Zeeuwse dorpen mogen groeien lijkt al uitgewoed Het extraatje van Edet. 4 WEKEN Vliegtuigbommen Breskens geruimd i Kamerconcert Engelhard sluit fabriek Terneuzen en schrapt 73 banen VOOR 15,00 ^sintratuin De winter wordt'n feest nis de schilder is geweest. fF Philips keert Eindhoven rug toe 15 Vuilcontainers in trek bij dieven Arie Haan ontslagen 23 en 25 JA, ik wil: Het AOB Brabant Zeeland Laten wij het zo houden! Van Zwieten verbaast minister De Boer met uitlatingen over bouwverbod Dode bij botsing met ambulance op Schouwen Agente gedood f 65,- korting per man per dag 8° Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Matige oostelijke wind. Maxima rond de 7 a 8 240e jaargang no. 257 woensdag 29 oktober 1997 losse nummers 1,75 In het hoofdkantoor van Philips in Eindhoven gaan op ter mijn de lichten uit. Het concern maakte gisteren de verhui zing naar Amsterdam bekend. Wel blijven alle acti viteiten op technologiegebied in de bakermat Eind- O hoven gehuisvest. O Steeds vaker worden in Vlissingen huisvuilcontainers gestó len. Ook in Tholen speelt het probleem, zij het minder. Sinds mei '96 zijn in Vlissingen een kleine 130 containers verdwe nen. „Waar die blijven? Het is nu eenmaal aantrekkelijker om die van je buurman in te pikken dan zelf een extra bak aan te vragen als je aan je eigen bak niet genoeg hebt." Arie Haan is ontslagen als trainer van Feyenoord. Na drie nederlagen op rij vonden zowel Haan als Feïjenoord het verstandig uit elkaar te gaan. De Gro ninger is precies twee jaar in dienst geweest in de Kuip. Assistent-trainer Geert Meijer neemt voor lopig de taken waar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; economie: 8; kunst cultuur: 9,10 en 11; zeeland: 15,17,19, 20, 21 en 22; sport: 23, 24 en 25 door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Ameri kaanse concern Engelhard sluit april volgend jaar zijn katalysa- torfabriek in Terneuzen. De 73 personeelsleden worden ontsla gen. Werknemers en onderne mingsraad zijn hierover dins dag ingelicht. Engelhard wil met de vakbonden een sociaal plan opstellen om de medewer kers te begeleiden bij het zoeken naar een andere baan. Getracht wordt de fabriek te verkopen. Directeur ir. J. Bac verwacht evenwel dat er weinig gegadig den zullen zijn. zodat de kans groot is dat het complex in z'n geheel wordt gesloopt. De sluiting van de fabriek is het gevolg van een wereldwijde re organisatie binnen het concern. Engelhard Terneuzen maakt deel uit van de Petroleum Cata lyst Group (PCG), waarvan de twee belangrijkste fabrieken in de Verenigde Staten zijn geves tigd. Deze sector kampt met een grote overcapaciteit op de Euro pese markt en aanhoudende verliezen. In de Scheldestad worden katalysatoren (kleita bletten) gemaakt voor de pro ductie van benzine. „Engelhard heeft geprobeerd voor de PCG in Europa vaste voet aan wal te krijgen. Uiteindelijk hebben we daartoe nooit echt de mogelijk heid gehad. Dat moet helaas de conclusie zijn", zei Bac gisteren tijdens een persconferentie. De vestiging in Terneuzen werd in 1989 geopend. Daarmee was een investering van honderd miljoen gulden gemoeid. Het bedrijf kwam nimmer goed van de grond. Verrassing fout heeft gemaakt bij de ope ning van de Europese vestiging. Gerekend was op een constante groei van het benzineverbruik en de kracht van de zogeheten FCC-katalystoren als speciali teit. De toenemende voorkeur voor diesel en de komst van an dere specialisten op de markt, doorkruisten de positieve ver wachtingen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Het besluit kwam voor het per soneel als een 'volslagen verras sing', aldus voorzitter P. van Belle van de ondernemings raad. „Er waren wel geruchten dat er weer iets op komst was, maar wij dachten eerder aan een nieuwe reorganisatieronde. Ze ker niet aan sluiting." Hij is van mening dat de onderneming ge knokt heeft voor wat ze waard is. „Het is zeker niet zo dat het moederbedrijf ons bij de eerste de beste gelegenheid heeft laten vallen. Er is de afgelopen jaren veel en serieus geïnvesteerd om beter te kunnen produceren." Directeur Bac, anderhalf jaar geleden overgestapt van Dow Benelux naar Engelhard, erkent dat het bedrijf een inschattings- Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 (Advertentie) complimenteert haar klanten, de scholen van het Voortgezet Onderwijs, met de nu ook onafhankelijk en objectief vastgestelde goede resultaten. door Hans Heijt BRESKENS - Burgemeester G. H. Noordewier van de gemeente Oostburg sprak dinsdag om half drie 's mid dags op camping Napoleonhoeve verlossende woor den. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) had zonder problemen zes vliegtuigbommen uit de Twee de Wereldoorlog onschadelijk gemaakt op het voor malige Fort Frederik Hendrik bij Breskens. Ookbij de evacuatie 's morgens van de woonwijk Het Heem was alles naar wens verlopen. Ruim honderd inwoners van Het Heem en gasten van aangrenzende campings en recreatiecentra maakten gebruik van de mogelijk heid tot opvang op camping Napoleonhoeve. zie ook pagina 22 foto Charles Strijd i door Richard Hoving WISSENKERKE - De i dorpen op Noord-Beve- „r land, Schouwen-Duive- n, land en Tholen gaan niet op slot. De provincie Zee land en de gemeenten moeten uiterst zorgvuldig omgaan met het bouwen i van woningen, maar dat betekent niet dat er geen a nieuwbouw meer buiten de dragende kernen Tho- len en Zierikzee plaats i' mag vinden. Dat zei mi- l nister De Boer van VROM i dinsdagavond op een 1 PvdA-bijeenkomst in 1 Wissenkerke. n De uitspraken van de bewinds- J vrouwe staan haaks op eerdere I mededelingen van gedeputeer- j; de J. G. van Zwieten (WD, s volkshuisvesting). Van Zwieten c' verklaarde begin september in l een vergadering van de commis- 3 sie ruimtelijk ordening van Pro- vinciale Staten dat hij in een on- i derhoud met de minister te horen had gekregen dat nieuw- l, bouw op het platteland in Mid- den-Zeeland uit den boze was. De Boer zei zeer verbaasd te zijn j over de uitspraken van Van i Zwieten. „Niet ik, maar mijn medewerkers hebben een ge sprek met de gedeputeerde ge had. En in dat onderhoud is geen sprake van een verbod op 1 nieuwbouw in Zeeuwse dorpen geweest." De dubbele ontkenning van de minister gaf een merkwaardige wending aan de bijeenkomst van de PvdA afdeling Noord- i Beveland. Voordat De Boer het woord nam had een aantal spre kers, onder wie burgemeester M. L. Everaers van Noord-Be veland, haar in felle bewoordin gen toegesproken. De Boer hoorde de beschuldigingen ogenschijnlijk gelaten aan. Toen ze het woord kreeg, bleek ze behoorlijk geërgerd door wat er tot dusverre was gezegd. De minister ontkende niet dat de woningmarkt in Zeeland haar zorgen baart. „In de grotere plaatsen in Zeeland is veel leeg stand en op het platteland wordt yiog altijd veel nieuw bouw gepleegd." De uitbrei dingsmogelijkheden die het on langs vastgestelde streekplan de dorpen de komende tien jaar biedt, zijn volgens de minister ook nog steeds te groot. „Je lost het probleem echter niet op door alle dorpen op slot te doen. Ik wil daarom samen met de pro vincie en de gemeenten tot een oplossing komen." Opgelucht Burgemeester Everaers toonde zich na afloop van de PvdA-bij eenkomst verheugd over de woorden van De Boer. „Wat ik vanavond heb gehoord, is een heel ander verhaal dan ons van uit het provinciehuis in Middel burg heeft bereikt." Everaers houdt het erop dat Van Zwieten de boodschap verkeerd heeft geïnterpreteerd. De WD-gede- puteerde laat in een reactie we ten dat hij inderdaad geen ge sprek met de minister heeft gehad, maar met de directeur van de Rijks Planologische Dienst die namens haar sprak. Van Zwieten begrijpt niet waar om gemeentebestuurders na de woorden van De Boer opgelucht zouden moeten zijn. „De minis ter wil de dorpen nog altijd min der mogelijkheden tot nieuw bouw geven dan de provincie in het streekplan heeft vastge legd." SEROOSKERKE - De 47-jarige automobiliste Helena Johan Verpoorten uit Zonnemaire is gisteren bij een botsing met een ambulance om het leven geko men. Het ongeluk voltrok zich omstreeks zeven uur 's avonds op de kruising Delingsdijk-Se- rooskerkseweg bij Serooskerke (S). Het slachtoffer was de kruising genaderd over de Delingsdijk om linksaf te slaan richting Zie rikzee. Zij stond te wachten voor het rode licht toen vanuit de richting Zierikzee een ambu lance met zwaailicht en sirene naderde die, rijdend in de rich- W a ting Haamstede, op weg was u g~* naar een oefening. De ambulan- I B—I I W W I I B ce reed door rood en passeerde -ff* B B B B B daarbij een wachtende automo bilist die naar rechts uitweek Breskens haalde gisteren opgelucht adem nadat de zes vliegtuigbommen onschadelijk waren gemaakt. waren geworden. Gisteren sloot de AEX Index van Beursplein 5 op bijna 836 punten, na een dieptepunt van iets onder de 765 dat 96 punten onder het slot van maandag lag. De verkoopwoede, die zich in het eerste beursuur voordeed, sloeg gisterochtend om in koop lust na een klein uur handel, toen vooral institutionele be leggers (pensioenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen en dergelijke) zich weer aan het lo ket meldden om te profiteren van de fors lagere prijzen. Door dat aanbod uitbleef, begonnen de koersen weer op te lopen. „We zitten nu weer op het ni veau van rond mei van dit jaar. Wie begin dit jaar instapte, heeft nogal altijd een rende ment van ongeveer 20 procent geboekt", aldus één van de ana lyses. Vol spanning wordt nu afge wacht of de Aziatische beurzen vandaag nieuwe dieptepunten gaan bereiken. KRF/ANP/GPD zie ook pagina 8 DEN HAAG - De 28-jarige hoofdagente A Grennner van het regiokorps Rotterdam-Rijn mond is gistermorgen doodge schoten tijdens een inzet in Den Haag. Ze was lid van een arrestatie team (AT) dat een van dodelijke mishandeling verdachte man uit Almelo moest oppakken. Voor zover bekend is het slacht offer het eerste AT-lid dat ooit in ons land tijdens een politie-ac- tie om het leven is gekomen. De Rijksrecherche onderzoekt de zaak. ANP zie ook pagina 3 Politie verliest greep op geweld Speciaal voor de kinderen heeft Edet een vrolijk toiletpapier ont wikkeld. Het is versierd met leuke skaters-motieven. En... nu kan uw kind er ook nog één van de 100 skates mee winnen, ter waarde van 300 gulden. Kijk maar op het pak, dan wordt het vast een vro lijke boel. Edet toiletpapier for kids, pak 8 rollen, met m skaters-motieven Nu met kans op één van de 100 paar fantastische Roces in-line skates. Deze week alleen bij Albert Heijn.CfT Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 november a.s. om de ziekenwagen de ruimte te geven. Toen de ambulance de kruising opreed botste deze tegen de van rechts komende inwoonster van Zonnemaire, die vermoedelijk het licht waarvoor zij stond te wachten juist op groen had zien springen en de ambulance niet tijdig zag. De vrouw werd bij de botsing die volgde op slag ge dood. De bestuurder van de ambulan ce is met verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Diens bijrijder kon na on derzoek in het Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee naar huis. van onze redactie economie NEW YORK - De effectenbeurs in New York heeft zich gisteren krachtig hersteld van de drama tische koersval van maandag. De Dow Jones-index sloot met een forse winst van 337,17 pun ten (4,7 procent) op 7498,32. Daarmee was ruim 60 procent van het verlies van 554 punten op maandag goedgemaakt. De stijging was in punten de grootste in de geschiedenis. Ook de omzet kwam uit op een re cord. Er werden 1,2 miljard aan delen verhandeld, ongeveer driemaal zoveel als normaal. De beurs opende nog zwaar in mineur. De verkoopgolf van maandag bleek nog niet uitge woed. De koersindex raakte na ruim een half uur 184 punten in de min. Twintig minuten later stond een winst van zo'n 70 pun ten op het bord. Steeds meer be leggers oordeelden de tijd rijp om op het lagere koerspeil weer in de markt te stappen. Wall Street was net als maandag bepalend voor cle stemming op de andere beurzen op het weste lijk halfrond. De meeste Euro pese beurzen kwamen, na een diepe val van rond de tien pro cent, uit de malaise. Amsterdam verloor uiteindelijk nog geen 3 procent, Londen 1,8 procent, Parijs 4,3, Milaan 6,2 procent. Duitsland sloot voor Wall Street opende 8 procent in de min, maar waarnemers verwachten vandaag een verder herstel. Correctie Diverse analisten in Nederland buitelden gisteren over elkaar heen om duidelijk te maken dat de ergste krach sinds 'Black Monday' in 1987 een 'gezonde correctie' betekende op aande- lenprijzen die de afgelopen an derhalf jaar toch wel erg hoog Advertentie De witte trompetlelie bloeit als kamerplant het hele najaar met mooie witte bloemen. Staat graag op een licht plekje in huis, maar liever niet in de volle zon. Van 12.95 voor (Advertentie) paar fantastische Roces in-line KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1