Krediet voor Arie Haan was op Krajicek doet graag concessies Ik vermaakte me vooral voor en na de wedstrijd Erwin Koeman stopt na twintig jaar voetbal Beschonken jockey wint eigen race Feyenoord-voorzitter Van den Herik maakt geen haast met nieuwe trainer Nieuwe navigator Sunergy p sport woensdag 29 oktober 1997 door Paul van den Bosch en Peter Quwerkerk ROTTERDAM - Soms herhaalt de geschiedenis zich net niet. Ooit, aan het begin van het sei zoen 1989/1990 bestormden honderden Feyenoord-fans de grasmat van de Kuip, kort voor het einde van de competitie wedstrijd tegen Fortuna Sit- tard. Feyenoord stond met 0-2 achter en verkeerde in een diepe crisis. De supporters eisten het hoofd van bestuur en trainer. Pim Verbeek kreeg de Zweed Gunder Bengtsson boven zich. Maar begin 1991 stond het duo toch voortijdig op straat. Vanavond is Pim Verbeek op nieuw in de Kuip, nu als tech- nisch-directeur van Fortuna Sittard. Als het sportieve ver loop van Feyenoord-Fortuna S. zich opnieuw tegen de club van Zuid had gekeerd, dan was de reactie van het hondstrouwe publiek even voorspelbaar ge weest. Maar zover is het (net) niet ge komen. Arie Haan vloog er al uit, voordat hij zijn ploeg tegen Fortuna had laten spelen. Een aantal reacties op een rijtje. Pim Verbeek, technisch-direc- teur Fortuna Sittard: „Zo gaat dat, je kon erop wachten. Maar of Arie Haan alleen de schuld heeft? Hij heeft gesaneerd, dat was nodig. Hij is voiig jaar met een stug elftal op een voortreffe lijke tweede plaats geëindigd; hij heeft mogen investeren; Fey enoord heeft eindelijk de spits gekocht waar het al jaren op wacht, en dan is het verwach tingspatroon: we gaan voor het kampioenschap! Maar hoe kun je dat nou waar maken? Daar is bijna niet tegen aan te vechten. Alleen rust en een maximaal vertrouwen in de nieuwe, jonge spelers kan jered- den. Maar dat is bij Feyenoord absoluut onmogelijk." Koos Postema, t v-persoonlij k- heid en Feyenoord-supporter: „Staatssecretaris Haan is nu weg, maar ik vind dat de minis ter ook wel eens aan de tand ge voeld mag worden. Jorien van den Herik dus. Die heeft heel veel goed werk gedaan in de Kuip, maar hij loopt nu een beetje vast, En Jorien is natuur lijk ook verantwoordelijk voor het elftal dat er nu staat. Ik ver maakte me de laatste jaren vooral vóór en na de wedstrijd van Feyenoord. Het voetbal zelf was vaak niet om aan te zien. Nee, het vertrek van Haan was onafwendbaar, al kun je je af vragen wie dit Feyenoox-d weer op de rails moet krijgen." Adrie Koster, trainer van Excelsior: „Hoe collega's reageren? Dat hangt af van de band, die je met een bepaalde vent hebt. Ikzelf heb door het samenwerkings verband natuurlijk vaak genoeg overleg gehad met Haan. Ik ga hem zeker bellen om hem sterk te te wensen. Of ik nu ook bang ben voor mijn baan omdat Ex celsior zo laag staat? Nee hoor, Excelsior is toch wel een andere club." Willem Veenman, voorzitter van de supportersvereniging: „Of we nu ons zin hebben? Ja joh, geef mij maar weer de schuld. Ik ben niet van mening dat het Feyenoord-legioen ongeduldig is geweest. We hebben dit twee jaar moeten aanzien, en willen nu ook wel eens wat anders. En die 4-0 tegen Ajax, dat doet in Rotterdam onnoemelijk veel pijn. En dan word je nog eens voor lui gezet door ene meneer Witschge. Ajax was de bekende druppel, ja. Rob Witschge, speler bij FC Utrecht en bij Feyenoord weg gestuurd door Haan: „Het is ge woon terecht. Feyenoord speel de toch slecht en de resultaten waren dat ook. Bovendien ben ik toch op een rotmanier wegge gaan uit de Kuip en daar heeft Arie Haan ook een hand in ge had. Daarom kan ik er niet zo wakker van liggen dat voor Arie Haan nu een rotperiode is aan gebroken..." GPD door Jan Menngqa GRONINGEN - Erwin Koeman zet aan het eind van dit seizoen een punt achter zijn betaald voetbalcarrière. Via algemeen manager Hans Nijland van FC Groningen stelde hij het bestuur van de club in kennis van zijn beslissing. „Ik vind het na twin tig jaar betaald voetbal wel ge noeg." Verrassend komt het besluit van Koeman niet. Toen hij in maart van dit j aar zijn contract met FC Groningen met één jaar ver lengde, kondigde hij min of meer aan dat het zijn laatste sei zoen als profvoetballer zou worden. Conditioneel heeft hij nog geen problemen, laat Erwin Koeman weten en van blessures heeft hij dit seizoen gelukkig ook geen last. „Als je in Nederland boven de dertig komt, word je al voor een oude lui versleten. Maar zo Indrukwekkend afscheid Baresi MILAAN - Franco Baresi heeft op indrukwekkende wijze zijn carrière beëindigd. In een team met huidige en oude spelers van AC Milan won hij met 5-1 van de All Stars, een elftal met wereld sterren. i Baresi (37) scoorde één keer. Voor 55.000 toeschouwers speelden Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit nog eenmaal voor AC Milan. Ronald de Boer en Danny Blind deden mee met het wereldelftal. Van Basten hield het dertig mi nuten vol. Rijkaard en Gullit 'veertig. Ook Edgar Davids maakte een deel van het duel mee. Voor het wereldelftal, met onder anderen Zico, Romario en Papin, maakte Hierro het enige doelpunt. Voor AC Milan scoor den Baresi, Weah (twee keer), Lentini en Roberto Baggio. Baresi speelde zijn eerste wed strijd voor AC Milan op 23 april 1978. In totaal trok hij 716 keer het roodzwarte shirt van de club aan. In zijn laatste wedstrijd maakte hij zijn twintigste tref fer. Baresi tekende woensdag de 1-1 aan. Vijf minuten voor tijd verliet „II Capitano" het veld. Hij kreeg een staande ovatie van het pu bliek. De opbrengst van het duel. 1,5 miljoen gulden, is be stemd voor Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. ANP voel ik me nog niet. Ik heb dit seizoen één keer een moeilijke week gehad. Dat was de week waarin we drie competitiewed strijden moesten spelen (achter eenvolgens tegen Vitesse, NAC en Feyenoord, red.). Achtste seizoen Koeman is, verdeeld over drie perioden, bezig aan zijn achtste seizoen in dienst van FC Gro ningen. In 1978 debuteerde hij in het profvoetbal, maar na zes competitieduels voor FC Gro ningen werd hij al door PSV aangetrokken. Medio 1982 nam FC Groningen hem weer van de Eindhovense club over. In de zo mer van 1985 vertrok hij op nieuw uit het Oosterpark en ging bij KV Mechelen aan de slag. Hij bleef de Belgische club vijf jaar trouw, verkaste daarna wederom naar PSV en streek in de zomer van 1994 weer neer op het oude nest. FC Groningen wil hem in een andere functie graag langer aan de club binden. Directeur Nijland wisselt daarover bin nenkort met Koeman van ge dachten. „Ei-win Koeman", zegt Nijland, „heeft zó veel betekend voor FC Groningen dat we er al les aan zullen doen om hem voor de club te behouden. Het is een jongen met een enorme voetbal bagage en voetbalkennis." GPD KOPENHAGEN - De Zweedse jockey Joachim Haspe heeft met zijn paard Okey King in zijn eentje een paardenrace gewonnen. In beschonken toestand had hij tijdens koersen in Kopenhagen de toeter niet gehoord ten teken van een valse start. Alle andere jockey's hiel den in, maar Haspe ging in vol tempo door en kwam juichend over de finish. De tien andere paarden stonden toen nog bij de start. Okey King was te moe om bij de echte koers van start te gaan. Haspe mag waarschijnlijk de ko mende drie maanden niet op de sulky zitten. Zijn bloed had een alcoholpro millage van 1,6. DP.4 KAAPSTAD - De Nederlandse deelnemer aan de Whitbread zeilrace om de wereld, Brunel/Sunergy, krijgt een nieuwe navigator. De 47-jarige Engelsman Stuart Quarrie neemt de plaats in van de Portu gees Joao Cabecadas, die de ra ce zal voltooien als beman ningslid. De Brunel/Sunergy, in de eerste etappe als laatste geëindigd, kent nog een andere omzetting. Het Zwitserse bemanningslid Gerald Rogiveu haakt af, mede omdat zijn vrouw over twee we ken moet bevallen. Daarbij ver schilde hij naar eigen zeggen te vaak van mening met zijn colle ga's over de te varen koers. De Fransman Hervé Jan neemt zijn plaats in. ANP Amateurs te sterk voor Dortmund BONN - De miljoenenploeg van Borussia Dortmund verkeert in een diepe sportieve crisis. De winnaar van de afgelopen Champions League leed in de derde ronde van de Duitse beker een beschamende 2-1 nederlaag tegen de amateurs van Ein- tracht Trier. Deze club uit één van de regionale liga's is in de strijd om de DFB-pokal uitge groeid tot een reuzendoder. Tri- ér schakelde eerder UEFA-cup- winnaar Schalke '04 uit. Sinds Dortmund de meest aan sprekende Europese beker ver overde, gaat het bergafwaarts met de club. De trainerswissel Hitzfeld-Scala lijkt de ploeg geen goed te hebben gedaan. Dortmund presteert zeer teleur stellend in de competitie en staat veertiende met 13 punten uit 12 wedstrijden. De goede re sultaten in de Champions Lea gue en de 3-2 zege zaterdag op het hoog geklasseerde Hansa Rostock leken lucht te geven. Tegen Trier ging het echter weer fout. Voor 18.000 toeschouwers nam de bekersensatie in het eigen Moselstadion een 2-0 voor sprong via Thömmes en Czakon. Dortmund-verdediger Kohier verkleinde de schade tot 2-1, maar de inhaalrace kwam te laat. Dortmund krijgt niet de tijd op adem te komen. In de competitie wachten de num mers één en twee Kaiserslautern cn Bayern München en in Euro pees verband het Italiaanse Parma, eerder werkgever van Scala. RTR door Marcel van der Kraan tie van AC Milan zou worden ROTTERDAM - Twee jaar gele den moesten er vluchtroutes worden uitgestippeld en kon Wim van Hanegem via een ach teruitgang van het stadion aan het eind van een chaotische dag in een geleende auto naar huis scheuren. Die taferelen wilde Feyenoord Arie Haan niet aan doen. Daarom bleven op maan dag de kaken nog op elkaar en kwam de trainer op dinsdag ochtend netjes afscheid nemen van de spelersgroep. Daarna volgde het lange beraad tussen de selectie en de voorzit ter, die uiteindelijk in de mid daguren tekst en uitleg gaf aan de media. Van den Herik zei dat hij de spe lersgroep had gewezen op het feit dat die mede verantwoorde lijk was voor het vertrek van Haan. Er was vooral de afgelo pen weken beneden elk niveau gepresteerd en dat zinde de lei ding van Feyenoord niet. Waar Van den Herik de duur be taalde profs in bedekte termen een uitbrander gaf, las hij ook een deel van de media de les. Feyenoords preses is woedend dat Haan door een aantal jour nalisten zwart is gemaakt door te suggereren dat hij aan trans fers van Zuid-Amerikaanse spelers zou hebben verdiend. Die verwerpelijke beschuldi gingen deden het imago van de coach in een periode dat hij min dere resultaten boekte geen goed. Maar bij ons, bij de leiding van Feyenoord," zo sprak Van den Herik fel, „hebben die onterech te verdachtmakingen geen en kele rol gespeeld. Ik vind treurig dat er zonder enige reden din gen klakkeloos in een aantal kranten zijn verschenen. Wat heeft wel een rol gespeeld bij het besluit om met Haan te stoppen? Van den Herik: „De risico's die de club en Arie zelf zouden lo pen als we nog langer doorgin Preses Jorien van den Herik: „Feyenoord gaat zich in alle rust oriënteren." gen in de bestaande situatie. Zo reëel moesten we wel zijn. Het kon verregaande consequenties hebben voor zijn trainerscarriè re. Maandagmiddag had ik een gesprek met Arie, zoals ik dat ook tien dagen geleden met hem had. We kwamen samen tot de conclusie dat het in het belang van Feyenoord was dat er een beslissing moest worden geno men. Hij gaf aan dat hij ook niet de oplossing in huis had voor de problemen die er zijn. Natuur lijk was het geen leuk gesprek. Maar we zijn niet op slechte voet uit elkaar gegaan. Het was ook niet zo dat ik hem moest over tuigen dat hij er mee moest stop pen." Haan heeft vanaf het begin wei nig krediet gehad bij het pu bliek. Van den Herik: „Dat klopt en dat is mij behoorlijk tegenge vallen. Arie verdiende meer kre diet. Er is vanaf het begin een bepaalde atmosfeer geweest die niet in zijn voordeel was. Ik vind het des te treuriger omdat Arie Haan een voortreffelijke coach is. Dat vind ik nog steeds en dat vinden anderen in onze organi satie ook. Vooral de mensen die hem in de afgelopen twee sei zoenen goed hebben leren ken nen, hebben een heel ander beeld van hem dan het grote pu bliek." Wat was de reactie van de spe lersgroep? Van den Herik: „Ik heb lang met de spelers gesproken. Ook zij er kennen hun verantwoordelijk heid met betrekking tot de situatie die is ontstaan. Ik heb gemerkt dat er een hoop respect is vanuit de selectie voor de vak man Haan. Twee jaar geleden kreeg hij de opdracht om schoon schip te maken. We zijn gaan bouwen aan een elftal. Vorig seizoen was een heel aardig jaar voor Feyenoord. Alleen het pro duct moest beter, aantrekkelij ker worden. Er zijn spelers vertrokken, maar daarvoor kwamen nieuwe spelers in de plaats. Omdat we aantrekkelijk voetbal wilden brengen, hebben we zelfs onze nek uitgestoken en een spits van wereldklasse aan getrokken. Desondanks kregen foto Phil Nijhuis/GPD we dit seizoen te maken met een stilstand. Die mocht niet optre den, want dat accepteert het pu bliek niet. En dat vind ik ook wel terecht, want we hebben een heel trouw publiek dat kritisch is en kritisch mag blijven. Er zijn veel aankopen gedaan onder Haan. Was daar ontevre denheid over? Van den Herik: „Nee. Maar laat ik duidelijk maken dat niet de trainer in z'n eentje alle spelers heeft aangetrokken. Dat doet niemand bij Feyenoord in z'n eentje. Dat doen we met elkaar. Het blijft mysterieus waarom dingen soms misgaan. Ik denk dat ik geen 'nee' zou zeggen als ons vandaag de complete selec- aangeboden, inclusief de trai ner. Allemaal fantastische voet ballers. Toch heeft ook die ster- renploeg op dit moment maar vijf punten uit zes wedstrijden. Ik wil ermee aangeven dat je niet altijd volgens een logische lijn kunt redeneren. We hebben drie j aar Wim van Hanegem ge had. Ik had gehoopt dat Arie Haan langer dan twee jaar hier zou blijven. Nogmaals, iedereen binnen de club erkent dat we ie mand met veel verstand van voetbal en een echte vakman hebben verloren." Heeft Haan de vrijheid om me teen elders aan de slag te gaan? Van den Herik: „Dat is een hy pothetische vraag. Arie zal voorlopig nergens aan de slag gaan, omdat hij daar helemaal geen zin in heeft. Dat heeft hij aan mij duidelijk gemaakt." Wat gaat er nu gebeuren? Van denHerik: „Feyenoord gaat zich in alle rust oriënteren. Op korte termijn zal de vacature van Haan niet worden ingevuld. Voorlopig is het aan de spelers groep om nu prestaties te leve ren, waarbij Geert Meijer de training en coaching in handen heeft." Wordt de nieuwe trainer een Deen? Van den Herik: „Ik was maan dagavond inderdaad in Dene marken voor zaken. Maar ik ga geen informatie geven over mij n bezigheden op dit moment. Óf mijn voorkeur naar een buiten landse trainer uitgaat? Het is nog veel te vroeg om daar op dit moment een verklaring over te geven. Kunt u zeggen of de komst van Johan Cruijffis uitgesloten? Van den Herik: „Het is ook nog te vroeg om te zeggen dat er mensen zijn uitgesloten." Toptennisser overwoog na Wimbledon-zege te stoppen van onze sportredactie STUTTGART - Een, twee keer per jaar is tennis een heel vies woord voor Richard Krajicek. Het zijn die momenten waarop hij overweegt te stoppen. Waarop hij overal zin in heeft behalve tennis. „Ik krijg steeds meer moeite met het reizen, met het weg zijn", bekent hij. „Ilt ervaar steeds meer dat proftennis een hard beroep is. Het is een no madenbestaan. Heimwee is een beladen woord, maar on derweg ga ik steeds vaker mijn sociale leven missen. Ik wil va ker thuis zijn. Bij mijn vrien den, mijn familie, bij Daphne. Krajicek tennist al 23 jaar on afgebroken. Vanaf zijn derde kijkt hij door de snaren van zijn racket naar het dagelijks leven. Pas jaren later werd zijn beroep zijn hobby. Toen zijn vader, de tennistiran, al lang uit zijn leven was verdwenen. Toch dringt steeds regelmati ger bij Krajicek de vraag op of hij nog volledig achter zijn werk staat. Het antwoord is nog altijd positief. „Omdat ik nog steeds progressie zie. Dit jaar bijvoorbeeld ben ik veel constanter geworden. Omdat ik de ambitie heb nog een Grand Slamte winnen. Omdat tennis door mijn bloed stroomt." Desondanks haalt hij twee mo menten op dat hij op het punt heeft gestaan te stoppen. „Na mijn rugblessure tijdens de Australian Open 1995. Toen was ik eigenlijk gestopt. Ik zat in zo'n zwart gat dat ik niet wist waar ik was, wat ik deed. Het was geen kwestie van overwegen meer, voor mijn ge voel was ik gestopt. Hasta la vista. Over. Uit." Na Wimbledon 1996 was er nog zo'n moment. Niet zo zwart-wit, maar toch. „Dat won ik notabene. Maar daarna heb ik er vijf maanden over ge daan mijn motivatie terug te vinden." Daarom wil Krajicek graag een tweede Grand Slam winnen. „Om de zaken erna heel anders aan te pakken. Ik wil een tweede Grand Slam winnen om te bewijzen dat ik i'ijp ben voor een aanval op de positie van nummer één van de wereld." Schaduwkanten Maar ook de schaduwkanten van de roem laten hem steeds minder onberoerd. „Neem nu aanpakken. Echt schandalig. Ze is vogelvrij verklaard. Nu lijdt ze weer aan anorexia, eet ze te weinig om de baby te kunnnen voeden. Dat irriteert me verschrikkelijk. Pure las ter. De grens is bereikt." Op haar naaktreportage in de Amerikaanse Playboy is hij trots. „Prachtige zwartwit fo to's die ze zelf mocht uitzoe ken. Ze kreeg een Super Mo del-behandeling zoals Cindy Crawford. Echt prachtig. Ze staat op de cover van januari. Die reportage is één groot com pliment." In april betrekken ze samen hun eigen pastorie in Muider- berg. In die maand wordt hun eerste kind geboren. „Daar kijk ik echt naar uit. Een hecht gezin is altijd een droom van me geweest." En grijnzend: „Ons levensmotto wordt To morrow Never Dies", de naam van de James Bond Film waar in Daphne een rol speelt. Op de wereldpremiere op 9 december in Londen is hij aanwezig. „Past precies in mijn schema. Een dag later vlieg ik naar Kaapstad voor het Nelson Mandela-tennisgala Concessies Met alle liefde is hij bereid voor zijn vaderschap concessies te doen in zijn jaarprogramma. „Geen Australische trips meer, of bij hoge uitzondering", voorspelt hij. „Halvering van de zomertoernee door de Ver enigde Staten in de aanloop naar de US Open, drie in plaats van zes weken en vaker kiezen voor de Europese tour." Over de wereld trekken met vrouw, kind en kindermeid zoals de Beckers wil hij onder geen voorwaarde. „Ik ga jaarlijks rond de US Open bekijken wat ik het jaar er op wil spelen. Of ik eigenlijk nog wel een vol programma wil draaien. Als ik daarop ja zeg, moet ik er volledig achter staan. Dan wordt het een kwestie van niet zeuren, spe len." Hij verwacht nog twee, drie jaar tussen de zeventien en twintig toernooien per seizoen te draaien. „Een ding heb ik ondertussen wel geleerd. Ik kan me niet elke week de vraag stellen of ik tennis nog wel leuk vind. Daar word je compleet gek van. Soms is tennis een buitengewoon vies woord. Maar nooit vaker dan een, twee keer per jaar.ANP Over de wereld trekken met vrouw, kind en kindermeid zoals de Beckers, wil Richard Krajicek on der geen beding. foto Reuters dat artikel in Quote", geeft hij als voorbeeld. „Het meest ge respecteerde geldblad in Ne derland beweert dat ik tot de vijfhonderd rijkste mensen van Nederland behoor, dat ik een vermogen bezit van tussen de 50 en 60 miljoen gulden. Wat een onzin, absolute kolder. Daar kan ik echt nijdig om worden. Ik denk dat Quote in Belgische francs heeft gere kend." „Neem de pulpbladen", gaat hij verder. „Zoals die Daphne

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23