F ederatie havens bepleit Bouwen met oog voor landschap De sneltreinvaart van het jonge Grootkoor Zeeland Cabaretgroep Purper brengt puur poëtisch realisme Stevige rockmuziek met emotie zeeland Tunnel zou kansen bieden Scheurtjes in coalitie landbouw en natuur over Duurzaam Veilig Convenant duurzaam bouwen werkt nog niet kunst cultuur Sakke de zee-rotte woensdag 29 oktober 1997 door Wout Bareman VLISSINGEN - Dankzij de aanleg van de Westcrschelde- tunnel kunnen de Scheldeha- vens Gent, Terneuzen en Vlissingen elkaar net na de eeuwwisseling in de armen slui ten. Tot een fusie hoeft het niet te komen, maar een samenwer kingsverband zal ongetwijfeld kunnen rekenen op financiële steun van de Europese Gemeen schap. De samen werkingsgedachte zou moeten worden vervat in een gezamenlijk vast te stellen strategie. Ook het management zou op elkaar moeten worden afgestemd. Professor dr. George Allaert van de vakgroep ruimtelijke plan ning van de Universiteit van Gent pleit al jaren voor een in tensievere samenwerking van de havens van Gent, Terneuzen en Vlissingen. Hij lanceerde die samenwerking ooit als het ha vengebied Vlistergent en brak er gistermiddag tijdens een lunchbij eenkomst van het de partement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Vlissingen op nieuw een lans voor. Weinig aandacht De grensoverschrijdende sa menwerking zal volgens Allaert ontegenzeglijk leiden tot een meer efficiënt gebruik van ruimte en middelen in, wat hij omschrijft als 'het belangrijkste maritieme gebied in Europa, zo wel in sociaal-economische als bedrijfseconomische zin'. De Gentse professor stelde ander maal vast dat de regeringen in Den Haag en Brussel bij het op stellen van plannen nog te wei nig aandacht besteden aan de Westerschelde-regio. De be leidsbepalers onderkennen het belang van de havens in het Westerscheldegebied nog te weinig. Eigenlijk zijn alleen de weten schappers doordrongen van het belang van de havens in de Scheldemond, gaf Allaert zich zelf een klein klopje op de borst. Hij noemde het havengebied Vlissingen-Terneuzen-Gent (Vlistergent dus) de industriële ruggegraat van de Euregio Scheldemond en benadrukte dat het een goede zaak zou zijn als Vlaanderen en Zeeland een visie zouden ontwikkelen op de ontwikkeling van niet alleen de twee Zeeuwse havens en Gent, maar daar ook direct Antwer pen, Zeebrugge en Oostende bij zouden betrekken. Federatie Een onafhankelijk manage mentteam, dat een grensover schrijdend federatief verband zou moeten vertegenwoordigen, zou zich in de eerste plaats sterk moeten maken voor het verder uitbouwen van de infrastruc tuur, te beginnen met de Wester- scheldetunnel, gevolgd door de aanpassing van wegen en spoor lijnen, zowel op de west- als oostoever van het Kanaal Gent- Terneuzen. In die te vormen fe deratie moeten de gemeenten in het havengebied Vlistergent, de Kamers van Koophandel, het havenschap Zeeland Seaports, de haven van Gent en de provin ciebesturen zitting nemen. Allaert verwacht dat de Wester- scheldetunnel vooral Vlissingen geen windeieren zal leggen. Hij voorspélde dinsdag in Vlissin gen - waar hij overigens met een uur vertraging aankwam; hij wist niet dat de veerdienst Bres- kens-Vlssingen tijdelijk uit de vaart was - dat de goederentra fiek in die haven waarschijnlijk stijgt van ruim 10 miljoen ton naar 20 miljoen ton in 2010. De as Vlissingen-Terneuzen zal worden versterkt en de werkge legenheid met naar schatting 14.000 arbeidsplaatsen doen stijgen. De kavel in Ovezande waar binnen afzienbare tijd het prijswinnende ontwerp wordt uitgevoerd onder het motto 'landschappelijk bouwen'. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - Zo lang zamerhand is iedereen er wel van doordrongen dat de uit breidingsplannetjes gevuld met huisjes uitgevoerd in witte breuksteen bij nader inzien toch niet zo mooi zijn. Iedereen behalve de bewoners mis schien. En daar zithem nu juist het probleem. Want die bewoners zijn wel de mensen die de opdracht voor de bouw van de witte puisten aan de Zeeuwse dorpen geven. Toch moet het anders, vonden ook de Zeeuwse ondernemers in de bouw (NVOB) en de kring Zee land van de Bond van Neder landse Architecten (BNA). Ze schreven samen de ont- werp-prijsvraag 'De Zak' uit. De opdracht was het maken van een ontwerp dat valt on der de noemer 'landschappe lijk bouwen' voor de locatie Strobbelhoek in Ovezande. Het winnende ontwerp mag op die plaats gebouwd worden. ,,Tot op het laatste moment voor de sluitingstermijn van de wedstrijd bleef het span nend", vertelt ir. B. Gillissen, voorzitter van de Zeeuwse BNA ,,Aan het begin van de middag waren er nog maar drie inzendingen binnen. Zelfs een kwartier voor sluiting kwam er nog een inzending." Uiteindelijk kon de jury negen ontwerpen beoordelen van de in totaal dertig Zeeuwse archi tecten die aangeschreven zijn. Vrijdagmiddag wordt bekend gemaakt welk(e) ontwerp(en) als de beste uit de bus zijn ge komen. Bij de tijd Landschappelijk bouwen wil volgens Gillissen niet zeggen dat de Zeeuwse architecten proberen de geschiedenis te vervalsen. „We leven wel in de huidige tijd. Het kan wel tra ditioneel zijn, maar we moeten wel de vertaalslag naar nu ma ken." De Zeeuwse BNA-voor zitter wijst er op dat het ook niet de architect is die uit maakt hoe een bouwwerk er uit komt te zien. In dat spel spelen allerlei partijen een rol, zoals opdrachtgever, project ontwikkelaar, makelaar, ge meente en aannemer. Daarom noemt hij het een goe de zaak dat steeds meer ge meenten een beeld-kwaliteits plan opstellen. waarmee gepoogd wordt allerlei wange drochten buiten de deur te houden. Dat zoiets erg moei lijk is, blijkt bij een rondgang door het Zeeuwse landschap. Gillissen tekent echter aan dat het niet slechts kommer en kwel is. Deze zomer maakte hij met een aantal collega's. Zeeuwse ambtenaren en be- stuurders een bustocht door de provincie en daarbij werd dui delijk dat er ook wel dorpen zijn met uitbreidingsplannen die gezien mogen worden. „Je kunt proberen met elkaar een aantal regels af te spreken. Je kunt er ook voor kiezen hele maal niets te regelen. Kijk maar naar België." De negen ontwerpen die zijn ingediend variëren sterk. Ze zijn te zien in het gemeente huis van Borsele te Heinkens- zand. Twee architecten hadden de huizen op de bouw- kavel in een ronde voiTn neer- gezet, van wie er een koos voor een vrij massale invulling. Een ander ontwerp stapelt de wo ningen op tot een soox-t toren aan de rand van het doxp. Ook is er een ontwerp dat erg dicht tegen de traditionele arbei dershuisjes aan ligt. Eenander koos er voor op de bouwkavel een boomgaard met hoog- stamfruitbomen aan te leggen en daartussen de huizen losjes neer te zetten. Ook is er een wat futuristisch strak ontwerp van een aantal huizen naast el kaar Gillissen: „Ik hoop dat het winnende ontwexp de rol van voox-beeldproject krijgt. Want in de architectuur wordt veel gekeken. Naar gebouwen, naar de manier waarop men sen ruimte gebruiken, maar natuurlijk ook wat collega's doen." door Harmen van der Werf OOSTBURG - Het project Duurzaam Veilig Verkeer heeft de West-Zeeuws-Vlaamse land bouw- en natuurorganisaties tot elkaar gebracht, maar er blijven verschillen. Dit bleek gisteravond op een discussiebij eenkomst van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) in Oostburg over Duurzaam Veilig. Rein Coster van natuurvereni- ging 't Duumpje en Erik Dekker van Agrarisch West-Zeeuws- Vlaandex-en waren het op hoofd punten eens over het project. Het is volgens hen te grootscha lig voor een dunbevolkte streek als West-Zeeuws-Vlaanderen. Zo zijn rondwegen om Sluis en Aax-denburg overdreven, ze lei den tot onnodig verlies aan na tuur en landbouwgrond en tas ten de agrarische structuur aan. „Maar", merkte Dekker op, „dan moet er ook iiiimte blijven in de kernen voor landbouwver- keer, ook voor brede voertuigen. Ik besef dat de auto's dan ook harder kunnen rijden. Voor ons is dit toch een belangx'ijke voor waarde. Wat dat betreft is de herinrichting van de traverse Aardenbuxg niet goed gelukt." Coster, die zelf aan de traverse woont, bestreed dat. Hij heeft geconstateerd dat het land- bouwverkeer redelijk goed uit de voeten kan. „Het kost soms wat extra inspanningen en tijd, maar het kan wel." Leefbaarheid Projectleider Aad de Jong van Duurzaam Veilig onderkende de bezwaren tegen de rondwe gen. Hij wees er tegel ij kei-tijd op dat met rondwegen niet alleen de verkeersveiligheid is ge diend, maar ook de leefbaarheid van de kernen. Op één punt kwam nog een klein verschil van mening tot uiting. De ZMF lanceerde de stelling dat waardevolle landschapsele menten die door wegenaanleg verloren gaan, moeten worden gecompenseerd. Dat geldt ook voor bijzondex-e boerenerven. „Voor mij is dat een open deur", betoogde Coster van 't Duum- pje. Akkerbouwer Dekker vond dat niet zo logisch. „Als er iets ge compenseerd moet worden, ko men ze toch bij de landbouw uit. Ze zullen voor natuurcompen satie geen woonwijken afbre ken, terwijl wij als landbouwex-s wel op de wereldmarkt moeten kunnen concurreren. Wij heb ben daarom eex-der meer land bouwgrond nodig dan minder" OOSTBURG - De vorig jaar vol trots gepresenteerde overeen komst duurzaam, dus milieu vriendelijk bouwen werkt niet helemaal naar wens. De provin cie heeft tot nu toe nog bijna geen formulieren teruggekre gen, die een overzicht moeten geven van de activiteiten op dit gebied in Zeeland. Voorzitter Johan Jobsen van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) sprak daarover gisteren op de ZMF-leden vergadering in Oostburg zijn teleurstelling uit, maar stak ook de hand in eigen boezem. De controleformulie- ren zijn te ingewikkeld. Er staan vijftig milieumaatx-egelen op. Het invullen kost te veel tijd; voor bouwers van woningen en kantoren is dat geen stimulans. Daarom is er volgens Jobsen een eenvoudiger controleformulier in de maak. Ook komt er meer voorlichting over de overeen komst duurzaam bouwen, waarin Zeeland een voortrek- kersrol vex-vult. Of de ovei'eenkomst goed werkt hangt niet alleen van voorlich ting en een goed formulier af. Gemeenten moeten willen mee werken. Een aantal gemeenten doet zijn best; Jobsen noemde Middelbui-g, Goes, Kapelle en Borsele. Hij deelde een rode kaait uit aan de gemeente Tho- len; haar verweet de ZIVIF-voor zitter een lakse opstelling. Jobsen had ook nog een oppep pende opmerking voor Rijkswa terstaat. Die vervult zijn con trolerende taak niet goed, vindt hij. Jobsen doelde op het ver voer van vei"vuild baggercand uit de buurt van de Antwerpse haven naar Nederland. Die winstgevende handel in zoge naamd schoon Westerschelde- zand is onlangs aan het licht ge komen. Die transporten moeten stoppen, vindt Jobsen. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Na drie re petities een cd-opname en na zes repetities een optreden met de Australische zanger Kamahl, bet gaat bard niet het Grootkoor Zeeland. Het koor, dat afgelopen zomer is opge richt door dirigent Nan van Groeningen uit Drachten, telt 250 zangers. „Dat zijn er ver rassend veel", zegt Van Groe ningen. „Ik vergeleek Zeeland met Drenthe en had daarom op ongeveer 150 deelnemers gerekend. Het zijn er dus veel meer geworden." In heel Nederland leidt Van Groeningen zogenaamde Grootkoi'en. Na Friesland, Groningen, Drenthe. Gelder land, Noord-Holland en Am sterdam is het Grootkoor Zee land nummer zeven in de rij. „Misschien dat ik nog in Utrecht begin", zegt Van Groeningen. „Daar vandaan krijg ik veel verzoeken. Maar dan vind ik het toch echt wel letjes." Het principe is overal hetzelfde. Twee keer per jaar wei-ken alle Grootkoren in een serie van zes repetities toe naar een uitvoering met een bekende solist. De eerstko mende uitvoering is een kerst- conceii met medewerking van Kamahl. Rond Koninginne dag geeft elk koor een Oranje- concert. Met alle koren studeert Van Groeningen het zelfde vierstemmige repeiloi- re in. Elk Grootkoor heeft een sectie sopx-anen, alten, bassen en tenoren. Voor de tournee met de kox-en komt Kamahl in december twee weken naar Nederland. Op 10 december begint hij met het Amsterdamse Grootkoor in het concex-tgebouw, op 11 december staat hij met het Zeeuwse Gi-ootkoor in de Hoeksteen in Middelburg. Tij - dens de repetities vult het koor nu al de halve kerk maar dat zal bij de uitvoering an ders zijn, verzekert Van Groe- ningen. „We bouwen een koox-txibune, dus alle zitplaat sen zijn beschikbaar voor het publiek. Misschien is de kex-k iets te klein voor het concert, maar dit is de eerste keer in Zeeland en we wilden voor zichtig beginnen. Wellicht wijken we volgend jaar uit naar de Grote Kerk van Vee- re." Van Groeningen sluit boven dien niet uit dat bij grote be langstelling op maandag 15 december in Zeeland een tweede concex-t wordt gege ven. Kwaliteit Rond de concertsex-ie ver schijnt een cd met liederen van verschillende Grootkoren en solo-nummers van Ka mahl. Ook het Zeeuwse koor di-aagt daaraan een nummer bij. Dat werd vorige week op genomen tijdens de dex-de re petitie. Van Groeningen: „Me teen op cd en na zes repetities een uitvoex-ing met Kamahl. Dat lijkt me vrij uniek." Volgens de dirigent is het mo gelijk om in zes repetities de vex-eiste kwaliteit te bereiken. Veel van de leden zingen al in andere Zeeuwse koren en ze ker de helft van hen heeft een cassettebandje met de eigen zangpai-tij aangeschaft zodat thuis kan worden geoefend. „Ik dirigeer ook koren die we kelijks repeteren", verklaait Van Groeningen. „Af en toe wint een Grootkoor het daar van. Motivatie is namelijk minstens zo belangiijk als re- petitietijd. En ik merk dat de mensen voor deze projecten steeds erg enthousiast zijn." „We repeteren bovendien be hoorlijk lang. Als het nodig is zullen we zeker nog een ze vende repetitie uitschrijven. En op de dag van het concex-t hebben we nog een uitvoerige repetitie met Kamahl. Ik denk ook dat mijn aanpak verfris send werkt op de koorleden. Ik ben voor hen een vreemde dirigent en ik geef ze geen se conde rust. Door de jaren heen weet ik bok wel hoe ik deze projecten moet aanpakken. Kletsen of vx-agen stellen is er bij mij niet bij. In de pauze oké, maar steekt tijdens de re petities iemand zijn vinger op dan zeg ik: Daar zijn de toilet ten." Kaarten voor de uitvoering van het Grootkoor Zeeland met Ka mahl en het combo van Rob van Dijk zijn verkrijgbaar bij de VW. TERNEUZEN, Zuidlandtheater 'Sixpack', try-out door cabaret groep Purper. Regie Frans Mul der. door Trees van Herpen Sinds Freek de Jonge ermee begon en Youp van 't Heek er ook succes mee boekte, leek in het cabaret grof, grover, grofst de maatstaf. Hoe aangenaam anders is dan een avondje Pur per. In het Terneuzense Zuidland theater trad de zesmansforcna- tie dinsdagavond aan voor een try-out. Dat was nauwelijks te merken of het moet de af en toe niet te onderdrukken lach om de eigen grap zijn die er in de gi'oei van de voorstelling nog afgaat. Hoewel de helft van de groep uit nieuwe mensen bestaat steunt de avond als vanouds op een sterke muzikale inbx-eng. Prachtige samenzang onder steund door krachtig pianospel, met af en toe een saxofoon, gi taar of trommel werd afgewis seld met solo's. Elk Purperlid beschikt over een goede stem. Net als andere cabaretgroepen haalt ook Purper zijn inspiratie uit de actualiteit. Agressie, ver- sterven, egoïsme, de invloed van televisie en racisme, het is alle maal aanwezig. Maar nergens wordt het moraliserend, eerder een constatex-ing van de feiten, wat de toeschouwer ermee doet moet hij zelf maar uitzoeken. Idealisme is prima, zo laten de mannen ons weten, maar stel je zelf wel haalbare doelen. Of zo als in het slotlied werd gezon gen: 'niets verdoezelen, want 'n feit is 'n feit, niet foezelen met de realiteit'. Toch mag hiemit niet de conclu sie getrokken worden dat Pux*- per vrijblijvend cabaret maakt. In pure poëzie wox'dt heel sub tiel een wereld van gevoelens en feiten neergezet waarin deze mensen geloven. Geluk is in hun ogen de afwezigheid van onge luk, groot of klein. De nieuwe samenstelling van de groep geeft nieuwe impulsen. Zo is de Antilliaanse Pexxy Dossett aan leiding voor korte scènes waarin ieder ander zich politiek correct probeert te gedragen maar daardoor juist de alom aanwe zige vooroordelen breed eta leert. Eveneens hei-kenbaar is het mannen-ondex-elkaax-gege- ven: stoer en puberaal tegelij kertijd. De leeftijd van de oudgedienden bij Purper kan een verklaring zijn voor het feit dat sommige onderdelen veel deden denken aan de fameuze teksten en lied jes van Don Quishocking. Dat mogen ze als een compliment beschouwen. Er viel voor het in groten getale opgekomen publiek veel te ge nieten. De enige 'valse' noot die te be luisteren viel waren enkele luk raak gezongen solo's over een woonplaats of een fietstocht. Al klonken ze als een klok, voor mij wai-en het pei-soorxlijke ontboe zemingen die niet helemaal thuishoorden in de i-est van het uitstekende programma. Nog te zien: 22 januari 1998, Stads schouwburg, Middelburg en 15 april 1998, Mondragon, Zierikzee (Advertentie) Week van het Zeeuwse Boek 29 okt. t/m 8 nov. GRATIS Sakke de zee-ratte door Kees Slager bij aankoop van tenminste 25,- aan boeken bij vrijwel alle boekhandels in Zeeland Het Grootkoor Zeeland tijdens een repetitie in Middelburg. foto Ruben Oreel Mantilla Paradise presenteert cd Consideration door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Walcherse band Mamilla Paradise bestaat uit muzikanten met een jaren lange ervaring, opgedaan in tal van Zeeuwse bands. De tijd dat ze de hemel wilden bestormen, dat ze wilden aansluiten bij de nieuwste trends, of dat ze de popmuziek een ander gezicht wilden geven, hebben ze achter de rug. De vijf bandleden weten nu wat ze kunnen en wat ze wil len: aanstekelijke rockmuziek maken waarbij zowel de band als het publiek zich goed voelt. Een staaltje van hun kunnen is vastgelegd op de cd Considera tion die zondag wordt gepresen teerd in café 't Schuttershof in Middelburg. Het album bevat tien eigen com posities, energiek uitgevoerd en glashelder opgenomen. De mu ziek van Mamilla Paradise is een kruising van verschillende stijlen. Vanuit een basis van ste vige rock worden uitstapjes ge maakt naar soul en funk. „Het belangrijkst is de emotie, de schwung en groove die in de muziek zit en de lol in het spelen die er vanaf spettert", zegt zan- ger/gitarist Ruud Aex-ssens. Als tekstschrijver en componist is hij de spil van de band die verder bestaat uit gitarist Guido Wal, zanger/toetsenist Gerrit van de Werfhorst, bassist Bas Matthijs- se en drummer Rob van Akke ren. Op de cd worden ze bijge staan door saxofonist Franklin Schieman en Wolfex-t Jumelet op accordeon. Dynamiek Door de vax-iatie in stijlen laat het eigen geluid van Mamilla Paradise zich niet gemakkelijk omschrijven, maar dynamiek is een sleutelwoord in elke defini tie. Wal: „Er is niet alleen een grote afwisseling tussen de nummers, maar ook in de lied jes. We kunnen bijvoox-beeld binnen één compositie van een heel harde passage abrupt over schakelen op een heel zacht en gevoelig refrein." Aerssens vindt de inspiratie voor zijn teksten in het leven van alledag. „Alles wat we hier in Zeeland kunnen meemaken is geschikt voor een liedje, daar voor hoef je niet in een grote stad te wonen. Ik heb een num mer geschx-even over een zwei ver en 'Madness' gaat over lief en leed op televisie. Voor de buis kijken we tegenwoordig graag naar het leed van een ander; maar we beseffen niet dat ze morgen met de camera voor on ze deur kunnen staan en dat an dere mensen dan genieten van onze problemen. Net als in de teksten, kan het pu bliek van Mamilla Paradise zich ook herkennen in de muziek, stelt Matthijsse. „We moeten het niet hebben van hoogstaande foefjes en moeilijke akkoor den." Aerssens: „Het is vaak mooier om iets in dxie eenvoudi ge akkoorden te zeggen dan in eenentwintig heel ingewikkel de. We hoeven ook niet vernieu wend te zijn. Als je niet vernieu wend bent, kun je nog wel nieuwe muziek maken. Als je zelf liedjes schrijft, maak je iets nieuws. Dat is iets anders dan het wiel uitvinden. Er zijn mil joenen nummers geschreven en elke noot is al eens gespeeld. Het is maar een paar mensen gege ven om daar een compleet nieu we wending aan te geven." Mamilla Paradise grijpt niet te hoog. Maar wat de muzikanten doen, doen ze goed. „We hebben onze cd anders opgenomen dan de meeste bandjes", verklaart Aerssens. „We zijn al in januari begonnen en hebben in ver schillende sessies, met tussen pozen van twee maanden, steeds een paar nummers opge nomen. Ze stammen dus uit ver schillende periodes waardoor het geluid en het gevoel in elk nummer anders is. Daarom is Consideration een afwisselende en frisse cd geworden. Het re sultaat van vier jaar samenspe len." Cd-presentatie Mamilla Paradise, zondag 2 november 't Schuttershof Middelburg, 17 uur. Mamilla Paradise. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19