anderlecht (1985-1987), Vfb Stuttgart (1988-1990), FC Nürnberg (1990-1991), Standard Luik (1991-1994), P0AK Saloniki (1994- 1995), Feyenoord (1995-1997) Voortijdig vertrek bij Vfb Stuttgart, FC Nürnberg, Standard Luik en Feyenoord Debuut Oranje: 1971 - Laatste interland 1980 ■Aantal interlands: 35 - Twee WK-finales. In 1974 tegen Duitsland en in 1978 tegen Argentinië Titels: Landskampioen Ajax '70, '72, '73 Landskampioen Standard Luik '82, '83 Europa Cups: Europa Cup I met Ajax in '71, '72, '73 Europa Cup II met Anderlecht in '76, '78 Arie Haan's laatste gang naar de Kuip, Basketballer Serge Zwikker, speler van Houston Rockets: „Ik wil niet verwaand klinken, maar ik weet dat ik de NBA aan kan. Geef metwee, drie jaar en ik ben een basiskracht." foto Robert Vos/ANP Droom Nederlandse basketballer gaat in Amerika in vervulling door Rob Kramp MAASSLUIS - Een hoogvlieger als Mi chael Jordan wordt hij nooit, een Mike Ty son onder het bord als The Shaq evenmin, maar Serge Zwikker is wél lid van de high society van NB A-basketballers. The Zwik begint vrijdag aan zijn eerste seizoen in het Amerikaanse profbasketbal. Op de bank, bij de Houston Rockets. Voor de 24-jarige Zwikker ging eind juni een droom in vervuiling. Tijdens de zoge naamde draft, de jaarlijkse handel in bas ketbalvlees, werd hij gekozen door de Houston Rockets. „Daar heb ik negen jaar dag en nacht voor gewerkt", aldus de 2.19 meter lange center uit Maassluis. „Vanaf de dag dat i k naar McClansey High in Ne w York ging, mijn eerste highschool in de States." Hij tekende bij de Rockets voor één jaar, ging akkoord met het minimumsalaris van 250.000 dollar en sloeg aanbiedingen af van Real Madrid en Barcelona, die hem één miljoen dollar netto per seizoen ga randeerden. „Omdat de NBA altijd mijn droom was. De posters hingen boven mijn bed. Ik moest en zou naar de NBA In Eu ropa kan ik altijd nog spelen als ik onver hoopt niet slaag in de NBA" Die kans acht Zwikker marginaal. „Ik wil niet verwaand klinken, maar ik weet dat ik de NBA aan kan. Geef me twee. drie jaar en ik ben een basiskracht. Zo is het overal gegaan. Op de highschools en bij North Carolina. Van bankzitter tot basis speler. De Rockets willen mij die tijd gun nen. Ik moet over twee, drie jaar klaar staan om Hakeem Olajuwon op te vol gen." Hakeem „The Dream" Olajuwon is al 34. Net als Sir Charles Barkley en Clyde „The Slide" Drexler. de grote drie van de bas- ketbaltrots uit Houston in het conserva tieve Texas. „Barkley belde me in Hous ton om me welkom te heten. Met Hakeem train ik sinds j uli een keer per week. Drex ler heb ik nog niet gezien. Die was nog op vakantie." Studiebeurs Zwikker vertrok als vijftienjarige naar de States. Een jaar eerder was hij in een bas- ketbalkamp in Paterswolde ontdekt door Amerikaanse scouts. „Ik was toen al 2.15 meter. Voor de Amerikanen was ik een na- tuurgeschenk. Zij hebben de stelregel: basketbal kim je leren, lengte is aangebo ren." Na zijn laatste jaar aan de Harker Prep Highschool boden vrijwel alle uni versiteiten hem een studiebeurs met gra tis kost en inwoning aan. Hij trok naar Chapel Hill. North Carolina. Naar de beroemde Tarheels, de college- ploeg waarbij oud-bondscoach Randy Wiel assistent was van Dean Smith, de le gendarische coach die Michael Jordan naar de NBA bracht. „Bij mijn binnen komst was het eerste wat Smith zei; Serge, geloof me, wij brengen jou naar de NBA" Smith hield woord, maar het zware werk deed Zwikker zelf. „Snelheid, voeten werk, kracht- en coördinatietrainingen. Ik moest alles nog leren. Mijn enige wapen was mijn jumpschot. Ik was redelijk tref zeker van korte en mid-afstand." De hoogblonde Dutchman viel op door zijn nooit aflatende inzet en ijver. „Op elke training gaf ik honderdtien procent. Ik moest wel, om me te handhaven." De beloning volgde in juni 1997. Nanegen jaar was Zwikker daar waar hij wilde zijn: in de NBA Hij huurde een huis in Hous ton, op vier minuten van The Summit en twintig van het trainingcentrum en ging aan de slag in de Summer League in de Rocky Mountains, met zeven wedstrijden in zeven dagen. Coach Tomjanovich was tevreden over zijn aanval, maar zag te kortkomingen in zijn verdediging. „Daar gaan de Rockets het accent op leg gen. Op mijn verdedigende spel. Mijn voe tenwerk is nog te traag voor de NBA ik moet beweeglijker worden." Maar zorgen hoeft Zwikker zich niet te maken. „Ik ben aangetrokken voor de toekomst. In mijn eerste jaar speel ik hooguit drie, vier mi nuten per wedstrijd. Om Olajuwon even op adem te laten komen. Meer niet." ANP PORTIMAO - Tijdens de open Portugese kampioenschappen is judoka Jessica van der Spil uit Goes tweede geworden in de catgegorie boven 72 kilo. Het toernooi diende als voorberei ding op de Europese titelstrijd voor junioren, die medio no vember in Ljublijana worden afgewerkt. De 18-jarige Van dei- Spil kwam in Portimao tegenstanders van formaat tegen. De Goese judoka won in de eerste ronde van de Duitse Gertrud Müller met een houdgreep, nadat ze met een yuko tegen had gekregen. De Britse Carina Bryant, wereldkampioene bij de junioren van 1996, was nog een maatje te groot en wierp de Goese judoka na twee minuten met een heupworp op de mat. In de laatste wedstrijd gaf de Fran^aise Mondière de strijd op door een blessure. Van der Spil. die de laatste maanden zelf met een schouderblessure kampte, was tevreden. Ze ligt op koers voor het EK jeugd. „De schouder voelt goed aan. maar ik merk dat ik nog niet lang aan het trainen ben." ZUNDERT - Het tweede team van Party Service Ockenburgh heeft de eerste ronde van het landelijke bekertoernooi voor driebandenteams niet overleefd. Het kwartet uit Rilland ver loor in Zundert van Jersey Eclair met 6-2. Eerder was het thuisduel met 8-0 verloren gegaan. Bij Ockenburgh was Ray mond Nicodem de enige die tot winst kwam. Hij versloeg Ad Broeders met 2-1. Ronny Daniels, Roland Uytdewilligen en Richard de Bruin moesten hun tegenstander feliciteren. WARMOND - TennissterBrenda Schultz verdedigt haarMas- ters-titel niet. Titelverdediger Sjeng Schalken heeft daaren tegen wel toegezegd te komen. De Masters vinden dit jaar plaats in de tweede week van december in Warmond. Bij de vrouwen ontbreken ook Miriam Oremans en Kristie Boogert. Hanneke Ketelaars, Seda Noorlander en buitenkampioene Amanda Hopmans zijn wel present. Bij de mannen hebben behalve Schalken onder anderen buitenkampioen Marcel Reuter, Paul Haarhuis en Peter Wessel ingeschreven. Richard Krajicek, Jan Siemerink en Dennis van Scheppingen ontbre ken op de voorlopige deelnemerslijst. ANP VEENDAM - De gemeente Veendam heeft het stadion De Langeleegte voor het symbolische bedrag van één gulden ver kocht aan de plaatselijke eerste-divisieclub. Bovendien krijgt de profclub twee miljoen gulden van de gemeente. Dat geld is bedoeld om een deel van de renovatiekosten van het stadion te bekostigen. De financiering hiervoor heeft de club nu rond. In augustus volgend jaar moet de opknapbeurt klaar zijn. De Langeleegte heeft dan een capaciteit van 6300 zitplaatsen. Het stadion biedt ruimte aan 10.000 toeschouwers. ANP MALLORCA - Real Madrid heeft in een krankzinnige wed strijd tegen Real Mallorca twee belangrijke punten laten lig gen. De landskampioen kwam op het eiland niet verder dan 0- 0. De achterstand op koploper Barcelona bedraagt nu vier punten. Het komende weekeinde spelen de beide ploegen te gen elkaar. Promovendus Mallorca staat na het gelijke spel op de vijfde plaats. De Madrilenen hadden het moeilijk tegen Mallorca, dat onlangs nipt verloor (0-1) van Barcelona. De wedstrijd kreeg een merkwaardige wending toen twee minu ten voor rust een deel van de lichtmasten uitviel. Dat manke ment was na een aantal minuten weer verholpen. Verder barstte een geweldig onweer los boven het vakantie-eiland. In de tweede helft goot het. Na ruim een kwartier viel het licht opnieuw uit. Ineens was het pikdonker. De scheidsrechter staakte het duel en hervatte het pas veel later. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25